UA119044U - Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини - Google Patents

Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини Download PDF

Info

Publication number
UA119044U
UA119044U UAU201702413U UAU201702413U UA119044U UA 119044 U UA119044 U UA 119044U UA U201702413 U UAU201702413 U UA U201702413U UA U201702413 U UAU201702413 U UA U201702413U UA 119044 U UA119044 U UA 119044U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
coating
layer
implant
bone tissue
hydroxyapatite
Prior art date
Application number
UAU201702413U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентина Василівна Лашнева
Віталій Андрійович Дубок
Олександр Васильович Шинкарук
Original Assignee
Інститут Проблем Матеріалознавства Ім. І.М. Францевича Нан України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Проблем Матеріалознавства Ім. І.М. Францевича Нан України filed Critical Інститут Проблем Матеріалознавства Ім. І.М. Францевича Нан України
Priority to UAU201702413U priority Critical patent/UA119044U/uk
Publication of UA119044U publication Critical patent/UA119044U/uk

Links

Landscapes

  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Abstract

Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини виконаний з нанесеним на нього тришаровим покриттям. Покриття виконано товщиною 100-200 мкм, при цьому перший шар покриття являє собою кристалічний стехіометричний гідроксіапатит з додаванням діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, другий шар - з кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту, а третій шар вміщує біоактивне кальцій-силікатно-фосфатне скло.

Description

Корисна модель належить до медицини, а саме до способів виготовлення імплантатів з титанових сплавів або нержавіючої сталі шляхом нанесення на їх поверхню багатошарового біологічно активного керамічного покриття, і може бути використана в травматології та ортопедії, ортопедичній стоматології, черепно-щелепно-лицевій хірургії.
На цей час у кістковій хірургії широко використовуються металеві імплантати з нанесеним на їх поверхню біоактивним керамічним покриттям на основі кальцій-фосфатних матеріалів, які за своїм складом наближуються до кісткової тканини людини, взаємодіють з організмом і можуть інтегруватися з кістковою тканиною шляхом утворення безпосередніх біохімічних зв'язків з нею, а також частково або повністю резорбувати в організмі (розчинюватися у ньому), а саме таких матеріалів, як гідроксіапатит, трикальційфосфат, деякі склади силікатно-фосфатного скла і склокераміки. Призначення таких покриттів - покращення біосумісності та фіксації імплантатів у кістковій тканині, попередження захисних реакцій організму і реакцій відторгнення, збільшення терміну експлуатації імплантатів, а також прискорення процесів зцілення за рахунок перелічених властивостей. Наявність таких покриттів на поверхні імплантату прискорює процеси остеосинтезу і призводить до інтенсивного утворення кісткової тканини, інтегрованої з покриттям. Через значну різницю коефіцієнтів термічного розширення металу і кераміки, що може спричинити порушення цілісності та відлущення покриття, на імплантати часто наносять багатошарові кераміко-металічні покриття, щоб перехід від металу до кераміки зробити поступовим. Це виключає різку зміну коефіцієнтів термічного розширення сполучуваних шарів і таким чином зменшує термомеханічні напруження, що виникають.
Відомий імплантат з багатошаровим покриттям, що включає нанесення на металеву титанову основу імплантату методом плазмового напилення системи покриттів різної дисперсності і товщини, що складається з п'яти шарів: перших двох з порошків титану або гідриду титану різної дисперсності, наступних двох шарів із суміші титану або гідриду титану з гідроксіапатитом, які відрізняються вмістом компонентів у шарах, і зовнішнього, п'ятого шару з гідроксіапатиту. Нанесення проводять пошарово за різними режимами, що забезпечує плавний перехід від компактної структури титанової основи імплантату через багатошарову систему перехідного покриття до тонкого біологічно активного поверхневого пористого шару. Товщина покриття - 130-160 мкм, при цьому товщина шару - 20-30 мкм І|Способ изготовления
Зо внутрикостного стоматологического имплантата с плазмонапьіленньм многослойньм биоактивньїм покрьїтием. Патент РФ Мо 2146535. МПК 7 АЄТІ. 27/00(2000.01) Аб1С 8/00(2000.01) - 20.03.2000, Бюл. Мо 8 / Лясников В.Н., Верещагина Л.А., Лепилин А.В., Рьіжков В.Б.|.
Недоліком даного імплантату з багатошаровим покриттям є трудомісткість процесу і необхідність складного обладнання. Поверхня нанесеного покриття недостатньо біологічно активна і зчеплення біологічно активного пористого шару з попереднім недостатньо механічно міцне, тому він легко розтріскується і відлущується при навантаженнях. Це пов'язано з тим, що при плазмовому нанесенні біоактивного гідроксіапатитового порошку втрачається хімічний і фазовий склад біоактивного порошку гідроксіапатиту, що зменшує біоактивність покриття. При такому методі утворюється гідроксіапатитне покриття з підвищеним вмістом кристалічних дефектів і наявністю склофази. Через наявність дефектів і склофази шар нанесеного гідроксіапатиту розчинюється в організмі набагато швидше, ніж необхідний термін експлуатації імплантату. Все це створює умови для нестабільності та передчасної заміни імплантату. Тому відомий імплантат з покриттям недостатньо надійно фіксується в кістці і його функціонування в організмі досить обмежено.
Найбільш близьким по суті та результату, який досягається, до запропонованого технічного рішення є імплантат з покриттям для заміщення кісткової тканини з тришаровим покриттям, що нанесене на металеву основу імплантату, при цьому перший шар містить біоскло на основі фосфату кальцію з додаванням оксидів металів, другий шар - суміш фосфату кальцію і гідроксіапатиту, а проміжний шар містить фосфат кальцію |Имплантат для заменьі костной ткани. Патент РФ Мо 2025132.- МПК АЄТЕ 2/28. - 30.12.1994).
Недоліком даного імплантату з покриттям є невисокі механічні властивості та біоактивність нанесеного покриття, внаслідок чого через деякий час після імплантації спостерігається розхитування імплантату, що скорочує термін його функціонування і потребує повторного оперативного втручання. Це пов'язано з тим, що багатокомпонентна система покриття (Сар- скло, гідроксіапатит, трикальційфосфат та добавки оксидів металів) з різними коефіцієнтами термічного розширення не сприяє міцному закріпленню шарів покриття (особливо першого шару) з металевою основою імплантату, тому може відлущуватися або відколюватися від основи і фіксація імплантату у кістці значно послаблюється.
Відомі імплантати з покриттям недостатньо надійно фіксуються в кістці і не забезпечується бо їх довготривале функціонування в середовищі організму.
В основу корисної моделі "Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини" поставлена задача удосконалення покриття імплантату шляхом нанесення покриття оптимального складу і товщини.
Поставлена задача вирішується тим, що імплантат виконують з нанесеним тришаровим покриттям, згідно з корисною моделлю, покриття виконано товщиною 100-200 мкм, без термонапружень і мікротріщин на границі з металом і підвищеною адгезією з основою, перший шар покриття являє собою кристалічний стехіометричний гідроксіапатит з додаванням діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, другий шар - з кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту, а третій шар вміщує біоактивне кальцій-силікатно-фосфатне скло.
Суть корисної моделі полягає в тому, що імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини з тришаровим покриттям товщиною 100-200 мкм без термонапружень і мікротріщин на границі з металом і підвищеною адгезією з основою, перший шар якого являє собою кристалічний стехіометричний гідроксіапатит з додаванням діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, другий шар - з кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту, а третій шар вміщує біоактивне кальцій-силікатно-фосфатне скло, забезпечує максимальну швидкість і міцність інтеграції з кісткою, підвищену біосумісність металевого імплантату з організмом, створює умови для надійної вторинної біологічної фіксації, попереджає захисні реакції організму і реакції відторгнення, а також нестабільність імплантату та підвищує його надійність і тривалість функціонування.
Тришарове покриття товщиною 100-200 мкм з високими (щільністю і механічними властивостями, без термонапружень і мікротріщин на границі з металом і підвищеною адгезією з основою може бути нанесено одним із відомих способів, які виключають або обмежують високотемпературні процеси і дозволяють використовувати головну перевагу медичних імплантатів - експлуатацію в ізотермічних умовах. Це, наприклад, можуть бути метод послідовного окунания у суспензії заданого складу, метод електрофорезу або газодетонаційного напилення. Нанесення покриття одним з цих методів забезпечує надійне і міцне зчеплення з металевою основою імплантату і шарів покриття один з одним і високі механічні властивості нанесеного покриття. Таке покриття на імплантаті не піддається
Зо відлущенню через відсутність термонапружень і мікротріщин. Перший шар покриття, який безпосередньо прилягає до металевої основи, являє собою суміш діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, і гідроксіапатиту. Завдяки діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, цей шар відзначається високою механічною міцністю і підвищеною стійкістю до циклічних навантажень, що особливо важливо при використанні імплантатів в умовах живого організму, де навантаження завжди циклічні. Однак біоактивність цього шару через його хімічний склад значно знижена і він не розчинюється в організмі при експлуатації імплантату. Нанесений зверх нього шар кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту завдяки використаній технології, наприклад, газодетонаційного напилення, відзначається високими щільністю і міцністю, а також відсутністю дефектів і склофази, тому він розчинюється у середовищі організму дуже повільно. Зовнішній шар покриття являє собою біоактивне кальцій-силікатно-фосфатне скло, швидкість інтеграції якого з кісткою значно вища ніж гідроксіапатиту. Цей шар досить швидко повністю перетворюється в середовищі організму у кісткову тканину, міцно інтегровану з покриттям завдяки безпосереднім біохімічним зв'язкам поверхні кістки з поверхнею біоактивного покриття імплантату. Завдяки цьому забезпечується міцна адгезія імплантату з багатошаровим керамічним покриттям з кісткою.
Товщина покриття 100-200 мкм оптимальна для вирішення поставленої задачі, що доедено авторами теоретично і при доклінічних дослідженнях.
Покриття може бути нанесено на імплантати з сплавів титану і нержавіючої сталі різної форми і призначення, а саме: внутрішньокісткові стоматологічні імплантати (штучні корені зубів) циліндричної, гвинтової, конічної та іншої форми, а також на ендопротези суглобів, ортопедичні гвинти.
Корисна модель "Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини" пояснюється кресленням, де схематично зображено загальний вигляд імплантату з покриттям у перерізі. На металеву основу імплантату 1 напилюють перший шар покриття 2 товщиною 40-70 мкм з суміші порошків кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту і діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, на нього напилюють другий шар з товщиною 30-70 мкм з кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту, після чого напилюють третій шар покриття 4 товщиною 30-60 мкм з біоактивного кальцій-силікатно-фосфатного скла.
Оперативне втручання виконують за стандартною технологією, що не відрізняється від 60 введення імплантату без покриття.
Аналогічних технічних рішень зі схожими ознаками стосовно імплантатів з багатошаровим покриттям, перший шар якого являє собою кристалічний стехіометричний гідроксіапатит з додаванням діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, другий шар - з кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту, а третій шар вміщує біоактивне кальцій- силікатно-фосфатне скло, при проведенні патентно-інформаційного пошуку не виявлено, отже воно є новим, клінічно та промислово придатним.
На сьогодні виготовлено З дослідні зразки імплантатів з тришаровим покриттям, а саме: два стоматологічних внутрішньокісткових імплантати та ніжка ендопротеза кульшового суглоба.
Імплантати з тришаровим покриттям можуть використовуватися при протезуванні зубів і при ендопротезуванні суглобів у стоматологічних і травматолого-ортопедичних відділеннях науково- дослідних інститутів, медичних центрів та відповідних відділеннях клінічних лікарень.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини, що виконаний з нанесеним на нього тришаровим покриттям, який відрізняється тим, що покриття виконано товщиною 100- 200 мкм, при цьому перший шар покриття являє собою кристалічний стехіометричний гідроксіапатит з додаванням діоксиду цирконію, частково стабілізованого оксидом ітрію, другий шар - з кристалічного стехіометричного гідроксіапатиту, а третій шар вміщує біоактивне кальцій - силікатно-фосфатне скло. ча й х о : бренекк, за вжи др З А -- З Ех пи.
    І й Я я у. й й є я Ки Й й ЕД у; я у; ГДК Ед пл лини ну я й й КЗ й ле «ККУ Кк плн жллш ЛЕН В ние ги я й М ї - пили иии и пий и; "й : Бий ий Й ' й ли В / я ий люлі Кий или или лини лили и І,
UAU201702413U 2017-03-15 2017-03-15 Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини UA119044U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201702413U UA119044U (uk) 2017-03-15 2017-03-15 Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201702413U UA119044U (uk) 2017-03-15 2017-03-15 Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA119044U true UA119044U (uk) 2017-09-11

Family

ID=59794636

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201702413U UA119044U (uk) 2017-03-15 2017-03-15 Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA119044U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Neacşu et al. Inorganic micro-and nanostructured implants for tissue engineering
Su et al. Biofunctionalization of metallic implants by calcium phosphate coatings
JP4091728B2 (ja) 生体インプラント材とその製法
Heimann Materials science of crystalline bioceramics: a review of basic properties and applications
Kay Calcium phosphate coatings for dental implants: current status and future potential
Kokubo et al. REVIEW Bioactive metals: preparation and properties
Sun et al. Material fundamentals and clinical performance of plasma‐sprayed hydroxyapatite coatings: A review
Liu et al. Incorporation of growth factors into medical devices via biomimetic coatings
JPH0332675A (ja) 生体インプラント材とその製法
JP6289708B2 (ja) 生体インプラント
Jiang et al. Coating of hydroxyapatite on highly porous Al2O3 substrate for bone substitutes
Shackelford Bioceramics-current status and future trends
Ghadami et al. The correlation between osseointegration and bonding strength at the bone-implant interface: In-vivo & ex-vivo investigations on hydroxyapatite and hydroxyapatite/titanium coatings
WO2009111041A1 (en) Metallic dental implants and prosthetic appliances having colored ceramic surfaces
UA119044U (uk) Імплантат з покриттям для заміщення дефектів кісткової тканини
Focsaneanu et al. Experimental study on the influence of zirconia surface preparation on deposition of hydroxyapatite
Victoria Cabanas Bioceramic coatings for medical implants
Mamajonov et al. Problems of Increasing the Biocompatibility of Materials Used in Medicine
Yongsheng Sol–gel derived hydroxyapatite coatings on metallic implants: characterization, in vitro and in vivo analysis
Raghavan et al. Bioceramics: dental implant biomaterials
Park et al. Characterization and biostability of HA/Ti6Al4V ACL anchor prepared by simple heat-treatment
EP3730096A1 (en) Bone implant
TWI423828B (zh) 供低骨質密度患者使用之骨植入物
JP2997809B2 (ja) 生体インプラント部材
Anu et al. Clinical application of bio ceramics