UA133968U - Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку - Google Patents

Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку Download PDF

Info

Publication number
UA133968U
UA133968U UAU201811901U UAU201811901U UA133968U UA 133968 U UA133968 U UA 133968U UA U201811901 U UAU201811901 U UA U201811901U UA U201811901 U UAU201811901 U UA U201811901U UA 133968 U UA133968 U UA 133968U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
anesthesia
lidocaine
dose
infusion
fentanyl
Prior art date
Application number
UAU201811901U
Other languages
English (en)
Inventor
Олег Анатолійович Лоскутов
Таїсія Андріївна Данчина
Володимир Геннадійович Колесников
Олександр Миколайович Дружина
Борис Михайлович Тодуров
Original Assignee
Державна Установа "Інститут Серця Міністерства Охорони Здоров'Я України"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державна Установа "Інститут Серця Міністерства Охорони Здоров'Я України" filed Critical Державна Установа "Інститут Серця Міністерства Охорони Здоров'Я України"
Priority to UAU201811901U priority Critical patent/UA133968U/uk
Publication of UA133968U publication Critical patent/UA133968U/uk

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку включає виконання аналгетичного, гіпнотичного та седативного впливу із застосуванням лідокаїну, кетаміну, севофлурану та фентанілу, індукцію в наркоз, потенціювання аналгезії та виведення із наркозу. Перед початком оперативного втручання внутрішньовенно вводять кетамін 0,5 мг/кг та лідокаїн 1 мг/кг болюсно, з одночасним виконанням безперервної внутрішньовенної інфузії лідокаїну у дозі 1,5-2 мг/кг/год. Внутрішньовенну інфузію лідокаїну продовжують по ходу всієї операції до надходження пацієнта в палату інтенсивної терапії, а індукцію в наркоз проводять шляхом внутрішньовенного введення тіопенталу натрію в дозі 2,5±0,5 мг/кг, який вводять по 50 мг з проміжком 10-15 сек. Після введення тіопенталу натрію, здійснюють потенціювання аналгезії шляхом внутрішньовенного введення фентанілу у дозі 0,7-1,6 мкг/кг і м'язовий релаксант. Проводять інтубацію трахеї шляхом введення трубки в трахею; підтримують анестезію шляхом інгаляції севофлурану по напівзакритому контуру. Виконують інфузію дексмедетомідину гідрохлориду зі швидкістю інфузії 0,2-1,4 мкг/кг/год. шляхом безперервної внутрішньовенної інфузії.

Description

Корисна модель належить до медицини, конкретно до анестезіології, і може знайти використання при проведенні анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку.
Відомий спосіб проведення анестезії (патент України 22356, МПК АбІ1ТМ 19/00, опублікований 25.04.2007, бюл. Ме5| включає внутрішньовенне (в/в) введення кетаміну, фентанілу, лідокаїну 2 мг/кг протягом 15-20 хвилин, натрію оксибутирату 20 95 - 30 мг/кг і бензогексоній 2,5 95 - 0,25 мг/кг.
Недоліками даного способу є те, що він не дозволяє забезпечити помірний темп знеболення та седативного впливу та ефективно мінімізувати негативні наслідки етапів анестезіологічного забезпечення, при проведенні кардіохірургічних операцій у пацієнтів похилого віку, а разом з тим, зменшити кількість післяопераційних ускладнень.
Відомий спосіб проведення комбінованої анестезії (патент України 89773, МПК АЄТМ 16/01, опублікований 25.04.2014, бюл. Мо 8) включає проведення індукції на основі пропофолу в дозі 3- 5 мкг/кг та фентанілу в дозі 5-8 мкг/кг, а також додатково вводять дексметомедин із розрахунку 0,5-2,0 мкг/кг, підтримуючу анестезію виконують введенням пропофолу в дозі 3-6 мкг/кг/год., фентанілу в дозі 1-2 мкг/кг/год., клофеліну в дозі 0,5-1,0 мкг/кг/год. та дексметомедину в дозі 0,3 мкг/кг/год.
Недоліками даного способу є те, що він не дозволяє забезпечити помірний темп знеболення та седативного впливу та ефективно мінімізувати негативні наслідки етапів анестезіологічного забезпечення, при проведенні кардіохірургічних операцій у пацієнтів похилого віку, а разом з тим, зменшити кількість післяопераційних ускладнень.
Відомий спосіб анестезіологічного забезпечення при операціях аортокоронарного шунтування, що проводяться в умовах штучного" кровообігу (патент України 127115, МПК АбІМ 21/00, АбІК 31/167, АбІР 23/00, опублікований 10.07.2018, бюл. Мо 13), який включає проведення мультимодальної анестезії на основі лідокаїну, кетаміну, севофлурану та фентанілу. Лідокаїн є базовим анальгетиком, який вводять внутрішньовенно, а фентаніл застосовують як допоміжний опіоїд у дозуванні 1,2-1,5 мкг/кг на весь час анестезіологічного забезпечення.
Недоліками даного способу є те, що він не дозволяє забезпечити помірний темп знеболення
Зо та седативного впливу та ефективно мінімізувати негативні наслідки етапів анестезіологічного забезпечення, при проведенні кардіохірургічних операцій у пацієнтів похилого віку, а разом з тим, зменшити кількість післяопераційних ускладнень. Режим введення опоїдів, може призвести до негативних наслідків таких як, індуковане пригнічення дихання, слабкість м'язів глотки, що сприяє розвитку обструкції дихальних шляхів пацієнта, ретенції сечопускання, післяопераційна нудота та блювота.
Задачею корисної моделі є створення способу анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку, у якому за рахунок зміни препаратів, порядку їх введення та доз, забезпечується зменшення кількості опоїдів та, відповідно, запобігається виникнення побічної дії опіоїдів, покращення седації пацієнта та потенціювання аналгетичної дії анестезії.
Для вирішення задачі спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку включає виконання аналгетичного, гіпнотичного та седативного впливу із застосуванням лідокаїну, кетаміну, севофлурану та фентанілу, індукцію в наркоз, потенціювання аналгезії, та виведення із наркозу.
Новим у способі є те, що перед початком оперативного втручання в/в вводять кетамін (0,5 мг/кг) та лідокаїн 1 мг/кг болюсно, з одночасним виконанням безперервної внутрішньовенної інфузії лідокаїну у дозі 1,5-2 мг/кг/год., при цьому внутрішньовенну інфузію лідокаїну продовжують по ходу всієї операції до надходження пацієнта в палату інтенсивної терапії, а індукцію в наркоз проводять шляхом внутрішньовенного введення тіопенталу натрію в дозі 2,5:0,5 мг/кг, який вводять по 50 мг з проміжком 10-15 сек., після введення тіопенталу натрію, здійснюють потенціювання аналгезії шляхом внутрішньовенно введенням фентанілу у дозі 0,7- 1,6 мкг/кг ії м'язовий релаксант, потім проводять інтубацію трахеї шляхом введення в гортань через рот трубки, підтримують анестезію шляхом інгаляції севофлурану по напівзакритому контуру; потім виконують інфузію дексмедетомідину гідрохлориду зі швидкістю інфузії 0,2-1,4 мкг/кг/год. шляхом безперервної внутрішньовенної інфузії.
Технічний результат полягає у зменшенні негативних наслідків введення опоїдів, таких як індуковане пригнічення дихання, слабкість м'язів глотки, що сприяє розвитку обструкції дихальних шляхів пацієнта, ретенції сечопускання, післяопераційна нудота та блювота, індукованому гальмуванню рухливості кишечнику, гіпералгезії що нерідко призводить до бо формування хронічного больового синдрому. Режими застосування - лідокаїн є базовим анальгетиком. Дозволяє забезпечити адекватне знеболення та ефективно проводити анестезіологічне забезпечення, а разом з тим, зменшити кількість післяопераційних ускладнень, прискорити реабілітацію пацієнтів та скоротити термін їх знаходження у лікарні.
У прикладах спосіб здійснюється таким чином: індукція в наркоз проводиться шляхом внутрішньовенного введення тіопенталу натрію в дозі 2,5:20,5 мг/кг, який вводиться по 50 мг з проміжком 10-15 сек.; після введення гіпнотику, в/в вводиться фентаніл в дозі 0,8-1,6 мкг/кг і м'язовий релаксант; проводиться інтубація трахеї шляхом введення спеціальної трубки в трахею з метою захисту дихальних шляхів пацієнта; для підтримання анестезії використовується інгаляція севофлурану по напівзакритому контуру з цільовим підтриманням його концентрації згідноз з віковим показником мінімальної альвеолярної концентрації (МАК). Цільову концентрацію севофлурану розраховують за формулою:
МАКахмаке-0,34х МАСтаблп. х2, де
МАкКамжаке - мінімальна альвеолярна концентрація, при якій припиняється продуктивний контакт з 50 95 пацієнтів,
МАС авл. - середній показник МАКУ для різних вікових груп. перед початком оперативного втручання в/в додається субнаркотична доза кетаміну (0,5 мг/кг) та лідокаїн 1 мг/кг болюсно, з одночасним налагодженням безперервної внутрішньовенної інфузії останнього у дозі 1,5-2 мг/кг/год. Внутрішньовенну інфузію лідокаїну продовжують по ходу всієї операції до надходження пацієнта в палату інтенсивної терапії; та дексмедетомідину гідрохлориду зі швидкістю інфузії 0,2-1,4 мкг/кг/год. безперервної внутрішньовенної інфузії що значно покращило седацію пацієнта та потенціювало анальгетичну дію анестезії; потенціювання аналгезії під час оперативного втручання проводиться введенням фентанілу у дозі 0,7-1,6 мкг/кг (в середньому 358,3227,1 мкг на весь час оперативного втручання).
Приклад.
Хворий М.А. 69 років, зріст 172 см, вага 75 кг. Госпіталізований в ДУ "Інститут серця МОЗ
України" на планове оперативне втручання з приводу основного захворювання.
Зо Скарги на загальну слабкість, підвищення артеріального тиску до 185/100 мм.рт-.ст., часті болі у грудній клітці. Має постійну форму фібриляції передсердь. Об'єктивно: загальний стан хворого середньої важкості, шкірні покриви та видимі слизові оболонки бліді, тургор шкіри знижений, артеріальний тиск 140/90 мм.рт.ст.частота серцевих скорочень 103 уд./хв.
Аускультативно тони серця ясні, ритмічні, дихання везикулярне, проводиться однаково з обох сторін. ЕХО-КГ. виражена мітральна недостатність З ст., трикуспідальна недостатність З ст., незначна аортальна недостатніть; дилятація обох порожнин передсердь, правого шлуночка (ПШ).
Хворому виконано аортокоронарне шунтування з накладанням трьох аорто-коронарних анастомозів в умовах штучного кровообігу.
Анестезіологічне забезпечення: індукція в наркоз складалася з внутрішньовенного введення (в/в) тіопенталу натрію в дозі 2,5:20,5 мг/кг, який вводився по 50 мг з проміжком 10-15 сек. Після введення гіпнотику, хворий в/в отримав фентаніл в дозі 0,73 мкг/кг за одночасне введення. Доза фентанілу, яка була використана на весь час анестезіологічного забезпечення склала 0,9 мкг/кг/год. Після досягнення адекватного рівня анестезії, м'язова релаксація досягалася в/в введенням піпекуронія бромиду в дозі 0,1 мг/кг.
Для підтримання анестезії використовували інгаляцію севофлурану по напівзакритому контуру з цільовим підтриманням його концентрації згідно вікового показника МАК. Цільову концентрацію севофлурану розраховували за формулою: МАКажаке-0,34х МАСтабл.х2.
МАКамаке-0,34х1,6х2. При дозуванні севофлурану орієнтувалися на показники моніторингу біспектрального індексу (ВІ5) підтримуючи їх у межах 40 95 - 50 9.
Перед початком оперативного втручання в/в хворому ввели субнаркотичну дозу кетаміну (0,5 мг/кг) та лідокаїн 1 мг/кг болюсно, з одночасним налагодженням безперервної внутрішньовенної інфузії останнього у дозі 1,5-2 мг/кг/год. Внутрішньовенну інфузію лідокаїну продовжували по ходу всієї операції до надходження пацієнта в палату інтенсивної терапії.
Доза кетаміну на весь час анестезіологічного забезпечення склала - 45 мг, тобто та 0,2 мг/кг/год.
Доза лідокаїну на весь час анестезіологічного забезпечення склала - 400 мг, тобто 1,45 мг/кг/год.
Також, було налагоджено безперервну внутрішньовенну інфузію дексмедетомідину гідрохлориду зі швидкістю інфузії 0,2-1,4 мкг/кг/год. безперервної внутрішньовенної інфузії бо протягом всього часу анестезіологічного забезпечення.
Підтримання аналгезії під час оперативного втручання проводилося введенням фентанілу.
Доза фентанілу, яка була використана на весь час анестезіологічного забезпечення склала 0,9 мкг/кг/год.
Штучна вентиляція легень проводилась повітряно-кисневою сумішшю (РіО2-50 95) у режимі нормовентиляції (потік 2 л/хв.), під контролем газового складу крові.
Штучний кровообіг проводився в умовах помірної гіпотермії (центральна температура дорівнювала «32 "С). Продуктивність апарата штучного кровообігу в період перфузії становила 2,5 пл/хв./м2.
Під час індукції в анестезію, відмічалося зниження частота серцевих скорочень (ЧСС) до 58,1127,29 уд. за хв. (на 19,8:1,4 95 щодо вихідних значень) (р-0,01272). На етапі інтубації трахеї відзначалося збільшення ЧСС щодо попередніх значень на 25,8:-2,6 95 (р-0,01136).
Динаміка показників артеріального тиску на етапі індукції, демонструвала тенденцію до зниження. Так, показники середнього артеріального тиску у порівнянні з вихідними даними зменшувалися на 35,153,2 95 (р-0,00104).
На етапі підтримування анестезії до хірургічного розрізу, після в/в введення субнаркотичних доз кетаміну і вищевказаних доз лідокаїну, ЧСС регіструвався у межах 65,5:26,21 уд. за хв., що було менше попередніх значень на 16,4:22,3 95. При цьому показники середнього артеріального тиску (АТср.) були меншими щодо відповідних значень, зареєстрованих на попередньому етапі, на 10,1:31,7 95. Показники індексу периферійної перфузії (ІПП) становили 1,95:20,131 ОД, що перевищувало попередні значення на 43,6:2,5 95 (р-0,000121), що свідчило про подальше зниження рівня загальнопериферичного судинного опору.
При цьому показники ВІЗ знаходилися в межах 43,6-44,2 ОД. На ЕКГ ми не спостерігали проявів додаткових ішемічних змін, щодо вихідної картини.
Під час хірургічного доступу, стернотомії та підтримування анестезії до штучного кровообігу, динаміка досліджуваних показників (ЧСС, АТ, ІПП, ВІ) не мала достовірних змін (р»О,1).
При цьому, ми спостерігали зростання показників ІПП, які на етапі підтримування анестезії до початку штучного кровообігу, становили 2,1220,09 ОД, що було більше відповідних значень, які ми фіксували після інтубації, на 48,11.:-1,4 95 (р-0,00132).
Під час проведення штучного кровообігу і в ранньому постперфузійному періоді, показники
Зо кровообігу у хворого відповідали гемодинамічному профілю патології, що оперували.
Позитивний вербальний контакт був зафіксований через 19 хв. після закінчення анестезії та припинення інгаляції севофлурану.
Пацієнт був екстубований через 2 години після закінчення операції. Біохімічні показники газів крові були задовільними, був відсутній метаболічний або дихальний ацидоз, достовірних змін в аналізах газового складу крові не спостерігалося.
Пацієнт не повідомляв про інтраопераційні події і не пред'являв скарг на будь-які побічні ефекти, які могли бути пов'язані з використанням лідокаїну (аритмія, металевий присмак, шум у вухах і зорові порушення).
Рівень кортизолу в ранньому п/о періоді складав 479,3 нмоль/л, що не перевищувало показників норми (до 700 нмоль/л) і свідчило про відсутність стресової активації функції кори надниркових залоз на хірургічне втручання на тлі анестезіологічного забезпечення, що проводилося.
Середні показники інтраопераційного рівня лактату так само не виходили за межі референтних значень і становили 1,61 ммоль/л, що свідчило про нормальний рівень тканинної перфузії і тканинного газообміну.
Застосування способу, що заявляється, дозволяє забезпечити адекватне знеболення та ефективно проводити анестезіологічне забезпечення, а разом з тим, зменшити кількість післяопераційних ускладнень, прискорити реабілітацію пацієнтів та скоротити термін їх знаходження у лікарні.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку, який включає виконання аналгетичного, гіпнотичного та седативного впливу із застосуванням лідокаїну, кетаміну, севофлурану та фентанілу, індукцію в наркоз, потенціювання аналгезії та виведення із наркозу, який відрізняється тим, що перед початком оперативного втручання внутрішньовенно вводять кетамін 0,5 мг/кг та лідокаїн 1 мг/кг болюсно, з одночасним виконанням безперервної внутрішньовенної інфузії лідокаїну у дозі 1,5-2 мг/кг/год., при цьому внутрішньовенну інфузію лідокаїну продовжують по ходу всієї операції до бо надходження пацієнта в палату інтенсивної терапії, а індукцію в наркоз проводять шляхом внутрішньовенного введення тіопенталу натрію в дозі 2,520,5 мг/кг, який вводять по 50 мг з проміжком 10-15 сек., після введення тіопенталу натрію, здійснюють потенціювання аналгезії шляхом внутрішньовенного введення фентанілу у дозі 0,7-1,6 мкг/кг і м'язовий релаксант, потім проводять інтубацію трахеї, шляхом введення трубки в трахею; підтримують анестезію шляхом інгаляції севофлурану по напівзакритому контуру; потім виконують інфузію дексмедетомідину гідрохлориду зі швидкістю інфузії 0,2-1,4 мкг/кг/год. шляхом безперервної внутрішньовенної інфузії.
UAU201811901U 2018-12-03 2018-12-03 Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку UA133968U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201811901U UA133968U (uk) 2018-12-03 2018-12-03 Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201811901U UA133968U (uk) 2018-12-03 2018-12-03 Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA133968U true UA133968U (uk) 2019-04-25

Family

ID=66392061

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201811901U UA133968U (uk) 2018-12-03 2018-12-03 Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA133968U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sago et al. A nasal high-flow system prevents hypoxia in dental patients under intravenous sedation
JP4606581B2 (ja) Icu鎮静のためのデクスメデトミジンの用途
Takasaki et al. Dexmedetomidine facilitates induction of noninvasive positive pressure ventilation for acute respiratory failure in patients with severe asthma
Porhomayon et al. Applications of airway pressure release ventilation
RU2703686C1 (ru) Способ проведения общей анестезии с сохраненным спонтанным дыханием для средне- и малотравматичных хирургических операций
UA133968U (uk) Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку
Chakravarthy et al. Conscious off pump coronary artery bypass surgery—an audit of our first 151 cases
UA121285C2 (uk) Спосіб анестезіологічного забезпечення при кардіохірургічних операціях у пацієнтів похилого віку
RU2447833C1 (ru) Способ контроля внутричерепного давления при проведении гипербарической оксигенации в условиях искусственной вентиляции легких у больных с внутричерепными кровоизлияниями, находящихся в критическом состоянии
Calzia et al. Airway pressure release ventilation and biphasic positive airway pressure. A 10-year literature review
Newberry III et al. Noninvasive bilevel positive pressure ventilation in severe acute pulmonary edema
de Haan et al. Preventing intubation with the transverse thoracic muscle plane block
Dabbous et al. Anesthetic management of aortic valve replacement in a myasthenia gravis patient, the era of a new reversal
RU2207159C2 (ru) Способ проведения искусственной вентиляции легких, регулируемой по объему
Driessen et al. Continuous infusion of midazolam during anaesthesia and postoperative sedation after maxillofacial surgery
Pace et al. Anesthetic management of the first permanent, orthotopic, prosthetic cardiac replacement (total artificial heart) in man
RU2479324C2 (ru) Способ комбинированной общей анестезии у онкологических больных
Gray et al. Pulmonary edema after Nadbath and retrobulbar blocks
RU2026089C1 (ru) Способ общей анестезии
RU2636867C1 (ru) Способ профилактики ранней послеоперационной когнитивной дисфункции у пациентов с патологией органов пищеварения
Liu et al. Amlodipine and Atropine for Hypoxia During One-Lung Ventilation: A Case Report
RU2339409C1 (ru) Способ непрерывной анестезии ксеноном во время кардиохирургических операций в условиях искусственного кровообращения
Klug The Effects of Delivering Inhaled Epoprostenol on Prolonging Mechanical Ventilation in Post-Operative Cardiac Surgery Patients
BOYKO et al. CLINICAL ASSESSMENT OF THE EFFICIENCY OF DEXKETOPROPHENE IN PATIENTS WITH CLOSE CHEST TRAUMA IN THE POSTOPERATIVE PERIOD
Okamoto et al. Cardiopulmonary resuscitation without intermittent positive pressure ventilation