SK288665B6 - Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien - Google Patents

Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien Download PDF

Info

Publication number
SK288665B6
SK288665B6 SK65-2015A SK652015A SK288665B6 SK 288665 B6 SK288665 B6 SK 288665B6 SK 652015 A SK652015 A SK 652015A SK 288665 B6 SK288665 B6 SK 288665B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
siloxane
photonic structure
fiber
siloxane polymer
partially cured
Prior art date
Application number
SK65-2015A
Other languages
English (en)
Other versions
SK652015A3 (sk
Inventor
Ivan Martinäśek
Duĺ An Pudiĺ
O Peter Gaĺ
Original Assignee
Žilinská Univerzita V Žiline
Centrum Vedecko-Technických Informácií Sr (Cvti Sr)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Žilinská Univerzita V Žiline, Centrum Vedecko-Technických Informácií Sr (Cvti Sr) filed Critical Žilinská Univerzita V Žiline
Priority to SK65-2015A priority Critical patent/SK288665B6/sk
Publication of SK652015A3 publication Critical patent/SK652015A3/sk
Publication of SK288665B6 publication Critical patent/SK288665B6/sk

Links

Landscapes

  • Optical Couplings Of Light Guides (AREA)
  • Optical Integrated Circuits (AREA)

Abstract

Opisuje sa spôsob, pri ktorom sa čiastočne vytvrdnuté siloxánové polymérne vlákno (1) položí na fotonickú štruktúru (2), ktorá je tvorená jednorozmernou povrchovou mriežkou. Následne časť čiastočne vytvrdnutého siloxánového vlákna (1), ktorá sa dotýka povrchu fotonickej štruktúry (2), do nej natečie, skopíruje ju a nechá sa vytvrdnúť pri izbovej teplote.

Description

Oblasť techniky, ktorej s a vynález týka, je fotonika a vlnovodná optika. Vynález rieši technológiu prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymémych vlákien.
Doterajší stav techniky
Optické vlnovody s povrchovou fotonickou štruktúrou sú prvky vlnovodnej optiky, ktoré nachádzajú využitie pri vytváranírôznych optických prvkov integrovanej a senzorovej optiky, ako súnapr. vlnovodné optické filtre, deliče vlnových dĺžok optického žiarenia, optické vlnovodné senzory tlaku, teploty, chemických látok a podobne.
V súčasnosti je zvýšený záujem o výskum a vývoj optických vlnovodov z rôznych polymérov, nakoľko takéto vlnovody majú obyčajne nízku cenu a jednoduchý spôsob prípravy v porovnaní s vlnovodmi pripravenými zo štandardných materiálov, ako sú tavený kremeň, kremík, niobát lítia a podobne.
Jedny z polymérov, ktoré sa využívajú na prípravu optických vlnovodov, súpolysiloxány. Polysiloxány sú makromolekulové zlúčeniny, ktoré sú tvorené z centrálneho polymémeho reťazca, ktorý je tvorený striedajúcimi sa atómami kremíka a kyslíka. Na centrálny polymémy reťazec sú naviazané organické postranné skupiny, ako je metylová, fenylová alebo vinylová, ktoré súchemicky viazané iba na voľné väzby atómov kremíka. Podľa dĺžky kremíkovo-kyslíkového reťazca, druhu organických postranných skupín a zosieťovania medzi molekulárnymi reťazcami môžu siloxánové polyméry vytvárať veľké množstvo materiálov, z ktorých každý môže mať unikátne fyzikálne a chemické vlastnosti.
V súčasnosti s a zo siloxánových polymérov okrem iného pripravujú materiály, ktoré nachádzajú uplatnenie vo fotonike i vo vlnovodnej optike, nakoľko ide o materiály, ktoré sú opticky priehľadné v širokom rozsahu vlnových dĺžok svetla. Medzi takéto materiály patria siloxánové polyméry, ako sú napr. poly(dimetylsiloxán), poly(dimetyl/difenylsiloxán) a podobne. Tieto materiály s a vo vlnovodnej optike používajú na vytváranie optofluidných vlnovodov [D. Psaltis, S. R. Quake, C. Yang, „Developing optofluidic technology through the fusion of microfluidics and optics”, Náture, vol. 442, 381 - 386, 2006], na monolitickú integráciu optických vlnovodov s kvapalnými kanálmi [V. Lien, Y. Berdichevský, Y. - H. Lo, ,Aprcaligned proces s of integrating optical waveguides with microfluidic devices”, IEEE Photon. Technol. Lett., vol. 16, 1525 - 1527, 2004], na vytváranie zúžených siloxánových optických vlákien integrovaných na optické vlákna z taveného kremeňa [I. Martincek, D. Pudíš, P. Gaso, „fabrication and optical characteristics of strain variable PDMS biconical optical fiber tapeť’, IEEE Photon. Technol. Lett., vol. 25, 2066 - 2069, 2013], na vytváranie optických prepojení pomocou elektro-optických obvodov [S. Kopetz, D. Cai, E. Rabe, A. Neyer, „PDMS-based optical waveguide layer for integration in electrical-optical circuit boards”, Int. J. Electron. Commun., vol. 61, 163 - 167, 2007] atď.
V súčasnosti s a materiály zo siloxánových polymérov najčastejšie pripravujú z dvojzložkových siloxánov, keď sa vo vhodnom pomere zmieša siloxánový prepolymér s vytvrdzovacím činidlom Po zmiešaní prepolyméru a vytvrdzovacieho činidla dochádza k vytvrdnutiu silo xánového polyméru, pričom vytvrdnutie je závislé od teploty a času. V závislosti od teploty k vytvrdnutiu siloxánového polyméru dochádza za niekoľko hodín, prípadne za niekoľko sekúnd.
Doterajšie riešenia umožňujú vytvárať siloxánové vlnovody s povrchovou fotonickou štruktúrou tak, že sa na vhodnom substráte rôznymi technologickými procesmi vytvorí kanál s povrchovou fotonickou štruktúrou, ktorý sa vyplní nevytvrdnutýmsiloxánovým polymérom, ktorý sa v kanáli roztečie a okopíruje pripravenú povrchovú fotonickú štruktúru. Nevýhodou týchto riešení je, že umožňujú pripravovať vlnovody, ktoré sú dlhé obyčajne len niekoľko milimetrov a technologický proces sa skladá z mnohých technologických krokov, čo zvyšuje časovú náročnosť prípravy siloxánových vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou.
Vytváranie siloxánových vlákien je založené na fakte, že vytvrdzovací proces siloxánového polyméru je spojený s nárastomjeho viskozity. Pri dosiahnutí vhodnej viskozity je možné z čiastočne vytvrdnutého silo xánu vyťahovať siloxánové vlákna [I. Martincek, D. Pudíš, M. Chalupova, „Technology for the preparation of PDMS optical fibers and some fiber structures”, IEEE Photon. Technol. Lett., vol. 26, 1446 - 1449, 2014].
Siloxánové polyméry sú polyméry, ktoré sú často využívané pri technológiách mäkkej litografie, pri ktorých sa pomocou mäkkých polymémych materiálov vytvárajú odtlačky rôznych štruktúr vytvorených do pevných materiálov, ktoré sa častokrát vytvárajú fotolitografickými metódami. Tieto polyméry majú výhodné vlastnosti pre ich použitie v mäkkej litografii z toho dôvodu, že sú schopné veľmi dobre kopírovať povrch fotonických štruktúr [Y. Xia, G. M. Whitesides, „Soft lithography“, Annu. Rev. Mater. Sci., vol. 28, 153 až 184, 1998], A práve táto vlastnosť siloxánových polymérov sa využíva pri návrhu technológie prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymémych vlákien.
S K 288665 B6
Podstata -vynálezu
Nedostatky doteraz známych riešení do značnej miery odstraňuje vynález podľa predkladaného riešenia.
Predkladané riešenie umožňuje vytvárať polyméme vlnovody v dĺžkach aj niekoľko desiatok centimetrov a technologický postup saskladáz menšieho počtu krokov, ako postupy využívajúce doterajšie spôsobyriešenia. Tieto výhody sa získavajú tým, že pri príprave siloxánových vlnovodov sapoužíva čiastočne vytvrdnutý siloxán, z ktorého s a vytvárajú siloxánové vlákna.
Podstata technológie prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymémych vlákien podľa predkladaného riešenia je založená na vytiahnutí siloxánových polymémych vlákien z čiastočne vytvrdnutého siloxánového polyméru, ktoré sa položia na povrchovú fotonickú štruktúru, ktorá môže byť pripravená z rôznych materiálov, ako je fotorezist, kov, kremík, polymér a podobne.
Siloxánové polyméme vlákna sa pripravia z čiastočne vytvrdnutého siloxánového polyméru vhodnej viskozity jeho ťahaním pomocou iného vlákna alebo tyčky. Po vytiahnutí čiastočne vytvrdnutého siloxánového vlákna sa vytiahnuté vlákna položia na povrchovú fotonickú štruktúru. V dôsledku adhéznych síl medzi povrchom s fotonickou štruktúrou a čiastočne vytvrdnutýmsiloxánovým polymémym vláknom dôjde k rozliatiu čiastočne vytvrdnutého siloxánového polymémeho vlákna po povrchu s fotonickou štruktúrou. Tak sa vytvorí siloxánové vlákno, ktoré na časti svojho povrchu kopíruje povrchovú fotonickú štruktúru.
Aby sa stabilizovali parametre siloxánového vlákna s povrchovou fotonickou štruktúrou, je možné siloxánové vlákno zahriať na vhodnú teplotu, aby došlo k urýchlenému vytvrdnutiu siloxánového polyméru.
Pred zahriatím alebo po zahriatí siloxánového vlákna s povrchovou fotonickou štruktúrou,ktoré sa nachádza na povrchovej fotonickej štruktúre prilepené adhéznymi silami, je možné toto vlákno zaliať na povrchovej fotonickej štruktúre siloxánovým polymérom alebo iným polymérom, ktoré majú odlišný index lomu, ako má siloxánové vlákno s povrchovou fotonickou štruktúrou, aby sa vytvoril polymémy optický vláknový vlnovod, ktorý samôže alebo nemusí z povrchovej fotonickej štruktúry vytvorenej na vhodnommateriáli po vytvrdnutí použitých polymérov odtrhnúť.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technológia prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien je bližšie objasnená pomocou výkresov:
obr. 1 znázorňuje čiastočne vytvrdnuté siloxánové vlákno položené na rovinnej fotonickej štruktúre tvorenej jednorozmernou povrchovou mriežkou, ktorá je pripravená naniklovej podložke, obr. 2 znázorňuje čiastočne vytvrdnuté siloxánové vlákno, ktoré časťou svojho povrchu kopíruje jednorozmernú povrchovú mriežku, ktorá je pripravená na niklovej podložke, obr. 3 znázorňuje vytvrdnuté siloxánové vlákno, ktoré kopíruje jednorozmernú povrchovú mriežku (mriežka je pripravená na niklovej podložke), zaliate siloxánovým elastomérom, ktorý má iný index lomu ako siloxánové vlákno,a obr. 4 znázorňuje siloxánový elastomér so siloxánovým vláknom s inverznou povrchovou fotonickou štruktúrou, ktoré s a odtrhli od niklovej podložky s jednorozmernou povrchovou mriežkou.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad uskutočnenia vynálezu sa objasní na opise postupu vytvorenia celosiloxánového optického vlnovodu s povrchovou fotonickou štruktúrou.
Podstata technológie prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymémych vlákien je založená na vytiahnutí siloxánových polymémych vlákien z čiastočne vytvrdnutého siloxánového polyméru, ktoré sa položia na povrchovú fotonickú štruktúru, ktorá môže byť pripravená z rôznych materiálov, ako je fotorezist, kov, kremík, polymér a podobne.
Siloxánové polyméme vlákna sa pripravia z čiastočne vytvrdnutého siloxánového polyméru vhodnej viskozity jeho ťahaním pomocou iného vlákna alebo tyčky. Po vytiahnutí čiastočne vytvrdnutého siloxánového vlákna sa vytiahnuté vlákna položia na povrchovú fotonickú štruktúru. V dôsledku adhéznych síl medzi povrchom s fotonickou štruktúrou a čiastočne vytvrdnutýmsiloxánovým polymémym vláknom dôjde k rozliatiu čiastočne vytvrdnutého siloxánového polymémeho vlákna po povrchu s fotonickou štruktúrou. Tak sa vytvorí siloxánové vlákno, ktoré na časti svojho povrchu kopíruje povrchovú fotonickú štruktúru.
Aby sa stabilizovali parametre siloxánového vlákna s povrchovou fotonickou štruktúrou, je možné siloxánovévlákno zahriať navhodnú teplotu, aby došlo k urýchlenému vytvrdnutiu siloxánového polyméru.
Pred zahriatím alebo po zahriatí siloxánového vlákna s povrchovou fotonickou štruktúrou,ktoré sa nachádza na povrchovej fotonickej štruktúre prilepené adhéznymi silami, je možné toto vlákno zaliať na povrchovej
S K 288665 B6 fotonickej štruktúre siloxánovým polymérom s iným indexom lomu, ako má siloxánové vlákno s povrchovou fotonickou štruktúrou, aby s a vytvoril celosiloxánový optický vláknový vlnovod, ktorý je možné z povrchovej fotonickej štruktúry vytvorenej na vhodnommateriáli odtrhnúť po vytvrdnutípoužitých siloxánových polymérov.
Príklad 1
Na prípravu siloxánového vlákna sa použije dvojzložkový siloxánový elastomér LS-6943 od firmy NuSil Technology,ktorý saskladá zo zložky A-prepolymér a zložky B-vytvrdzovacie činidlo. Zložky A a B sazmiešajú v pomere 10 : 1 v nádobe. Približne po 8 - 9 hodinách pri izbovej teplote siloxán v nádobe čiastočne vytvrdne a nadobudne takú viskozitu, že je z neho možné pomocou vlákna alebo tyčky, ktoré sa ponoria do siloxánu v nádobe a následne vyberú, vyťahovať vlákna. Po vytiahnutí siloxánového vlákna 1 z čiastočne vytvrdnutého siloxánu sa vlákno 1 položí na rovinnú fotonickú štruktúru 2, ktorá je tvorená jednorozmernou povrchovou mriežkou, ktorá je pripravená na niklovej podložke 3. Po položení vlákna 1 na rovinnú fotonickú štruktúru 2 tvorenú jednorozmernou povrchovou mriežkou dôjde v dôsledku adhéznych síl medzi siloxánovým vláknom 1 a povrchom niklovej podložky 3 s jednorozmernou povrchovou mriežkou kpriľnutiu častipovrchu čiastočne vytvrdnutého vlákna 1 k povrchu niklovej podložky 3 s jednorozmernou povrchovou mriežkou, čím sa na časť vlákna 1 okopíruje fotonická štruktúra 2 tvorená jednorozmernou povrchovou mriežkou. Tým sa vytvorí siloxánové vlákno 4 s povrchovou jednorozmernou mriežkou, ktoré je priľnuté k povrchu niklovej podložky 3. Siloxánové vlákno 4 s povrchovou jednorozmernou mriežkou, ktoré je priľnuté k povrchu niklovej podložky 3, sa nechá vytvrdnúťpri izbovej teplote.
Príklad 2
Na prípravu siloxánového vlákna sa použije dvojzložkový siloxánový elastomér LS-6943 od firmy NuSil Technology,ktorý saskladá zo zložky A-prepolymér a zložky B-vytvrdzovacie činidlo. Zložky A a B sazmiešajú v pomere 10 : 1 v nádobe. Približne po 8 - 9 hodinách pri izbovej teplote siloxán v nádobe čiastočne vytvrdne a nadobudne takú viskozitu, že je z neho možné pomocou vlákna alebo tyčky, ktoré sa ponoria do siloxánu v nádobe a následne vyberú, vyťahovať vlákna. Po vytiahnutí siloxánového vlákna 1 z čiastočne vytvrdnutého siloxánu sa vlákno 1 položí na rovinnú fotonickú štruktúru 2, ktorá je tvorená jednorozmernou povrchovou mriežkou, ktorá je pripravená na niklovej podložke 3. Po položení vlákna 1 na rovinnú fotonickú štruktúru 2 tvorenú jednorozmernou povrchovou mriežkou dôjde v dôsledku adhéznych síl medzi siloxánovým vláknom 1 a povrchom niklovej podložky 3 s jednorozmernou povrchovou mriežkou kpriľnutiu častipovrchu čiastočne vytvrdnutého vlákna 1 k povrchu niklovej podložky 3 s fotonickou štruktúrou 2 tvorenou jednorozmernou povrchovou mriežkou, čím sa na časť vlákna 1 okopíruje jednorozmerná povrchová mriežka. Tým sa vytvorí siloxánové vlákno 4 s povrchovou jednorozmernou mriežkou, ktoré je priľnuté k povrchu niklovej podložky 3.
Po vytvorení čiastočne vytvrdnutého siloxánového vlákna 4 s povrchovou jednorozmernou mriežkou, ktoré je priľnuté k povrchu niklovej podložky 3, sa počká 20 sekúnd a po 20 sekundách sa siloxánové vlákno 4 zahreje na teplotu 150 °C počas 5minút, aby došlo k úplnému vytvrdnutiu vlákna 4 zo siloxánového elastoméra s povrchovou jednorozmernou mriežkou.
Príklad 3
Na prípravu siloxánového vlákna sa použije dvojzložkový siloxánový elastomér LS-6943 od firmy NuSil Technology,ktorý saskladá zo zložky A-prepolymér a zložky B-vytvrdzovacie činidlo. Zložky A a B sazmiešajú v pomere 10 : 1 v nádobe. Približne po 8 - 9 hodinách pri izbovej teplote siloxán v nádobe čiastočne vytvrdne a nadobudne takú viskozitu, že je z neho možné pomocou vlákna alebo tyčky, ktoré sa ponoria do siloxánu v nádobe a následne vyberú, vyťahovať vlákna. Po vytiahnutí siloxánového vlákna 1 z čiastočne vytvrdnutého siloxánu sa vlákno 1 položí na rovinnú fotonickú štruktúru 2, ktorá je tvorená jednorozmernou povrchovou mriežkou, ktorá je pripravená na niklovej podložke 3. Po položení vlákna 1 na rovinnú fotonickú štruktúru 2 tvorenú jednorozmernou povrchovou mriežkou dôjde v dôsledku adhéznych síl medzi siloxánovým vláknom 1 a povrchom niklovej podložky 3 s jednorozmernou povrchovou mriežkou kpriľnutiu častipovrchu čiastočne vytvrdnutého vlákna 1 k povrchu niklovej podložky 3 s fotonickou štruktúrou 2 tvorenou jednorozmernou povrchovou mriežkou, čím sa na časť vlákna 1 okopíruje jednorozmerná povrchová mriežka. Tým sa vytvorí siloxánové vlákno 4 s povrchovou jednorozmernou mriežkou, ktoré je priľnuté k povrchu niklovej podložky 3.
Po vytvorení čiastočne vytvrdnutého alebo úplne vytvrdnutého vlákna 4 z dvojzložkového siloxánového elastoméra LS-6943, ktoré kopíruje svojou spodnou časťoupovrch jednorozmernej povrchovej mriežky, ktorá je pripravená na niklovej podložke 3, sa vlákno 4 zaleje spolu s jednorozmernou povrchovou mriežkou dvojzložkovým siloxánovým elastomérom 5 LS-6941 od firmy NuSil Technology. Siloxánový elastomér 5 sa skladá zo zložky A-prepolymér a zložky B-vytvrdzovacie činidlo, ktoré sa pred použitím zmiešajú v pomere
S K 288665 B6 : 1 v nádobe. Po vytvrdnutí siloxánového elastoméra 5 sasiloxánový elastomér (v ktorom je zaliate siloxánové vlákno 4 a povrch niklovej podložky 3 s jednorozmernou povrchovou mriežkou) spolu so siloxánovým vláknom 4 odtrhne od povrchu niklovej podložky 3. Keďže index lomu siloxánového elastoméra 5 LS-6941 je menší, ako je index lomu vlákna 4 zo siloxánového elastoméra LS-6943, vytvorí siloxánové vlákno 4 v siloxá5 novom elastomére 5 v dôsledku okopírovania jednorozmernej povrchovej mriežky optický vlnovod, ktorý má na povrchu inverznú fotonickú štruktúru k fotonickej štruktúre 2 jednorozmernej povrchovej mriežky.
Priemyselná využiteľnosť
Technológia prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien môže nájsť využitie pri vytváraní vlnovodných optických prvkov pre potreby fotonického priemyslu.

Claims (4)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien, vyznačujúci sa tým, že čiastočne vytvrdnuté siloxánové polyméme vlákno (1) sa položí na fotonickú štruktúru (2) tvorenú jednorozmernou povrchovou mriežkou, ktorá je pripravená na niklovej podložke (3) tak, že jeho časť dotýkajúca sa povrchu fotonickej štruktúry (2) natečie do fotonickej štruktúry (2) a okopíruje ju, a nechá s a vytvrdnúť pri izbovej teplote.
2. Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že čiastočne vytvrdnuté siloxánové polyméme vlákno (1), ktoré sa položí a natečie do fotonickej štruktúry (2), sa zahreje na teplotu potrebnú na jeho úplné vytvrdnutie.
3. Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že čiastočne vytvrdnuté alebo úplne vytvrdnuté siloxánové polyméme vlákno (1) položené a natečené do fotonickej štruktúry (2) sa zaleje siloxánovým elastomérom (5) s odlišným indexom lomu, ako má čiastočne vytvrdnuté alebo úplne vytvrdnuté siloxánové polyméme vlákno (1) tak, že ho siloxánový elastomér (5) obklopí zo všetkých prístupných strán a siloxánový elastomér (5), v ktorom je zaliate siloxánové vlákno (4) s jednorozmernou mriežkou umiestnenou na povrchuniklovej podložky (3), sa nechá vytvrdnúť.
4. Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že po vytvrdnutí siloxánového polyméru (5) sa tento spolu so siloxánovým vláknom (4) aj s jednorozmernou mriežkou odtrhne od povrchu niklovej podložky (3).
SK65-2015A 2015-09-03 2015-09-03 Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien SK288665B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK65-2015A SK288665B6 (sk) 2015-09-03 2015-09-03 Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK65-2015A SK288665B6 (sk) 2015-09-03 2015-09-03 Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK652015A3 SK652015A3 (sk) 2017-04-03
SK288665B6 true SK288665B6 (sk) 2019-05-06

Family

ID=58410043

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK65-2015A SK288665B6 (sk) 2015-09-03 2015-09-03 Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK288665B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK652015A3 (sk) 2017-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Cai et al. A new fabrication method for all-PDMS waveguides
Houbertz et al. Inorganic–organic hybrid materials for application in optical devices
Wu et al. Rapid 3D µ-printing of polymer optical whispering-gallery mode resonators
Kopetz et al. PDMS-based optical waveguide layer for integration in electrical–optical circuit boards
Uddin et al. Adhesive technology for photonics
Prajzler et al. Flexible multimode optical elastomer waveguides
Kocabas et al. Polymeric waveguide Bragg grating filter using soft lithography
Pérez-Calixto et al. Fabrication of large all-PDMS micropatterned waveguides for lab on chip integration using a rapid prototyping technique
Prokop et al. Air-suspended SU-8 polymer waveguide grating couplers
Brenner et al. 3D whispering-gallery-mode microlasers by direct laser writing and subsequent soft nanoimprint lithography
US8676023B2 (en) Method of fabrication for an asymmetric Bragg coupler-based polymeric wavelength filter with single-grating waveguide
SK288665B6 (sk) Spôsob prípravy optických vlnovodov s povrchovou fotonickou štruktúrou zo siloxánových polymérnych vlákien
Khan et al. Maskless lithography for versatile and low cost fabrication of polymer based micro optical structures
Diez et al. Direct patterning of polymer optical periodic nanostructures on CYTOP for visible light waveguiding
Nawata et al. Organic-inorganic hybrid material for optical interconnects and application to optical coupling method
Prokop et al. Optofluidic refractive index sensor based on air-suspended SU‐8 grating couplers
SK732014A3 (sk) Spôsob prípravy optických vlnovodných väzobných členov zo siloxánových polymérnych vlákien
Girschikofsky et al. Waveguide Bragg gratings in Ormocer hybrid polymers
EP2909662B1 (en) Technology for preparation of optical fiber waveguides from polydimethylsiloxane
Prajzler et al. Inorganic–organic hybrid polymer multimode optical channel waveguides
SK72016U1 (sk) Spôsob vytvorenia zosilneného optického a mechanického spoja optických vláknových slučkových rezonátorov zo siloxánových polymérnych vlákien
Wan et al. All-polymeric planar waveguide devices based on a gas-assisted thermal imprinting technique
Deng et al. Self-aligned single-mode polymer waveguide interconnections for efficient chip-to-chip optical coupling
Prajzler et al. Optical Polymer Waveguides Fabricated by Roll-to-Plate Nanoimprinting Technique. Nanomaterials 2021, 11, 724
Yahya et al. Fabrication and characterization of a dual layer multiple refractive index benzocyclobutene polymer platform for integrated optical devices