SK462013U1 - Safety industrial lock and method of its function - Google Patents

Safety industrial lock and method of its function Download PDF

Info

Publication number
SK462013U1
SK462013U1 SK46-2013U SK462013U SK462013U1 SK 462013 U1 SK462013 U1 SK 462013U1 SK 462013 U SK462013 U SK 462013U SK 462013 U1 SK462013 U1 SK 462013U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
fuse
nut
pressure plate
spring
safety industrial
Prior art date
Application number
SK46-2013U
Other languages
English (en)
Other versions
SK6759Y1 (sk
Inventor
Na Vlastnu Ziadost Nezverejnit
Original Assignee
Plichta Patrik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plichta Patrik filed Critical Plichta Patrik
Priority to SK46-2013U priority Critical patent/SK6759Y1/sk
Publication of SK462013U1 publication Critical patent/SK462013U1/sk
Publication of SK6759Y1 publication Critical patent/SK6759Y1/sk

Links

Landscapes

  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Safety Valves (AREA)

Description

Bezpečnostná priemyselná poistka a spôsob jej činnosť
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka bezpečnostnej priemyselnej poistky a spôsobu jej činnosti, určenej na zdvojenie utesnenia technických odberných miest.
Doterajší stav techniky
V priemysle sa využívajú technické médiá a vykurovacie médiá na technické a údržbárske účely. Pre tieto médiá sú vytvorené odberné miesta pre napájanie spotrebičov, ktoré sú ukončené uzatváracou armatúrou ( guľový uzáver a pod...) s vnútorným závitom prípadne iným ukončením predpísaných svetlostí. Na týchto odberných miestach dochádza k únikom médií vplyvom opotrebenia uzatváracej armatúry, alebo neodbornou manipuláciou, pričom dochádza k úniku médií, ktorý môže spôsobiť výbuch pri styku s otvoreným ohňom hlavne v priemyselných halách. Pri týchto nežiaducich udalostiach vzniká nielen strata na úniku, ale je ohrozený majetok jeho poškodením a hlavne sú ohrození pracovníci, ktorý vykonávajú pracovnú činnosť. Voči takémuto ohrozeniu nie sú do dnešného dňa dostupné také opatrenia, ktoré by tomu bránili v plnej miere, aj keď v niektorých priemyselných oblastiach sa používajú závitové zátky, ktoré sa po ukončení naskrutkujú na odberné miesto, aby sa zabránilo nežiaducemu úniku médií.
Nevýhodou týchto zátok je to, že sa musia prácne pred použitím odskrutkovať z odberného miesta a po skončení činnosti naspäť zaskrutkovať, čo sa vo väčšej miere neuskutočňuje a tým nespĺňajú svoju ochrannú funkciu.
Pri prerušení dodávky plynu sa pre zamedzenie jeho úniku z plynových zariadení doteraz používali rôzne poistné ventily. Ich nedostatkom bolo, že nezaisťovali nepriepustnosť dosadacej plochy vnútorného telesa pri zatváraní poistných ventilov plynových zariadení. Týmto dochádzalo nielen k úniku plynu ale aj k priemyselným haváriám.
V slovenskom patentovom spise č. 287 050 s názvom Teleso ventilu a uzatvárací ventil obsahujúci toto teleso, je opísané technické riešenie, ktorého podstata je v tom, že je zostavené z nádobky vybavenej ventilovým sedlom a tiež telesom ventilu, ktoré môže byť odsunuté z otvoru, ktorý obklopuje ventilové sedlo
-2zabezpečujúce tesné uzavretie a teleso ventilu má kónický alebo guľový tvar uzatváracieho okraja a dotýka sa nádobky flexibilnou, dosadacou časťou, preto je možné stlačiť teleso ventilu v priečnom smere, inými slovami, vychýliť ho z kolmého smeru pri uzatvorení a takto dosiahnuť otvorenie uzatváracieho ventilu.
Nevýhodou tohto riešenia je, že neposkytuje dokonalé utesnenie a nebráni úniku plynu.
Ďalším známym riešením je technické riešenie uvedené v slovenskom patentovom spise č. 285 467 s názvom Trojcestný a dvojcestný ventil pod manometer, ktorého podstata spočíva vtom, že pozostáva z telesa ventilu a uzatváracieho mechanizmu, tvoreného uzatváracím členom a ovládacou rukoväťou, kde uzatvárací člen tohto ventilu je v tvare súdka vybaveného kanálmi a usadeného do prstencových teflónových tesnení tvarovaných za studená a tento uzatvárací člen je prepojený s ovládacou rukoväťou a prstencové teflónové tesnenia sú uložené v telese ventilu, ako aj vo výstupnom medzičlene, prípadne v odvzdušňovacom medzičlene, pričom výstupný medzičlen i odvzdušňovací medzičlen sú neotočne rozoberateľné uložené v telese ventilu.
Nevýhodou tohto riešenia je, že k uzatváranie ventilu dochádza ručne a tým je väčšia pravdepodobnosť netesnosti.
Ďalším známym riešením je technické riešenie uvedené v slovenskom patentovom spise č. 282 678 s názvom Plniaci ventil na vrecúška, vrecia alebo podobné zásobníky je opísané technické riešenie, ktorého podstata je v tom, že príruba s kruhovým valcovým otvorom je daná do plniaceho ventilu na zásobník s nevystuženými stenami, ktorý bude vzduchom natlakovaný, pričom príruba je pripevnená na zásobník alebo prepravný obal a plniaca dýza spojená s telesom ventilu je zmontovaná s O-krúžkom v otvore trubicovej časti a teleso ventilu s plniacou dýzou je otočné umiestnené v trubicovej časti a je vybavené kužeľovou vnútornou stenou, ku ktorej je pripevnený kužeľový článok ventilu, ktorý zatvára priechod prívodu plynu vybavený tesne lícujúcim otvorom na prijatie trubice prívodu plynu, ktorej jeden koniec je prispôsobený na mechanické tlačenie konštrukčného článku ventilu na vsunutie trubice prívodu plynu tak, že plniaci ventil je otvorený. Nevýhodou tohto riešenia je, že je nepoužiteľné pre odberné miesta pre napájanie spotrebičov, ktoré sú ukončené uzatváracou armatúrou.
-3Ďalšie známe technické riešenie je opísané v zaniknutom slovenskom patentovom spise č. 285 404 s názvom Poistný ventil na plynové zásobovacie potrubí, ktorého podstata je v tom, že poistný ventil na plynové zásobovacie potrubie, s puzdrom, ktoré je vložiteľné do plynového potrubia, má ventilové sedlo a je v ňom axiálne posuvne uložené zdvíhadlo ventilu s tanierom ventilu, ovládaným otváracou pružinou proti smeru prúdenia, pričom zdvíhadlo ventilu je magneticky prestaviteľné nastavovacím mechanizmom upraveným zvonku plynového zásobovacieho potrubia.
Nevýhodou tohto riešenia je, že k uzatváranie ventilu dochádza ručne a tým aj k jeho netesnosti.
Ďalším známym riešením je technické riešenie uvedené vo zverejnenej európskej patentovej prihláške č. EP 2406528 s názvom Prvok regulačného ventilu, ktorého podstata je vtom, že sa týka ovládacieho ventilu, ktorý obsahuje teleso ventilu, prostredníctvom ktorého sa nastavuje pohyblivý prvok, ktorý nesie na svojom vzdialenom konci od tela ventilu ovládací prvok piestu valcového typu, pričom ovládací prvok sa skladá z najmenej jedného hlavného priechodu, hlavnej komory, do ktorej vedie jeden koniec hlavného priechodu tak, že je medzi telesom ventilu a ovládacím prvkom, kde hlavná komora je ohraničená vnútornou čiastočnou oblasťou zadného povrchu ovládacieho prvku naproti čelu a hlavný priechod má centrálne ústie na čele ovládacieho prvku a periférna komora, ktorá je uzavretá v súvislosti s hlavnou komorou je umiestnená medzi telesom ventilu a zadným povrchom ovládacieho prvku, pričom ovládací prvok má rozmiestnený periférny priechod, ktorý sa na jednom konci otvára do periférnej komory a na druhom konci ich ústia do čela a ústie z periférneho priechodu je rozložené od ústia z hlavného priechodu vo vopred stanovenej radiálnej vzdialenosti..
Nevýhodou tohto riešenia je komplikovanosť konštrukčného prevedenia, vyššie náklady na výrobu ale aj vyššia pravdepodobnosť netesnosti.
Ďalšie známe technické riešenie je opísané v európskom patentovom spise č. EP 1798458 s názvom Membránový ventil pre stlačené alebo skvapalnené plyny, ktorého podstata je v tom, že obsahuje teleso ventilu, ktoré definuje vstup, ktorý môže byť pripojený k fľaši so stlačeným plynom a tvorí výstupný otvor plynu, uzatvárajúci otvor nachádzajúci sa medzi vstupom a výstupným otvorom, tesnenie
-4pôsobiace na uzatvárací otvor a nesené regulačným prvkom prietoku, ktorý sa opiera o vnútornú stranu membrány, na ktorej vonkajšiu stranu pôsobí tlačný piest, ktorý môže byť ovládaný prostredníctvom vonkajšieho kolieska, pričom medzi membránou a tlačným piestom obsahuje aspoň jedno kovové koliesko, ktoré nie je pridržované na hranách. Nevýhodou tohto riešenia je náročnejšie konštrukčné prevedenie, vyššie náklady na výrobu ale aj vyššia pravdepodobnosť netesnosti.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje bezpečnostná priemyselná poistka, určená na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, ktorá je tvorená poistkovým telesom, na ktoré je z jednej strany pripojená vstupná médiová vsuvka a z druhej strany poistková matica, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva vtom, že vo vnútornej časti poistkovej matice je súosovo uložené maticové puzdro, v ktorom je posuvne uložená jedna strana uzatváracieho čapového sedla, ktoré je tvorené jedným vodiacim čapom, na ktorom je posuvne uložený otvárací jazýček a pripevnený sedlový držiak, ktorý je pripevnený na prítlačný tanier s gumenou membránou, pričom vodiaci čap s pružinou je posuvne uložený v poistkovom puzdre, na ktorom je uložená jedna strana pružiny a druhá strana pružiny je uložená na uzatváracom čapovom sedle.
Je výhodné, že prítlačný tanier s gumenou membránou je prítlačné uložený na maticovú dosadaciu plochu poistkovej matice.
Ďalej je výhodné, že na druhej strane poistkovej matice je rozoberateľné pripevnená výstupná médiová prípojka, na ktorú je cez otvárací jazýček prítlačné pripevnený sedlový držiak, na ktorý je pripevnený prítlačný tanier s gumenou membránou.
Uvedené nedostatky do značnej miery ďalej odstraňuje spôsob činnosti bezpečnostnej priemyselnej poistky, určenej na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že najprv médium pod tlakom prúdi cez vstupnú médiovú vsuvku okolo pružiny do vnútornej časti poistkového telesa a následne médium tlačí na prítlačný tanier s gumenou membránou na maticovú dosadaciu plochu poistkovej matice a/alebo naskrutkovaná výstupná médiová prípojka najprv tlačí cez otvárací jazýček na
-5sedlový držiak, ktorý ďalej tlačí cez gumenú membránu na prítlačný tanier a následne sa uzatváracie čapové sedlo odsunie od maticovej dosadacej plochy poistkovej matice.
Prehľad obrázkov na výkrese
Technické riešenie bude bližšie vysvetlené pomocou výkresu, kde na obr, je znázornený rez bezpečnostnej priemyselnej poistky.
Príklady uskutočnenia
Príklad č.1
Bezpečnostná priemyselná poistka, určená na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, podľa obr.č.1, je tvorená poistkovým telesom 1, ktoré je z mosadze. Na poistkové teleso 1 je z jednej strany pripevnená vstupná médiová vsuvka 12, ktorá je určená na prívod média a je z mosadze. Na poistkové teleso 1 je z druhej strany pripevnená poistkové matica 11, ktorá je určená na odvedenie média a je z mosadze. Vo vnútri poistkovej matice 11 je súosovo uložené maticové puzdro
111. V maticovom puzdre 111 je posuvne uložená jedna strana uzatváracieho čapového sedla 2. Uzatváracie čapové sedlo 2 je tvorené jedným vodiacim čapom 21. Na vodiaci čap 21 je uložený jeden otvárací jazýček 4, ktorý má tvar písmena U a je z mosadze. Vodiaci čap 21 je na druhej strane uzatváracieho čapového sedla 2 posuvne uložený v poistkovom puzdre 112. Na vodiaci čap 21 je voľne uložená pružina 3. Jedna časť pružiny 3 je voľne uložená na poistkové puzdro 112. Druhá časť pružiny 3 je uložená na uzatváracie čapové sedlo 2, ktorá zabezpečuje jeho posúvanie. Na vodiaci čap 21 je z jednej strany pripevnený sedlový držiak 22. Na sedlový držiak 22 je cez gumenú membránu 24 prítlačné pripevnený prítlačný tanier 23. Prítlačný tanier 23 s gumenou membránou 24 je prítlačné uložený na maticovú dosadaciu plochu 113 poistkovej matice 11, čím je zabezpečené utesnenie a uzatvorenie poistkového telesa 1 pred únikom média.
Príklad č.2
Bezpečnostná priemyselná poistka, určená na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, podľa obr.č.1, je tvorená poistkovým telesom 1, ktoré je
-6z mosadze. Na poistkové teleso 1 je z jednej strany pripevnená vstupná médiová vsuvka 12, ktorá je určená na prívod média a je z mosadze. Na poistkové teleso 1 je z druhej strany pripevnená poistkové matica 11, ktorá je určená na odvedenie média a je z mosadze. Vo vnútri poistkovej matice 11 je súosovo uložené maticové puzdro
111. V maticovom puzdre 111 je posuvne uložená jedna strana uzatváracieho čapového sedla 2. Uzatváracie čapové sedlo 2 je tvorené jedným vodiacim čapom 21. Na vodiaci čap 21 je uložený jeden otvárací jazýček 4, ktorý má tvar písmena U a je z mosadze. Vodiaci čap 21 je na druhej strane uzatváracieho čapového sedla 2 posuvne uložený v poistkovom puzdre 112. Na vodiaci čape 21 je voľne uložená pružina 3. Jedna strana pružiny 3 je voľne uložená na poistkové puzdro 112. Druhá strana pružiny 3 je uložená na uzatváracom čapovom sedle 2, ktorá zabezpečuje jeho posúvanie. Na vodiaci čap 21 je z jednej strany pripevnený sedlový držiak 22. Sedlový držiak 22 je z jednej strany cez gumenú membránu 24 prítlačné pripevnený na prítlačná tanier 23. Na poistkovú maticu 11 je pripevnená výstupná médiová prípojka 5, ktorou je filter odberného miesta. Výstupná médiová prípojka 5 je cez otvárací jazýček 4 rozoberateľné pripevnená na druhú stranu sedlového držiaka 22, ktorá zabezpečuje ich posúvanie. Prítlačný tanier 23 s gumenou membránou 24 nie je uložený na maticovej dosadacej ploche 113 poistkovej matice 11, čím je zabezpečené otvorenie poistkového telesa 1 a odvedenie média cez výstupnú médiovú prípojku 5 do odberného miesta.
Príklad č.3
Spôsob činnosti bezpečnostnej priemyselnej poistky, určenej na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, podľa obr.č.1 spočíva vtom, že médium pod tlakom prúdi cez vstupnú médiovú vsuvku 12 do vnútornej časti poistkového telesa 1. Médium ďalej prúdi okolo pružiny 3 a následne tlačí na prítlačný tanier 23 s gumenou membránou 24. Prítlačný tanier 23 s gumenou membránou 24 ďalej pod tlakom média tlačí na maticovú dosadaciu plochu 113 poistkovej matice 11, čím je zabezpečené utesnenie a uzatvorenie poistkového telesa 1 pred únikom média.
-7Príklad č.4
Spôsob činnosti bezpečnostnej priemyselnej poistky, určenej na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, podľa obr.č.1 spočíva vtom, že výstupná médiová prípojka 5 skrutkovaním na poistkovú maticu 11 tlačí na otvárací jazýček 4. Ďalej otvárací jazýček 4 tlačí na sedlový držiak 22 s vodiacim čapom 21 a na gumenú membránou 24, čím je zabezpečené posunutie uzatváracieho čapového sedla 2. Membrána 24 sa následne odtlačí od maticovej dosadacej plochy 113 poistkovej matice 11, čím je zabezpečené otvorenie poistkového telesa 1. Nakoniec médium pod tlakom prúdi cez vstupnú médiovú vsuvku 12 do vnútornej časti poistkového telesa i- Ďalej médium pod tlakom prúdi medzi membránou 24 a maticovou dosadacou plochou 113 poistkovej matice 11 a ďalej cez výstupnú médiovú prípojku 5 do odberného miesta.
Priemyselná využiteľnosť
Technické riešenie je využiteľné na zdvojenie utesnenia technických odberných miest vykurovacích plynov alebo iných médií. Bezpečnosť tohto technického riešenia je v tom, že ak nie je na bezpečnostnú priemyselnú poistku pripojený spotrebič, tlak média spolupôsobí s pružinou na dokonalejšie utesnenie maticových dosadacích plôch. Použitím tohto technického riešenia nie sú nutné žiadne úkony navyše, tak ako sú nutné pri terajšom používaní odberných miest, aby sa zabezpečila bezpečnosť ich používania.
m v

Claims (4)

1. Bezpečnostná priemyselná poistka, určená na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, ktorá je tvorená poistkovým telesom, na ktoré je z jednej strany pripojená vstupná médiová vsuvka a z druhej strany poistková matica, vyznačujúca sa tým, že vo vnútornej časti poistkovej matice (11) je súosovo uložené maticové puzdro (111), v ktorom je posuvne uložená jedna strana uzatváracieho čapového sedla (2), ktoré je tvorené jedným vodiacim čapom (21), na ktorom je posuvne uložený otvárací jazýček (4) a pripevnený sedlový držiak (22), ktorý je pripevnený na prítlačný tanier (23) s gumenou membránou (24), pričom vodiaci čap (21) s pružinou je posuvne uložený v poistkovom puzdre (112), na ktorom je uložená jedna strana pružiny (3) a druhá strana pružiny (3) je uložená na uzatváracom čapovom sedle (2).
2. Bezpečnostná priemyselná poistka, podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že prítlačný tanier (23) s gumenou membránou (24) je prítlačné uložený na maticovú dosadaciu plochu (113) poistkovej matice (11).
3. Bezpečnostná priemyselná poistka, podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že na druhej strane poistkovej matice (11) je rozoberateľné pripevnená výstupná médiová prípojka (5), na ktorú je cez otvárací jazýček (4) prítlačné pripevnený sedlový držiak (22), na ktorý je pripevnený prítlačný tanier (23) s gumenou membránou (24).
4. Spôsob činnosti bezpečnostnej priemyselnej poistky, určenej na zdvojenie utesnenia technických odberných miest, vyznačujúci sa tým, že najprv médium pod tlakom prúdi cez vstupnú médiovú vsuvku (12) okolo pružiny (3) do vnútornej časti poistkového telesa (1) a následne médium tlačí na prítlačný tanier (23) s gumenou membránou (24) na maticovú dosadaciu plochu (113) poistkovej matice (11) a/alebo naskrutkovaná výstupná médiová prípojka (5) najprv tlačí cez otvárací jazýček (4) na sedlový držiak (22), ktorý ďalej tlačí cez gumenú membránu (24) na prítlačný tanier (23) a následne sa uzatváracie čapové sedlo (2) odsunie od maticovej dosadacej plochy (113) poistkovej matice (11).
SK46-2013U 2013-03-13 2013-03-13 Bezpečnostná priemyselná poistka a spôsob jej činnosti SK6759Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK46-2013U SK6759Y1 (sk) 2013-03-13 2013-03-13 Bezpečnostná priemyselná poistka a spôsob jej činnosti

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK46-2013U SK6759Y1 (sk) 2013-03-13 2013-03-13 Bezpečnostná priemyselná poistka a spôsob jej činnosti

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK462013U1 true SK462013U1 (sk) 2013-12-02
SK6759Y1 SK6759Y1 (sk) 2014-05-06

Family

ID=49679718

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK46-2013U SK6759Y1 (sk) 2013-03-13 2013-03-13 Bezpečnostná priemyselná poistka a spôsob jej činnosti

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK6759Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK6759Y1 (sk) 2014-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6491056B2 (en) Sprinkler alarm test and drainage device for fire protection systems
US7390024B2 (en) All-Purpose Pressure Test Kit
US20070089790A1 (en) Assembly for connecting a water supply to heating systems with a water heater
US10119623B2 (en) Safety device for installation in a gas-supply system, in particular, an acetylene-supply system
KR102053575B1 (ko) 가스저장탱크용 멀티밸브장치
CN112128432B (zh) 一种用于有毒气体管道的泄压电磁阀
US2536428A (en) Self-closing valve
US3709255A (en) High pressure valves
US2732169A (en) matteo
CN108869822B (zh) 小于一定流量时定时关闭的切断阀
RU150878U1 (ru) Импульсно-предохранительное устройство
SK462013U1 (sk) Safety industrial lock and method of its function
CN201212574Y (zh) 组合式限流阀
US20150267825A1 (en) Safety gas valve capable to attain a blocking condition when subjected to a flow in excess of its nominal working conditions, interposed between a source of gas under pressure and the device or equipment to which said source of gas is being supplied
KR101818159B1 (ko) 안전 매니폴더 밸브
US4176679A (en) Check valve
US11927308B2 (en) Differential pressure opening and excess flow closing valve for gas cylinder
CN205260943U (zh) 一种天然气瓶阀
WO2004053367B1 (en) Permeable gas assembly for gas delivery
US4471803A (en) Flow limit shutoff valve
US4016899A (en) Relief valve
CN215387014U (zh) 一种用于调节医用气体的控制装置
WO2014182756A1 (en) Valve with orifice plate
US20110057139A1 (en) Threaded seat fitting for back seat valves
US20100327196A1 (en) Purging Mechanism for a Hemi-Wedge Valve