UA136575U - Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів - Google Patents

Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів Download PDF

Info

Publication number
UA136575U
UA136575U UAU201902197U UAU201902197U UA136575U UA 136575 U UA136575 U UA 136575U UA U201902197 U UAU201902197 U UA U201902197U UA U201902197 U UAU201902197 U UA U201902197U UA 136575 U UA136575 U UA 136575U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
voltage
magnetic field
power supply
grounding
power
Prior art date
Application number
UAU201902197U
Other languages
English (en)
Inventor
Олег Юрійович Глєбов
Георгій Михайлович Коліушко
Денис Георгійович Коліушко
Андрій Валерійович Плічко
Олена Геннадіївна Понуждаєва
Original Assignee
Олег Юрійович Глєбов
Георгій Михайлович Коліушко
Денис Георгійович Коліушко
Андрій Валерійович Плічко
Олена Геннадіївна Понуждаєва
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Олег Юрійович Глєбов, Георгій Михайлович Коліушко, Денис Георгійович Коліушко, Андрій Валерійович Плічко, Олена Геннадіївна Понуждаєва filed Critical Олег Юрійович Глєбов
Priority to UAU201902197U priority Critical patent/UA136575U/uk
Publication of UA136575U publication Critical patent/UA136575U/uk

Links

Landscapes

  • Testing Electric Properties And Detecting Electric Faults (AREA)

Abstract

Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів містить генератор синусоїдального струму з блоком живлення та блоком підсилювача потужності, вимірювач напруги з вхідними каскадами та перемикачем напруги, індикатор напруженості магнітного поля, датчик магнітного поля, електроди. У генераторі синусоїдального струму блок живлення виконано імпульсним, блок підсилювача потужності виконано класу D, у вимірювач напруги додатково введені три вхідних каскади, а перемикач напруги виконано чотирипозиційним.

Description

Корисна модель належить до апаратури електромагнітних випробувань і контролю та може бути використана для діагностики якості заземлювальних пристроїв (ЗП) енергооб'єктів: високовольтних підстанцій, атомних станцій, гідроелектростанцій, а також об'єктів зв'язку, промислових та офісних будівель без розкривання грунту.
Згідно з сформульованими в ПУЕ (Правила улаштування електроустановок) та в СОУЗ1.2.- 21677681-19; 2009 (Типова інструкція "Випробування та контроль пристроїв заземлення електроустановок"| сучасними вимогами до безпеки діагностика ЗП має виявити: реальне розташування ЗП та глибину залягання горизонтальних заземлювачів; наявність та стан зв'язків електроустановок з ЗП; шляхи розтікання струмів короткого замикання (КЗ) або удару блискавки по металоконструкціях; величину напруги дотику аварійних струмів в потенційно небезпечних місцях на території електроустановки; величину питомого опору грунту; величину опору ЗП електроустановки.
Відомі пристрої для діагностики стану заземлювального обладнання, наприклад, трасопошуковий комплекс "Сталкер 15-14", (РАПМ.464334.001 ПС, АО "НПФ "Радио-Сервис"
Россия, Ижевск), що містить генератор та приймач ммли.гадіо-5егміве.ги.
Цей пристрій дозволяє виявити трасу розташування ЗП та глибину її залягання по наявності магнітних полів, джерелом яких є змінний струм та напруга, що створює генератор.
Описаний пристрій дозволяє частково контролювати параметри стану ЗП, але до його недоліків слід віднести неможливість визначення напруги дотику, опору ЗП, питомого опору грунту, а також неможливість виявлення шляхів розтікання струмів КЗ.
Відомий пристрій С.А 6470М (СНАОМІМ АВМОИХ Рагів, Егапсе, м/мли.спайміпагттоих.сот), він містить генератор, вимірювач напруги та обчислювальний модуль.
Пристрій дозволяє оцінювати діючі заземлювальні пристрої: визначати опір ЗУ, опір грунту, перевіряти зв'язок заземленого устаткування з ЗУ. Недоліки цього приладу полягають у функціональній вузькості, оскільки його використання не дозволяє виявити трасу залягання елементів ЗУ, визначити напругу дотику аварійних струмів в потенційно небезпечних місцях на
Зо устаткуванні та шляхи розтікання цих струмів.
Найбільш близьким до корисної моделі є комплекс вимірювальний "КД3-ТУ" ТУ-УЗ33.2- 14102968-002-2003 (КД3.3.000.000 РОЗ, ТОВ "ДІПЛАСТ", м. Харків, Україна), який внесено в
Реєстр вимірювальної техніки, дозволеної до використання в Україні. Діагностика стану ЗП без розкривання грунту при використанні "КД3-1У" відбувається згідно з СОУЗ1.2.-21677681-19; 2009. Комплекс включає генератор синусоїдального струму з блоком живлення та блоком підсилювача потужності, вимірювач напруги з вхідними каскадами та перемикачем напруги, індикатор напруженості магнітного поля, датчик магнітного поля, електроди. Блок живлення виконаний з використанням мережного трансформатора.
Вимірювач напруги та індикатор напруженості магнітного поля ИМПН об'єднані в реєстратор. Також при вимірюванні використовуються струмовий та потенційний електроди див. Коліушко, А. В. Плічко, 0. Г. Понуждаєва // Використання вимірювального комплексу "КДЗ3- 1У" для оцінки адекватності математичної моделі заземлювального пристрою енергооб'єкту //
Вісник НТУ "ХПІ". Серія: Техніка та електрофізика високих напруг. - Х.: НТУ "ХПІ"; 2018. - Мо 14-
С 34-39).
Пристрій дозволяє виявити реальне розташування горизонтальних заземлювачів ЗП та глибину їх залягання, наявність зв'язків електроустановок з ЗП, шляхи розтікання аварійних струмів, величину напруги дотику аварійних струмів в потенційно небезпечних місцях на території електроустановки, величину питомого опору грунту та величину опору ЗП електроустановки, але його недоліками є великі габарити та маса, неточність вимірювань нормованих параметрів та великі енергозатрати.
В основу корисної моделі поставлено задачу створення удосконаленого пристрою для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів з більш високою точністю вимірювань нормованих параметрів, зі зменшеними масогабаритними показниками та енергозатратами.
Поставлена задача вирішується тим, що в пристрої для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів, який містить генератор синусоїдального струму з блоком живлення та блоком підсилювача потужності, вимірювач напруги з вхідними каскадами та перемикачем напруги, індикатор напруженості магнітного поля, датчик магнітного поля, електроди, згідно з корисною моделлю у генераторі синусоїдального струму блок живлення виконано імпульсним,
блок підсилювача потужності виконано класу 0, у вимірювач напруги додатково введені три вхідних каскади, а перемикач напруги виконано чотирипозиційним.
Виконання блока живлення імпульсним дозволило зменшити його масогабаритні параметри та значно підвищити його КПД.
Виконання блока підсилювача потужності класу О дозволила довести його КПД до 95 95. При цьому зменшилося нагрівання радіатора, його площа скоротилась в 4 рази, та з'явилась можливість відмовитись від вентилятора, що охолоджував цей блок. Це дозволило розмістити блоки генератора в корпус з меншими габаритами, зменшити енергозатрати та посилити вихідну потужність генератора синусоїдальних струмів.
Введення трьох додаткових вхідних каскадів у вимірювач напруги та виконання перемикача напруги чотирипозиційним дозволяє пристрою для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів збільшити діапазон вимірюваного діючого значення змінної напруги, значно зменшує границю допустимого значення відносної похибки вимірювань нормованих параметрів.
Таким чином, запропонований пристрій забезпечує більш високі метрологічні характеристики, має збільшену вихідну потужність при зменшеному енергоспоживанні.
Крім цього, слід зазначити покращання експлуатаційних параметрів, а саме, зменшення ваги та габаритів.
Заявнику невідомі приклади виконання пристроїв, щоб при використанні у генераторі імпульсного блока живлення та блока посилювача потужності класу 0, а у вимірювачі напруги додаткових каскадів, сінергійний ефект мав значний вплив на покращання метрологічних та експлуатаційних характеристик.
Приклад виконання корисної моделі ілюструється кресленням, на якому представлена функціональна схема пристрою.
Пристрій для діагностики стану заземлювальних пристроїв енергооб'єктів містить генератор синусоїдального струму 1, датчик 2 магнітного поля, вимірювач З напруги, індикатор 4 напруженості магнітного поля, потенційний електрод 5, струмовий електрод 6. Пристрій підключений до ЗП 7 та одиниці обладнання 8.
Робота пристрою описана на прикладі його конкретного виконання:
Зо Для виявлення існуючого розташування заземлювачів ЗП 7 генератор 1 синусоїдальних струмів, що генерує змінні струм та напругу заданої частоти, підключають до двох віддалених точок ЗП 7 (наприклад, одна точка - трансформатор, інша - заземлювальний спуск обладнання 8). Струм, що розтікається по елементах ЗП 7, є джерелом магнітного поля, наявність якого фіксують за допомогою індикатора 4 напруженості магнітного поля та датчика 2 магнітного поля. Виявлення елементів ЗП в грунті виконують таким чином: при русі від однієї точки приєднання ЗП 7 до другої при розташуванні датчика 2 на відстані 5-15 см від землі знаходять напрямок на поверхні землі, що відповідає максимальному значенню показань індикатора 4.
Поступово переходять від одного вузла ЗП 7 до іншого, встановлюючи трасу прокладання заземлювачів. Розгалуження заземлювачів або зміна глибини їх залягання може діагностуватись при зміні максимуму показань індикатора 4.
При вимірюванні опору ЗП 7 створюється коло струму, що проходить крізь ЗП 7. Для цього на деякій відстані від нього забивають струмовий електрод б та потенційний електрод 5.
Генератор 1 підключають одним кінцем до одиниці обладнання 8, іншим - до струмового електрода 6. Вимірювач З напруги підключають одним кінцем до вибраної одиниці обладнання 8, а іншим - до потенційного електрода 5 та фіксують показання вимірювача 3. Після цього за допомогою вимірювача З фіксують падіння напруги на опорі шунта, що вмонтований в генератор та має виводи підключення на панелі управління генератора 1. Опір шунта - величина стала. Величину струму на шунті розраховують. Потенційний електрод 5 пересувають, фіксуючи падіння напруги, до тих пір, доки не отримають стаціонарне значення величин. Це значення ділять на значення струму, що протікає крізь ЗП, отримують значення опору ЗП та порівнюють з нормованими параметрами.
Шляхи розтікання аварійних струмів при ударі блискавки та КЗ визначають так: генератор 1 підключають до корпусу обладнання 8, за допомогою індикатора З магнітного поля фіксують напруженість магнітного поля в місці підключення та приймають це значення за 100 95. Далі фіксують напруженість магнітного поля у місцях розгалуження та виявляють частку напруженості магнітного поля наведеними струмами, що протікають у розгалуженні. По отриманих результатах знаходять шлях протікання основної частини струму. Якщо у заземлювач попаде менше ніж 50 95 струму, роблять висновок про наявність несправності та необхідність її усунення.
Вимірювання напруги дотику на території енергооб'єктів здійснюється при імітації протікання аварійного струму крізь досліджуване обладнання 8. Для цього генератор 1 підключається одним кінцем до обладнання, а іншим - до струмового електрода 6. Після цього вимірювачем З вимірюють напругу на опорі в 1 кОм, який імітує опір тіла людини. Цей опір підключають між допоміжним потенційним електродом, який імітує стопи ніг людини та розташований на відстані 0,8 м від точки можливого дотику, та цією точкою дотику на обстежуваному обладнанні 8. Після цього за допомогою вимірювача З фіксують падіння напруги на опорі шунта генератора 1 та визначають напругу дотику розрахунками.
Визначення питомого опору грунту здійснюється по методиці Веннера.
Таким чином, запропонований за корисною моделлю пристрій в повному обсязі забезпечує вимірювання при діагностиці ЗП, виявляє трасу прокладання заземлювачів, шляхи розтікання аварійних струмів, забезпечує більш високі метрологічні показники в порівнянні з відомими пристроями.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів, що містить генератор синусоїдального струму з блоком живлення та блоком підсилювача потужності, вимірювач напруги з вхідними каскадами та перемикачем напруги, індикатор напруженості магнітного поля, датчик магнітного поля, електроди, який відрізняється тим, що у генераторі синусоїдального струму блок живлення виконано імпульсним, блок підсилювача потужності виконано класу О, у вимірювач напруги додатково введені три вхідних каскади, а перемикач напруги виконано чотирипозиційним.
    М: | і З ши шшшнине КН шви ПІДДДМ ор шшшшш сини шишшшнши 2! шишшше ши
UAU201902197U 2019-03-04 2019-03-04 Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів UA136575U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201902197U UA136575U (uk) 2019-03-04 2019-03-04 Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201902197U UA136575U (uk) 2019-03-04 2019-03-04 Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA136575U true UA136575U (uk) 2019-08-27

Family

ID=71118946

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201902197U UA136575U (uk) 2019-03-04 2019-03-04 Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA136575U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2535750T3 (es) Detección direccional de un defecto, particularmente en una red de neutro compensado o aislado
CN106569170B (zh) 一种计量装置二次回路检测仪及其检测方法
CN106415286A (zh) 用于脉冲接地故障检测和定位的系统和方法
CN102735994B (zh) 一种基于电容传感非接触信号的输入或检出的方法和装置
CN105137363A (zh) 一种用于变电站直流电源系统的在线监测装置
CN105182148B (zh) 一种变电站直流电源系统
JP5743296B1 (ja) 漏電箇所探査方法及びその装置
CN1332211C (zh) 直流电源系统接地故障检测方法及其检测电路
Dong et al. A diagnosis of grounding grid corrosion defects based on branch voltage disturbance
CN108303615A (zh) 一种低压电网漏电点的定位方法
CN105717360A (zh) 一种低压单相谐波阻抗测量方法及装置
CN205139349U (zh) 避雷器放电记录器及泄漏电流表校验仪
JP5444122B2 (ja) 非接地系電路の地絡検出装置とこれを用いた地絡保護継電器及び地絡検出方法
CN105244853B (zh) 一种具备接地巡检选线校核机制的变电站直流电源系统
Fan et al. A derivative-based method for buried depth detection of metal conductors
Liu et al. A magnetic detecting and evaluation method of substation’s grounding grids with break and corrosion
CN105242171A (zh) 一种具备选线校核机制的变电站直流接地巡检装置
CN202676825U (zh) 一种电气与通信系统接地安全监测报警装置
UA136575U (uk) Пристрій для діагностики стану заземлювального пристрою енергооб'єктів
CN105203851B (zh) 测量强谐波下大型地网接地阻抗值的方法
CN103454561A (zh) 一种配电网单相接地故障定位方法
CN106772192A (zh) 电压互感器二次回路多点接地检测装置
Jianmei et al. Research on online detection and location of multi-conductor cables' faults
CN207380148U (zh) 一种铁路牵引供电电流分布测试系统
RU90217U1 (ru) Устройство для контроля состояния заземляющих устройств электроустановок