SK50192005A3 - Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán - Google Patents

Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán Download PDF

Info

Publication number
SK50192005A3
SK50192005A3 SK5019-2005A SK50192005A SK50192005A3 SK 50192005 A3 SK50192005 A3 SK 50192005A3 SK 50192005 A SK50192005 A SK 50192005A SK 50192005 A3 SK50192005 A3 SK 50192005A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tube
bag
nucleoporous
membrane
filter
Prior art date
Application number
SK5019-2005A
Other languages
English (en)
Inventor
Dušan Podhorský
Ján Ružička
Original Assignee
Úrad Pre Normalizáciu, Metrológiu A Skúšobníctvo Slovenskej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Úrad Pre Normalizáciu, Metrológiu A Skúšobníctvo Slovenskej filed Critical Úrad Pre Normalizáciu, Metrológiu A Skúšobníctvo Slovenskej
Priority to SK5019-2005A priority Critical patent/SK50192005A3/sk
Publication of SK50192005A3 publication Critical patent/SK50192005A3/sk

Links

Landscapes

  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)

Abstract

Filter je tvorený zdvojeným vakom (ľ) z nukleoporéznej membrány, pričom vak (ľ) v mieste svojho otvoru (2) je tesne uspôsobený na hadičku (3) upínacou návlačkou (4), ktorá prechádza jedným otvorom v uzávere (7). Uzáver (7) má závit aje vybavený druhým otvorom, ktorým prechádza samostatná hadička (9), pričom je svojím závitom spojený s plastovou už použitou fľašou (11).

Description

Vynález sa týka konštrukcie filtra na získavanie vody na báze nukleoporéznych membrán, ktorý je vhodný najmä do oblastí postihnutých prírodnými a ekologickými katastrofami alebo do oblastí tretích krajín. Filter je vhodný pre expedície do divokej prírody alebo operujúce vojenské jednotky. Filter podľa vynálezu plní funkciu najmä mikrobiologického filtra na získavanie najmä pitnej vody a vody aj na iné použitia, pretože dokáže zachytiť nanočastice. Vynález využitím spadá do oblasti osobných pomôcok ľudí.
Doterajší stav techniky
Filtračná technika na vodu a vzduch je v súčasnosti prepracovaná na vysokej úrovni. Na výrobu pitnej vody vo veľkých množstvách sú všeobecne známe filtračné sústavy a zariadenia. Vzhľadom k tomu, že predmetom vynálezu nie sú veľkokapacitné filtračné zariadenia, ale viacmenej osobné filtre alebo filtre pre malé skupiny ľudí, nebudú ďalej veľkokapacitné filtračné zariadenia ďalej opisované.
Zo skupiny nízko prietokových filtrov vody použitej ďalej na pitie existujú filtre tlakové s papierovými filtračnými membránami. Tieto však vyžadujú zdroj energie a vo väčšine nie sú prenosné.
Určitým okruhom ľudí ako sú vojaci, vedecké expedície, extrémni turisti, záchranári a pod. vznikla požiadavka na vývoj viacmenej osobného filtra do terénu.
Uplatňovanie fyzikálnych objavov do praxe prinieslo vznik nukleoporéznych membrán. Sú výsledkom aplikácie sústredeného zväzku vysoko energetických častíc urýchlených cyklotrónom a nasmerovaných na tenkú plastovú fóliu. Vo fólií vzniklo množstvo perforácii s veľmi malými priemermi. Štandartné nukleoporézne membrány sa vyznačujú hustotou perforácií cca 107 až 1O10 a priemerom perforácií 10'8
10’6 m na fólií s hrúbkou 10'5 m. Zo stavu techniky sú nukleoporézne membrány známe cca 30 rokov.
Zo stavu techniky je známy hydrostatický filter s aplikáciou plošnej nukleoporéznej membrány. Pozostáva z rámu, na ktorom sú z dvoch strán umiestnené nukleoporézne membrány. Rám je z oboch strán a s určeným odstupom opatrený krytmi. Z vonkajších strán nukleoporéznych membrán je v bokoch krytu upravený vtok. Z vnútorných strán nukleoporéznych membrán je v boku krytu upravený výtok s hadičkou. Takto vyhotovený filter je plochej doskovej konštrukcie. Jeho použitie spočíva v tom, že filter sa ponorí do nádoby s vodou a koniec jeho výtokovej hadičky sa vsunie do napríklad pohára alebo fľaše umiestnenej pod úrovňou hladiny vody v nádobe. Vtokovými štrbinami do filtra vniká znečistená voda na jedny strany membrán, pričom sa na membráne zachytia nečistoty až na úrovni baktérií, a z druhých strán membrán vyteká už pitná bakteriálne nezávadná voda z výtokovej hadičky do pohára alebo fľaše k použitiu. Nevýhodou tejto konštrukcie filtra na získavanie pitnej vody je predovšetkým jeho vysoká cena. Taktiež jeho nevýhodou je malý celkový objem odfiltrovanej vody počas životnosti filtra, pretože filtračný prietok je daný najmä veľkosťou plochy nukleoporéznej membrány. Pre ďalšie možné vyššie filtračné prietoky by neúmerne narastali rozmery nukleoporéznej membrány a filter by sa ešte viac predražoval. Z dôvodu väčších rozmerov by nebol už vhodný pre osobnú potrebu jednotlivca a bol by tým viac náchylnejší na poškodenie. Vysoká cena tohto filtra zabraňuje jeho masovému rozšíreniu k používaniu v prípade prírodných katastrof alebo iných epidémií, respektíve v oblastiach tretích krajín.
V oblasti filtrov vznikol priestor na vytvorenie takej konštrukcie filtra, u ktorého by sa znížila výrazne jeho cena a zároveň by sa zvýšil celkový objem odfiltrovanej vody, pričom použitie filtra by bolo univerzálnejšie.
Výsledkom tohto úsilia je ďalej opisovaný filter na získavanie najmä pitnej vody ale aj vody pre iné použitia v predloženom vynáleze využívajúci nukleoporéznu membránu ale v unikátnom a variabilnom konštrukčnom usporiadaní.
Podstata vvnálezu
Vyššie uvedené nedostatky sú odstránené konštrukciou filtra na získavanie vody najmä pitnej vody alebo vody na iné použitia obsahujúci nukleoporéznu membránu podľa tohto vynálezu. Na základe vynálezu je možné skonštruovať tri základné druhy filtrov. Prvý druh filtra je charakteru osobného ľahko skladovateľného filtra. Podstata konštrukčného usporiadania prvého druhu filtra spočíva v tom, že je tvorený jednoduchým vakom z nukleoporéznej membrány. Vak v mieste svojho otvoru je zrolovaný a tesne uspôsobený na plastovú hadičku alebo rúrku. V jednom konkrétnom uskutočnení uspôsobenia vaku na plastovú hadičku alebo rúrku je vak v mieste svojho otvoru tesne stiahnutý plastovou upínacou návlačkou. V inom konkrétnom uskutočnení uspôsobenia vaku na plastovú hadičku alebo rúrku je vak v mieste svojho otvoru tesne stiahnutý silonovým vlascom. Vtedy je výhodné ak na zrolovanom vaku v mieste otvoru vaku je najskôr aplikovaná podkladová páska zabraňujúca prerezaniu vaku silonovým vlascom prípadne drôtom. Na ochranu tesného uspôsobenia vaku a hadičky alebo rúrky je výhodné, ak vak v mieste svojho otvoru je prekrytý krycou bužírkou.
Na zvyšovanie účinnej plochy nukleoporéznej membrány je možné na plastovú hadičku tesno uspôsobiť zdvojený alebo viacnásobne radený vak z nukleoporéznej membrány. Tým sa zvýši jednak prietok filtrovanej pitnej vody a zároveň aj celkový objem prefiltrovanej vody počas životnosti filtra. Zdvojený vak je výhodné vyrobiť z jednoduchého vaku tak, že dno jednoduchého vaku sa v jednom stredovom bode dna vytiahne až na úroveň otvoru vaku, kde je pripravený k zrolovaniu a tesnému uspôsobeniu na plastovú hadičku alebo rúrku. Vak s uspôsobenou hadičkou alebo rúrkou vytvára najjednoduchší typ filtra na získavanie pitnej bakteriologický nezávadnej vody. Je určený k hydrostatickému saniu pitnej vody ústami ihneď po ponorení vaku do nádoby s vodou určenej k filtrovaniu. Po skončení pitia je možné vak z nukleoporéznej membrány zrolovať do trubičky, koncovku plastovej hadičky alebo rúrky ochrániť a uzatvoriť násadcom a celý filter vložiť do ochranného vrecka.
Ďalším podstatným znakom vynálezu je také zoskupenie konštrukčných znakov, ktoré dovolí vytvoriť druhý druh filtra charakteru hydrostatického buď osobného filtra alebo filtra pre skupinu ľudí. Podstata konštrukčného usporiadania druhého druhu filtra spočíva v tom, že je opäť tvorený jednoduchým alebo viacnásobným vakom z nukleoporéznej membrány. Vak v mieste svojho otvoru je opäť zrolovaný alebo skrčený alebo pritlačený a tesne uspôsobený na plastovú hadičku alebo rúrku. Avšak naviac hadička alebo rúrka opatrená vakom prechádza jedným otvorom v plastovom uzávere s unifikovaným závitom. Uzáver je opatrený aj druhým otvorom, ktorým prechádza samostatná hadička alebo rúrka. Filter teda pozostáva z dvoch oddeliteľných častí. Vak z nukleoporéznej membrány s hadičkou alebo rúrkou a s jedným koncom samostatnej hadičky alebo rúrky vo vyššie opísanej prvej časti filtra sa vsunie cez hrdlo do plastovej fľaše od napríklad nealkoholického nápoja a uzáverom sa fľaša uzavrie. Fľaša môže mať objem od 0,5 do 2,5 litra. Tým je filter na získavanie pitnej vody uspôsobený k použitiu. Hadička alebo rúrka s uspôsobeným vakom je v tomto prípade prítoková. Druhý koniec koncom samostatnej hadičky alebo rúrky je odtokový z ktorého sa odoberá pitná voda. Ak filter je umiestnený mimo nádobu s vodou a s touto nádobou je spojený prívodovou plastovou hadičkou alebo rúrkou, potom prefiltrovaná voda sa môže z plastovej fľaše filtra odoberať hydrostatickým tlačením z odtokovej samostatnej hadičky alebo rúrky.
Druhý koniec odtokovej samostatnej hadičky alebo rúrky môže byť v jednom prípade opatrený kohútom na zastavenie prietoku. V inom prípade môže byť tento druhý koniec vyvedený do zbernej nádoby na pitnú vodu. V týchto prípadoch je celý filter ponorený do nádoby s vodou určenej na filtrovanie a z nádoby s vodou vystupuje len druhý koniec odtokovej samostatnej hadičky alebo rúrky, z ktorej sa prefiltrovaná voda odoberá hydrostatickým saním. Pre další prípad použitia je možné uspôsobenú vyššie opísaný uzáver zašraubovať napríklad na nádobu s väčším objemom, ktorým môže byť plastový kanister.
Ešte ďalším podstatným znakom vynálezu je také zoskupenie konštrukčných znakov, ktoré dovolí vytvoriť tretí druh filtra charakteru hydrostatického opäť buď osobného filtra alebo filtra pre skupinu ľudí. Podstata konštrukčného usporiadania tretieho druhu filtra spočíva v tom, že je opäť tvorený jednoduchým alebo viacnásobným vakom z nukleoporéznej membrány. Vak v mieste svojho otvoru je opäť napríklad zrolovaný a tesne uspôsobený na plastovú hadičku alebo rúrku. Avšak naviac hadička alebo rúrka opatrená vakom prechádza jedným otvorom v plastovom uzávere s unifikovaným závitom. Uzáver je opatrený aj druhým otvorom, ktorým prechádza samostatná hadička alebo rúrka. Filter teda pozostáva z dvoch oddeliteľných častí. Vak z nukleoporéznej membrány s hadičkou alebo rúrkou a s jedným koncom samostatnej hadičky alebo rúrky vo vyššie opísanej prvej časti filtra sa vsunie cez hrdlo do plastovej fľaše od napríklad nealkoholického nápoja a uzáverom sa fľaša uzavrie. Fľaša môže mať objem od 0,5 do 2,5 litra. Tým je filter na získavanie napríklad pitnej vody uspôsobený k použitiu. Hadička alebo rúrka s uspôsobeným vakom je v tomto prípade odtoková, z ktorej sa odoberá pitná voda. Druhý koniec samostatnej hadičky alebo rúrky je prítokový. Druhý koniec hadičky alebo rúrky môže byť v jednom prípade opatrený kohútom na zastavenie prietoku. V inom prípade môže byť tento druhý koniec vyvedený do zbernej nádoby na pitnú vodu. Pre další prípad použitia je možné uspôsobený vyššie opísaný uzáver zašraubovať napríklad na nádobu s väčším objemom, ktorým môže byť plastový kanister. Ešte pre další prípad použitia je možné druhý koniec hadičky alebo rúrky uspôsobiť k saniu pitnej vody ústami.
Ďalším podstatným znakom vynálezu je také zoskupenie konštrukčných znakov, ktoré dovolí vytvoriť štvrtý druh ale už tlakového filtra pre veľké skupiny ľudí. Podstata konštrukčného usporiadania štvrtého druhu filtra spočíva v tom, že je opäť tvorený jednoduchým alebo viacnásobným vakom z nukleoporéznej membrány. Vak v mieste svojho otvoru je opäť napríklad zroiovaný a tesne uspôsobený na plastovú hadičku alebo rúrku. Avšak naviac hadička alebo rúrka opatrená vakom prechádza jedným otvorom v plastovom uzávere s unifikovaným závitom. Uzáver je opatrený aj druhým otvorom, ktorým prechádza samostatná hadička alebo rúrka. Filter teda pozostáva z dvoch oddeliteľných častí. Vak z nukleoporéznej membrány s hadičkou alebo rúrkou a s jedným koncom samostatnej hadičky alebo rúrky vo vyššie opísanej prvej časti filtra sa vsunie cez hrdlo do plastovej fľaše od napríklad nealkoholického nápoja a uzáverom sa fľaša uzavrie. Fľaša môže mať objem od 0,5 do 2,5 litra. Tým je filter na získavanie pitnej vody uspôsobený k použitiu. Hadička alebo rúrka s uspôsobeným vakom je v tomto prípade odtoková, z ktorej sa odoberá pitná voda alebo prefiltrovaná voda k inému použitiu. Druhý koniec koncom samostatnej hadičky alebo rúrky je prítokový, kde sa voda k filtrovaniu vháňa pod tlakom. Druhý koniec ale už odtokovej hadičky alebo rúrky je vyvedený do zbernej nádoby napríklad na pitnú vodu. Pre ďalší prípad použitia je možné uspôsobenú vyššie opísaný uzáver zašraubovať napríklad na nádobu s väčším objemom, ktorým môže byť plastový kanister.
Napokon ďalším podstatným znakom vynálezu je také zoskupenie konštrukčných znakov a ich aplikácia do vodovodnej sústavy, ktorá dovolí vytvoriť piaty druh ale tlakového filtra pre obyvateľstvo využívajúce vodovodné siete. Podstata konštrukčného usporiadania piateho druhu filtra spočíva v tom, že je opäť tvorený jednoduchým alebo viacnásobným vakom z nukleoporéznej membrány. Vak v mieste svojho otvoru je opäť napríklad zroiovaný a tesne uspôsobený na plastovú hadičku alebo kovovú rúrku s uzáverom, ktorý priamo ukončuje vodovodné potrubie pred točkou.
Je možné vytvoriť aj inú aplikáciu filtra podľa vynálezu, kde hadička alebo rúrka s uspôsobeným vakom z nukleoporéznej membrány svojim uzáverom je nepriamo pomocou tlakového člena uspôsobená do vodovodného potrubia. Tlakovému členu by vyhovovala äj tlaková plastová nádoba s vekom pre potreby údržby filtra.
Výhody v konštrukciách filtrov podľa tohto vynálezu spočívajú najmä v tom, že z akéhokoľvek znečisteného zdroja vody nachádzajúceho sa v prírode je možné pre jednotlivca alebo celej skupiny ľudí zabezpečiť pitnú vodu alebo vodu k bežnému použitiu a to práve osobnou alebo skupinovou aplikáciou navrhovaného filtra. Filter je použiteľný v najjednoduchšom vyhotovení ako samostatný a ľahko skladovateľný vak s hadičkou. Filter je tiež použiteľný s uspôsobeným uzáverom s unifikovaným závitom, kde pri dodávke filtra bez plastovej fľaše by si používateľ filtra fľašu zaobstaral sám. Takto dodávané filtre bez fľaše by sa teda s výhodou mohli distribuovať do oblastí, kde by boli možnosti jednorazového zakúpenia alebo zaobstarania si nealkoholického nápoja v plastovej fľaši, ktorú by potom aplikoval na uzáver filtra. Napokon kompletný filter t.j. aj s fľašou by sa dodával do oblastí postihnutých prírodnými katastrofami a všade tam, kde nie je možnosť zadovážiť si plastovú fľašu alebo iný kanister s unifikovaným závitom.
Filter zabezpečuje dostatok pitnej vody pre jednotlivca aj na inú osobnú spotrebu, pretože pri minimálnych rozmeroch a napríklad s dvojitým vakom v porovnaní s obdobnými filtrami dodá až štyri krát viac pitnej vody počas svojej životnosti.
Najpodstatnejšou výhodou filtra je jeho schopnosť na membráne zachytiť až nanočastice, t.j. zachytí aj malé baktérie ako sú baktérie Eboli. Plní tak úlohu aj mikrobakteriálneho filtra.
Filter v jednom uskutočnení je spôsobilý k saniu pitnej vody ústami. V inom vyhotovení je filter uspôsobený na hydrostatický tlak vody napríklad ponorením prítokovej hadičky do suda s vodou. Napokon je filter uspôsobený aj ako tlakový filter pre prítokové tlaky vody cca 0,1 až 0,6 MPa pre plastové fľaše od nealkoholických nápojov. Nezanedbateľnou výhodou filtra je možnosť jeho skupinovej aplikácie k zdroju vody napríklad pre celú osadu v postihnutej oblasti.
Filter zhotovený podľa vynálezu je schopný filtrovať nielen vodu ale aj iné kvapaliny ako sú napríklad oleje pri zabezpečení jeho dostatočnej viskozity.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Filter na získavanie pitnej vody obsahujúci nukleoporéznu membránu podľa vynálezu bude bližšie objasnený na priložených obrázkoch, kde na obr. 1 je znázornený jeho najjednoduchší variant s jednou sacou hadičkou a jednoduchým vakom z nukleoporéznej membrány. Na obr. 2 je znázornená jeho jednoduchý variant s jednou sacou hadičkou a zdvojeným vakom z nukleoporéznej membrány. Na obr. 3 je znázornená uspôsobená zátka k filtru podľa vynálezu pre filter aj s plastovou fľašou. Na obr. 4 je znázornený hydrostatický filter na získavanie pitnej vody. Na obr. 5 je znázornený tlakový filter na získavanie pitnej vody. Napokon na obr. 6 je znázornená jedna možná realizácia uspôsobenia vaku z nukleoporéznej mebrány k samotnej hadičke alebo rúrke. Na obr. 7 je znázornená aplikácia filtra podľa vynálezu uspôsobeného na tlačenie pitnej vody hydrostatickým tlakom. Na obr. 8 je znázornená aplikácia filtra podľa vynálezu uspôsobeného na sanie pitnej vody hydrostatickým tlakom. Na obr. 9 je znázornená priama aplikácia filtra podľa vynálezu do vodovodu. Na obr. 10 je znázornená nepriama aplikácia filtra podľa vynálezu do vodovodnej rozvodnej sústavy.
Príklady uskutočnenia
Rozumie sa, že jednotlivé uskutočnenia vynálezu sú predstavované pre ilustráciu a nie ako obmedzenia technických riešení. Odborníci znalí stavom techniky nájdu alebo budú schopní zistiť s použitím nie viac ako rutinného experimentovania mnoho ekvivalentov k špecifickým uskutočneniam technického riešenia podľa vynálezu, ktoré tu budú špeciálne opísané. Aj takéto ekvivalenty budú obsiahnuté v rozsahu nasledujúcich patentových nárokov. Pre odborníkov znalých stavom techniky nemôže robiť problém dimenzovanie takého zariadenia a vhodná voľba jeho materiálov a konštrukčných usporiadaní, preto tieto znaky neboli detailne riešené.
Príklad 1
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je opísané najoptimálnejšie konštrukčné riešenie hydrostatického filtra na získavanie pitnej vody obsahujúci nukleoporéznu membránu, ako je to znázornené na obr. 4. Filter je uspôsobený tak, že za účelom zvýšenia prietoku filtrovanej vody a aj za účelom zvýšenia celkového odberu odfiltrovanej vody počas životnosti filtra je tvorený zdvojeným vakom V. z nukleoporéznej membrány. Zdvojený vak V v mieste svojho otvoru 2 je zrolovaný a tesne uspôsobený na plastovú hadičku 3 tak, že je tesne stiahnutý plastovou upínacou návlačkou 4. Vo variantnom uskutočnení môže byť plastová upínacia náviačka 4 nahradená silonovým vlascom 5. V tom prípade je vhodné na zdvojený vak V z nukleoporéznej membrány v mieste aplikácie na plastovú hadičku 3 aplikovať podkladovú pásku 12 na zabránenie poškodenia ako je to znázornené na obr. 6.
Vo variantnom uskutočnení môže byť plastová hadička 3 nahradená plastovou alebo kovovou rúrkou 3\ Plastová hadička 3 uspôsobená k zdvojenému vaku V prechádza jedným otvorom 6 v plastovému uzáveru 7 s unifikovaným závitom 10. Uzáver 7 je opatrený aj druhým otvorom 8, ktorým prechádza samostatná hadička 9 ako je to znázornené na obr. 3. Vo variantnom uskutočnení môže byť samostatná rúrka 9 nahradená plastovou alebo kovovou samostatnou rúrkou 97 Filter teda pozostáva z dvoch oddeliteľných častí. Zdvojený vak Y_ z nukleoporéznej membrány s plastovou hadičkou 3 a s jedným koncom samostatnej hadičky 9, vo vyššie opísanej prvej časti filtra, sa vsunie cez hrdlo 2 do plastovej fľaše 11, ktorá je druhou časťou filtra, od napríklad nealkoholického nápoja a uzáverom 7 sa plastová fľaša 11 uzavrie. Plastová fľaša 11 môže mať objem od 0,5 do 2,5 litra. Tým je filter na získavanie pitnej vody uspôsobený k použitiu. Plastová hadička 3 s uspôsobeným dvojnásobným vakom V. je v tomto prípade prítoková. Druhý koniec samostatnej hadičky 9 je odtokový, z ktorého sa odoberá pitná voda. Druhý koniec samostatnej hadičky 9 je opatrený neznázorneným kohútom na zastavenie prietoku. V tomto prípade voda do filtra prúdi cez plastovú hadičku 3 do zdvojeného vaku Γ. Prefiltrovaná už pitná voda sa odoberá z priestoru plastovej fľaše 11 mimo zdvojený vaku 1'. Filter možno aplikovať ako filter k hydrostatickému tlačeniu pitnej vody tak, že od filtra umiestneného pod úrovňou hladiny vody pripravenej k filtrovaniu v nádobe sa vyvedie plastová hadička 3 do tejto vyššie položenej nádoby s vodou a samostatnou hadičkou 9 vyvedenou z filtra sa odoberá pitná voda ako je to znázornené na obr. 7.
V inom prípade môže byť tento druhý koniec samostatnej hadičky 9 vyvedený len volne do zbernej nádoby na pitnú vodu.
Pre ďalší prípad použitia je možné uspôsobenú vyššie opísaný uzáver 7 zašraubovať napríklad na nádobu s väčším objemom, ktorým môže byť plastový kanister.
Ešte pre ďalší prípad použitia je možné druhý koniec samostatnej hadičky 9 uspôsobiť k saniu pitnej vody ústami.
Vo variantnom uskutočnení je možné zameniť vstup filtra za jeho výstup. Potom voda do filtra prúdi cez samostatnú hadičku 9 do priestoru plastovej fľaše 11 mimo zdvojený vak V. Prefiltrovaná pitná voda sa odoberá z vnútorného priestoru zdvojeného vaku Y. cez plastovú hadičku 3.
Príklad 2
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je opísané druhé optimálne konštrukčné riešenie tlakového filtra na získavanie pitnej vody obsahujúci nukleoporéznu membránu, ako je to znázornené na obr. 5. Filter je v podstate opísaný v predchádzajúcom príklade. Rozdielnosť spočíva v tom, že tlaková voda vstupuje do filtra cez samostatnú hadičku 9, ktorá ústí do vnútorného priestoru plastovej fľaše 11. Na nukleoporéznej membráne zdvojeného vaku ľ sa voda prefiltruje a vteká do vnútorného priestoru zdvojeného vaku Y, z ktorého vyteká cez plastovú hadičku 3 von z filtra napríklad do veľkoobjemového kanistra alebo zbernej nádoby pitnej vody.
Príklad 3
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je opísané najjednoduchšie konštrukčné riešenie filtra na získavanie pitnej vody obsahujúci jednoduchý vak 1 z nukleoporéznej membrány, ako je to znázornené na obr. 1. Je to hydrostatický filter osobného charakteru, ktorý je ľahko skladovateľný, a ktorý je uspôsobený tak, že je tvorený jednoduchým vakom 1 z nukleoporéznej membrány tak, že jednoduchý vak 1 v mieste svojho otvoru 2 je zrolovaný a tesne uspôsobený na plastovú hadičku 3. Alternatívne môže byť miesto plastovej hadičky 3 použitá plastová alebo kovová rúrka 3'. V jednom konkrétnom uskutočnení uspôsobenia jednoduchého vaku 1 na plastovú hadičku 3 je jednoduchý vak 1 v mieste svojho otvoru 2 tesne stiahnutý plastovou upínacou návlačkou 4. V inom alternatívnom konkrétnom uskutočnení uspôsobenia jednoduchého vaku 1 na plastovú hadičku 3 je jednoduchý vak 1 v mieste svojho otvoru 2 tesne stiahnutý silonovým vlascom 5. Vtedy je výhodné ak na plastovej hadičke 3 v mieste otvoru 2 jednoduchého vaku 1 je aplikovaná podkladová páska 12 zabraňujúca prerezaniu jednoduchého vaku 1 silonovým vlascom 5 prípadne drôtom ako je to znázornené na obr. 6. Na ochranu tesného uspôsobenia jednoduchého vaku 1 a plastovej hadičky 3 je výhodné z hygienického hľadiska, ak jednoduchý vak 1 v mieste svojho otvoru 2 je prekrytý krycou bužírkou 13. Takto skonštruovaný filter je určený k hydrostatickému saniu pitnej vody z plastovej hadičky 3 ihneď po ponorení jednoduchého vaku lz nukleoporéznej membrány do vody ako je to znázornené na obr. 8.
Príklad 4
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je opísané ekvivalentné konštrukčné riešenie filtra na získavanie pitnej vody s vyšším filtračným prietokom, ako je to znázornené na obr. 2. Filter je dostatočne opísaný v príklade 3. Rozdiel je vo vyhotovení jeho nukleoporéznej membrány, ktorá je v tvare zdvojeného vaku 1'.
Príklad 5
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je opísaná priama aplikácia filtra do vodovodu, ako je to znázornené na obr. 9. Filter tvorený jednoduchým vakom 1 ' z nukleoporéznej membrány je zrolovaný a tesne uspôsobený na plastovú rúrku 3' s kovovým uzáverom 7 so závitom 10. ktorý priamo ukončuje vodovodné potrubie pred točkou.
Príklad 6
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu vynálezu je opísaná nepriama aplikácia filtra do vodovodu, ako je to znázornené na obr. 10. Filter tvorený viacnásobným vakom 1_1 z nukleoporéznej membrány je tesne uspôsobený na plastovú rúrku 3' s uzáverom 7 so závitom 10, ktorý sa našraubuje tlakový člen filtra, ktorou môže byť tlaková nádoba. Cez uzáver 7 prechádza aj samostatná rúrka 9'. Plastová rúrka 3 sa pomocou napríklad prvej príruby pripojí na vstup vody vodovodného potrubia. Samostatná rúrka 9' sa napríklad pomocou druhej príruby pripojí na výstup vody vodovodného potrubia. Údržba takéhoto filtra je jednoduchá, pretože dvoma napríklad gulovými uzávermi sa zastaví prívod a odvod vody, Od uzáveru filtra sa odšraubuje tlakový člen filtra a vykoná sa napríklad výmena alebo očista vaku 1_ z nukleoúporéznej membrány.
Priemyselná využiteľnosť
Filter na vodu podľa vynálezu nachádza uplatnenie v oblastiach s nedostatkom pitnej vody a je určený pre obyvateľstvo v krízových oblastiach. Slúži ako osobný prípravok na získavanie pitnej vody a najmä bakteriologický nezávadnej vody najmä v oblastiach postihnutých povodňami, zemetraseniami a vojnami. Použiteľný je aj pre iné kvapaliny a oleje.

Claims (18)

1. Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán, vyznačujúci sa tým, že je tvorený jednoduchým alebo zdvojeným alebo viacnásobným vakom (1, 1') z nukleoporéznej membrány, pričom vak (1, ľ) v mieste svojho otvoru (2) je tesne uspôsobený na hadičku alebo rúrku (3, 3').
2. Filter na vodu podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že vak (1, ľ) z nukleoporéznej membrány v mieste svojho otvoru (2) je tesne stiahnutý upínacou návlačkou (4) alebo vlascom (5) na hadičku alebo rúrku (3, 3').
3. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 2, vyznačujúci sa tým, že na vaku (1, ľ) z nukleoporéznej membrány je v mieste svojho otvoru (2) aplikovaná podkladová páska (12).
4. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že tesné uspôsobenie hadičky alebo rúrky (3, 3') s vakom (1, ľ) z nukleoporéznej membrány v mieste svojho otvoru (2) je prekryté krycou bužírkou (13).
5. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že hadička alebo rúrka (3, 3') opatrená vakom (1, ľ) z nukleoporéznej membrány prechádza jedným otvorom (6) v uzávere (7).
6. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že uzáver (7) je opatrený druhým otvorom (8), ktorým prechádza samostatná hadička alebo rúrka (9, 9').
7. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že uzáver (7) opatrený hadičkou alebo rúrkou (3,3') s vakom (1,1') z nukleoporéznej membrány a samostatnou hadičkou alebo rúrkou (9, 9') má závit (10).
8. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že uzáver (7) opatrený hadičkou alebo rúrkou (3,3') s vakom (1,1') z nukleoporéznej membrány a samostatnou hadičkou alebo rúrkou (9, 9') je svojim závitom (10) spojený s plastovou fľašou (11) alebo plastovým kanistrom.
9. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že uzáver (7) opatrený hadičkou alebo rúrkou (3,3') s vakom (1,1') z nukleoporéznej membrány a samostatnou hadičkou alebo rúrkou (9, 9') je svojim závitom (10) spojený s plastovou už použitou fľašou (11) od nealkoholického nápoja.
10. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že hadička alebo rúrka (3, 3') s uspôsobeným vakom (1, ľ) z nukleoporéznej membrány je prítoková.
11. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že samostatná hadička alebo rúrka (9, 9') je prítoková.
12. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že hadička alebo rúrka (3, 3') s uspôsobeným vakom (1, ľ) z nukleoporéznej membrány je určená k saniu ústami.
13. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že samostatná hadička alebo rúrka (9, 9') je uspôsobená k saniu ústami.
14. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že samostatná hadička alebo rúrka (9, 9') s uspôsobeným vakom (1, 1') z nukleoporéznej membrány je s tlakovým prítokom.
15. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že hadička alebo rúrka (3, 3') s uspôsobeným vakom (1,1') z nukleoporéznej membrány je uspôsobená na satie hydrostatickým tlakom.
16. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že hadička alebo rúrka (3, 3') s uspôsobeným vakom (1,1') z nukleoporéznej membrány je uspôsobená na tlačenie hydrostatickým tlakom.
17. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že hadička alebo rúrka (3, 3') s uspôsobeným vakom (1, ľ) z nukleoporéznej membrány svojim uzáverom (7) je priamo napojená vodovodné potrubie.
18. Filter na vodu podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že hadička alebo rúrka (3, 3') s uspôsobeným vakom (1, ľ) z nukleoporéznej membrány svojim uzáverom (7) je nepriamo pomocou tlakového člena uspôsobená do vodovodného potrubia.
SK5019-2005A 2005-03-01 2005-03-01 Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán SK50192005A3 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5019-2005A SK50192005A3 (sk) 2005-03-01 2005-03-01 Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5019-2005A SK50192005A3 (sk) 2005-03-01 2005-03-01 Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK50192005A3 true SK50192005A3 (sk) 2006-09-07

Family

ID=36954196

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5019-2005A SK50192005A3 (sk) 2005-03-01 2005-03-01 Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK50192005A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100332024B1 (ko) 물병의물소독시스템
US20050035041A1 (en) Hollow fiber membrane filters in various containers
US5653878A (en) Single orifice bottle water filter
KR101547362B1 (ko) 항균 공급원을 갖는 미세다공성 여과기
US8318011B2 (en) Portable drinking water purification device
US8216462B2 (en) Portable drinking water purification device
TWI586420B (zh) 水淨化裝置
US5167819A (en) Canteen having a removably mounted filter device
US9828273B2 (en) Multi-stage portable water purifier
US6402949B1 (en) Portable water filtration system
ES2905079T3 (es) Recipiente para agua y módulo de filtro de fibra hueca para el mismo
CN208500545U (zh) 一种净水机及其水路结构
US11731082B2 (en) Method and device for water priming microporous-carbon water filters using negative pressure
US9873627B1 (en) Multi-stage portable water purifier with cleanable and replaceable insert cartridges
CN201436055U (zh) 便携式净水装置
WO2010138462A2 (en) Water filtering and purification method and adapter kit
CN102701328B (zh) 一种净水器
SK50192005A3 (sk) Filter na vodu na báze nukleoporéznych membrán
WO1993018837A1 (en) Water purification system
JPH10211954A (ja) 水処理用カートリッジおよびこのカートリッジと飲料ボトルとの組合せ構造ならびにこのカートリッジを用いた水処理方法
CN209872455U (zh) 背负便携式正渗透净水器
CN208008578U (zh) 一种便携式户外用滤芯
WO1998032698A1 (fr) Dispositif portatif de traitement d'eau, cartouche de traitement d'eau, structure combinee de cartouche et de bouteille a boire, et procede de traitement d'eau utilisant la cartouche
CN205556332U (zh) 用于提高滤芯使用效率的抗菌净水机
US20220402775A1 (en) Water Clip