SK500222019A3 - Spôsob záťažovej modulácie, anténová sústava a čip na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia - Google Patents

Spôsob záťažovej modulácie, anténová sústava a čip na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia Download PDF

Info

Publication number
SK500222019A3
SK500222019A3 SK50022-2019A SK500222019A SK500222019A3 SK 500222019 A3 SK500222019 A3 SK 500222019A3 SK 500222019 A SK500222019 A SK 500222019A SK 500222019 A3 SK500222019 A3 SK 500222019A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
antenna
picc
device side
load modulation
picc device
Prior art date
Application number
SK50022-2019A
Other languages
English (en)
Other versions
SK289183B6 (sk
Inventor
Milan Hammer
Original Assignee
Logomotion Sro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Logomotion Sro filed Critical Logomotion Sro
Priority to SK50022-2019A priority Critical patent/SK289183B6/sk
Priority to PCT/IB2020/053883 priority patent/WO2020217219A1/en
Publication of SK500222019A3 publication Critical patent/SK500222019A3/sk
Publication of SK289183B6 publication Critical patent/SK289183B6/sk

Links

Classifications

    • H04B5/70
    • H04B5/263

Landscapes

  • Near-Field Transmission Systems (AREA)
  • Radio Transmission System (AREA)

Abstract

Pri komunikácii medzi PICC zariadením a PCD zariadením sa mení záťaž antény na strane PICC zariadenia pomocou spínača ovládaného riadiacou jednotkou podľa prenášaných dát. Riadiacou jednotkou sa priamo alebo nepriamo cez demodulátor (7) ovládajú samostatné spínače (3, 4) aspoň dvoch antén (1, 2) s vlastnými rezonančnými obvodmi, pričom ovládanie spínačov (3, 4) je synchronizované zhodným dátovým tokom a miera zaťažovania jednotlivých antén (1, 2) na strane PICC zariadenia je odlišná. Prvá anténa (1) a druhá anténa (2) sú umiestnené vo vzájomnej blízkosti tak, aby obe zároveň mali indukčnú väzbu na anténu (6) PCD zariadenia. Druhá anténa (2) je umiestnená rovnobežne vedľa prvej antény (1) alebo je druhá anténa (2) umiestnená kolmo na prvú anténu (1). Druhá anténa (2) alebo viaceré iné antény PICC zariadenia sú zaťažované (skratované) vo väčšej miere, než je vhodné pre prvú anténu (1), čím dochádza k väčšiemu ovplyvňovaniu výstupu antény (6) na strane PCD zariadenia.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu záťažovej modulácie pri NFC komunikácii medzi PCD zariadením a PICC zariadením Vynález opisuje anténovú sústavu na strane PICC zariadenia, ktorá pri malých rozmeroch efektívne vplýva na výstup antény PCD zariadenia a tiež opisuje výhodné usporiadanie riadiaceho čipu na ovládanie anténovej sústavy na strane PICC zariadenia.
Doterajší stav techniky
Pri pasívnom móde v NFC platforme (napr. ÍSO/ÍEC 14443) inicializátor/vysielač (PCD, napr. ako čítačka kariet) poskytuje nosné pole a energiu pre zariadenie transpondéra/prijímača (PICC, napr. ako platobná karta), ktoiý zodpovedá modulovaním nosného poľa (load modulation). Anténa prijímača musí byť dostatočne eľektívna, aby pokiyla energetické nároky prijímača, ktorý pri tomto móde nemá alebo nemusí mať vlastný zdroj energie.
PCD čítačky majú zvyčajne podobou väčších zariadení alebo sú súčasťou väčších zariadení, ktoré majú dostatočný priestor na umiestnenie veľkej NFC plochej antény, ktorá má požadovaný vyžarovací výkon. Bežné PICC zariadenia v podobe platobných kariet mak dostatočne veľkú plochu plastového nosiča na umiestnenie plochej antény. Pri implementovaní PICC zariadení do komplexnejších hosťujúcich zariadení, napríklad do mobilného telefónu sa podstatne zmenšuje dostupná plocha, resp. dostupný priestor, dochádza k zmenšovaniu plochej antény. Namiesto plochej prijímacej antény sa pri zmenšovaní dostupného priestoru využíva solenoidováanténa, zvyčajne s fóritovým jadrom
Sú publikované riešenia s dvomi anténami, ako napríklad W02017109681 Al, WO2018198082 Al, ktoré opisujú dve antény, jednu solenoidovú s fóritovým jadrom a jednu plochú špirálovú alebo dve solenoidové antény spolupracujúce s plochou, planámou anténou, tieto riešenia sa však týkajú aktívnej modulácie. Pri pasívnej záťažovej modulácii sa problémy so stabilitou vytvoreného NFC kanálu riešia zvyšovaním rozmeru antény, alebo ak to nie je možné, riešia sa zvyšovaním výkonu PCD zariadenia. Na strane PICC zariadenia sa pritom nedá samostatne zvyšovať výkon s ohľadom na fýzikálnu podstatu pasívneho postavenia PICC zariadenia.
Pri zmenšovaní rozmerov plochých špirálových antén dochádza k situácii, že väzba medzi anténami PCD a PICC zariadEní ηίε je dostatočnE silná. PICC anténa ηίε jc schopná dostupné magnetické pole premeniť na dostatočné množstvo energie potrebnej na správnu činnosť obvodov PICC zariadenia a/alebo zmena amplitúdy na anténe PCD zariadenia, ktorá je vyvolaná zmenou záťaže anténovej sústavy PICC zariadenia, je taká malá, že ju vnútorné obvody PCD zariadenia nevedia delegovať, resp. správne prečítať. To vedie k nespoľahlivej komunikácii, alebo dokonca k úplnej strate komunikácie medzi PCD a PICC zariadeniami.
Je žiadané jednoduché riešenie antény na strane PICC zariadenia, ktoré bude schopné komunikovať s bežným PCD zariadením, pričom anténa na strane PICC zariadenia bude mať malé rozmeiy a dostatočné účinky na anténu PCD zariadenia.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje spôsob záťažovej modulácie pri komunikácii medzi PICC a PCD zariadením, pri ktorej sa mení záťaž antény na strane PICC zariadenia pomocou spínača ovládaného riadiacou jednotkou podľa prenášaných dát podľa tohto vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že riadiacou jednotkou sa ovládajú samostatné spínače aspoň dvoch antén s vlastným rezonančným obvodom, ovládanie spínačov je synchronizované zhodným dátovým riadením, pričom miera záťaže jednotlivých antén na strane PICC zariadenia je odlišná. Samostatné antény na strane PICC zariadenia sú pritom v takej vzájomnej priestorovej pozícii, že všetky majú indukčnú väzbu na anténu PCD zariadenia. V najbežnejšom usporiadaní sa použijú dve samostatné antény, v princípe je možné použiť aj väčší počet samostatných antén.
Usporiadanie s aspoň dvomi anténami so samostatnou mierou záťaže pri zachovaní synchronizácie zmien týchto záťaží využíva inherentnú rezervu záťažovej modulácie podľa doterajšieho stavu technik} . Pri záťažovej modulácii sa zmeny na strane antény PCD zariadenia docieľujú v podstate zaťažovaním anténového rezonančného obvodu na strane PICC zariadenia. Miera zaťažovania musí byť však zvolená tak, aby obvody na strane PICC zariadenia neboli odpojené od prijímania energie a základného budiaceho signálu z PCD zariadenia. Tento vynález zefóktívňuje využitie íýzikálnych hraníc záťažovej modulácie tým, že aspoň jedna anténa na strane PICC zariadenia je pri modulácii zaťažovaná len do takej miery, aby výstup z tejto antény naďalej poskytoval PICC zariadeniu dostatočný príjem energie a/alebo základný budiaci signál. Druhá anténa alebo iné antény PICC zariadenia sú zaťažované vo väčšej miere, čím dochádza k väčšiemu ovplyvňovaniu výstupu antény na strane PCD zariadenia.
S K 50022-2019 Α3
Vo výhodnom usporiadaní s dvomi anténami na strane PICC zariadenia sa bude prvá anténa zaťažovať len do miery, ktorá umožní synchronizovať obvody PICC s PCD zariadením, a druhá anténa na strane PICC zariadenia sa bude zaťažovať väčšou mierou.
Nedostatky uvedené v stave techniky v podstatnej miere odstraňuje aj samotnáanténovásústavanastrane PICC zariadenia, ktorá zahrňuje prvý rezonančný obvod s prvou anténou, ktorá je pripojená k PICC kontroléru, kde prvý rezonančný obvod prvej antény je spínaný prvým spínačom, ktorý je prepojený s dátovýmvýstupom z riadiacej jednotky PICC kontrolóra podľa tohto vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že zahrňuje aspoň jednu ďalšiu, druhú anténu v samostatnom druhom rezonančnom obvode, ktorý je spínaný druhým spínačom, pričom druhý spínač je prepojený s dátovýmvýstupom z riadiacej jednotky PICC kontrolóra, pričom prvá a druhá anténa sú umiestnené vo vzájomnej blízkosti. Samostatné antény na strane PICC zariadenia sú v takej vzájomnej priestorovej pozícii, že všetky majú indukčnú väzbu na anténu PCD zariadenia. Vzájomnú blízkosť viacerých antén na strane PICC zariadenia je potrebné chápať tak, že predmetné antény sú spoločne v dosahu vzájomnej indukčnosti s anténou PCD zariadenia. Hranica spoločného umiestnenia antén na strane PICC zariadenia je ohraničená akčnou zónou PCD zariadenia, ktorá je zvyčajne určená veľkosťou plochej PCD antény.
Pojem kontrolór v tomto spise opisuje prvok, ktorý je určený na modulovanie rezonančného obvodu antény na strane PICC zariadenia. Tento kontrolór môže byť tiež nazývaný ako čip, ovládací prvok, budiaci prvok, modulačný prvok.
Rezonančný obvod druhej antény, resp. viacerých ďalších antén bude mať zvyčajne odlišné parametre impedancie ako rezonančný obvod prvej antény, podstatné však bude, že spínač druhej antény, resp. viacerých ďalších anténbude prispôsobený naväčšiu záťaž.
Je výhodné, ak antény na strane PICC zariadenia sú solenoidové antény. Pojem solenoidová anténa v tomto spise označuje cievku s viacerými návinnú vodiča na jadre, napríklad na jadre obdĺžnikového prierezu, kde dĺžka (pozdĺžny rozmer) cievky je väčšia ako jej priečny rozmer, zvyčajne je dĺžka cievky väčšia ako päťnásobok uhlopriečky jej prierezu (napríklad pri obdĺžnikovom priereze jadra). Šírka jadra predstavuje priečny rozmer jadra, ktorým sa jadro premieta do pôdorysu nosiča antény, teda na rovinu základne. Vprípade podlhovastého prierezu jadra je šírka jadra rozmer v smere rovnobežnom s rovinou základne, v prípade kruhového prierezu jadra je šírkou jadra jeho priemer. Jadro môže byť zferitu alebo z materiálu s podobnými magnetickými vlastnosťami. Dĺžka solenoidovej antény označuje celkovú dĺžku jadra alebo dĺžku jadra pokrytú závitmi vodiča.
Prvá a druhá solenoidové anténa môžu mať rovnaké rozmery a rovnakú konštrukciu, nie je to však nevyhnutná podmienka.
Je výhodné, ak prvá a druhá solenoidová anténa sú umiestnené vedľa seba, teda rovnobežne vedľa seba, kde medzera medzi nimi je menšia ako päťnásobok šírky prvej alebo druhej solenoidovej antény. Medzera medzi prvou a druhou anténou pri ich vzájomne rovnobežnom umiestnení má byť menšia ako 5 mm Funkčné je tiež riešenie, pri ktorom je prvá a druhá solenoidová anténa umiestnená vo vzájomne kolmej polohe do tvaru písmena L alebo T a to podľa voľnej plochy dostupnej naPCB hostiteľského zariadenia.
Druhý spínač alebo viaceré druhé spínače môžu byť súčasťou PICC kontrolóra, teda môžu byť integrovanou súčasťou čipu, ktorý je navrhnutý na riadenie viacerých antén podľa tohto vynálezu. Predmetom tohto vynálezu je tiež samotný čip ako hardvérový prvok, ktorý zahrňuje aspoň dva samostatne integrované spínače zaťaženia pre aspoň dva samostatné rezonančné obvody. Takýto hardvérový prvok bude mať aspoň dva páry výstupov na zapojenie aspoň dvoch antén. Integrácia druhého spínača do PICC kontrolóra je výhodným riešením, PICC kontrolór potomnemusí mať dátový výstup.
Vynález sa dá realizovať aj pomocou existujúcich PICC kontrolórov a to tak, že k dátovému výstupu PICC kontrolóra je pripojený samostatný druhý spínač, resp. viacero spínačov. Dátový výstup slúži na synchronizáciu spínania všetkých spínačov. Dátový signál je generovaný riadiacou jednotkou v PICC kontrolóri, dátový signál je potrebné vyviesť von z čipu na niektorý dostupný vývod. Vprípade nutnosti sa môže využiť aj PICC kontrolór bez dátového výstupu, kedy sa na výstup PICC kontrolóra pripojí demodulátor. Signál medzi prvou anténou a výstupomPICC kontrolóra sa demoduluje a zdemodulovaného výstupu sa genenrjú digitálne dáta na riadenie druhého spínača alebo ďalších spínačov. Demoduláciou sa ešte na strane PICC zariadenia sa spätne zrekonštruuje signál z vysokofrekvenčného signálu na dostupných vývodoch NFC1 aNFC2 z PICC kontrolóra.
Výhodou vynálezu je predovšetkým výrazné zvýšenie amplitúdy odpovede (LMA - Load modulation amplitúde) na strane PCD zariadenia. Tým sa dosiahne podstatne spoľahlivejšia komunikácia na väčšiu vzdialenosť a to aj pri malých, až miniatúrnych rozmeroch antén na strane PICC zariadenia. Anténová sústava podľa tohto vynálezu pritom komunikuje s bežnými, neupravenými PCD zariadeniami.
S K 50022-2019 Α3
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený pomocou obrázkov 1 až 10. Konkrétne zobrazené pomery rozmerov solenoidových vinutí ako aj schémy rezonančných obvodov majú len ilustračný charakter a nie je ich možné považovať za zužujúce rozsah ochrany.
Na obrázku 1 je znázornená zámena plochej antény PICC zariadenia za solenoidovú anténu s cieľom zmenšiť priestorové nároky. Na ľavej strane obrázka je znázornená klasická plochá, planáma anténa Lp pripojená na PICC kontrolór s výstupmi NFC1, NFC2. V pravej časti je zobrazená solenoidová anténa s jadrom pripojená na PICC kontrolór.
Obrázok 2 zobrazuje anténovú sústavu s dvoma solenoidovýnú vinutiami, ktoré sú umiestnené rovnobežne vedľa seba, kde druhá anténa je zaťažovaná samostatným druhým spínačom V dolnej časti obrázku pri čiarkovanej línii, ktorá znázorňuje dátový tok, je zobrazený ilustračný priebeh signálu, ktorý ovláda oba spínače.
Na obrázku 3 sú znázornené väzby medzi anténami PICC zariadenia a anténou PCD zariadenia, kde druhá anténa na strane PICC zariadenia je spínaná samostatným spínačom. Väzby medzi anténami PICC zariadenia a anténou PCD zariadenia sú označené ako kl, k2. V skutočnosti sú antény PICC zariadenia v tesnej vzájomnej blízkosti, na obrázku 3 sú pre prehľadnosť antény znázornené v odlišnej polohe.
Obrázok 4 schematicky znázorňuje PICC kontrolór s dvomi spínačmi v jednom hardvérovom prvku. V ľavej časti obrázku pri čiarkovanej línii, ktorá znázorňuje dátový tok, je zobrazený ilustračný priebeh signálu, ktorý ovláda spínače.
Na obrázku 5 je príklad druhého spínača s dvoma MOS FET tranzistormi.
Na obrázku 6 sú znázornené priebehy napätia a signálov na anténach PICC a PCD zariadenia. Priebehy v ľavej časti po líniu A-A zobrazujú stav pri zapojení podľa tohto vynálezu, priebehy napravo od línie A-A zobrazujú stav bez spínania druhého spínača, teda podľa doterajšieho stavu techniky. Prvý priebeh (prvý v grafe zhora nadol) znázorňuje priebeh napätia digitálnej formy dátového signálu odpovede prenášanej z PICC do PCD. Druhý priebeh (druhý v grafe zhora nadol) znázorňuje signál medzi vývodmi PICC zariadenia na obrázku 3 označenými ako NFC1 - NFC2. Tretí priebeh (tretí v grafe zhora nadol) znázorňuje signál medzi vývodmi PCD zariadenia na obrázku 3 označenými ako ΑΝΤΙ - ANT2. Štvrtý priebeh (štvrtý v grafe zhora nadol) znázorňuje detail obálky rovnakého signálu ako zobrazuje tretí priebeh, (t. j. ΑΝΤΙ - ANT2). Táto obálka je následne delegovaná vnútornými obvodnú PCD zariadenia, ktoré znej zrekonštruujú odpoveď prenesenú z PICC zariadenia.
Obrázok 7 a 8 vyobrazujú základné vzájomné polohy prvej a druhej antény PICC zariadenia. Na obrázku 7 sú antény vedľa seba, na obrázku 8 sú antény orientované kolmo do tvaru písmena L.
Na obrázku 9 je schéma zapojenia demodulátora na spätne získanie digitálnych dát z analógového signálu medzi PICC kontrolórom a prvou anténou na strane PICC zariadenia. Obrázok 10 vyobrazuje postup rekonštrukcie signálu z vysokofrekvenčného signálu delegovaného na vývodoch NFC1 a NFC2 pomocou demodulátora.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
V tomto príklade podľa obrázkov 2, 3, 5 až 7 má anténová sústava na strane PICC zariadenia dve antény 1, 2.
PICC kontrolór 5 v tomto príklade je štandardný prvok s jedným párom výstupov NFC1, NFC2 a s dátovým digitálnym výstupom D. K výstupom NFC1 a NFC2 je pripojená prvá anténa 1. VPICC kontrolóri 5 sú výstupy NFC1 a NFC2 pripojené k prvému spínaču 3. Ten je ovládaný tokom dát z riadiacej jednotky. Druhá anténa 2 je umiestnená rovnobežne a tesne vedľa prvej antény 1. Druhá anténa 2 má samostatný rezonančný obvod s dnrhým spínačom 4, ktorého ovládanie je prepojené s dátovým digitálnym výstupom D. Z PICC kontrolóra 5.
V tomto príklade sú obe antény 1, 2, tvorené solenoidovými vinutiami, ktoré sú označené tiež ako L1 aL2. Solenoidové vinutia sú tvorené návinom vodiča na feritovom plochom jadre. Spoločná zastavená plocha oboch antén 1, 2, je podstatne menšia ako plocha štandardnej plochej NFC antény na strane PICC zariadenia.
V tomto príklade je druhý spínač 4 ako externý bezpotenciálový spínač vyhotovený ako zapojenie dvoch MOS FET tranzistorov podľa obrázku 5.
Na obrázku 3 sú znázornené väzby medzi anténami 1, 2 PICC zariadenia a anténou 6 PCD zariadenia pri prebiehajúcej komunikácii. Na obrázku 6 sú zobrazené priebehy komunikácie vo fáze, pri ktorej PICC zariadenie zodpovedá PCD zariadeniu. Vplyv druhej antény 2 na delegovanú amplitúdu odpovede (LMA) je viditeľný na rozdieloch, kedy prvé štyri logické bity na obrázku 6 sú prenášané aj so synchrónnou podporou
S K 50022-2019 Α3 druhej antény 2 (anténový obvod L2-C2), čo na anténe 6 PCD zariadenia vyvoláva zmenu amplitúdy LMA2, a kde druhé štyri bity na obrázku 6 sa prenášajú iba prostredníctvom zmeny záťaže prvej antény 1 (anténový obvod Ll-Cl), čo zodpovedá delegovanej zmene LMA1. Zapojenie podpornej druhej antény 2 neovplyvňuje úroveň signálu na vývodoch NFC1 a NFC2 PICC kontrolóra 5 počas vysielania odpovede. Rozdiel medzi LMA1 a LMA2 na strane PCD zariadenia je pritom podstatný.
Rezonančný obvod druhej antény 2 nie je priamo pripojený k NFC1, NFC2 vývodom PICC kontrolóra 5, nepodieľa sa na jeho napájaní. Jedinou úlohou tohto obvodu je teda synchrónne s modulačnýmsignálomodpovede dodatočne odčerpávať energiu z magnetického poľa generovaného PCD zariadením a tak podporiť pasívnu moduláciu od anténového obvodu prvej antény 1. Keďže PICC kontrolór 5 nie je napájaný cez rezonančný obvod druhej antény 2, môže sa meniť záťaž rezonančného obvodu L2-C2 v oveľa väčšom rozsahu. Zmena záťaže tohto rezonančného obvodu L2-C2 je realizovaná napr. napätím riadeným druhým spínačom 4, ktorý na základe signálu odpovede v digitálnej podobe pripája/odpája impedanciu (napr. odpor) k rezonančnej sústave L2-C2. Druhá anténa 2 je umiestnená do bezprostrednej blízkosti prvej antény 1, záťaž na týchto dvoch rezonančných obvodoch sa mení synchrónne, výsledný efekt sa na strane PCD obvodu sčítava, teda amplitúda odpovede (LMA - Load modulation amplitúde) výrazne vzrastie, čím dosiahneme podstatne spoľahlivejšiu komunikáciu na väčšiu vzdialenosť.
Indukcia prvej a druhej antény (1, 2) je v tomto príklade v rozsahu od 750 nH do 2 pH a kvalita Q v rozsahu 15 až 50.
Príklad 2
Prvá anténa 1 a druhá anténa 2 sú solenoidové vinutia s jadrom, pričom sú umiestnené na spoločnej PCB tak, že majú vzájomne kolmú polohu do tvaru písmena L podľa obrázku 8.
Príklad 3
Čip, ktorý plní funkciu PICC kontrolóra 5, v tomto príklade podľa obrázku 4 zahrňuje v jednom hardvérovom elemente prvý spínač 3 a druhý spínač 4. Má teda štyri výstupy pre dve antény 1, 2. Prvý spínač 3 aj druhý spínač 4 sú pripojené v rámci čipu k zhodnému dátovému toku z riadiacej jednotky CPU.
Príklad 4
V tomto príklade podľa obrázku 9 je použitý bežný PICC kontrolór 5 s jedným párom výstupov NFC1, NFC2 pre prvú anténu 1. Keďže tento konkrétny PICC kontrolór 5 nemá digitálny dátový výstup, je k výstupom NFC1 a NFC2 je pripojený demodulátor 7, ktorého výstup je pripojený ako ovládanie pre druhý spínač 4.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto vynálezu je možné priemyselne a opakovane záťažovo modulovať signál v anténovej sústave na strane PICC zariadenia ako aj vyrábať anténové sústavy s aspoň dvoma anténami na strane PICC zariadenia. Tie je možné podľa tohto vynálezu vyrábať nové dizajny PICC kontrolóra, ktorý v sebe zahrňuje aspoň dva spínače na oddelené riadenie miery záťaže aspoň dvoch samostatných anténových rezonančných obvodov.
S K 50022-2019 Α3
Zoznam vzťahových značiek
1 2 3 4 5 6 7 Ll, L2 Cl, C2 CPU NFC NFC 1, NFC2 DATA DEMOD Dl, D2 PCB AM LMA - prvá anténa - druhá anténa - prvý spínač - druhý spínač - PICC kontrolór - anténa PCD zariadenia - demodulátor - solenoidové vinutia 1 a 2 - kapacity rezonančného obvodu 1 a 2 - riadiaca jednotka - near field communication - výstupy NFC kontrolóra - dátový signál - demodulačný mostík - diódy demodulácie - printed circuit board - amplitúdová modulácia - Load modulation amplitúde, amplitúda odpovede

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob záťažovej modulácie na strane PICC zariadenia pri komunikácií medzi PICC zariadením a PCD zariadením, pri ktorej sa mení záťaž antény na strane PICC zariadenia pomocou spínača ovládaného riadiacou jednotkou podľa prenášaných dát, vyznačujúci sa tým, že riadiacou jednotkou sa ovládajú samostatné spínače (3, 4) aspoň dvoch antén (1, 2) s vlastnými rezonančnými obvodmi, ovládanie spínačov (3, 4) je synchronizované zhodným dátovým tokom, pričom miera zaťažovania jednotlivých antén (1, 2) na stranePICC zariadenia je odlišná.
  2. 2. Spôsob záťažovej modulácie na strane PICC zariadenia podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že prvá anténa (1) na strane PICC zariadenia sa pri modulácii zaťažuje len do miery, aby výstup z prvej antény (1) poskytoval PICC zariadeniu dostatočný príjem energie a/alebo príjem základného budiaci signálu z PCD zariadenia a druhá anténa (2) na strane PICC zariadenia sa zaťažuje vo väčšej miere ako prvá anténa (1).
  3. 3. Spôsob záťažovej modulácie na strane PICC zariadenia podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že signál z prvej antény (1) sa demoduluje na spätné získanie digitálneho dátového výstupuvrámci PICC zariadenia adátový výstup sanásledne použije na riadenie spínania druhého spínača (4).
  4. 4. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia, ktorá zahrňuje prvý rezonančný obvod s prvou anténou (1), ktorá je pripojená k PICC kontroléru (5), kde prvý rezonančný obvod prvej antény (1) je spínaný prvým spínačom (3), ktorý je prepojený s dátovým výstupom z riadiacej jednotky PICC kontrolóra (5), vyznačujúca sa tým, že zahrňuje aspoň jednu ďalšiu anténu zapojenú v samostatnom rezonančnom obvode, ktorý je spínaný ďalším spínačom, ktorý je prepojený s dátovým tokom modulácie prvej antény (1), výhodne je prepojený s dátovýmvýstupomz riadiacej jednotky PICC kontrolóra (5).
  5. 5. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia, podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že zahrňuje druhú anténu (2) zapojenú v samostatnom druhom rezonančnom obvode, ktorý je spínaný druhým spínačom (4), pričom druhý spínač (4) je prepojený s dátovýmvýstupomz riadiacej jednotky PICC kontrolóra (5).
  6. 6. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa nároku 5, vyznačujúca sa tým, že prvá anténa (1) a druhá anténa (2) sú umiestnené vo vzájomnej blízkosti tak, aby obe zároveň mak indukčnú väzbu na anténu (6) PCD zariadenia.
  7. 7. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa nárokov 5 alebo 6, vyznačujúca sa tým, že prvá anténa (1) a druhá anténa (2) sú tvorené solenoidovými vinutiami na vzduchovom alebo ľeritovom jadre.
  8. 8. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až 7, vyznačujúca sa tým, že indukcia solenoidových vinutí je v rozsahu od 750 nH do 2 pH a kvalita Q v rozsahu 15 až 50.
  9. 9. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až 8, vyznačujúca sa tým, že prvá anténa (1) a druhá anténa (2) sú konštrukčne zhodné prvky.
  10. 10. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až 9, vyznačujúca sa tým, že druhá anténa (2) je umiestnená rovnobežne vedľa prvej antény (D-
  11. 11. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že medzera medzi prvou anténou (1) a druhou anténou (2) je menšia ako päťnásobok šírky prvej antény (1) alebo šírky druhej antény (2), výhodne je medzera menšia ako 5 mm
  12. 12. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až 9, vyznačujúca sa tým, že druhá anténa (2) je umiestnená kolmo na prvú anténu (1), výhodne do tvaru písmena L alebo T.
  13. 13. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až 12, vyznačujúca sa tým, že dnrhý spínač (4) zahrňuje dva MOS FET tranzistory.
  14. 14. Anténová sústava na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia podľa ktoréhokoľvek z nárokov 5 až 13, vyznačujúca sa tým, že medzi výstupy PICC kontrolóra (5) a pripojený rezonančný obvod prvej antény (1) je zapojený demodulátor (7), ktorého dátový výstup je pripojený k ovládaniu druhého spínača (4).
  15. 15. Qp na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia, kde záťažová modulácia je vykonávaná spôsobom podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že zahrňuje aspoň dva integrované spínače záťaže pre aspoň dva samostatné rezonančné anténové obvody, pričom má príslušný počet párov výstupov p re pripojenie rezonančných anténových obvodov.
SK50022-2019A 2019-04-24 2019-04-24 Spôsob záťažovej modulácie, anténová sústava a čip na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia SK289183B6 (sk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50022-2019A SK289183B6 (sk) 2019-04-24 2019-04-24 Spôsob záťažovej modulácie, anténová sústava a čip na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia
PCT/IB2020/053883 WO2020217219A1 (en) 2019-04-24 2020-04-24 Method of load modulation, antenna system and chip for load modulation on the side of picc device

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50022-2019A SK289183B6 (sk) 2019-04-24 2019-04-24 Spôsob záťažovej modulácie, anténová sústava a čip na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500222019A3 true SK500222019A3 (sk) 2020-11-03
SK289183B6 SK289183B6 (sk) 2024-04-24

Family

ID=71083666

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50022-2019A SK289183B6 (sk) 2019-04-24 2019-04-24 Spôsob záťažovej modulácie, anténová sústava a čip na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia

Country Status (2)

Country Link
SK (1) SK289183B6 (sk)
WO (1) WO2020217219A1 (sk)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102010056031B4 (de) * 2010-12-27 2019-10-24 Atmel Corp. Passiver Transponder mit einer Ladeschaltung und Verfahren zur Erzeugung einer Versorgungsspannung für einen passiven Transponder
JP5677875B2 (ja) * 2011-03-16 2015-02-25 日立マクセル株式会社 非接触電力伝送システム
EP2535838A1 (fr) * 2011-06-16 2012-12-19 Gemalto SA Procédé de communication sans-contact à modulation négative

Also Published As

Publication number Publication date
WO2020217219A4 (en) 2020-12-10
WO2020217219A1 (en) 2020-10-29
SK289183B6 (sk) 2024-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100842141B1 (ko) 유도식 읽기 쓰기 장치용 소형 루프안테나
EP1772927B1 (en) Antenna unit and noncontact IC tag
JP5464307B2 (ja) アンテナ装置および無線通信装置
US10403979B2 (en) Antenna apparatus and electronic device including the same
KR100965494B1 (ko) 무선판독기용 다중루프 안테나, 그를 가지는 무선판독기 및그를 가지는 RFID 시스템, 및 RFID Tag용다중루프 안테나
JP2005136944A (ja) ループコイルアンテナおよびリーダライタ
JP2020195050A (ja) アンテナ装置及びこれを備えるicカード
US7046208B2 (en) Antenna apparatus
KR101210941B1 (ko) 하나 이상의 루프 안테나로 구성된 병렬 안테나
US10629988B2 (en) Antenna device and electronic device
JP2004206479A (ja) 非接触タグ
JP6369623B2 (ja) アンテナ装置およびrfidシステム
JP2020195049A (ja) アンテナ装置及びこれを備えるicカード
CN102299407A (zh) 一种感应天线、电子标签和电子标签读写器
US20150090789A1 (en) Calculated compensated magnetic antennas for different frequencies
CN207603629U (zh) 本地振荡器设备和收发器系统
SK500222019A3 (sk) Spôsob záťažovej modulácie, anténová sústava a čip na záťažovú moduláciu na strane PICC zariadenia
JP4218044B2 (ja) 3次元アンテナ
US20190171922A1 (en) Rfid tag
CN203871470U (zh) 高频多通道复用射频识别天线
US6911876B2 (en) Communication terminal for transceiving two frequencies using a common one turn antenna
SK288958B6 (sk) Anténová sústava s dvoma anténami, najmä na NFC prenos
CN105512718B (zh) 一种双频rfid标签
KR20140040551A (ko) 루프 안테나
CN110059510A (zh) Rfid定向检测