UA145374U - Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем - Google Patents

Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем Download PDF

Info

Publication number
UA145374U
UA145374U UAU202003295U UAU202003295U UA145374U UA 145374 U UA145374 U UA 145374U UA U202003295 U UAU202003295 U UA U202003295U UA U202003295 U UAU202003295 U UA U202003295U UA 145374 U UA145374 U UA 145374U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
aoi
pars
indicators
rufier
vakulenko
Prior art date
Application number
UAU202003295U
Other languages
English (en)
Inventor
Дмитро Вікторович Вакуленко
Людмила Олексіївна Вакуленко
Андрій Володимирович Павлишин
Original Assignee
Дмитро Вікторович Вакуленко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Дмитро Вікторович Вакуленко filed Critical Дмитро Вікторович Вакуленко
Priority to UAU202003295U priority Critical patent/UA145374U/uk
Publication of UA145374U publication Critical patent/UA145374U/uk

Links

Abstract

Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем включає застосування тонометра і вимірювання систолічного та діастолічного тиску для оцінки стану серцево-судинної системи, згідно з корисною моделлю на плече накладають манжету електронного вимірювача артеріального тиску, під час наростання та (або) зниження компресії в манжеті отримують артеріальну осцилограму (АО), розраховують візуальні (морфологічні), часові, фрактальні та електоральні показники осцилограми, пацієнта просять поприсідати (відповідно класичної проби Руф'є), здійснюється оцінка даної проби, розраховують показники ПАРС.АОІ (показники активності регуляторних систем)-Руф'є шляхом додавання значень ПАРС.АОІ, отриманих при кожному вимірюванні до присідань пацієнта, зразу після присідань та через 2 хвилини відпочинку - цей показник відображає якість адаптаційної реакції серцево-судинної системи на пробу Руф'є: ПАРС-АОІ-Руф'є=ПАРС.АОІ-1+ПАРС.АОІ-2+ПАРС.АОІ-3, розраховують ІФСП (інтегрованого функціонального судинного потенціалу)-Руф'є, за формулою: ІФСП-Руф'є=3*(ІФСП1+ІФСП2+ІФСП3), здійснюють розрахунок комплексного показника Адаптаційного індексу за Вакуленко Д.В. та Вакуленко Л.О. за формулою: Адаптаційний індекс (Вакуленко)=(ПАРС.АОІ-Руф'є+ІФСП-Руф'є).

Description

Корисна модель належить до медицини, зокрема, до терапії, кардіології, спортивної медицини та функціональної діагностики і може застосовуватись для оцінки стану серцево- судинної системи з метою прогнозування захворювань серцево-судинної системи на ранніх стадіях.
Відомий спосіб оцінки стану серцево-судинної системи здійснюють шляхом вимірювання артеріального тиску пацієнта за допомогою тонометра, який реєструє систолічний та діастолічний тиск у вигляді числових значень, які в подальшому інтерпретує лікар 1, 2, ЗІ.
Недоліками відомого способу є його недостатня клініко-діагностична ефективність, яка полягає в тому, що за допомогою нього неможливо оцінити адаптаційні особливості різних ланок організму на компресію плеча, обчислити показники активності регуляторних систем (ПАРС.АО), інтегрованого функціонального судинного потенціалу (ІФСП), оцінити адаптаційний потенціал при виконанні функціональних проб (компресії плеча, проби Руф'є), здійснити аналіз кореляційної динаміки показників пацієнта та побудувати експертну систему для диференціальної діагностики захворювань серцево-судинної (ССС), нервової та легеневої систем тощоїЇ3-6|.
В основу корисної моделі поставлена задача вдосконалити відомий спосіб за рахунок підвищення його клініко-прогностичної ефективності діагностики серцево-судинної, нервової та легеневої систем тощо.
Оптимізацію забезпечує отримання важливих клінічно-діагностичних показників діяльності серцево-судинної системи шляхом застосування електронного вимірювача артеріальною тиску (АТ) під час наростання та (або) зниження компресії в манжеті з наступним аналізом отриманих артеріальних осцилограм (АС) за спеціально розробленими програмами відповідно до наступних напрямків: за візуальним (морфологічний) аналізом АО, часовим та спектральним аналізом АО.
Спектральному аналізу АО піддаються як інтервалограми, так і сам сигнал, з подальшим розрахунком і аналізом отриманих комплексних показників, визначенням і порівнянням кореляційних даних та побудовою експертної системи на основі дерев рішення, нейронних мереж тощо.
Пропонований спосіб прогностичної оцінки захворювань серцево-судинної системи
Зо здійснюють наступним чином: пацієнту проводять вимірювання АТ з використанням електронного вимірювача, проводять розрахунок показників для отриманої артеріальної осцилограми і визначають участь різних рівнів регуляторних систем при адаптації на компресію плеча, розраховують комплексні показники адаптаційних можливостей ССС. оцінюють кореляційні зв'язки, які порівнюють з кореляційними портретами інших експериментів та застосовують експертну систему, навчену на попередніх вимірюваннях для диференціальної діагностики різних груп захворювань.
За отриманими показниками осцилограм розраховують комплексні показники адаптаційних можливостей ССС; визначають участь різних рівнів регуляторних систем, задіяних в адаптації до компресії та декомпресії плеча; оцінюють кореляційні зв'язки, які порівнюють з кореляційними портретами інших експериментів та застосовують експертну систему, навчену на попередніх вимірюваннях для диференціальної діагностики різних груп захворювань.
За морфологічним аналізом отримують наступну інформацію: про тонус та прохідність судин, функціональну спроможність, причину відхилень від норми (функціональну чи органічну), серцеву діяльність, артеріальний тиск та нервово-рефлекторні впливи на їх стан, запропоновані морфологічні характеристиками артеріальних осцилограм.
Об'єктами вивчення при морфологічному аналізі є загальна форма осцилограми та характер окремих пульсацій в різних фазах компресії. При загальному аналізі осцилограми використовують наступні ознаки: ритмічність осциляцій, характер зростання амплітуд, досягнення максимуму та їх зниження в процесі компресії плеча, кількість максимальних за амплітудою осциляцій, форма та симетричність розміщення огинаючих, створених за максимальними та мінімальними екстремумами.
Характер окремих осциляцій в різних фазах компресії оцінюють за: тривалістю висхідної та низхідної частини в одній пульсації формами вершин максимальних та мінімальних екстремумів, динамікою зміни площ висхідної та низхідної частини осциляцій, наявністю, локалізацією, величиною дикротичної та додаткових хвиль на окремих осциляціях. В АО, залежно від ступеня компресії, виділяють три (від зареєстрованих осциляцій при мінімальному тиску в манжеті до досягнення діастолічного тиску (АТд), між АТд та систолічним тиском (АТС), від АТс до максимальної компресії) та п'ять її частин (від зареєстрованих осциляцій при мінімальному тиску в манжеті до досягнення АТд, від появи АТд до 70 95 величини амплітуди пульсацій, від 70 95 до 100 95 амплітуд, від 100 95 до появи АТС, від появи АТс до максимальної компресії).
Аналізують та оцінюють варіабельність тривалості осциляцій (при цьому застосовують методи і показники часового аналізу та варіаційної пульсометрії, прийняті для оцінки електрокардіосигналів), кореляційну ритмограму або скаттерограму, хаосограму.
Проводять визначення фрактальної розмірності осцилограми, інгервалограми верхніх і нижніх екстремумів, огинаючої розподілу спектра за перетворенням Фур'є та Гільберта-Хуанга методами Херста, Вох-Соишпіїпа.
Спектральний аналіз застосовують до самої АО та до інтервалограми між верхніми та нижніми екстремумами, як в спектральному аналізі ГКГ.
Спектральний аналіз проводять шляхом швидкого перетворення Фур'є осцилограми для оцінки потужності спектра та перетворення Гільберта-Хуанга для оцінки миттєвої потужності спектра для оцінки функціонального стану ССС за ритмом серця, прийнятими в ЕКГ в діапазоні відо до 0,4 Гц НГ, ГЕ, МІР, ПОГ Е та в діапазонах, що використовуються в Енцефалографії від 0
Гц і більше.
Після проведених розрахунків проводять біологічну інтерпретацію отриманих результатів, що дає можливість діагностувати та виявляти ризики захворювання ССС, периферійних судин, неврологічні розлади та легеневі захворювання.
Обчислення показників активності регуляторних систем (ПАРС.АОЇ) здійснюється за 2-ма алгоритмами, що враховують наступні критерії: 1-й Алгоритм: А. Сумарний ефект регуляції за показниками частоти пульсу (ЧСС); Б.
Сумарна активність регуляторних механізмів за середнім квадратичним відхиленням - 5ОММ і за сумарною потужністю спектра (ТР): В. Вегетативний гомеостаз (баланс) за комплексом показників: Амо, ІН, АМ550, 95НЕ. ІС; Г. Активність симпатичного вазомоторного центру, що регулює судинний тонус, по потужності спектра повільних хвиль 1-го порядку (І Е); Д. Активність надсегментарних рівнів регуляції по потужності спектра повільних хвиль 2-го порядку (МІ Е). Е.
Міра потужності наднизькочастотних впливів нейрогуморальної регуляції (ШІ Є). 2-й Алгоритм: А. Сумарний ефект регуляції за показниками Моди інтервалограми (Мо); В.
Функція автоматизму (Варіаційний розмах); В. Вегетативний гомеостаз (баланс) за комплексом
Зо показників: (Амо, ІН); Г. Стійкість регуляції за показником коефіцієнт варіації (СМ); Д.
Спектральна структура ритму (961, 95МІЕ, 95 Е, 99НЕ); Е. Загальна потужність ритму за сумарною потужністю спектра (ТР).
Обчислення ПАРС проводиться в двох варіантах: з використанням показників потужності спектра розрахованих (НЕ, ІБ, МІЕ, ШІ Е) інтервалограми ПАРС-АОЇ та безпосередньо артеріальної осцилограми ПАРС-АО. Значення ПАРС виражаються в балах від 1 до 10. На підставі аналізу значень ПАРС можуть бути діагностовані різні функціональні стани (фізіологічна норма, преморбідний та донозологічний стан).
Оцінка інтегрованого функціонального судинного потенціалу (ФСП) серцево-судинної системи з урахуванням судинної адаптаційної спроможності на компресію плеча під час вимірювання артеріального тиску (ІФСП). Обчислення ІФСП здійснюється за алгоритмом, що враховує наступні критерії, наведені нижче:
А. Сумарний ефект регуляції за показниками АТ та частоти пульсацій (САТ, ДАТ та ЧСС); Б.
Ступінь напруження регуляторних систем - стрес-індекс (ІН); В. Вегетативний баланс за показником ССС загалом стрес-індекс ІН; Г. Показник активності регуляторних систем (ПАРС.АОЇ) серцево-судинної системи; Д. Тонус та адаптаційна спроможність організму через виконавчу спроможність судинної стінки на початку компресії та під час її зростання за показниками морфологічного аналізу; Е. Показники спектрального аналізу розраховані за перетворенням Фур'є та Гільберта Хуанга в діапазонах від 0 до 0,4 Гц та інших діапазонах.
Обчислення ІФСП проводиться шляхом групування значень та їх додавання по категоріям.
Значення ІФСП виражаються в балах від 12 до 60. На підставі аналізу значень ІФСП можуть бути діагностовані різні ступені напруження інтегрованого функціонального потенціалу серцево- судинної системи з урахуванням судинної адаптаційної спроможності на компресію плеча під час вимірювання артеріального тиску: Стан фізіологічної норми, Донозологічний стан - 1,
Донозологічний стан - 2, Преморбідний стан, Ймовірна наявність патології.
На основі розрахованих вище перерахованих показників, на основі проведених досліджень побудовано Експертну систему із застосування методів Від Оаїа апаїузіх, яка додатково допомагає виявити ймовірні захворювання різних нозологій.
Додатково пропонується використовувати, як швидкий та доступний спосіб, компресію плеча манжетою при вимірюванні артеріального тиску, як функціональну пробу для оцінки адаптаційних можливостей організму з подальшим використанням всіх вище перерахованих методів.
Для визначення функціональних резервів серцево-судинної системи при виконанні проби
Руф'є, методи оцінки якої адаптовані до застосування артеріальної осцилографії.
Пропонується замість оцінювання ЧСС до присідань, зразу після присідань та в кінці першої хвилини після навантаження проводити вимірювання артеріального тиску до присідань, зразу після присідань та через 2 хвилини відпочинку. Проводиться розрахунком показників артеріальних осцилограм: активність регуляторних систем ПАРС.АОЇ та інтегрований функціональний судинний потенціал, ІФСП з подальшим розрахунком комплексного показника
Адаптаційного індексу за Вакулено Д.В. та Вакуленко Л.О.
Проводиться розрахунок показників ПАРС.АОСІ-Руф'є шляхом додавання значень ПАРС.АОЇ, отриманих при кожному вимірюванні до присідань, зразу після присідань та через 2 хвилини відпочинку - цей показник відображає якість адаптаційної реакції ССС на пробу Руф'є: ПАРС-
АОІ-Руф'є - ПАРС.АОІ-1 ї- ПАРС.АОІ-2 ї- ПАРС.АОІ-3
Наступним показником для розрахунку є ІФСП-Руф'є. Для цього застосовують наступну формулу: ІФСП-Руф'є-(3ІФСПІ1жФфСП2-ФсСПЗ3)/6
Розрахунок комплексного показника Адаптаційного індексу за Вакулено Д.В. та Вакуленко
Л.О. за формулою: Адаптаційний індекс (Вакуленко)-(ПАРС.АОІ-Руф'є і ІФСП-Руф'є). Отримане значення індексу пропонується розподілити за наступними категоріями: до 5,99 - "відмінно" - високий рівень; від 6 до 8,99 - "добре" - вище середнього; від 9 до 11,99 - "середній"; від 12 до 15,99 від - "задовільно" - нижче середнього (задовільний); більше 16 - "погано" - низький.
Отже, пропонований спосіб клініко-діагностичної оцінки стану серцево-судинної системи як індикатора адаптаційних можливостей організму має ряд вагомих переваг над відомим, а саме: він дозволяє отримати ряд важливих діагностичних показників (морфологічного, часового та спектрального аналізу), оцінити адаптаційні можливості організму, рівні регуляції діяльності
ССС; обчислити комплексні показники активності регуляторних систем (ПАРС.АО), інтегрованого функціонального судинного потенціалу (ІФСП), оцінити адаптаційний потенціал при виконанні функціональних проб (компресія плеча, проба Руф'є), здійснити аналіз кореляційної динаміки показників А пацієнта, побудувати експертну систему для
Зо диференціальної діагностики захворювань серцево-судинної, нервової, легеневої та інших систем), що в свою чергу дозволяє здійснити більш точний і глибокий аналіз функціонування серцево-судинної системи пацієнта, її резервних та адаптаційних можливостей. Спосіб значно розширює діагностичні можливості вивчення стану серцево-судинної системи, дозволяє ефективно здійснювати раннє виявлення, прогнозування та оцінку ефективності лікування ряду захворювань.
Джерела інформації: 1. Баевский Р.М., Берсенева А.П. Введение в донозологическую диагностику. М., Фирма "Слово", 2008. 217 б. 2. ЮОтуйїто У. МаКшепко, Мавзу! Р. Мапзепішик, Гійатуїа О. МаКшепко, Реїго В. Зеїв5Куії, Окзапа
М. КшаКома, ОіІєпа М. Сеуко, Тагаз В. Кадобпу)| (2019) Сагаіомазсшаг зувієт адаріарішу ехегсіве ассогаїпд о тогрпоіодіса!, Тетрогаї, 5ресігаІ апа сотеїайоп апаїузів ої о5сШодгатв /
Еатіїу Медісіпе 4. Ріїтагу Саге Вемієм 2019; 21(3): 253-263.
З. Вакуленко Д.В. Інформаційна система морфологічного, часового, частотного та кореляційного аналізу артеріальних осцилограм у фізичній реабілітації: монографія / Д.В.
Вакуленко. - Тернопіль: ТДМУ, 2015. - 212 б. 4. ІНСТРУКЦІЯ про розподіл учнів на групи для занять на уроках фізичної культури порз//27аКоп.гада.дом.са/Ламв/5пом/207 73-09.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем, що включає застосування тонометра і вимірювання систолічного та діастолічного тиску для оцінки стану серцево-судинної системи, який відрізняється тим, що на плече накладають манжету електронного вимірювача артеріального тиску, під час наростання та(або) зниження компресії в манжеті отримують артеріальну осцилограму (АОС), розраховують візуальні (морфологічні), часові, фрактальні та електоральні показники осцилограми, пацієнта просять поприсідати (відповідно класичної проби Руф'є), здійснюється оцінка даної проби, розраховують показники ПАРС.АОЇ (показники активності регуляторних систем)-Руф'є шляхом додавання значень ПАРС.АОЇ, отриманих при бо кожному вимірюванні до присідань пацієнта, зразу після присідань та через 2 хвилини відпочинку - цей показник відображає якість адаптаційної реакції серцево-судинної системи на пробу Руф'є: ПАРС-АОІ-Руф'є-ПАРС.АОІ-14ПАРС.АОІ-24ПАРС.АОІ-3, розраховують ІФСП
    (інтегрованого функціонального судинного потенціалу)-Руф'є, за формулою: ІФСП-
    Руф'є-3(ІФСП1ж1ФСП2-ІФСПЗ), здійснюють розрахунок комплексного показника Адаптаційного індексу за Вакуленко Д.В. та Вакуленко Л.О. за формулою: Адаптаційний індекс
    (Вакуленко)-:(ПАРС.АОІ-Руф'єчІФСП-Руф є).
UAU202003295U 2020-06-01 2020-06-01 Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем UA145374U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202003295U UA145374U (uk) 2020-06-01 2020-06-01 Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202003295U UA145374U (uk) 2020-06-01 2020-06-01 Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA145374U true UA145374U (uk) 2020-12-10

Family

ID=74104435

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202003295U UA145374U (uk) 2020-06-01 2020-06-01 Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA145374U (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2023091122A1 (ru) * 2021-11-18 2023-05-25 Дмитрий Викторович ВАКУЛЕНКО Автоматический тонометр

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2023091122A1 (ru) * 2021-11-18 2023-05-25 Дмитрий Викторович ВАКУЛЕНКО Автоматический тонометр

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2925217B1 (en) Method and system for determining a ventilatory threshold
JP4243605B2 (ja) 自律神経検査装置
JP5984088B2 (ja) 非侵襲的連続血圧モニタリング方法及び装置
US20100113893A1 (en) Method for measuring physiological stress
KR20180116184A (ko) 자율신경 균형 및 조절능력의 평가 장치 및 그 제어 방법
Choi et al. Declining trends of heart rate variability according to aging in healthy Asian adults
CN103445767A (zh) 传感监测交互控制全自动自主神经功能检测仪及检测方法
CN108670238A (zh) 基于脑氧信号与血压信号的脑血流自主调节能力评价方法
Muralikrishnan et al. Heart rate variability in normotensive subjects with family history of hypertension
WO2018130897A1 (en) Method and system for determining heart rate variability
UA145374U (uk) Спосіб раннього виявлення, прогнозування та оцінки ефективності лікування захворювань серцево-судинної, нервової та легеневої систем
Dimitriev et al. Influence of examination stress and psychoemotional characteristics on the blood pressure and heart rate regulation in female students
Lewis et al. Phase shift and correlation coefficient measurement of cerebral autoregulation during deep breathing in traumatic brain injury (TBI)
WO2021246995A1 (ru) Способ раннего выявления, прогнозирования и оценки эффективности лечения заболевания сердечно-сосудистой, нервной и легочной систем
US20220395226A1 (en) Headset for diagnosis of concussion
Zhu et al. Respiratory training biofeedback system
RU2656560C1 (ru) Способ оценки риска осложнений заболеваний сердечно-сосудистой системы с сочетанной патологией
Shao et al. A unified calibration paradigm for a better cuffless blood pressure estimation with modes of elastic tube and vascular elasticity
Li et al. Noninvasive continuous blood pressure estimation algorithm based on features of pulse waves
Caesaria et al. Effect of Muscle Fatigue on EMG Signal and Maximum Heart Rate for Pre and Post Physical Activity
TWI835335B (zh) 互動式心率變異分析參數模型及指標產生系統
RU2776233C1 (ru) Способ донозологической диагностики состояния вегетативной нервной системы человека
Suma et al. The IoT based PPG Signal Classification System for Acute Audio-Visual Stimulus Induced Stress
Chai et al. Comparison of Regression Analysis and Transfer Function in Estimating the Parameters of Central Pulse Waves from Brachial Pulse Wave
Chai et al. Regression analysis and transfer function in estimating the parameters of central pulse waves from brachial pulse wave