UA124552C2 - Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом - Google Patents

Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом Download PDF

Info

Publication number
UA124552C2
UA124552C2 UAA201909651A UAA201909651A UA124552C2 UA 124552 C2 UA124552 C2 UA 124552C2 UA A201909651 A UAA201909651 A UA A201909651A UA A201909651 A UAA201909651 A UA A201909651A UA 124552 C2 UA124552 C2 UA 124552C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
well
channel
explosive
charge
initiation
Prior art date
Application number
UAA201909651A
Other languages
English (en)
Inventor
Анатолій Леонідович Гапоненко
Original Assignee
Анатолій Леонідович Гапоненко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Анатолій Леонідович Гапоненко filed Critical Анатолій Леонідович Гапоненко
Priority to UAA201909651A priority Critical patent/UA124552C2/uk
Publication of UA124552C2 publication Critical patent/UA124552C2/uk

Links

Landscapes

  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)

Abstract

Винахід належить до гірничої промисловості і може бути використаний для руйнування гірських порід на блоках при розробці рудних покладів відкритим способом. Спосіб включає вибурювання свердловини, формування у свердловині каналу, розміщення засобів ініціювання з бойовиками, заповнення порожнини свердловини вибуховою речовиною і забійкою. При цьому перед заряджанням свердловини утворюють канал-хвилевід, для чого згортають спіральний лист тканинного поліпропілену з утворенням трубчастого тіла, забезпеченого крізною порожниною, довжина якого відповідає розрахунковій довжині заряду вибухової речовини у свердловині, після цього до трубчастого тіла у верхній і нижній його частинах закріплюють бойовики і засоби ініціювання, після чого опускають канал-хвилевід у вибурену свердловину, яку заповнюють вибуховою речовиною і забійкою. Технічний результат від реалізації винаходу полягає у тому, що знижується собівартість ведення вибухових робіт.

Description

Винахід належить до гірничої промисловості і може бути використаний для руйнування гірських порід на блоках при розробці рудних покладів відкритим способом.
Винахід може бути так само використаний у тому випадку, коли руди і породи мають значну міцність і що потребують значний енергетичний вплив для руйнування масиву до заданого гранулометричного складу при мінімальному виході негабариту.
Відомий спосіб формування свердловинних зарядів, який полягає у заповненні свердловини вибуховою речовиною до заданого об'єму. Усередині вибухової речовини розміщують засоби ініціації. Вибухову речовину ізолюють від денної поверхні за допомогою забійки з подрібненої гірської маси необхідної щільності. Після ініціації вибухової речовини забезпечується динамічна дія на масив і його руйнування в контурах відпрацьованого блока.
Недоліком відомого способу формування свердловинного заряду є недостатньо висока швидкість ініціювання вибухової речовини. Це обумовлено тим, що при розташуванні бойовиків у верхній і нижній частинах свердловинного заряду детонаційна хвиля рухається від низу до верху і зверху вниз, поступово ініцюючи вибухову речовину. Поступове переміщення хвилі знижує ефект імпульсної дії на гірський масив, чим погіршується його руйнування з утворенням великоблочних структур, розмір яких виходить за планований діапазон гранулометричного складу. Використання для руйнування гірських порід збільшеного заряду вимагає високої якості забійки і призводить до збільшення собівартості буровибухових робіт, а також до вірогідності переподрібнення гірської маси (Низов В.Ф., Федоренко П.Й. "Вибухові роботи", Кривий Ріг, "Мінерал", 2001, 130-133).
Найбільш близьким рішенням, вибраним як прототип, є спосіб формування свердловинного заряду, при якому здійснюється вибурювання свердловини з наступним розміщенням в ній трубчастої ємності, вибухової речовини і засобів ініціації. Вибухова речовина ізолюється від денної поверхні забійною (Патент України Мо 133900 на корисну модель).
Після ініціації шашок-бойовиків відбувається формування зустрічно-спрямованих детонаційних хвиль, які ударяючись, утворюють високотемпературну плазму, що одномоментно ініціює вибухову речовину по усій висоті розміщеної у вибуховій речовині ємності.
Недоліком відомого способу є те, що його реалізація збільшує собівартість ведення гірських
Зо робіт за рахунок ускладнення заряджання свердловини при розміщенні в ній однієї ємності, довжина якої відповідає довжині колонки свердловинного заряду, а також заповнення ємності стислим повітрям. При застосуванні комплекту ємностей потребують додаткові матеріальні і трудові витрати, які пов'язані з їх заповненням стислим газом, а також їх послідовним з'єднанням в гірлянду перед опусканням у свердловину.
Крім того, розміщення ємностей у свердловинному заряді забезпечує в, основному, переміщення високотемпературної плазми, а передача імпульсної детонаційної хвилі ускладнена з причини пластичної деформацій корпусу трубчастої місткості, що має незначну товщину.
Задачею винаходу є удосконалення способу формування свердловинного заряду за рахунок переміщення зустрічно-спрямованих потоків високотемпературної плазми і переміщення детонаційного імпульсу уздовж свердловинного заряду шляхом формування у свердловинному заряді каналу-хвилеводу з твірною, виконаною із згорнутого трубкою листа тканого поліпропілену, що виконує роль каналу-хвилеводу.
Технічний результат від реалізації винаходу полягає у тому, що: - знижується собівартість ведення вибухових робіт; - у свердловинному заряді формується канал-хвилевід для переміщення високотемпературної плазми, а також хвилевід для переміщення детонаційної хвилі; - вибухова речовина комплексно ініціюється за рахунок синергетичного ефекту одночасної дії високотемпературної плазми по усій довжині свердловинного заряду і зустрічно-спрямованих детонаційних хвиль, завдяки каналу-хвилеводу із спірально згорнутого полотна тканого поліпропілену; - канал-хвилевід може виготовлятися безпосередньо при зарядці свердловин на блоці, що розробляється, або завчасно па підприємстві, яке спеціалізується на виконанні масових вибухів при відкритій розробці родовищ корисних копалини; - виготовлення каналу-хвилеводу і його розміщення у свердловині не вимагає спеціального устаткування і практично не збільшує собівартість вибухових робіт; - розміщення каналу-хвилеводу може здійснюватися як у обводнених, так і в сухих свердловинах; - для виготовлення каналу-хвилеводу можна використовувати ткане полотно з поліпропілену 60 будь-якої щільності;
- використання каналу-хвилеводу із спірального згорнутого полотна поліпропілену дозволяє, залежно від конструкції свердловинного заряду і діаметра свердловини, змінювати зовнішній і внутрішній діаметр каналу-хвилеводу для переміщення високотемпературної плазми і переміщення детонаційної хвилі.
Поставлена задача вирішується за рахунок того, що спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом, що включає вибурювання свердловини, формування у свердловині каналу, розміщення засобів ініціації - бойовиків, наступне заповнення порожнини свердловини вибуховою речовиною і гаткою.
Згідно з винаходом, перед заряджанням свердловини утворюють канал-хвилевід, для чого згортають спіральний лист тканого поліпропілену з утворенням трубчастого тіла, забезпеченого крізною порожниною. Довжина трубчастого тіла відповідає розрахунковій довжині заряду вибухової речовини у свердловині. До трубчастого тіла у верхній і нижній його частинах закріплюють бойовики і засоби ініціації. Канал-хвилевід з бойовиками і засобами ініціації опускають у вибурену свердловину. Свердловину заповнюють вибуховою речовиною і забійкою.
Спосіб реалізується наступним чином.
Перед проведенням масового вибуху вибурюють свердловини на блоці, що розробляється, згідно з паспортом буровибухових робіт.
Після вибурювання свердловин приступають до їх заряджання. Безпосередньо на блоці або в умовах підприємства, що виконує вибухові роботи, здійснюють виготовлення каналів- хвилеводів. Для цього беруть листовий тканий поліпропілен і згортають спірально з утворенням трубчастого тіла, довжина якого відповідає довжині колонки заряду вибухової речовини у свердловині.
Як показали проведені дослідження і дослідно-промислові випробування, канал-хвилевід виконує подвійну функцію, яка забезпечує ініціацію заряду вибухової речовини у свердловині одночасно на усю його висоту.
Реалізація цієї функції забезпечується за рахунок того, що створена порожнина в каналі- хвилеводі забезпечує переміщення по ній високотемпературної плазми, а стінки каналу- хвилеводу є ефективним провідником детонаційних хвиль.
Вказані функції можуть бути успішно реалізовані стосовно певного типу вживаної вибухової
Зо речовини, діаметра свердловини і висоти заряду вибухової речовини в ній. Виходячи з цього, ефективність вибуху залежить від товщини стінок каналу-провідника і його внутрішнього діаметра.
Канал-хвилевід дозволяє успішно реалізувати обидва завдання. Вони реалізуються за рахунок того, що при виготовленні каналу-хвилеводу формується канал із заданим діаметром, визначуваним конструкцією заряду і паспортом буровибухових робіт.
Вказаний діаметр формується при згортанні в спіраль тканого поліпропілену, який в цих умовах є кращим із вживаних матеріалів, легко згортається, прекрасно проводить детонаційні хвилі, має високу механічну міцність і не деформується при проходженні детонаційних хвиль.
Аналогічно, для формування стінок каналу-хвилеводу його необхідна товщина утворюється залежно від числа витків листового тканого поліпропілену навколо власної обі.
Довжину каналу-провідника виконують рівною довжині свердловинного заряду.
Після виготовлення каналу-провідника, безпосередньо на вибуховому блоці при заряджанні свердловин у верхній і нижній частинах каналу-хвилеводу закріплюють бойовики, наприклад тротилові шашки або подібні засоби. До бойовиків закріплюють засоби ініціації.
Готову гірлянду опускають у свердловину, після чого її заповнюють вибуховою речовиною до заданого рівня. Бойовики сполучають з комутаційною мережею вибухового блока, а свердловинний заряд ізолюють забійною.
Після повного заряджання блока здійснюють масовий вибух. При здійсненні вибуху, у свердловині ініціюються бойовики, які, вибухаючи, формують зустрічно-спрямовані потоки високотемпературної плазми, які переміщаються по каналу уздовж свердловинного заряду.
Одночасно з високотемпературною плазмою, по стінці, що утворює канал-хвилевід, переміщаються детонаційні хвилі.
Переміщаючись за короткий проміжок часу по довжині заряду вибухової речовини, високотемпературна плазма і детонаційні хвилі впливають на заряд вибухової речовини перпендикулярно його осі. Це забезпечує ініціацію вибухової речовини одночасно по усій його довжині у свердловині. Такий спосіб ініціації свердловинного заряду дозволять формувати імпульс, що має значну кінетичну енергію дії на гірський масив в контурах вибухового блока.
Дослідження показали високу ефективність вибуху при руйнуванні міцних і особливо міцних порід. Застосування способу дозволяє використовувати низькоенергетичні вибухові речовини із збереженням високої ефективності способу і руйнуванням масиву до заданого гранулометричного складу.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
    Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом, що включає вибурювання свердловини, формування у свердловині каналу, розміщення засобів ініціювання з бойовиками, заповнення порожнини свердловини вибуховою речовиною і забійкою, який відрізняється тим, що перед заряджанням свердловини утворюють канал-хвилевід, для чого згортають спіральний лист тканинного поліпропілену з утворенням трубчастого тіла, забезпеченого крізною порожниною, довжина якого відповідає розрахунковій довжині заряду вибухової речовини у свердловині, після цього до трубчастого тіла у верхній і нижній його частинах закріплюють бойовики і засоби ініціювання, після чого опускають канал-хвилевід у вибурену свердловину, яку заповнюють вибуховою речовиною і забійкою.
UAA201909651A 2019-09-05 2019-09-05 Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом UA124552C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201909651A UA124552C2 (uk) 2019-09-05 2019-09-05 Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201909651A UA124552C2 (uk) 2019-09-05 2019-09-05 Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA124552C2 true UA124552C2 (uk) 2021-10-05

Family

ID=78078836

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201909651A UA124552C2 (uk) 2019-09-05 2019-09-05 Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA124552C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102517885B1 (ko) 기폭용 라이너를 이용한 발파공법
US9829287B2 (en) Explosive tube having air gap and method of blasting bedrock using same
CN108915694B (zh) 隧洞下层台阶全断面无保护层挤压爆破与修路保通的施工方法
RU2525896C2 (ru) Способ изготовления буронабивных свай и устройство для его осуществления
UA124552C2 (uk) Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом
CN104897015B (zh) 一种爆炸法堵孔方法
UA141444U (uk) Спосіб формування свердловинного заряду з детонаційним каналом
CN104713432A (zh) 一种爆轰波聚能的爆破方法
KR100317825B1 (ko) 미진동 암반파쇄방법
CN210625489U (zh) 一种用于硬岩v形坑体快速成型及抛碴的爆破装置
CN210603016U (zh) 密闭空间分段间隔装药爆炸隔爆及延时传爆装置
RU2449241C1 (ru) Способ формирования комбинированного заряда в обводненных скважинах
CN110763093A (zh) 一种dna双螺旋型射爆一体中深孔爆破装置
RU132884U1 (ru) Заряд взрывчатого вещества для обводненных скважин
Gupta Emerging explosives and initiation devices for increased safety, reliability, and performance for excavation in weak rocks, mining and close to surface structures
RU132178U1 (ru) Скважинный заряд взрывчатого вещества с газодинамическим стабилизатором детонации
CN210981043U (zh) 一种dna双螺旋型射爆一体中深孔爆破装置
RU2234673C1 (ru) Способ взрывания восходящих скважин
RU2713824C1 (ru) Способ изготовления буронабивных свай и устройство для его осуществления
RU2712876C1 (ru) Заряд для отбойки горных пород
RU2382327C1 (ru) Способ взрывной отбойки горных пород на карьерах
RU2067286C1 (ru) Способ формирования скважинных зарядов
RU2283473C1 (ru) Способ ведения буровзрывных работ (варианты)
UA129163U (uk) Спосіб підривання свердловинного заряду
JP2023180843A (ja) 発破方法、及び石灰石の製造方法