UA117987C2 - Діатермічний ніж та спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії за довбенком - Google Patents

Діатермічний ніж та спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії за довбенком Download PDF

Info

Publication number
UA117987C2
UA117987C2 UAA201707343A UAA201707343A UA117987C2 UA 117987 C2 UA117987 C2 UA 117987C2 UA A201707343 A UAA201707343 A UA A201707343A UA A201707343 A UAA201707343 A UA A201707343A UA 117987 C2 UA117987 C2 UA 117987C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
tube
knife
sphincter
lumen
main tube
Prior art date
Application number
UAA201707343A
Other languages
English (en)
Inventor
Олег Васильович Довбенко
Original Assignee
Олег Васильович Довбенко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Олег Васильович Довбенко filed Critical Олег Васильович Довбенко
Priority to UAA201707343A priority Critical patent/UA117987C2/uk
Publication of UA117987C2 publication Critical patent/UA117987C2/uk

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Abstract

Винахід належить до медицини, а саме до хірургії та хірургічних інструментів, і може бути використаний для ендоскопічного розтину сфінктера Одді, стриктур великого сосочка дванадцятипалої кишки, кардії та пілоруса шлунка, стриктурах товстої кишки. Діатермічний ніж складається: з ізолюючої циліндричної трубки, один кінець якої обладнаний рукояткою, з другої дистальної частини ножа розташовано основну трубку, до якої фіксована дистальна частина короткої трубки, котра розташована поряд з основною трубкою, та з проксимальної частини котрої, через боковий отвір виходить різальна струна, яка утворює дугу, котра розміщується між трубок й проходить через боковий отвір основної трубки і просвіт трубки й з'єднана з рукояткою і джерелом струму. Усередині дистальної частини основної трубки розміщена пружна металева пластина, котра проходить усередині короткої трубки та з'єднана з різальною струною, де різальна струна розміщена перпендикулярно до площини пластини, при цьому дистальна частина ножа має конусоподібну форму та у основній трубці знаходиться канал для введення контрастного розчину та провідника.

Description

трубок й проходить через боковий отвір основної трубки і просвіт трубки й з'єднана з рукояткою і джерелом струму. Усередині дистальної частини основної трубки розміщена пружна металева пластина, котра проходить усередині короткої трубки та з'єднана з різальною струною, де різальна струна розміщена перпендикулярно до площини пластини, при цьому дистальна частина ножа має конусоподібну форму та у основній трубці знаходиться канал для введення контрастного розчину та провідника. і УМ ДПІ у з х й
У пт і п АН хо А М ре нний ри я У Іти й й іш Зв БУ
Я: й і ій хх Се ИЦИ ПЛИТ Н А сс, бе най х У х 15 СН ПП ТК ех сх За шенню ОКО ва ОПП ря ЛІВ склі
Я вк я | 7 : що : . і сх У, ча у хз хи Кл є пи ЦІ інн 4 пен ни нн пн ен К одне г у ЧЕ Н х їх Кк м. Й г х ї 8 Джерело і л Р Х нннннх х, й ота іч І живлЕЗня щ ! ох КУ й В о З ке 5 5 й пін х пн зштжжтинняняяяя
Винахід належить до медицини, а саме до хірургії та хірургічних інструментів, і може бути використаний для ендоскопічного розтину сфінктера Одді, стриктур великого сосочка дванадцятипалої кишки (ДПК), кардії та пілоруса шлунка, стриктурах товстої кишки.
Відомі способи ендоскопічного розтину сфінктера Одді включають ретроградне введення ножа в жовчну протоку з проведенням розтину всіх шарів великого сосочка ДПК. (11)
Недоліком цих способів є велике число ускладнень, пов'язаних з виникненням кровотечі, панкреатиту та перфорації стінки ДПК, руйнування функції сфінктера Одді. ІЗ,41)
Відомі також діатермічні ножі, які використовуються для ендоскопічного розтину сфінктера
Одді, стриктур великого сосочка ДПК, кардії та пілоруса шлунка, стриктур товстої кишки (21.
Недоліком цих ножів є неможливість контролювати розмір різальної дуги, незручність в роботі при розсіченні сфінктера Одді, як наслідок велика травматичність. (5)
Найбільш близьким аналогом є спосіб ендоскопічного канюляційного розсічення сфінктера
Одді, який включає ретроградне введення та ретроградне розсічення всіх шарів сфінктера Одді за допомогою папілотома |21.
Недоліком цього способу є неспроможність його застосування для контрольованого розсікання тільки циркулярного шару сфінктера Одді зберігаючи поздовжній шар. (4,561
Найбільш близьким до запропонованого технічного рішення є діатермічний ніж - папілотом, який, має ізолюючу трубку, один кінець якої оснащений рукояткою і джерелом струму з'єднаний з металевою струною, котра через порожнину трубки на другому робочому кінці через бічний отвір виходить з простору трубки та утворює різальну дугу, входить та фіксується в кінець трубки дистальніше. |З
Недоліком цього ножа є неможливість контролювати розмір різальної дуги та як внаслідок неможливість контролювати розмір розтину тканин при проведенні сфінктеротомії, що призводить до великої травматичності. |4, 5, 6).
В основу винаходу поставлена задача вдосконалення способу ендоскопічного розтину сфінктера Одді, який за рахунок врахування анатомічної будови сфінктера, а саме наявності циркулярного шару розташованого в поперечному напрямку контролював розсікання тільки його.
Завданням винаходу є розробка такого способу ендоскопічного транспапілярного розсікання
Зо сфінктера Одді, який за рахунок конструкції ножа захоплював тільки циркулярний шар а антеградний напрямок руху дозволив зберегти повздовжній шар сфінктера та стінку органа тим самим зберігаючи функцію сфінктера Одді та функцію жовчного міхура, забезпечував би зменшення числа ускладнень.
В основу винаходу поставлена розробка такого діатермічного ножа, який за рахунок другої короткої ізолюючої трубки фіксованої до дистальної частини основної трубки дозволяє захистити тканини загальної жовчної протоки від різальної дуги та зміщуючи градуйовану рукоять різальна струна відсуває коротку трубку від основної трубки задаючи розмір різальній дуги, контролюючи розмір глибини розсікання, що дозволяє зменшувати число післяопераційних ускладнень.
Завданням винаходу є також задача розробки такого діатермічного ножа, який за рахунок вставленої у просвіт трубок зігнутої металевої пластини, формувало гачкоподібну форму ножа, забезпечував захоплення тільки розташованого в поперечному напрямку - циркулярного шару та контрольована жорстка конструкція дозволяла розсувати тканини протоки. Конусоподібна форма дистальної частини дозволяла вільно вводити ніж в протоку, а канал в основній трубці дозволив би вводити контрастний розчин. Розташований в каналі основної трубки провідник контролює напрямок руху діатермічного ножа в протоці, забезпечуючи зниження числа післяопераційних ускладнень.
Поставлена задача вирішується також тим, що в діатермічному ножі, який складається з ізолюючої основної трубки, у просвіті якої знаходиться металева струна, один кінець трубки обладнаний рукояткою та з'єднаний з джерелом живлення, а на іншому кінці металева струна виходить через боковий отвір, утворюючи незахищену різальну дугу, згідно з винаходом, металева струна входить в боковий отвір другої, короткої трубки та з'єднується з металевою пружною пластиною, котра проходить через просвіт короткої трубки, згинається та входить у просвіт основної трубки, коротка трубка одним кінцем фіксована до кінця основної трубки, де в просвіті розташований вигин металевої пластини, та має конусоподібну форму, а бокові отвори для різальної дуги знаходяться на дотичних поверхнях обох трубок. Зміщення металевої струни на градуйованій рукоятці через просвіт ізолюючої трубки та бокові отвори, за рахунок металевої пружної пластини відтискає коротку трубку від основної, створює заданий розмір різальної дуги, гачкоподібна форма робочої частини ножа дозволяє при антеградному русі впертися тільки в бо циркулярний шар сфінктера різальною дугою, коротка ізолююча трубка захищає повздовжній шар сфінктера та стінку від різальної дуги, окрім цього, через канал в основній трубці проводиться введення контрастного розчину та провідника.
Винахід пояснюється кресленням, де схематично представлений загальний вигляд діатермічного ножа.
Діатермічний ніж складається з ізолюючої основної трубки 1, виконаної з фторопласта, у просвіті якої знаходиться металева струна 2; один кінець основної трубки обладнаний рукояткою З з градуюванням та з'єднаний з джерелом струму 4, а на іншому робочому кінці 5 металева струна виходить через боковий отвір 6, утворюючи різальну дугу 11, яка входить в боковий отвір короткої трубки 8, та з'єднується з металевою пружною пластиною 9 котра проходить через просвіт короткої трубки 8 згинається та входить у просвіт основної трубки 1, коротка трубка 8 одним кінцем фіксована до кінця основної трубки 5 де в просвіті розташований вигин металевої пластини 9, та має конусоподібну форму, а бокові отвори 6, 7 для різальної дуги 11 знаходяться на дотичних поверхнях обох трубок. Металеві деталі ножа виконані з нержавіючої сталі.
Спосіб виконують таким чином. За рахунок конусоподібного звуження дистальної частини 5 ніж вводять в жовчну протоку. Через канал 10 вводять контрастний розчин та встановлюється провідник. Градуйоване зміщення металевої струни 2 на рукоятці З через просвіт ізолюючої трубки 1 та бокові отвори 6, 7 за рахунок металевої пружної пластини 9 відтискає коротку трубку 8 від основної 1, створює необхідний розмір різальної дуги 11, антеградно виводять ніж, гачкоподібна форма робочої частини ножа 5 дозволяє впертися в циркулярний шар сфінктера
Одді різальною дугою 11. Включаючи струм проводять розтин циркулярного шару сфінктера.
Коротка ізолююча трубка 8 захищає повздовжній шар сфінктера розсовуючи тканини протоки конфігурацією ножа твердим за рахунок металевої пластини 10, розсікаючи тільки поперечно розташовані волокна циркулярного шару сфінктера Одді відносно різальної дуги ножа виводять ніж до ендоскопа в простір дванадцятипалої кишки.
Напрямок розсікання сфінктера проводиться уздовж протоки за рахунок провідника, розташованого в жовчній протоці та ендоскопі. Проводячи відкриття рукоятки 3, виконує збільшення відстані між основною 1 та короткою 8 трубками задаючи довжину різальної дуги 11 а саме розмір розчину. Гачкоподібна форма ножа захоплює тільки циркулярний шар сфінктера
Зо Одді. Коротка трубка З захищає стінку протока від травмування струмом знижуючи травматичність навколишніх тканин.
Приклад 1: Хвора Б., 35 років, Історія хвороби 15508. Була прийнята у відділення абдомінальної хірургії 29.09.2009 р. зі скаргами на біль у правому підребер'ї після їжі, нудоту, блювоту, жовтяницю шкірних покровів. На підставі УЗД езофагогастрофіброскопії, КТ органів черевної порожнини, РХПГ з маноментрією протоків печінки (тиск 180 мм вд ст.) встановлено
Діагноз: Стеноз сфінктера Одді, дилятація жовчних проток, механічна жовтяниця. 01.10.2009 р. виконана ендоскопічна транспапілярна антеградна сфінктеротомія за власною методикою на глибину З мм. Тривалість операції склала одну годину. Після операції при манометрії тиск нормалізувався (150 мм вд ст.), жовтяниця пройшла. При контрольних оглядах через 1, 3, 4, і 8 тижнів і через 1 рік - скарг і рецидиву стенозу не має. Функція сфінктера Одді та жовчного міхура збережена.
Приклад 2: Хвора Ш., 34 роки, Історія хвороби 13273. Була прийнята у відділення абдомінальної хірургії 09.04.2011 р. зі скаргами на жовтяницю, біль у правому підребер'ї та нудоту після прийому їжі. Після обстеження встановлено діагноз: ЖКХ Холангіолітіаз, Стеноз сфінктера Одді, дилятація жовчної протоки, механічна жовтяниця. 10.04.2009 р. виконана ендоскопічна транспапілярна антеградна сфінктеротомія на глибину 3 мм за власною методикою з холангіолітоекстракцією. Тривалість операції склала 30 хвилин. При контрольних оглядах протягом 3-х років хвора скарг не пред'являла, функція сфінктера Одді та жовчного міхура збережена.
Ендоскопічна антеградна сфінктеротомія за власною методикою виконана 228-ми хворим за період з 2009 по 2014 рр. У ході операції та у післяопераційному періоді (спостереження протягом 8 років) ускладнень не було, на відміну від інших 190 хворих, котрим виконана загальноприйнята методика ендоскопічної сфінктеротомії, у яких мали місце: у 2,4 95 випадках кровотеча, гострий панкреатит у 6 95 хворих, перфорація стінки жовчної протоки в одному випадку, гострий холецистит розвинувся у 16 9о хворих, рефлюкс-холангіт - у 11 95 випадках.
Конусоподібне звуження дистальної частини дозволяє ввести ніж в жовчну протоку. Після контрастування та встановлення провідника напрямок руху ножа жорстко контролюється за рахунок металевої пластини у просвіті трубок по провіднику. Рух градуйованої рукоятки дозволяє задати розмір різальній струні у робочій частині ножа. Під рентгеноскопічним контролем гачкоподібна форма ножа упирається тільки в циркулярний шар сфінктера Одді, контролюючи розтин сфінктера як у глибину, так і його напрямок.
Розміщення ріжучої струни між дотичними поверхнями трубок запобігає небажаному пошкодженню оточуючих тканин. Напрямок розсічення циркулярного шару сфінктера відбувається перпендикулярно до стінки жовчної протоки.
Збереження функції сфінктера Одді за рахунок функціонування подовженого шару сфінктера Одді дозволяє зберегти необхідний тиск жовчі та фізіологічно працювати жовчному міхуру.
Таким чином, в порівнянні з прототипом, запропонований спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії і діатермічний ніж є малотравматичним та дозволяє зменшити число ускладнень, таких як: перфорація стінки, кровотеч і рефлюкс-холангіт.
Зберігається функція сфінктера Одді та жовчного міхура, тим самим значно зменшується необхідність холецистектомії.
Джерела інформації: 1. АБОЄ дпідеїйпе: Ше гоїє ої ЕВСР іп дієєазе5 ої Ше бБійагу їгасі апа Ше рапстгєав5
Савзігоіпіевііпа! епдозсору 2005; 62:1-8. 2. Камаї К, Аказака У, МигаКаті К, єї а. Епдозсоріс 5рпіпсіегоюту ої Те атрипйа ої Маїег.
Савзігоїпівві Епдовс 1974:20:148-151. (Спосіб - аналог).
З. Сіаззеп М., Оетіїпу Г. ЕпдозКорізсне 5рпіпКіегоїотіе дег рарійа Маїетгі ипа зігєіпехігакііоп айв дет адисіив сПпоІедоспиб5. Оіб5спй Мей УУоспепзспг 1974; 99: 496-497. (Діатермічний ніж аналог). 4. МегаКків А, Егадиїйдіє с, Роїудогои А. Епдозсоріс гейгодгаде споЇіапдіорапсгеаїоагарну- геіІаїєд репогаїййопе: Оіадповзі5 апа тападетенпі. УУопа у Савігоіїпієеві Епдозс 2015; 14:1135-41. 5. Моптап Опеїї Маснадо Мападетепі ої Юиодепа! Репогаїййоп Розі-Епдозсоріс Веїгодгаде
Споїіапдіорапстеаїоагарпу. М/пеп апа УУпот 10 Орегаїє апа МУнаї Расюг5 Оеїептіпе ТНе
Ошсоте? А Вемієм Апісіе. ЧОР. У Рапстеав5 2012:13:18-25. б. дозпца В. Сопйоп, МО, СоПееп С Ситап, М5. Омцаїйу іпаісайог5, іпсішаіпуд сотріїсайопв, ої
ЕВСР іп а соттипйу зеціпа: а ргозресіїме зішау. Савзігоїпівві Епдовзс 2009; 70:457-67.
Зо

Claims (2)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Спосіб ендоскопічного транспапілярного антеградного розтину циркулярного м'язового шару сфінктера Одді та ніж для його реалізації, який відрізняється тим, що через сфінктер Одді ніж ретроградно заводиться робочою частиною в жовчну протоку, антеградно витягуючи ніж ріжучою дугою впирається в поперечно розташований щодо дуги ножа циркулярний шар, при цьому на його рукоятці встановлюється необхідна глибина розтину, виконують контрольований розтин тільки циркулярного м'язового шару сфінктера, відтаскуючи короткою ізолюючою трубкою зі збереженням повздовжнього м'язового шару сфінктера та функції сфінктера Одді.
2. Діатермічний ніж для здійснення способу за п. 1, що складається з ізолюючої основної трубки, у просвіті якої знаходиться металева струна, один кінець трубки обладнаний рукояткою та з'єднаний з джерелом живлення, а на іншому кінці металева струна виходить через боковий отвір, утворюючи різальну дугу, який відрізняється тим, що металева струна входить в боковий отвір другої, короткої трубки, та з'єднується з металевою пружною пластиною, котра проходить через просвіт короткої трубки, згинається та входить у просвіт основної трубки, коротка трубка одним кінцем фіксована до кінця основної трубки, де в просвіті розташований вигин металевої пластини, та має конусоподібну форму, а бокові отвори для різальної дуги знаходяться на дотичних поверхнях обох трубок, градуйоване зміщення металевої струни на рукоятці виконане з можливістю відтискати коротку трубку від основної через просвіт ізолюючої трубки та бокові отвори зі створенням необхідного розміру різальної дуги за допомогою металевої пружної пластини, гачкоподібна форма робочої частини ножа дозволяє впертися в циркулярний шар різальною дугою, коротка ізолююча трубка захищає повздовжній шар сфінктера та стінку органа.
UAA201707343A 2017-07-12 2017-07-12 Діатермічний ніж та спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії за довбенком UA117987C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201707343A UA117987C2 (uk) 2017-07-12 2017-07-12 Діатермічний ніж та спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії за довбенком

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201707343A UA117987C2 (uk) 2017-07-12 2017-07-12 Діатермічний ніж та спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії за довбенком

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA117987C2 true UA117987C2 (uk) 2018-10-25

Family

ID=63893681

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201707343A UA117987C2 (uk) 2017-07-12 2017-07-12 Діатермічний ніж та спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії за довбенком

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA117987C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5336377B2 (ja) 内視鏡と共に使用するフード部材
US20030060842A1 (en) Method and apparatus for measuring and controlling blade depth of a tissue cutting apparatus in an endoscopic catheter
US11202672B2 (en) Methods and systems for restoring patency
KR101602558B1 (ko) 내시경적 역행성 담도 췌장 조영술용 유두 절개도
UA117987C2 (uk) Діатермічний ніж та спосіб ендоскопічної транспапілярної антеградної сфінктеротомії за довбенком
US20210100668A1 (en) Thermopuncture stent implantation device
Zimmer Novel biopsy forceps anchoring technique for completion of direct cholangioscopy after freehand intubation.
RU2589631C1 (ru) Малоинвазивный способ восстановления проходимости при рубцовых поражениях желчных протоков и холангиоеюнальных соустьев
KR102569595B1 (ko) 내시경 카테터
RU2258480C1 (ru) Способ нетипичной эндоскопической папиллотомии
RU2727032C1 (ru) Способ миниинвазивного хирургического лечения кисты поджелудочной железы
Kassir et al. PTH-079 Fully covered metal stent insertion for the treatment of refractory post endoscopic sphincterotomy bleeding
RU154301U1 (ru) Катетер для антеградной щипцовой эндобилиарной биопсии
RU2665622C1 (ru) Способ извлечения нефункционирующего пластикового билиарного стента из желчных протоков
Budihal et al. PTH-078 Snare tip anchor polypectomy: a useful technique to achieve EN-BLOC resection
Onyimba et al. Transgastric Endoscopic Cystogastrostomy in a Patient With Gastric Sleeve Anatomy: 1408
Soetikno et al. Sp809 Resections of Difficult Barrett's Cancer Using Universal-Endoscopic Submucosal Dissection (U-ESD)
RU2226363C1 (ru) Способ эндоскопического удаления аденом большого дуоденального сосочка
Gottlieb et al. Transoral Removal of Intracanalicular Stones in the Submandibular Glands
Качанова et al. ENDOSCOPIC PROCEDURES FOR COLORECTAL ANASTOMOSES STRICTURES
Escudier et al. Management of stones and strictures and interventional sialography
Vachaparambil et al. 1685 Endoscopic Fistulectomy of an Obstructive Esophagogastric Mucosal Bridge
Giovannini Therapeutic Endoscopic Ultrasonography in pancreatic malignancy. Is the ERCP passé
Artifon et al. Sp950 EUS-Guided Left Uretero-Sigmoidostomy
Schneider et al. Sp951 endoscopic closure of acute esophageal perforation following pneumatic dilation for achalasia