UA137263U - Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід - Google Patents

Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід Download PDF

Info

Publication number
UA137263U
UA137263U UAU201903770U UAU201903770U UA137263U UA 137263 U UA137263 U UA 137263U UA U201903770 U UAU201903770 U UA U201903770U UA U201903770 U UAU201903770 U UA U201903770U UA 137263 U UA137263 U UA 137263U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
coal
rocks
coal seam
rock
center
Prior art date
Application number
UAU201903770U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Павлович Мінєєв
Анатолій Васильович Ільющенко
Микола Олександрович Вострецов
Володимир Володимирович Медведєв
Костянтин Іванович Волосецький
Андрій Олексійович Костиря
Original Assignee
Інститут Геотехнічної Механіки Ім. М.С. Полякова Національної Академії Наук України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Геотехнічної Механіки Ім. М.С. Полякова Національної Академії Наук України filed Critical Інститут Геотехнічної Механіки Ім. М.С. Полякова Національної Академії Наук України
Priority to UAU201903770U priority Critical patent/UA137263U/uk
Publication of UA137263U publication Critical patent/UA137263U/uk

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід полягає в проведенні змішаним забоєм підготовчої виробки з вибірковою виїмкою комбайном шарів вугілля та гірських порід і постійного акустичного контролю викидонебезпечності. Для пласта з низьким ступенем викидонебезпечності газонасиченої породи, який знаходиться на відстані більшій 0,5 м від контуру виробки, при проведенні виробки спочатку виймають центр, а потім боки вугільного пласта, потім виймають шар порід над вугільним пластом з центру до боків, далі шар порід під вугільним пластом з центру до боків, після чого виймають залишок порід до покрівлі і до ґрунту.

Description

Корисна модель належить до гірничої промисловості зокрема до способу проведення комбайном виробок у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід, і може бути використана для проведення виробок в шахтах.
Відомі способи проведення гірських виробок |1-3| у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід.
Недоліком відомого способу (1| є зменшення висоти виробки на ділянках з вугільним пластом, що значно ускладнить транспортування вантажів, кріплення покрівлі і проведення трубопроводів.
Недоліком відомого способу |(2| є те, що на підході до вугільного пласта кожного разу зменшують інтервал виїмки породи і при цьому кожного разу на кожному інтервалі здійснюють контроль викидонебезпечності пласта на всю глибину виїмки. Це значно зменшує швидкість проведення виробки та здорожчує вартість гірничих робіт.
Найбільш близьким аналогом є "Способ проведения вьработок по вьібросоопасньм угольньім пластам" ІЗ що полягає у проведенні комбайном підготовчої виробки змішаним забоєм у породах, що вміщують вугільний пласт, безперервному акустичному контролі викидонебезпечності, при цьому виїмку породи починають над або під вугільним пластом на глибину не менше 1,0 м, а проведення виробки здійснюють шляхом створення розвантажуючої щілини з випередженням виїмки по породі не менше 0,1 м а за межами викидонебезпечних зон виробки проводять звичайним способом.
Недоліком відомого способу |ІЗ| є невизначеність товщини шару початкової виїмки порід під або над вугільним пластом, а також невизначеність глибини початкової виїмки порід (не менше 1,0 м), що у разі розташування викидонебезпечних порід над вугільним пластом може привести до викиду газу та вугілля з подальшим його вибухом через іскри під час роботи різців комбайну.
В основу корисної моделі поставлено задачу вдосконалення способу проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід, в якому, у разі низького ступеня викидонебезпечності пласта породи, проведення виробки здійснюють без розвантажувальної порожнини, що забезпечить безпечне проведення виробок у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід і зменшить вартість гірських робіт.
Поставлена задача вирішується за рахунок того, що в способі проведення виробок
Зо комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід, що полягає в проведенні змішаним забоєм підготовчої виробки з вибірковою виїмкою комбайном шарів вугілля та гірських порід і постійного акустичного контролю викидонебезпечності, згідно з корисною моделлю, для пласта з низьким ступенем викидонебезпечності газонасиченої породи, який знаходиться на відстані більшій 0,5 м від контуру виробки, при проведенні виробки спочатку виймають центр, а потім боки вугільного пласта, потім виймають шар порід над вугільним пластом з центру до боків, далі шар порід під вугільним пластом з центру до боків, після чого виймають залишок порід до покрівлі і до грунту.
Відомо що у разі проведення виробок у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід, згідно з вимогами "СОУ-П 05.1.00174088.033: 2012 Прогноз та запобігання викидам пісковиків на глибоких шахтах. Стандарт Міністерства енергетики та вугільної промисловості
України. - К.: Міненерговугілля України, 2013. - 30 с." (4), вказано, що необхідно здійснювати прогноз викидонебезпечності пісковиків по параметрам акустичного сигналу за допомогою програми ""НОСМО 4.0".
Існуючою програмою ""НОСМО/ 4.0" технічно неможливо здійснити одночасно прогноз вугільного пласта і (наприклад) пісковика, тому що програма не дозволяє отриманий результат викидобезпечності розділити, до чого він належить - до шару (наприклад) пісковика чи вугілля, а тому не зрозуміло, до якого шару виконувати заходи упередження викиду.
Враховуючи це, а також досвід проведення виробок у викидонебезпечних пластах, для зменшення вартості робіт і не знижуючи рівень безпеки, доцільно проведення виробок, в яких
БО відстань газонасиченого шару породи пласта від виробки більша 0,5 м, здійснювати без розвантажувальної порожнини, але з дотриманням необхідної послідовності виїмки пластів вугілля та гірських порід. Такий спосіб збільшує швидкість проведення виробки.
Виїмка спочатку центра, а потім боків вугільного пласта, дозволить поступово вийти газу з вугільного пласта, а потім в порожнину, яка з'явилась на його місці, вийде газ з прилеглих порід.
Виїмка шару цих порід над вугільним пластом дозволить в більшій мірі виконати дегазацію виробки, тому що більше газу збирається в породах над вугільним пластом. Виїмка породи спочатку з центру забою дозволяє газу виходити з обох боків виробки, що зменшує вірогідність викиду.
Суть корисної моделі, що заявляється, пояснюється графічним зображенням де зображений бо поперечний переріз виробки, контур виробки, пласти вугілля та гірських порід.
На кресленні наведені такі позначення: 1. Пласт газонасичених викидонебезпечних гірських порід (наприклад пісковик). 2. Гірські породи. 3. Вугільний пласт. 4. Контур виробки, в якому в колах номерами 1-6 зазначені порядок виїмки об'ємів вугілля та гірських порід, а стрілками напрямок виїмки.
Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід здійснюють наступним чином.
На карті гірничо-геологічного розрізу виробки, яку планують проходити, визначають розташування пласта вугілля З та викидонебезпечних гірських порід 1 (наприклад пісковик) по відношенню до контуру виробки 5. У разі, якщо відстань газонасиченого шару породи від виробки більша 0,5 м, проведення виробки здійснюють наступним чином. В мінісвердловини в стінках виробки перед забоєм встановлюють акустичні датчики і підключають до апаратури прогнозу. На першому етапі прохідницьким комбайном виймають об'єм вугілля 5, на другому етапі виймають об'єм вугілля 6. Потім виймають шари гірської породи 2 в послідовності 7, 8, 9, 10.
Джерела інформації: 1. А. с. СССР Мо 1659659 Е21Е 5/00 А7 опубл. 30.06.91 БИ Мо 24 Способ пересечения угольного вьібросоопасногопласта горгой вьработкой. С.П. Минеев, Ю.Т. Хорунжий, И.С.
Фридман, А.А. Рубинский. 2. А. б. СССР Мо 1028852 Е21Е 5/00 А опубл. 15.08.84 БИ Мо 30 Способ вскрьттия угольного пласта пологого падения проходческим комбайном. И.С. Фридман, Ю.Т. Хорунжий, М.И.
Большинский, А.А. Рубинский. 3. Ас. СССР Мо 1810579 Е21Е 5/00 Аї7 опубл. 15.12.84 БИ Мо 46. Способ проведения вьіработок по вьібросоопасньм угольньмм пластам. А.Н. Зорин, В.П. Вдовиченко, А.Й.
Никольская, В.С. Бабенко. 4. СОУ-П 05.1.00174088.033: 2012 Прогноз та запобігання викидам пісковиків на глибоких шахтах. Стандарт Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. - Київ:
Міненерговугілля України, 2013. - ЗО с.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Коо) Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід, що полягає в проведенні змішаним забоєм підготовчої виробки з вибірковою виїмкою комбайном шарів вугілля та гірських порід і постійного акустичного контролю викидонебезпечності, який відрізняється тим, що для пласта 3 низьким ступенем викидонебезпечності газонасиченої породи, який знаходиться на відстані більшій 0,5 м від контуру виробки, при проведенні виробки спочатку виймають центр, а потім боки вугільного пласта, потім виймають шар порід над вугільним пластом з центру до боків, далі шар порід під вугільним пластом з центру до боків, після чого виймають залишок порід до покрівлі і до грунту.
UAU201903770U 2019-04-11 2019-04-11 Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід UA137263U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201903770U UA137263U (uk) 2019-04-11 2019-04-11 Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201903770U UA137263U (uk) 2019-04-11 2019-04-11 Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA137263U true UA137263U (uk) 2019-10-10

Family

ID=71114120

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201903770U UA137263U (uk) 2019-04-11 2019-04-11 Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA137263U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106761912B (zh) 一种适合于不稳定岩层的高效上向进路分层充填采矿方法
RU2593285C1 (ru) Способ открытой разработки группы угольных пластов с валовым взрывным рыхлением вскрышных пород
Meshkov et al. Methane emission control at the high-productive longwall panels of the Yalevsky coal mine
Tishkov Evaluation of caving as a mining method for the Udachnaya underground diamond mine project
UA137263U (uk) Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід
RU2498065C1 (ru) Способ разработки пластов полезных ископаемых
RU2632604C1 (ru) Способ формирования и расконсервации крутых временно нерабочих бортов при разработке глубокозалегающих месторождений
UA140378U (uk) Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід
UA125906C2 (uk) Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід
UA137262U (uk) Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід
RU2224890C1 (ru) Способ разработки пологих и наклонных удароопасных пластов
RU2568447C1 (ru) Способ разработки мощных пожароопасных крутонаклонных угольных пластов
RU2563895C1 (ru) Способ открыто-подземной разработки свиты крутонаклонных угольных пластов
RU2814241C1 (ru) Способ прогноза абсолютной метанообильности выемочного участка
RU2555997C1 (ru) Способ открыто-подземной разработки мощного одиночного крутонаклонного угольного пласта
RU2540750C2 (ru) Комплексный способ предварительной дегазации рабочего угольного пласта, выработанного пространства и пластов-спутников и управляемого обрушения тяжелой кровли
RU2290510C1 (ru) Открыто-подземный способ разработки месторождений полезных ископаемых
RU2755287C1 (ru) Способ разработки тонких и маломощных крутопадающих рудных тел
Gajos et al. Experience and practical aspects of utilizing a shrinkage method of extraction at “Kazimierz-Juliusz” coal mine in Sosnowiec
Sand et al. Rana Gruber rock mechanics challenges connection with the establishment of a new main level and the transition to new mining method
UA140379U (uk) Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід
Biegaj Underground supersucker winzing—Defining the mining environment
UA125753C2 (uk) Спосіб проведення виробок комбайном у викидонебезпечних пластах вугілля та гірських порід
SU934052A1 (ru) Способ вскрыти угольного пласта крутого падени проходческим комбайном
Burtan et al. Natural hazard conditions resulting in major accidents in the coal-mining sector in Poland