SK9804Y1 - Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky - Google Patents

Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky Download PDF

Info

Publication number
SK9804Y1
SK9804Y1 SK50096-2022U SK500962022U SK9804Y1 SK 9804 Y1 SK9804 Y1 SK 9804Y1 SK 500962022 U SK500962022 U SK 500962022U SK 9804 Y1 SK9804 Y1 SK 9804Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
camouflage
military equipment
radar
masking
layer
Prior art date
Application number
SK50096-2022U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500962022U1 (sk
Inventor
Ing. Kučera Tomáš
František Kučera
Mgr. Studýnková Zuzana, Ph.D.
Original Assignee
B.O.I.S. - FILTRY, spol. s r. o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by B.O.I.S. - FILTRY, spol. s r. o. filed Critical B.O.I.S. - FILTRY, spol. s r. o.
Publication of SK500962022U1 publication Critical patent/SK500962022U1/sk
Publication of SK9804Y1 publication Critical patent/SK9804Y1/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41HARMOUR; ARMOURED TURRETS; ARMOURED OR ARMED VEHICLES; MEANS OF ATTACK OR DEFENCE, e.g. CAMOUFLAGE, IN GENERAL
    • F41H3/00Camouflage, i.e. means or methods for concealment or disguise
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41HARMOUR; ARMOURED TURRETS; ARMOURED OR ARMED VEHICLES; MEANS OF ATTACK OR DEFENCE, e.g. CAMOUFLAGE, IN GENERAL
    • F41H3/00Camouflage, i.e. means or methods for concealment or disguise
    • F41H3/02Flexible, e.g. fabric covers, e.g. screens, nets characterised by their material or structure

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Inks, Pencil-Leads, Or Crayons (AREA)

Abstract

Opisuje sa multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky zahrnujúca maskovací prekryt, v ktorej maskovací prekryt zahrnuje rádiolokačne ladenú vrstvu prispôsobenú na útlm rádiolokačného signálu v definovanom rozmedzí frekvencií. Rádiolokačne ladená vrstva zahrnuje vyrezané štruktúry a je vyrobená z rádiolokačne nepriezračného materiálu, pričom vyrezané štruktúry sú svojou hustotou a veľkosťou prispôsobené na útlm rádiolokačného signálu v definovanom rozmedzí frekvencií.

Description

Technické riešenie sa týka multispektrálnej maskovacej súpravy na prostriedky vojenskej techniky zaisťujúcej maskovanie proti pozorovacím systémom. Konkrétnejšie sa technické riešenie týka multispektrálnej maskovacej súpravy na stacionárne aj mobilné prostriedky vojenskej techniky, ako sú kolesové vozidlá, pásové vozidlá, kontajnery, rádiolokátory a ďalšie prostriedky.
Doterajší stav techniky
Dôležitým faktorom spravodajských a bojových operácií je na jednej strane schopnosť zistiť, identifikovať, prípadne eliminovať významné ciele protivníka, na druhej strane umenie túto schopnosť protivníka minimalizovať.
Pri šírení elektromagnetického vlnenia zemskou atmosférou dochádza v rôznej miere k poklesu jeho intenzity, k tzv. atmosférickému útlmu. Oblasti vlnových dĺžok s minimálnym útlmom sa nazývajú atmosférické okná. Rozlišujú sa tieto oblasti: ultrafialová oblasť, viditeľná oblasť, infračervená oblasť blízka, stredná a vzdialená a oblasť mikrovlnná. Na existencii týchto atmosférických okien je založené používanie a vzájomná kombinácia rôznych prostriedkov pozorovania a ich neustále zdokonaľovanie. Z toho vyplývajúcim dôsledkom je o. i. nutnosť zaistenia ochrany cieľov proti nepriateľskému prieskumu pozorovania použitím multispektrálnych maskovacích prostriedkov.
Vzhľadom na stále sofistikovanejšie metódy prieskumu je teda nevyhnutné aj neustále zdokonaľovanie maskovacích prostriedkov. Klasické maskovacie prostriedky známe zo stavu techniky sú určené predovšetkým na stacionárne maskovanie objektov a vojenskej techniky, čím výrazne obmedzujú mobilitu a operačné možnosti tejto vojenskej techniky.
V súčasnom stave techniky však existuje tiež riešenie tzv. mobilnej masky - multispektrálneho mobilného maskovacieho prekrytu, ktorý ma najčastejšie formu vrstvenej sendvičovej štruktúry zhotovenej z textilných alebo fóliových materiálov, ako je opisované v českom úžitkovom vzore CZ22761 U1. Nie sú ale vylúčené ani iné formy prekrytu, napr. textílie s 3D vzorom na nosnej sieti. Vzhľadom na dynamicky sa meniacu situáciu na modernom bojisku je podstatné byť operatívny a s vojenskou technikou rýchlo manévrovať. Mobilné maskovacie prostriedky toto umožňujú, pretože neobmedzujú technicko-taktické vlastnosti vozidla, umožňujú vedenie bojových operácií a štandardnú údržbu, pričom spĺňajú alebo prekonávajú požiadavky ČOS 108021 (český obranný štandard). Pre prípad ďalšieho zotrvania na stanovisku je možné doplniť mobilnú masku aj stacionárnym domaskovaním, ktoré s maskou vytvára jeden funkčný celok, ako je takisto opisované v dokumente CZ22761 U1.
Mobilné maskovacie prostriedky poskytujú vojenskej technike ochranu vo vegetačnom období roka vo viditeľnej, blízkej, strednej a vzdialenej infračervenej časti elektromagnetického spektra aj v mikrovlnnej oblasti elektromagnetického spektra, t. j. v pásmach 0,4 až 1,2 pm, 3,5 až 5 pm a 8 až 12 pm, 8 až 18 GHz a na frekvencii približne 34 GHz. Farebnosť imituje zeminu a vegetáciu pre lesnaté, hornaté či púštne pásmo. Mobilné maskovacie prostriedky však môžu poskytovať ochranu aj v nevegetačnom období roka, a to v ultrafialovej, viditeľnej, blízkej, strednej a vzdialenej infračervenej časti elektromagnetického spektra aj v mikrovlnnej oblasti elektromagnetického spektra, t. j. v pásmach 0,36 až 1,2 pm, 3,5 až 5 pm a 8 až 12 pm, 8 až 18 GHz a na frekvencii približne 34 GHz. Farebnosť v tomto prípade imituje snehovú pokrývku.
Vojenské vozidlá sú tiež v súčasnej dobe vybavované protišmykovými plochami na miestach, kde sa predpokladá chôdza po vozidle (strechy, predná kapota a pod.). Ak sa požaduje toto vozidlo osadiť mobilnou maskovacou súpravou (tzv. mobilnou maskou), je potrebné túto mobilnú masku upraviť tak, aby nedošlo k jej predreniu pri kontakte s drsnou protišmykovou plochou.
Na základe uvedeného by bolo vhodné prísť s riešením multispektrálnej maskovacej súpravy, ktorá by vylepšovala vlastnosti súčasnej mobilnej masky známej zo stavu techniky. Bolo by teda žiaduce prísť s riešením maskovacej súpravy na stacionárne aj mobilné prostriedky vojenskej techniky, ktorá by zaisťovala potrebné maskovacie vlastnosti v celej požadovanej oblasti elektromagnetického spektra, a znižovala by tak možnosť odhalenia a zvyšovala bojaschopnosť týchto prostriedkov vojenskej techniky. Tato požadovaná oblasť spektra zahrnuje ultrafialovú oblasť, viditeľnú oblasť, blízku, strednú a vzdialenú infračervenú oblasť a mikrovlnnú oblasť, pričom veľmi silná požiadavka je kladená na vylepšenie práve v mikrovlnnej oblasti. Nové riešenie by zároveň malo zaisťovať vysokú odolnosť proti oderu pre prípad, že je maskovacia súprava v kontakte s drsnými protišmykovými plochami na miestach, kde sa predpokladá napr. chôdza po vozidle.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky do istej miery odstraňuje multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky zahrnujúca maskovací prekryt, ktorej podstata spočíva v tom, že maskovací prekryt zahrnuje rádiolokačne ladenú vrstvu prispôsobenú na útlm rádiolokačného signálu v definovanom rozmedzí frekvencií, pričom rádiolokačne ladená vrstva zahrnuje vyrezané štruktúry a je vyrobená z rádiolokačne nepriezračného materiálu, pričom vyrezané štruktúry sú svojou hustotou a veľkosťou prispôsobené na útlm rádiolokačného signálu v definovanom rozmedzí frekvencií.
Výhoda predkladaného technického riešenia spočíva predovšetkým v tom, že vylepšuje maskovacie vlastnosti súčasnej mobilnej masky známej zo stavu techniky, a to predovšetkým v mikrovlnnej oblasti. Rádiolokačne ladená vrstva je prispôsobená na útlm rádiolokačného signálu, pričom útlmom rádiolokačného signálu je myslený jeho rozptyl, absorpcia či odraz takým spôsobom, že pozorovacie zariadenie, ktoré tento rádiolokačný signál vyslalo, deteguje signál znížený (utlmený) na úroveň vonkajšieho pozadia. Prostriedok vojenskej techniky chránený multispektrálnou maskovacou súpravou tak zostane tomuto pozorovaciemu zariadeniu neviditeľný, a to v celom požadovanom rozsahu elektromagnetického spektra (ultrafialová oblasť, viditeľná oblasť, blízka, stredná, vzdialená infračervená a mikrovlnná oblasť). Vďaka vyrezaným štruktúram rádiolokačne ladenej vrstvy sú maskovacie vlastnosti multispektrálnej maskovacej súpravy výrazne zlepšené predovšetkým v mikrovlnnej oblasti, tzn. je znížená zistiteľnosť stacionárneho či mobilného prostriedku vojenskej techniky v tejto oblasti. V dôsledku toho je zvýšená bojaschopnosť maskovaného prostriedku vojenskej techniky. Rádiolokačne nepriezračný materiál, z ktorého je rádiolokačne ladená vrstva vyrobená, je pre odborníka z odboru známy pojem. Ide o materiál, ktorý elektromagnetické vlnenie pri interakcii, napr. prechode, ovplyvňuje, a to napr. tak, že toto vlnenie prepúšťa iba čiastočne, respektíve toto elektromagnetické vlnenie aspoň čiastočne blokuje, tieni, tlmí, odráža či rozptyľuje. V praxi je zaužívaný tiež analogický pojem rádiopriezračný (známy napr. z českých obranných štandardov), pričom spojenie rádiolokačne priezračný, respektíve nepriezračný, lepšie a jasnejšie odkazuje na použitie materiálu v oblasti maskovania.
Maskovací prekryt výhodne zahrnuje vnútornú sendvičovú štruktúru, pričom rádiolokačne ladená vrstva s vyrezanými štruktúrami je zahrnutá vo vnútornej sendvičovej štruktúre. Vďaka vyzeraným štruktúram usporiadaným v rádiolokačne ladenej vrstve v rámci vnútornej sendvičovej štruktúry, ktorá zahrnuje viac vrstiev, je umožnený definovaný prechod zvolenej časti elektromagnetického spektra, pretože veľkosť a hustota vyrezaného vzoru závisí od frekvencie, pre ktorú má byť útlm rádiolokačného signálu najväčší. Vplyvom deštruktívnej interferencie prejdených a odrazených vln dochádza k výraznému útlmu rádiolokačného signálu v mikrovlnnom pásme X (8 až 12 GHz) a Ku (12 až 18 GHz), súhrnne teda v pásme sekvencií 8 až 18 GHz.
Maskovací prekryt výhodne zahrnuje na svojej vonkajšej strane vyrezané štruktúry vo forme strapcov. Vďaka týmto strapcom, ktoré sú výhodne navyše usporiadané v nepravidelných zhlukoch a ktoré predstavujú druhú rádiolokačne ladenú vrstvu, sú ešte viac vylepšené maskovacie vlastnosti v mikrovlnnom pásme 8 až 18 GHz a na frekvencii približne 34 GHz. K zníženiu rádiolokačného signálu dochádza v dôsledku rozptylu dopadajúcich a odrazených vln na strapcoch, pričom nepravidelnosť zhlukov strapcov prispieva nielen k tomuto rozptylu, a teda k zlepšeniu maskovacích vlastností a zníženiu viditeľnosti v mikrovlnnej oblasti, ale tiež zvyšuje autenticitu mobilnej maskovacej súpravy a znižuje jej viditeľnosť tiež vo viditeľnej oblasti. Súčasné použitie rádiolokačne ladenej vrstvy vo forme vrstvy vo vnútornej sendvičovej štruktúre aj vo forme strapcov na vonkajšej strane maskovacieho prekrytu tak poskytuje ešte výraznejšie vylepšenie maskovacích vlastností v mikrovlnnom pásme.
Vyrezané štruktúry sú výhodne realizované vo forme strapcov, vďaka čomu sú vylepšené maskovacie vlastnosti v mikrovlnnom pásme 8 až 18 GHz, prípadne na frekvencii približne 34 GHz. Maskovací prekryt teda zahrnuje rádiolokačne ladenú vrstvu vo forme týchto strapcov a nemusí už zahrnovať ďalšiu rádiolokačne ladenú vrstvu vo forme vrstvy usporiadanej v rámci vnútornej sendvičovej štruktúry.
Definované rozmedzie frekvencií na útlm rádiolokačného signálu výhodne zahrnuje 8 - 18 GHz. V tomto rozmedzí frekvencií, ktoré zodpovedá mikrovlnným pásmam X a Ku, ktoré sú radarmi najčastejšie využívané, tak dochádza k zníženiu zistiteľnosti maskovaného prostriedku vojenskej techniky.
Maskovací prekryt výhodne na svojej vnútornej strane zahrnuje vrstvu so zvýšenou odolnosťou proti oderu. Táto vrstva prináša výhodu pri maskovacích prekrytoch, ktoré sú používané na maskovanie tých častí prostriedku vojenskej techniky, po ktorých sa predpokladá chôdza, a ktoré teda zahrnujú drsné protišmykové prvky (tie sú zhotovené napr. na prednej kapote či na streche). Vrstva so zvýšenou odolnosťou, t. j. s odolnosťou vyššou než pri ostatných vrstvách maskovacieho prekrytu, obstojí aj v kontakte s drsnými protišmykovým prvkami, a nedôjde tak k jej predreniu.
Multispektrálna maskovacia súprava ďalej výhodne zahrnuje ďalšie maskovacie prostriedky prispôsobené na stacionárne domaskovanie prostriedku vojenskej techniky. To je možné výhodne využiť napríklad v prípade, keď musí prostriedok vojenskej techniky zotrvať dlhý čas na jednom stanovisku. Ide napríklad o 3D maskovací pokryv na nosnej sieti, prípadne tiež o vonkajšie a vnútorné kryty okien, žalúzie, kryty zrkadiel, návleky na svetlá, návleky na značku a pod.
Maskovací prekryt výhodne zahrnuje upevňovací prvok na upevnenie maskovacieho prekrytu k prostriedku vojenskej techniky. Vďaka upevňovacím prvkom je umožnená fixácia maskovacieho prekrytu k prostriedku vojenskej techniky tak, že je minimalizovaná možnosť spadnutia či zosunutia maskovacieho prekrytu, napr. v prípade, keď pri jazde dochádza ku kontaktu maskovacieho prekrytu s vonkajším okolím.
Maskovací prekryt je výhodne farebne prispôsobený na maskovanie vo viditeľnej oblasti. Vďaka farebnému uskutočneniu maskovacieho prekrytu, t. j. vďaka farbe vonkajšieho povrchu maskovacieho prekrytu, sú vylepšené tiež maskovacie vlastnosti vo viditeľnej oblasti spektra, pričom je možné realizovať ako varianty pre vegetačné obdobie roka, keď farebné uskutočnenie imituje napr. zeminu a vegetáciu pre lesnaté, hornaté či púštne pásmo, aj pre nevegetačné obdobie roka, keď farebné uskutočnenie imituje snehovú pokrývku.
Príklady uskutočnenia
Technické riešenie bude ďalej objasnené na príkladoch uskutočnení.
V prvom príkladnom uskutočnení multispektrálna maskovacia súprava podľa predkladaného technického riešenia zahrnuje aspoň jeden maskovací prekryt na maskovanie určitej maskovanej zóny prostriedku vojenskej techniky. Prostriedok vojenskej techniky, ktorý je maskovacou súpravou podľa predkladaného technického riešenia maskovaný, zahrnuje typicky väčšie množstvo maskovaných zón a maskovacia súprava zahrnuje väčšie množstvo maskovacích prekrytov. Jednotlivé maskované zóny tak môžu byť maskované jednotlivými, a teda prípadne aj vhodne prispôsobenými, maskovacími prekrytmi. Vďaka tomu je možné zaistiť multispektrálnu ochranu celého prostriedku vojenskej techniky. V prvom príkladnom uskutočnení je prostriedkom vojenskej techniky mobilný prostriedok vojenskej techniky, t. j. napr. kolesové či pásové vozidlo. Maskované zóny prostriedku vojenskej techniky tak zahrnujú napr. hlavné vonkajšie elementy takého vozidla, ako sú kabíny, kapoty, strechy, nádrže, korby, prídavné skrinky či napr. kolesá, resp. pásy. Ďalšie maskované zóny prostriedku vojenskej techniky zahrnujú okná, napr. predné či bočné okná prostriedku vojenskej techniky. Alternatívne môže byť prostriedkom vojenskej techniky tiež stacionárny prostriedok vojenskej techniky, napr. kontajner či rádiolokátor.
Jednotlivé maskovacie prekryty sú v prvom príkladnom uskutočnení svojimi rozmermi prispôsobené na prekrytie určitej maskovanej zóny prostriedku vojenskej techniky. Na maskovanie maskovaných zón zodpovedajúcich priehľadným častiam prostriedku vojenskej techniky, napr. zmieneným predným či bočným oknám, sú použité jednovrstvové multispektrálne maskovacie prvky vo forme žalúzií. Tieto priehľadné časti prostriedku vojenskej techniky teda nie sú maskované rovnakými maskovacími prekrytmi ako uvedené hlavné vonkajšie elementy prostriedku vojenskej techniky, ale uvedenými žalúziami, ktoré nezahrnujú rádiolokačne ladenú vrstvu, ako bude opisovaná ďalej.
Maskovací prekryt je v prvom príkladnom uskutočnení predkladaného technického riešenia realizovaný ako štruktúra s niekoľkými vrstvami, ktoré sú realizované a usporiadané tak, aby maskovací prekryt poskytoval optimálny útlm rádiolokačného signálu a aby poskytoval vojenskej technike ochranu vo viditeľnej, blízkej, strednej a vzdialenej infračervenej časti elektromagnetického spektra i v mikrovlnnej oblasti elektromagnetického spektra, t. j. v pásmach 0,4 až 1,2 pm (pre nevegetačné obdobie roka 0,36 až 1,2 pm), 3,5 až 5 pm a 8 až 12 pm, 8 až 18 GHz a na frekvencii približne 34 GHz. Na tieto účely zahrnuje maskovací prekryt v prvom príkladnom uskutočnení konkrétne tieto tri základné časti: spodnú rádiopriezračnú vrstvu, ktorá plní funkciu nosného prvku pre ďalšie vrstvy, vrchnú rádiodisperznú vrstvu a vnútornú sendvičovú štruktúru, ktorá je usporiadaná medzi spodnou rádiopriezračnou vrstvou a vrchnou rádiodisperznou vrstvou.
Spodná rádiopriezračná vrstva je v prvom príkladnom uskutočnení realizovaná ako rádiopriezračná textília so zvýšenou odolnosťou proti oderu, resp. s odolnosťou proti oderu, ktorá je vyššia, než je odolnosť proti oderu ďalších vrstiev maskovacieho prekrytu. Hodnota tejto odolnosti je výhodne vyššia než 200 000 cyklov Martindale. Táto odolnosť proti oderu (či tiež oderuvzdornosť) vychádza z tzv. štandardizovaného testu Martindale, pri ktorom je skúmaná textília vložená do príslušného stroja a je trená kotúčmi s danou hrubosťou. Následne je pozorované, po koľkých otáčkach (cykloch) dôjde k definovanému poškodeniu textílie. Keďže sa spodná rádiopriezračná vrstva nachádza na vnútornej strane maskovacieho prekrytu, t. j. na strane, ktorá je privrátená k prostriedku vojenskej techniky, je výhodné, aby bola vytvorená práve z materiálu so zmienenou zvýšenou odolnosťou proti oderu, a to najmä v tom prípade, že daný maskovací prekryt zakrýva tie časti prostriedku vojenskej techniky, po ktorých sa predpokladá chôdza. Textília so zvýšenou odolnosťou proti oderu je tak použitá napr. pri maskovacom prekryte určenom na maskovanie prednej kapoty či strechy, pretože práve tieto časti sú vybavené drsnými protišmykovými prvkami, ktoré umožňujú chôdzu po kapote či streche. Textília s bežnou odolnosťou proti oderu, ktorá môže byť až rádovo nižšia než uvedených 200 000 cyklov Martindale, by tak bola náchylná na mechanické poškodenie v dôsledku trenia textílie o tieto drsné protišmykové prvky. Textília so zvýšenou odolnosťou proti oderu však takému treniu odolá, a vyznačuje sa tak dlhšou životnosťou.
Alternatívne je spodná rádiopriezračná vrstva vyrobená z materiálu s bežnou, nezvýšenou, odolnosťou proti oderu, konkrétne napr. v tom prípade, keď je maskovací prekryt určený na maskovanie iných častí prostriedku vojenskej techniky, teda častí, po ktorých sa nepredpokladá chôdza, a ktoré teda nie sú vybavené drsnými protišmykovými prvkami.
V prvom príkladnom uskutočnení podľa predkladaného technického riešenia je medzi spodnou rádiopriezračnou vrstvou a vrchnou rádiodisperznou vrstvou usporiadaná vnútorná sendvičová štruktúra. Vnútorná sendvičová štruktúra v prvom príkladnom uskutočnení zahrnuje štyri vrstvy v tomto poradí od spodnej rádiopriezračnej vrstvy k vrchnej rádiodisperznej vrstve: termoodrazovú fóliu, tepelnoizolačnú vrstvu, rádiolokačne ladenú vrstvu a rádiopriezračnu vrstvu neprepúšťajúcu vodu. Termoodrazová fólia a tepelnoizolačná vrstva, napr. vo forme klasickej či netkanej textílie, spoločne zaisťujú nízku tepelnú kapacitu pre infračervenú oblasť, pričom redukujú zmeny teploty povrchu prostriedku vojenskej techniky vplyvom okolia a znižujú prenos tepla do vnútornej časti prostriedku vojenskej techniky. Tým je znížená potreba klimatizácie interiéru prostriedku vojenskej techniky, čo vedie tiež k zníženiu spotreby pohonných hmôt. Rádiopriezračná vrstva neprepúšťajúca vodu je vyrobená z klasickej či netkanej textílie, ktorá je odolná proti prenikaniu vody, napr. je vhodne povrchovo upravená či naimpregnovaná.
Dôležitou súčasťou maskovacieho prekrytu podľa predkladaného technického riešenia maskovacej súpravy je rádiolokačne ladená vrstva, ktorá je v prvom príkladnom uskutočnení zahrnutá práve vo vnútornej sendvičovej štruktúre, ako už bolo uvedené. Rádiolokačne ladená vrstva je v prvom príkladnom uskutočnení vyrobená z rádiolokačne nepriezračného materiálu tak, že sú do nej vytvorené vyrezané štruktúry vo forme definovaného opakovateľného vzoru.
Takáto štruktúra rádiolokačne ladenej vrstvy umožňuje definovaný prechod zvolenej časti elektromagnetického spektra, pretože veľkosť a hustota vyrezaného vzoru závisia od frekvencie, pre ktorú má byť útlm rádiolokačného signálu najväčší. Typicky je touto frekvenciou, pre ktorú má byť útlm rádiolokačného signálu najväčší, volená frekvencia 9,4 GHz, ale vlastnosti maskovacieho prekrytu s rádiolokačne ladenou vrstvou sú vylepšené v širšom rozsahu frekvencií, predovšetkým v mikrovlnnom pásme X (8 až 12 GHz) a Ku (12 až 18 GHz), súhrnne teda v pásme frekvencií 8 až 18 GHz.
Princíp útlmu rádiolokačného signálu v uvedenom definovanom rozmedzí frekvencií je nasledujúci. Vyrezané štruktúry vo forme opakovateľného vzoru spôsobujú, že dopadajúca vlna rádiolokačného signálu prestupuje vrstvami maskovacieho prekrytu rôzne v závislosti od miesta dopadu. Časť dopadajúcej vlny rádiolokačne ladenou vrstvu prejde a časť sa odrazí späť, pričom pomer prejdenej a odrazenej vlny sa líši v závislosti od miesta dopadu. Vlny prejdené rádiolokačne ladenou vrstvou prestupujú ďalšími vrstvami maskovacieho prekrytu a interferujú. Na vnútornom povrchu maskovacieho prekrytu dochádza k odrazu týchto vln, ktoré pri spätnom prestupe dorazia opäť k rádiolokačne ladenej vrstve, tentokrát z jej vnútornej strany, pričom medzi vlnou prechádzajúcou rádiolokačne ladenou vrstvou jedným smerom a vlnou prechádzajúcou rádiolokačne ladenou vrstvou opačným smerom nastáva deštruktívna interferencia. Pri tomto spätnom prechode rádiolokačne ladenou vrstvou opäť časť rádiolokačného signálu prejde a časť sa odrazí späť v závislosti od miesta dopadu. Týmto dochádza k útlmu rádiolokačného signálu.
Vnútorná sendvičová štruktúra alternatívne zahrnuje iné poradie, prípadne iný počet vrstiev, ak je týmto uskutočnením zaistená spoľahlivá funkcia multispektrálneho maskovania a ak vnútorná sendvičová vrstva zahrnuje opísanú rádiolokačne ladenú vrstvu, ktorá vylepšuje maskovacie vlastnosti v rozsahu frekvencií 8 až 18 GHz. Vnútorná sendvičová štruktúra môže napríklad alternatívne zahrnovať vrstvy v tomto poradí: tepelnoizolačnú vrstvu, rádiolokačne ladenú vrstvu, termoodrazovú fóliu a rádiopriezračnú vrstvu neprepúšťajúcu vodu. Alternatívne nie je rádiolokačne ladená vrstva zahrnutá vo všetkých maskovacích prekrytoch maskovacej súpravy, ale iba v niektorých maskovacích prekrytoch, napr. tých, kde je požadované vylepšenie maskovacích vlastností v mikrovlnnej oblasti.
Vrchná rádiodisperzná vrstva je realizovaná ako klasická textília či netkaná textília (môže byť tiež chemicky alebo tepelne spevnená), prípadne ako pletenina či fólia, v ktorej sú zhotovené výrezy. Výrezy majú v prvom príkladnom uskutočnení napr. taký tvar, že prvky vymedzené týmito výrezmi svojím tvarom pripomínajú lístie. Vyrezané prvky vytvárajú plastický dojem (trojrozmerný efekt), ktorý vylepšuje maskovacie vlastnosti vo viditeľnej oblasti elektromagnetického spektra.
Vo výhodnom uskutočnení zahrnuje maskovací prekryt na svojej vonkajšej strane, t. j. konkrétne napr. na vrchnej rádiodisperznej vrstve, ďalšiu rádiolokačne ladenú vrstvu vo forme nepravidelných zhlukov strapcov. Tieto strapce predstavujú vyrezané štruktúry, ktoré sú vyrezané do rádioabsorpčného materiálu v mikrovlnnom pásme 8 až 18 GHz. Strapce môžu byť tiež vyrobené z materiálu, ktorý je rádioabsorpčný na frekvencii približne 34 GHz. Frekvencia, pre ktorú nastáva v uvedených oblastiach najväčší útlm rádiolokačného signálu, všeobecne závisí od tvaru, dĺžky či hustoty strapcov a ich zhlukov. K zníženiu rádiolokačného signálu dochádza v dôsledku rozptylu dopadajúcich a odrazených vĺn na strapcoch, pričom nepravidelnosť zhlukov strapcov prispieva nielen k tomuto rozptylu, a teda k zlepšeniu maskovacích vlastností a zníženiu viditeľnosti v mikrovlnnej oblasti. Strapce takisto zvyšujú autenticitu mobilnej maskovacej súpravy a znižujú jej viditeľnosť tiež vo viditeľnej oblasti. V uvedenom výhodnom príkladnom uskutočnení tak aspoň jeden maskovací prekryt zahrnuje dve rádiolokačne ladené vrstvy - jednu vo forme vyrezaného vzoru vo vnútornej sendvičovej štruktúre a druhú vo forme vyzeraných strapcov na vonkajšej strane maskovacieho prekrytu. V tomto uskutočnení sú tak maskovacie vlastnosti v mikrovlnnej oblasti ešte viac vylepšené.
V alternatívnom uskutočnení zahrnuje maskovací prekryt rádiolokačne ladenú vrstvu vo forme vyzeraných strapcov na svojej vonkajšej strane, ale nezahrnuje už rádiolokačne ladenú vrstvu vo forme vyrezaného vzoru v rámci vnútornej sendvičovej štruktúry. V ďalšom alternatívnom uskutočnení naopak maskovací prekryt zahrnuje rádiolokačne ladenú vrstvu vo forme vyrezaného vzoru v rámci vnútornej sendvičovej štruktúry, ale nezahrnuje rádiolokačne ladenú vrstvu vo forme vyrezaných strapcov na svojej vonkajšej strane. V ďalšom alternatívnom uskutočnení niektoré (ale nie všetky) z maskovacích prekrytov maskovacej súpravy vnútornú sendvičovú štruktúru nezahrnujú a zahrnujú tak napr. iba vrchnú rádiodisperznú vrstvu a spodnú rádiopriezračnú vrstvu, ktorá plní funkciu nosného prvku pre vrchnú rádiodisperznú vrstvu. Takými maskovacími prekrytmi sú maskované napr. zrkadlá.
Vo výhodnom uskutočnení je aspoň jedna z dvoch uvedených foriem rádiolokačne ladenej vrstvy zahrnutá vo všetkých prekrytoch maskovacej súpravy, s výnimkou jednovrstvových multispektrálnych maskovacích prvkov vo forme žalúzií na maskovanie priehľadných častí prostriedku vojenskej techniky, napr. predných či bočných okien. Alternatívne je aspoň jedna z dvoch uvedených foriem rádiolokačne ladenej vrstvy zahrnutá iba v niektorých prekrytoch maskovacej súpravy, všeobecne v aspoň v jednom prekryte maskovacej súpravy.
Maskovací prekryt je k prostriedku vojenskej techniky či k jeho určitej maskovanej zóne pripevnený pomocou upevňovacích prvkov, ktoré sú usporiadané na maskovacom prekryte alebo na prostriedku vojenskej techniky, prípadne na oboch z nich. Upevňovací prvok je realizovaný napr. vo forme stuhového uzáveru, gumového lana, popruhu, šnúry či iného vhodného upevňovacieho prostriedku, ktorý zaisťuje spoľahlivé upevnenie maskovacieho prekrytu multispektrálnej maskovacej súpravy k prostriedku vojenskej techniky.
Vo výhodnom uskutočnení je multispektrálna maskovacia súprava podľa predkladaného technického riešenia doplnená ďalšími maskovacími prostriedkami prispôsobenými na stacionárne domaskovanie prostriedku vojenskej techniky pre prípad dlhšieho zotrvania na jednom stanovisku. Ide napríklad o 3D maskovací pokryv na nosnej sieti, prípadne tiež o vonkajšie a vnútorne kryty okien, žalúzie, kryty zrkadiel, návleky na svetlá, návleky na značku a pod.
Multispektrálna maskovacia súprava podľa predkladaného technického riešenia je ďalej prispôsobená na maskovanie vo viditeľnej oblasti, a to konkrétne tým, že sú jednotlivé maskovacie prekryty vytvorené vo vhodnom farebnom uskutočnení. Farebnosť je realizovaná tak, že imituje zeminu a vegetáciu pre lesnaté, hornaté či púštne pásmo. Mobilné maskovacie prostriedky však môžu poskytovať ochranu aj v nevegetačnom období roka, a to v ultrafialovej, viditeľnej, blízkej, strednej a vzdialenej infračervenej časti elektromagnetického spektra aj v mikrovlnnej oblasti elektromagnetického spektra, t. j. v pásmach 0,36 až 1,2 pm, 3,5 až 5 pm a 8 až 12 pm, 8 až 18 GHz a na frekvencii približne 34 GHz. Farebnosť v tomto prípade imituje snehovú pokrývku.

Claims (8)

1. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky zahrnujúca maskovací prekryt, vyznačujúca sa tým , že maskovací prekryt zahrnuje rádiolokačne ladenú vrstvu prispôsobenú na útlm rádiolokačného signálu v definovanom rozmedzí frekvencií, pričom rádiolokačne ladená vrstva zahrnuje vyrezané štruktúry a je vyrobená z rádiolokačne nepriezračného materiálu, pričom vyrezané štruktúry sú svojou hustotou a veľkosťou prispôsobené na útlm rádiolokačného signálu v definovanom rozmedzí frekvencií, kde definované rozmedzie frekvencií na útlm rádiolokačného signálu zahrnuje 8 - 18 GHz.
2. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým , že maskovací prekryt zahrnuje vnútornú sendvičovú štruktúru, pričom rádiolokačne ladená vrstva s vyrezanými štruktúrami je zahrnutá vo vnútornej sendvičovej štruktúre.
3. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky podľa nároku 2, vyznačujúca sa tým , že maskovací prekryt zahrnuje na svojej vonkajšej strane vyrezané štruktúry vo forme strapcov.
4. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým , že vyrezané štruktúry sú realizované vo forme strapcov.
5. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým , že maskovací prekryt na svojej vnútornej strane zahrnuje vrstvu so zvýšenou odolnosťou proti oderu.
6. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým , že ďalej zahrnuje ďalšie maskovacie prostriedky prispôsobené na stacionárne domaskovanie prostriedku vojenskej techniky.
7. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým , že maskovací prekryt zahrnuje upevňovací prvok na upevnenie maskovacieho prekrytú k prostriedku vojenskej techniky.
8. Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým , že maskovací prekryt je farebne prispôsobený na maskovanie vo viditeľnej oblasti.
SK50096-2022U 2021-12-03 2022-12-02 Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky SK9804Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ202139433U CZ36004U1 (cs) 2021-12-03 2021-12-03 Multispektrální maskovací souprava pro prostředky vojenské techniky

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500962022U1 SK500962022U1 (sk) 2023-03-29
SK9804Y1 true SK9804Y1 (sk) 2023-07-26

Family

ID=81926094

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50096-2022U SK9804Y1 (sk) 2021-12-03 2022-12-02 Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ36004U1 (sk)
SK (1) SK9804Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ36004U1 (cs) 2022-05-10
SK500962022U1 (sk) 2023-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4287243A (en) Mat for multispectral camouflage of objects and permanent constructions
FI108368B (fi) Naamiointiverkko
US5077101A (en) Three color infrared camouflage system
US9005741B1 (en) Multi-spectral cloak system
US5950237A (en) Jacket for the personal protection of an infantryman
RU2403328C1 (ru) Материал, отражающий инфракрасное излучение
SK9804Y1 (sk) Multispektrálna maskovacia súprava na prostriedky vojenskej techniky
EP0754131B1 (en) A cover
KR101127062B1 (ko) 신호 감소 기술 기반의 위장 그물
Redlich et al. New textiles designed for anti-radar camouflage
GB2038712A (en) Absorbant and/or reflecting shield
WO2019013987A1 (en) ACTIVE MULTISPECTRAL SYSTEM FOR GENERATING A CAMOUFLAGE OR OTHER RADIANT PATTERNS FROM OBJECTS IN AN INFRARED SCENE
US20010022189A1 (en) Camouflage shelter having a collapsible self-supporting subframe
RU2546470C1 (ru) Маскировочная сеть
KR102269755B1 (ko) 기동장비용 광대역 위장 구조체
CN215114217U (zh) 一种用于快速变换背景类型的伪装网
US4423104A (en) Wide-band camouflage netting
RU215228U1 (ru) Перфорированный комбинированный экран
Kumar et al. Camouflage and stealth technology based on nanomaterials
Ali et al. Camouflage textile
US20240093968A1 (en) Omni-spectral thermal camouflage, signature mitigation and insulation apparatus, composition and system
CZ22761U1 (cs) Maskovací souprava, zvláště pro sofistikované stacionární nebo mobilní prostředky vojenské techniky
Shami et al. An overview of Electromagnetic Interactive Textile
KR101603966B1 (ko) 적외선의 흡수 및 방사가능한 복합구조재
SE543162C2 (en) Adaptive mobile camouflage system and vehicle comprising such a system