UA123235C2 - Система водіння по маршруту - Google Patents

Система водіння по маршруту Download PDF

Info

Publication number
UA123235C2
UA123235C2 UAA201903052A UAA201903052A UA123235C2 UA 123235 C2 UA123235 C2 UA 123235C2 UA A201903052 A UAA201903052 A UA A201903052A UA A201903052 A UAA201903052 A UA A201903052A UA 123235 C2 UA123235 C2 UA 123235C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
adder
input
output
sensor
rudder
Prior art date
Application number
UAA201903052A
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Миколайович Зінченко
Ольга Олексіївна Грошева
Вадим Миколайович Матейчук
Павло Петрович Маменко
Леонід Абрамович Півоваров
Original Assignee
Херсонська Державна Морська Академія
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Херсонська Державна Морська Академія filed Critical Херсонська Державна Морська Академія
Priority to UAA201903052A priority Critical patent/UA123235C2/uk
Publication of UA123235C2 publication Critical patent/UA123235C2/uk

Links

Landscapes

  • Navigation (AREA)

Abstract

Винахід належить до області судноводіння, зокрема до автоматичного управління рухом суден по маршруту, у тому числі і при наявності зовнішніх впливів. Системи водіння по маршруту включає задатчик шляхового кута, супутникову навігаційну систему, інтегратори, суматори, датчик носового руля, привід носового руля, привід кормового руля, датчик кормового руля, датчик кутової швидкості, датчик бокової швидкості. Використання даної системи водіння по маршруту дозволяє, при наявності зовнішніх впливів, знизити витрати пального за рахунок руху судна по маршруту без дрейфу, зменшити кількість спрацювань кормового та носового рулів за рахунок виключення операцій диференціювання сигналів при формуванні управлінь, підвищити надійність системи за рахунок резервування управління для різних районів плавання і погодних умов.

Description

Винахід належить до області судноводіння, зокрема до автоматичного управління рухом суден по маршруту, у тому числі і при наявності зовнішніх впливів.
Відома система водіння по маршруту (Л.Л. Вагущенко, Н.Н. Цуьюмбал. Системьї автоматического управления движением судна. - Одесса: Фенікс, 2007. - 328 с.), яка дозволяє утримувати судно на маршруті, у тому числі при наявності зовнішніх впливів у вигляді вітру та течії.
Недоліком даного способу є те, що в усталеному режимі судно рухається по заданому маршруту з кутом дрейфу (кутом між діаметральною площиною і вектором швидкості судна), що призводить до збільшення гідродинамічного опору та витрат пального.
Відомий також пристрій (авторське свідоцтво СРСР 460535), що забезпечує автоматичне утримання судна на заданому курсі. Стабілізація курса здійснюється по даним гірокомпаса, який являється основним джерелом інформації про напрямок руху судна. Сигнал поточного курсу та його похідна подаються на вхід обчислювача (суматора), на вхід якого також подається сигнал з датчика перекладки руля.
Даний пристрій має наступні недоліки: перевантажує рульовий привід при розвинутому морському хвилюванні; сигнал курсу з гірокомпаса має накладені шуми і при його диференціюванні шуми підсилюються та збільшують кількість спрацювань рульового приводу, а також неможливо отримати сигнал похідної курсу з необхідними динамічними якостями, що виключає його застосування для нестійких на курсі суднах; відсутній сигнал кута дрейфу, що призводить до паралельного відходу судна з заданого напрямку руху при боковому вітрі чи течії.
Відома також "Апаратура автоматического управления движением судна" (патент РФ 2144884, кл. ВЗН 25/04), що забезпечує автоматичне управління рухом малотоннажного судна з нульовим кутом дрейфу.
Апаратура має наступні недолік: використання сигналу кута дрейфу разом із сигналами кутової швидкості і сигналом курсу у законі управління кормовим рулем не ефективно, так як кормовий руль при позитивному куті відхилення створює від'ємний момент повороту судна (зміщення судна вліво) і позитивний (по знаку) кут дрейфа (зміщення судна вправо); виключення ж із закону управління кута дрейфа приводить до зміщення судна з заданої
Зо траєкторії руху; встановлення апаратури на крупнотоннажні і річкові судна, нестійкі на курсі, не забезпечує необхідну точність утримання судна на заданому напрямку руху.
Найбільш близькою по технічній суті до системи, що заявляється, є апаратура автоматичного управління рухом судна при наявності бокової складової вітру та течії (див. патент РФ Мо 2223197 "Аппаратура автоматического управления движением судна, прототип).
У даній системі, крім кормового руля, запропоновано додатково використовувати носовий руль, що дає змогу судну рухатися без дрейфу при наявності бокової складової вітру та течії.
Це приводить до зменшення гідродинамічного опору і зменшення витрат пального.
Запропонована система має наступні недоліки: не забезпечує утримання судна на маршруті при наявності бокової складової вітру та течії у зв'язку з чим періодично виникає необхідність відпрацювання бокового відхилення від маршруту; для оцінки кутової швидкості у системі використовується диференціювання кута рискання, отриманого від супутникової навігаційної системи, що призводить до підсилення шумів у каналі формування управляючого сигналу на привід кормового руля, його додаткових спрацювань та зменшення ресурсу; відсутність резервування. Незважаючи на використання у системі двох рулів (носового і кормового), при виході із ладу кормового руля система не в змозі забезпечити підтримку заданого курсу навіть при відсутності зовнішніх впливів.
Задачею винаходу є створення системи водіння по маршруту, яка дозволила б, використовуючи штатні командні прилади судна - супутникову навігаційну систему, датчик бокової швидкості, датчик кутової швидкості, задатчик шляхового кута, датчики кормового та носового рулів і виконавчі пристрої - привід кормового та носового рулів, отримати нові можливості: забезпечити утримання судна на маршруті; забезпечити рух судна по маршруту з нульовим дрейфом; зменшити загальну кількість перекладок кормового та носового рулів; підвищити надійність системи за рахунок резервування каналів управління.
Це досягається тим що у систему водіння по маршруту (див. Фіг.), яка включає задатчик шляхового кута 2, супутникову навігаційну систему 3, перший 6 та другий 7 інтегратори, перший 10 та другий 11 суматори, датчик носового руля 12, привід носового руля 13, привід кормового руля 14, датчик кормового руля 15, вихід першого суматора 10 з'єднано із входом приводу носового руля 13, а вихід датчика носового руля 12 з'єднано із першим входом першого суматора 10, вихід другого суматора 11 з'єднано із входом привода кормового руля 14, а вихід 60 датчика кормового руля 15 з'єднано із третім входом другого суматора 11, додатково введені датчик кутової швидкості 1, датчик бокової швидкості 4, третій 5, четвертий 8 та п'ятий 9 суматори, вихід датчика кутової швидкості 1 з'єднано з першим входом п'ятого суматора 9, вихід задатчика шляхового кута 2 з'єднано з першим входом третього суматора 5, перший вихід супутникової навігаційної системи З з'єднано із другим входом третього суматора 5, а вихід третього суматора 5 із другим входом п'ятого суматора 9 та входом другого інтегратора 7, вихід другого інтегратора 7 з'єднано з третім входом п'ятого суматора 9, вихід п'ятого суматора 9 з'єднано із другим входом першого суматора 10 та першим входом другого суматора 11, другий вихід супутникової навігаційної системи З з'єднано із входом першого інтегратора 6 та другим входом четвертого суматора 8, вихід першого інтегратора б з'єднано з першим входом четвертого суматора 8, вихід датчика бокової швидкості 4 з'єднано з третім входом четвертого суматора 8, вихід четвертого суматора 8 з'єднано з другим входом другого суматора 11 та третім входом першого суматора 10.
Розкриваючи причинно-наслідкові зв'язки між сукупністю істотних ознак системи, що заявляється, і технічним результатом необхідно відзначити, що: ознака формули «...вихід задатчика шляхового кута 2 з'єднано з першим входом третього суматора 5, перший вихід супутникової навігаційної системи З з'єднано із другим входом третього суматора 5, а вихід третього суматора 5 із другим входом п'ятого суматора 9 та входом другого інтегратора 7, вихід другого інтегратора 7 з'єднано з третім входом п'ятого суматора 9, вихід п'ятого суматора 9 з'єднано із другим входом першого суматора 10 та першим входом другого суматора 11...» забезпечує рух судна з нульовим дрейфом за рахунок використання ПІД-регулювання у каналі рискання; ознака формули «...другий вихід супутникової навігаційної системи З з'єднано із входом першого інтегратора 6 та другим входом четвертого суматора 8, вихід першого інтегратора 6 з'єднано з першим входом четвертого суматора 8, вихід датчика бокової швидкості 4 з'єднано з третім входом четвертого суматора 8, вихід четвертого суматора 8 з'єднано з другим входом другого суматора 11 та третім входом першого суматора 10...» забезпечує утримання судна на маршруті за рахунок використання ПІД-регулювання у боковому каналі; ознака формули «...вихід датчика кутової швидкості 1 з'єднано з першим входом п'ятого суматора 9...» зменшує загальну кількість перекладок кормового та носового рулів за рахунок
Зо використання у вхідних сигналах приводів носових 13 та кормових 14 рулів виміряної датчиком 1 кутової швидкості судна у каналі рискання (а не обчислюваної шляхом диференціювання кута рискання судна, як у прототипі); ознаки формули «...вихід п'ятого суматора 9 з'єднано із другим входом першого суматора 10 та першим входом другого суматора 11... та ... вихід четвертого суматора 8 з'єднано з другим входом другого суматора 11 та третім входом першого суматора 10...» підвищує надійність системи за рахунок резервування каналів управління; сигнал з виходу п'ятого суматора 9 та сигнал з виходу четвертого суматора 8 одночасно подаються для формування управлінь приводами носового 13 і кормового 14 рулів, що, у разі відмови одного 3 них, дозволить управляти судном іншим приводом, обмеживши можливості управління (триматися на маршруті з кутом дрейфу при наявності зовнішніх впливів).
Система працює наступним чином (див. Фіг.)
На перший вхід п'ятого суматора 9 подається кутова швидкість о, судна з датчика 1 кутової швидкості в каналі рискання, на другий вхід п'ятого суматора 9 подається сигнал ФоФ; відхилення кута рискання від вод кута з виходу третього суматора 5, на третій вхід суматора 9 подається сигнал тот; з виходу другого інтегратора 7. З виходу п'ятого суматора 9 на друг в о ФК ра перурий вхід другого суматора 11 подається сигнал і який забезпечує стійке відпрацювання кута рискання судна до заданого значення Фо; при цьому кут дрейфу в- 0
На перший вхід ретвертого суматора 8 подається інтеграл бокового відхилення судна від заданого маршруту | усі з виходу першого інтегратора 6, на другий вхід четвертого суматора 8 і на вхід першого інтегратора 6 подається бокове відхилення ду судна від заданого маршруту з другого виходу супутникової навігаційної системи, на третій вхід четвертого суматора 8 подається бокова швидкість судна У з датчика бокової швидкості 4. З виходу четвертого суматора 8 на другий вд яву Ку 1 їуф третій вхід першого суматора 10 подається вихідний сигнал У У У У л який забезпечує стійке відпрацювання відхилення МУ від заданого маршруту Му-о .
- ок - о. -65 -
Якщо на привід кормового руля 14 подавати сигнал , а на привід носового руля 13 сигнал У 791792 то спільне управління кормовим і носовим рулями забезпечить одночасне виконання умов 8-0 та МУ-О
Наведене на Фіг. підключення першого суматора 10, приводу носового руля 13 та датчика носового руля 12 забезпечують фільтрацію вхідного сигналу Он, а підключення другого суматора 11, приводу кормового руля 14 та датчика кормового руля 15 забезпечують фільтрацію вхідного сденалу ок,
Трон Торо 45 тав
Торо 6, Торо ох де Т - постійна часу аперіодичної ланки.
Використання даної системи водіння по маршруту дозволяє, при наявності зовнішніх впливів, знизити витрати пального за рахунок руху судна по маршруту без дрейфу, зменшити кількість спрацювань кормового та носового рулів за рахунок виключення операцій диференціювання сигналів при формуванні управлінь, підвищити надійність системи за рахунок резервування управління.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Система водіння по маршруту, яка включає задатчик шляхового кута, супутникову навігаційну систему, перший та другий інтегратори, перший та другий суматори, датчик носового руля, привід носового руля, привід кормового руля, датчик кормового руля, вихід першого суматора з'єднано із входом приводу носового руля, а вихід датчика носового руля з'єднано із першим входом першого суматора, вихід другого суматора з'єднано із входом привода кормового руля, а вихід датчика кормового руля з'єднано із третім входом другого суматора, яка відрізняється тим, що додатково введені датчик кутової швидкості, датчик бокової швидкості, третій, четвертий та п'ятий суматори, вихід датчика кутової швидкості з'єднано з першим входом п'ятого суматора, вихід задатчика шляхового кута з'єднано з першим входом третього суматора, перший вихід супутникової навігаційної системи з'єднано із другим входом третього суматора, а вихід третього суматора із другим входом п'ятого суматора та входом другого інтегратора, вихід З0 другого інтегратора з'єднано з третім входом п'ятого суматора, вихід п'ятого суматора з'єднано з другим входом першого суматора та першим входом другого суматора, другий вихід супутникової навігаційної системи з'єднано із входом першого інтегратора та другим входом четвертого суматора, вихід першого інтегратора з'єднано з першим входом четвертого суматора, вихід датчика бокової швидкості з'єднано з третім входом четвертого суматора, вихід четвертого суматора з'єднано з другим входом другого суматора та третім входом першого суматора.
UAA201903052A 2019-03-28 2019-03-28 Система водіння по маршруту UA123235C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201903052A UA123235C2 (uk) 2019-03-28 2019-03-28 Система водіння по маршруту

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201903052A UA123235C2 (uk) 2019-03-28 2019-03-28 Система водіння по маршруту

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA123235C2 true UA123235C2 (uk) 2021-03-03

Family

ID=74856047

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201903052A UA123235C2 (uk) 2019-03-28 2019-03-28 Система водіння по маршруту

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA123235C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109085849B (zh) 一种舰载无人机定点着陆的自主控制方法
WO2021230356A1 (ja) 船舶の自動誘導方法、船舶の自動誘導プログラム、船舶の自動誘導システム、及び船舶
CN108415423A (zh) 一种高抗扰自适应路径跟随方法及系统
CN111208824B (zh) 一种无人艇航行串级控制系统及其控制方法
US6574532B2 (en) Path controller for vehicles whose path is influenced by cross currents and a path control system and associated methods
CN108958252B (zh) 一种基于航迹偏差距离的动力浮标航迹控制方法
JP2022073731A (ja) 追尾制御装置
WO2023073164A1 (en) Collision avoidance for marine vessels
WO2018123948A1 (ja) 船舶の自動操縦システム、船舶、及び船舶の自動操縦方法
CN112068565A (zh) 一种结构化环境中的无人船自主导航方法和系统
UA123235C2 (uk) Система водіння по маршруту
WO2018073731A1 (en) Method for automatically controlling the mooring maneuvers of a boat with respect to an object and related system
RU2248914C1 (ru) Система автоматического управления судном
Ohtsu et al. A fully automatic berthing test using the training ship Shioji Maru
JP2008213682A (ja) 船舶用自動操舵装置
CN105825714A (zh) 鲁棒航迹引导律的确定方法及装置
RU2422326C1 (ru) Способ управления судном при выполнении им швартовной операции к борту судна партнера
RU2301174C1 (ru) Система автоматического управления движением судна
RU150949U1 (ru) Устройство управления движением безэкипажного судна
KR100465105B1 (ko) 선박의 편류각을 고려한 자동항로 추적장치 및 그추적방법
CN114408122B (zh) 一种船舶防碰撞控制系统的设计方法
JPH0578476B2 (uk)
JP2021064248A (ja) 船舶用自動操船装置
RU2784884C1 (ru) Способ автоматического управления продольным движением беспилотного летательного аппарата при наличии ветрового возмущения
WO2023153015A1 (ja) 自動着桟機能を有する一軸二舵船