UA144546U - Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта - Google Patents

Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта Download PDF

Info

Publication number
UA144546U
UA144546U UAU202002338U UAU202002338U UA144546U UA 144546 U UA144546 U UA 144546U UA U202002338 U UAU202002338 U UA U202002338U UA U202002338 U UAU202002338 U UA U202002338U UA 144546 U UA144546 U UA 144546U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
essential oil
elixir
treatment
propolis
oil
Prior art date
Application number
UAU202002338U
Other languages
English (en)
Inventor
Людмила Сергіївна Кравченко
Олена Леонідівна Аппельханс
Яна Ігорівна Іванова
Ольга Володимирівна Гончаренко
Original Assignee
Одеський Національний Медичний Університет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Одеський Національний Медичний Університет filed Critical Одеський Національний Медичний Університет
Priority to UAU202002338U priority Critical patent/UA144546U/uk
Publication of UA144546U publication Critical patent/UA144546U/uk

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Abstract

Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта містить прополіс, віск із забрусу, лізоцим, буферну систему, що складається із бікарбонату натрію та карбонату кальцію, олію ромашки ефірну, олію шавлії ефірну, ксилітол, гліцерин, ментол, консервант бензоату натрію, солюбілізатор - олію касторову гідрогенізовану, дистильовану воду. Додатково еліксир містить як екстракт лікарських рослин водний розчин екстрактів трав кропиви дводомної, подорожника великого та плодів шипшини, вітамін С та як аніонактивну поверхнево-активну речовину лаурилсульфат.

Description

Корисна модель належить до медицини, а саме до препаратів та біологічно активних речовин на основі прополісу, і може бути використана в стоматології для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота (СОПР) та тканин пародонта.
Запальні захворювання пародонта є однією із найбільш складних проблем сучасної стоматології, ефективність лікування яких залишається невисокою у зв'язку із поліетіологічністю патології, тенденцією до хронізації з частими ускладненнями. Зміни структурно- функціонального стану тканин у ротовій порожнині під впливом чинників ризику супутніх хвороб ускладнюються поганою гігієною, що сприяє розвитку патологічної мікрофлори, запаленню.
Тому, для упередження патологічного процесу у тканинах пародонта, усунення запальних ускладнень СОПР із пригніченням росту патогенних бактерій в порожнині рота важливе значення має своєчасна раціональна місцева терапія.
У практичній стоматології для лікування запальних захворювань СОПР і пародонта використовують антибактеріальні лікарські засоби, до складу яких входить Хлоргексидин біглюконат.
Однак тривале їх застосування призводить до послаблення лікувального ефекту, пов'язаного з лікарською толерантністю, дисбактеріозом порожнини рота, шлунково-кишкового тракту, які викликані пригніченням умовно-патогенної мікрофлори, зниженням імунорезистентності м'яких тканин порожнини рота і тканин пародонта.
Відоме застосування природних засобів догляду за порожниною рота у вигляді відварів та настоїв із рослинної сировини: ромашки, шавлії, подорожника, кропиви, нагідок, деревію, звіробою, кори дуба та ін., які мають бактерицидні, кровоспинні властивості, сприяють ранозагоюванню СОПР при запальних захворюваннях |1)Ї. Але використання цих засобів обмежене, що пов'язано з проявами алергічних реакцій у пацієнтів на рослинні компоненти та неможливістю отримання достатнього ранозагоювального ефекту.
Останнім часом для профілактики і лікування захворювань СОПР та тканин пародонта застосовують зубні еліксири на основі водно-спиртових або спиртогліцеринових рослинних екстрактів із різними добавками, що мають дезодоруючу, очищуючу та протизапальну властивості, наприклад зубні еліксири "Здоров'я", "М'ятний", "Лісний", "Стомафлор", які містять хлорофіл, токоферол, каротин, лізоцим, аскорбінову кислоту, сорбіт, спирт, ароматизатори, смакові додатки (21.
Але й ці засоби виявляють помірну протизапальну активність, яка знижується при тривалому застосуванні за рахунок адаптації до них мікрофлори порожнини рота. При визначеній дезодоруючій якості засоби не виявляють достатньої проникності інгредієнтів у тканини пародонта, СОПР, що перешкоджає усуненню запалення в парадонтальних карманах.
Крім того, наявність спирту у складі вказаних засобів підсилює сухість слизових оболонок, що знижує протинальотну дію, стримує епітелізацію уражених тканин.
Відомий засіб для полоскання порожнини рота, який складається з природних біологічно активних речовин (БАР): водно-спиртового екстракту ромашки, олії чайного дерева, фтористого натрію, сорбіту полідону, антисептика і інших компонентів (3)Ї. Даний еліксир забезпечує протизапальну, антиоксидантну, ранозагоювальну дії, а також покращує обмінні процеси у тканинах порожнини рота за рахунок вмісту вітамінів А, С, Е, мікроелементів та інших БАР.
Проте, вказаний засіб, незважаючи на достатню кількість БАР при водно-спиртовій екстракції не забезпечує повного витягнення БАР, основна частина яких резорбується ферментами слини і не діє на трофіку, кровообіг тканин ротової порожнини, крім того, лікувально-профілактичний ефект не накопичується при тривалому застосуванні.
Найбільш близьким до запропонованого зубного еліксиру є ополіскувач ротової порожнини для місцевої профілактики та лікування запальних захворювань тканин слизової оболонки, до складу якого входять: прополіс, віск із забрусу, олія ромашки ефірна, олія шавлії ефірна, нікотинамід, лізоцим, ксилітол, бікарбонат натрію, карбонат кальцію, гліцерин, консервант бензоат натрію, солюбілізатор олія касторова гідрогенізована, ментол (ароматизатор) та дистильована вода. Цей ополіскувач застосовують для гігієни порожнини рота у вигляді аплікацій на уражені ділянки, експозицією 10-15 хв, 2-3 рази на добу, щоденно до клінічного видужання |4).
Недоліком цього засобу є недостатня укріплювальна та протизапальна дія на тканини пародонта, а також нездатність усунення симптомів запалення у періодонтальних карманах, особливо в період виразного гнійного запалення при гінгівіті і пародонтиті.
В основу корисної моделі поставлена задача розробити зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів СОПР та тканин пародонта, який за умов додаткового введення до складу існуючого найближчого по суті ополіскувача цільових додатків: бо біологічно-активних речовин - екстрактів трави кропиви, подорожника та плодів шипшини із виразними антисептичними, кровоспинними, ангіопротекторними, трофічними властивостями, поверхнево-активної речовини - лаурилсульфату, вітаміну С з активуючою дією на окислювально-відновлювальні процеси, а також на імунологічні реакції, дозволить підвищити протизапальний, антиоксидантний, регенераційний, ранозагоювальний ефекти, покращити міцність капілярів, імунологічний захист тканин ротової порожнини, а також знизити утворення зубного нальоту, поширити його використання та доступність.
Поставлена задача вирішується тим, що зубний еліксир для місцевої профілактики та лікування запальних процесів СОПР та тканин пародонта, який містить прополіс і віск із забрусу, олію ромашки ефірну, олію шавлії ефірну, лізоцим, ксилітол, бікарбонат натрію і карбонат кальцію, гліцерин, консервант бензоат натрію, солюбілізатор олію касторову гідрогенізовану, ментол, дистильовану воду, згідно з корисною моделлю, додатково містить водний розчин екстрактів трав кропиви дводомної, подорожника великого, плодів шипшини, які є компонентами рослинного походження, вітамін С, аніонактивну поверхнево-активну речовину лаурилсульфат, при наступному співвідношенні компонентів, мас. Фо: прополіс 2,50-3,00, віск 4,50-5,00, олія ромашки ефірна 0,02-0,03, олія шавлії ефірна 0,03-0,05, лізоцим 0,25-0,30, ксилітол 1,00-1,25, вітамін С 0,001-0,002 водний розчин екстрактів трави кропиви дводомної 30,00-35,00 подорожника великого плодів шипшини лаурилсульфат 0,5-1,00 бікарбонат натрію 0,50-1,00, карбонат кальцію 0,50-1,00, гліцерин 13,00-15,00, бензоат натрію (консервант) 0,20-0,30, гідрогенізована касторова олія (солюбілізатор) 1,00-2,00, ментол (ароматизатор) 0,02-0,03 вода дистильована решта.
Запропоновані дози лікувальних компонентів визначені експериментально.
Прополіс містить велику кількість активних сполук, включаючи багато класів поліфенольних з'єднань, флавони, флавоноли, фенолокислоту, рослинні олії, складні ефіри. Серед інших речовин прополіс містить за масою приблизно 45 95 полімерів і бальзамів, 35 95 восків і жирних кислот, 10 956 ефірних масел, 5 95 квіткового пилу, 5 95 інших органічних сполук та мінеральних речовин (мікроелементи, вітаміни, кетони, лактони, хінони, стероїди тощо). Він чинить вплив на нормалізацію процесів в організмі людини 3 одночасним проявом антибіотичного, протизапального, анестезуючого, антимікробного, фунгіцидного, антиоксидантного, протипухлинного, імуностимулюючого, ангіопротекторного ефектів. Прополіс впливає на регенерацію тканин, сприяє швидкій епітелізації та загоюванню ранових поверхонь. При визначенні дози прополісу в складі еліксиру як основна задача було прийнято зняття больового синдрому та досягнення протизапальної дії. Ця функція виконується зазвичай при вмісті прополісу 1,0-3,0 мас. 95. Прополіс виявляє протимікробну та протигрибкову дії, знищуючи найпростіших у порожнині рота. Вміст прополісу менш ніж 1,0 мас. 96 не в змозі знижувати болісні відчуття при запальних процесах слизової оболонки, забезпечити протигрибкову та
Зо протизапальну дії, а при вмісті більше 3,0 мас. 95 - підвищується густина суміші, що ускладнює технологічний процес виготовлення еліксиру.
Віск із забрусу має високу імуностимулюючу та бактерицидну властивості. Фізико-хімічні властивості воску, перевага адсорбційних якостей над десорбційними, обволікаюча його дія сприяють знеболюючому ефекту, рубцюванню тканин.
Олія ромашки ефірна відома своїми природними властивостями: знеболюючою, антисептичною, антимікробною, протизапальною, ранозагоюючою, пом'якшуючою, седативною.
Крім того, виявляючи тонізуючу дію, усуваючи подразнення, підсилюючи основний обмін, олія ромашки ефірна стимулює регенерацію тканин.
Олія шавлії ефірна використовується як речовина, що має бактерицидну, протизапальну, антисептичну, антиоксидантну, знеболюючу, спазмолітичну, кровоспинну властивості, здатністю покращити тканинне дихання і обмін, стимулювати імунні захисні реакції, сприяти регенерації тканин ротової порожнини.
Вітамін С - водорозчинна вітамінна речовина, яка забезпечує транспорт Ня- в багатьох біохімічних реакціях, приймає участь у регулюванні окислювально-відновних процесів клітин, синтезі білкових молекул: колагену, кортикостероїдів, протромбіну, активуючи регенеративні процеси, підтримує нормальне функціонування гуморального і клітинного імунітету, мікроциркуляцію крові, виявляє антикоагулянтну дію, активізує трофічні процеси.
Лізоцим - фермент класу гідролізу в еліксирі, підсилює неспецифічний антибактеріальний бар'єр у місцях контакту уражених ділянок слизової оболонки із зовнішнім середовищем.
Лізоцим руйнує оболонку бактеріальної клітини, в результаті чого відбувається її розчинення (лізис).
Як вологоутримуючий компонент в складі еліксиру присутній гліцерин. Для запобігання висиханню вміст гліцерину в еліксирі - 13 мас. 9о, так як вміст менше ніж 13,0 мас. 95 не забезпечує розчинення прополісу, а більше ніж 15,0 - підвищує в'язкість еліксиру, що впливає на стан лікарської форми. Гліцерин має також антисептичні властивості, завдяки яким відбувається дегідратація бактерій, що сприяє тривалому зберіганню еліксиру.
Водний розчин сухих екстрактів трави кропиви дводомної, подорожника великого та плодів шипшини містить повний комплекс біологічно активних компонентів, необхідних як для тканин пародонта, так і для слизової оболонки. До нього входять каротиноїди, токофероли і флавоноїди, які містяться в траві кропиви і подорожника, плодах шипшини, що мають антиоксидантні властивості, інгібуючи виникнення надмірної кількості перекисних сполук, порушуючих мембрани клітин слизової оболонки порожнини рота. Крім того, ці сполуки мають протизапальну, капіляроукріплюючу, десенсибілізуючу дії, приймають участь в регуляції ліпідного, мінерального, водного обміну, процесах регенерації тканин пародонта, проявляють бактерицидні та фунгіцидні властивості. У поєднанні із аскорбіновою кислотою флавоноїди приймають участь в окислювально-відновлювальних процесах, що сприяє покращенню кровообігу слизової і пародонта.
В результаті підбору оптимальних концентрацій екстрактів було встановлено, що зменшення концентрації фітокомпонентів менше 10 мас.95 знижує біологічну активність
Зо готового еліксиру, підвищення вище 15 мас. 95 не впливає на біологічну активність, стає не вигідним економічно.
Введення аніонактивного ПАР - лаурилсульфату, забезпечує гідрофобізацію емалі зуба, що знижує інтенсивність утворення зубного нальоту, пригнічує активність внутрішньоклітинних ферментів бактерій.
Еліксир заявленого складу готують у чотири етапи.
На першому етапі готують гліцериновий розчин прополісу, воску при температурі 700-807 упродовж 30 хвилин. Після охолодження розчину до 40-45 "С фільтрують.
На другому етапі сухі екстракти (З г) трави кропиви, подорожника, плодів шипшини, змішані у рівній кількості, заливають дистильованою водою, нагрітою до 50 "С, у співвідношенні 1:10, перемішують та настоюють у затемненому місці упродовж 1,5-2 години. По закінченні екстракції розчин фільтрують.
На третьому етапі на водяній бані підігрівають олію касторову гідрогенізовану до температури 40-45"С для досягнення текучості, до неї додають послідовно олії ефірні ромашки, шавлії при постійному перемішуванні упродовж 5-8 хвилин, фільтрують.
На четвертому етапі у профільтрований за першим етапом приготовлений гліцериновий розчин з прополісу, воску додають при постійному перемішуванні профільтрований водний розчин екстрактів трави кропиви, подорожника і плодів шипшини, водний розчин лізоциму, бікарбонату натрію та карбонату кальцію, розчин вітаміну С, ксилітолу, ароматизатора ментолу, лаурилсульфату, профільтрований розчин солюбілізатора з ефірними оліями і консервант та дистильовану воду згідно з заявленим співвідношенням компонентів.
Випробування в ДУ "Інститут стоматології та щелепно-лицевої хірургії НАМН України" на тваринах, використання у 43 пацієнтів-добровольців із різними за етіопатогенетичними факторами запальними захворюваннями СОПР та тканин пародонта показали, що запропонований лікувально-профілактичний еліксир не є токсичним, не має подразнюючої та алергізуючої дій, має позитивний вплив на тканини пародонта, а також інгібуючий ефект на ферменти, що провокують запалення в ротовій порожнині. Завдяки пролонгованій біологічній активності складових еліксиру у всіх пацієнтів визначалися протизапальний, регенеративний, десенситизуючий ефекти, які проявлялися в захисті слизових оболонок від зовнішніх та внутрішніх чинників, у швидкому усуненні запалення, у скороченні в 2 рази терміну епітелізації (516) уражених поверхонь.
У порівнянні з найближчим аналогом запропонований зубний еліксир для місцевої профілактики та лікування запальних процесів СОПР тканин пародонта, за рахунок пролонгованого і протекторного ефекту сукупності властивостей складових речовин, виявляє глибоке проникнення комплексу біологічно-активних речовин у пародонтальні кармани з підсиленими діями: протизапальною, протимікробною, антиоксидантною, ангіопротекторною, репараційною, імуностимулюючою у пацієнтів з підвищеною чутливістю дентину і емалі зубів, є більш застосовним і доступним.
Джерела інформації: 1. Патент 2500384 С1 Российской Федерации МПК (2006.01) АбІК 8/67, АбІК 8/97, Аб1О 11/00. Композиция ополаскивателя для полости рта / Ахметова Г.3., Еремина М.Е., Груздова
Т.М. Шмотина О.Л.;; заявитель и патентообладатель ОО Концерн "Калина" - Мо 20121351189/15; заявл. 2012.08.16; опубл. 2013.12.10. Бюл. Мо 34. 2. Патент 2334522 С1 Российской Федерации МПК (2006.01) АЄІТК 36/68, АбІК 36/28, Аб1О 11/00. Лечебно-профилактический зликсир для ухода за полостью рта / Сирак СВ., Максимова
Е.М., Кожемякина А.П.; заявитель и патентообладатель ОО НПО "Фитодент". - Мо 2007108696/15; заявл. 2007.03.12; опубл. 2008.09.27. Бюл. Мо 27.
З. Патент 2694415 С1 Российской Федерации МПК (2006.01) АОТР 1/02, АбІК з36/185
Средство для полости рта, обладающее противомикробньммм действием / Жилкина В.Ю.,
Марахова А.И., Панов Н.К., Панов С.Н., Панова Г.В. - заявитель и патентообладатель Панов
С.Н. - опубл. 2019.07.12. Бюл. Мо 22. 4. Патент 129913 Україна МПК (2018.01) АбІК 31/19 (2006.01), АбІК 8/97 (2017.01), АбІК 36/00. Ополіскувач ротової порожнини для місцевої профілактики та лікування запальних захворювань тканин слизової оболонки / Кравченко Л.С., Фізор Н.С.; заявник і патентовласник
Одес. нац. мед. ун-т - Мо ц201801440; опубл. 2018.11.26. Бюл. Мо 22.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта, що містить прополіс, віск із забрусу, лізоцим, буферну Зо систему, що складається із бікарбонату натрію та карбонату кальцію, олію ромашки ефірну,
    олію шавлії ефірну, ксилітол, гліцерин, ментол, консервант бензоату натрію, солюбілізатор -
    олію касторову гідрогенізовану, дистильовану воду, який відрізняється тим, що додатково містить як екстракт лікарських рослин водний розчин екстрактів трав кропиви дводомної,
    подорожника великого та плодів шипшини, вітамін С та як аніонактивну поверхнево-активну речовину лаурилсульфат, при наступному співвідношенні компонентів, мас. 90:
    прополіс 2,50-3,00 віск 4,50-5,00 олія ромашки ефірна 0,02-0,03 олія шавлії ефірна 0,03-0,05 лізоцим 0,25-0,30 ксилітол 1,00-1,25 вітамін С 0,001-0,002 водний розчин сухих екстрактів трав: кропиви дводомної, подорожника" "99735,00 великого, плодів шипшини лаурилсульфат 0,5-1,00 бікарбонат натрію 0,50-1,00 карбонат кальцію 0,50-1,00 гліцерин 13,00-15,00 бензоат натрію (консервант) 0,20-0,30 олія касторова гідрогенізована
    (солюбілізатор) 1,00-2,00 ментол (ароматизатор) 0,02-0,03 вода дистильована решта.
UAU202002338U 2020-04-10 2020-04-10 Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта UA144546U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202002338U UA144546U (uk) 2020-04-10 2020-04-10 Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202002338U UA144546U (uk) 2020-04-10 2020-04-10 Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA144546U true UA144546U (uk) 2020-10-12

Family

ID=73717325

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202002338U UA144546U (uk) 2020-04-10 2020-04-10 Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA144546U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2558061C2 (ru) Антисептическая фармацевтическая композиция для гигиены полости рта и лечения заболеваний полости рта микробного происхождения
EA018425B1 (ru) Фармацевтический, дезинфицирующий или консервирующий экстракт пажитника сенного (trigonella foenum-graecum), способ его получения и применение экстракта
WO2015034252A1 (ko) 한방추출물과 프로폴리스가 첨가된 치약
WO2014196947A1 (ru) Многофункциональная зубная паста
KR100450391B1 (ko) 치약조성물
RU2582290C2 (ru) Стоматологический гель с ниосомами для лечения воспалительных и дистрофических заболеваний пародонта
KR100760970B1 (ko) 에센셜 오일을 함유한 치약 조성물
CN106727249A (zh) 一种漱口水及其制备方法
RU2334522C1 (ru) Лечебно-профилактический эликсир для ухода за полостью рта
RU2306922C2 (ru) Применение отваров трав в качестве водной среды для изготовления зубной пасты и композиция зубной пасты
UA144546U (uk) Зубний еліксир для місцевої профілактики і лікування запальних процесів слизової оболонки порожнини рота та тканин пародонта
RU2607931C2 (ru) Лечебно-профилактическая композиция для ухода за полостью рта гематоонкологических больных
RU2327445C1 (ru) Зубной трансдермальный эликсир и способ его получения
RU2312657C2 (ru) Ополаскиватель для полости рта
RU2500384C1 (ru) Композиция ополаскивателя для полости рта
KR20030093891A (ko) 프로폴리스 치약 조성물 및 그 제조 방법
RU2505283C1 (ru) Композиция зубной пасты
RU2310436C2 (ru) Лечебно-профилактическая зубная паста
US8961939B2 (en) Compositions and related methods for oral wellness
RU2355379C1 (ru) Лечебно-профилактический эликсир и способ его получения
RU2160585C1 (ru) Состав для профилактики заболеваний полости рта
RU2618889C1 (ru) Средство, обладающее противовоспалительным, антимикробным, ранозаживляющим действием, для полоскания полости рта
RU2203032C1 (ru) Средство для чистки зубов
RU2779546C2 (ru) Многофункциональная индивидуальная зубная паста
RU2186561C2 (ru) Крем для сухой и нормальной кожи лица