UA124400U - Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій - Google Patents

Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій Download PDF

Info

Publication number
UA124400U
UA124400U UAU201709877U UAU201709877U UA124400U UA 124400 U UA124400 U UA 124400U UA U201709877 U UAU201709877 U UA U201709877U UA U201709877 U UAU201709877 U UA U201709877U UA 124400 U UA124400 U UA 124400U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
trees
addition
garden
carried out
pruning
Prior art date
Application number
UAU201709877U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201709877U priority Critical patent/UA124400U/uk
Publication of UA124400U publication Critical patent/UA124400U/uk

Links

Abstract

Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій включає технологічний прийом санітарної обрізки дерев з одночасним укороченням приросту гілок. Восени та рано весною проводять збір, з наступною утилізацією опалого листя, крім того, у цей період, до розпускання бруньок, проводять лікувальне обрізання дерев, з видаленням уражених гілок та бруньок, крім того, у фенофазу дерев "зелений конус", в період до початку інтенсивного розвитку "первинної" інфекції, проводять один прийом обприскування крон дерев з використанням препарату Хорус 75 WG, в. г. (водорозчинні гранули), 0,25 кг/га.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих організмів і може бути використана в інтегрованих технологіях захисту садів.
Відомо, що зерняткові та кісточкові сади за період свого порівняно тривалого існування зазнають суттєвого впливу як від стабільних змін екологічних умов, так і періодичних аномалій кліматичних факторів. Ці показники суттєво впливають і на патогенні організми, котрі зв'язані зі своїм розвитком з плодовими насадженнями (Минкевич И.И. Зпифитотиология грибньх болезней лесньх пород. Л.: 1977, 63 с).
Відомий спосіб захисту плодових насаджень з використанням переважно хімічних пестицидів, який передбачає формування спеціальної конструкції яблуневого саду, де в центрі масиву виділяють ділянку не менше 1 95 від площі усього масиву, на якій засоби захисту не використовують. По периметру цієї ділянки залишають зону біологічного захисту площею 2 95, де використовують біопрепарати (Авторское свидетельство СССР, Мо 1745166 МКИ АО1 КК 67/00; Опубл. 08.03.1992, Смольякова В.М., Сторчевая Е.М. Способ защитьі! плодовьїх насаждений от вредителей). Досягається суттєвий позитивний результат, що призводить до зниження чисельності фітофагів та незначного розвитку фітопатогенів.
Відомий також спосіб попередження поширення та розвитку збудників хвороб насаджень яблуні, у тому числі і борошнистої роси, який функціонально та технологічно є найбільш близьким технічним рішенням по відношенню до запропонованого способу і вибраний як найближчий аналог (Спосіб захисту насаджень яблуні від збудників хвороб. Патент України Мо 10710, МПК АО1 С 7/00, Опубл. 15.11.2005, Бюл. Мо 11, Дрозда В.Ф., Лапа О.М.).
Спосіб, викладений у найближчому аналізі, полягає у тому, що для обмеження поширення та розвитку фітопатогенів яблуні, зокрема парші, борошнистої роси та інших хвороб, проводять весняне обрізання верхівкових пагонів, крон дерев, напівскелетних гілок, з наступним спалюванням термінальних пагонів до початку сокоруху. У складі способу прийом, що передбачає знищення кореневої порослі, бур'янів та чагарників у міжряддях та по периметру саду. Позитивний результат внаслідок використання відомого способу полягає у тому, що при знищенні осередків скупчення фітопатогенів, їх запас на період початку вегетації суттєво знижується, що пригнічує поширення та розвиток хвороб.
Проте, відомий спосіб має такі недоліки: ефективна дія способу поширюється тільки
Зо переважно на розвиток збудника борошнистої роси яблуні; не встановлена ефективна дія способу по відношенню до таких небезпечних хвороб як парша та філоксиктоз; спосіб характеризується значною трудомісткістю та виконанням ручних робіт; незначна ефективність дії способу.
В основу корисної моделі поставлена задача експериментально обгрунтувати спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій. Ставилось завдання оптимізувати прийоми інтеграції альтернативних хімічним способам - прийоми механічного походження. Суттєвим при цьому є те, що спосіб обгрунтовується і орієнтований на реалізацію переважно у фермерських та приватних господарствах.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запропонованого способу. Зокрема, у плодоносних садах восени та рано весною проводять збір, з наступною утилізацією опалого листя. У цей період, до розпускання бруньок, проводять лікувальне обрізання дерев. При цьому видаляють уражені хворобами та механічно пошкоджені гілки. Суттєвим у способі є те, що у фенофазу дерев "зелений конус", в період до початку інтенсивного розвитку "первинної" інфекції, проводять один прийом обприскування крон дерев з використанням препарату Хорус 75 УМО в. г. (водорозчинні гранули), 0,25 кг/га.
У садок, у складі способу, проводять залуження міжрядь, з використанням багаторічної трав'янистої рослини козлятнику лікарського (СаІєда ойісіпаій5 І). До початку розсіювання конідій збудника борошнистої роси, до появи перших симптомів "вторинної" інфекції, зразу після цвітіння, за появи перших симптомів ураження листя, проводять три прийоми суцільного обприскування дерев водним розчином біологічного фунгіциду Алепеломіцан, з розрахунку З л/га сумісно з водним розчином імуногенного препарату Імуноцитофіт, з нормою витрати 30 мг на 1 га. Інтервал між обприскуванням становить від 10 до 18 діб. За умов 5-7 У5-ного рівня ураження листкової поверхні фітопатогенами, та за 10-1595-ного поширення збудників, проводять 2-3 прийоми обприскування дерев водним розчином біологічного фунгіциду Алірин-Б.
Інтервал між обприскуванням становить 7-10 днів за норми використання препарату по З л/га.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що радикальне зниження фунгіцидного пресу у садах відбувається за рахунок ретельного збору з наступним знищенням основного запасу інфекції фітопатогенів - парші, борошнистої роси, філостиктозу. Саме їх спори та міцелій концентруються в опалому листі, на гілках та пагонах однорічного приросту. Проте, навіть після бо цього прийому, на деревах залишається значний запас інокулюму. Їх часткова нейтралізація проводиться шляхом використання хімічного фунгіциду Хорус. Суттєвим є те, що його використовують у безпечний для ентомофагів, рослин та довкілля період - ранньою весною.
Важливу стабілізуючу роль структури агроценозів, відіграє прийом залуження міжрядь у саду.
Наступні прийоми передбачають використання тільки біологічних фунгіцидів. Їх дія спрямована тільки на зниження поширення та розвитку популяцій фітопатогенів.
ПРИКЛАД ЗДІЙСНЕННЯ СПОСОБУ
Типовий фермерський сад, з насадженням плодоносних зерняткових видів - яблуня та груша і кісточкових - черешня, вишня та слива. Вирощувались районовані сорти. Реалізовували регіональні технології догляду за садом - удобрення, полив, обрізання. Для обгрунтування ефективності запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - елементи способу-найближчого аналога. У третьому елементи регіональної технології - базовий варіант, де для захисту садів від збудників хвороб використовували хімічні фунгіциди, що увійшли до Державного реєстру України.
Для оцінки величини позитивного результату, використовували найбільш інформативні та об'єктивні тестові характеристики. Видовий склад збудників хвороб, їх розвиток та поширення на деревах, оцінювали на основі існуючих методичних рекомендацій. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведені в таблиці.
Встановлено, що завдання, поставлене корисною моделлю, виконано. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 90,7 95 проти 63,9 95 у найближчому аналозі.
За усіма показниками запропонований спосіб перевищував показники найближчого аналога і не поступався хімічному етанолу. Привертають увагу показники, що характеризують перебіг фізіологічних процесів у насаджень яблуні у варіанті запропонованого способу. Специфіка дії суттєвих елементів характеризується спрямованою дією на фізіологічні процеси, що формують антистресову активність, зокрема блокуються механізми в'янення листя. Суттєво знижується показник ураження листа хлорозом. Особливе значення ми відводимо такій важливій біологічній функції як активізація процесів тканинної репарації. Мова йде про фізіологічне відновлення форми та ростових процесів після пошкодження градом.
Привертає увагу і такий важливий у біологічному і господарському значенні показник, як
Зо фізіологічне дозрівання деревини пагонів. Усе це явище має відношення до підмерзання однорічного приросту насаджень. Як видно, підмерзають пагони, уражені борошнистою росою.
Частка уражених збудником, а це конідії що зимують під лусочками бруньок, у варіанті запропонованого способу була зовсім незначною. Саме тому, цей показник був незначним у порівнянні з найближчим аналогом та хімічним еталоном.
Таким чином, запропонований спосіб ілюструє реальний шлях суттєвого зниження фунгіцидного преса на садові агроценози. Альтернатива інтенсивним хімічним технологіям, прийоми комплексного захисту садів з використанням переважно біологічних прийомів.
Таблиця
Результати реалізації способу зниження фунгіцидного преса в насадженнях яблуні (Лісостеп, 2014-2017 рр.)
Домінуючі фіто- «вніс досліджень, З сивність Ефек-
Способи, що поширення та розвиток розвит- - - тивність порівнюються ку гіпер- Тканина Активізація Антистресова -.: - способів,
Борош- |... репарація, | фізіологічних активність, Фізіологічне о
Пар- ниста Філок- пара" плоди процесів ознаки дозрівання їв ша сиктоз | зитів, 90 о. " ; - роса пошкоджені| уражено листя в'янення пагонів градом хлорозом, 95 листя, 96 й Добре по
Спосіб, що сьомМ крони
Спосіб- нерівномірне найближчий 19,6 20,8 14,5 41,3 по периметру 653,9 крони
Хімічний Середнє, еталон. неріІвнОомІрне варіант крони контол Геуузвирвв а5 | ме | з 00 | тщне
Ре ЇЇ - | - | - | 32 | 29 | 28 | 36 | - | 56

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій, що включає технологічний прийом санітарної обрізки дерев з одночасним укороченням приросту гілок, який відрізняється тим, що восени та рано весною проводять збір, з наступною утилізацією опалого листя, крім того, у цей період, до розпускання бруньок, проводять лікувальне обрізання дерев, з видаленням уражених гілок та бруньок, крім того, у фенофазу дерев "зелений конус", в період до початку інтенсивного розвитку "первинної" інфекції, проводять один прийом обприскування крон дерев з використанням препарату Хорус 75 М/С, в. г. (водорозчинні гранули), 0,25 кг/га, крім того, проводять залуження міжрядь, з вирощуванням багаторічної трав'янистої рослини козлятнику лікарського (Саїєда ойісіпаїї5 І.), крім того, до початку розсіювання конідій збудника борошнистої роси, до появи перших симптомів "вторинної" інфекції, зразу після цвітіння, за появи перших симптомів ураження листя, проводять три прийоми суцільного обприскування дерев водним розчином біологічного фунгіциду Ампеломіцин, з розрахунку З л/га, сумісно з водним розчином імуногенного препарату Імуноцитофіт з нормою витрати 30 мг на 1 га, при цьому інтервал між обприскуваннями становить від 10 до 18 днів, крім того, за 5-7 У5-ного рівня ураження листкової поверхні фітопатогенами, за 10-15 95-ного поширення збудників, проводять 2-3 прийоми обприскування дерев водним розчином біологічного фунгіциду Алірин-Б, при цьому інтервал між обприскуваннями становить 7-10 днів, за норми витрати препарату по З л/га.
UAU201709877U 2017-10-12 2017-10-12 Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій UA124400U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201709877U UA124400U (uk) 2017-10-12 2017-10-12 Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201709877U UA124400U (uk) 2017-10-12 2017-10-12 Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA124400U true UA124400U (uk) 2018-04-10

Family

ID=61874398

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201709877U UA124400U (uk) 2017-10-12 2017-10-12 Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA124400U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107006258B (zh) 一种火龙果溃疡病的综合防控方法
Jamadar et al. Status of pomegranate diseases of Northern Karnataka in India
Rattan Pest and disease control in Africa
Kashirskaya et al. Physiologically reasonable protection of apple plants against scab
UA124400U (uk) Спосіб зниження фунгіцидного преса на садові агроценози за умов епіфітотій
Rozsnyay Cytospora canker and dieback of Apricots
Magarey et al. New technology facilitates control of Eutypa dieback in apricots and grapevines
CN111990143A (zh) 一种预防果树传染病害的农艺方法
RU2198499C2 (ru) Способ защиты плодовых деревьев от весенних заморозков
UA131692U (uk) Спосіб локалізації осередків поширення поперечного раку розсадників та молодих культур дуба звичайного
Devay et al. Mallet wound canker of almond trees
Gupta et al. Major Diseases of Mangoes and Their Management
Kalita et al. Guava (Psidium Guajava): Key Diseases and Their Management
UA129328U (uk) Спосіб захисту лісових розсадників та молодих культур дуба звичайного від борошнистої роси (microsphaera alphitoides griff. et monbl.)
Bhansali et al. Diseases of Desert Trees and their Management
RU2024230C1 (ru) Способ борьбы с сорной растительностью в молодых яблоневых садах
UA124415U (uk) Спосіб пригнічення експансії паразитичної активності microsphaera alphitoides griff. на дубі звичайному в молодих насадженнях
Yuldosheva et al. Study on protective measures against diseases of almonds caused by fungi: A case study in Tashkent region of Uzbekistan
Raghuvanshi et al. Major Diseases of Ber (Ziziphus Mauritiana Lamk) and their Integrated Management
Jacobi Cytospora canker
Islomjon G’ulom o’g INFLUENCE OF POLYPHAGUS INSECTS ON GRAPES YIELD AND ITS QUALITY
Makavana et al. Organic disease management in tropical and subtropical fruit crops
Ahmed Biological Control of Some Fruit Plants Under Organic Agriculture Systems: Grapes
Verma et al. DISEASES OF FRUIT CROPS AND THEIR CONTROL
UA129962U (uk) Спосіб оперативного стримування експансії грибних фітопатогенів в лісових розсадниках та молодих культурах дуба звичайного