SK8605Y1 - Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network - Google Patents

Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network Download PDF

Info

Publication number
SK8605Y1
SK8605Y1 SK500122018U SK500122018U SK8605Y1 SK 8605 Y1 SK8605 Y1 SK 8605Y1 SK 500122018 U SK500122018 U SK 500122018U SK 500122018 U SK500122018 U SK 500122018U SK 8605 Y1 SK8605 Y1 SK 8605Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
client
operating system
server
network
data
Prior art date
Application number
SK500122018U
Other languages
Slovak (sk)
Other versions
SK500122018U1 (en
Inventor
Stanislav Chlepko
Original Assignee
Chlepko Stanislav Ing
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chlepko Stanislav Ing filed Critical Chlepko Stanislav Ing
Priority to SK500122018U priority Critical patent/SK8605Y1/en
Publication of SK500122018U1 publication Critical patent/SK500122018U1/en
Publication of SK8605Y1 publication Critical patent/SK8605Y1/en

Links

Abstract

The connection of zero clients (K) with the server (S) for providing remote desktops via computer network (7) consists of at least one zero client (K) having hardware (B) and software (A) connectable to the peripherals (P). The zero client (K) is connected via the network (7) with at least one server (S) having operation system (1) or maternal operation system (M) with hypervisor (H) and plurality of virtual operation systems (2).

Description

Riešenie sa týka zapojenia nulových klientov so serverom na poskytovanie vzdialených desktopov cez počítačovú sieť a na zdieľanie výpočtového výkonu a prostriedkov servera (alebo skupiny serverov) medzi viacerými vzdialenými desktopmi poskytovanými serverom a prenosu dát medzi serverom a nulovými klientmi.The solution involves engaging null clients with a server to provide remote desktops over a computer network, and sharing the computing power and server resources (or group of servers) between multiple remote desktops provided by the server, and transferring data between the server and null clients.

Doterajší stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Podobné riešenia sú buď prevažne hardvérové ako „tenké klienty“, ktoré na strane klienta pozostávajú z jednoduchšieho hardvéru, ako je bežný osobný počítač. Tenké klienty tiež obsahujú špeciálny softvér, ktorý istú časť výpočtov vykonáva na pripojenom serveri. Softvér tenkého klienta (OS, drivery, aplikácie) je však vystavaný komplexnejšie ako softvér nulového klienta.Similar solutions are either predominantly hardware-based as 'thin clients', which on the client's side consist of simpler hardware than a conventional PC. Thin clients also include special software that performs some of the calculations on a connected server. However, thin client software (OS, drivers, applications) is more complex than zero client software.

Serverová strana býva v prípade tenkého klienta riešená v najjednoduchšom prípade tak, že na jeden fyzický server sa klienty pripájajú cez službu vzdialeného prístupu alebo cez špecializovaný proces (servis) operačného systému, alebo na serveri beží virtualizačný softvér, ktorý poskytuje každému klientovi vlastný virtuálny operačný systém.In the simplest case, the server side is usually solved by connecting clients to a single physical server through a remote access service or through a dedicated operating system process, or on the server running virtualization software that provides each client with its own virtual operating system .

Druhá kategória podobných riešení je čisto softvérová. Tieto softvéry nebežia však na dedikovanom minimálnom hardvéri, ale pod bežnými operačnými systémami na hardvéri bežného osobného počítača. Takisto umožňujú prenos obrazovky a zvuku po sieti zo vzdialeného počítača (fyzického či virtuálneho) a druhým smerom prenášajú vstupné údaje periférií, ale delia sana počítači o výpočtový výkon s inými aplikáciami.The second category of similar solutions is purely software. However, these software do not run on dedicated minimal hardware, but under conventional operating systems on a normal personal computer hardware. They also allow the screen and audio to be transmitted over a network from a remote computer (physical or virtual) and in the other direction they transmit peripheral input data, but they divide the computer's computing power with other applications.

V prípade softvérového vzdialeného prístupu býva serverová časť riešená obdobne ako v prípade tenkých klientov (tak, ako je uvedené).In the case of software remote access, the server part is solved similarly as in the case of thin clients (as described).

Podstata technického riešeniaThe essence of the technical solution

Nulový klient je hardvérové zariadenie so softvérom. Nulový klient umožňuje používateľovi pracovať so vzdialeným desktopom operačného systému servera, a tým virtuálne prenáša výkon vzdialeného servera po počítačovej sieti k používateľovi nulového klienta. Používateľ vníma a používa vzdialený desktop cez nulový klient takisto, ako keby sedel za klasickým počítačom.A null client is a hardware device with software. A null client allows the user to work with the remote desktop of the server operating system, thereby virtually transmitting the remote server's performance over the computer network to the null client. The user perceives and uses the remote desktop via the zero client as if he were sitting behind a classic computer.

Počet serverov v zapojení celého systému a konfigurácia sprístupnenia serverového operačného systému nulovým klientom môže byť rôzna, podľa toho, aký stupeň redundancie (zálohovania výkonu) a zdieľania výkonu je potrebné dosiahnuť.The number of servers involved in the whole system and the configuration of making the server operating system available to zero clients can vary, depending on the degree of redundancy (performance backup) and performance sharing required.

V ďalšom texte sa používa pre rôzne konfigurácie jednotný pojem „vzdialený operačný systém“ (skratka VOS), čím sa myslí ten operačný systém (či virtuálny operačný systém) na strane servera, ktorý jednému či viacerým nulovým klientom poskytuje službu vzdialeného desktopu. Pod pojmom „vzdialený desktop“ sa myslí služba pripojenia nulového klienta na VOS, na účely virtuálneho prenosu výkonu servera a jeho prostriedkov na nulový klient. Jeden vzdialený operačný systém môže poskytovať službu vzdialeného desktopu viacerým používateľom.Hereinafter, a single term "remote operating system" (VOS) is used for different configurations, meaning the server-side operating system (or virtual operating system) that provides remote desktop service to one or more null clients. The term "remote desktop" refers to the null client connection service to the VOS for the virtual transfer of server performance and its resources to the null client. One remote operating system can provide remote desktop service to multiple users.

Nulový klient sa pripája k bežnému počítačovému monitoru bežným reproduktorom a do nulového klienta sa pripájajú bežné periférie (napr. počítačová myš, klávesnica a iné). Jedinou úlohou nulového klienta je prenášať stav k nemu pripojených periférií na VOS a z VOS prenášať obrazové a zvukové dáta (prípadne dáta iných výstupných periférií), a to vo vhodne zakódovanej forme. Toto sa v závislosti od nastavenia nulového klienta môže diať aj paralelne cez viaceré siete či sieťové spojenia, jednak kvôli čo najrýchlejšiemu prenosu dát, tiež kvôli zálohovaniu siete (pre maximalizáciu dostupnosti siete v prípade výpadku jedného sieťového providera) a tiež kvôli bezpečnosti prenášaných údajov. Celé hardvérové aj softvérové vybavenie nulového klienta je dimenzované tak, aby nulový klient zvládal poskytovať iba túto jedinú úlohu, a preto bola jeho výbava maximálne ekonomická tak z hľadiska výkonu, ako z hľadiska obstarávacích nákladov.A null client connects to a conventional computer monitor with conventional speakers, and a null client connects common peripherals (e.g., a computer mouse, keyboard, and others). The only task of the zero client is to transfer the status of the peripherals connected to it to the VOS and to transfer the video and audio data (or data of other output peripherals) from the VOS in a suitably encoded form. Depending on the null client setting, this can be done in parallel over multiple networks or network connections, both for the fastest possible data transfer, as well as for network backup (to maximize network availability in the event of a single network provider) and security. The entire Zero Client hardware and software is designed so that Zero Client can handle only this single task, making it highly cost-effective and cost-effective.

Pred prenosom dát z nulového klienta dochádza k zakódovaniu dát do l'onny, ktorá umožňuje minimálny prenosový čas aj latenciu. Po prenose na VOS sú dáta v softvérovom module „kodér-dekodér“ dekódované do pôvodnej l'onny a podsunuté VOS tak, ako keby periférie boli pripojené priamo k danému VOS. Kódovanie a dekódovanie na nulovom kliente obsluhuje softvér bežiaci na nulovom klient e: jednoduchý operačný systém a na ňom bežiace programy zabezpečujúce spomenuté funkcie nulového klienta. Výhodou oproti iným existujúcim riešeniam je práve veľmi jednoduchá skladba softvérov na nulovom kliente, pretože tým je celý výkon nulový klient vyčlenený len na kódovanie, dekódovanie, výmenu a zobrazenie dát.Before transferring data from the null client, the data is encoded into l'onny, which allows for minimum transfer time and latency. After being transmitted to the VOS, the data in the "encoder-decoder" software module is decoded to the original l'onny and sub-VOS as if the peripherals were connected directly to the VOS. Zero client coding and decoding is handled by software running on the zero client: a simple operating system and programs running on it that provide the above zero client functions. The advantage over other existing solutions is just a very simple software package on the zero client, because this is the whole performance of the zero client dedicated only to encoding, decoding, exchange and display data.

Vo vzdialenom operačnom systéme je spustený softvérový modul „kodér-dekodér“, ktorý obdobne pred prenosom dát na nulového klienta kóduje dáta do vhodnej formy.In the remote operating system, the software module "encoder-decoder" is running, which similarly encodes the data in a suitable form before transferring data to the zero client.

VOS môžu byť nakonfigurované tak, aby dynamicky presmerovali iniciálne klientské spojenie na inýThe VOS can be configured to dynamically redirect the initial client connection to another

S K 8605 ΥΙS K 8605

VOS, v prípade, že je aktuálny VOS preťažený. Tiež pri výpadku dostupnosti VOS sa nulový klient automaticky, pokiaľ je tak nastavený, prepne na iný VOS (zoznam VOS, na ktoré sa pokúša pripojiť pri výpadku, má nulový klient uložený vo svojej pevnej vnútornej pamäti).VOS, if the current VOS is overloaded. Also, in the event of a VOS availability failure, the null client automatically switches to another VOS if set (the VOS list it attempts to connect to in the event of a failure is stored by the null client in its fixed internal memory).

Systém je pripravený na spoluprácu s tradičnými prvkami zabezpečení, ako sú antivíry, fírewally, služby ochrany proti DOS/DDOS útokmi, intrusion detection systémami a podobne. Celý výpočtový aj grafický výkon je dodávaný stranou serverov, taktiež údaje sú uložené na strane serverov a to umožňuje radikálne zjednodušiť hardvér aj softvér nulového klienta až na úroveň jednoduchosti jednočipových počítačov. Vporovnaní s bežnými osobnými počítačmi je výhodou zálohovanie a dynamická distribúcia výpočtového výkonu a grafického výkonu, keďže k fyzickému serveru sú typicky pripojené desiatky až stovky nulových klientov (podľa veľkosti organizácie, ktorá tento systém používa). Serverové výkonové prostriedky (CPU, GPU, RAM, miesto na diskoch, prípadne iné prostriedky) sa nulovým klientom prideľujú automaticky podľa aktuálnych potrieb programov vo VOS. Nedochádza k javu bežnému pri klasickom počítači, že výkon (resp. RAM, disk a iné) zakúpeného fyzického počítača nie je využitý.The system is ready to work with traditional security features such as anti-virus, virus threats, DOS / DDOS protection services, intrusion detection systems and the like. The entire computing and graphics performance is delivered by the server side, and the data is stored on the server side, which makes it possible to radically simplify zero-client hardware and software down to the simplicity of single-chip computers. Compared to conventional PCs, the advantage is backup and dynamic distribution of computing power and graphics performance, as tens to hundreds of zero clients are typically connected to a physical server (depending on the size of the organization using the system). Server power resources (CPU, GPU, RAM, disk space, or other resources) are automatically assigned to zero clients according to the current VOS program needs. There is no phenomenon common with a classical computer that the performance (or RAM, disk and other) of the purchased physical computer is not used.

Komponent všeobecne nazvaný „hypervízor H“, ktorý v spolupráci so softvérovým modulom „správa výkonu a záloh“ riadi prideľovanie spomenutých serverových prostriedkov, je generálne akákoľvek platforma virtualizácie operačných systémov alebo ich zdrojov, napríklad natívny hypervízor, softvérový hypervízor alebo kontajnerizér poskytujúci virtualizáciu na úrovni operačného systému.Generally, the "hypervisor H" component, which, in conjunction with the "performance and backup management" software module, controls the allocation of the server resources, is generally any platform for operating system or resource virtualization, such as a native hypervisor, software hypervisor, or container-level virtualization system.

Pod pojmom dynamické prideľovanie výkonu (výpočtového, grafického, prípadne iného výkonu) a dynamické prideľovanie prostriedkov servera (CPU, GPU, RAM, prípadne iných prostriedkov servera) je myslené prideľovanie výkonu alebo prostriedkov servera vzdialeným desktopom, v závislosti od ich okamžitej alebo obvyklej potreby.Dynamic allocation of performance (computational, graphical, possibly other performance) and dynamic allocation of server resources (CPU, GPU, RAM, or other server resources) is meant to allocate performance or server resources to a remote desktop, depending on their immediate or usual need.

Dynamické prideľovanie výkonu a radikálna jednoduchosť hardvéru nulového klienta umožňuje značne znížiť ekonomické nároky na počítačové vybavenie. Tiež sa značne šetrí životné prostredie, keďže dochádza iba k zlomkovej produkcii elektronického odpadu (obnovuje sa hlavne server, nulové klienty majú životnosť 10 rokov) a šetrí sa elektrickou energiou. Výhodou je vzdialená správa nulových klientov po sieti (inštalácia nového fírmvéru, zmena nastavení nulového klienta a iné úkony), a tiež vzdialená správa samotných VOS, keďže technici v organizácii sa už nemusia v drvivej väčšine prípadov fyzicky presúvať k pracovnému miestu.The dynamic allocation of performance and the radical simplicity of zero client hardware makes it possible to significantly reduce the cost of computing. It also saves the environment, as only a fraction of the electronic waste is produced (mainly the server is renewed, zero clients have a life span of 10 years) and is saved by electricity. Advantages include remote management of zero clients over the network (installing a new firmware, changing zero client settings, and other tasks), as well as remote management of the VOS itself, as the technicians in the organization no longer have to move physically to the job in the vast majority of cases.

Pre funkčnosť celého systému je nutné mať stále, stabilné, rýchle sieťové spojenie s nízkou latenciou prenosu údajov medzi nulovými klientmi a vzdialenými operačnými systémami. Ak je táto podmienka splnená, potom fyzický server, resp. servery, môžu byť umiestnené aj v datacentre. Systém pre maximalizáciu rýchlosti prenosu údajov a dostupnosti siete môže byť nakonfigurovaný na paralelné používanie viacerých sieťových spojení a aj viacerých sietí, v zmysle viacerých fyzických sietí, napr. Wi-Fi a aj pevné pripojenie. Akpríde k výpadku jednej siete, nulové klienty a VOS naďalej môžu automaticky komunikovať po zvyšných sieťach, bez nutnostirekonfigurácie systému či ľudského zásahu.For the functionality of the entire system, it is necessary to have a stable, fast, fast network connection with low latency data transfer between zero clients and remote operating systems. If this condition is met, then the physical server, respectively. servers can also be located in the data center. The system for maximizing data rate and network availability can be configured to use multiple network connections and multiple networks in parallel, in terms of multiple physical networks, e.g. Wi-Fi and wired connection. In the event of a single network outage, zero clients and VOSs can continue to automatically communicate over the remaining networks without the need for system reconfiguration or human intervention.

Do celkového riešenia patrí softvérový modul centrálny manažment na strane VOS, ktorý administrátorovi môže poskytovať nasledujúce funkcie:The overall solution includes the central management software module on the VOS side, which can provide the administrator with the following functions:

• Zobrazenie zmenšených náhľadov na vzdialené desktopy používateľov celého oddelenia - v reálnom čase administrátor vidí všetko, čo robia používatelia v celej skupine.• Display reduced views of remote desktops across the department - in real-time, the administrator can see everything users do across the group.

• Zdieľanie obrazu a zvuku vzdialeného desktopu administrátora vybraným používateľom • Vzdialená podpora používateľom, t. j. prevzatie plnej kontroly nad používateľovým vzdialeným desktopom.• Sharing the remote desktop image and sound of an administrator to selected users • Remote user support, i. j. take full control of the user's remote desktop.

• Posielanie notifrkácií vybranej skupine používateľov formou diskusie ako pri klasickom čete, alebo bez možnosti spätnej odpovede.• Send notifications to a selected group of users as a chat or with no feedback.

• Obnova vzdialených desktopov do východiskového stavu (prečistenie pracovnej plochy používateľov v celej skúpme jedným kliknutím).• Restore remote desktops to their default state (clean up the user's desktop with a single click).

• Centrálne skopírovanie súborov a adresárov s definovanou maskou z diskových adresárov všetkých používateľov v danom oddelení do prednastaveného diskového adresára administrátora (napr. zber vypracovaných zadaní na konci písomnej práce).• Centrally copying files and directories with a defined mask from the disk directories of all users in a given department to the default disk directory of the administrator (eg collection of elaborated assignments at the end of the written work).

• Nastavenie práv na diskové adresáre pre vybranú skupinu používateľov (viditeľnosť adresára, čítanie, zápis).• Set disk directory rights for the selected user group (directory visibility, read, write).

• Oprávnenia a zakázania spúšťania konkrétnych programov či definovanej masky programov (napr. zakázanie všetkých programov okrem vymenovaných programov).• Permissions and disabling of running specific programs or defined program masks (eg disabling all programs except the listed programs).

• Blokovanie intemetových stránok.• Blocking intemet pages.

• Blokovanie vybraných periférií P vrátane klávesnice a myši.• Block selected peripherals P including keyboard and mouse.

• Pridanie a odobratie nulového klienta K z oddelenia a zmena jeho nastavení.• Add and remove zero client K from the department and change its settings.

• Prezeranie si monitorovaných údajov v reálnom čase alebo vo vybranom časovom intervale: spustené programy, čas používania, vyžiadané webové stránky, štatistika sieťových spojení (protokol, port, smer, dátový tok).• Viewing monitored data in real time or at a selected time interval: running programs, usage time, requested web pages, network connection statistics (protocol, port, direction, bit rate).

• Vyhľadávanie v histórii monitorovaných dát: administrátor definuje skupinu jedného alebo vybraných• Search in monitored data history: the administrator defines a group of one or selected

S K 8605 Υί kritérií, pričom kritériá sú buď časový interval, alebo sa týkajú samotných dát - hľadanie podľa podreťazea v dátach, hľadanie konkrétneho údaja porovnaním s konkrétnou hodnotou pomocou operátorov ,je menší než“, „rovná sa“, ,je väčšínež“.With K 8605 kritériíί criteria, where the criteria are either a time interval or refer to the data itself - searching by substring in the data, searching for a particular data by comparison with a specific value by operators is less than "," equals "," greater ".

Funkcie centrálneho manažmentu môžu byť podľa potreby doplnené o nové funkcie. Funkcie centrálneho manažmentu môže administrátor použiť naraz na viaceré nulové klienty, pričom skupinu nulových klientov si administrátor sám definuje.Central management functions can be supplemented with new functions as needed. The central management functions can be used by the administrator at the same time to several zero clients, while the group of zero clients is defined by the administrator.

Zapojenie sa dá využiť všade tam, kde sa využívajú klasické osobné počítače, a to aj v nasadení od jedného kusa nulového klienta. Podmienkou je jedine kvalitná a rýchla počítačová sieť. Vzdialený desktop poskytuje to isté rozhranie a funkcie ako klasický počítač, preto sa používateľ nemusí nijako zaškoľovať. Na VOS môžu byť nainštalované všetky zvyčajne používané programy danej organizácie, preto je systém široko použiteľný v rôznych typoch organizácií.Wiring can be used wherever classic personal computers are used, even when deployed from one piece of zero client. The only condition is a high-quality and fast computer network. Remote desktop provides the same interface and features as a classic computer, so the user does not need to be trained. All commonly used programs of a given organization can be installed on the CI, so the system is widely applicable to different types of organizations.

Výhody zapojenia sa maximálne využijú v organizáciách, ktoré používajú desiatky až tisícky počítačov, ako sú školy, univerzity, úrady, banky, nemocnice, ale aj v kanceláriách, obchodoch a iných súkromných firmách. Čím viac nulových klientov organizácia použije, tým dosiahne vyššiu úsporu prevádzkových nákladov, väčšiu úsporu energií, vyšší stupeň vzdialenej správy a bezpečnosti, viac miesta, ktoré by inakzaberali rozmerné počítače, menšiu ročnú produkciu elektronického odpadu a CO2, a tiež dlhšiu životnosť IT technológie. Spôsob dozorovania prevádzky vzdialených desktopov a s tým spojené audítorské a komunikačné funkcie dostupné administrátorovi sú veľká výhoda v prípade škôl, kde je nutný častý až nepretržitý dohľad nad výkonom študentov, prípadne časté preberanie kontroly nad konkrétnym vzdialeným desktopom alebo blokovanie nežiaduceho obsahu.The benefits of engagement will be maximized in organizations that use tens to thousands of computers, such as schools, universities, offices, banks, hospitals, but also in offices, shops and other private businesses. The more zero clients an organization uses, the greater operational cost savings, greater energy savings, higher levels of remote management and security, more space that would otherwise occupy large computers, less annual production of electronic waste and CO2, as well as longer IT life. The method of supervising the operation of remote desktops and the associated audit and communication functions available to the administrator are a great advantage in schools where frequent or continuous supervision of student performance is required, or frequent control of a particular remote desktop or blocking unwanted content.

Pri prevádzke v školách a univerzitách sa často využije funkcia zapojenia „obnoviť vzdialený desktop do východiskového stavu“, keď je treba, aby nasledujúca trieda začínala hodinu, či elektronickú písomnú prácu v overenom žiadanom stave vzdialeného desktopu (bez výsledkov predošlých činností na danom vzdialenom desktope, napr. uložených súborov). Obdobne sa takto dá skupina vzdialených desktopov rýchlo uviesťdo stavu,kde sú na vzdialenom desktope dostupné konkrétne programy a obsahy,ktoré priamo súvisia s aktuálnym predmetom či danou lekciou.In schools and universities, the "reset remote desktop" wiring feature is often used when the next class needs to start an hour, or electronic writing in a verified desirable remote desktop state (without the results of previous activities on that remote desktop, such as saved files). Similarly, a group of remote desktops can be quickly put into a state where specific programs and content that are directly related to the current subject or lesson are available on the remote desktop.

Do zapojenia je tiež možné pripájať špeciálne periférie potrebné na výuku, napríklad mikroskopy, digitálne USB osciloskopy, slúchadlá a mikrofóny a podobne, potrebné k špeciálnym výukovým programom (napr. na výuku jazykov, chemické laboratórium, fyzikálne laboratórium a pod.).It is also possible to connect special peripherals necessary for teaching, such as microscopes, digital USB oscilloscopes, headphones and microphones and the like, required for special teaching programs (eg language learning, chemical laboratory, physical laboratory, etc.).

Zapojenie je platformou pre riešenie „informačné technológie ako prenajatá služba“: v bizniscentre si nájomník okrem kancelárie prenajme aj súpravu nulových klientov s perifériami a výkon servera a nemusí sa starať o žiaden vlastný hardvér. Pokiaľ bude mať nájomník záujem alebo bude mať legálnu nutnosť, tak systém je pripravený aj na prevádzku typu „fyzický server v priestore firmy“, teda aj na každom poschodí biznis centra.Engagement is the platform for “information technology as a leased service” solution: at the business center, the tenant, in addition to the office, also leases a set of zero clients with peripherals and server performance, and does not have to worry about any own hardware. If the tenant is interested or has a legal necessity, the system is also ready for the operation of the type “physical server in the company premises”, ie also on each floor of the business center.

V domácnostiach nájde nulový klient veľké uplatnenie aj v spojitosti s riešením serverovej služby v datacentrách a to od poskytnutia vzdialeného desktopu až po úroveň inštalácie a údržby aplikácií na VOS, napríklad cez služby telekomunikačného operátora. Rodine by úplne odpadli starosti so správou operačného systému, bežných aplikácií, opravovaním a vynovovaním hardvérového vybavenia, zálohovaním dát, zabezpečovaním hardvéru pred krádežami a softvéru pred vírusmi a malwarom. Prevádzka nulového klienta namiesto zvyčajného domáceho počítača sa tak pre domáceho používateľa stane nielen ľahšou, ale aj markantne lacnejšou alternatívou k vlastneniu hardvéru. Operátor si bude môcť určiť cenu za túto službu aj dynamicky, podľa toho, koľko prostriedkov a výkonu na strane serverov používateľ reálne spotrebuje či si objedná. Operátor tiež bude vedieť poskytnúť nulové klienty na prenájom, podobne ako to býva so settopboxmi. Rodič cez administrátorský softvér systému získa platformu na lepšie sledovanie činnosti detí tak v reálnomčase, ako aj historické dáta o využití vzdialeného desktopu. V kooperácii s operátorom bude mať nástroj na zabezpečenie vzdialeného desktopu pred neželaným obsahomIn households, the zero client will find great application also in connection with server service solutions in data centers, from providing a remote desktop to the level of installation and maintenance of VOS applications, for example through the services of a telecommunications operator. Families would completely eliminate the hassle of managing the operating system, common applications, repairing and upgrading hardware, backing up data, securing hardware against theft, and software against viruses and malware. Operating a null client instead of a normal home computer will not only make it easier for a home user, but also a significantly cheaper alternative to owning hardware. The operator will also be able to determine the price for this service dynamically, depending on how much resources and performance on the server side the user actually consumes or orders. The operator will also be able to provide zero clients for rent, similar to settopboxes. Through the system's administrator software, the parent gets a platform for better monitoring of children's activity in real time as well as historical data on remote desktop usage. In cooperation with the operator will have a tool to secure the remote desktop from unwanted content

Nulový klient v spojitosti so serverovou službou realizovanou v datacentre nájde uplatnenie aj v súkromnom sektore, napr. formou „IT for rent“, prípadne aj v štátnych organizáciách s využitíinnárodných dátových centier.Zero client in connection with server service realized in datacenter will find application also in private sector, eg. in the form of "IT for rent", eventually also in state organizations using national data centers.

Zapojenie ponúka pridanú hodnotu aj pre nasadenie v nemocniciach. Lekár sa môže prihlásiť do ktoréhokoľvek nulového klienta v celej nemocnici a ihneď uvidí svoj otvorený vzdialený desktop s rozpracovanými dátami vo svojich programoch, bez nutnosti zdĺhavého bootovania systému a otvárania aplikácií. Prihlásenie môže realizovať smart kartou, čo ešte viac spohodlní a urýchli prihlasovanie. Lekár bude mať v celom systéme jednotný prístup k zdravotnej dokumentácii pacientov a záverom vyšetrení. Pacient môže počas pobytu v nemocnici využiť nulové klienty na oddelení, kde leží, na prezeranie si dokumentácie o jeho osobe (plánované vyšetrenia, nálezy, dávkovanie liekov a pod.).Involvement also offers added value for use in hospitals. The doctor can log in to any null client in the entire hospital and immediately see his open remote desktop with the data in progress in his programs, without the need for a long boot and opening applications. Login can be done by smart card, which makes it even more convenient and faster to log in. The doctor will have a unified approach to the patient's medical records and the conclusions of the examinations throughout the system. The patient can use zero clients at the ward where he / she is located to view the documentation of his / her person (planned examinations, findings, medication dosing, etc.).

Nulový klient a aj VOS sú pripravené pracovať s rozsiahlou skupinou periférií, ktoré uľahčia používanie či zvýšia bezpečnosť, napríklad holografická klávesnica a myš, holografický displej, projektor, čítačka smart kariet, snímač odtlačkov prstov. Holografická klávesnica a holografický displej vedia byť zabudované ajBoth the Zero Client and VOS are ready to work with a large group of peripherals that make it easier to use or increase security, such as a holographic keyboard and mouse, holographic display, projector, smart card reader, fingerprint reader. The holographic keyboard and holographic display can also be built in

S K 8605 Υ1 do tela nulového klienta. Pri zapnutí nulového klienta sa vysunie holografícký displej a zobrazí sa holografická klávesnica a myš. V spojitosti s batériou nulového klienta a Wi-Fi pripojením nulového klienta pôjde o totálne prenositeľné zariadenie na účel desktopovejpráce so vzdialeným operačným systémomS K 8605 Υ1 into the body of the zero client. When the Zero Client is turned on, the holographic display pops out and the holographic keyboard and mouse are displayed. In conjunction with a zero client battery and a zero client Wi-Fi connection, it will be a totally portable device for desktop computing with a remote operating system

Nulový klient môže byť nepovinne vybavený aj hardvérovým modulom na spojenie s telefonickou sieťou, čiže sa z neho bude dať volať tak ako z bežného telefónu. To isté platí pre kameru.The zero client can also be optionally equipped with a hardware module for connection to the telephone network, so it can be called as from a regular telephone. The same goes for the camera.

Nulový klient môže byť vyhotovený aj v „tabletovom“ či „mobilnom“ prevedení, kde je ako primárna vstupno-výstupná periféria použitý dotykový displej v želanom rozmere. Samotný hardvér nulového klienta vrátane batérie je potom uschovaný v spoločnompuzdre s displejomThe zero client can also be made in a “tablet” or “mobile” version, where a touch screen in the desired size is used as the primary I / O peripheral. The zero client hardware, including the battery, is then stored in a common case with the display

Pre banky ponúkne zapojenie totálnu bezpečnosť dát, keďže nulový klient lokálne neukladá žiadne dáta vzdialených desktopov, na ktoré umožňuje prístup. Krádež nulového klienta teda neznamená únik dát. Tok dát medzi nulovým klientom a VOS je šifrovaný, algoritmus a konfigurácia použitej šifry je nastaviteľná. Zapojenie je pripravené na pripojenie nulových klientov do dátových centier, a teda banka má možnosť zvoliť si poskytovateľainôaštruktúry, ktorý spĺňa žiadanú úroveň fyzickej a dátovej bezpečnosti a spoľahlivosti.For banks, engagement will offer total data security, as the zero client does not locally store any remote desktop data to which it provides access. Therefore, stealing a null client does not mean data leakage. Data flow between the null client and VOS is encrypted, the algorithm and configuration of the used cipher is adjustable. The connection is ready to connect zero clients to the data centers, and thus the bank has the possibility to choose a structure provider that meets the required level of physical and data security and reliability.

Zapojenie sa dá použiť takmer vo všetkých mnohopočetných organizáciách. Zdieľanie výpočtového a grafického výkonu spolu so zálohovaním dát a sieťových spojení zabezpečuje robustnosť systému a jeho spoľahlivosť. Centralizovaná správa a vysoká bezpečnosť umožňujú systém použiť aj na účel ,JT forrent“ pre firmy. Zapojenie prinesie spoločnostiamobrovské ekonomické, ekologické a používateľské výhody.Involvement can be used in almost all multiple organizations. Sharing computational and graphical performance along with backing up data and network connections ensures system robustness and reliability. Centralized management and high security enable the system to be used for JT forrent purposes. Involvement will bring huge economic, environmental and user benefits to companies.

Prehľad obrázkov na výkresochBRIEF DESCRIPTION OF THE DRAWINGS

V obrázku č. 1 (ktorý patrí k príkladu uskutočnenia č. 1) je vyobrazená bloková schéma zapojenia, keď ide o jeden fyzický server, na ktorom beží jeden operačný systém a na ten sa cez softvérový modul sieťových spojení môže naraz prihlásiť viacero nulových klientov.In the picture no. 1 (which is an example of Embodiment No. 1), a block diagram is shown when there is a single physical server running one operating system and multiple null clients can log on to it via the network connection software module at a time.

V obrázku č. 2 (ktorý patrí k príkladu uskutočnenia č. 2) je vyobrazená bloková schéma zapojenia, keď ide o viacero fyzických serverov rovnakých ako v prvom prípade, pričom nulové klienty sú nastavené na pripojenie na konkrétny server a na iný server sa pripoja len v prípade nedostupnosti ich primárneho servera.In the picture no. 2 (which is an example of Embodiment 2), a block diagram is depicted when there are multiple physical servers the same as in the first case, with zero clients set to connect to a particular server and connect to another server only when their server is unavailable primary server.

V obrázku č. 3 (ktorý patrí k príkladu uskutočnenia č. 3) je vyobrazená bloková schéma zapojenia, keď ide o jeden fyzický server, na ktorom beží jeden materský operačný systém a na ňom beží hypervízor, pod ktorým beží viacero virtuálnych operačných systémov. Na každý virtuálny operačný systém na danom fyzickom serveri s a môžu prihlásiť viaceré nulové klienty.In the picture no. 3 (which is an example of Embodiment No. 3) is a block diagram of a physical server running a single parent operating system and running a hypervisor under which multiple virtual operating systems are running. Multiple null clients can log on to each virtual operating system on a given physical server with and.

V obrázku č. 4 (ktorý patrí k príkladu uskutočnenia č. 4) je vyobrazená bloková schéma zapojenia, keď ide o L fyzických serverov, na každom z nich ide o situáciu z tretieho prípadu a navyše sú jednotlivé virtuálne operačné systémy zo všetkých fyzických serverov navzájom prepojené a poskytujú si službu zálohovania používateľských dát. V prípade nedostupnosti aktuálneho virtuálneho operačného systému umožňujú prepnutie nulového klienta na iný virtuálny operačný systém (zálohovanie výkonu), a to aj na inom fyzickom serveri.In the picture no. 4 (which is an example of Embodiment No. 4), a block diagram of L physical servers is shown, each of which is a third case situation, and in addition, the individual virtual operating systems from all physical servers are interconnected and provide each other user data backup service. In case of unavailability of the current virtual operating system, they enable switching of the zero client to another virtual operating system (performance backup), even on another physical server.

Príklady uskutočneniaEXAMPLES

Príklad 1Example 1

Zapojenie nulových klientov K so serverom S na poskytovanie vzdialených desktopov cez počítačovú sieť 7 je charakterizované tým, že minimálne jeden nulový klient K obsahujúci hardvér B a softvér A pripojiteľný na periférie P, je cez sieť 7 spojený s jedným serverom S obsahujúcim operačný systémservera (skratka OS) 1, driver 3 periférií, modul 4 sieťových spojení, kodér a dekodér 5, monitoring 8, správu výkonu a záloh 9 a centrálny manažment 6. Nulový klient K po zapnutí načíta zo svojej trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B softvér A a spustí ho. Softvér A načíta konfiguráciu z trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B a z nej adresu operačného systému servera 1. Používateľ zadá do prihlasovacej obrazovky nulového klienta K svoje prihlasovacie údaje (prípadne sa prihlási pomocou periférie P, napr. smart karty či snímača odtlačkov prstov). Po iniciovaní prihlásenia používateľom nulový klient K iniciuje spojenie s operačným systémom 1 a používateľovi umožní prácu so vzdialeným desktopom Dynamické prideľovanie grafického výkonu, CPU, RAM, diskového miesta, prípadne iných prostriedkov servera, medzi desktopy viacerých používateľov je riadené softvérovýmmodulom správa výkonu a záloh 9 bežiacom v OS 1.Connection of zero clients K to a server S for providing remote desktops via a computer network 7 is characterized in that at least one zero client K comprising hardware B and software A connectable to peripherals P is connected via network 7 to one server S containing the server operating system (abbreviation) OS) 1, peripheral driver 3, network link module 4, encoder and decoder 5, monitoring 8, power and backup management 9, and central management 6. Upon power up, Zero client K reads software A from its permanent internal memory in hardware B and starts it. . Software A retrieves the configuration from the non-volatile internal memory in hardware B and the server operating system 1 address from it. The user enters their login data into the null client K login screen (or logs in using a P peripheral, eg smart card or fingerprint reader). After initiating a user login, the zero client K initiates a connection to operating system 1 and allows the user to work with a remote desktop Dynamic allocation of graphics performance, CPU, RAM, disk space, or other server resources, managed by multi-user desktops in OS 1.

Po úspešnom prihlásení sa na OS 1 sa cez sieť 7 (cez viaceré sieťové pripojenia, ak je nulový klient Ktak nakonfigurovaný) začne v reálnomčase prenášať obrazový a zvukový stav desktopu z operačného systému 1 na nulový klient K. Výstupné dáta určené pre periférie P, ako je napríklad obraz či zvuk, sa prenášajú smerom z operačného systému 1 na nulový klient K. Opačným smerom z nulového klienta K na operačný systém 1 sa prenášajú údaje o perifériách P zapojených do nulového klienta K, pričom tieto dáta sú podsunuté opeAfter successfully logging on to OS 1, the video and audio state of the desktop will be transferred in real time from the operating system 1 to the zero client K via the network 7 (via multiple network connections if the K-client is configured). for example, a picture or sound are transmitted from the operating system 1 to the null client K. In the opposite direction from the null client K to the operating system 1, the data about the peripherals P connected to the null client K are transferred,

S K 8605 Υ1 račnému systému 1 cez driver 3 periférií tak, aby ich OS 1 spracoval tak isto, ako keby periférie boli pripojené k priamo k nemu. Softvér oboch strán (operačný systém 1 aj nulový klient K) kóduje a dekóduje dané údaje v reálnom čase. OS 1 tak robí v module „kodér-dekodér“ 5 a nulový klient K časť dát v module softvér A, a pokiaľ je tak nakonfigurovaný, tak časť dát aj v module hardvér B. Dáta sú kódované tak, aby mohli byť vymieňané paralelne cez viaceré sieťové spojenia (prípadne sériovo, ak je tak softvér nakonfigurovaný) z modulu 4 sieťových spojení po sieti 7 a aby celkový čas prenosu a dekódovania bol čo najnižší. Systém šifruje všetku sieťovú komunikáciu, pričom algoritmus šifry a konfigurácia šifry (napr. dĺžka kľúča) je nastaviteľná. Monitoring 8 na serverovej strane sleduje celkové zaťaženie siete 7 a údaje o zaťažení poskytuje modulom „kodér-dekodér“ 5 na OS 1 a softvéru A na nulovom kliente K. V závislosti od hodnôt vyťaženia siete môžu OS 1 aj nulový klient K používať rôzne techniky kompresie dát a regulácie sieťovej komunikácie, a tak zabezpečovať rýchlu výmenu dát medzi OS 1 a všetkými nulovými klientmi K aj v podmienkach vysokého vyťaženia siete 7.With the K 8605 Υ1 control system 1 through the peripheral driver 3 so that OS 1 handles them as if the peripherals were connected directly to it. The software of both parties (operating system 1 and zero client K) encodes and decodes the data in real time. OS 1 does this in the "encoder-decoder" module 5 and the null client K part of the data in module A and, if configured, part of the data in the hardware module B. The data is coded so that it can be exchanged in parallel over several network connections (or serially if software is configured) from network connection module 4 over network 7 and to minimize overall transmission and decoding time. The system encrypts all network communication, while the cipher algorithm and cipher configuration (eg key length) is adjustable. Server-side monitoring 8 monitors the overall network load 7 and provides load data to the encoder-decoder 5 on OS 1 and software A on the zero client K. Depending on the network load values, both OS 1 and the zero client K can use different compression techniques data and network communication control, thus ensuring fast data exchange between OS 1 and all zero clients K even under conditions of high network load 7.

Monitoring 8 monitoruje viaceré akcie používateľa a hodnoty namerané v jeho vzdialenom operačnom systéme 1: aktívne a spustené programy, navštevované webové stránky, vyťaženie CPU, GPU, RAM, sieťového spojenia, ostávajúca kapacita prístupných diskových adresárov a iné. Monitoring 8 tieto údaje poskytuje modulu centrálny manažment 6, odkiaľ sú sprístupnené modulu sieťových pripojení 4 a z neho cez sieť dostupné administrátorom systému na účely ladenia výkonu systému a jeho správy. Operačný systém 1 sprístupňuje používateľovi z nulového klienta K vopred nakonfigurovanú súpravu adresárov na diskoch prístupných z operačného systému 1.Monitoring 8 monitors multiple user actions and values measured in their remote operating system 1: active and running programs, websites visited, CPU, GPU, RAM, network connection usage, remaining capacity of accessible disk directories, and more. Monitoring 8 provides this data to the central management module 6, from where it is made available to the network connection module 4 and from there through the network to the system administrators for debugging system performance and management. Operating system 1 provides a pre-configured set of directories on disks accessible from operating system 1 to a user from the zero client K.

Operačný systém 1 vie nulovému klientu K poslať po sieti 7 upgrade ktorejkoľvek časti softvérovej výbavy nulového klienta (klientsky operačný systém, aplikácie, nastavenia a iné). Tento upgrade si nulový klient K uloží do trvalej pamäte v hardvéri B a pri najbližšom reštarte (ktorý si centrálny manažment 6 cez sieťové pripojenie nanulový klient K vie vynútiť), ich začne používať.The operating system 1 is able to send the zero client K over the network 7 an upgrade of any part of the zero client software (client operating system, applications, settings, etc.). This upgrade will be stored in non-volatile memory K in hardware B and will be used by the next management (which can be enforced by central management 6 over the network connection).

Pre nakonfigurovaných používateľov systému, ktorí sú zaradení do skupiny „administrátor oddelenia“ (v školských podmienkach je to konto učiteľa v danej triede), je cez sieť dostupné rozhranie modulu centrálny manažment 6.For configured system users who are assigned to the “department administrator” group (in school conditions, this is the teacher account for the class), the central management module interface 6 is available over the network.

Príklad 2Example 2

Zapojenie nulových klientov K so servermi S na poskytovanie vzdialených desktopov cez počítačovú sieť 7 je charakterizované tým, že minimálne jeden nulový klient K obsahujúci hardvér B a softvér A pripojiteľný na periférie P je cez sieť 2 spojený s minimálne jedným serverom S obsahujúcim operačný systém servera (skratka OS) 1, driver 3 periférií, modul 4 sieťových spojení, kodér a dekodér 5, monitoring 8, správu výkonu a záloh 9 a centrálny manažment 6.The connection of zero clients K to servers S for providing remote desktops via a computer network 7 is characterized in that at least one zero client K containing hardware B and peripheral P software A is connected via network 2 to at least one server S containing the server operating system ( abbreviation OS) 1, peripheral driver 3, network link module 4, encoder and decoder 5, monitoring 8, power and backup management 9, and central management 6.

Nulový klient K po zapnutí načíta zo svojej trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B softvér A a spustí ho. Softvér A načíta konfiguráciu z trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B a z nej zoznam operačných systémov servera 1 používateľa. Používateľ zadá do prihlasovacej obrazovky nulového klienta K svoje prihlasovacie údaje (prípadne sa prihlási pomocou periférie P, napr. smart karty či snímača odtlačkov prstov). Ak má nulový klient K vo vnútornej pamäti v hardvéri B uložených viac adries operačných systémov 1 pre daného používateľa, potom nulový klient K ukáže používateľovi ich zoznam, napríklad „1. Firma A“, „2. Firma B“, „3. Doma“. Používateľ má predvybratý prvý operačný systém 1 zo zoznamu a pred prihlásením môže voľbu zmeniť.After power-on, the client K reads software A from its non-volatile internal memory in hardware B and starts it. Software A retrieves the configuration from non-volatile internal memory in hardware B and from that list a list of the user's server operating systems. The user enters his or her login data in the null client K login screen (or logs in using a P peripheral, such as a smart card or a fingerprint reader). If the null client K has stored multiple operating system addresses 1 for a given user in the internal memory in hardware B, then the null client K shows the user their list, for example "1. Company A "," 2. Company B "," 3. At home". The user has a pre-selected first operating system 1 from the list and can change the option before logging on.

Po iniciovaní prihlásenia používateľom nulový klient K iniciuje spojenie s vybraným operačným systémom 1 a používateľovi umožní prácu so vzdialeným desktopom Pokiaľ nie je po sieti dostupný vybraný operačný systém 1, nulový klient K si z vnútornej pamäte v hardvéri B vyberie adresu zálohy vybraného OS 1 a na nej sa pokúsi o prihlásenie. Tieto pokusy opakuje postupne so všetkými OS 1, ktoré má na zozname adries záložných OS 1, až kým nedôjde k spojeniu. Keď dôjde na koniec zoznamu záložných OS 1, začne ho znova používať od začiatku. Po odoslaní prihlasovacích dát softvér operačného systému 1 cez modul 4 sieťových pripojení môže prideliť nulovému klientu K iný konkrétny operačný systém 1, pokiaľ je sám príliš vyťažený.After the user initiates a login, the null client K initiates a connection to the selected operating system 1 and allows the user to work with the remote desktop If the selected operating system 1 is not available over the network, the null client K selects the backup address of selected OS 1 from internal memory in hardware B it will try to sign in. It repeats these attempts sequentially with all OS 1 that it has on the backup OS 1 address list until a connection is established. When it comes to the end of the backup OS 1 list, it starts using it again from the beginning. After sending the login data, the operating system software 1 through the network connection module 4 may assign a different client operating system 1 to the zero client K if it itself is too busy.

Dynamické prideľovanie grafického výkonu, CPU, RAM a diskového miesta, prípadne iných prostriedkov servera, medzi desktopy viacerých používateľov pripojených do OS 1 je riadené softvérovým modulom správa výkonu a záloh 9 bežiacim v OS 1.Dynamic allocation of graphics performance, CPU, RAM and disk space, or other server resources, among desktops of multiple users connected to OS 1 is controlled by the Performance and Backup Management 9 software running on OS 1.

Po úspešnom prihlásení sa na OS 1 sa cez sieť 7 (cez viaceré sieťové pripojenia, ak je nulový klient Ktak nakonfigurovaný) začne v reálnomčase prenášať obrazový a zvukový stav desktopu z operačného systému 1 na nulový klient K. Výstupné dáta určené pre periférie P, ako je napríklad obraz či zvuk, sa prenášajú smerom z operačného systému 1 na nulový klient K. Opačným smerom z nulového klienta K na operačný systém 1 sa prenášajú údaje o perifériách P zapojených do nulového klienta K, pričom tieto dáta sú podsunuté operačnému systému 1 cez driver 3 periférií tak, aby ich OS 1 spracoval tak isto, ako keby periférie boli pripojené priamo k nemu. Softvér oboch strán (operačný systém 1 aj nulový klient K) kóduje a dekóduje dané údaje v reálnom čase. OS 1 tak robí v module „kodér-dekodér“ 5 a nulový klient K časť dát v module softvér A,After successfully logging on to OS 1, the video and audio state of the desktop will be transferred in real time from the operating system 1 to the zero client K via the network 7 (via multiple network connections if the K-client is configured). for example, image or sound, are transmitted from operating system 1 to null client K. In the opposite direction from null client K to operating system 1, data about peripherals P connected to null client K is transmitted, and this data is pushed to the operating system 1 via driver 3 peripherals so that OS 1 handles them as if the peripherals were connected directly to it. The software of both parties (operating system 1 and zero client K) encodes and decodes the data in real time. OS 1 does so in module "encoder-decoder" 5 and zero client K part of the data in module A,

S K 8605 Υ1 a pokiaľ je tak nakonfigurovaný, tak časť dát aj v module hardvér B. Dáta sú kódované tak, aby mohli byť vymieňané paralelne cez viaceré sieťové spojenia (prípadne sériovo, ak je tak softvér nakonfigurovaný) z modulu 4 sieťových spojení po sieti 7 a aby celkový čas prenosu a dekódovania bol čo najnižší. Systém šifruje všetku sieťovú komunikáciu, pričom algoritmus šifry a konfigurácia šifry (napr. dĺžka kľúča) sú nastaviteľné. Monitoring 8 na serverovej strane sleduje celkové zaťaženie siete 7 a údaje o zaťažení poskytuje modulom „kodér-dekodér“ 5 na OS 1 a softvéru A na nulovom kliente K. V závislosti od hodnôt vyťaženia siete môžu OS 1 aj nulový klient K používať rôzne techniky kompresie dát a regulácie sieťovej komunikácie a tak zabezpečovať rýchlu výmenu dát medzi OS 1 a všetkými nulovými klientmi K aj v podmienkach vysokého vyťaženia siete 7.The data is coded so that it can be exchanged in parallel over several network connections (or serially if the software is configured) from the network connection module 4 over the network 7 and that the total transmission and decoding time is kept to a minimum. The system encrypts all network communication, while the cipher algorithm and cipher configuration (eg key length) are adjustable. Server-side monitoring 8 monitors the overall network load 7 and provides load data to the encoder-decoder 5 on OS 1 and software A on the zero client K. Depending on the network load values, both OS 1 and the zero client K can use different compression techniques data and network communication regulation and thus ensure fast data exchange between OS 1 and all zero clients K even in conditions of high network load 7.

Monitoring 8 monitoruje viaceré akcie používateľa a hodnoty namerané v jeho vzdialenom operačnom systéme 1: aktívne a spustené programy, navštevované webové stránky, vyťaženie CPU, GPU, RAM, sieťového spojenia, ostávajúca kapacita prístupných diskových adresárov a iné. Monitoring 8 tieto údaje poskytuje modulu centrálny manažment 6, odkiaľ sú sprístupnené modulu sieťových pripojení 4 a z neho cez sieť dostupné administrátorom systému na účely ladenia výkonu systému a jeho správy. Operačný systém 1 sprístupňuje používateľovi z nulového klienta K vopred nakonfigurovanú súpravu adresárov na diskoch prístupných z operačného systému 1.Monitoring 8 monitors multiple user actions and values measured in their remote operating system 1: active and running programs, websites visited, CPU, GPU, RAM, network connection usage, remaining capacity of accessible disk directories, and more. Monitoring 8 provides this data to the central management module 6, from where it is made available to the network connection module 4 and from there through the network to the system administrators for debugging system performance and management. Operating system 1 provides a pre-configured set of directories on disks accessible from operating system 1 to a user from the zero client K.

Dáta z operačného systému 1 (konkrétne súbory vymenované v konfigurácii systému a konkrétne nastavenia operačného systému 1) systém počas používania môže zálohovať na iný nakonfigurovaný operačný systém 1. V prípade, že dôjde k výpadku aktuálne používaného operačného systému 1, potom si nulový klient K vyhľadá v zozname záložných OS 1 iný operačný systém 1, a potom modul správa výkonu a záloh 9 novo spojeného operačného systému 1 obnoví používateľove dáta zo zálohy a nulový klient K pokračuje v prevádzke na novom operačnom systéme 1.Data from operating system 1 (specific files listed in the system configuration and specific operating system settings 1) can be backed up to another configured operating system 1 during use. If the operating system 1 currently in use fails, the null client K searches for in the backup OS 1 list, another operating system 1, and then the performance and backup management module 9 of the newly merged operating system 1 restores the user data from the backup and the null client K continues to run on the new operating system 1.

Operačný systém 1 vie nulovému klientu K poslať po sieti 7 upgrade ktorejkoľvek časti softvérovej výbavy nulového klienta K (klientsky operačný systém, aplikácie, nastavenia a iné). Tento upgrade si nulový klient K uloží do trvalej pamäte v hardvéri B a pri najbližšom reštarte (ktorý si centrálny manažment 6 cez sieťové pripojenie na nulový klient K vie vynútiť), ich začne používať.The operating system 1 can send the zero client K over the network 7 an upgrade of any part of the zero client K software (client operating system, applications, settings, and others). This upgrade will be stored in the non-volatile memory in hardware B by the client K and will be used at the next restart (which the central management 6 can enforce through the network connection to the client K).

Pre nakonfigurovaných používateľov systému, ktorí sú zaradení do skupiny „administrátor oddelenia“ (v školských podmienkach je to konto učiteľa v danej triede), je cez sieť dostupné rozhranie modulu centrálny manažment 6.For configured system users who are assigned to the “department administrator” group (in school conditions, this is the teacher account for the class), the central management module interface 6 is available over the network.

Príklad 3Example 3

Zapojenie nulových klientov K so serverom S na poskytovanie vzdialených desktopov cez počítačovú sieť 7 je charakterizované tým, že minimálne jeden nulový klient K obsahujúci hardvér B a softvér A pripojiteľný na periférie P je cez sieť 7 spojený s jedným serverom S obsahujúcim materský operačný systém M s hypervízorom H s viacerými virtuálnymi operačnými systémami 2 (skratka VOS) 2, konfigurovateľne obsahujúcim centrálny manažment 6 a správu výkonu a záloh 9, pričom každý virtuálny operačný systém 2 na serveri S obsahuje driver 3 periférií, modul 4 sieťových spojení, kodér a dekodér 5, monitoring 8, správu výkonu a záloh 9 a centrálny manažment 6.The connection of zero clients K to the server S for providing remote desktops via the computer network 7 is characterized in that at least one zero client K comprising hardware B and peripheral software P connected via network 7 is connected to one server S containing the parent operating system M s hypervisor H with multiple virtual operating systems 2 (abbreviated as VOS) 2, configurably comprising central management 6 and performance and backup management 9, each virtual operating system 2 on server S comprising a peripheral driver 3, a network connection module 4, an encoder and a decoder 5, monitoring 8, performance and backup management 9 and central management 6.

Nulový klient K po zapnutí načíta zo svojej trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B softvér A a spustí ho. Softvér A načíta konfiguráciu z trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B a z nej zoznam virtuálnych operačných systémov servera 2. Používateľ zadá do prihlasovacej obrazovky nulového klienta K svoje prihlasovacie údaje (prípadne sa prihlási pomocou periférie P, napr. smart karty či snímača odtlačkov prstov). Ak má nulový klient K vo vnútornej pamäti v hardvéri B uložených viac adries virtuálnych operačných systémov 2 pre daného používateľa, potom nulový klient K ukáže používateľovi ich zoznam, napríklad „1. Firma A“, „2. Firma B“, „3. Doma“. Používateľ má predvybratý prvý virtuálny operačný systém 2 zo zoznamu a pred prihlásením môže voľbu zmeniť.After power-on, the client K reads software A from its non-volatile internal memory in hardware B and starts it. Software A retrieves the configuration from the non-volatile internal memory in hardware B and from this list the server's virtual operating systems 2. The user enters his or her login credentials into the null client K login screen (or logs in via P, eg smart card or fingerprint reader). If the null client K has more virtual operating system addresses 2 stored for that user in the internal memory in hardware B, then the null client K shows the user their list, for example "1. Company A "," 2. Company B "," 3. At home". The user has a preselected first virtual operating system 2 from the list and can change the option before logging on.

Po iniciovaní prihlásenia používateľom nulový klient K iniciuje spojenie s vybraným virtuálnym operačným systémom 2 a používateľovi umožní prácu so vzdialeným desktopom. Pokiaľ nie je po sieti dostupný vybraný virtuálny operačný systém 2, nulový klient K si z vnútornej pamäte v hardvéri B vyberie adresu zálohy vybraného VOS 2 a na nej sa pokúsi o prihlásenie. Tieto pokusy opakuje postupne so všetkými VOS 2, ktoré má na zozname záložných VOS 2, až kým nedôjde k spojeniu. Keď dôjde na koniec zoznamu záložných VOS 2, začne zoznam znova používať od začiatku. Po odoslaní prihlasovacích dát softvér virtuálneho operačného systému 2 cez modul 4 sieťových pripojení môže prideliť nulovému klientu K iný konkrétny virtuálny operačný systém2, pokiaľ je sám príliš vyťažený.After the user initiates a login, the zero client K initiates a connection to the selected virtual operating system 2 and allows the user to work with the remote desktop. If the selected virtual operating system 2 is not available over the network, the null client K selects the backup address of the selected VOS 2 from the internal memory in hardware B and attempts to log on there. It repeats these attempts sequentially with all VOS 2 that it has on the VOS 2 backup list until a connection is established. When it comes to the end of the VOS 2 backup list, it starts using the list again from the beginning. After sending the login data, the virtual operating system software 2 through the network connection module 4 may assign a different client virtual operating system2 to the zero client K if it is too busy itself.

Dynamické prideľovanie grafického výkonu, CPU, RAM, diskového priestoru, prípadne iných prostriedkov servera, je tiež riadené na strane fyzického servera S a to hypervízorom H v spolupráci so softvérovým modulom správa výkonu a záloh 9 bežiacim v materskom operačnom systéme M, pričom časť úloh na prideľovaní výkonu môže byť delegovaná na jednotlivé moduly správa výkonu a záloh 9 bežiacich vo virtuálnych operačných systémoch 2. Z pohľadu nulového klienta K je hypervízor H transparentný - nulový klient K sa pripája na konkrétny VOS 2.The dynamic allocation of graphics performance, CPU, RAM, disk space, or other server resources is also controlled on the physical server side S by the hypervisor H in cooperation with the power management and backup management software 9 running in the parent operating system M, power allocation can be delegated to individual modules power management and backup 9 running in virtual operating systems 2. From the null client K perspective, hypervisor H is transparent - null client K connects to a specific VOS 2.

S K 8605 Υ1N E 8605 Υ1

Po úspešnom prihlásení sa na VOS 2 sa cez sieť 7 (cez viaceré sieťové pripojenia, ak je klient Ktaknakonfigurovaný) začne v reálnom čase prenášať obrazový a zvukový stav desktopu z VOS 2 na nulový klient K. Výstupné dáta určené pre periférie P, ako je napríklad obraz či zvuk, sa prenášajú smerom z virtuálneho operačného systému 2 na nulový klient K. Opačným smerom z nulového klienta K na virtuálny operačný systém 2 sa prenášajú údaje o perifériách P zapojených do nulového klienta K, pričom tieto dáta sú podsunuté virtuálnemu operačnému systému 2 cez driver 3 periférií tak, aby ich VOS 2 spracoval tak isto, ako keby periférie boli pripojené priamo k nemu. Softvér oboch strán (virtuálny operačný systém 2 aj nulový klient K) kóduje a dekóduje dané údaje v reálnom čase. VOS 2 tak robí v module „kodér-dekodér“ 5 a nulový klient K časť dát v module softvér A, a pokiaľ je tak nakonfigurovaný, tak časť dát aj v module hardvér B. Dáta sú kódované tak, aby mohli byť vymieňané paralelne cez viaceré sieťové spojenia (prípadne sériovo, ak je tak softvér nakonfigurovaný) z modulu 4 sieťových spojení po sieti 7 a aby celkový čas prenosu a dekódovania bol čo najnižší. Systém šifruje všetku sieťovú komunikáciu, pričom algoritmus šifry a konfigurácia šifry (napr. dĺžka kľúča) sú nastaviteľné.After successfully logging in to VOS 2, the video and audio status of the desktop will be transmitted in real time from VOS 2 to null client K via network 7 (via multiple network connections if Kconfigured). Output data for P peripherals, such as the image or sound is transmitted from the virtual operating system 2 to the null client K. In the opposite direction from the null client K to the virtual operating system 2, data about the peripherals P connected to the null client K is transmitted, and this data is pushed to the virtual operating system 2 driver 3 of the peripherals so that VOS 2 handles them as if they were connected directly to it. The software of both sides (virtual operating system 2 and zero client K) encodes and decodes the data in real time. VOS 2 does so in the "encoder-decoder" module 5 and the null client K part of the data in module A and, if configured, part of the data also in module hardware B. The data is coded so that it can be exchanged in parallel over several network connections (or serially if software is configured) from network connection module 4 over network 7 and to minimize overall transmission and decoding time. The system encrypts all network communication, while the cipher algorithm and cipher configuration (eg key length) are adjustable.

Monitoring 8 na serverovej strane sleduje celkové zaťaženie siete 7 a údaje o zaťažení poskytuje modulom „kodér-dekodér“ 5 na VOS 2 a softvéru A na nulovom kliente K. V závislosti od hodnôt vyťaženia siete môžu VOS 2 aj nulový klient K používať rôzne techniky kompresie dát a regulácie sieťovej komunikácie atak zabezpečovať rýchlu výmenu dát medzi virtuálnymi operačnými systémami 2 a všetkými nulovými klientmi K aj v podmienkach vysokého vyťaženia siete 7.Server-side monitoring 8 monitors the total network load 7 and provides load data to the encoder-decoder 5 on VOS 2 and software A on the null client K. Depending on the network load values, both VOS 2 and null client K can use different compression techniques data and network communication regulation and so ensure fast data exchange between virtual operating systems 2 and all zero clients K even under high network load conditions 7.

Monitoring 8 monitoruje viaceré akcie používateľa a hodnoty namerané v jeho virtuálnom operačnom systéme 2: aktívne a spustené programy, navštevované webové stránky, vyťaženie CPU, GPU, RAM, sieťového spojenia, ostávajúca kapacita prístupných diskových adresárov a iné. Monitoring 8 tieto údaje poskytuje modulu centrálny manažment 6, odkiaľ sú sprístupnené modulu sieťových pripojení 4 a z neho cez sieť dostupné administrátorom systému na účely ladenia výkonu systému a jeho správy.Monitoring 8 monitors multiple user actions and values measured in its virtual operating system 2: active and running programs, websites visited, CPU, GPU, RAM, network connection usage, remaining disk directory capacity, and more. Monitoring 8 provides this data to the central management module 6, from where it is made available to the network connection module 4 and from there through the network to the system administrators for debugging system performance and management.

Virtuálny operačný systém 2 sprístupňuje používateľovi z nulového klienta K vopred nakonfigurovanú súpravu adresárov na diskoch prístupných z virtuálneho operačného systému 2. Diskové pole (alebo disk) v hardvéri servera S sprístupnené hypervízoru H poskytuje kapacitu jednotlivým virtuálnym operačným systémom 2 na serveri S dynamicky.Virtual operating system 2 provides a pre-configured set of directories on disks accessible from virtual operating system 2 to a user from the zero client. The disk array (or disk) in the server hardware S accessed by hypervisor H provides capacity to each virtual operating system 2 on server S dynamically.

Dáta z virtuálneho operačného systému 2 (konkrétne súbory vymenované v konfigurácii systému a konkrétne nastavenia virtuálneho operačného systému 2) systémpočas používania môže zálohovať na iný nakonfigurovaný virtuálny operačný systém 2. V prípade, že dôjde k výpadku aktuálne používaného virtuálneho operačného systému 2, potom si nulový klient K vyhľadá v zozname záložných VOS 2 iný záložný virtuálny operačný systém 2, a potom modul správa výkonu a záloh 9 novo spojeného virtuálneho operačného systému 2 obnoví používateľove dáta zo zálohy a nulový klient K pokračuje v prevádzke na novom VOS 2. Moduly správa výkonu a záloh 9 v spolupráci s hypervízorom H v závislosti od konfigurácie môžu zálohy robiť aj s ukladaním stavu celého virtuálneho operačného systému 2, vrátane stavu pamäte RAM, a teda obnoviť prevádzku aj vrátane stavov spustených programov. Virtuálny operačný systém2 vie nulovému klientu Kposlať po sieti 7 upgrade ktorejkoľvek časti softvérovej výbavy nulového klienta (klientský operačný systém, aplikácie, nastavenia a iné). Tento upgrade si nulový klient K uloží do trvalej pamäte v hardvéri B a pri najbližšom reštarte (ktorý si centrálny manažment 6 cez sieťové pripojenie na nulový klient K vie vynútiť), ich začne používať.Data from the virtual operating system 2 (specific files listed in the system configuration and specific virtual operating system 2 settings) the system may back up to another configured virtual operating system 2 during use. In the event that the currently used virtual operating system 2 fails, it is zero. client K searches the backup VOS 2 list for another backup virtual operating system 2, and then the performance and backup management module 9 of the newly merged virtual operating system 2 restores the user data from backup and the null client K continues to operate on the new VOS 2. backups 9 in conjunction with hypervisor H, depending on the configuration, can also make backups with storing the state of the entire virtual operating system 2, including the RAM state, and thus restore operation, including the status of running programs. Virtual operating system2 knows zero client Send over network 7 an upgrade of any part of the zero client software (client operating system, applications, settings and more). This upgrade will be stored in the non-volatile memory in hardware B by the client K and will be used at the next restart (which the central management 6 can enforce through the network connection to the client K).

Pre nakonfigurovaných používateľov systému, ktorí sú zaradení do skupiny „administrátor oddelenia“ (v školských podmienkach je to konto učiteľa v danej triede), je cez sieť dostupné rozhranie modulu centrálny manažment 6.For configured system users who are assigned to the “department administrator” group (in school conditions, this is the teacher account for the class), the central management module interface 6 is available over the network.

Príklad 4Example 4

Zapojenie nulových klientov K so servermiS na poskytovanie vzdialených desktopov cez počítačovú sieť 7 je charakterizované tým, že minimálne jeden nulový klient K obsahujúci hardvér B a softvér A pripojiteľný na periférie P je cez sieť 7 spojený s minimálne jedným serverom S obsahujúcim materský operačný systém M s hypervízorom H s viacerými virtuálnymi operačnými systémami (skratka VOS) 2, konfigurovateľne obsahujúcim centrálny manažment 6 a správu výkonu a záloh 9, pričom každý virtuálny operačný systém 2 na serveri S obsahuje driver 3 periférií, modul 4 sieťových spojení, kodér a dekodér 5, monitoring 8, správu výkonu a záloh 9 a centrálny manažment 6.Involving null clients K with servers S to provide remote desktops via computer network 7 is characterized in that at least one null client K containing hardware B and peripheral software P connected via network 7 is connected to at least one server S containing a parent operating system M s hypervisor H with multiple virtual operating systems (VOS) 2, configurable containing central management 6 and performance and backup management 9, each virtual operating system 2 on server S comprising a peripheral driver 3, a network connection module 4, an encoder and a decoder 5, monitoring 8, performance and advances management 9 and central management 6.

Nulový klient K po zapnutí načíta zo svojej trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B softvér A a spustí ho. Softvér A načíta konfiguráciu z trvalej vnútornej pamäte v hardvéri B a z nej zoznam virtuálnych operačných systémov 2 používateľa. Používateľ zadá do prihlasovacej obrazovky nulového klienta K svoje prihlasovacie údaje (prípadne sa prihlási pomocou periférie P, napr. smart karty či snímača odtlačkov prstov). Ak má nulový klient K vo vnútornej pamäti v hardvéri B uložených viac adries virtuálnych operačných systémov 2 pre daného používateľa, potom nulový klient K ukáže používateľovi ich zoznam, napríklad „1. Firma A“, „2. Firma B“, „3. Doma“. Používateľ má predvybratý prvý virtuálny operačný systém 2 zo zoznamu a pred prihlásením môže voľbu zmeniť.After power-on, the client K reads software A from its non-volatile internal memory in hardware B and starts it. Software A retrieves the configuration from the non-volatile internal memory in hardware B and from that list the user's virtual operating systems 2. The user enters his or her login data in the null client K login screen (or logs in using a P peripheral, such as a smart card or a fingerprint reader). If the null client K has more virtual operating system addresses 2 stored for that user in the internal memory in hardware B, then the null client K shows the user their list, for example "1. Company A "," 2. Company B "," 3. At home". The user has a preselected first virtual operating system 2 from the list and can change the option before logging on.

S K 8605 ΥΙS K 8605

Po iniciovaní prihlásenia používateľom nulový klient K iniciuje spojenie s vybraným virtuálnym operačným systémom 2 a používateľovi umožní prácu so vzdialeným desktopom Pokiaľ nie je po sieti dostupný vybraný virtuálny operačný systém 2, nulový klient K si z vnútornej pamäte v hardvéri B vyberie adresu zálohy vybraného VOS 2 a na nej sa pokúsi o prihlásenie. Tieto pokusy opakuje postupne so všetkými VOS 2, ktoré má na zozname záložných VOS 2, až kým nedôjde k spojeniu. Keď dôjde na koniec zoznamu záložných VOS 2, začne ho znova používať od začiatku. Po odoslaní prihlasovacích dát softvér virtuálneho operačného systému 2 cez modul 4 sieťových pripojení môže prideliť nulovému klientu K iný konkrétny virtuálny operačný systém2, pokiaľ je sám príliš vyťažený.After the user initiates a login, the zero client K initiates a connection to the selected virtual operating system 2 and allows the user to work with the remote desktop If the selected virtual operating system 2 is not available over the network, the zero client K selects the backup VOS 2 backup address and try to sign in. It repeats these attempts sequentially with all VOS 2 that it has on the VOS 2 backup list until a connection is established. When it comes to the end of the VOS 2 backup list, it will start using it again from the beginning. After sending the login data, the virtual operating system software 2 through the network connection module 4 may assign a different client virtual operating system2 to the zero client K if it is too busy itself.

Dynamické prideľovanie grafického výkonu, CPU, RAM, diskového priestoru, prípadne iných prostriedkov servera, je tiež riadené na strane fyzického servera S a to hypervízorom H v spolupráci so softvérovým modulom správa výkonu a záloh 9 bežiacim v materskom operačnom systéme M, pričom časť úloh na prideľovaní výkonu môže byť delegovaná na jednotlivé moduly správa výkonu a záloh 9 bežiacich vo virtuálnych operačných systémoch 2. Z pohľadu nulového klienta K je hypervízor transparentný - nulový klient K s a pripája na konkrétny VOS 2.The dynamic allocation of graphics performance, CPU, RAM, disk space, or other server resources is also controlled on the physical server side S by the hypervisor H in cooperation with the power management and backup management software 9 running in the parent operating system M, power allocation can be delegated to individual modules power management and backup 9 running in virtual operating systems 2. From the null client K perspective, the hypervisor is transparent - the null client K connects to a specific VOS 2.

Po úspešnom prihlásení sa na VOS 2 sa cez sieť 7 (cez viaceré sieťové pripojenia, ak je nulový klient K tak nakonfigurovaný) začne v reálnom čase prenášať obrazový a zvukový stav desktopu z virtuálneho operačného systému 2 na nulového klienta K. Výstupné dáta určené pre periférie P, ako je napríklad obraz či zvuk, sa prenášajú smerom z virtuálneho operačného systému 2 na nulového klienta K. Opačným smerom z nulového klienta K na virtuálny operačný systém 2 sa prenášajú údaje o perifériách P zapojených do nulového klienta K, pričom tieto dáta sú podsunuté virtuálnemu operačnému systému 2 cez driver 3 periférií tak, aby ich VOS 2 spracoval tak isto, ako keby periférie boli pripojené k priamo k nemu. Softvér oboch strán (virtuálny operačný systém 2 aj nulový klient K) kóduje a dekóduje dané údaje v reálnom čase. VOS 2 tak robí v module „kodér-dekodér“ 5 a nulový klient K časť dát v module softvér A, a pokiaľ je tak nakonfigurovaný, tak časť dát aj v module hardvér B. Dáta sú kódované tak, aby mohli byť vymieňané paralelne cez viaceré sieťové spojenia (prípadne sériovo, ak je tak softvér nakonfigurovaný) z modulu 4 s ieťových spojení po sieti 7 a aby celkový čas prenosu a dekódovania bol čo najnižší. Systém šifruje všetku sieťovú komunikáciu, pričom algoritmus šifty a konfigurácia šifty (napr. dĺžka kľúča) sú nastaviteľné.After successfully logging on to VOS 2, the network video (over multiple network connections if Zero Client K is so configured) will transmit real-time visual and audio status of the desktop from the Virtual Operating System 2 to Zero Client K. Output data for peripherals P, such as video or audio, is transmitted from the virtual operating system 2 to the null client K. The opposite direction from the null client K to the virtual operating system 2 transmits data about the peripherals P connected to the null client K, and this data is pushed the virtual operating system 2 via the peripheral driver 3 so that the VOS 2 processes them as if the peripherals were connected directly to it. The software of both sides (virtual operating system 2 and zero client K) encodes and decodes the data in real time. VOS 2 does this in the “encoder-decoder” module 5 and the null client K part of the data in module A and, if configured, part of the data also in module hardware B. The data is coded so that it can be exchanged in parallel over several network connections (or serially if software is configured) from the network connection module 4 over the network 7 and to keep the total transmission and decoding time as low as possible. The system encrypts all network communication, while the cipher algorithm and cipher configuration (eg key length) are adjustable.

Monitoring 8 na serverovej strane sleduje celkové zaťaženie siete 7 a údaje o zaťažení poskytuje modulom „kodér-dekodér“ 5 na VOS 2 a softvéru A na nulovom kliente K. V závislosti od hodnôt vyťaženia siete môžu VOS 2 aj nulový klient K používať rôzne techniky kompresie dát a regulácie sieťovej komunikácie, atak zabezpečovať rýchlu výmenu dát medzi virtuálnymi operačnými systémami 2 a všetkými nulovými klientmi K aj v podmienkach vysokého vyťaženia siete 7.Server-side monitoring 8 monitors the total network load 7 and provides load data to the encoder-decoder 5 on VOS 2 and software A on the null client K. Depending on the network load values, both VOS 2 and null client K can use different compression techniques data and network communication regulation, so ensure fast data exchange between virtual operating systems 2 and all zero clients K even under high network load conditions 7.

Monitoring 8 monitoruje viaceré akcie používateľa a hodnoty namerané v jeho virtuálnom operačn om systéme 2: aktívne a spustené programy, navštevované webové stránky, vyťaženie CPU, GPU, RAM, sieťového spojenia, ostávajúca kapacita prístupných diskových adresárov a iné. Monitoring 8 tieto údaje poskytuje modulu centrálny manažment 6, odkiaľ sú sprístupnené modulu sieťových pripojení 4 a z neho cez sieť dostupné administrátorom systému na účely ladenia výkonu systému a jeho správy. Virtuálny operačný systém 2 sprístupňuje používateľovi z nulového klienta K vopred nakonfigurovanú súpravu adresárov na diskoch prístupných z virtuálneho operačného systému 2. Diskové pole (alebo disk) v hardvéri servera S sprístupnené hypervízoru H poskytuje kapacitu jednotlivým virtuálnym operačným systémom 2 na serveri S dynamicky.Monitoring 8 monitors multiple user actions and values measured in its virtual operating system 2: active and running programs, websites visited, CPU usage, GPU, RAM, network connection, remaining disk directory capacity, and more. Monitoring 8 provides this data to the central management module 6, from where it is made available to the network connection module 4 and from there through the network to the system administrators for debugging system performance and management. Virtual operating system 2 provides a pre-configured set of directories on disks accessible from virtual operating system 2 to a user from the zero client. The disk array (or disk) in the server hardware S accessed by hypervisor H provides capacity to each virtual operating system 2 on server S dynamically.

Dáta z virtuálneho operačného systému 2 (konkrétne súbory vymenované v konfigurácii systému a konkrétne nastavenia virtuálneho operačného systému 2), systém počas používania môže zálohovať na iný nakonfigurovaný virtuálny operačný systém 2. V prípade, že dôjde k výpadku aktuálne používaného virtuálneho operačného systému 2, potom si nulový klient K vyhľadá v zozname záložných VOS 2 iný záložný virtuálny operačný systém 2, a potom modul správa výkonu a záloh 9 novo spojeného virtuálneho operačného systému 2 obnoví používateľove dáta zo zálohy a nulový klient K pokračuje v prevádzke na novom virtuálnom operačnom systéme 2. Moduly správa výkonu a záloh 9 v spolupráci s hypervízorom H v závislosti od konfigurácie môžu zálohy robiť aj s ukladaním stavu celého virtuálneho operačného systému 2, vrátane stavu pamäte RAM, a teda obnoviť prevádzku aj vrátane stavov spustených programov. Virtuálny operačný systém 2 vie nulovému klientu K poslať po sieti 7 upgrade ktorejkoľvek časti softvérovej výbavy nulového klienta (klientský operačný systém, aplikácie, nastavenia a iné). Tento upgrade si nulový klient K uloží do trvalej pamäte v hardvéri B a pri najbližšom reštarte (ktorý si centrálny manažment 6 cez sieťové pripojenie na nulový klient K vie vynútiť), ich začne používať.Data from the virtual operating system 2 (specific files listed in the system configuration and specific virtual operating system 2 settings), the system can back up while in use to another configured virtual operating system 2. If the currently used virtual operating system 2 fails, the null client K retrieves another backup virtual operating system 2 from the backup VOS list 2, and then the performance and backup management module 9 of the newly merged virtual operating system 2 restores the user data from backup and the null client K continues running on the new virtual operating system 2. Performance and backup management modules 9 in conjunction with hypervisor H, depending on configuration, can also make backups while storing the state of the entire virtual operating system 2, including the RAM state, and thus recovering operation, including running program states. Virtual Operating System 2 can send a zero client K over the network 7 to upgrade any part of the zero client software (client operating system, applications, settings, and others). This upgrade will be stored in the non-volatile memory K in hardware B and will be used at the next restart (which the central management 6 can enforce over the network connection to the zero client K).

Pre nakonfigurovaných používateľov systému, ktorí sú zaradení do skupiny „administrátor oddelenia“ (v školských podmienkach je to konto učiteľa v danej triede), je cez sieť dostupné rozhranie modulu centrálny manažment 6.For configured system users who are assigned to the “department administrator” group (in school conditions, this is the teacher account for the class), the central management module interface 6 is available over the network.

S K 8605 ΥίS K 8605 Υί

Priemyselná využiteľnosťIndustrial usability

Zapojenie je jedinečným spoločným riešením a ako celok ponúka unikátny spôsob používania a spravovania výpočtového výkonu (vrátane grafického výkonu). Hoci podobné prvky už existujú, takéto spojenie 5 do systému spoločného využitia je unikátnym riešením Taktiež je unikátny totálny presun výpočtového a grafického výkonu na server a aj okamžité automatické prepnutie nulového klienta na iný dostupný vzdialený operačný systém, čiže aj ak padne dátové centrum a systém má k dispozícii servery v inom dátovom centre, stav klienta sa obnoví zo zálohy a pokračuje činnosť systému. Ak príde k výpadku jednej siete, nulové klienty a serverová strana naďalej môžu automaticky komunikovať po zvyšných sieťach, bez nutnosti rekon10 figurácie systému či ľudského zásahu. Nie je potrebná žiadna starostlivosť o nulový klient zo strany používateľa, keďže všetky zálohy dát sa dejú na strane servera a taktiež údržba programového vybavenia celého zapojenia vrátane operačných systémov môže byť zabezpečená administrátorom systému.Engagement is a unique, common solution, and as a whole it offers a unique way to use and manage computing power (including graphics performance). Although similar elements already exist, such a connection 5 to the shared use system is a unique solution. Also, there is a unique total transfer of computing and graphical performance to the server and immediate automatic switching of the zero client to another available remote operating system. available servers in a different data center, the client status is restored from backup and system operation continues. In the event of a single network outage, zero clients and the server side can continue to automatically communicate over the remaining networks, without the need to reconstruct the system or human intervention. There is no need for null client care by the user, since all data backups take place on the server side and also the maintenance of the entire wiring, including operating systems, can be provided by the system administrator.

Claims (1)

Zapojenie nulových klientov (K) so serverom (S) na poskytovanie vzdialených desktopov cez počítačovú sieť (7), vyznačujúce sa tým, že minimálne jeden nulový klient (K) obsahujúci hardvér (B) 5 a softvér (A) pripojiteľný na periférie (P) je cez sieť (7) spojený s minimálne jedným serverom (S) obsahujúcim buď operačný systém (1), alebo materský operačný systém (M) s hypervízorom (H) s viacerými virtuálnymi operačnými systémami (2).Connection of zero clients (K) to a server (S) for providing remote desktops via a computer network (7), characterized in that at least one zero client (K) comprising hardware (B) 5 and peripheral (P) software (A) ) is connected via a network (7) to at least one server (S) comprising either an operating system (1) or a parent operating system (M) with a hypervisor (H) with multiple virtual operating systems (2).
SK500122018U 2018-02-27 2018-02-27 Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network SK8605Y1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500122018U SK8605Y1 (en) 2018-02-27 2018-02-27 Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500122018U SK8605Y1 (en) 2018-02-27 2018-02-27 Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500122018U1 SK500122018U1 (en) 2019-05-06
SK8605Y1 true SK8605Y1 (en) 2019-11-05

Family

ID=66290084

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK500122018U SK8605Y1 (en) 2018-02-27 2018-02-27 Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK8605Y1 (en)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3929739A1 (en) * 2020-06-25 2021-12-29 NCR Corporation Zero client self-service terminal (sst) with middleware delivered services

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3929739A1 (en) * 2020-06-25 2021-12-29 NCR Corporation Zero client self-service terminal (sst) with middleware delivered services

Also Published As

Publication number Publication date
SK500122018U1 (en) 2019-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10735509B2 (en) Systems and methods for synchronizing microservice data stores
US10728255B2 (en) System and method for protection of entities across availability zones
US10044550B2 (en) Secure cloud management agent
US9426218B2 (en) Virtual storage appliance gateway
US10169068B2 (en) Live migration for virtual computing resources utilizing network-based storage
US7954160B2 (en) Computer security intrusion detection system for remote, on-demand users
US20160149921A1 (en) Trusted peripheral device for a host in a shared electronic environment
Alba et al. Efficient and agile storage management in software defined environments
CN103595574A (en) Computer network cloud start-up system
US20100235471A1 (en) Associating telemetry data from a group of entities
Zaharescu et al. Enhanced virtual e-learning environments using cloud computing architectures
US11755374B2 (en) Cloud resource audit system
KR20220134762A (en) Virtual Machine Full Forward Secrecy
US9875373B2 (en) Prioritization of users during disaster recovery
SK8605Y1 (en) Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network
KR100735875B1 (en) System and method for remote access to a server and running multiple operating systems using live booting medium
CN109739594A (en) Cloud desktop system
SK500102018A3 (en) Connection of zero clients with the server for providing remote desktops via computer network
EP3871087B1 (en) Managing power request during cluster operations
CZ34178U1 (en) Involvement of null clients with a server to provide remote desktops over a computer network
CN115485677A (en) Secure data replication in a distributed data storage environment
Pachghare Cloud computing
Pan et al. The design and implementation of secure cloud desktop system
SK8359Y1 (en) Electronic device for providing a virtual desktop over a computer network
Windom et al. Virtualizing Microsoft Tier 1 Applications with VMware VSphere 4