SK9012Y1 - Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým - Google Patents

Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým Download PDF

Info

Publication number
SK9012Y1
SK9012Y1 SK29-2020U SK292020U SK9012Y1 SK 9012 Y1 SK9012 Y1 SK 9012Y1 SK 292020 U SK292020 U SK 292020U SK 9012 Y1 SK9012 Y1 SK 9012Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
plasma
cathode
nitric oxide
generator
silver
Prior art date
Application number
SK29-2020U
Other languages
English (en)
Other versions
SK292020U1 (sk
Inventor
Peter Janský
Original Assignee
Jansky Peter Pharmdr Mba
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jansky Peter Pharmdr Mba filed Critical Jansky Peter Pharmdr Mba
Priority to SK29-2020U priority Critical patent/SK9012Y1/sk
Publication of SK292020U1 publication Critical patent/SK292020U1/sk
Publication of SK9012Y1 publication Critical patent/SK9012Y1/sk

Links

Landscapes

  • Plasma Technology (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Abstract

Technické riešenie sa týka zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým konštantným prúdom, vyrobenej podľa lineárnej trojelektródovej schémy, ktoré je určené pre aplikačnú oblasť medicíny, ako aj iných vedných odborov. Po zapnutí zariadenia ovládačom (12) riadiaca jednotka (2) pripne generátor (1) plazmy cez stabilizátor (3) konštantného prúdu a výkonový usmerňovač (4) k výkonovému sieťovému transformátoru (5), t. j. ku konštantnému a stabilizovaného prúdu, pričom v generátore (1) vzniká medzi katódou (22) a anódou (35) trvale horiaci elektrický oblúk, geometricky stabilizovaný kanálom medzielektródovou rozpernou vložkou (31). Atmosférický vzduch súčasne nútene prechádza cez elektrický oblúk, ohrieva sa až do plazmového stavu a následne vychádza vonkajšou dýzou (37) v anóde (35) generátora (1) do okolitého priestoru. Tvorba plazmy v generátore (1) sa vykonáva za účinného obvodového chladenia katódy (22) cez vnútorné otvory (21) valcovej vložky (20) z elektricky nevodivého materiálu a chladiacu vložku (30) a na obvode anódy (35) v nadstavci (15).

Description

SK 9012 Υ1
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým vyrobenej konštantným prúdom podľa lineárnej trojelektródovej schémy, ktoré je určené pre aplikačnú oblasť medicíny, najmä terapeutické a/alebo chirurgické aplikácie, oblasť biológie a/alebo ekologické ošetrenia, ako aj pre iné vedné odbory.
Doterajší stav techniky
Je známe, že v prírode existujú horúce plazmy za atmosférického tlaku, napr. blesk je príkladom vzniku oblúkovej (horúcej) plazmy. Mnoho plazmových aplikácií s oblúkom je taktiež známych v rôznych výrobných procesoch, napríklad použitie plazmy pri tvorbe povrchových povlakov kovov a pod.
Taktiež sú známe procesy výroby studenej plazmy za atmosférického tlaku, z ktoiých väčšina využíva pozitívne a negatívne elektródy v rôznych konfiguráciách, uvoľňujúce voľné elektróny v prostredí vzácnych plynov (hélium, argón atď.), ktoré však majú často problémy s degradáciou elektródy a prehrievaním sa pri nepretržitej prevádzke, nakoľko je veľmi obťažné dosiahnuť podmienky procesu umožňujúce hustú studenú populáciu plazmových elektrónov bez degradácie elektródy a/alebo jej prehriatia.
Známe zdroje plazmy, ktoré sú schopné vytvárať plazmu za podmienok atmosférického tlaku, majú teplotu vyššiu ako 1 000 stupňov Celzia. Zahrievame plazmy sa bežne vykonáva klasickou elektromagnetickou indukciou, t. j. induktívnym ohrevom elektricky vodivých médií v striedavom elektromagnetickom poli indukčnej cievky. Tento zdroj plazmy obsahuje vysokonapäťový generátor striedavého prúdu, trubicovú nádobu na kremeň a indukčnú cievku chladenú tekutinou, ktorá má veľké množstvo vinutí.
Cievku vhodnú na takýto účel, napr. s priemerom 10 cm, je pritom bezpodmienečne nutné vybaviť mnohými vinutiami tak, aby bolo možné vyvolať indukciu v požadovanom objeme, keďže indukčný odpor sa zvyšuje pri frekvenciách vyšších ako 1 MHz. Vo všeobecnosti je však ťažké prispôsobiť generátor vysokého napätia induktívnemu odporu, nakoľko sa tým znižuje jeho efektívny výstupný výkon. Vývoj plazmového zdroja podľa doterajšieho stavu techniky vedie k zmenšovaniu jeho rozmerov, a tým aj k menšej účinnosti a vysokým plazmatickým teplotám, čo znamená obmedzenie oblasti jeho použitia, najmä pre oblasť medicíny, biológie a ekologických ošetrení.
Iné plazmové generátory sa používajú v elektrických výbojových zariadeniach, a tieto sú vybavené elektronickým oscilátorom, modulačnou jednotkou, rezonančným transformátorom a tyčovou výbojovou elektródou. Plazmový lúč je generovaný medzi koncom elektródy a predmetom. Elektronický oscilátor generuje oscilácie rádovo od cca 200 do 300 kHz. Modulátor zapína a vypína signál oscilátora vo frekvenčnej oblasti od 3 kHz do 5 kHz. Modulátor pritom vytvára zhustenú excitáciu rezonančného transformátora a predmetu. Takéto zariadenie má priaznivý terapeutický účinok na liečenie mnohých chorôb, najmä pôsobením tepla na určité oblasti tela. Pri uvedenom zariadení sa však prejavili viaceré nedostatky, ako viditeľná transformácia výboja z koróny do tvaru iskry, použiteľné nutné vedenie z neho priamo do liečeného tkaniva a že takýto vysoko frekvenčný signál negatívne vplýva na celkové zdravie liečenej osoby alebo zvieraťa.
Klasická koróna a iskrový výboj nevyhnutne vytvárajú ionizáciu, elektrický rozpad a zahrievame vzduchovej medzery medzi elektródou a telesom použitým ako druhá elektróda. S tým je spojený tepelne podmienený chaotický pohyb častíc vo výtokovej oblasti.
Bežná rádiofrekvenčná chirurgia pracuje s rádiofrekvenčným generátorom pri koagulácii sprejom, respektíve argónovej koagulácii (plazmový výboj v argónovom lúči), pričom rádiofrekvenčný generátor pracuje podľa spôsobu budenia nárazových impulzov a nárazovej ionizácie kmitajúcich obvodov. Toto impulzné budenie oscilujúceho obvodu dodáva krátke vysokofrekvenčné impulzy s intervalom pauzy relatívne dlhým časovým trvaním vzhľadom na trvanie impulzov. Pomer času trvania impulzu/času prestávky tvorí všeobecne cca 10 až 20 percent, čo vedie k vysokému špičkovému výkonu počas impulzov a navyše k veľmi vysokým špičkovým prúdom, ktoré môžu dosiahnuť niekoľko ampérov. Kapacita medzi pacientom a zemou je za týchto podmienok nedostatočná na uzavretie prúdového obvodu. Preto je pri konvenčnej rádiofrekvenčnej chirurgii nevyhnutne potrebná neutrálna elektróda. Ďalej vysoké prúdy vedú k relatívne veľkej kontaktnej ploche elektrického oblúka na tkanive v hodnote niekoľkých štvorcových milimetrov, čo je spojené s pomerne veľkou nutnou plochou prenikania tepelného účinku do tkaniva. Súčasne prúdenie vysokých špičkových prúdov tkanivom vedie k vysokému prúdovému zaťaženiu aj vo väčších jeho hĺbkach, čím môže nežiaduco vzniknúť poškodenie citlivých tkanív, napríklad nervového tkaniva v mozgu. Spektmm vysokofrekvenčného prúdu, ktoré pozostáva z krátkych impulzov, vždy obsahuje nedocenenú časť, ktorá je odvodená z frekvencie opakovania impulzov. Táto frekvencia je všeobecne v rozsahu medzi 10 a 70 kHz. Pritom aj takéto nízke frekvencie môžu spôsobiť poškodenie citlivých tkanív. Plazmové generátory uvedených druhov, ktoré generujú plazmu induktívne alebo pomocou oblúkového výboja, sú navyše z dôvodu nevyhnutných požiadaviek na ich chladenie príliš ťažké, takže sa nedajú umiestniť do aplikačného násadca. Takéto konvenčné plazmové gene
SK 9012 Υ1 rátory generujú v medicíne len málo použiteľnú plazmu s veľmi vysokou teplotou až niekoľko tisíc stupňov Celzia.
Známa je tiež technológia na kompaktné vytvorenie nerovnovážnej plazmy piezoelektrickým priamym výbojom z piezoelektrického transformátora vyžadujúcim nízke vstupné napätie, ktoré sa v nich transformuje na veľmi vysoké elektrické polia, pričom okolitý procesný plyn, typicky vzduch, je disociovaný a ionizovaný. Teplota plynu v plazme je spravidla teplota okolia 300 + 20 K za dosahovania hustoty elektrónov cca 1 014 a 1 016 m3. Takto sa vytvára typická studená nerovnovážna plazma. Nevýhodou takéhoto spôsobuje vytvorenie plazmy pre liečebné aplikácie len s nepatrným množstvo oxidu dusnatého.
Ďalší plazmový generátor je opísaný v EP-A 0837622. Tento generátor obsahuje zdroj napätia, elektrický oscilátor so zosilňovačom pripojeným k nízkonapäťovému zariadeniu, rezonančný transformátor s nízkonapäťovým vstupom, vysokonapäťový výstup a pripojenie vysokonapäťového výstupu rezonančného transformátora k vybíjanej elektróde. Takýto oscilátor je vybavený spätnoväzbovým vinutím, ktoré je tvorené v prevádzke jednostupňovým výkonovým oscilátorom, ktorého nevýhodou je veľmi nízka stabilita výbojovcj amplitúdy a vznik s ňou spojených problémov riadenia výkonu generátora.
V patente US 4 781 175 je opísaná elektrochirurgická vodivá metóda prúdenia plynu na dosiahnutie zlepšenej šarže pre koaguláciu. Určený ionizovateľný plyn v prúde sa privádza do tkaniva vopred určenou prietokovou lýchlosťou postačujúcou na vyčistenie prírodných tekutín z tkaniva a na vytvorenie tkanivovej stromy. Na dosiahnutie fulgurácie je pritom elektrická energia vedená vo forme oblúkov v ionizovaných vodivých dráhach.
V EP 0787465 sa opisuje studený plazmatický koagulátor. Koagulátor studenej plazmy obsahuje vysokofrekvenčný zdroj energie, plynový dynamický blok a plazmotrón. Napájači zdroj obsahuje usmerňovač, zásobník kondenzátora a menič napätia. Rezonančný induktor a dielektrická trubica sú umiestnené koaxiálne, pričom jeden koniec dielektrickej trubice je spojený s plynovým dynamickým blokom a druhý koniec dielektrickej trubice je v polohe potrebnej na vytlačenie plazmy cez výstupnú dýzu. Cievky rezonančného induktora pozostávajú z nízkonapäťovej a vysokonapäťovej sekcie, kde je nízkonapäťová sekcia rezonančných cievok pripojená k výstupu meniča napätia.
Podľa patentu býv. NDR 79087 je známe zariadenie na prevádzkovanie induktívneho plazmového horáka. Vysokofrekvenčný striedavý prúd ý z vysokofrekvenčného generátora sa privádza do prevádzkovej cievky. Ovládacia cievka je umiestnená oddelene od vysokofrekvenčného generátora a je nastaviteľným spôsobom pripojená výkonným koaxiálnym káblom k vysokofrekvenčnému generátoru. Indukčný plazmový plameň je generovaný vnútri izolačnej tmbice prevádzkovej cievky. Riešenie je priestorovo náročné a technicky zložité.
Ďalej podľa EP 0155496 je známy zdroj plazmových emisií, ktoiý obsahuje vysokofrekvenčný generátor energie, plazmový horák, prostriedky na automatické a nepretržité maximalizovanie vysokofrekvenčného výkonu prenášaného z generátora do záťažovej cievky. Sériová a skratovacia sieť sú laditeľné na prispôsobenie impedancie generátora energie a záťažovej cievky. Každá sieť obsahuje najmenej jeden variabilný kondenzátor a riadiaci prostriedok na pohon kondenzátorov, pričom riadiaci prostriedok obsahuje prvý motorový prostriedok a druhý motorový prostriedok na pohon uvedeného najmenej jedného kondenzátora každej jednotlivej siete, ako aj detekčné prostriedky na poskytnutie vstupných signálov predstavujúcich fázový vzťah vysokofrekvenčného napätia a vysokofrekvenčného prúdu. Takéto riešenie je technicky zložité.
Podľa patentu US 6958063 je známy plazmový generátor na generovanie plazmového lúča, ktoiý je vybavený samostatným, frekvenčné laditeľným oscilátorom, pričom kmitočtovo laditeľný oscilátor riadi koncový stupeň výkonu prostredníctvom hnacej fázy. Rádiofrekvencia výstupu z generátora je určená rezonančnou frekvenciou rezonančného transformátora. Nevýhodou zariadenia je, že vyrobený plazmový prúd je priestorovo obmedzený kondenzátorom umiestneným v násadci. Ďalšou jeho nevýhodou je, že takýto generátor neumožňuje lýchle ochladenie plazmy, napr. vodou, čím plazma z takéhoto generátora pre liečebné aplikácie obsahuje len nepatrné množstvo potrebného oxidu dusnatého.
Taktiež podľa patentu US 5909086 je známy plazmový generátor obsahujúci zdroj energie; elektronický oscilátor skonštruovaný na zosilňovacom (riadiacom) prvku, ktoiý je pripojený k nízkonapäťovej vstupnej časti; rezonančný transformátor majúci vstupnú časť nízkeho napätia, výstupnú časť vysokého napätia a jeden kolík výstupnej časti vysokého napätia rezonančného transformátora, ktoiý je pripojený k vybíjanej elektróde. Plazmový generátor poskytuje unipolámu plazmu na plazmovú terapiu. Jeho nevýhodou je vytvorenie plazmy, ktorá nie je lýchle ochladená, napr. vodou, preto pre liečebné aplikácie takáto plazma obsahuje len nepatrné množstvo potrebného oxidu dusnatého.
Z patentu KR 20130047997 je známy aj plazmový generátor s oddeleným typom zdroja napájania, ktoiý sa skladá zo zdroja energie, horákovej jednotky generátora oblúka a vysokofrekvenčnej jednotky. Napájacia jednotka prevádza vstupné striedavé napätie na jednosmerné napätie na výstup. Jednotka horáka na generovanie oblúka obsahuje anódovú jednotku valcového typu fungujúcu ako dýza v dolnej rovine vnútri telesa a katódovú jednotku vloženú do anódovej jednotky. Vysokofrekvenčná generačná jednotka je od jednotky napájania vzdialená a je inštalovaná v blízkosti horákovej jednotky generácie oblúka. Nevýhodou tohto rie
SK 9012 Υ1 šenia je vytvorenie plazmy, ktorá nie je lýchle ochladená, napr. vodou, čím táto pre liečebné aplikácie obsahuje len nepatrné množstvo potrebného oxidu dusnatého.
Opísané bežné vysokofrekvenčné chirurgické prístroje s generátorom plazmy dodávajú nestabilné signály vykazujúce vysoké prúdové vrcholy niekoľkých ampérov, ktoré môžu spôsobiť poškodenie aj v hlbšie usporiadaných rezoch tkanív na základe vysokého elektrického potenciálu vnútri a na vonkajšej strane bunkovej membrány. Tieto nedostatky skôr uvedených známych generátorov plazmy v zásade viedli k obmedzeniu používania elektromagnetickej technológie v medicíne, najmä v chirurgickom odbore a terapii.
Z uvedených dôvodov je výhodné poskytnúť zariadenie na výrobu studenej plazmy podľa technického riešenia, ktoré prekonáva ťažkosti spojené so skôr opísanými známymi generátormi plazmy.
Podstata technického riešenia
Skôr uvedené nedostatky vo veľkej miere odstraňuje zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým, zložené z riadiacej jednotky, stabilizátora konštantného prúdu, výkonového a pomocného usmerňovača, výkonového sieťového transformátora, pomocného zdroja, čerpadla, kompresora a generátora plazmy. Podstatou technického riešenia je, že je k riadiacej jednotke pripojený prietokomer chladiacej kvapaliny, ovládač a displej zariadenia, pričom jeden výstup riadiacej jednotky je elektricky prepojený so stabilizátorom konštantného prúdu, z ktorého mínusový pól je vyvedený do katódy a plusový pól na vonkajší plášť plazmy. Druhý vstup stabilizátora konštantného prúdu je prepojený cez výkonový usmerňovač na prvý výstup výkonového sieťového transformátora so vstupom pripojeným na zdroj striedavého elektrického prúdu, pričom druhý výstup výkonového sieťového transformátora je cez pomocný usmerňovač prepojený do čerpadla chladiacej kvapaliny a kompresora s vývodom atmosférického vzduchu výstupnou hadicou do osového otvoru katódy generátora plazmy. Druhé vstupy kompresora vzduchu a čerpadla sú pritom pripojené na samostatné výstupy riadiacej jednotky, pričom na vstup výkonového sieťového transformátora je cez pomocný zdroj zapojená riadiaca jednotka. Na samostatný výstup pomocného zdroja a riadiacej jednotky je pripojený ventilátor chladiča uzatvoreného chladiaceho okruhu rozvodu chladiacej kvapaliny, tvoreného čerpadlom zo zásobníka cez príslušné chladiace otvory generátora plazmy, chladič s ventilátorom, prietokomer do zásobníka chladiacej kvapaliny. Generátor plazmy je tvorený rúrkovým vonkajším plášťom, ktoiý je spojený z jednej strany skrutkovým spojom s nadstavcom a z druhej strany cez vnútornú spojku s vonkajšou spojkou, otočné osadenou za výstupkom rozšírenej časti priemeru kovovej rúrky s upevňovacou vložkou dvoch prepájacích spojok rozvodu chladiacej kvapaliny s hornými tesneniami a prúdovým prívodom katódy so stredovým tesnením. Prúdový prívod katódy je súčasne pripojený z jednej strany na mínusový pól stabilizátora konštantného prúdu a na prívodnú hadicu tlakového vzduchu a z dmhej strany dotykom do otvoru katódy, pričom obe prepájacie spojky s dolnými axiálnymi tesneniami sú osadené vo vnútorných otvoroch ústiacich do pozdĺžnych drážok elektricky nevodivej valcovej vložky. Valcová vložka je skrutkovým spojom upevnená za vonkajším tesnením vo vnútornej spojke a tesne posuvne osadená vo vonkajšom plášti s vnútorným otvorom so závitom, kde je v osi osadená tenká dlhá rúrkovitá katóda uzatvorená pevným hrotom, nad ktoiým je v nej vytvorený aspoň jeden bočný otvor. Zhora sú v závitovej axiálnej vonkajšej časti valcovej vložky čelne vytvorené dva protismemé vonkajšie otvory prechádzajúce zvonku po zvyšnej dĺžke valcovej vložky do zahĺbených pozdĺžnych drážok, v ktoiých je z oboch strán protismeme vytvorený radiálny otvor, vnútri je z opačnej strany valcovej vložky v osi vytvorené zahĺbenie s vnútorným závitom, kde je za prvým obvodovým tesnením upevnená chladiaca vložka s druhým obvodovým tesnením a otvorom v osi na katódu v polohe, keď sú oba priebežné radiálne otvory medzi prvým a dmhým obvodovým tesnením, za ktoiým je umiestnená elektricky nevodivá rozperná vložka čelne upevnená zaskrutkovanou špičkou vo valcovej vložke o čelo s malým otvorom v osi. V osi vonkajšieho plášťa je ďalej za špičkou nadstavcom s dolným tesnením osadený elektricky nevodivý krúžok s tretím obvodovým tesnením a anóda so štvrtým obvodovým tesnením a vonkajšou dýzou.
Je výhodné, ak je aspoň na časti povrchu vonkajšej a/alebo vnútornej spojky a/alebo povrchu vonkajšieho plášťa umiestnená vrstva z elektricky nevodivého materiálu.
Ďalej je výhodné, ak je na vzájomných čelách chladiacej vložky, rozpernej vložky, hrotu katódy, tesniaceho krúžku a anódy nanesená vrstva lepidla.
Taktiež je výhodné, ak je špička, katóda a anóda z medi, chladiaca vložka z medi alebo mosadze, rozperná vložka a tesniaci krúžok z keramiky alebo porcelánu, alebo skla, alebo reaktoplastu.
Rovnako je výhodné, ak je aspoň časť pevného hrotu katódy z hafnia alebo volfrámu, alebo zo zliatin medi alebo zliatiny striebra a paládia, alebo striebra a niklu, alebo striebra, medi a niklu, alebo zlata a niklu, alebo zlata, striebra a niklu, alebo zo pseudozliatiny volfrámu a medi, alebo volfrámu, medi a striebra, alebo striebra a nikl,u alebo molybdénu a striebra, alebo z medi, alebo bronzu s pokovovaným povrchom zlatom alebo striebrom.
Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým vyrába exogénny oxid dusnatý (N=O), t. j. plazmu
SK 9012 Υ1 chemického pôvodu, v ktorá je obsiahnutá vo vysoko a nízko teplotných prúdoch plynu (od 4 000 °C do 20 °C) vytváraných z atmosférického vzduchu na použitie v klinickej praxi, t. j. na liečbu chronických rán, preležanín, diabetickej nohy a ničenie nádorov alebo na použitie v režime koagulátora, alebo na dezinfekciu. Vzhľadom na uvedené mnohostranné využitie možno zariadenie podľa technického riešenia považovať za polyfunkčný lýziologický regulátor, ktoiý sa prejavuje vo forme:
normalizácie mikrocirkulácie (na úkor vazodilatácie), antiagregačného a antikoagulačného účinku NO;
priameho baktericídneho účinku NO, ako aj nepriameho prostredníctvom peroxynitritu, tvoriaceho sa v tkanivách pri interakcii NO so superoxidanionom (NO + 02 —> ONOO-);
indukcie fagocytózy baktérií neutrofilmi a makrofágmi;
aktivácie antioxidačnej ochrany;
zvýšenia sekrécie protizápalových a proregeneračných cytokínov a faktorov angiogenéz a dozrievania granulocytámeho tkaniva, proliferácie epitelu;
regulácie apoptózy a prevencie patologickáho jazvenia.
Hlavnou výhodou terapie zariadením na výrobu generátorom plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia je, že na rozdiel od väčšiny známych lýzikálnych a medikamentóznych faktorov liečby umožňuje využiť vplyv polyfunkčného NO na všetky fázy zápalovo-regeneračného procesu, čo podmieňuje vysokú účinnosť liečby v rôznych medicínskych odboroch.
Ďalšou výhodou tohto zariadenia je, že umožňuje lokálny vplyv na patologické ložisko, čo umožňuje vyhnúť sa všeobecným vedľajším účinkom, ako napríklad pri použití nitropreparátov - medicínskych donorov NO, ktoré vedú k vazodilatácii a inhibícii adhézie a agregácie doštičiek (antitrombotický efekt).
Pridaním zariadenia na výrobu generátora plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia k endoskopickým nástrojom, punkčným ihlám a drenážnym trubiciam sa môžu liečiť nielen otvorené defekty (rany a vredy), ale aj hlboké dutiny rany, pohrudnicové a brušné dutiny, dutiny pohlavných orgánov.
Taktiež výhodou tohto zariadenia je, že umožňuje využiť schopnosť exogénneho NO prenikať nielen cez povrch rany, ale aj cez nepomšenú kožu a sliznice, t. j. možnosť neinvazívneho účinku na hĺbkové ložiska a neurovaskuláme zväzky.
Zariadenie je z hľadiska technickej jednoduchosti, použitých rozmerovo malých a ľahkých komponentov, vo forme ľahkého malého prenosného prístroja, ktoiý umožňuje priamo u pacienta aplikáciu kombinácie tepelného účinku na tkanivo vzdušnou plazmou s následným jej prúdením za pôsobenia NO. Vysoká teplota vzdušných plazmových prúdov sa používa pri koagulácii povrchu rany a jej súčasnej sterilizácii a rovnako sa pri hemo-, lymfo-, aero- cholestáze odparovaním deštruujú novotvary a veľké masy nekrotického tkaniva pri disekciách. Na základe skôr uvedeného vyplýva univerzálnosť (polyfunkčnosť) zariadenia na výrobu generátora plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia pri liečbe rôznych ochorení, ktoré sú spôsobené zápalovými, deštruktívnymi poruchami regenerácie a cievnou dysfunkciou spojenou s polyfunkčnými vlastnosťami endogénneho oxidu dusnatého v tele a jeho účasťou na patogenéze a autogenéze rôznych ochorení. Navyše zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia je ľahko prenosné a technicky málo náročné na obsluhu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Konkrétny príklad uskutočnenia zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia je znázornený na pripojených výkresoch, kde je na:
obr. 1 zobrazená funkčná schéma elektrického zapojenia zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým, obr. 2 zobrazená funkčná schéma zapojenia chladenia zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým, obr. 3 zobrazená funkčná schéma rozvodu tlakového vzduchu zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým, obr. 4 zobrazený čelný pohľad na vonkajší plášť s nadstavcom generátora plazmy s oxidom dusnatým nezapojený na prívod a odvod chladiacej vody a prívod vzduchu a elektrickej energie, obr. 5 zobrazený pohľad zospodu na generátor plazmy s oxidom dusnatým zobrazený na obr. 4, obr. 6 zobrazený pohľad na prierez generátora plazmy s oxidom dusnatým zobrazený na obr. 4 a obr. 2 cez os prívodu a odvodu chladiacej vody a prívodu vzduchu a elektrickej energie, obr. 7 zobrazený pohľad na prierez generátora plazmy s oxidom dusnatým zobrazený na obr. 4 a obr. 5 cez os kolmú na os prívodu a odvodu chladiacej vody a prívodu vzduchu a elektrickej energie, obr. 8 zobrazený čelný pohľad na príklad vytvorenia valcovej vložky generátora plazmy s oxidom dusnatým, obr. 9 zobrazený pohľad zdola na valcovú vložku zobrazenú na obr. 5, obr. 10 zobrazený axonometrický pohľad na príklad axiálneho konektora na napojenie vonkajšieho plášťa generátora plazmy s oxidom dusnatým zobrazený na obr. 4 až obr. 7,
SK 9012 Υ1 obr. 11 zobrazený detailný pohľad na prierez prípojky napojenia vonkajšieho plášťa generátora plazmy s oxidom dusnatým zobrazený na obr. 10 cez os prívodu a odvodu chladiacej vody a prívodu vzduchu a elektrickej energie.
Príklady uskutočnenia
Konkrétny príklad zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým (ďalej tiež ozn. skr. NO) podľa technického riešenia je zobrazený na obr. 1 až 11. Zobrazené zariadenie je zložené z riadiacej jednotky 2, stabilizátora 3 konštantného prúdu, výkonového a pomocného usmerňovača 4, 6, výkonového sieťového transformátora 5, pomocného zdroja 7, čerpadla 10, kompresora 8 a generátora 1 plazmy. K riadiacej jednotke 2 je pripojený prietokomer 11 chladiacej kvapaliny, ovládač 12 činnosti zariadenia a displej 13, zobrazujúci najmä aktuálny aplikačný čas prevádzky nastavený ovládačom 12, celkový čas prevádzky zariadenia a pod. Jeden výstup riadiacej jednotky 2 je elektricky prepojený so stabilizátorom 3 konštantného prúdu, ktorého mínusový pól je vyvedený do katódy 22 a plusový pól na vonkajší plášť 14 generátora 1, napr. na kovovú rúrku 164. Stabilizátor 3 je ovládaný riadiacou jednotkou 2 a napájaný cez usmerňovač 4 sieťovým výkonovým transformátorom 5 pripojeným na zdroj striedavého elektrického prúdu, výhodne napr. na bežnú elektrickú sieť so striedavým napätím 230 V/50 Hz. Druhý výstup výkonového sieťového transformátora 5 je cez pomocný usmerňovač 6 pripojený na čerpadlo 10 chladiacej kvapaliny a kompresor 8 s vývodom atmosférického vzduchu výstupnou hadicou 192 do osového otvoru katódy 22 generátora plazmy. Čerpadlo 10 a kompresor 8 sú riadené riadiacou jednotkou 2, čím sa zabezpečujú optimálne podmienky na horenie plazmy. Riadiaca jednotka 2 a ventilátor 9 sú napájané pomocným zdrojom 7 pripojeným na zdroj striedavého elektrického prúdu, výhodne napr. na bežnú elektrickú sieť so striedavým napätím 230 V/50 Hz. Uzatvorený chladiaci okruh zariadenia je tvorený rozvodom 163 chladiacej kvapaliny zo zásobníka 40 čerpadlom 10 cez príslušné chladiace otvory generátora 1 plazmy, chladič 41 s ventilátorom 9 a prietokomer 11 do zásobníka 40 chladiacej kvapaliny. Generátor 1 plazmy tvorí rúrkový vonkajší plášť 14 spojený z jednej strany skrutkovým spojom s nadstavcom 15 a z druhej strany na vnútornej spojke 161 upevnenou vonkajšou spojkou 162 otočné osadenou za výstupkom rozšírenej časti priemeru kovovej rúrky 164 s upevňovacou vložkou 17 dvoch prepájacích spojok 18 rozvodu 163 chladiacej kvapaliny z čerpadla 10 s hornými tesneniami 181 a prúdovým prívodom 19 katódy 22 so stredovým tesnením 191, ktoiý je súčasne pripojený z jednej strany na mínusový pól stabilizátora 3 konštantného prúdu, pričom plusový pól je pripojený na prívodnú hadicu 192 tlakového vzduchu, a z druhej strany dotykom do otvoru katódy 22. Obe prepájacie spojky 18 s dolnými axiálnymi tesneniami 19 sú osadené vo vnútorných otvoroch 21 ústiacich do pozdĺžnych drážok 27 elektricky nevodivej valcovej vložky 20. Valcová vložka 20 je výhodne vytvorená napr. z polyuretánu, polypropylénu, bakelitu a pod., a je skrutkovým spojom upevnená za vonkajším tesnením 39 vo vnútornej spojke 161 a tesne posuvne osadená vo vonkajšom plášti 14 s vnútorným otvorom 21 so závitom, kde je v osi osadená tenká dlhá rúrkovitá katóda 22, vytvorená napr. z medi a pod., a uzatvorená pevným hrotom 23, napr. z medi, v ktorej je upevnená tenká elektróda z hafnia čierno zobrazená na obr. 6 a obr. 7, nad ktoiým je v nej vytvorený priebežný bočný otvor 24. Zhora sú v závitovej axiálnej vonkajšej časti valcovej vložky 20 čelne vytvorené dva protismemé vonkajšie otvory 25 prechádzajúce zvonku po zvyšnej dĺžke valcovej vložky 20 do zahĺbených pozdĺžnych drážok 27, v ktoiých je z oboch strán protismeme vytvorený radiálny otvor 26. Vnútri valcovej vložky 20 je z opačnej strany v osi súosovo vytvorené zahĺbenie s vnútorným závitom, kde je za prvým obvodovým tesnením 28 osovo upevnená chladiaca vložka 30 s druhým obvodovým tesnením 29 a otvorom v osi na medenú katódu 22 v polohe, keď sú oba priebežné radiálne otvory 26 umiestnené medzi prvým a druhým obvodovým tesnením 28, 29. Za chladiacou vložkou 30 je umiestnená elektricky nevodivá rozperná vložka 31, napr. z keramiky, upevnená zaskrutkovanou medenou špičkou 32 vo valcovej vložke 20 o čelo, ktorá má vytvorený v osi malý otvor. Ďalej je v osi vonkajšieho plášťa 14 za špičkou 32 nadstavcom 15 s dolným tesnením 38 osadený elektricky nevodivý krúžok 33 s tretím obvodovým tesnením 34 a anóda 35 so štvrtým obvodovým tesnením 36 a vonkajšou dýzou 37.
Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým sa zapne ovládačom 12, čím riadiaca jednotka 2 uvedie do činnosti chladiaci obvod zariadenia, t. j. prúdenie chladiacej kvapaliny čerpadlom 10 zo zásobníka 40 chladiacej kvapaliny cez príslušné obvodové otvory generátora 1 plazmy, chladič 41 a prietokomer 11 do zásobníka 40 chladiacej kvapaliny a čaká na vyhodnocovací signál o aktuálnej teplote chladiacej kvapaliny zariadenia. Ak je teplota vysoká až do nastavenej jej tolerancie, uvedie do činnosti ventilátor 9 chladiča. Potom riadiaca jednotka 2 uvedie do činnosti kompresor 8, ktoiý jednosmerne dodáva stlačený atmosférický vzduch otvorom v katóde 22 cez bočné otvory 24 do priestoru medzi katódou 22 a anódou 35. Následne riadiaca jednotka 2 cez výkonový usmerňovač 4 a výkonový sieťový transformátor 5 zapne k zdroju konštantného a stabilizovaného prúdu stabilizátor 3 konštantného prúdu, pričom v generátore 1 vzniká medzi katódou 22 a anódou 35 trvalé horiaci elektrický oblúk, geometricky stabilizovaný kanálom rozpernou vložkou 31. Atmosférický vzduch pritom prechádza cez elektrický oblúk, ohrieva sa až do plazmového stavu a následne vonkaj
SK 9012 Υ1 šou dýzou 37 v anóde 35 generátora 1 kužeľovito vychádza do okolitého priestoru. Geometrické parametre kanálovej časti generátora a napájacie a chladiace vlastnosti sú pri elektrickom oblúku nastavené tak, aby teplota plynu v oblúku bola optimálna na tvorbu oxidu dusnatého. Analýza zloženia termodynamickej rovnováhy plazmy vzduchu preukázala, že pri teplotách pod 2 000 °C koncentrácia NO v plynu nepresiahne 1 %, s rastúcou teplotou rýchlo rastie a dosiahne maximum (~ 5 %) pri teplote 3 500 - 4 000 °C. Tento rozsah teplôt je preto optimálny na tvorbu oxidu dusnatého. Rozsah reťazových a rozvetvených reverzibilných plazmochemických reakcií vedúcich k tvorbe NO môže byť vyjadrený chemickou rovnicou:
N2 + 02 <=> 2NO - 180,9 kJ
Vzhľadom na to, že stabilita molekuly oxidu dusnatého pri vysokých teplotách zodpovedá času syntézy, je potrebné vykonať rýchle ochladenie a stabilizovanie reakčnej zmesi. Aj v alternatívnych prípadoch použitia generátora 1, t. j. vo forme koagulátora alebo deštruktora, zohriaty vzdušnoplazmový prúd vyteká nepretržite priamo do okolitého priestoru vo forme jasne svietiaceho plameňa v tvare kužeľa. Stabilizovanie oxidu dusnatého rovnako prebieha brzdením vytekajúceho prúdu do okolitého studeného vzduchu. Koagulátor a deštruktor sa od seba odlišuje len priemerom výstupného kanálu anódy, výhodne napr. 1,2 mm a 0,7 mm. Z tohto dôvodu je veľkou výhodou, že je nadstavec 15 po konštrukčnej stránke len priskrutkovaný cez dolné tesnenie 38 na vonkajšom plášti 14 generátora 1, čo umožňuje ľahkú výmenu rôznych nadstavcov 15 na vonkajšom plášti generátora 1. Týmto spôsobom sa podľa potreby jednoducho a lýchlo dosahuje rozdiel v lýchlosti vzdušnoplazmového prúdu do 200 m/sekundu pre koagulátor a až do 600 m/sekundu pre deštruktor. Teplota vzdušnoplazmového prúdu po výstupe do okolitého priestranstva na reze výstupného kanála dosahuje 4 000 °C, čo je dostačujúce na dosiahnutie chirurgického efektu (koagulácie a deštrukcie). V niektoiých prípadoch, napr. pri malom chirurgickom zákroku, pri ktorom nedochádza k intenzívnemu krvácaniu, nie je potrebné dodať do tkanív takto horúci prúd. Teplota plynu v tomto prípade musí byť podľa potreby znížená ovládacími prvkami ovládača 12 cez riadiacu jednotku 2 deličom 3 napätia, nie však na úkor obsahu oxidu dusnatého v ňom. Tento cieľ sa dosahuje prostredníctvom dodatočného lýchleho ochladenia prúdu plazmy vytekajúcej z generátora 1. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým pritom takýmto spôsobom umožňuje na jednej strane znížiť teplotu prúdu až na teplotu okolia a na druhej strane „zmrazenie“ molekúl oxidu dusnatého, vzniknutého v elektrickom oblúku generátora 1. Takéto chladenie je v generátore 1 uskutočňované obvodovým chladením katódy 22 cez vnútorné otvory 21 valcovej vložky 20, chladiacu vložku 30 a na obvode anódy 35 v nadstavci 15.
Chladenie generátora 1 je možné v prípade potreby ešte účinnejšie dosiahnuť bežne známym pridaním externého chladiča alebo chladiča 41 labyrintového typu do rozvodu 163 chladiacej vody generátora 1.
Nakoľko molekula oxidu dusnatého má silný oxidačný potenciál vo vzdušnom prostredí, vstupuje do reakcií s molekulami kyslíka a vytvára chemicky stabilnú látku - oxid dusičitý (NO2), ktoiý z tohto dôvodu bude vždy prítomný v plynovom prúde obsahujúcom NO. Rozpätie získavaných koncentrácií NO je pritom veľmi široké od 2 500 ppm do nuly. Táto skutočnosť lekárovi umožňuje zvoliť si parametre, ktoré považuje za najvhodnejšie na konkrétny účel použitia generátora 1 plazmy. Analýza závislosti obsahu oxidu dusnatého na osi plynového prúdu od teploty preukazuje, že zariadenie na výrobu plazmy podľa technického riešenia poskytuje používateľovi obrovské množstvo možností najvhodnejších kombinácií tepelno-íýzikálnych a biochemických vplyvov na biologické tkanivá a objekty. Terapeutickú aplikáciu exogénneho oxidu dusnatého z generátora 1 plazmy vykonáva terapeut zariadením na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia manipuláciou generátora 1 rukou buď za elektricky nevodivú nezobrazenú prívodnú hadicu nasunutú na povrchu kovovej rúrky 164, alebo v rukavici vonkajším plášťom 14 generátora, alebo za nezobrazenú izolovanú časť vonkajšieho plášťa 14 generátora 1 tak, aby sa z generátora 1 zariadenia dodával vzdušnoplazmový prúd priamo na povrch liečenej nepoškodenej pokožky podľa potreby terapeuta zo vzdialenosti menšej ako 20 cm, výhodne vo vzdialenosti od 10 do 20 cm, dlhšie ako 5 minút, výhodne napr. 10 minút. Koaguláciu povrchov rán a deštrukciu poškodenej časti tela a jeho novotvarov vykonáva lekár alebo obsluha zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia manipuláciou rukou buď v rukavici za vonkajší plášť 14 generátora, alebo za nezobrazenú izolovanú časť vonkajšieho plášťa 14 generátora 1 tak, aby sa z generátora 1 zariadenia dodával vysokoteplotný vzdušnoplazmový prúd priamo na povrch rany. Teplota toku v oblasti kontaktu by nemala byť menšia ako 2 000 °C, t. j. vzdialenosť od výtoku z generátora 1 v oblasti účinku musí byť menšia ako 25 mm. Na samotnom začiatku po privedení energie vzdušnoplazmového prúdu s teplotou nad 2 000 °C k biologickému tkanivu nastane náhrev tkanivovej tekutiny až do bodu vam. Vytvorí sa kompaktná vrstva nekrózy pozostávajúca z produktov deštrukcie bielkovinových zlúčenín, čiastočne poškodených a nekrotických, ktoré si zachovávajú bunkovú štruktúru (55 °C) a zóna paranekrózy, t. j. pásmo čiastočne reverzibilných zmien v bunkách. Následne sa zóna paranekrózy stáva zdrojom regenerácie.
Ďalšie predĺženie času expozície vedie k zosilneniu procesu varu a vyparovaniu tkanivovej tekutiny. Vytvára sa hubovitá vrstva nekrózy, pórovitá, elastická a hermetická štruktúra, pozostávajúca z dehydrovaných
SK 9012 Υ1 bielkovín a tukových zlúčenín. V tkanive sa objavuje výrazná íýzikálna hranica odparenej kvapaliny, ktorá oddeľuje hubovitú a kompaktnú nekrotickú vrstvu tkaniva (100 °C). Horná teplotná hranica hubovitej nekrotickej vrstvy sa zhoduje s teplotou počiatočného termického rozkladu bielkovín a tukových zlúčenín, z ktolých vznikajú jednoduché chemické elementy (550 °C). Nad hubovitou nekrotickou vrstvou sa vytvára karbonizovaná (uhlíková) vrstva nekrózy, ktorá pozostáva zo zhoreného a zuhoľnateného tkaniva. Kvalitná hemo-, aero-, lymfo- a cholestáza je definovaná kladnou dynamikou vytvárania kompaktnej a špongiovitej nekrotickej vrstvy alebo nízkou mierou vzniku karbonizovanej (uhlíkovej) vrstvy nekrózy. Horná teplotná hranica hubovitej nekrotickej vrstvy je zhodná s teplotou počiatočného termického rozkladu bielkovín a tukových zlúčenín, z ktoiých vznikajú jednoduché chemické elementy (550 °C). Nad hubovitou vrstvou nekrózy sa vytvára karbonizovaná (uhlíková) vrstva nekrózy, ktorá pozostáva zo zhoreného a zuhoľnateného tkaniva. Kvalitná hemo-, aero-, lymfo- a cholestáza je definovaná nákladnou dynamikou vytvárania kompaktnej a špongiovitej nekrotickej vrstvy alebo nízkou mierou vzniku karbonizovanej (uhlíkovej) vrstvy nekrózy.
Tepelno-íýzikálne a geometrické parametre plazmového prúdu koagulátora sú pritom optimalizované tak, aby sa spoľahlivo dosiahla hemo-, aero-, lymfo- a cholestáza na ľubovoľných biologických tkanivách a pri akejkoľvek lýchlosti protismemého prúdu. Veľký prietok horúceho plynu z otvoru koagulátora (cca 200 m/s) vytvára na povrchu tkaniva podmienky, pri ktoiých sa koagulovaná vrstva vytvára priamo zo samotného tkaniva a nie z postupných protismemých tokov tekutín, ako je krv alebo lymfa. Univerzálny spôsob dávkovania energie, ktoiý je nevyhnutný na koaguláciu alebo deštrukciu, nastane zmenou expozičného času a vzdialenosti od výstupu z koagulátora alebo deštruktora do priestoru koagulácie alebo deštrukcie. Ak sa však požaduje získame spoľahlivej koagulácie alebo deštrukcie častí tela, potom vzdialenosť ošetrovaného povrchu od výstupu z manipulátora musí byť podľa potreby ošetrujúceho lekára v rozmedzí od 2 mm do 25 mm.
Opísané a vyobrazené uskutočnenie nie je pritom jediným možným riešením zariadenia na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa technického riešenia, nakoľko na povrchu vonkajšieho plášťa 1 a aspoň na časti povrchu rozvodovej matice 16 môže byť známymi spôsobmi umiestnená vrstva z elektricky nevodivého materiálu, ktorá umožňuje obsluhe bezpečne manipulovať s generátorom 1 plazmy aj priamo bez rukavice. Na vzájomných čelách chladiacej vložky 30, rozpernej vložky 31, hrotu katódy 3, tesniaceho krúžku 33 a anódy 35 môže byť nanesená vrstva lepidla brániaca prieniku chladiacej kvapaliny medzi tieto komponenty zariadenia. Špička 32, katóda 22 a anóda 35 môže byť mosadzná a rozperná vložka 31a tesniaci krúžok 33 môžu byť z porcelánu alebo skla, alebo reaktoplastu. Taktiež aspoň časť pevného hrotu 23 katódy 22 môže byť vytvorená zo zliatin medi alebo zliatiny striebra a paládia, alebo striebra a niklu, alebo striebra, medi a niklu, alebo zlata a niklu, alebo zlata, striebra a niklu, alebo zo pseudozliatiny volfrámu a medi alebo volfrámu, medi a striebra, alebo striebra a niklu, alebo molybdénu a striebra, alebo z medi a jej zliatin, alebo bronzu s pokovovaným povrchom zlatom alebo striebrom.
Priemyselná využiteľnosť
Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým otvára mnohoraké možnosti aplikácií, najmä v humánnej a veterinárnej medicíne, vo výskume, sterilizácii, pri znižovaní pachov a v mikrobiológii. Umožňuje tiež priemyselné aplikácie zahŕňajúce aktiváciu povrchov na optimalizáciu zmáčanlivosti a priľnavosti pri plastoch, napr. pri procesoch ich tlače, lakovania, lepenia a pod.

Claims (10)

  1. SK 9012 Υ1
    NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým, zložené z riadiacej jednotky (2), stabilizátora (3) konštantného prúdu, výkonového a pomocného usmerňovača (4, 6), výkonového sieťového transformátora (5), pomocného zdroja (7), čerpadla (10), kompresora (8) a generátora (1) plazmy, vyznačujúce sa tým, že k riadiacej jednotke (2) je pripojený prietokomer (11) chladiacej kvapaliny, ovládač (12) a displej (13) zariadenia, pričom jeden výstup riadiacej jednotky (2) je elektricky prepojený so stabilizátorom (3) konštantného prúdu, z ktorého mínusový pól je vyvedený do katódy (22) a plusový pól na vonkajší plášť (14) generátora (1) plazmy a dmhý vstup stabilizátora (3) konštantného prúdu je prepojený cez výkonový usmerňovač (4) na prvý výstup výkonového sieťového transformátora (5) so vstupom napojeným na zdroj striedavého elektrického prúdu a druhý výstup výkonového sieťového transformátora (5) je cez pomocný usmerňovač (6) prepojený do čerpadla (10) chladiacej kvapaliny a kompresora (8) s vývodom atmosférického vzduchu výstupnou hadicou (192) do osového otvoru katódy (22) generátora plazmy (1), ktoiých druhé vstupy sú pripojené na samostatné výstupy riadiacej jednotky (2), pričom na vstup výkonového sieťového transformátora (5) je cez pomocný zdroj (7) zapojená riadiaca jednotka (2) a na samostatný výstup pomocného zdroja (7) a riadiacej jednotky (2) je pripojený ventilátor (9) chladiča (41) uzatvoreného chladiaceho okruhu rozvodu (163) chladiacej kvapaliny, tvoreného čerpadlom (10) zo zásobníka (40) cez príslušné chladiace otvory generátora (1) plazmy, chladič (41) s ventilátorom (9), prietokomer (11) do zásobníka (40) chladiacej kvapaliny, kde je generátor (1) plazmy tvorený rúrkovým vonkajším plášťom (14), ktorý je spojený z jednej strany skrutkovým spojom s nadstavcom (15) a z druhej strany cez vnútornú spojku (161) s vonkajšou spojkou (162), otočné osadenou za výstupkom rozšírenej časti priemeru kovovej rúrky (164) s upevňovacou vložkou (17) dvoch prepájacích spojok (18) rozvodu (163) chladiacej kvapaliny s hornými tesneniami (181) a prúdovým prívodom (19) katódy (22) so stredovým tesnením (191), ktoiý je súčasne pripojený z jednej strany na mínusový pól stabilizátora (3) konštantného prúdu a na prívodnú hadicu (192) tlakového vzduchu a z dmhej strany dotykom do otvoru katódy (22), pričom obe prepájacie spojky (18) s dolnými axiálnymi tesneniami (19) sú osadené vo vnútorných otvoroch (21) ústiacich do pozdĺžnych drážok (27) elektricky nevodivej valcovej vložky (20), ktorá je skrutkovým spojom upevnená za vonkajším tesnením (39) vo vnútornej spojke (161) a tesne posuvne osadená vo vonkajšom plášti (14) s vnútorným otvorom (21) so závitom, kde je v osi osadená tenká dlhá rúrkovitá katóda (22) uzatvorená pevným hrotom (23), nad ktorým je v nej vytvorený aspoň jeden bočný otvor (24) a zhora sú v závitovej axiálnej vonkajšej časti valcovej vložky (20) čelne vytvorené dva protismemé vonkajšie otvory (25) prechádzajúce zvonku po zvyšnej dĺžke valcovej vložky (20) do zahĺbených pozdĺžnych drážok (27), v ktorých je z oboch strán protismeme vytvorený radiálny otvor (26), vnútri je z opačnej strany valcovej vložky (20) v osi vytvorené zahĺbenie s vnútorným závitom, kde je za prvým obvodovým tesnením (28) upevnená chladiaca vložka (30) s druhým obvodovým tesnením (29) a otvorom v osi na katódu (22) v polohe, keď sú oba priebežné radiálne otvory (26) medzi prvým a druhým obvodovým tesnením (28, 29), za ktorým je umiestnená elektricky nevodivá rozperná vložka (31) čelne upevnená zaskrutkovanou špičkou (32) vo valcovej vložke (20) o čelo s malým otvorom v osi, pričom v osi vonkajšieho plášťa (14) je za špičkou (32) nadstavcom (15) s dolným tesnením (38) osadený elektricky nevodivý krúžok (33) s tretím obvodovým tesnením (34) a anóda (35) so štvrtým obvodovým tesnením (36) a vonkajšou dýzou (37).
  2. 2. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že aspoň na časti povrchu vonkajšej a/alebo vnútornej spojky (162, 161) a/alebo povrchu vonkajšieho plášťa (14) je umiestnená vrstva z elektricky nevodivého materiálu.
  3. 3. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že na vzájomných čelách chladiacej vložky (30), rozpernej vložky (31), hrotu (23) katódy (22), tesniaceho krúžku (33) a anódy (35) je nanesená vrstva lepidla.
  4. 4. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nárokov tým, že špička (32), katóda (22) a anóda (35) je z medi.
  5. 5. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nárokov tým, že chladiaca vložka (30) je z medi alebo mosadze.
  6. 6. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nárokov az az az
    3,
    3,
    5, čujú čujú čujú tým, že rozperná vložka (31) a tesniaci krúžok (33) je z keramiky alebo porcelánu, alebo skla, alebo reaktoplastu.
  7. 7. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nároku 3, vyznačujú tým, že aspoň časť pevného hrotu (23) katódy (22) je z hafnia alebo volfrámu.
  8. 8. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nároku 3, vyznačujú tým, že aspoň časť pevného hrotu (23) katódy (22) je zo zliatin medi alebo zliatiny striebra alebo striebra a niklu, alebo striebra, medi a niklu, alebo zlata a niklu, alebo zlata, striebra a niklu.
  9. 9. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nároku 3, vyznačujú paládia, e sa tým, že aspoň časť pevného hrotu (23) katódy (22) je zo pseudozliatiny volfrámu a medi alebo volfrámu,
    SK 9012 Υ1 medi a striebra, alebo striebra a niklu, alebo molybdénu a striebra.
  10. 10. Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že aspoň časť pevného hrotu (23) katódy (22) je z medi alebo bronzu s pokovovaným povrchom zlatom alebo striebrom.
    6 výkresov
SK29-2020U 2020-03-10 2020-03-10 Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým SK9012Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK29-2020U SK9012Y1 (sk) 2020-03-10 2020-03-10 Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK29-2020U SK9012Y1 (sk) 2020-03-10 2020-03-10 Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK292020U1 SK292020U1 (sk) 2020-09-03
SK9012Y1 true SK9012Y1 (sk) 2021-01-27

Family

ID=72291245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK29-2020U SK9012Y1 (sk) 2020-03-10 2020-03-10 Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9012Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK292020U1 (sk) 2020-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5828464B2 (ja) プラズマ照射処理装置の作動方法及び物質にプラズマ照射する方法
RU2603296C2 (ru) Система и способ электрохирургической резки проводящим газом для лечения струпьев, уплотнения сосудов и тканей
ES2896405T3 (es) Sistema de generación de plasma frío
KR101056097B1 (ko) 대기압 플라즈마 발생장치
US9433071B2 (en) Dielectric barrier discharge plasma generator
RU2656333C1 (ru) Плазменный прибор со сменной разрядной трубкой
US9254164B2 (en) Electrosurgical system with suction control apparatus, system and method
CA2499135C (en) Plasma surgical device
KR100977711B1 (ko) 대기압 플라즈마 발생장치 및 이를 이용한 표면처리방법
RU2183474C1 (ru) Способ и устройство для формирования no-содержащего газового потока для воздействия на биологический объект
US20160193373A1 (en) Tubular Floating Electrode Dielectric Barrier Discharge For Applications In Sterilization and Tissue Bonding
US8057468B2 (en) Method to generate a plasma stream for performing electrosurgery
US9050081B2 (en) Anti-carbonization device
AU2011202512A1 (en) System and method for sensing tissue characteristics
EA001969B1 (ru) Усовершенствованный электрохирургический инструмент
JP2010536123A (ja) パルスプラズマを生成するパルスプラズマ装置および方法
US20210161581A1 (en) Devices, systems and methods for enhancing physiological effectiveness of medical cold plasma discharges
CN103656857A (zh) 一种便携式低温等离子体杀菌、美容设备
Lotfy Cold plasma jet construction to use in medical, biology and polymer applications
KR101150387B1 (ko) 모세관 구동 전극형 대기압 플라즈마 제트 발생기
CN110996488A (zh) 一种医用等离子体射流装置
Xu et al. A two-mode portable atmospheric pressure air plasma jet device for biomedical applications
SK9012Y1 (sk) Zariadenie na výrobu plazmy s oxidom dusnatým
RU2732218C1 (ru) Устройство для обработки ран и остановки кровотечений с применением низкотемпературной плазмы атмосферного давления
RU2732696C2 (ru) Портативное устройство, используемое главным образом для прижигания и высушивания посредством искрового разряда