SK500252010U1 - Method for preparation of keratin fertilizer with admixture of humin acids in colloidal form and keratin fertilizer with admixture of humin acids - Google Patents

Method for preparation of keratin fertilizer with admixture of humin acids in colloidal form and keratin fertilizer with admixture of humin acids Download PDF

Info

Publication number
SK500252010U1
SK500252010U1 SK50025-2010U SK500252010U SK500252010U1 SK 500252010 U1 SK500252010 U1 SK 500252010U1 SK 500252010 U SK500252010 U SK 500252010U SK 500252010 U1 SK500252010 U1 SK 500252010U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
weight
weighed
reaction vessel
mixture
prepared
Prior art date
Application number
SK50025-2010U
Other languages
English (en)
Other versions
SK5789Y1 (en
Inventor
Stefan Szoke
Robert Vysoky
Jaroslav Kocak
Original Assignee
Stefan Szoke
Robert Vysoky
Jaroslav Kocak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stefan Szoke, Robert Vysoky, Jaroslav Kocak filed Critical Stefan Szoke
Priority to SK50025-2010U priority Critical patent/SK5789Y1/sk
Publication of SK500252010U1 publication Critical patent/SK500252010U1/sk
Publication of SK5789Y1 publication Critical patent/SK5789Y1/sk

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka spôsobu prípravy keratínového hnojiva s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme.
Doterajší stav techniky
V slovenskej zverejnenej patentovej prihláške PP 1539-2003 je opísaná prísada do hnojiva s obsahom organicky viazaného dusíka na výrobu granulovaného alebo tekutého hnojiva, ktorá je tvorená zmesou neupravených alebo do granúl upravených rohov a kopýt hovädzieho dobytka s obsahom vlhkosti do 12 percent hmotnostných, s obsahom do 18 % organicky viazaného dusíka bielkovinového charakteru, pričom veľkosť granúl upravených rohov a kopýt hovädzieho dobytka je od 0 do 12 mm. Podstatou uvedeného riešenia je súčasne spôsob výroby prísady do hnojiva s obsahom organického dusíka, na výrobu granulovaného alebo tekutého hnojiva, podľa ktorého sa zmes nasype do technologickej nádoby, napríklad do reaktora. Do zmesi je pridaný 100 %-ný hydroxid draselný (KOH) v hmotnostnom pomere min. 1 : 2 ku spracovávanému množstvu zmesi a obsah technologickej nádoby sa zaleje 200 1 vody. Zmes sa v lúhovom kúpeli môže miešať alebo zohriať. Po jej rozpustení sa neutralizuje pridaním 50-tich litrov 85 %-nej kyseliny fosforečnej. Po skončení neutralizácie sa môže obohatiť o ďalšie živiny ako napríklad N03, Mg, Fe, Co, B, Mn, Zn, Cu a pod. Nakoniec sa roztok zaleje do 1 000 litrov vodou (H20).
Z hľadiska výživy rastlín je najdôležitejší obsah dusíka v pôde, aj napriek tomu, že pozitívny vplyv má tiež prítomnosť fosforu a síry. Pretože je v pôde organicky viazaný, uvoľňuje sa postupne. Rozkladom albuminoidných látok sa mení najprv na amoniakálnu ( NH4)+ a ďalšou oxidáciou až na dusičnanovú formu (NO3).
Doposiaľ vyrábané hnojivá majú zvyčajne nízky obsah živín. Prítomný dusík je v nitrátovej forme, v menšej miere v amónnej. Pri mimokoreňovej aplikácii amidický dusík pôsobí menej nekroticky na tkanivo rastlín. V kombinácii s inými formami dusíka umožňuje lepšiu využiteľnosť tejto živiny rastlinami.
Ďalej je známy postup na výrobu kompostu podľa maďarského vynálezu, patent č. 205 336 A, s vysokým obsahom organických látok so stimulačným a alternatívnym melioračným účinkom, použitím prísady obsahujúcej keratín a hnoj ošípaných. Postup výroby spočíva v tom, že tekutý hnoj ošípaných sa fázovým delením oddelí na tuhú a tekutú časť. Tuhá časť sa zmieša s látkami obsahujúcimi keratín (srsť, rohovina). Takto vzniknutý základný materiál obsahuje 5-50 % keratínovej látky. Základný materiál sa zmieša s 2 - 8 % haseným vápnom, 5 -10 % alginitom, 5-10 % riolit-tufa a 10 - 20 % rašeliny. Získaná zmes, berúc do úvahy celkovú jej hmotnosť, sa po pridaní 10% keratínovej prísady ďalej homogenizuje. Takto dobre premiešaný kompost sa potom hrobľuje. Vlhkosť hroble na 65 - 80 % sa zabezpečí pomocou tekutiny, ktorá obsahuje 5-20 % rozpusteného keratínu. Hrobľa sa po uplynutí 1-2 mesiacov premiešava.
Podľa maďarského vynálezu, č. patentu 205 739 A, je známa základná hmota pre pomaly sa odbúravacie biohnojivo obohatené stopovými prvkami a s vysokým obsahom organických látok použitím keratínu. Postup výroby tejto zmesi je nasledovný. Látky obsahujúce keratín sa zmiešajú s haseným vápnom. V autokláve, za stáleho miešania sa podrobia tepelnému spracovaniu za súčasnej tlakovej zmeny. Horúca masa sa prefiltruje a plní sa do zásobníkov. Takto získaná hmota pre biohnojivo sa podľa potreby dopĺňa stopovými prvkami.
Uvedené hnojivá s prísadami keratínu sú technologicky náročné, zdĺhavé a vyžadujú si aj určitý čas pred jeho aplikáciou a zároveň tepelné spracovanie zvyšuje náklady na jeho prípravu.
Podstata technického riešenia
Podstatu riešenia podľa tejto prihlášky, tvorí spôsob prípravy keratínového hnojiva s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme a hnojivo vyrobené týmto spôsobom, ktoré sa získava spracovaním peria z hydinárskeho závodu.
Pred začiatkom výrobného procesu sa realizuje prívoz peria z hydinárskeho závodu v prepravnom kontajnery schváleným veterinárnou správou a vykonanou platnou dezinfekciou oprávnenou firmou. Z kontajnera sa následne perie vysype na vhodné, na to určené miesto. Spracovanie peria sa uskutočňuje okamžite po pri voze na určené miesto, aby sa predišlo nežiaducim kvalitatívnym zmenám v perí.
V prvom kroku sa vloží navážené perie do reakčnej nádoby, pričom reakčná nádoba musí byť z materiálu odolného voči koncentrovaným alkáliám s možnosťou uzatvárania, miešania, s výpustným a prívodným ventilom a musí byť vybavená samoodťahom cez uhlíkový filter.
V druhom kroku sa do reakčnej nádoby s naváženým perím pridá hydroxid draselný (KOH) v pomere k hmotnosti naváženého peria.
V treťom kroku sa do pripravovanej zmesi v reakčnej nádobe pridáva voda v pomere k hmotnosti naváženého peria. Pred pridaním vody je potrebné uzavrieť reakčnú nádobu a vodu je potrebné pridať naraz, pretože zmes sa silno zahrieva.
Vo štvrtom kroku nastáva v reakčne nádobe rozklad peria trvajúci 20 hodín. V uzavretej reakčnej nádobe za občasného premiešania v priebehu 20 hodín sa pôsobením hydroxidu draselného (KOH) perie rozpustí.
V piatom kroku sa do pripravovanej zmesi v reakčnej nádobe pridáva 85% kyselina fosforečná v pomere k hmotnosti naváženého peria. Po rozpustení peria vo štvrtom kroku sa pripravovaná zmes neutralizuje 85% kyselinou fosforečnou. Túto je možné pridávať priamo do reakčnej nádoby za intenzívneho miešania. V tomto piatom kroku prebieha reakcia spojená s krátkodobým penenim.
V šiestom kroku sa uskutočňuje meranie pH pripravovanej zmesi. Zo zneutralizovanej pripravovanej zmesi sa odoberie vzorka, ochladí sa na 20°C a odmeria sa jej pH. Požadované pH má byť v rozmedzí
6,5 ± 0,2. V prípade väčšej odchýlky je nutné pH upraviť pomocou 85% kyseliny fosforečnej alebo hydroxidu draselného.
Siedmy krok zahŕňa pridanie síranu horečnatého, síranu železnatého, kyseliny boritej, síranu manganatého, síranu zinočnatého, síranu meďnatého, molybdenanu amónneho, dusičnanu vápenatého.
Osmy krok zahŕňa rozdelenie pripravovanej zmesi z reakčnej nádoby do pripravených prepravných nádob, rozdelenie je závislé na hmotnosti obsiahnutého hydroxidu draselného v pripravovanej zmesi. Zneutralizovaná pripravovaná zmes čo je „základ hnojiva“ sa rozdelí z reakčnej nádoby na základe prepočtu do pripravených prepravných nádob pomocou výpustného čerpadla cez vhodný filter za neustáleho miešania pripravovanej zmesi (základu hnojiva) v reakčnej nádobe.
Deviaty krok zahŕňa prípravu riedenej pripravovanej zmesi. Prepravné nádoby sú vodotesné uzatvárateľné nádoby s možnosťou miešania. Do takejto nádoby s pripravovanou zmesou (základom hnojiva) sa doplní voda a dokonale premieša.
Desiaty krok zahŕňa pridanie humínových kyselín do zriedenej pripravovanej zmesi prepravnej nádobe a tým vznikne hotové keratínové hnojivo s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme.
Ý
Príklady uskutočnenia riešenia
Pred začiatkom výrobného procesu sa realizuje prívoz peria z hydinárskeho závodu v prepravnom kontajnery schváleným veterinárnou správou a vykonanou platnou dezinfekciou oprávnenou firmou. Z kontajnera sa následne perie vysype na vhodné, na to určené miesto. Spracovanie peria sa uskutočňuje okamžite po prívoze na určené miesto, aby sa predišlo nežiaducim kvalitatívnym zmenám v perí. Perie je vylisované od vody, čo je štandardne vykonávané v hydinárni a má vlhkosť od 25 do 29%. To znamená, že napríklad z 300 kg vlhkého peria dodaného z porážky hydiny dostaneme približne 107 kg suchého peria (300:2,8~107), čiže v 300 kg vlhkého peria máme cca. 193 litrov vody.
V prvom kroku sa vloží navážené perie do reakčnej nádoby, kde P - je hmotnosť naváženého peria, pričom reakčná nádoba musí byť z materiálu odolného voči koncentrovaným alkáliám s možnosťou uzatvárania, miešania, s výpustným a prívodným ventilom a musí byť vybavená samoodťahom cez uhlíkový filter.
V druhom kroku sa do reakčnej nádoby s naváženým perím pridá 15 -18% hmotnostných hydroxidu draselného KOH v pomere k hmotnosti naváženého peria.
V treťom kroku sa do pripravovanej zmesi v reakčnej nádobe pridáva 2,5 - 2,9% hmotnostných vody v pomere k hmotnosti naváženého peria. Pred pridaním vody je potrebné uzavrieť reakčnú nádobu a vodu je potrebné pridať naraz, pretože zmes sa silno zahrieva.
Vo štvrtom kroku nastáva v reakčne nádobe rozklad peria trvajúci 20 hodín. V uzavretej reakčnej nádobe za občasného premiešania v priebehu 20 hodín sa pôsobením hydroxidu draselného (KOH) perie rozpustí.
V piatom kroku sa do pripravovanej zmesi v reakčnej nádobe pridáva 15 - 18% hmotnostných 85% kyseliny fosforečnej H3PO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria. Po rozpustení peria vo štvrtom kroku sa pripravovaná zmes neutralizuje 85% kyselinou fosforečnou. Túto je možné pridávať priamo do reakčnej nádoby za intenzívneho miešania. V tomto piatom kroku prebieha reakcia spojená s krátkodobým penením.
V šiestom kroku sa uskutočňuje meranie pH pripravovanej zmesi. Zo zneutralizovanej pripravovanej zmesi sa odoberie vzorka, ochladí sa na 20°C a odmeria sa jej pH. Požadované pH má byť v rozmedzí
6,5 ± 0,2. V prípade väčšej odchýlky je nutné pH upraviť pomocou 85% kyseliny fosforečnej alebo hydroxidu draselného.
Siedmy krok zahŕňa pridanie 10 - 13% hmotnostných síranu horečnatého MgSO4 v pomere k hmotností naváženého peria, 0,19 - 0,23% hmotnostných síranu železnatého FeSO4v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,05 - 0,075% hmotnostných kyseliny boritej H3BO3 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,03 - 0,055% hmotnostných síranu manganatého MnSO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,008 - 0,02% hmotnostných síranu zinočnatého ZnSO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,008 - 0,02% hmotnostných síranu meďnatého CuSO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,001 - 0,005% hmotnostných molybdenanu amónneho (NH4)6Mo7O24 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 17 - 22% hmotnostných dusičnanu vápenatého Ca(NO3)2 v pomere k hmotnosti naváženého peria.
Ôsmy krok zahŕňa rozdelenie pripravovanej zmesi z reakčnej nádoby do pripravených prepravných nádob, rozdelenie je závislé na hmotnosti obsiahnutého hydroxidu draselného v pripravovanej zmesi
N = KOH/50, pričom N - je potrebný počet nádob a KOH - je hmotnosť obsiahnutého hydroxidu draselného. Zneutralizovaná pripravovaná zmes čo je „základ hnojiva“ sa rozdelí z reakčnej nádoby na základe prepočtu do pripravených prepravných nádob pomocou výpustného čerpadla cez vhodný filter za neustáleho miešania pripravovanej zmesi (základu hnojiva) v reakčnej nádobe.
Deviaty krok zahŕňa prípravu riedenej pripravovanej zmesi. Prepravné nádoby sú vodotesné uzatvárateľné nádoby s možnosťou miešania. Do takejto nádoby s pripravovanou zmesou (základom hnojiva) sa doplní voda do 1000 litrov a dokonale premieša.
Desiaty krok zahŕňa pridanie 10 - 15% hmotnostných humínových kyselín v pomere k hmotnosti naváženého peria, do zriedenej pripravovanej zmesi prepravnej nádobe a tým vznikne hotové keratínové hnojivo s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme.
1000 litrov keratínového hnojiva s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme, obsahuje 107 kg peria, 50 kg hydroxidu draselného, 50 kg kyseliny fosforečnej, 33,75 kg síranu horečnatého, 0,64 kg síranu železnatého, 0,19 kg kyseliny boritej, 0,14 kg síranu manganatého, 0,03 kg síranu zinočnatého, 0,03 kg síranu meďnatého, 0,01 kg molybdeanu amónneho, 58, 98 kg dusičnanu vápenatého, 40 kg humínových kyselín a minimálne 208,1 kg vody.

Claims (2)

  1. Spôsob prípravy keratínového hnojiva s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme, vyznačujúci sa tým, že do reakčnej nádoby sa vloží navážené perie s vlhkosťou od 25 do 29%, potom sa do reakčnej nádoby s naváženým perím pridá 15 - 18% hmotnostných hydroxidu draselného KOH v pomere k hmotnosti naváženého peria, potom sa do pripravovanej zmesi v reakčnej nádobe pridáva
  2. 2,5 - 2,9% hmotnostných vody v pomere k hmotnosti naváženého peria, potom nastáva v uzavretej reakčne nádobe rozklad peria trvajúci 20 hodín za občasného premiešania, potom sa do pripravovanej zmesi v reakčnej nádobe pridáva 15-18% hmotnostných 85% kyseliny fosforečnej H3PO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, potom sa uskutočňuje meranie pH pripravovanej zmesi, kde zo zneutralizovanej pripravovanej zmesi sa odoberie vzorka, ochladí sa na 20°C a odmeria sa jej pH, pričom požadované pH pripravovanej zmesi má byť v rozmedzí 6,5 ± 0,2, kde potom v prípade väčšej odchýlky je nutné pH upraviť pridaním 85% kyseliny fosforečnej alebo hydroxidu draselného, potom nasleduje pridanie 10 - 13% hmotnostných síranu horečnatého MgSO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,19 - 0,23% hmotnostných síranu železnatého FeSCú v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,05 - 0,075% hmotnostných kyseliny boritej H3BO3 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,03 - 0,055% hmotnostných síranu manganatého MnSO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,008 - 0,02% hmotnostných síranu zinočnatého ZnSO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,008 - 0,02% hmotnostných síranu meďnatého CuSO4 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 0,001 - 0,005% hmotnostných molybdenanu amónneho (ΝΗ4)6Μθ7θ24 v pomere k hmotnosti naváženého peria, 17 - 22% hmotnostných dusičnanu vápenatého Ca(NO3)2 v pomere k hmotnosti naváženého peria, potom nasleduje rozdelenie pripravovanej zmesi z reakčnej nádoby do pripravených prepravných nádob, v ktorých sa podľa potreby zriedi s vodou a dokonale premieša, potom nasleduje pridanie 10 - 15% hmotnostných humínových kyselín v pomere k hmotnosti naváženého peria, do zriedenej pripravovanej zmesi ^prepravnej nádobe, tým vznikne hotové ti keratínové hnojivo s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme.
    ÚRAD PRIEMYSELNÉHO VLASTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
SK50025-2010U 2010-03-29 2010-03-29 Method for preparation of keratin fertilizer with admixture of humin acids in colloidal form and keratin fertilizer with admixture of humin acids SK5789Y1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50025-2010U SK5789Y1 (en) 2010-03-29 2010-03-29 Method for preparation of keratin fertilizer with admixture of humin acids in colloidal form and keratin fertilizer with admixture of humin acids

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50025-2010U SK5789Y1 (en) 2010-03-29 2010-03-29 Method for preparation of keratin fertilizer with admixture of humin acids in colloidal form and keratin fertilizer with admixture of humin acids

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500252010U1 true SK500252010U1 (en) 2011-02-04
SK5789Y1 SK5789Y1 (en) 2011-07-06

Family

ID=44227711

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50025-2010U SK5789Y1 (en) 2010-03-29 2010-03-29 Method for preparation of keratin fertilizer with admixture of humin acids in colloidal form and keratin fertilizer with admixture of humin acids

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK5789Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK5789Y1 (en) 2011-07-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK500102010A3 (sk) Spôsob prípravy keratínového hnojiva s prísadou humínových kyselín v koloidnej forme a keratínové hnojivo s prísadou humínových kyselín
AU2006328019B2 (en) Bio-processed mineral fertilisers including micro-elements.
PL184149B1 (pl) Sposób wytwarzania nawozu z odpadów organicznych
CN1293024C (zh) 一种堆肥过程中控制氮素损失的方法及其专用固定剂
RU2705275C2 (ru) Способ приготовления кератинового обогатителя почвы с добавкой из гуминовых кислот в коллоидной форме
KR100799660B1 (ko) 가축분뇨의 퇴비화 방법
SK500252010U1 (en) Method for preparation of keratin fertilizer with admixture of humin acids in colloidal form and keratin fertilizer with admixture of humin acids
WO2016092566A2 (en) Novel multi mineral soil supplement and carrier material
SK15392003A3 (sk) Prísada do hnojiva s obsahom organického dusíka
CZ2012634A3 (cs) Způsob přípravy keratinového hnojiva s přísadou huminových kyselin v koloidní formě a keratinové hnojivo s přísadou huminových kyselin
KR100366394B1 (ko) 양식장 오염 퇴적물의 살균화 방법을 이용한 유기질비료제조방법
CN106938901B (zh) 一种利用草食性牲畜粪便制备肥水净水多孔砖的方法
RU2426713C1 (ru) Способ получения органоминерального удобрения
AU2009200226A1 (en) Improved Fertiliser
RU2357944C1 (ru) Способ переработки птичьего помета
CN113133496A (zh) 一种生产饲料添加剂有机微量腐植酸铁的方法
RU2365570C1 (ru) Способ утилизации пухо-перовой крошки методом компостирования
WO1990012771A2 (de) Verfahren zur verarbeitung von gülle zu einem festen düngemittel-produkt
CN115677388A (zh) 一种将禽畜粪污转化为腐植酸肥料和盐碱地土壤改良剂的方法
Mooers The Effect of Ensilage Fermentation and Animal Digestion on the Solubility of Phosphoric Acid in Phosphate Rock.
SK1192015U1 (sk) Zdroj sekundárnych a/alebo stopových biogénnych prvkov
CN112062636A (zh) 一种速溶黄腐酸钾片以及制备方法和应用
UA34658C2 (uk) Спосіб отримання штучного грунтоутворювального матеріалу "гуміон-к", спосіб переробки органічних відходів рослинного походження і штучний грунтоутворювальний матеріал "гуміон-к"
Nasiru et al. Effect of Nutrients Digestibility on Vermicomposting of Ruminant Manure: A
McNaught THE EFFECT OF TOPDRESSING AND LIMING ON UPTAKE OF MINERAL NUTRIENTS IN PASTURE