SK7150Y1 - Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite - Google Patents

Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite Download PDF

Info

Publication number
SK7150Y1
SK7150Y1 SK200-2013U SK2002013U SK7150Y1 SK 7150 Y1 SK7150 Y1 SK 7150Y1 SK 2002013 U SK2002013 U SK 2002013U SK 7150 Y1 SK7150 Y1 SK 7150Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
virtual
virtual reality
recording media
real objects
displaying real
Prior art date
Application number
SK200-2013U
Other languages
English (en)
Other versions
SK2002013U1 (sk
Inventor
Milan Gregor
Ivo Brachtl
Andrej Štefánik
Tomáš Michulek
Miroslav Dilský
Original Assignee
Ceit A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ceit A S filed Critical Ceit A S
Priority to SK200-2013U priority Critical patent/SK7150Y1/sk
Publication of SK2002013U1 publication Critical patent/SK2002013U1/sk
Publication of SK7150Y1 publication Critical patent/SK7150Y1/sk

Links

Landscapes

  • Processing Or Creating Images (AREA)
  • User Interface Of Digital Computer (AREA)

Abstract

Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite je technické zariadenie na báze virtuálnej reality pre statické objekty, ktoré prepája viaceré hardvérové riešenia. Toto riešenie spája záznamové médium virtuálnej 3D scény (3), presnú polohu pohybujúceho sa objektu na základe polohových snímačov (1) a záznamové médiá o snímanom objekte (2), ako napríklad záznamové médiá s databázou 3D modelov, obrázkov, videí, popisov a iných. Tieto vstupné informácie sú prepojené a zosynchronizované v PC (4). Následne sú odoslané do modulu (5), ktorý dáta spracováva a konvertuje na použiteľný formát pre zobrazovacie výstupné zariadenia. Výstupnými zariadeniami (6) sú statické zariadenia ako virtuálna jaskyňa alebo dynamické zariadenia ako virtuálne okuliare.

Description

Technické riešenie sa vo všeobecnosti týka hardvérovej platformy na báze virtuálnej reality. Technické riešenie prepája viaceré hardvérové riešenia do spoločnej platformy.
Doterajší stav techniky
Zo stavu techniky sú doteraz známe softvérovo-hardvérové riešenia na báze virtuálnej reality (virtual reality), kde pod pojmom virtuálna realita rozumieme prostredie namodelované prostriedkami počítača simulujúce skutočnosť. Primárne sa ním chápe vytváranie vizuálneho zážitku zobrazovaného na obrazovke počítača, prípadne cez špeciálne stereoskopické zariadenia. V sofistikovanejších prípadoch sú stimulované aj ďalšie zmysly ako napr. sluch, čuch a hmat. Interakciu s používateľom zabezpečuje buď klasické vybavenie počítača ako klávesnica a myš, alebo špeciálne prispôsobené zariadenia ako okuliare vytvárajúce dojem trojrozmernosti, oblečenie snímajúce pohyb a stimulujúce hmat, viackanálový zvuk a pod. Takto tvorené prostredie môže vytvárať predstavu skutočného sveta (napr. pri nácviku boja, učení pilotovania), prípadne sa od neho značne líšiť (napr. pri hraní hier).
Na zobrazenie kvalitného virtuálneho prostredia je však potrebný výkonný hardvér. Prudký rozvoj výpočtovej techniky v poslednom desaťročí odstránil aj tento problém. Odstránením tejto bariéry sa vývoj v oblasti virtuálnej reality rozdelil do dvoch vetiev, a to vývoj zariadení generujúcich virtuálnu realitu a vývoj zariadení zabezpečujúcich interakciu medzi človekom a hardvérom.
Hardvérové riešenia môžeme zaradiť do dvoch základných kategórií. Prvou sú systémy upevňované na hlavu pozorovateľa, tzv. HMD displeje. Druhou sú systémy neupevňované na hlavu pozorovateľa. Medzi tieto zariadenia môžeme zaradiť platformy určené na priestorové zobrazovanie modelov na plátne. Ako najznámejší produkt v oblasti systémov zobrazenia na steny miestnosti by sme mohli označiť virtuálnu j askyňu. Virtuálna jaskyňa je vlastne viacnásobné zariadenie spätnej projekcie s vysokým rozlíšením 3D obrazu a zvuku. Obrazy sú v súčasnosti premietané na tri, štyri alebo päť stien a podlahu a sú sledované stereookuliarmi.
Podstata technického riešenia
Hlavnou podstatou technického riešenia je vytvorenie zariadenia na báze virtuálnej reality vyznačujúce sa tým, že spája viaceré hardvérové platformy a záznamových médií virtuálnej 3D scény, doplňujúcimi informáciami na záznamovom médiu s databázou 3D modelov, obrázkov, videí a opisov. Princíp technického riešenia je použiteľný na pohybujúce sa objekty (napr.: auto, autobus, električka, vlak atď.), ako aj na statické zobrazovacie platformy. Vstupnými hardvérovými zariadeniami sú polohové snímače (GPS modul, akcelerometer, gyroskop, magnetometer atď.), ktoré udávajú presnú polohu objektu. Medzi vstupné parametre technického riešenia patria aj informácie, ktoré majú byť súčasťou obohatenej scény. Ide o záznamové médiá s databázou 3D modelov. Hlavným parametrom a zároveň vstupnou informáciou je vytvorené virtuálne prostredie. Ide o záznamové médium virtuálnej 3D scény, na ktoré sa technické riešenie zameriava.
Vstupné informácie sú posielané do PC, v ktorom sa spájajú všetky potrebné informácie, synchronizujú sa a odosielajú sa do modulu, ktorý dáta spracováva a konvertuje na použiteľný formát pre výstupné zariadenie.
Medzi základné zobrazovacie zariadenia virtuálnej reality môžeme zaradiť statické zariadenia ako virtuálna jaskyňa (zobrazuje obraz na základe spätnej projekcie) a dynamické zariadenia, ako sú virtuálne okuliare (používateľovi sa zobrazuje 3D scéna pre každé oko samostatne, čo dotvára reálny 3D efekt).
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obrázku je zobrazená schéma zariadenia na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V tomto príklade uskutočnenia je opísaný technický variant, kde vytvorená virtuálna scéna je zobrazovaná používateľovi na statickej zobrazovacej platforme (napr. virtuálna jaskyňa). Výstupné zariadenie 6 je pevne dané a používateľ sa pohybuje v jej vymedzenom priestore. Vstupnými informáciami sú poloha pozorova2
SK 7150 Υ1 teľa na základe polohových snímačov 1 (akcelerometrov, gyroskopov, magnetometrov), záznamové médium 3 virtuálnej 3D scény a záznamových médií 2 snímaného objektu (3D modely, fotodokumentáciu, základné informácie o snímaných objektoch, videá), ktoré majú obohatiť zobrazované prostredie.
Medzičlánkom medzi vstupnými a výstupnými informáciami je PC 4, ktorý dané dáta zozbiera a synchronizuje, následne ich posiela do modulu 5, ktorý dáta konvertuje a odosiela na výstupné zariadenia 6. Pozorovateľ na projekčných stenách virtuálnej jaskyne pozoruje virtuálny svet, v ktorom sa mu dopĺňajú základné informácie o pozorovanom objekte.
Príklad 2
V tomto príklade uskutočnenia je opísaný technický variant, kde vytvorená virtuálna scéna je zobrazovaná používateľovi výstupným zariadením 6, a to virtuálnymi 3D okuliarmi. Tieto okuliare je možné použiť v pohybujúcich, ale aj statických objektoch (napr.: auto, autobus, električka, vlak, priemyselné haly, múzeá, historické pamiatky a pod.), kde polohu objektu zabezpečuje polohový snímač 1 (GPS modul). PC 4 spracováva záznamové médiá 3 virtuálnej 3D scény, pozíciu okuliarov v priestore (ich nakláňame, odozvu a pod.), presnú pozíciu objektu na základe GPS súradníc a na vopred určených koordinátach dotvára záznamové médiá 2 snímaného objektu, ktoré zobrazuje na výstupnom zariadení 6 - virtuálnych okuliaroch.
Priemyselná využiteľnosť
Využitie technického riešenia má viacero oblastí. Pre priemysel môže slúžiť ako platforma, ktorá umožní zobrazovať navrhované produkty, výrobné haly, montážne postupy, rozpady kusovníko, alebo technológie ešte pred tým, než sú vyrobené alebo spustené do reálnej prevádzky. Celý obraz je umiestnený do 3D prostredia, čo dodáva používateľovi reálny pohľad. Takýmto spôsobom sa môžu odstrániť prípadné nedostatky a ušetriť náklady ešte v začiatočnej fáze projektu.
Ďalšie využitie je pre oblasť kultúrneho dedičstva, kde je možné vytvoriť ľubovoľné historické časové obdobia vybraných pamiatok (napr. hradov, zámkov, kaštieľov, historických území a pod.) a používateľ sa na základe zobrazovacích zariadení (virtuálna jaskyňa, virtuálne okuliare) môže preniesť do histórie, kde sa mu zobrazuje kultúrna pamiatka v jej pôvodnej podobe.
Ttiež môže slúžiť ako historický sprievodca, kde technické riešenie umiestnené na pohyblivom objekte (auto, autobus, električka atď.) sníma historickú trasu vybraného mesta a používateľ v zobrazovacích zariadeniach (virtuálne okuliare), sleduje prierez jednotlivými časovými obdobiami, ktoré sú doplnené o ďalšie informácie ako 3D modely, fotodokumentáciu, základné informácie o snímaných objektoch alebo videá.
Technické riešenie nájde svoju oblasť využitia aj pre interaktívne reklamy v obchodných centrách alebo ako mestský informačný systém alebo pre herný priemysel.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (5)

1. Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite je hardvérová platforma na báze virtuálnej reality, vyznačujúca sa tým, že pozostáva z polohových snímačov (1) a záznamových médií (2) snímaného objektu a záznamových médií (3) virtuálnej 3D scény spojených s PC (4), na spracovanie v softvérovej platforme, pričom PC (4) je spojené s modulom (5) na konverziu dát a ten je spojený s výstupným zariadením (6).
2. Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že polohové snímače (1) na snímanie polohy pozorovateľa sú akcelerometre a/alebo gyroskopy, a/alebo magnetometre, a/alebo GPS.
3. Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite podľa nároku la 2, vyznačujúce sa tým, že záznamové médiá (2) snímaného objektu obsahujú 3D modely a/alebo fotodokumentáciu, a/alebo základné informácie o snímanom objekte, a/alebo videá.
4. Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite podľa nároku 1 a 2 a 3, vyznačujúce sa tým, že záznamové médiá (3) virtuálnej 3D scény obsahujú 3D textúrované modely komplexne uložené do podoby reálne snímaných objektov.
5. Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite podľa nároku 1 a 2 a 3 a 4, vyznačujúce sa tým, že výstupným zariadením (6) je statické zariadenie virtuálna jaskyňa alebo virtuálne okuliare.
SK200-2013U 2013-11-14 2013-11-14 Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite SK7150Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK200-2013U SK7150Y1 (sk) 2013-11-14 2013-11-14 Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK200-2013U SK7150Y1 (sk) 2013-11-14 2013-11-14 Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK2002013U1 SK2002013U1 (sk) 2015-01-07
SK7150Y1 true SK7150Y1 (sk) 2015-06-02

Family

ID=52282318

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK200-2013U SK7150Y1 (sk) 2013-11-14 2013-11-14 Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK7150Y1 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2556114B (en) * 2016-11-22 2020-05-27 Sony Interactive Entertainment Europe Ltd Virtual reality

Also Published As

Publication number Publication date
SK2002013U1 (sk) 2015-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9551871B2 (en) Virtual light in augmented reality
Fernández et al. Virtual Reality in a shipbuilding environment
Juang et al. SimCrane 3D+: A crane simulator with kinesthetic and stereoscopic vision
Kersten et al. The Selimiye Mosque of Edirne, Turkey–an immersive and interactive virtual reality experience using HTC Vive
CN105184858A (zh) 一种增强现实移动终端的方法
Bugalia et al. Mixed reality based interaction system for digital heritage
CN113744585B (zh) 火灾事故应急处置演练系统及处理方法
Adcock et al. Visualization of off-surface 3D viewpoint locations in spatial augmented reality
Schneider et al. Towards a digital Makkah–using immersive 3D environments to train and prepare pilgrims
WO2013041152A1 (en) Methods to command a haptic renderer from real motion data
SK7150Y1 (sk) Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov vo virtuálnej realite
CN115828620B (zh) 一种基于增强现实的矿山灾害应急仿真方法及系统
Abramyan et al. Stage: Controlling space robots from a cave on earth
Peake et al. The virtual experiences portals—a reconfigurable platform for immersive visualization
Tanikawa et al. Mixed reality digital museum project
Onime et al. Mixed reality cubicles and cave automatic virtual environment
Tateyama et al. Construction of virtual campus guide system using mobile phone
Vodilka et al. Designing a workplace in virtual and mixed reality using the meta quest VR headset
Ryu et al. Application of human-scale immersive VR system for environmental design assessment-A proposal for an architectural design evaluation tool
Shi et al. First responders’ spatial working memory of large-scale buildings: implications of information format
Schmidt et al. A layer-based 3d virtual environment for architectural collaboration
SK2012013U1 (sk) Zariadenie na zobrazovanie reálnych objektov v rozšírenej realite
Yadav et al. The effects of partial proxy embodiment on the awareness of linear distance in omnidirectional treadmill enabled immersive virtual environment
Huang Virtual reality/augmented reality technology: the next chapter of human-computer interaction
Guefrech et al. Revealable volume displays: 3D exploration of mixed-reality public exhibitions