SK9678Y1 - Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody - Google Patents

Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody Download PDF

Info

Publication number
SK9678Y1
SK9678Y1 SK59-2022U SK592022U SK9678Y1 SK 9678 Y1 SK9678 Y1 SK 9678Y1 SK 592022 U SK592022 U SK 592022U SK 9678 Y1 SK9678 Y1 SK 9678Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
water
level
groundwater
regulating
water level
Prior art date
Application number
SK59-2022U
Other languages
English (en)
Other versions
SK592022U1 (sk
Inventor
Štefan Vaľo
Original Assignee
PlanetFuturum s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by PlanetFuturum s.r.o. filed Critical PlanetFuturum s.r.o.
Priority to SK59-2022U priority Critical patent/SK9678Y1/sk
Publication of SK592022U1 publication Critical patent/SK592022U1/sk
Publication of SK9678Y1 publication Critical patent/SK9678Y1/sk

Links

Landscapes

  • Sewage (AREA)

Abstract

Opísaný je systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody, ktorý je tvorený nespevnenou plochou (1) s pôdnymi kapilárami (12), v ktorej je vytvorená jedna kontrolná studňa (6) s podzemnou vodou (5) a najmenej jeden odvodňovací kanál (2) s dažďovou vodou (4), do ktorého je pripevnená najmenej jedna nepriepustná hrádzka (3), ktorá je tvorená na vrchnej strane najmenej jedným bezpečnostným prepadovým otvorom (31) a najmenej jedným priepustným otvorom (32), v ktorom je pripevnený najmenej jeden ochranný kôš (41) a najmenej jeden nastaviteľný hladinový nadstavec (43) s pripevneným najmenej jedným rybochodom (42).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka systému na regulovanie výšky hladiny vody podzemnej vody, najmä prostredníctvom regulácie hladiny dažďovej vody v odvodňovacom kanáli, vyregulovanom potoku alebo v priekope pri ceste, určeného na znovuoživenie ekosystému a zvýšenie zásob podzemných vôd.
Doterajší stav techniky
Od polovice minulého storočia sa vybudovávali na nížinách a rovinách odvodňovacie kanály, ktoré zabezpečujú odvod spadnutej dažďovej vody. Ich tvorbou však dochádzalo k vysušovaniu týchto kanálov, postupnému znižovaniu zásob podzemných vôd, prehrievaniu a vysušovaniu pôdy, výsledkom čoho bol nedostatok vlahy nad týmito územiami a následne pri občasných dažďoch aj väčší výskyt povodní.
Známe technické riešenie je opísané v českom zapísanom úžitkovom vzore č. 16 056 s názvom Vodná hrádza, kde je na svah uložený plošný krycí prostriedok, ktorý presahuje korunu vodnej hrádze a zasahuje do údolného svahu vodnej hrádze, pričom plošný krycí prostriedok, ktorý je pripevnený k vodnej hrádzi v oblasti päty svahu má tvar pásov, ktoré sú položené kolmo na os vodnej hrádze, pričom každý pás v smere od nižšieho miesta koruny vodnej hrádze alebo od stredu vodnej hrádze prekrýva susedný pás. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nerieši problém regulácie výšky hladiny vo vodnej hrádzi ani výšky hladiny podzemných vôd.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v českom zapísanom úžitkovom vzore č. 17 704 s názvom Zariadenie pre získanie spádu vody pre využitie vodnej energie, kde potrubie spájajúce miesta na vodnom toku s rozdielnou výškou hladiny je uložené priamo v riečnom koryte, brehu alebo v jeho blízkosti, pričom na vstupe potrubia v mieste s vyššou hladinou je upravený objekt, ktorý je umiestnený nad hrádzou. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nerieši problém regulácie výšky hladiny vodného toku ani výšky hladiny podzemných vôd.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v českom zapísanom úžitkovom vzore č. 18 987 s názvom Drenážna, retenčná a napájacia sústava pre reguláciu vodného režimu v krajine, kde najmenej dve mokrade sú vytvorené na miestach odstránených šácht a priľahlých častí potrubí potrubného kanála systematickej drenáže, pričom ostatné časti potrubného kanála sú zaústené ako prívody vody do mokradí, pričom jednotlivé mokrade sú navzájom prepojené otvoreným korytom a za poslednou mokraďou v smere toku vody sú zaústené späť do potrubného kanála alebo do vodného toku, potoka alebo riečky. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nerieši problém regulácie výšky hladiny podzemných vôd.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v českom zapísanom úžitkovom vzore č. 21 754 s názvom Regulačný prvok pre odvodňovacie systémy, kde clona a/alebo záslepka sú vložené do medzery drenážnych rúrok odvodňovacieho systému, pričom clona je tvorená doskou s otvorom a úchytom a záslepka je tvorená doskou s úchytom, pričom veľkosť a tvar otvoru sa určuje podľa výšky drenážnej vody a podľa drenážneho prietoku pri minimálnych, maximálnych alebo priemerných prietokoch. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nerieši problém regulácie výšky hladiny v systéme ani výšky hladiny podzemných vôd.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v českom zapísanom úžitkovom vzore č. 22 386 s názvom Rozšírenie zásob podzemných vôd v spojení s protipovodňovým opatrením, kde na rieke sú vytvorené umelé kanály oddelené od rieky pomocou hrádze s prepadom, kde tieto kanály sú zakončené v priestore pred valom, kde sú vytvorené vsakovacie vrty, alebo sú zakončené zadržovacím objektom. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že je nutné vybudovávať ďalšie umelé kanály, ktoré len zvýšia problém znížených zásob podzemných vôd. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nerieši problém regulácie výšky hladiny podzemných vôd.
Ďalšie známe riešenie je opísané v českom patentovom spise č. 302 474 s názvom Zariadenie pre reguláciu vodného režimu v mokraďových systémoch, kde pohon otvárateľného uzáveru odtoku vody z mokrade je priamo alebo prostredníctvom riadiacej jednotky ovládaný aspoň jedným hladinovým snímačom, okrajovým snímačom, zrážkovým snímačom, melioračným snímačom, kontaminačným snímačom, prietokovým snímačom a prietok melioračnej vody a/alebo prietok povrchovej vody, alebo spodnej vody môže byť regulovaný ďalším otvárateľným uzáverom s pohonom, ovládaným priamo snímačmi alebo riadiacou jednotkou, pričom pri uzatvorení uzáveru sa prítok prepúšťa obtokom do vodného toku a zariadenie komplexne reguluje vodný režim v mokradi a bráni jej vysušeniu. Nevýhodou tohto technického riešenia je technická náročnosť a vysoké náklady na jeho výrobu.
Ďalšie známe riešenie je opísané v európskom patentovom spise EP č. 05 019 003.2 s názvom Vodohospodárske zariadenie na úpravu dažďovej vody, kde medzi vertikálne stabilizačné stĺpiky sú osadené protipovodňové panely a v železobetónovej základovej doske sú osadené vertikálne stabilizačné stĺpiky a dosadací prah, pričom na spodnej hrane každého protipovodňového panelu je umiestnená pružná horizontálna tesniaca lišta s profilovými drážkami, ktoré samosvorne pridržiavajú horizontálne tesniacu lištu na protipovodňovom paneli, pričom medzi stabilizačný stĺpik a spojnicu susediacich protipovodňových panelov je k stabilizačnému stĺpiku pripevnená prítlačná lišta s pružnou vertikálnou tesniacou lištou a protipovodňové panely sú k stabilizačným stĺpikom pripevnené pomocou strmeňov, ktoré prechádzajúc svojimi ramenami cez montážne otvory susediacich protipovodňových panelov. Nevýhodou tohto technického riešenia je, že nerieši problém regulácie výšky hladiny podzemných vôd.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody, ktorý je tvorený nespevnenou plochou s pôdnymi kapilárami, v ktorej je vytvorená jedna kontrolná studňa s podzemnou vodou a najmenej jeden odvodňovací kanál s dažďovou vodou, do ktorého je pripevnená najmenej jedna nepriepustná hrádzka, ktorá je tvorená na vrchnej strane najmenej jedným bezpečnostným prepadovým otvorom a najmenej jedným priepustným otvorom, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že v priepustnom otvore je pripevnený najmenej jeden ochranný kôš a najmenej jeden nastaviteľný hladinový nadstavec, v ktorého vrchnej časti je pripevnený najmenej jeden rybochod.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie bude bližšie vysvetlené pomocou výkresov, kde na obr. č. 1 je schematicky znázornený bočný pohľad na systém na regulovanie výšky hladiny dažďovej vody v odvodňovacom kanáli a hladiny podzemnej vody a na obr. č. 2 je schematicky znázornený vrchný pohľad na systém na regulovanie výšky hladiny dažďovej vody v odvodňovacom kanáli a hladiny podzemnej vody, na obr. č. 3 je schematicky znázornený bočný pohľad na ochranný kôš a nastaviteľný hladinový nadstavec s rybochodom v odvodňovacom kanáli, na obr. č. 4 je schematicky znázornený čelný pohľad na ochranný kôš a nastaviteľný hladinový nadstavec s rybochodom v odvodňovacom kanáli a na obr. č. 5 je schematicky znázornený vrchnobočný pohľad na ochranný kôš a nastaviteľný hladinový nadstavec s rybochodom v odvodňovacom kanáli.
Príklady uskutočnenia
Príklad
Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody, najmä prostredníctvom regulácie hladiny dažďovej vody v odvodňovacom kanáli, podľa obr. č. 1, je tvorený nespevnenou plochou 1 s pôdnymi kapilárami 12. V nespevnenej ploche 1 je vytvorený odvodňovací kanál 2, ktorý je určený na zachytávanie spadnutej dažďovej vody 4. Steny odvodňovacieho kanála 2 narušujú pôdne kapiláry 12 a zabezpečujú presakovanie dažďovej vody 4 cez vodný priesak 11 a pôdne kapiláry 12 do podzemnej vody 5. Vodný priesak 11 a pôdne kapiláry 12 sú určené na vyrovnávanie hladiny podzemnej vody 5 s hladinou dažďovej vody 4 v odvodňovacom kanáli 2. Do odvodňovacieho kanála 2, podľa obr. č. 2, je pripevnená nepriepustná hrádzka 3, ktorá je vyhotovená z nepriepustného materiálu. Vo vrchnej časti nepriepustnej hrádzky 3 je vytvorený jeden priepustný otvor 32. Do priepustného otvoru 32, podľa obr. č. 5, je pripevnený jeden nastaviteľný hladinový nadstavec 43. Nastaviteľný hladinový nadstavec 43 zabraňuje spätnému odtoku podzemnej vody 5 cez vodný priesak 11 a pôdne kapiláry 12 do odvodňovacieho kanála 2. Nastaviteľný hladinový nadstavec 43, podľa obr. č. 4, zabezpečuje nastavenie výšky hladiny dažďovej vody 4 v odvodňovacom kanáli 2. Nastaviteľný hladinový nadstavec 43 zároveň zabezpečuje nastavenie výšky hladiny podzemnej vody 5, a to presakovaním dažďovej vody 4 cez vodný priesak 11 a pôdne kapiláry 12 do podzemnej vody 5. Do priepustného otvoru 32 je pripevnený jeden ochranný kôš 41, ktorý je určený na zadržiavanie naplavenín. Na vrchnú časť nastaviteľného hladinového nadstavca 43 je, podľa obr. č. 3, pripevnený jeden rybochod 42, ktorý je určený na presun rýb cez nepriepustnú hrádzku 3. Vo vrchnej časti nepriepustnej hrádzky 3, podľa obr. č. 5, je vytvorený bezpečnostný prepadový otvor 31, ktorý je určený na odtok prebytočnej dažďovej vody 4 v odvodňovacom kanáli 2 najmä počas dažďov a topiaceho sa snehu. V nespevnenej ploche 1 je vo vzdialenosti cca 70 m vytvorená kontrolná studňa 6, ktorá je určená na kontrolu výšky hladiny podzemnej vody 5. Kontrolná studňa 6 je naplňovaná cez vodný priesak 11 a pôdne kapiláry 12 podzemnou vodou 5.
Priemyselná využiteľnosť
Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody je možné využiť na významné spomalenie odtoku podzemných vôd z pôdy, doplnenie zásob podzemných vôd, a tým ozdravenie hydrologického režimu rovín a nížin, ochranu územia pred suchom aj povodňami, obnovu biodiverzivity, stabilizáciu klímy a zmiernenie 10 výkyvov počasia. Okrem nasycovania pôdy a zvýšenia zásob podzemných vôd bude dochádzať aj k rovnomernejšiemu výskytu zrážkovej činnosti a tiež sa zabezpečí ochrana rýb pred vyhynutím v prípade výkyvov počasia. V priebehu výstavby nepriepustných hrádzok v odvodňovacom kanáli, vyregulovanom potoku alebo v priekope pri ceste sa musí zbaviť dno nánosov medzi jednotlivými hrádzkami a prípadne sa musia začistiť priľahlé svahy. Technické riešenie je možné využiť v čase povodne na protipovodňovú prevenciu 15 a v čase sucha na preventívne opatrenia pred suchom, teda na plošné udržiavanie nížin a rovín v dobrom stave na uspokojivé zvládnutie zvýšených zrážkových úhrnov a zabezpečenie dostatku vodných zdrojov v krajine. Využitie technického riešenia zabezpečí schopnosť územia začať si nanovo plniť svoje prirodzené funkcie pri distribúcii zrážkovej vody.
Zoznam vzťahových značiek
- nespevnená plocha
- vodný priesak
- pôdne kapiláry
- odvodňovací kanál
- nepriepustná hrádzka
- bezpečnostný prepadový otvor
- priepustný otvor
- dažďová voda
- ochranný kôš
-rybochod
- nastaviteľný hladinový nadstavec
- podzemná voda
- kontrolná studňa

Claims (1)

  1. Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody, ktorý je tvorený nespevnenou plochou s pôdnymi kapilárami, v ktorej je vytvorená jedna kontrolná studňa s podzemnou vodou a najmenej jeden odvodňovací 5 kanál s dažďovou vodou, do ktorého je pripevnená najmenej jedna nepriepustná hrádzka, ktorá je tvorená na vrchnej strane najmenej jedným bezpečnostným prepadovým otvorom a najmenej jedným priepustným otvorom, vyznačujúci sa tým, že na vnútornú časť priepustného otvoru (32) je pripevnený najmenej jeden ochranný kôš (41) a najmenej jeden nastaviteľný hladinový nadstavec (43) s pripevneným najmenej jedným rybochodom (42).
SK59-2022U 2022-05-10 2022-05-10 Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody SK9678Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK59-2022U SK9678Y1 (sk) 2022-05-10 2022-05-10 Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK59-2022U SK9678Y1 (sk) 2022-05-10 2022-05-10 Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK592022U1 SK592022U1 (sk) 2022-09-14
SK9678Y1 true SK9678Y1 (sk) 2023-01-11

Family

ID=83279996

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK59-2022U SK9678Y1 (sk) 2022-05-10 2022-05-10 Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9678Y1 (sk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202024101543U1 (de) 2023-04-03 2024-04-10 PlanetFuturum s.r.o. System zur Regulierung der Grundwasserreserven

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202024101543U1 (de) 2023-04-03 2024-04-10 PlanetFuturum s.r.o. System zur Regulierung der Grundwasserreserven

Also Published As

Publication number Publication date
SK592022U1 (sk) 2022-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2008156974A (ja) 雨水処理構造及び雨水処理方法
SK9678Y1 (sk) Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody
RU2573328C2 (ru) Резервный водосброс грунтового подпорного сооружения (варианты)
SK472023U1 (sk) Systém na regulovanie výšky hladiny zásob podzemnej vody
US2745768A (en) Erosion and flood control and land reclamation
CN210122703U (zh) 构建于河道河床的精滤湿地设施
KR100957070B1 (ko) 홍수와 수량 조절과 소수력발전용 지하 저수장치
CN211395412U (zh) 穿堤涵管出口护砌结构
DE102008007787B4 (de) Wasserfassung zur Triebwasserentnahme aus Fließgewässern für kleinere Ausleitungswasserkraftwerke im Mittel- und Hochdruckbereich
SK6834Y1 (sk) Systém na regulovanie výšky hladiny podzemnej vody
Lhotský The role of historical fishpond systems during recent flood events
CN214940811U (zh) 一种矿山生态环境恢复治理用雨水滞留系统
CN205577088U (zh) 一种污水流量可控及拦渣防倒灌截流井
CN213173548U (zh) 一种抗渗水利防洪堤坝结构
KR20140020548A (ko) 쇄굴방지 시스템 및 그 시공 방법
CN221142708U (zh) 一种实用型生态灌溉排水渠
CN212505699U (zh) 一种海绵城市道路排水结构
CN211816818U (zh) 一种用于生物滞留带的排水组件
CN1408957A (zh) 一种高水消能绕流设备及其方法
CN217105139U (zh) 带有多级植草沟的土质边坡
Aguirre et al. Restoration of a degraded torrential stream by means of a flood control system: the case of Arroyo del Partido stream (Spain)
CN212001495U (zh) 一种水利工程边坡排水结构
RU2392376C1 (ru) Гидротехнический канал в условиях многолетнемерзлых грунтов склона
RU2683512C1 (ru) Устройство для регулирования запасов пресных вод
SK1592007U1 (sk) Integrovaný technologický systém na ozdravovanie klímy