UA128068U - Оптоелектронний датчик - Google Patents

Оптоелектронний датчик Download PDF

Info

Publication number
UA128068U
UA128068U UAU201804226U UAU201804226U UA128068U UA 128068 U UA128068 U UA 128068U UA U201804226 U UAU201804226 U UA U201804226U UA U201804226 U UAU201804226 U UA U201804226U UA 128068 U UA128068 U UA 128068U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
cuvette
light
radiation
gas
photodetector
Prior art date
Application number
UAU201804226U
Other languages
English (en)
Inventor
Василь Миколайович Кабацій
Богдан Ярославович Хом'як
Ігор Миколайович Шкирта
Наталія Степанівна Ліба
Original Assignee
Мукачівський Державний Університет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Мукачівський Державний Університет filed Critical Мукачівський Державний Університет
Priority to UAU201804226U priority Critical patent/UA128068U/uk
Publication of UA128068U publication Critical patent/UA128068U/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Abstract

Оптоелектронний датчик містить кювету у вигляді інтегруючої сфери, внутрішня поверхня якої дифузно розсіює світло, щонайменше два активні елементи, які здатні випромінювати в максимумах на довжині хвилі, узгодженій з довжиною хвилі в максимумі смуги власного поглинання аналізованого газу та фотоприймача. Фотоприймач розміщений всередині кювети на одній із сторін світлорозсіюючого екрана таким чином, що може приймати тільки дифузно розсіяне світло, а його активний елемент знаходиться в безпосередньому контакті з оптичним покриттям із наперед заданим показником заломлення.

Description

Корисна модель належить до сфери аналітичного приладобудування і може бути застосована при розробці малогабаритних інфрачервоних газоаналізаторів для виміру концентрацій найбільш поширених забруднювачів атмосфери газів, які є в складі відпрацьованих газів транспортних засобів, промислових підприємств, енергетичних установок та виділяються при неповному згоранні палива у печі або каміні та на початковій стадії пожежі.
Наявність вузьких селективних смуг поглинання різної інтенсивності в середній інфрачервоній області спектра, характерних для метану, окису й двоокису вуглецю, окисів сірки й азоту, дозволяє вибирати оптимальні умови виміру їх концентрацій, а також розробити оптоелектронну елементну базу й прилади газового аналізу з високими селективними можливостями. Використання напівпровідникових джерел і детекторів ІЧ-випромінювання на область спектра 2,5-5,0 мкм, які працюють при кімнатних температурах, дозволяє істотно підвищити чутливість, селективність, швидкодію, економічність і надійність спектроабсорбційних приладів аналізу сполук газових сумішей, значно зменшити габарити й матеріалоємність.
Відомий інфрачервоний датчик газу (|, що містить інфрачервоний випромінювач, інфрачервоний детектор і вимірювальну кювету. Оптичні осі випромінювача й детектора перебувають в одному напрямку. Інфрачервоне випромінювання відхиляється за допомогою сферичної або параболічної поверхні на 90 градусів у вигляді паралельного світлового пучка в напрямку оптичної осі детектора й фокусується на детекторі за допомогою додаткової сферичної або параболічної поверхні у фокусах яких знаходяться випромінювач і детектор. Усі поверхні, що контактують із випромінюванням, покриті шаром речовини, що відбиває інфрачервоне випромінювання. Технічним результатом інфрачервоного датчика газу є створення компактного датчика, який підходить для встановлення на друкованій платі.
Недоліками цього інфрачервоного датчика газу є низька надійність, викликана невизначеністю реальної довжини оптичного шляху в кюветі за рахунок відбивання світлового потоку від сферичних або параболічних поверхонь та бокових стінок вимірювальної кювети й взаємного розташування випромінювача і детектора, розміщення отворів на поверхні вимірювальної кювети, що збільшує нерівномірність заповнення аналізованим газом і не повного використання світлового потоку при вимірюванні концентрації аналізованого газу, що приводить до зменшення чутливості та точності вимірів. Недоліком даного датчика є також
Зо низька температурна стабільність за рахунок рознесення в просторі випромінювача і детектора.
Відомий пристрій для оптичного аналізу газів (2), що містить принаймні три увігнутих дзеркала з сферичною поверхнею, які розміщені з можливістю обертатися симетрично відносно центральної осі у вимірювальній камері. Світловий промінь від джерела випромінювання направлений на дзеркальну поверхню вимірювальної камери так, що його відбитий промінь фокусується в центрі другої поверхні дзеркала і розфокусованим знову фокусується на іншій дзеркальній поверхні та через вихідний отвір попадає на детектор випромінювання. Технічним результатом даного пристрою є створення компактного пристрою із невеликим об'ємом вимірювальної камери, коротким часом її продувки та збільшеною довжиною шляху оптичного поглинання.
Недоліками даного пристрою для оптичного аналізу газів є низька надійність, викликана наявністю сферичних дзеркальних поверхонь, що обертаються та оптичних елементів поза вимірювальною камерою, зменшення чутливості й точності вимірів за рахунок нерівномірності розсіювання світлових потоків від сферичних дзеркальних поверхонь і не повного їх використання, нерівномірність заповнення вимірювальної кювети аналізованим газом та низька температурна стабільність вимірювань за рахунок рознесення в просторі джерела випромінювання і детектора.
Відомий газоаналізатор |З), який вибраний як прототип, що містить оптично зв'язані джерело випромінювання, кювету у вигляді інтегруючої сфери, світлофільтр та приймач випромінювання, внутрішнє покриття кювети виконано із м'ятої алюмінієвої фольги, що дифузно розсіює світло, а перед джерелом випромінювання встановлено світлорозсіювальний екран у вигляді багатокутної правильної піраміди вершиною до джерела випромінювання, площа основи якої у два рази більша за площу поперечного перерізу світлового потоку на оптичному вході кювети.
Технічним результатом даного газоаналізатора є підвищення надійності газового аналізу, а також його чутливості та точності.
Недоліками даного газоаналізатора є взаємне розміщення джерела випромінювання, приймача випромінювання і світлорозсіювального екрану, яке приводить до нерівномірності розсіювання випромінювання у різних частинах сфери та разом із наявністю чотирьох отворів на корпусі кювети не дозволяє в повній мірі використати світловий потік і одержати рівномірний розподіл аналізованого газу всередині кювети, що зменшує чутливість й точність вимірів.
Недоліком даного газоаналізатора є також низька температурна стабільність за рахунок рознесення в просторі джерела і приймача випромінювання.
В основу корисної моделі поставлена задача створити оптоелектронний датчик, який дозволяє підвищити точність і чутливість при вимірюванні концентрації аналізованих газів.
Поставлена задача вирішується тим, що оптоелектронний датчик містить кювету у вигляді інтегруючої сфери, внутрішня поверхня якої дифузно розсіює світло, щонайменше два активні елементи, які здатні випромінювати в максимумах на довжинах хвиль, узгоджених з довжиною хвилі в максимумі смуги власного поглинання аналізованого газу та фотоприймача, згідно з корисною моделлю фотоприймач розміщений всередині кювети на одній із сторін світлорозсіювального екрана таким чином, що може приймати тільки дифузно розсіяне світло, а його активний елемент знаходиться в безпосередньому контакті з оптичним покриттям із наперед заданим показником заломлення.
Відсутність отвору на корпусі інтегруючої сферичної кювети дозволяє отримати більш однорідний розподіл світлового випромінювання та збільшення освітленості всередині кювети, що збільшує величину електричних сигналів на виході фотоприймача, який знаходиться всередині кювети та підвищує співвідношення сигнал/шум.
Підвищення точності й чутливості вимірювань відбувається також за рахунок того, що активний елемент (АЕ) фотоприймача знаходиться в безпосередньому контакті з оптичним покриттям із наперед заданим показником заломлення, яке підвищує його спектральну чутливість.
Крім цього, вимірювання концентрації газів із заданою точністю і чутливістю у випадку неузгодженості спектра АЄЕ випромінювання по відношенню до спектра поглинання аналізуючого газу під дією температури оточуючого середовища досягається за рахунок того, що АЕ знаходяться на одній поверхні світлорозсіювального екрану та одночасно зазнають однакових змін, не пов'язаних з поглинанням аналізованих газів. В процесі обробки електричних сигналів з виходу АЕ фотоприймача ці зміни взаємокомпенсуються.
Приведені вище нові ознаки дозволяють підвищити точність і чутливість оптоелектронного датчика при вимірюванні концентрації аналізованих газів.
На кресленні представлена схема оптоелектронного датчика.
Зо Сферична 1 кювета з внутрішнім дифузно розсіюючим світло покриттям містить отвір 2 подачі аналізованого газу та отвір З виходу аналізованого газу. Світлорозсіювальний 5 екран механічно закріплений до корпусу сферичної 1 кювети за допомогою дифузно розсіюючої світло трубки 4 та містить фотоприймач 8 з оптичним покриттям 9. Активні елементи АЕ 6 і АЕ 7 здатні випромінювати в максимумах на довжині хвилі, узгодженій з довжиною хвилі в максимумі смуги власного поглинання аналізованого газу.
Оптоелектронний датчик працює наступним чином.
Випромінювання від АЕ б і АЕ 7 потрапляє в порожнину кювети 1 у вигляді інтегруючої сфери, де відбиваючись та розсіюючись від стінок та світлорозсіювального 5 екрану, що попереджає потрапляння прямих променів від АЕ випромінювання на фотоприймач 8, проходить через повітря або нейтральний газ не поглинаючись. Встановлюється певний рівень освітленості кювети та відбувається калібровка фотоприймача 8.
В наступний момент часу, випромінювання від АЕ 6 ії АЕ 7 потрапляє в порожнину кювети 1 у вигляді інтегруючої сфери, де відбиваючись та розсіюючись від стінок та світлорозсіювального 5 екрану проходить через аналізований газ і встановлюється інший рівень освітленості кювети, що пропорційний послабленню випромінювання в аналізованому газі. Після цього випромінювання від АЕ 6 і АЕ 7 потрапляє на фотоприймач 8. Сигнал на виході фотоприймача 8 пропорційний величині падаючого на нього потоку випромінювання. Зміна інтенсивностей випромінювання при проходженні через повітря або нейтральний газ та аналізований газ і відповідно зміна електричних сигналів з виходу фотоприймача 8 є мірою концентрації аналізованого газу.
У процесі обробки електричних сигналів з виходу фотоприймача 8 зміни електричних сигналів пов'язаних із випадком неузгодженості спектрів АЕ випромінювання по відношенню до спектра поглинання аналізуючого газу під дією температури оточуючого середовища взаємокомпенсуються.
Як АЄЕ випромінювання та АЄЕ фотоприймача були використані напівпровідникові гетероструктури з утвореними р-п-переходами СаіІпА55Б/АІЗадзЗр она основі базр,
ІпАЗЗБЛЛПАЗОрР вна основі ІпА5 та одержані на основі твердих розчинів епітаксіальних гетероструктур ІпсСадвз/пА5 і ІпАЗ5ОР/пА5. Неперервний ряд твердих розчинів дозволяє одержати АЕ з р-п-переходами, які працюють в області спектра 2,5-5,0 мкм. Нанесення оптично 60 прозорого покриття на основі халькогенідних стекол систем (Се, РБ) - (Са, Ав, 55) - (5, Бе)
дозволило підвищити ефективність роботи різних типів АЕ фотоприймачів, що здатні приймати інфрачервоне випромінювання, щонайменше в 2,0-2,5 рази відносно аналогічних фотоприймачів, у яких використовується оптичне покриття на основі полімерного компаунду та в 3,0-4,0 рази відносно фотоприймачів, в яких герметизація здійснюється із використанням металевої кришки та прозорого для випромінювання вікна.
Внутрішня поверхня інтегруючої сфери, яка дифузно розсіює світло, одержана з використанням м'ятої алюмінієвої фольги, коефіцієнт дифузного відбивання якої становив 0,90- 0,92 і визначався за допомогою каліброваного фотоприймача. Модуляція світлового потоку забезпечується активацією АЕ змінним струмом величиною 200 тА та частотою до 100 кГц.
Мінімальна вимірювана концентрація СН». у повітрі була не менше 200-250 ррт, а мінімально зафіксована концентрація СО» у повітрі складала 50-100 ррт.
Запропонований оптоелектронний датчик дозволяє підвищити точність і чутливість при вимірюванні концентрації аналізованих газів.
Джерела інформації: 1. Патент ОЕ 10200908, 501 3/42, 501М 21/3504, Опуб. 2003.07.31. 2. Патент УМО 0293141, Б01М 21/03, Опуб. 2002.11.21. 3. Патент України Мо 81703, З01М 21/59, Б0О1М 21/61, Опуб. 2008.25.01.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Оптоелектронний датчик, що містить кювету у вигляді інтегруючої сфери, внутрішня поверхня якої дифузно розсіює світло, щонайменше два активні елементи, які здатні випромінювати в максимумах на довжині хвилі, узгодженій з довжиною хвилі в максимумі смуги власного поглинання аналізованого газу та фотоприймача, який відрізняється тим, що фотоприймач розміщений всередині кювети на одній із сторін світлорозсіюючого екрана таким чином, що може приймати тільки дифузно розсіяне світло, а його активний елемент знаходиться в безпосередньому контакті з оптичним покриттям із наперед заданим показником заломлення.
    З м я й Є | я З "и п ж Деоннн , ТЕ Кк й Мк х З Ще а й . шо «і шк. ша ше , я я «й Я 8 Ку РА се г ч Щи В Е к ї і сн Я З у я і ! Е, в аи т | Ки я З в | Ку Ше з "арт тов
UAU201804226U 2018-04-17 2018-04-17 Оптоелектронний датчик UA128068U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804226U UA128068U (uk) 2018-04-17 2018-04-17 Оптоелектронний датчик

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804226U UA128068U (uk) 2018-04-17 2018-04-17 Оптоелектронний датчик

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA128068U true UA128068U (uk) 2018-08-27

Family

ID=63240481

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201804226U UA128068U (uk) 2018-04-17 2018-04-17 Оптоелектронний датчик

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA128068U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gayet et al. A new airborne polar Nephelometer for the measurements of optical and microphysical cloud properties. Part I: Theoretical design
US5734165A (en) Microstructured infrared absorption photometer
US3916195A (en) Non-dispersive multiple gas analyzer
JP2638595B2 (ja) ガス状物質のパラメーターの測定方法及び装置
RU2451285C1 (ru) Газоанализатор и оптический блок, используемый в нем
US6404494B1 (en) Measurement of the lidar ratio for atmospheric aerosols using a 180 degree-backscatter nephelometer
CN201063021Y (zh) 双光源双敏感元件红外多气体检测传感器
CN108931504A (zh) 一种环形多点反射式光电气体传感器探头
JPH08304282A (ja) ガス分析装置
AU2009300424A1 (en) An arrangement adapted for spectral analysis of high concentrations of gas
CA2537195A1 (en) Gas sensor
RU75885U1 (ru) Оптический газовый сенсор на основе иммерсионных диодных оптопар
KR102522728B1 (ko) 침착물 센서를 구비한 광 센서
US6630108B1 (en) Optical measuring head, in particular for automatic chemical or biological reaction analyzer
US3506359A (en) Apparatus for measuring light absorption of a sample
UA128068U (uk) Оптоелектронний датчик
GB2287785A (en) Optical transmissometer for open path gas monitoring
CN212568461U (zh) 一种高速高精度的ndir传感器
UA128067U (uk) Оптоелектронний сенсор
Schorsch et al. Detection of flame radicals using light-emitting diodes
WO2003019160A2 (en) Open path emission sensing system
CN212133867U (zh) 一种优化重复性的双光束测光装置
UA122920C2 (uk) Оптоелектронний сенсор
UA127144C2 (uk) Сферичний оптоелектронний сенсор
UA122919C2 (uk) Сферичний оптоелектронний датчик газу