UA135792U - Спосіб мічення тварин - Google Patents

Спосіб мічення тварин Download PDF

Info

Publication number
UA135792U
UA135792U UAU201904958U UAU201904958U UA135792U UA 135792 U UA135792 U UA 135792U UA U201904958 U UAU201904958 U UA U201904958U UA U201904958 U UAU201904958 U UA U201904958U UA 135792 U UA135792 U UA 135792U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
tag
animal
locking mechanism
auricle
differs
Prior art date
Application number
UAU201904958U
Other languages
English (en)
Inventor
Михайло Михайлович Цицанюк
Original Assignee
Приватне Акціонерне Товариство "Інститут Розвитку Передових Технологій"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Приватне Акціонерне Товариство "Інститут Розвитку Передових Технологій" filed Critical Приватне Акціонерне Товариство "Інститут Розвитку Передових Технологій"
Priority to UAU201904958U priority Critical patent/UA135792U/uk
Publication of UA135792U publication Critical patent/UA135792U/uk

Links

Landscapes

  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)

Abstract

Спосіб мічення тварин включає пробивання отворів у вушній раковині тварини за допомогою бирки, що складається з двох пластин, вхідна пластина якої містить напівпорожній направляючий штифт замкового механізму з конічною головкою, при цьому пластини бирки розміщують на губках аплікатора одну напроти одної, закріплення бирки на вушній раковині здійснюють разом із пробиванням отвору у вушній раковині тварини одним притискним рухом рукояток аплікатора. У верхній циліндричній частині замкового механізму бирки виконують додатковий отвір і збільшують посадочне місце порожнистої частини замкового механізму бирки.

Description

Корисна модель належить до галузі тваринництва і може бути застосована на промислових тваринницьких комплексах, фермах по розведенню тварин, розплідниках, фермерських і домашніх господарствах тощо.
Контроль за тваринами на підставі буквено-цифрової ідентифікаційної інформації, нанесеної на бирку, напівавтоматичний та автоматичний контроль за тваринами набув особливого значення на сьогоднішній день.
Процес мічення нерозривно пов'язаний зі спричиненням тварині травми та вірогідного передавання інфекцій від однієї тварини до іншої, тому основними умовами його здійснення є додержання умов стерильності та проведення процесу мічення протягом якомога коротшого проміжку часу.
Для цього розроблено чимало методів мічення (або позначення) тварин, конструкцій застосовуваного при цьому обладнання та розпізнавальних бирок.
Так, відома технологія мічення тварин, згідно з якою вушну раковину пробивають за допомогою спеціальної висічки, розміщеної на рухомій пластині щипців, після чого висічку відводять убік, а на її місці встановлюють бирку з міткою, суміщають її з утвореним отвором, заводять в нього стержень бирки і закріплюють останню стисканням важелів щипців (А. С. Мо 1531934, АО1К 11/00, 19891.
Недоліком цієї технології є те, що пробивання вушної раковини кожної наступної тварини здійснюють за допомогою однієї і тієї ж висічки, що пов'язано з ймовірністю розповсюдження інфекції проміж тварин. Крім того, повний цикл мічення проводять у два етапи: на першому - здійснюють пробивання вушної раковини, на другому - здійснюють закріплення на ній бирки. З урахування того, що позначають, як правило, здорових і активних тварин, центрування стержня бирки і отвору є досить проблематичним, тому такий затягнутий у часі процес є не тільки болісним для тварин, а й незручним для персоналу.
Більш вдосконаленим з позиції лояльного відношення до тварин є процес мічення, при якому бирку фіксують (нанизують) на гостроконечному пробивному стержні щипців і вже після цього пробивають вушну раковину (А. С. Мо 1148595, ДОК 11/00, 19851.
При такій методиці болісні відчуття тварини дещо зменшують, але, як і в попередньому випадку, в операції проколювання отвору бере участь один і той самий, закріплений на щипцях,
Зо пробивний стержень, і, як було сказано вище, за таких умов дуже важко дотриматися задовільної стерильності та уникнення передавання інфекції від однієї тварини до іншої. Крім того, пробивний стержень потребує періодичного загострювання, що ускладнює його експлуатацію.
Відомий також спосіб мічення тварин, при якому застосовують клейматор, який включає пробивання отворів у вушній раковині тварини, розміщення бирки з міткою в утвореному отворі та її закріплення (патент України Ме 15121 0, АОТК 11/00, 19971.
Згідно з технологією, описаною у цьому способі, мічення проводять у два етапи із застосуванням двох виконавчих механізмів - діркопробивача для утворення отворів та клейматора для остаточного закріплення бирки. Діркопробивач являє собою кліщі із встановленим на одній з його рукояток пробивним стержнем. На першому етапі вухо тварини розміщують у діркопробивачі і на фіксованій відстані пробивають отвір. На другому етапі бирку встановлюють в клейматорі, притримуючись точного центрування трубчастого штифта бирки з отвором у вушній раковині. Після цього стискають рукоятки клейма тора і таким чином закріплюють бирку. Сама бирка являє собою зігнуту у формі сережки металеву (зокрема, алюмінієву) пластину з нанесеним на неї анодним покриттям, на якому виконані заглиблення, заповнені контрастним барвником. Ці забарвлені заглиблення несуть певну ідентифікаційну інформацію.
До недоліків даного способу слід віднести недосконалість методики позначення тварин, яка виявляється у тому, що повний цикл мічення здійснюють у два етапи, до того ж для проколювання вушної раковини застосовують один і той же елемент робочого інструменту - пуансон. Наслідком перелічених недоліків є довготривалість і складність процесу та незручність його проведення, яка перш за все проявляється при центруванні пробитого отвору і трубчастого елемента бирки.
Крім того, пробивний елемент діркопробивача у процесі експлуатації притупляється, і, звичайно, болісні відчуття тварини збільшуються по мірі притуплення кінця пуансона.
Пробивний елемент потребує частого заточування, до того ж він може бути джерелом перенесення інфекції.
Сережкоподібна форма бирки є неефективною і вкрай незручною для тварини, тому що, по- перше, поздовжній розмір сережки обмежено її нижньою дужкою, а в разі позначення молодих 60 тварин ця обставина в перспективі може мати негативні наслідки - дуже перешкоджатиме росту вуха і тварина відчуватиме суттєвий дискомфорт. По-друге, металева бирка є досить жорсткою, що також приносить значні незручності тварині - бирка заважатиме їй приймати зручне положення голови, коли тварина, наприклад, схоче лягти. Форма сережки не виключає також випадку, коли тварина може зачепиться дужкою за якийсь предмет, що призведе до травмування вуха.
Нанесення на бирку ідентифікаційної інформації шляхом виконання заглиблень з наступним заповненням їх контрастним барвником є мало ефективним, тому що заглиблення швидко забиваються брудом, стираються, і інформація на бирці стає непомітною. Крім того, ідентифікаційна інформація нанесена лише з одного боку бирки, що також має певні незручності.
Відомо також спосіб мічення тварин, в якому застосовують клейматор і який включає пробивання отворів у вушній раковині тварини, розміщення бирки з міткою в утвореному отворі та її закріплення. Пробивання отворів у вушній раковині здійснюють за допомогою бирки, що складається з двох пластин, одна з яких містить напівпорожній направляючий штифт замкового механізму з конічною головкою, а друга - напівпорожній циліндр замкового механізму. При цьому обидві пластини бирки розміщують на губках клейматора одну напроти одної, а закріплення бирки на вушній раковині здійснюють разом з пробиванням отвору одним притискним рухом рукояток клейматора |патент України Мо 66457 А, АО1ТК 11/00, 20041.
Такий спосіб дозволяє уникнути попередніх недоліків, але щодо гігієнічних вимог то неповною мірою. Крім того, такий спосіб дозволяє забезпечити візуальний контроль, але у польових умовах інколи появляється необхідність втручання ветеринара, і тому для кожної окремої тварини необхідно мати більший об'єм інформації, нанесеної на бирку Але спосіб не дозволяє збільшити об'єм інформації.
Найближчим аналогом до корисної моделі, що заявляється, є спосіб мічення тварин, який включає пробивання отворів у вушній раковині тварини за допомогою бирки, яка складається з двох пластин (частин), одна з яких містить напівпорожній направляючий штифт замкового механізму з конічною головкою - вхідна частина бирки, а друга -напівпорожній циліндр замкового механізму - порожниста частина бирки, причому обидві пластини (частини) бирки розміщують на губках аплікатора одну напроти одної, при цьому закріплення бирки на вушній
Зо раковині здійснюють разом із пробиванням отвору одним притискним рухом рукояток аплікатора, в якому інформацію про тварину наносять лазерним методом та заносять електронним методом на електронний елемент, а після цього електронний елемент встановлюють у бирку тварини, при цьому перед закріпленням бирки на вхідну частину наносять дезінфікуючий розчин (патент України Мо 46821 , АОТК 11/00, 20101.
Такий спосіб дозволяє уникнути попередніх недоліків, але у цьому способі мають місце труднощі з відтоком сукровиці після проведення мічення тварини і, відповідно, довге загоювання рани після проведення мічення тварини. Крім того, мають місце труднощі з встановленням бирки через малі розміри посадочного місця порожнистої частини замкового механізму бирки.
В основу корисної моделі поставлена задача створення способу мічення тварин, який би був безпечним, підвищив гігієнічні властивості та спростив операцію мічення.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі мічення тварин, який включає пробивання отворів у вушній раковині тварини за допомогою бирки, що складається з двох пластин, вхідна пластина якої містить напівпорожній направляючий штифт замкового механізму з конічною головкою, при цьому пластини бирки розміщують на губках аплікатора одну напроти одної, закріплення бирки на вушній раковині здійснюють разом з пробиванням отвору у вушній раковині тварини одним притискним рухом рукояток аплікатора, згідно з корисною моделлю, у верхній циліндричній частині замкового механізму бирки виконують додатковий отвір і збільшують посадочне місце порожнистої частини замкового механізму бирки.
Як матеріал порожнистої частини замкового механізму бирки використовують тугоплавкі види пластмас - поліамід, полікарбонат.
У замковий механізм бирки встановлюють шайбу з металу або тугоплавких видів пластмас, таких як поліамід, полікарбонат.
На конічну головку направляючого штифта вхідної частини бирки наносять дезінфікуючий гель.
На бирку наносять ідентифікаційну інформацію лазерним методом і за допомогою електронних носіїв.
Додатковий отвір у верхній циліндричній частині замкового механізму сприяє кращому відтоку сукровиці і найшвидшому загоюванню рани після проведення мічення тварини.
Збільшене посадочне місце порожнистої частини замкового механізму бирки з додатковим отвором у верхній циліндричній частині полегшує встановлення бирки при міченні тварини.
Запропонована технологія забезпечує безпечне і ефективне мічення тварин биркою, яка не може бути роз'єднана без руйнування, а нанесена на неї інформація практично не підлягає підроблюванню, стиранню або видаленню.
Завдяки такій технології забезпечується постійна індивідуалізація тварини та наявність при ній додаткової інформації, яка необхідна ветеринару для догляду за твариною в польових умовах. У порівнянні з найближчим аналогом спосіб простіший у виконанні.
Нанесення на конічну головку направляючого штифта вхідної частини бирки дезінфікуючого гелю дозволяє значно підвищити гігієнічні властивості. Завдяки цьому створюються сприятливі умови для мічення тварин, за яких ризик їх зараження зводиться до мінімуму, тому що вухо кожної з них проколюється своєю, індивідуальною биркою та при цьому конструктивний елемент бирки обробляють дезінфікуючим гелем. Здійснюють процедуру майже миттєво, що не викликає роздратованості тварини, значно зменшує больові відчуття і кровотечу. По суті, тварина просто не встигає відреагувати на спричинені відносно неї дії.
Наявність електронного елемента у бирці дозволяє значно збільшити об'єм інформації про тварину. При цьому цю інформацію можна доповнювати.
Важливою перевагою бирки є те, що ідентифікаційну інформацію наносять на неї лазерним методом і за допомогою електронних носіїв (мікрочипів та транспондерів). Для порівняння - на відомих бирках для маркування утворюють заглиблення, в які втирають фарбу, що є вкрай неефективним з точки зору надійності збереження інформації. Під дією лазерного променя матеріал бирки змінює свою структуру, відбувається так звана карбонізація пластичного матеріалу, в результаті якої останній змінює свій колір. Таким чином, нанесена на пластину інформація є результатом структурного перетворення її матеріалу і не потребує ніякого зафарбовування. Вона може бути знищена лише в результаті знищення самої бирки.
Електронний елемент знаходиться в бирці протягом усього терміну існування бирки.
Запропонований спосіб мічення тварин здійснюють за допомогою пристроїв, зображених на приведених кресленнях.
На Фіг. 1 представлено першу пластину вхідної частини бирки, вигляд спереду;
Зо на Фіг. 2 - вигляд вхідної частини збоку у розрізі; на Фіг. З - представлено другу пластину порожнистої частини бирки, вигляд спереду; на Фіг. 4 - вигляд порожнистої частини збоку у розрізі; на Фіг. 5 - представлено аплікатор з пластинами бирки, розміщеними на його губках.
Бирка виконана з двох пластин. Перша пластина 1 (Фіг. 1): вхідна частина бирки містить замковий механізм, який складається з напівпорожнього штифта 2, що закінчується конічною головкою З (Фіг. 2). Діаметр отвору 4 направляючого штифта 2 та довжина його порожнини сумісні з діаметром і довжиною стержня 12 аплікатора, на який насаджують пластину 1. На зворотному боці пластини - на вхідній частині бирки 1 може бути розміщено ідентифікаційну інформацію 5 у вигляді штрих-коду та/або електронний носій інформації.
Друга пластина 6 (Фіг. 3): порожниста частина бирки має замковий механізм, відповідний зображеному на Фіг. 1, який являє собою напівпорожній циліндр 7 з отвором 8 та посадочним місцем 13 (Фіг. 4). На попередній частині пластини 6 порожнистої частини може бути розміщено електронний носій інформації 5 та/або ідентифікаційну інформації у вигляді штрих-коду, яку нанесено лазерним методом.
Зображений на Фіг. 5 аплікатор містить рукоятки 9 і 10, на протилежних губах 14 та 15 якого закріплені фіксатор 11 та стержень 12 для утримання пластини 1 вхідної частини та 6 порожнистої частини бирки.
Наведена на (Фіг. 4) позиція 16 - додатковий отвір у верхній циліндричній частині замкового механізму, а позиція 17 - шайба з металу або тугоплавких видів пластмас таких як поліамід, полікарбонат та інших.
Спосіб здійснюють наступним чином:
Напівпорожній направляючий штифт 2 з конічною головкою З вхідної частини бирки 1 нанизують на стержень 12 аплікатора, що розміщений на губці 15. На протилежному фіксаторі 11, розміщеному на губці 14, закріплюють порожнисту частину 6 бирки. Після цього наносять дезінфікуючий гель на конічну головку 3, а між обома пластинами 1 і 6 розміщують вухо тварини і різким рухом стискають рукоятки 9 і 10. У цей момент конічна головка З з дезінфікуючим гелем направляючого штифта 2 замкового механізму проколює вухо тварини, розсовуючи тканину, на яку потрапляє дезінфікуючий гель і, проходячи через отвір 8 напівпорожнього циліндра 7 замкового механізму, фіксується у посадочному місті 13. Пружна кромка головки З фіксується у бо посадочному місті 13 напівпорожнього циліндра 7, утворюючи міцне замкове з'єднання, після чого її видалення з замкового механізму без руйнування стає неможливим. Після цього рукоятки 9 і 10 відводять в різні боки, і бирка, вже закріплена на вусі, зісковзує зі стержня щипців. При цьому електронним методом інформацію про тварину можливо занести у електронний елемент бирки до встановлення її на вухо тварини. При цьому електронний елемент, встановлений в бирці, не контактує з твариною, оскільки металеві контакти ізольовані - вони повністю залиті пластмасою.
У зібраній таким чином вушній бирці конічна головка З вхідної частини бирки утримується в посадочному місті 13 напівпорожнього циліндра 7 порожнистої частини і може бути видалена тільки шляхом прикладання значного зусилля. Таке зусилля, як правило, призводить до відривання головки З від направляючого штифта 2 або іншого пошкодження бирки. Таке пошкодження призводить до того, що повторне використання бирки стає неможливим.

Claims (5)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб мічення тварин, який включає пробивання отворів у вушній раковині тварини за допомогою бирки, що складається з двох пластин, вхідна пластина якої містить напівпорожній направляючий штифт замкового механізму з конічною головкою, при цьому пластини бирки розміщують на губках аплікатора одну напроти одної, закріплення бирки на вушній раковині здійснюють разом із пробиванням отвору у вушній раковині тварини одним притискним рухом рукояток аплікатора, який відрізняється тим, що у верхній циліндричній частині замкового механізму бирки виконують додатковий отвір і збільшують посадочне місце порожнистої частини замкового механізму бирки.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що як матеріал порожнистої частини замкового механізму бирки використовують тугоплавкі види пластмас - поліамід, полікарбонат.
3. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що у замковий механізм бирки встановлюють шайбу з металу або тугоплавких видів пластмас, таких як поліамід, полікарбонат.
4. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що на конічну головку направляючого штифта вхідної частини бирки наносять дезінфікуючий гель.
5. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що на бирку наносять ідентифікаційну інформацію лазерним методом і за допомогою електронних носіїв. ие я Ї іш и Ми шо кох Що ЗВ Ме вн ве ще фіг. 1
UAU201904958U 2019-05-10 2019-05-10 Спосіб мічення тварин UA135792U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904958U UA135792U (uk) 2019-05-10 2019-05-10 Спосіб мічення тварин

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904958U UA135792U (uk) 2019-05-10 2019-05-10 Спосіб мічення тварин

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA135792U true UA135792U (uk) 2019-07-10

Family

ID=71118805

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201904958U UA135792U (uk) 2019-05-10 2019-05-10 Спосіб мічення тварин

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA135792U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0786204B1 (de) Einrichtung zur Ausstattung von Geflügel mit einem Transponder
US3744495A (en) Method of securing prolapsed vagina in cattle
EP0589533B2 (en) Fraud-resistant electronic identification device
US7096616B2 (en) Animal tag
US4750284A (en) Tag assemblies
CA2433423A1 (en) Modified ear tags and method for removing tissue
US5228224A (en) Stand-alone ear tag
UA135792U (uk) Спосіб мічення тварин
GB2114045A (en) Tool for attachement of identification tags to animals
FR2845861B1 (fr) Boucle avec prelevement de sang pour analyse adn
US20040220586A1 (en) Animal tattooing apparatus and procedure thereof
US5983540A (en) Method and tagging system for marking and identifying birds
UA66457A (en) Method to tag animals
US6612262B2 (en) Animal tattoo device
US9060495B2 (en) Storage unit for at least one device for identifying animals and/or collecting animal tissue
EP0389374B1 (en) Stand-alone ear tag and method of applying the same
CN113349090B (zh) 一种牲畜养殖适用于不同厚度的耳标及其可消毒打孔装置
JPH0236375Y2 (uk)
CN217284529U (zh) 饵料固定装置及饵料总成
CN221203706U (zh) 一种畜牧兽医用畜牧耳标钳子
CN210959913U (zh) 一种畜牧兽医用畜牧耳标钳
CN213249953U (zh) 一种椭圆形小鼠耳朵打孔标记器
CN220756101U (zh) 一种耳标钳
EP3007550B1 (en) Identification kit for the identification of a living being
CN219069148U (zh) 一种畜牧兽医用畜牧耳标钳