SK9289Y1 - Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom - Google Patents

Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom Download PDF

Info

Publication number
SK9289Y1
SK9289Y1 SK152021U SK152021U SK9289Y1 SK 9289 Y1 SK9289 Y1 SK 9289Y1 SK 152021 U SK152021 U SK 152021U SK 152021 U SK152021 U SK 152021U SK 9289 Y1 SK9289 Y1 SK 9289Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
engine
piston
cylinder
gas
working
Prior art date
Application number
SK152021U
Other languages
English (en)
Other versions
SK152021U1 (sk
Inventor
doc. Ing. Haľko Jozef, PhD.
prof. Ing. DrSc Vasilko Karol
Original Assignee
doc. Ing. Haľko Jozef, PhD.
prof. Ing. DrSc Vasilko Karol
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by doc. Ing. Haľko Jozef, PhD., prof. Ing. DrSc Vasilko Karol filed Critical doc. Ing. Haľko Jozef, PhD.
Priority to SK152021U priority Critical patent/SK9289Y1/sk
Publication of SK152021U1 publication Critical patent/SK152021U1/sk
Publication of SK9289Y1 publication Critical patent/SK9289Y1/sk

Links

Landscapes

  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)
  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)

Abstract

Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom je dvojtaktný motor pracujúci na báze termodynamického princípu, pričom ventilácia pracovného plynu (ďalej plyn) vnútri valca je vykonávaná prostredníctvom ventilov osadených v pieste valca motora. Motor s vonkajším ohrevom valca pracuje v rámci, na ten účel vytvoreného, uzavretého termodynamického okruhu obsahujúceho chladiacu jednotku, resp. chladiacu a ventilačnú jednotku na účely ochladzovania plynu prúdiaceho termodynamickým okruhom späť na vstup do valca motora. Tu opätovne počas každého cyklicky sa opakujúceho pracovného zdvihu plyn ohrevom od vnútorných stien valca zväčšuje svoju teplotu a objem, a tým vytvára tlak a silu na piest konajúci pracovný zdvih. Motor má vyššiu účinnosť a vyššiu možnosť regulácie výkonu a otáčok.

Description

SK 9289 Υ1
Oblasť techniky
Technické riešenie nového piestovo ventilovaného motora s vonkajším ohrevom patrí do oblasti dvojtaktných motorov pracujúcich na termodynamickom princípe, s jedným pracovným a jedným nepracovným zdvihom, s vonkajším ohrevom valca z vonkajšieho zdroja tepla zabezpečujúceho ohrievame pracovnej plynnej látky (ďalej plyn) vo valci motora počas jeho pracovnej činnosti. Nedeliteľnou súčasťou riešenia nového piestovo ventilovaného motora je aj riešenie funkčne nadväzného uzavretého termodynamického okruhu, ktorého je motor hlavnou súčasťou. Na vlastnosti nosného pracovného média, prúdiaceho v uzavretom termodynamickom okmhu počas činnosti motora, vo všeobecnosti nie sú kladené vysoké požiadavky. Na prácu motora môže byť ako plyn použitý tiež aj vzduch alebo iná vhodná plynná látka s požadovanými stabilnými fýzikálnymi a chemickými vlastnosťami v rozsahu pracovných teplôt motora; najmä dobrej tepelnej rozťažnosti a chemickej neagresívnosti. Podstata pracovnej činnosti motora spočíva v tom, že tepelná energia ohriateho plynu vo valci, prijímaná od vnútornej steny zvonku ohrievaného valca, sa mení počas pracovného zdvihu motora na mechanickú prácu piesta, najčastejšie prenášanú cez kľukový mechanizmus na vonkajší pohon pripojených zariadení. Z tohto pohľadu pracuje ako Stirlingov motor. Vzhľadom na možnosti využitia rôznych ekologických zdrojov energie, prípadne tiež napr. odpadového tepla z rôznych druhov prevádzok na zabezpečenie tepelnej energie na ohrev valca motora, pri prakticky jeho bezodpadovej prevádzke, je možné navrhované riešenie zaradiť k ekologickým strojovým pohonom.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti nie je známe riešenie piestneho motora s vonkajším ohrevom pracovného valca pracujúceho v systéme uzavretého termodynamického okmhu, v ktorom počas pracovnej činnosti motora v ustálenom režime stále prúdi plyn, ktorý je v motore ventilovaný cez teleso pohybujúceho sa piesta utesneného proti stene valca. Známe riešenia motorov s vonkajším ohrevom sú v súčasnosti najčastejšie riešené na princípe Stirlingovho motora s uzavretým termodynamickým systémom. Tieto dvojtaktné motory sú, vzhľadom na cyklické spätné prúdenie plynu na účely jeho ochladzovania v uzavretom termodynamickom systéme, principiálne riešené v podstate v dvoch variantných okruhoch riešenia:
Prvý variantný okruh predstavuje okruh riešení motorov, pri ktorých ohriaty plyn, počas cyklicky opakujúceho sa pohybu piesta medzi dolným a horným úvratom, vždy pri spätnom, nepracovnom pohybe piesta, prúdi vo valci cez obvodovú medzeru medzi stenou valca a obvodom piesta z priestoru pod piestom nad piest, kde je ochladzovaný a následne spätne pri pracovnom pohybe piesta prúdi už ako ochladený cez tú istú obvodovú medzeru z priestoru nad piestom do priestoru pod piest, kde je zase ohrievaný na účely vykonania ďalšieho pracovného zdvihu. Motor tak okrem svojej hlavnej pracovnej činnosti vykonáva aj funkciu pumpy zabezpečujúcej pumpovanie ohriateho a ochladeného plynu z priestoru pod piestom do priestoru nad piest a naopak. Pri pumpovaní plynu cez obvodovú medzeru medzi piestom a valcom dochádza do určitej miery k zmiešavaniu ohriateho plynu s ochladeným plynom. Keďže účinnosť a výkon motorov pracujúcich na termodynamickom princípe závisí od dosahovania maximálnych tlakov na dno piesta počas jeho pracovného zdvihu, spôsobených rozpínavosťou pracovného plynu vo valci pri jeho ohriatí z teploty po ochladení ti na teplotu t2, je zrejmé, že na dosiahnutie požadovaného teplotného rozdielu ΔΙ = t2 - ti, pri tomto spôsobe výmeny ohriateho plynu za ochladený, je potrebné priebežne dodávať viac tepelnej energie na ohrev valca motora ako v prípade, keby k zmiešavaniu nedochádzalo. Zároveň s tým, pri určovaní energetickej náročnosti a výkonu motora riešenom na tomto princípe, je nutné brať taktiež do úvahy tlakové straty počas jeho prevádzky vznikajúce vplyvom medzery medzi valcom a piestom. Uvedené aspekty rozhodujúcim spôsobom ovplyvňujú výslednú hodnotu účinnosti motora.
Druhý variantný okruh v súčasnosti predstavuje okmh riešení motorov s uzavretým termodynamickým systémom, pri ktorom piest motora, na rozdiel od 1. variantného okmhu riešenia, je utesnený vnútri valca, v ktorom vykonáva svoju činnosť. Motor pracuje na analogickom princípe vonkajšieho ohrevu valca, ako je to opísané v 1. variantnom riešení. Počas pracovnej činnosti motora je ohriaty plyn v tomto prípade riešenia po vykonaní pracovného zdvihu vytláčaný piestom motora v druhom spätnom nepracovnom takte späť z priestoru valca, pričom je zároveň kontinuálne nasávaný v danom objeme druhým pomocným synchrónne pracujúcim piestnym valcom s valcom motora cez spojovacie potmbie do svojho priestoru valca. Pri tomto nepracovnom spätnom zdvihu motora je tento ohriaty plyn pracovného valca ochladzovaný v chladiči, ktorý je buď súčasťou pomocného valca, alebo spájajúceho potmbia. Pri riešení týchto motorov je taktiež problematické zabezpečiť ochladenie celého odsávaného objemu ohriateho plynu z pracovného valca motora. Časť objemu ohriateho plynu nutne zostáva v časti spojovacieho potrubia medzi pracovným a pomocným valcom. Pri spätnom pohybe piesta pomocného valca, pri ktorom je ochladený plyn vytláčaný a zároveň nasávaný do pracovného valca pri pracovnom zdvihu piesta motora, sa táto časť ohriateho objemu stále zmiešava s ochladeným plynom, a tým úmerne zvyšuje teplotu ochladeného plynu vstupujúceho do pracovného valca.
SK 9289 Υ1
Je potrebné zobrať tiež do úvahy, že v priestore hlavovej vôle pracovného valca, medzi piestom v hornom úvrate a dnom valca, stále ostáva príslušný objem ohriateho plynu po jeho vytlačení z valca, ktoiý taktiež úmerne zvyšuje teplotu ochladeného plynu pred pracovným zdvihom piesta. Keďže účinnosť a výkon týchto motorov, podobne ako v 1. variantnom okruhu, závisí od teplotného rozdielu At = t2 - ť, je potrebné tieto skutočnosti tykajúce sa energetickej náročnosti taktiež zobrať do úvahy pri ich návrhu. Eliminácia opísaných nevýhod v 1. a v 2. alternatíve je súčasťou navrhovaného riešenia úžitkového vzoru.
Podstata technického riešenia
Podstata technického riešenia spočíva v novom riešení motora s ventiláciou plynu cez teleso piesta motora počas jeho pracovnej činnosti a v nutnej súčinnosti s tým tiež v novom systémovom riešení uzavretého termodynamického okruhu motora tvoreného účelovým prepojením chladiacej časti okruhu s valcom motora v oblasti dna a jeho hornej časti. Valec motora je ohrievaný zvonku vonkajším zdrojom tepla. Navrhovaný motor je dvojtaktný s jedným pracovným zdvihom - 1. takt a jedným nepracovným, spätným zdvihom - 2. takt. Cieľom tohto riešenia je snaha o zvýšenie účinnosti a zlepšenie technických vlastností motora oproti známym riešeniam motorov na termodynamickom princípe opísanom v doterajšom stave techniky. Princíp riešenia ventilácie v motore spočíva v osadení ventilov do telesa piesta, utesneného proti stene valca, ktoré v synchrónnej činnosti s pracovnou činnosťou motora, odvodenej najčastejšie od otáčok kľukového hriadeľa, sú zatvorené počas celého trvania pracovného zdvihu piesta z dôvodu uzavretia pracovného priestoru vo valci na účely ohriatia a expanzie plynu a následne sú otvorené počas celého trvania nepracovného, spätného zdvihu na účely ventilácie ohriateho plynu z pracovného priestoru pod piestom do priestoru valca nad piest. Pracovnú činnosť v rámci celého systému termodynamického okruhu, ktorého je motor hlavnou súčasťou, je možné opísať takto: Pred začiatkom pracovnej činnosti motora je potrebné ohriať valec motora z vonkajšieho zdroja tepla na požadovanú prevádzkovú teplotu tv, ktorá musí byť vonkajším zdrojom udržiavaná na tejto hodnote počas celej prevádzky motora. Oblasť vonkajšieho ohrevu valca je obvykle limitovaná výškou pracovného zdvihu piesta motora. Vonkajší ohrev plášťa valca, z pohľadu požiadaviek na intenzitu ohrevu plynu vo valci počas pracovnej činnosti motora, je často spojený aj vonkajším ohrevom dna valca. Pred začiatkom pracovnej činnosti motora, a tým aj celého termodynamického okruhu, musí byť celý uzavretý potmbný termodynamický okruhový systém včítane priestoru valca pod piestom a nad piestom vyplnený plynom, najčastejšie s pracovným tlakom rovnajúcim sa atmosférickému tlaku, resp. o iných parametroch, podľa konkrétnych požiadaviek kladených na činnosť celého navrhovaného termodynamického okruhu. Plyn prúdiaci termodynamickým okmhom počas celej činnosti motora nie je z termodynamického okruhu ventilovaný mimo neho a nie je ani doň dodávaný.
Rozbeh motora je vykonávaný pomocou vonkajšieho zdroja pohybu, ktoiým sa roztáča kľukový hriadeľ s ojnicou pohybujúcou piestom motora. Pri rozbehu motora počas jeho prvého pracovného zdvihu - 1. taktu, z horného do dolného úvratu, pri ktorom sú ventily v telese piesta zatvorené, sa plyn prítomný vo valci s počiatočnou teplotou t ohrieva od vnútorných stien valca motora na predpísanú teplotu t2, čo zároveň spôsobuje jeho rozpíname a vyvodzovanie požadovaného tlaku na dno piesta. Počas následného druhého nepracovného zdvihu piesta - 2. taktu (ako už bolo uvedené) z dolného do horného úvratu, keď sú ventily v telese piesta otvorené, je ohriaty plyn ventilovaný z priestoru valca pod piestom do priestoru valca nad piest. Pri každom ďalšom pracovnom cykle motora, počas ktorého sa opísaný termodynamický proces vo valci opakuje, je ohriaty plyn nachádzajúci sa nad piestom vždy opačnou stranou piesta nútene vytláčaný, resp. pumpovaný do otvoreného hrdla potrubia termodynamického okruhu na nútenú cirkuláciu cez jeho chladiaci systém, pri ktorom sa ochladí na teplotu ti, z ktorého ďalej kontinuálne prúdi späť pod piest do konštrukčne zvolenej oblasti dna valca motora, práve vykonávajúceho pracovný zdvih. Čiže pri každej dráhe piesta z horného do dolného úvratu - 1. takt, piest súčasne vykonáva dve činnosti: hlavnú pracovnú činnosť spočívajúcu v prenášam pohybu a axiálnej sily piesta na kľukový hriadeľ a činnosť vytláčania, resp. pumpovania ohriateho plynu z priestoru valca nad piestom do potrubného systému termodynamického okruhu.
Na ovládame ventilov môžu byť aplikované rôzne technické riešenia. Predpokladané najčastejšie riešenie je priamy spôsob ovládania, ktoré môže byť realizované napr. pomocou vačkového mechanizmu s vačkami umiestnenými vhodne na kľukovom hriadeli, ktoiých geometrický tvar a rozmery musia v tomto prípade spĺňať požiadavku na správnu funkciu ventilácie pri rešpektovaní zdvihu piesta v pracovnom cykle motora. Princíp riešenia piestnej ventilácie dovoľuje vhodne aplikovať ventilovú techniku riešenú aj na iných technickotechnologických princípoch, ovládanú buď priamo, alebo nepriamo v závislosti od otáčania kľukového hriadeľa, resp. pohybu piesta. Nutne však musí byť splnená požiadavka ich spoľahlivej funkcie a činnosti v synchronizácii s činnosťou motora.
Chladenie a prúdenie plynu v termodynamickom okruhu, z pohľadu požiadavky postačujúcej technickej úrovne riešenia, je principiálne navrhnuté v dvoch alternatívach.
SK 9289 Υ1
Prvá alternatíva predstavuje riešenie, pri ktorom je do chladiacej časti termodynamickom okruhu zaradená iba chladiace jednotka, v ktorej je cez ňu prúdiaci plyn ochladzovaný na teplom ti požadovanú na vstup do valca motora. Určitou nevýhodou tohto riešenia je zmiešavame zvyškového objemu ohriateho plynu z oblasti hlavovej vôle pracovného valca a časti vstupného hrdla chladiaceho okruhu do valca po každom nepracovnom zdvihu s pritekajúcim ochladeným plynom do priestoru valca pod piest. Oproti riešeniam motorov uvedených v 1. variantnom okmhu v doterajšom stave techniky, má toto riešenie výhodu v práci motora s utesneným piestom a v relatívne v menšom percente objemu zmiešavania sa ohriateho a ochladeného plynu počas pracovného zdvihu. Oproti uvedeným riešeniam v 2. variantnom okruhu motorov, má toto riešenie hlavnú výhodu najmä v tom, že na činnosť motora odpadá potreba ďalšieho piestneho pomocného valca. Druhá alternatíva riešenia termodynamického okruhu má chladiacu jednotku v smere prúdenia plynu prepojenú s vhodne zvolenou, resp. navrhnutou ventilačnou jednotkou, vháňajúcou ochladený plyn cez potrubie do valca motora. Pri tomto riešení nedochádza k zmiešavaniu teplého a ochladeného plynu pred vstupom do valca, nakoľko ventilačnou jednotkou stále vháňaný plyn do valca vypláchne pri spätnom pohybe piesta (s otvorenými ventilmi) všetok ohriaty plyn z pracovného priestoru valca nad piest.
Ak bude do termodynamického okruhu zaradená ventilačná jednotka výkonovo ovládateľná, potom je reálny predpoklad, že jej prostredníctvom bude možné optimalizovať ako aj regulovať lýchlosť a objem prúdenia pracovného plynu, a tým zároveň regulovať otáčky a výkon motora v danom rozsahu. Čo oproti súčasným motorom s konštantnými, resp. s iba obtiažne regulovateľnými otáčkami a výkonom, opísaným v predchádzajúcej kapitole, predstavuje zvýhodnené riešenie.
V prípade osobitných požiadaviek na optimalizáciu, resp. reguláciu prúdenia plynu v termodynamickom okruhu je možné, tak v prvej, ako aj v dmhej alternatíve, uvažovať tiež napr. aj o vhodnom zaradení účelovo navrhnutého vzdušníka pred alebo za chladiacu jednotku s požiadavkou alebo bez požiadavky, napr. na zvyšovanie tlaku prúdiaceho pracovného plynu. Prípadne je možné aplikovať aj iné vhodné pneumatické prvky do termodynamického okruhu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom je schematicky znázornený v pohľade vo zvislom reze na obr. 1 v prvom takte svojej činnosti a na obr. 2 v dmhom takte svojej činnosti.
Príklady uskutočnenia
Príkladom piestovo ventilovaného motora s vonkajším ohrevom 10 je motor s ventiláciou umiestnenou v telese piesta 2, pracujúceho v uzavretom termodynamickom okruhu tvoreného jeho chladiacou časťou prepojenou v oblasti dna a vrchnej časti s valcom 1 motora, obsahujúcom plyn s tlakom rovnajúcim sa atmosférickému tlaku, ktoiým môže byť napr. tiež aj vzduch alebo iný plyn s vhodnými fyzikálnymi a chemickými vlastnosťami, najmä ako sú ohrev, rozpínavosť, stálosť počas pracovného procesu a chemická neagresivita. Motor pozostáva z valca 1 obsahujúceho piest 2 pohybujúceho sa v dvojtaktnom cykle s jedným pracovným a jedným nepracovným zdvihom utesneného proti stene valca osadeného dvoma ventilmi (3) v telese piesta ovládanými dvoma vačkami (9) umiestnenými na kľukovom hriadeli (8). Valec (1) motora je vo svojej hornej a dolnej časti pripojený na otvorený potrubný termodynamický okruh obsahujúci chladiaci systém pozostávajúci pri prvej alternatíve (4) z chladiacej jednotky (6) a pri druhej alternatíve (5) z chladiacej jednotky (6) a ventilačnej jednotky (7) optimalizujúcej fychlosť a objem prúdiaceho plynu za jednotku času v termodynamickom okruhu. Valec (1) motora je pred začatím a následne počas celej pracovnej činnosti ohrievaný v oblasti dna a plášťa do výšky pracovného zdvihu piesta vonkajším ohrevom (10) na požadovanú teplotu tv. Pri pracovnej činnosti motora počas jeho prvého taktu, pri ktorom sú ventily (3) na pieste počas celého zdvihu zatvorené, je ochladený plyn s teplotou ti prúdiaci z termodynamického okruhu pod pohybujúci sa piest (2) z horného (HU) do dolného (DU) úvratu ohriaty na teplotu t2. Počas tohto ohrevu rozpínajúci sa plyn zväčšuje svoj objem a tlak prenášajúci sa na dno piesta (2), ktoiý výslednú axiálnu silu a pohyb prenáša cez ojnicu (11) kľukového mechanizmu na krútiaci moment a otáčky kľukového hriadeľa (8), čím je zároveň určený výkon motora. Pri následnom spätnom pohybe piesta (2) počas druhého taktu, pri ktorom sú ventily (3) na pieste (2) prostredníctvom vačiek (9) na kľukovom hriadeli (8) po celý čas spätného zdvihu piesta (2) otvorené, je ohriaty plyn z priestoru valca (1) pod piestom (2) ventilovaný cez otvory v pieste (2) do priestoru valca (1) nad piest (2). Pri cyklicky opakujúcom sa ďalšom pracovnom zdvihu piest (2) súčasne pri svojej hlavnej pracovnej činnosti svojou opačnou stranou vykonáva výtlak, resp. pumpovanie ohriateho plynu z priestoru valca (1) nad piestom (2) do potrebného hrdla na jeho nútenú cirkuláciu termodynamickým okruhom na účely jeho priebežného ochladzovania na teplotu ti v jeho chladiacej jednotke (6) a jeho spätného prúdenia späť na vstup do valca (1) motora pri prvej alternatíve riešenia; resp. pri druhej alternatíve riešenia,
SK 9289 Υ1 je prúdiaci ohriaty plyn ochladzovaný v chladiacej jednotke (6) prepojenej s výkonovo ovládateľnou ventilačnou jednotkou (7) s možnosťou optimalizácie a regulácie lýchlosti prúdenia a prietokového objemu plynu v potrubí pri jeho spätnom prúdení na vstup do valca (1) motora, čím zároveň bude možné v tejto alternatíve v určenom rozmedzí regulovať tiež otáčky a výkon motora. Rozbeh motora sa vykonáva po príprave celého termodynamického okruhu podľa uvedeného opisu, roztáčaním kľukového hriadeľa (8) spojeného ojnicou (11) s piestom (2) motora z externého pohybového zdroja až po nábeh na samostatnú činnosť.
Priemyselná využiteľnosť
Navrhované riešenie nového piestovo ventilovaného motora s vonkajším ohrevom je možné použiť na pohon rôznych strojov a zariadení, kde sú požiadavky, na tichší a spoľahlivý chod motora bez väčších vibrácií, jednoduchosť konštrukcie, dlhá životnosť, nízke požiadavky na údržbu, a popritom tiež tam, kde sa nejaví ako nevýhoda jeho robustnejšia konštrukcia. Vzhľadom na jeho prakticky bezemisnú a bezodpadovú prevádzku pri možnosti využívania na ohrev motora pre svoju činnosť tiež napr. odpadové teplo, resp. rôzne prírodné (napr. solárna energia a pod.) a obnoviteľné zdroje energie, je možné navrhovaný motor zaradiť k ekologickým pohonom. Jeho výhodou je však tiež to, že na pohon motora je možné použiť aj ďalšie drahý energií a palív, ako sú napríklad: elektrická energia, tekuté a plynné palivo, zemný plyn, tiež tuhé palivo, biomasa, bioplyn a pod. V porovnaní s riešeniami motorov uvádzaných v doterajšom stave techniky je možno reálne predpokladať, že pri navrhovaných motoroch bude možné dosahovať vyššie hodnoty účinnosti s lepšou reguláciou výkonu a otáčok. Aj keď konštrukciou motora nie je limitovaná horná hranica výkonu, je predpoklad, že v bežných prevádzkach sa budú používať motory s výkonom v rozsahu do cca 25 kW.

Claims (2)

  1. SK 9289 Υ1
    NÁROKY NA OCHRANU
    1. Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom, vyznačujúci sa tým, že pozostáva z valca (1) motora a z chladiacej časti termodynamického okruhu na ochladzovanie ohriateho plynu vytlače5 ného piestom (2) z valca (1) motora, pripojeného v oblasti dna a vrchnej časti k valca (1) motora, napojeného na vonkajší zdroj (10) tepla, v ktorom je pohyblivo uložený piest (2), utesnený proti stene valca a osadený ventilmi (3) v telese piesta (2) na vykonávanie pracovného zdvihu, kedy sú ventily (3) v telese piesta (2) zatvorené, a nepracovného zdvihu, kedy sú ventily (3) v telese piesta (2) otvorené na nútenú ventiláciu ohriateho plynu cez piest (2), pričom na kľukovom hriadeli (8) sú umiestnené vačky (9) na ovládame ventilov (3) a 10 piest (2) je spojený s ojnicou (11) na prenos lineárneho pohybu piesta (2) na nútený rotačný pohyb kľukového hriadeľa (8), pričom motor je umiestnený v uzavretom termodynamickom okmhu, naplneného chemicky stálym neagresívnym plynom.
  2. 2. Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, chladiaca časť termodynamického okruhu obsahuje chladiacu jednotku (6) alebo obsahuje chladiacu jednotku 15 (6) a aj ventilačnú jednotku (7).
    2 výkresy
SK152021U 2021-02-09 2021-02-09 Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom SK9289Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK152021U SK9289Y1 (sk) 2021-02-09 2021-02-09 Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK152021U SK9289Y1 (sk) 2021-02-09 2021-02-09 Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK152021U1 SK152021U1 (sk) 2021-04-28
SK9289Y1 true SK9289Y1 (sk) 2021-08-25

Family

ID=75613873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK152021U SK9289Y1 (sk) 2021-02-09 2021-02-09 Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9289Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK152021U1 (sk) 2021-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103233815B (zh) 一种基于余热利用的自由活塞直线发电机
CN201010924Y (zh) 挖掘机液压油自动快速散热系统
WO2009066178A4 (en) Heat engines
WO2008116392A1 (fr) Moteur thermique à absorption de chaleur et pression constante comportant un refroidisseur intermédiaire
CN102947575B (zh) 外燃式闭式循环热机
US11859494B2 (en) Combined circulating system of micro gas turbine, transportation means and charging system
CN105556067A (zh) 用于利用废热或地热的方法和热力发动机
KR101018379B1 (ko) 작동유체의 온도차를 이용한 밀폐식 외연기관 및 그 출력방법
JP5525371B2 (ja) 外燃式クローズドサイクル熱機関
SK9289Y1 (sk) Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom
CN103726950B (zh) 二冲程内燃机双回路余热回收系统
SK52021A3 (sk) Piestovo ventilovaný motor s vonkajším ohrevom
JP5317942B2 (ja) 外燃式クローズドサイクル熱機関
CN204780257U (zh) 一种具有螺杆膨胀机发电装置的印染控制系统
CN202746033U (zh) 扫气式双工质连续燃烧室活塞热动力系统
JP2019537685A (ja) 高い動的密度範囲の熱サイクル・エンジン
CN204663798U (zh) 一种活塞式空压机
CN103104370B (zh) 单缸三类门熵循环发动机
CN102889152B (zh) 采用蓄热式加热器、环型间隙冷却器和直线驱动配气活塞的斯特林发动机
KR20060071827A (ko) 엔진실린더, 재생기와 냉각기가 일체형으로 결합된외연열기관
JP2007085322A (ja) 容量差外燃機関
CN105781648B (zh) 低谷电存储调峰系统及其运行控制方法
CN103485931A (zh) 一种热声驱动的斯特林发动机
CN216953605U (zh) 一种余热驱动的冷热电三联供系统
CN203892046U (zh) 一种负压动力机器