UA144414U - Бронебійний підкаліберний снаряд - Google Patents

Бронебійний підкаліберний снаряд Download PDF

Info

Publication number
UA144414U
UA144414U UAU202002860U UAU202002860U UA144414U UA 144414 U UA144414 U UA 144414U UA U202002860 U UAU202002860 U UA U202002860U UA U202002860 U UAU202002860 U UA U202002860U UA 144414 U UA144414 U UA 144414U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
core
armor
cone
piercing
angle
Prior art date
Application number
UAU202002860U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Генадійович Масленніков
Original Assignee
Сергій Генадійович Масленніков
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Сергій Генадійович Масленніков filed Critical Сергій Генадійович Масленніков
Priority to UAU202002860U priority Critical patent/UA144414U/uk
Publication of UA144414U publication Critical patent/UA144414U/uk

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Бронебійний підкаліберний снаряд включає бронебійний сердечник та порожнистий корпус. При цьому порожнистий корпус включає піддон з ведучим пристроєм та з'єднаний з піддоном конусоподібний порожнистий ковпак. Бронебійний сердечник розміщений у порожнині корпусу і своїм заднім кінцем спирається на піддон. Передній кінець сердечника оснащений конічним балістичним наконечником з гострим кутом при вершині. При цьому передній кінець сердечника виконаний у вигляді поєднання конуса з тупим кутом при вершині та зрізаного конуса з гострим кутом при вершині. Балістичний наконечник виготовлений тонкостінним із пластику, а внутрішня його поверхня виконана у вигляді прямого конуса з кутом при вершині, рівним куту при вершині зрізаного конуса на сердечнику, та охоплює його. При цьому на бічній поверхні зрізаного конуса виконано дві кільцеві канавки, а стінка балістичного наконечника ввігнута в кожну з канавок. Балістичний наконечник виготовлений із склонаповненого поліаміду.

Description

Корисна модель належить до військової техніки, а більш конкретно, стосується конструкції боєприпасів артилерії малого калібру, зокрема бронебійних підкаліберний снарядів, які застосовуються для боротьби з броньованими цілями, насамперед танками.
Відомо, що підкаліберні боєприпаси, це боєприпаси, у яких діаметр бойової частини (сердечник) менший діаметра ствола. Збільшення їх бронепробиваючої здатності у порівнянні із звичайними бронебійними боєприпасами відбувається за рахунок збільшення початкової швидкості боєприпасів та питомого тиску у процесі пробивання броні. Для виготовлення сердечника використовуються матеріали з високою питомою вагою на основі вольфраму, збідненого урану та ін. Такий снаряд не має заряду вибухової речовини, а його бронепробиваюча дія цілюом обумовлена кінетичною енергією снаряду.
З рівня техніки відомо багато конструкцій бронебійних підкаліберних снарядів, однак всі вони мають схожу будову. У загальному вигляді бронебійний підкаліберний снаряд включає корпус "катушечної" чи іншої форми (піддон), в який вставлено важкий сердечник з діаметром, приблизно у три рази меншим калібру ствола гармати. Матеріалом для сердечника служать металокерамічні тверді сплави, з високою міцністю та твердістю. Піддон забезпечує утримання сердечника у стволі і служить своєрідним поршнем, який приймає на себе тиск газів при пострілі, чим забезпечує розгін всього снаряду. За рахунок меншої, ніж у звичайного бронебійного снаряду, маси дульна швидкість підкаліберного боєприпасу значно зростає, що обумовлює збільшення його бронепробиваючої дії. При ударі снаряду у броню масивний сердечник пробиває в ній отвір невеликого діаметра, при цьому його кінетична енергія частково витрачається на руйнування броні, а більша частина переходить у теплову. Розжарені до високих температур осколки сердечника і броні вилітають у заброневий простір і вражають екіпаж броньованої техніки, виводять з ладу механізми і обладнання та створюють чисельні осередки загоряння. Крім цього, сердечники із збідненого урану із-за своєї високої пірофорності при руйнуванні самозаймаються.
Серед підкаліберних бронебійних снарядів можна виділити снаряди (1, 2, 3, 4), у яких бронебійний сердечник на передньому кінці має конус з гострим кутом при вершині. Такі сердечники мають високі балістичні характеристики і тому мало гальмуються в польоті від опору повітря. Однак, гострий кут конуса підвищує вірогідність "рикошету" при ударі в
Зо перешкоду під кутом до її поверхні, що суттєво знижує їх бронебійні якості.
Більш досконалими, з точки зору бронебійності, є снаряди, наприклад (5, 6, у яких передній кінець сердечника виконаний у вигляді конуса з тупим кутом при вершині, що зменшує вірогідність "рикошету", але суттєво погіршує їх балістичні якості. Тому у снарядах, оснащених такими сердечниками, застосовують балістичні наконечники (7, 8, 91), їх виконують у вигляді конуса з гострим кутом при вершині і закріплюють на передньому кінці сердечника.
Найближчим аналогом до запропонованої корисної моделі та найдосконалішим серед зазначених снарядів за технічною суттю та досягнутим результатом є, раніше зазначений, бронебійний підкаліберний снаряд (9). Він включає порожнистий корпус та бронебійний сердечник. Порожнистий корпус складається із піддона з ведучим пристроєм та з'єднаного з піддоном конусоподібного порожнистого ковпака. Бронебійний сердечник встановлений у порожнині корпусу і своїм заднім кінцем спирається на піддон. Передній кінець сердечника виконаний у вигляді поєднання двох конусів, з яких один є переднім, а другий є перехідним між циліндричною поверхнею сердечника та переднім конусом. При цьому передній конус виконаний з тупим кутом при вершині, а проміжний виконаний у вигляді зрізаного конуса з гострим кутом при вершині. Передній кінець бронебійного стержня оснащений балістичним наконечником у вигляді металевого тонкостінного конуса з гострим кутом при вершині.
Внутрішня поверхня балістичного наконечника виконана у вигляді поєднання двох конічних поверхонь, одна з яких відповідає поверхні переднього конуса, а друга - поверхні перехідного конуса сердечника. Цими поверхнями балістичний наконечник щільно насаджений на передній та проміжний конуси.
Основним недоліком описаного снаряду є технологічні складності при його виготовленні.
Конструкція балістичного наконечника з двома конічними поверхнями, які повинні щільно примикати до конічних поверхонь переднього та проміжного конусів, вимагає високої точності форми та розмірів цих елементів, інакше їх з'єднання буде недостатньо міцним. Забезпечення зазначених вимог супроводжується суттєвими витратами, що позначається на загальній вартості снарядів.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалення відомого бронебійного підкаліберного снаряду шляхом покращення його технологічності.
Поставлена задача вирішується тим, що у запропонованому бронебійному підкаліберному бо снаряді, що включає бронебійний сердечник та порожнистий корпус, при цьому порожнистий корпус включає піддон з ведучим пристроєм та з'єднаний з піддоном конусоподібний порожнистий ковпак, а бронебійний сердечник розміщений у порожнині корпусу і своїм заднім кінцем спирається на піддон, а передній кінець сердечника оснащений конічним балістичним наконечником з гострим кутом при вершині, при цьому передній кінець сердечника виконаний у вигляді поєднання конуса з тупим кутом при вершині та зрізаного конуса з гострим кутом при вершині, згідно з корисною моделлю балістичний наконечник виготовлений тонкостінним із пластику, а внутрішня його поверхня виконана у вигляді прямого конуса з кутом при вершині, рівним куту при вершині зрізаного конуса на сердечнику, при цьому на бічній поверхні зрізаного конуса виконані дві кільцеві канавки, а стінка балістичного наконечника ввігнута в кожну з канавок. Найдоцільніше зазначений балістичний наконечник виготовити із склонаповненого поліаміду.
Технічним результатом запропонованих удосконалень є спрощення конструкції вузла з'єднання бронебійного сердечника з балістичним наконечником без зниження міцності цього з'єднання.
Спільними суттєвими ознаками корисної моделі з прототипом слід вважати: бронебійний підкаліберний снаряд; снаряд включає бронебійний сердечник та порожнистий корпус; порожнистий корпус включає піддон з ведучим пристроєм та з'єднаний з піддоном конусоподібний порожнистий ковпак; бронебійний сердечник розміщений у порожнині корпусу і своїм заднім кінцем спирається на піддон; передній кінець сердечника оснащений конічним балістичним наконечником з гострим кутом при вершині; передній кінець сердечника виконаний у вигляді поєднання конуса з тупим кутом при вершині та зрізаного конуса з гострим кутом при вершині.
Новими суттєвими ознаками корисної моделі у порівнянні з прототипом є такі: балістичний наконечник виготовлений тонкостінним із пластику; внутрішня поверхня балістичного наконечника виконана у вигляді прямого конуса з кутом при вершині, рівним куту при вершині зрізаного конуса на сердечнику, та охоплює його;
Зо на бічній поверхні зрізаного конуса виконано дві кільцеві канавки; стінка балістичного наконечника ввігнута в кожну з канавок.
Суть корисної моделі пояснюється кресленнями:
На Фіг. 1 зображено осьовий переріз снаряду.
На Фіг. 2 зображено осьовий переріз снаряду переднього кінця сердечника.
На Фіг. З зображено схему виходу снаряду із ствола гармати.
Запропонований бронебійний підкаліберний снаряд включає порожнистий корпус, який складається із з'єднаних між собою піддона 1 з ведучим пристроєм 2 та конічного порожнистого ковпака З з кільцем 4. У порожнині корпусу розміщено бронебійний сердечник 5, виготовлений із твердого важкого матеріалу. Заднім кінцем бронебійний сердечник спирається на піддон, а передній його кінець виконаний у вигляді поєднання конуса б з тупим кутом при вершині та зрізаного конуса 7 з гострим кутом при вершині. На бічній поверхні зрізаного конуса виконані передня 8 та задня 9 кільцеві канавки. На передньому кінці бронебійного сердечника закріплено тонкостінний конусоподібний балістичний наконечник 10, виготовлений із пластику, найдоцільніше із склонаповненого поліаміду. Внутрішня поверхня наконечника виконана у вигляді прямого конуса з кутом при вершині, рівним куту при вершині зрізаного конуса на сердечнику. Наконечник своєю внутрішньою конічною поверхнею охоплює поверхню зрізаного конуса на сердечнику і щільно до неї примикає, що забезпечує їх міцне з'єднання. Ділянки стінки балістичного наконечника втиснуті в кожну з канавок. Ковпак виготовлений із пластику, а в його тілі виконані ослабляючі заглиблення у вигляді поздовжніх пазів 11. Матеріалом для сердечника можуть служити металокерамічні тверді сплави з високою питомою вагою та міцністю, переважно карбіду вольфраму, або збіднений уран.
При пострілі запропонований снаряд розганяється в стволі гармати під дією сили тиску порохових газів на піддон 1. Після виходу із ствола відбувається відрив піддона від сердечника та руйнування ковпака З з кільцем 4, викликане набігаючим потоком повітря, а у випадку нарізного ствола, ще і дією відцентрових сил. Легкому руйнуванню ковпака сприяють поздовжні пази 11, виконані в його тілі. У польоті до цілі сердечник, завдяки невеликому діаметру та наявності балістичного наконечника 10 на передньому кінці, сприймає низький опір повітря, а значить не втрачає швидкості, що обумовлює його високу бронебійну здатність. При ударі у броню тонкостінний пластиковий балістичний наконечник легко руйнується і не впливає на 60 взаємодію сердечника з бронею, а масивний сердечник, своїм конусом з тупим кутом при вершині, пробиває в броні отвір невеликого діаметра. В момент удару кінетична енергія сердечника частково витрачається на руйнування броні, а більша частина переходить у теплову. Розжарені до високих температур осколки сердечника і броні вилітають у заброневий простір та вражають екіпаж броньованої техніки, виводять з ладу механізми і обладнання та створюють чисельні осередки загоряння. Таким чином, балістичний наконечник забезпечує сердечнику високі балістичні якості, а конус з тупим кутом при вершині зменшує вірогідність виникнення "рикошету". Виготовлення пластикового тонкостінного конічного наконечника не викликає проблем, оскільки виконується на серійних пласт-автоматах, а закріплення наконечника на кінці сердечника шляхом насаджування його на поверхню зрізаного конуса та вдавлювання ділянок стінки в канавки не може викликати технологічних проблем.
Запропонований бронебійний підкаліберний снаряд зберігає в собі позитивні якості відомого снаряду, однак у порівнянні з ним має ряд суттєвих переваг. Насамперед він суттєво простіший у виготовленні, а значить дешевший, що при крупносерійному виробництві створює значну економію. Крім цього, пластиковий наконечник має меншу вагу ніж металевий і тому сердечник з таким наконечником розганяється в стволі до більшої швидкості.
Джерела інформації: 1. СА Мо 3446147 по МПК - Е428 13/06, 13/16; 2. 05 Мо 3496869 по МПК - 428 13/06; 3. 005 Мо 4970960 по МПК - 422 10/06; 4. 05 Мо 4476785 по МПК - Е428 13/06; 5. ЕВ Мо 1449347 по МПК - Е428. б. СА Мо 1009508 по МПК - Е42812/06; 7. ВУ Мо 2119639 по МПК - Е428 14/06; 12/06; 8. 05 Мо 3507221 по МПК - Е42В 11/14, 13/04; 9. 05 Мо 4249466 по МПК - Е42В 11/16 - Прототип.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Бронебійний підкаліберний снаряд, що включає бронебійний сердечник та порожнистий Зо корпус, при цьому порожнистий корпус включає піддон з ведучим пристроєм та з'єднаний з піддоном конусоподібний порожнистий ковпак, а бронебійний сердечник розміщений у порожнині корпусу і своїм заднім кінцем спирається на піддон, а передній кінець сердечника оснащений конічним балістичним наконечником з гострим кутом при вершині, при цьому передній кінець сердечника виконаний у вигляді поєднання конуса з тупим кутом при вершині та зрізаного конуса з гострим кутом при вершині, який відрізняється тим, що балістичний наконечник виготовлений тонкостінним із пластику, а внутрішня його поверхня виконана у вигляді прямого конуса з кутом при вершині, рівним куту при вершині зрізаного конуса на сердечнику, та охоплює його, при цьому на бічній поверхні зрізаного конуса виконано дві кільцеві канавки, а стінка балістичного наконечника ввігнута в кожну з канавок.
2. Бронебійний підкаліберний снаряд за п. 1, який відрізняється тим, що балістичний наконечник виготовлений із склонаповненого поліаміду.
КУ Ще оз у з ї НЯ» ща 4 я і : З і; ОЗ - хо аує -71о хі їхав ї 15 У ки Не о Є м о КЕР о шу НН ШИ Птн В овен Яд ри Я їй ше ши щи фени ТА - нини рани о СУ и СО Сет . пеня НЮХ
Фіг. 1 З в! щи / що о ше шо рою її пе в я ще ї зни нини ША й Н --ки
Фіг. 2 ЄУМУМУЖХХ У Шен Ше КХх -. ши дн ЕМВ Ше ля Єбоддрле КРОНУ ЕКе Ше Яся ОКА шт. стю ж о зхожо сей Мк щу
Фіг. З
UAU202002860U 2020-05-12 2020-05-12 Бронебійний підкаліберний снаряд UA144414U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202002860U UA144414U (uk) 2020-05-12 2020-05-12 Бронебійний підкаліберний снаряд

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202002860U UA144414U (uk) 2020-05-12 2020-05-12 Бронебійний підкаліберний снаряд

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA144414U true UA144414U (uk) 2020-09-25

Family

ID=74106707

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202002860U UA144414U (uk) 2020-05-12 2020-05-12 Бронебійний підкаліберний снаряд

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA144414U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2021202401B2 (en) Projectile with enhanced ballistics
US6973879B1 (en) Monolithic high incapacitation small arms projectile
US3714900A (en) Discarding sabot projectiles
US6105506A (en) Sabot slug for shotgun
KR100220883B1 (ko) 수중 물체에 사용하기 위한 공기 역학적으로 안정화된 발사체 시스템
US4434718A (en) Sabot and projectile
US6845717B1 (en) Bullet with an internally carried sub-projectile
US8640622B2 (en) Tandem nested projectile assembly
US7219607B2 (en) Firearm projectile
US3905299A (en) Discarding sabot projectiles
US4597333A (en) Two-part armor-piercing projectile
US7520224B2 (en) Advanced armor-piercing projectile construction and method
US7448324B1 (en) Segmented rod projectile
WO2012145053A2 (en) Multiple purpose tandem nested projectile
US5148750A (en) Unitary projectile
JPS62500539A (ja) サブ・カリバ砲弾
US5092246A (en) Small arms ammunition
US3847082A (en) Spin stabilized, discarding sabot projectile
US5723810A (en) Double-penetration reduced-range hunting bullet
UA144414U (uk) Бронебійний підкаліберний снаряд
RU2251067C1 (ru) Многопульный патрон
US20060124021A1 (en) High velocity projectiles
RU40462U1 (ru) Стреловидный бронебойный снаряд
WO2023233080A1 (en) Projectile
WO1992011503A1 (en) Frangible tubular kinetic energy penetrator