SK288719B6 - 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru - Google Patents

40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru Download PDF

Info

Publication number
SK288719B6
SK288719B6 SK500532017A SK500532017A SK288719B6 SK 288719 B6 SK288719 B6 SK 288719B6 SK 500532017 A SK500532017 A SK 500532017A SK 500532017 A SK500532017 A SK 500532017A SK 288719 B6 SK288719 B6 SK 288719B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
compound
tumor
tumors
rapamycin
treatment
Prior art date
Application number
SK500532017A
Other languages
English (en)
Inventor
Heidi Lane
Terence O'reilly
Jeanette Marjorie Wood
Original Assignee
Novartis Pharma Ag
Novartis Int Pharmaceutical Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Novartis Pharma Ag, Novartis Int Pharmaceutical Ag filed Critical Novartis Pharma Ag
Priority to SK500532017A priority Critical patent/SK288719B6/sk
Publication of SK288719B6 publication Critical patent/SK288719B6/sk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín (everolimus) je navrhnutý na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pankreatického nádoru. Opísaná je antiproliferatívna a antiangiogénna aktivita 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycínu, keď je použitý v kombinácii s ďalšou účinnou látkou alebo samotný.

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka nového použitia, najmä nového použitia 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycínu.
Doterajší stav techniky
Rapamycín je známe makrolidové antibiotikum produkované organizmom Streptomyces hygroscopicus. Medzi vhodné deriváty rapamycínu patria napríklad zlúčeniny všeobecného vzorca (I)
v ktorom
R1 znamená skupinu CH3 alebo alkinylovú skupinu obsahujúcu 3 až 6 uhlíkových atómov,
R2 znamená atóm vodíka alebo skupinu-CH2-CH2-OH a
X znamená skupinu =0, (H, H) alebo (H, OH), s tou podmienkou, že symbol R2 nadobúda iný význam ako atóm vodíka, ak X znamená skupinu =0 a R1 znamená skupinu CH3.
Zlúčeniny všeobecného vzorca (I) sú opísané napr. v dokumentoch WO 94/09010, WO 95/16691 alebo WO 96/41807. Je možné ich pripraviť spôsobmi opísanými v týchto dokumentoch alebo analogicky k nim
Dokument WO 97/47317 opisuje farmaceutickú kombináciu obsahujúcu zlúčeninu z triedy somatostatínov a rapamycínový makrolid na použitie na prevenciu alebo liečenie bunkovej hyperproliferácie.
40-()-( 2-liydroxyetyl (rapamycín (ďalej označovaný ako zlúčenina A (Compound A) ) bol opísaný v príklade 8 vo WO 94/09010.
Zistilo sa, že zlúčeniny všeobecného vzorca (I), na základe pozorovanej aktivity, napr. väzby na makrofilín-12 (tiež známy ako FK-506 väzbový proteín alebo FKBP-12), napr. ako sa opisuje v dokumentoch WO 94/09010, WO 95/16691 alebo WO 96/41807, sú použiteľné napr. ako imunosupresíva, napr. pri liečení akútnej rejekcie aloštepu. Teraz sa zistilo, že zlúčeniny všeobecného vzorca (I) majú silné antiproliferatívne účinky, ktoré ich robia použiteľnými pre rakovinovú chemoterapiu, najmä pevných nádorov, obzvlášť pokročilých pevných nádorov. Stále však existuje potreba rozšíriť nástroje rakovinovej terapie pevných nádorov, najmä v prípadoch, kedy nie je liečenie protirakovinovými zlúčeninami spojené s regresiou alebo stabilizáciou ochorení.
Podstata vynálezu
V súlade s konkrétnymi zisteniami predložený vynález poskytuje:
40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru, pričom pevným nádorom je pankreatický nádor a 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín je podávaný v jednotkovej dávkovej forme na orálne podanie obsahujúcej od 0,25 do 10 mg 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycínu spolu s jedným alebo viacerými farmaceutický prijateľnými riedidlami alebo nosičmi.
Vo výhodnomuskutočnenípevným nádorom je pokročilý pevný nádor.
Taktiež sú opísané:
1.1. Spôsob liečenia pevných nádorov u jedinca, ktorý ho vyžaduje, zahŕňajúci podávanie terapeuticky účinného množstva zlúčeniny všeobecného vzorca (I) uvedenému jedincovi.
1.2. Spôsob inhibície rastu pevných nádorov u jedinca, ktorý to vyžaduje, zahŕňajúci podávanie terapeuticky účinného množstva zlúčeniny všeobecného vzorca (I) uvedenému jedincovi.
1.3. Spôsob vyvolania regresie nádoru, napr. redukcie nádorovej hmoty, u jedinca, ktorý to vyžaduje, za
S K 288719 B6 hŕňajúci podávanie terapeuticky účinného množstva zlúčeniny všeobecného vzorca (I) uvedenému jedincovi.
1.4. Spôsob ošetrovania invazivity pevného nádoru alebo symptómov spojených s takým nádorovým rastom u jedinca, ktorý ho vyžaduje, zahŕňajúci podávanie terapeuticky účinného množstva zlúčeniny všeobecného vzorca (I) uvedenému jedincovi.
1.5. Spôsob prevencie metastatického rozsevu nádorov alebo prevencie, alebo inhibície rastu mikrometastázy u jedinca, ktorý to vyžaduje, zahŕňajúci podávanie terapeuticky účinného množstva zlúčeniny všeobecného vzorca (I) uvedenému jedincovi.
Termín „pevné nádory“ sú myslené nádory a/alebo metastázy (umiestnené kdekoľvek), iné ako lymfatické karcinómy, napr. nádory mozgu a iné nádory centrálneho nervového systému (napr. nádory meningy, mozgové nádory, miechové nádory, nádory kraniálnych nervov a iných častí centrálneho nervového systému, napr. glioblastómy alebo meduloblastómy); karcinómy hlavy a/alebo krku; nádory hrudníka; nádory obehového systému (napr. srdca, mediastina a pleury, a ďalších vnútrohrudníkových orgánov, vaskuláme nádory a s nádorom súvisiace vaskuláme tkanivo); nádory vylučovacieho systému (napr. obličiek, obličkových panvičiek, močovodov, močového mechúra, ďalších a nešpecifikovaných močových orgánov); nádory gastrointestinálneho traktu (napr. pažeráka, žalúdka, tenkého čreva, tračníka, kolorektálne nádory, nádory rektosigmoidného spojenia, rekta, anu a análneho kanála), nádory postihujúce pečeň a vnútropečeňové žlčové cesty, žlčník, ďalších a nešpecifikovaných častí žlčového traktu, pankreasu a ďalších orgánov zažívacieho traktu); hlavy a krku; dutiny ústnej (perí, jazyka, ďasna, spodiny ústnej dutiny, podnebia a ďalších častí úst, príušných žliaz a ďalších častí slinných žliaz, tonzíl, orofaryngu, nazofaryngu, pyriformného sinú, hypofaryngu a ďalších miest pery, v ústnej dutine a hltane); nádory reprodukčného systému (napr. vulvy, vagíny, maternicového krčka, maternicového tela, maternice, vaječníkov a ďalších miest spojených so ženskými pohlavnými orgánmi, placenty, penisu, prostaty, semenníkov a ďalších miest spojených s mužskými pohlavnými orgánmi); nádory dýchacieho traktu (napr. nosnej dutiny a stredného ucha, akcesomých sinov, hrtanu, trachey, bronchov a pľúc, napr. malobunkový karcinóm pľúc alebo nemalobunkový karcinóm pľúc); nádory kostrového systému (napr. kostí a kĺbovej chrupavky končatín, kostí a kĺbovej chrupavky a ďalších miest); nádory kože (napr. malígny melanóm kože, nemelanómové kožné karcinómy, karcinóm kože z bazálnych buniek, karcinóm kože zo skvamóznych buniek, mezoteliom, Kaposiho sarkóm); a nádory postihujúce iné tkanivá, zahŕňajúce periférne nervy a autonómny nervový systém, spojivové a mäkké tkanivá, retroperitoneum a peritoneum, oko a adnexa, štítnu žľazu, nadobličku a ďalšie endokrinné žľazy a súvisiace štruktúry, sekundárne a nešpecifické malígne novotvary lymfatických uzlín, sekundárne a nešpecifické malígne novotvary dýchacieho a zažívacieho traktu a sekundárne malígne novotvary iných miest.
Ak sú skôr a ďalej uvedené nádor, nádorové ochorenie, karcinóm alebo rakovina, sú alternatívne alebo navyše myslené tiež metastázy v pôvodnom orgáne alebo tkanive a/alebo v ľubovoľnom inom mieste, či už je umiestnenie nádoru a/alebo metastázy akékoľvek.
K príkladom ochorení súvisiacich s deregulovanou angiogenézou patria, bez obmedzenia, napr. neoplastické ochorenia, napr. pevné nádory. Angiogenéza sa považuje za predpoklad tých nádorov, ktoré vyrastajú nad určitý priemer, napr. asi 1 až 2 mm
Ďalej je opísaná:
2.1. Farmaceutická kompozícia na použitie v rámci ľubovoľného spôsobu definovaného v bodoch 1.1. až 1.5. obsahujúcu zlúčeninu všeobecného vzorca (I) spolu s jedným alebo viacerými z ich farmaceutický prijateľných riedidiel alebo nosičov.
„Lymfatickým karcinómom“ sú myslené napr. nádory krvného a lymfatického systému (napr. Hodgkinova choroba, non-Hodgkinov lymfóm, Burkittov lymfóm, lymlómy súvisiace s AIDS, malígne imunoproliferatívne ochorenie, mnohonásobný myelóm a malígne neoplazmatá plazmatických buniek, lymfoidná leukémia, myeloidná leukémia, akútna alebo chronická lymfocytáma leukémia, monocytáma leukémia, ďalšie leukémie špecifikovaných typov buniek, leukémie nešpecifikovaných typov buniek, ďalšie a nešpecifikované malígne neoplazmy lymfoidných, hematopoetických a príbuzných tkanív, napríklad difúzny veľkobnnkový lymfóm, T-bunkový lymfóm alebo kožný T-bunkový lymfóm).
Tento opis taktiež zahrnuje farmaceutický prijateľné soli, príslušné racemáty, diastereoizoméry, enantioméry, tautoméry a tiež tak príslušné kryštálové modifikácie skôr uvedených zlúčenín, ak sa vyskytujú, napr. solváty, hydráty a polymorfý, ktoré sú tam opísané.
Užitočnosť zlúčenín všeobecného vzorca (I) pri liečení pevných nádorov, ako je upresnené skôr, je možné ukázať pomocou živočíšnych testovacích metód, a tiež tak pomocou klinických metód, napríklad v súlade s ďalej opísanými metódami.
S K 288719 B6
Príklady uskutočnenia vynálezu
A. In vitro
A.l Antiproliferatívna aktivita v kombinácii s ďalšími činidlami
Bunková línia, napr. A549 línia rezistentná proti zlúčenine A (IC50 v rozsahu ní/kych hodnôt v nmol) proti komparatívnym KB-31 a HCT116 líniám rezistentným proti zlúčenine A (IC50 v rozsahu μΜ), sa vloží na 96-jamkové dosky (1 500 buniek/jamka v 100 μΐ média) a inkubujú sa počas 24 hodín. Následne sa v samostatných skúmavkách pripraví dvojnásobne riedený rad (so začiatkom na 8xICso každej zlúčeniny) každej zlúčeniny (zlúčeniny všeobecného vzorca (I) alebo známeho chemoterapeutického činidla), buď samotnej alebo v párových kombináciách a roztoky sa pridajú do jamiek. Bunky sa potom znova inkubujú počas 3 dní.
V deň 4 sa uskutoční farbenie metylénovou modrou a stanoví sa množstvo naviazaného farbiva (proporcionálne k počtu prežijúcich buniek s naviazaným farbivom). Následne sa stanovia hodnoty IC50 pomocou programu Calcusyn, ktorý umožňuje meranie interakcie, menovite tzv. „nonexkluzívneho“ kombinačného indexu (CI), kde: CI ~ 1 = interakcia je takmer aditívna; 0,85 až 0,9 = ľahký synergizmus; <0,85 = synergizmus.
V rámci tejto analýzy majú zlúčeniny všeobecného vzorca (I), v kombinácii s iným chemoterapeutickým činidlom, zaujímavé antiproliferatívne účinky. Pri kombinácii zlúčeniny A a cisplatiny, paclitaxelu, genxitabínu a doxorubicínu je možné napríklad získať nasledujúce hodnoty CI, ukazujúce synergické účinky.
CI
Bunková línia Cisplatina Paclitaxel Gemcitabin Doxorubicín
KB-31 0,74 0,9 0,79 0,7
A549 0,47 0,74 0,76 0,64
HCT116 0,47 0,3 0,9 0,52
Ďalej v rámci tejto analýzy zlúčenina A, ak sa použije v kombinácii s gemcitabínom, zosilňuje úbytok životnosti A549 buniek a bunkovej smrti.
A. 2 Antiangiogénna aktivita
In vitro analýza antiproliferatívnej aktivity rapamycínu alebo jeho derivátu, napr. zlúčeniny A, proti ľudským endotelovým bunkám umbilikálnej žily (HUVECs) ukazuje pri VEGF- a bFGF-, respektíve FBS-stimulovanej proliferácie hodnoty IC50 vo výške 120 ± 22 pmol a 841 ± 396, a > 10 000 pmol. Ďalej sa v rámci rovnakého rozsahu koncentrácií nepozorujú významné účinky zlúčeniny A na bFGF-stimulovanú proliferáciu normálnych ľudských dermálnych fibroblastov (NHHD). Tieto výsledky ukazujú, že zlúčenina A inhibuje proliferáciu HUVECs, pričom je obzvlášť silná proti proliferácii vyvolanej VEGF, pričom VEGF je kľúčový proangiogénny faktor.
B. In vivo
V nasledujúcich analýzach sa protinádorová aktivita vyjadruje ako T/C % (stredné zvýšenie objemov nádorov ošetrovaných zvierat delené stredným zvýšením objemov nádorov kontrolných zvierat násobené 100) a % regresie (objem nádoru mínus počiatočný objem nádoru delené počiatočným objemom nádoru a násobené 100).
B.l Aktivita pri A549 ľudských xenoštepoch nádoru pľúc
Fragmenty A549 nádorov (asi 25 mg; odvodené od bunkovej línie CCL 185, ATCC, Rockville MD, USA) sa subkutánne transplantujú do ľavého boku BALB/c holých myší. S ošetrovaním sa začne v deň 7 alebo v deň 12 po transplantácii nádoru. Testovaná zlúčenina sa podáva p. o. raz denne odo dňa 7/12 do dňa 38/55. V rámci tejto analýzy, majú zlúčeniny všeobecného vzorca (I), ak sa podávajú v dennej dávke pohybujúcej sa od 0,1 mg/kg do 2,5 mg/kg, inhibíciu rastu nádoru závislú od dávky; napríklad v rámci jedného reprezentatívneho experimentu vedie zlúčenina A, ak sa podáva v dávke 2,5 mg/kg, k zotrvávajúcim regresiám (41 %); dávka 0,5 mg/kg vedie k prechodným regresiám (38 % v deň 17), s výslednou hodnotou T/C predstavujúcou 16 %, a dávka vo výške 0,1 mg/kg spomaľuje rast nádoru, čo vedie kvýslednej hodnote T/C predstavujúcej 43 % (T/C pri kontrolných zvieratách predstavuje 100 %).
B.2 Aktivita pri KB-31 ľudských xenoštepoch epidermoidného nádoru
Fragmenty KB-31 nádorov (asi 25 mg; odvodené od bunkových línií získaných od Roswell Park Memoriál Inštitúte Buffalo, NY, USA) sa subkutánne transplantujú do ľavého boku BALB/c holých myší. S ošetrovaním sa začne v deň 7 alebo v deň 10 po transplantácii nádoru. Testovaná zlúčenina sa podáva p. o. raz denne odo dňa 7/10 do dňa 25/35. Protinádorová aktivita sa vyjadruje ako T/C %, ako je naznačené skôr. Vrámci tejto analýzy inhibujú zlúčeniny všeobecného vzorca (I), ak sa podávajú v dennej dávke pohybujúcej sa
S K 288719 B6 od 0,5 mg/kg do 2,5 mg/kg, rast nádoru; napríklad v rámci jedného reprezentatívneho experimentu vedie zlúčenina A, ak sa podáva v dávke predstavujúcej 2,5 mg/kg/deň, kvýslednej hodnote T/Cpredstavujúcej 25 % (T/C pri kontrolných zvieratách predstavuje 100 %).
B.3 Aktivita pri CA20948 nádoroch pankreasu pri potkanoch
Nádory sa zavedú samčekom potkanov Lewis pomocou subkutánnej injekcie suspenzie CA20948 nádorových buniek pochádzajúcich od darcovských potkanov do ľavého boku. S ošetrovaním sa začne v deň 4 po inokulácii. Testovaná zlúčenina sa podáva p. o. raz denne (6 dní v týždni) odo dňa 4 do dňa 9 až 15 po inokulácii. Protinádorová aktivita sa vyjadruje ako T/C %, ako je naznačené skôr. V rámci tejto analýzy inhibujú zlúčeniny všeobecného vzorca (I), ak sa podávajú v dennej dávke 0,5 mg/kg až 2,5 mg/kg, rast nádoru; napríklad v rámci reprezentatívneho experimentu vedie zlúčenina A, ak sa podáva p. o. v dennej dávke 2,5 mg/kg k výslednej hodnote T/C predstavujúcej 23 %. V tom istom experimente vedie prerušované podávanie zlúčeniny A, 5 mg/kg dvakrát týždenne, k výslednej hodnote T/C predstavujúcej 32 %. Zlúčenina A v rámci týchto analýz významne a konzistentne znižuje mieru rastu CA20948 pankreatických nádorov, v porovnaní s kontrolami s vehikulom (T/C pri kontrolných zvieratách je definovaná ako 100 %).
Zlúčeniny všeobecného vzorca (I), napr. zlúčenina A, sa testuje v ďalších nádorových modeloch v súlade so skôr opísaným postupom Napríklad výsledkom dennej dávky 2,5 mg/kg alebo 5 mg/kg zlúčeniny A, ak sa podávajú v rámci modelu ľudského NCI H-596 nádoru pľúc, respektíve nádorového modelu ľudského MEXF 989 melanómu, sú výsledné hodnoty T/C 18 % a 9 %; 5 mg/kg vedie kvýslednýmhodnotámT/Cpredstavujúcim 20 % (primárny nádor) a 36 % (metastázy v cervikálnej lymfatickej uzline), ak sa podávajú v ortotopickom myšom nádorovom modeli B16/BL6 melanómu, a 24 %, ak sa podávajú v modeli ľudského AR42J pankreatického nádoru; 2,5 mg/kg vedie k výslednej hodnote T/C 28 %, ak sa podáva v modeli ľudského KB-8511 epidermoidného nádoru rezistentného proti viacerým liečivám (MDR). Dobré protinádorové odpovede sa získajú tiež, ak sa zlúčeniny všeobecného vzorca (I), napr. zlúčenina A, podávajú prerušovane, napr. 2 následné dni za týždeň alebo dvakrát denne, myšiam s transplantovanými ľudskými AR42J pankreatickými nádormi.
B.4 Kombinácia s doxorubicínom
Myši s transplantovanými ľudskými KB-31 epidermoidnými nádormi sa ošetrujú počas 21 dní doxorubicínom v dávke predstavujúcej 5 mg/kg i. v. raz týždenne, zlúčeninou všeobecného vzorca (I), napr. zlúčeninou A, v dávke 2,5 mg/kg p. o. raz denne, alebo kombináciou obidvoch. Potom sa v kombinovanej skupine pokračuje v ošetrovaní zlúčeninou všeobecného vzorca (I) samotnou s cieľom zistiť, či môže zlúčenina všeobecného vzorca (I) potláčať rozrastanie nádorov, ktoré odpovedajú na konvenčné činidlá. Protinádorová aktivita sa vyjadrí ako T/C % alebo % regresií, ako je naznačené skôr. Napríklad kombinácia zlúčeniny A a doxorubicínu vedie k vyššiemu protinádorovému účinku (74 % regresií) v porovnaní s každým z činidiel samotným (zlúčenina A, T/C 32 %; doxorubicín 44 % regresií). Ak sa pridá ošetrovanie zlúčeninou A, nedochádza k žiadnemu zhoršeniu úbytkov telesnej hmotnosti spôsobeným doxorubicínom. Pokračovanie v ošetrovaní zlúčeninou A pri kombinovanej skupine po ukončení podávania doxorubicínu inhibuje rozrastanie nádoru, takže objemy nádorov pri skupine s monoterapiou doxorubicínom sú významne vyššie ako pri kombinovanej skupine. Navyše sa zdá, že výsledkom kombinácie je vyššia miera vyliečenia (8/8 nádorov) po 14 dňoch po ukončení ošetrovania ako pri samotnom doxorubicíne (3/8 nádorov).
B.5 Kombinácia s cisplatinou
Myši s transplantovanými ľudskými NCI H-596 nádormi pľúc sa počas 21 dní ošetrujú cisplatinou v dávke 2,5 mg/kg i. v. raz týždenne, zlúčeninou všeobecného vzorca (I), napr. zlúčeninou A, v dávke 2,5 mg/kg p. o. raz denne, alebo kombináciou obidvoch. Protinádorová aktivita sa vyjadruje ako T/C % alebo % regresií, ako sa uviedlo skôr. Kombinácia zlúčeniny A a cisplatiny vedie k vyššiemu protinádorovému účinku (5 % regresií) v porovnaní s každým z činidiel samotným (zlúčenina A, T/C 26 %; cisplatina, T/C 26 %). Výsledkom kombinácie nie je zhoršenie znášanlivosti.
B.6 Antiangiogénna aktivita
B16/BL6 bunky (5 x 104) sa injekčné intradermálne podajú do ucha C57BL/6 myší. O sedem dní neskôr sa začne s ošetrovaním rapamycínom alebo jeho derivátom, napr. zlúčeninou A, alebo vehikulom Po dvoch týždňoch denného ošetrovania sa zhromaždia primáme nádory a cervikálne lymfatické uzliny na meranie hustoty ciev. Endotel ciev zásobujúcich krvou sa v nádoroch vizualizuje použitím farbiva sfarbujúceho jadro (Hoechst 33342, 20 mg/kg), ktoré sa injikuje i. v. krátko pred usmrtením myší. Nádory a metastázy sa momentovo zmrazia a rezy sa skúmajú pod svetelným mikroskopom vybaveným epifluorescenčným zdrojom Fluorescencia H33342-značených endotelových buniek sa použije na stanovenie počtu a veľkosti ciev v celom nádorovom reze. Cievy sa rozdelia do skupín s rozsahom veľkosti 10 pm Distribúcia ciev sa hodnotí pomocou histogramovej frekvenčnej analýzy. V dávke 5 mg/kg p. o. znižuje rapamycín alebo jeho derivát
S K 288719 B6 hustotu ciev tak pri primárnom nádore (napr. T/C 50 % pre zlúčeninu A), ako pri metastázach (napr. T/C 40 % pre zlúčeninu A), v porovnaní s kontrolami. Rapamycín alebo jeho derivát, napr. zlúčenina A, tiež v metastázach mení distribúciu veľkosti ciev.
B. 7 Kombinácia s antiangiogénnym činidlom
B16/BL6 bunky (5 x 104) sa intradermálne injikujú do ucha C57BL/6 myši. O sedem dni neskôr sa začne s ošetrovaním rapamycínom alebo jeho derivátom, napr. zlúčeninou A, inhibítorom VEGF receptorovej tyrozinkinázy, napr. l-(4-chlóranilino)-4-(4-pyridylmetyl)ftalazínom alebo jeho soľou, napr. sukcinátom, alebo kombináciou obidvoch a monitorujú sa účinky na rast a hmotnosť primárneho nádoru, respektíve metastáz v cervikálnych lymfatických uzlinách. Denné podávanie antiangiogénneho činidla (100 mg/kg p. o.) alebo rapamycínu, alebo jeho derivátu, napr. zlúčeniny A, (1 mg/kg p. o.) samotných, znižuje veľkosť primárneho nádoru (výsledná hodnota T/C: 65 %, respektíve 74 %), zatiaľ čo kombinácia týchto dvoch činidiel je synergická (T/C 12 %). Ošetrovanie rapamycínom alebo jeho derivátom, napr. zlúčeninou A a antiangiogénnym činidlom samotným, znižuje hmotnosti cervikálnych lymfatických uzlín (vo vzťahu k regionálnym metastázam) (T/C: 75 %, respektíve 34 %), a kombinácia ďalej znižuje hmotnosti lymfatických uzlín (T/C 13 %). Ošetrovanie významne zvyšuje prírastky telesnej hmotnosti v porovnaní s kontrolami. Pri primárnych nádoroch ukazuje analýza možné interakcie synergií pre zlúčeninu A a antiangiogénneho činidla - antiangiogénne činidlo/kontroly = 0,66; zlúčenina A/kontroly = 0,77; zlúčenina A a antiangiogénne činidlo/kontroly = 0,135. Pretože zlúčenina A a antiangiogénne činidlo/kontroly < zlúčenina A/kontroly x antiangiogénne činidlo/kontroly (0,51), je toto definované ako synergia. Pri metastázach ukazuje analýza tiež synergiu pre zlúčeninu A a antiangiogénne činidlo - antiangiogénne činidlo/kontroly = 0,337; zlúčenina A/kontroly = 0,75; zlúčenina A a antiangiogénne činidlo/kontroly = 0,122. Pretože zlúčenina A a antiangiogénne činidlo/kontroly < zlúčenina A/kontroly x antiangiogénne činidlo/kontroly (0,252), je toto tiež definované ako synergia (Clark, Breast Cancer Research Treatment 1997; 46: 255).
C. Klinická štúdia
C.l Výskum klinického prínosu zlúčeniny všeobecného vzorca (I), napr. zlúčeniny A ako monoterapie pri pevných nádoroch
Cieľ štúdie: Identifikovať optimálnu dávku uvedenej zlúčeniny podávanej raz týždenne v rámci štúdie s o zvyšujúcou s a dávkou a účinnosť optimálnej dávky pri pevných nádoroch.
Štúdia sa delí na dve časti.
Časť 1
Primárny cieľ: Identifikovať optimálnu dávku zlúčeniny (I), napr. zlúčeniny A, podávanej p. o. raz týždenne, za predpokladu, že touto by mala byť minimálna dávka spojená s predĺženou inhibíciou mTOR a krvnými hladinami uvedenej zlúčeniny aspoň ekvivalentnými hladinám dosahujúcim protinádorový účinok v in vivo prekfinických štúdiách.
Sekundárny cieľ: Zhodnotiť bezpečnosť uvedenej zlúčeniny, ak sa podáva samotná pacientom s rakovinou, a zhodnotiť zmeny nádorovej metabolickej aktivity.
Plán: Po sebe idúce skupiny 4 pacientov s pokročilými malígnymi pevnými nádormi, refraktémymi alebo rezistentnými proti štandardným terapiám užívajú zlúčeninu všeobecného vzorca (I), napr. zlúčeninu A, každých 7 dní rôznej dávky (skupina 1 užíva 5 mg; skupina 2 užíva 10 mg; skupina 3 užíva 20 mg) počas 4 týždňov. V týždni 4 sa stanovuje farmakokinetický profil a profil inhibície mTOR, ako ukazuje inhibícia p70s6 kinázy v periférnych lymfocytoch. Uskutoční sa komparatívne ťS-lliiór-deoxyglukózový (FDG) pozitrónemisné tomografické (FDG-PET) zobrazenie (pred prvou dávkou, po tretej dávke) s cieľom vyšetriť zmenu nádorového metabolizmu.
Hlavné výberové kritériá pacientov: Dospelí s pokročilým štádiom (ΙΠ až V) pevných nádorov, rezistentných alebo reľraktórnycli proti štandardným terapiám. Aspoň jedna nádorová lézia by mala byť merateľná (> 20 mm v jednom rozmere).
Hlavné premenné pre hodnotenie: Bezpečnosť (nepriaznivé javy), štandardné biochemické vyšetrenie séra a hematologické vyšetrenie, krvné hladiny testovanej zlúčeniny, lymfocytová p70-s6-kinázová aktivita, zmeny v nádorovom príjme glukózy pomocou FDG-PET.
Časť 2
Primárny cieľ: Vyšetriť účinnosť zlúčeniny všeobecného vzorca (I), napr. zlúčeniny A, u pacientov s pokročilými pevnými nádormi, ak sa podáva raz týždenne v optimálnej dávke, ako sa identifikuje v časti 1, ako ukazuje nádorová odpoveď.
S K 288719 B6
Sekundárny cieľ: Zhodnotiť bezpečnosť uvedenej zlúčeniny pri tejto dávke.
Plán: 20 pacientov s progredujúcim pevným nádorom v pokročilom štádiu, rezistentným alebo refraktérnym proti štandardným terapiám, užíva uvedenú zlúčeninu v dávke odporúčanej ako výsledok časti 1. Celkový klinický stav pacientov sa vyšetruje týždenne fyzikálnym a laboratórnym vyšetrením Zmeny nádorovej záťaže sa hodnotia každé 2 mesiace pomocou rádiologického vyšetrenia. Spočiatku pacienti užívajú terapiu počas 2 mesiacov. Potom sa ponechávajú na terapii, pokiaľ ich ochorenie neprogreduje a liečivo je uspokojivo znášané.
Hlavné premenné pre hodnotenie: Bezpečnosť (nepriaznivé javy), štandardné biochemické vyšetrenie séra a hematologické vyšetrenie, rozmery nádoru pomocou snímkovania s použitím počítačovej tomografíe (CT) alebo zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).
C.2 Kombinovaná terapia
Vhodnými klinickými štúdiami sú napríklad otvorené, značené, nerandomizované štúdie so zvyšujúcou sa dávkou u pacientov s pokročilými pevnými nádormi. Tieto štúdie slúžia najmä na vyšetrenie synergizmu účinných látok kombinácie podľa vynálezu. Priaznivé účinky na proliferatívne ochorenie je možné stanovovať priamo pomocou výsledkov týchto štúdií alebo zmenou plánu štúdie, ktoré sú odborníkovi v odbore známe. Také štúdie sú obzvlášť vhodné na porovnanie účinkov monoterapie s použitím účinných látok a kombinácie podľa opisu. Výhodne sa dávka činidla (a) zvyšuje až do dosiahnutia maximálnej tolerovanej dávky a spolučinidlo (b) sa podáva vo fixnej dávke. Alternatívne sa činidlo (a) podáva vo fixnej dávke a dávka spolučinidla (b) sa zvyšuje. Každý pacient užíva dávku činidla (a) buď denne, alebo prerušovane. Účinnosť liečenia je možné stanovovať v rámci týchto štúdií, napr. po 12, 18 alebo 24 týždňoch, pomocou rádiologického hodnotenia nádorov každých 6 týždňov.
Alternatívne je možné, s cieľom overiť tu uvedené priaznivé účinky kombinácie podľa opisu, použiť placebom kontrolovanú, dvojilo slepú štúdiu.
Denné dávky požadované pri uskutočňovaní spôsobu, ktorého sa predložený vynález týka, sa budú v prípade, ak sa zlúčenina všeobecného vzorca (I) použije samotná, líšiť napríklad v závislosti od použitej zlúčeniny, hostiteľa, spôsobu podávania a závažnosti liečeného stavu. Výhodný rozsah denných dávok predstavuje asi od 0,1 do 25 mg v podobe jedinej dávky alebo v rozdelených dávkach. Vhodné denné dávky pre pacientov predstavujú napr. od 0,1 do 25 mg p. o. Zlúčeninu A je možné podávať akoukoľvek bežnou cestou, najmä enterálne, napr. orálne, napr. vo forme tabliet, kapsúl, nápojových roztokov, nazálne, pulmonáme (inhaláciou) alebo parenterálne, napr. vo forme injikovateľných roztokov alebo suspenzií. Vhodné jednotkové dávkové formy na orálne podávanie obsahujú asi od 0,05 do 12,5 mg, obvykle 0,25 až 10 mg zlúčeniny A, spolu s jedným alebo viacerými z ich farmaceutický prijateľných riedidiel alebo nosičov.
Vhodné farmaceutické kompozície obsahujú napríklad asi od 0,1 % do asi 99,9 %, výhodne asi od 1 % do asi 60 %, účinnej látky. Farmaceutickými prípravkami na kombinovanú terapiu na enterálne alebo parenterálne podávanie sú napríklad prípravky v jednotkových dávkových formách, ako sú cukrom potiahnuté tablety, tablety, kapsuly alebo čapíky, alebo ampuly. Ak nie je uvedené inak, sú tieto pripravené známym spôsobom, napríklad bežným miesením, granuláciou, poťahovaním cukrom, rozpúšťaním alebo lyofilizáciou. Oceňuje sa, že jednotkový obsah kombinačného partnera obsiahnutý v jednotlivej dávke každej dávkovej formy nemusí samotný tvoriť účinné množstvo, lebo požadované účinné množstvo je možné dosiahnuť podávaním väčšieho počtu dávkových jednotiek.
Rapamycín alebo jeho deriváty sa dobre znášajú v dávkach požadovaných podľa predloženého vynálezu. Napríklad NTEL pre zlúčeninu A v rámci štvortýždňovej štúdie na toxicitu predstavuje 0,5 mg/kg/deň pri potkanoch a 1,5 mg/kg/deň pri opiciach.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycíii na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru, pričom pevným nádorom je pankreatický nádor a 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín je podávaný v jednotko-
    5 vej dávkovej forme na orálne podanie obsahujúcej od 0,25 do 10 mg 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycínu spolu s jedným alebo viacerými farmaceutický prijateľnými riedidlami alebo nosičmi.
  2. 2. 40O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie pri liečení podľa nároku 1, pričom pevným nádorom je pokročilý pevný nádor.
SK500532017A 2002-02-18 2002-02-18 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru SK288719B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500532017A SK288719B6 (sk) 2002-02-18 2002-02-18 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK500532017A SK288719B6 (sk) 2002-02-18 2002-02-18 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK288719B6 true SK288719B6 (sk) 2019-12-02

Family

ID=68654887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK500532017A SK288719B6 (sk) 2002-02-18 2002-02-18 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK288719B6 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK288545B6 (sk) 40-O-(2-hydroxyetyl)rapamycín na použitie pri liečení pevných nádorov iných ako lymfatický karcinóm
US20170143725A1 (en) Combination comprising an atp analog and an adenosine receptor antagonist or a nucleobase nucleoside analog for the treatment of cancer
WO2020211860A1 (zh) 用于治疗尤因肉瘤的喹啉类化合物或其药学上可接受的盐
PT2754441E (pt) Composição para a prevenção e tratamento de cancro do pulmão de não pequenas células, contendo derivados de pirazino-triazina
WO2012123889A1 (en) A synergistic pharmaceutical combination for the treatment of pancreatic cancer
SK288719B6 (sk) 40-O-(2-hydroxyetyl)-rapamycín na použitie ako jediná účinná zložka pri liečení pevného nádoru
AU2014202334B2 (en) Cancer treatment
CN117769416A (zh) Bak激活剂、药物组合物和在治疗癌症中的用途

Legal Events

Date Code Title Description
GD9A License agreement registered or granted for patent application

Free format text: NON-EXCLUSIVE LICENCE

Name of requester: NOVARTIS SLOVAKIA S.R.O., BRATISLAVA, SK

Effective date: 20190513

PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: NOVARTIS PHARMA AG, BASEL, CH

Free format text: FORMER OWNER: NOVARTIS AG, BASEL, CH

Effective date: 20190625

Owner name: NOVARTIS INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL AG, BASE, CH

Free format text: FORMER OWNER: NOVARTIS AG, BASEL, CH

Effective date: 20190625

PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: NOVARTIS PHARMA AG, BASEL, CH

Free format text: FORMER OWNER: NOVARTIS PHARMA AG, BASEL, CH; NOVARTIS INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL AG, BASEL, CH

Effective date: 20200803