SK288598B6 - Komplexné organicko-minerálne hnojivo - Google Patents
Komplexné organicko-minerálne hnojivo Download PDFInfo
- Publication number
- SK288598B6 SK288598B6 SK1-2015A SK12015A SK288598B6 SK 288598 B6 SK288598 B6 SK 288598B6 SK 12015 A SK12015 A SK 12015A SK 288598 B6 SK288598 B6 SK 288598B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- fertilizer
- complex organic
- mineral fertilizer
- mineral
- pellets
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02A—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
- Y02A40/00—Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
- Y02A40/10—Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
- Y02A40/20—Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
Landscapes
- Fertilizers (AREA)
Abstract
Opísané hnojivo obsahuje 25 až 55 % hmotn. pšeničnej slamy, 20 až 30 % hmotn. hydinového trusu, 10 až 15 % hmotn. drevného popola, 5 až 10 % hmotn. práškového dolomitu a ako voliteľný komponent 10 až 20 % hmotn. suchej hmoty lucerny siatej. Všetky komponenty hnojiva sú pred ich homogenizáciou a zmiešaním vysušené na vlhkosť približne 20 %. Spôsob prípravy komplexného organicko-minerálneho hnojiva spočíva v tom, že všetky prirodzene vysušené komponenty hnojiva sú zhomogenizované, zmiešané a následne sformované do peliet.
Description
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka oblasti organických a minerálnych hnojív určených pre potreby poľnohospodárskej a lesníckej výroby.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti sú na trhu k dispozícii viaceré organické hnojivá, ktoré obsahujú látky živočíšneho alebo rastlinného pôvodu v rôznom množstve a pomere, ako aj minerálne hnojivá s rôznym obsahom a pomerom rastlinných živín.
Nevýhodou týchto hnojív je, že môžu obsahovať aj rizikové prvky, ktoré pôsobia negatívne na kvalitu pôdy a na nej dopestovaných produktov, a to aj vo významne vyšších koncentráciách. Vo väčšine prípadov sú tieto hnojivá jednostranné, teda nie je zabezpečená ich komplexnosť.
Podstata vynálezu
Nevýhody doterajších organických a minerálnych hnojív do značnej miery rieši nové hnojivo podľa tohto návrhu. Riešenie spočíva vo vytvorení nového druhu viaczložkového komplexného organicko-minerálneho hnojiva, ktoré spĺňa všeobecne záväzné predpisy, ktoré určujú hodnoty ukazovateľov kvality hnojív. Je určené na priame hnojenie pôdy, obsahuje všetky hlavné aj sekundárne živiny, disponuje významným obsahom mikroživín a slúži aj ako pôdna pomocná látka určená na zlepšovanie biologických, chemických a fyzikálnych vlastnostípôdy, a na zvyšovanie účinnosti a využiteľnosti živín z hnojív.
Hnojivo vzniká vzájomným zmiešaním homogenizovaných organických látok a ich obohatením o ďalšie anorganické zložky, doteraz využívané len ako pôdne pomocné látky. Tieto látky vzájomne spolu synergicky pôsobia, čím zvyšujú celkovú účinnosť hnojiva na rastliny, a zároveň majú vplyv aj na dlhodobejšie zlepšovanie pôdnej úrodnosti. Konečný produkt - hnojivo je peletizovaná homogenizovaná hmota, ktorá má zfyzikálno-chemického hľadiska stabilnú konečnú úpravu, a je vhodná na štandardné skladovanie a aplikáciu hnojív tohto typu v porastoch väčšiny poľných, záhradných a okrasných rastlín ako aj rastlín pestovaných na le snej pôde.
V porovnaní s využívaním klasických priemyselných hnojív v poľnohospodárstve, záhradníctve a lesníctve má tento druh komplexného organicko-minerálneho hnojiva pre rastliny prirodzenejšiu prijateľnosť a zaznamenáva možnosti dlhodobejšej prístupnosti a využiteľnosti nevyhnutných rastlinných živín, nakolko tieto sú do pôdy uvoľňované a do prístupných foriem transformované priebežne, čo je zabezpečené prítomnosťou jednotlivých živín v rôznych formách a podobách.
Hodnota pH hnojiva je v rozpätí 6,5 - 8,5. Hnojivo obsahuje niekolkonásobne nižšie množstvá všetkých rizikových prvkov, než je ich obsah legislatívne definovaný pre aktuálne povolené hnojivá.
Hnojivo tiež obsahuje množstvo mikroelementov vo vhodných vzájomných pomeroch, ktoré majú výrazný pozitívny vplyv na rast a vývoj rastlín, ich zdravotný stav a odolnosť proti nepriaznivým podmienkam Mikroelementy obsiahnuté v hnojive pôsobia napr. na zlepšenie parametrov rastu rastlín, nasadzovanie a vývoj kvetov a plodov, odolnosti proti mrazu, suchu, chorobám, škodcom atď. Hnojivo má tendenciu pozitívnym spôsobom upravovať pôdnu reakciu, pretože disponuje slabo zásaditýmpH, a tým znižuje kyslosť pôdy. Hnojivo v pôde významne vstupuje do procesov humifikácie, a teda je schopné obohacovať pôdu o humusové látky. Pri jeho ro/kladc sa uvoľňujú aj plyny a pôda sa tým prirodzene prevzdušňuje, čo nepriamo podporuje rast a zakoreňovanie rastlín.
Komplexné organicko-minerálne hnojivo podľa tohto riešenia obsahuje zmes komponentov: 25 až 55 % hmotn. pšeničnej slamy, 20 až 30 % hmotn. hydinového trusu, 10 až 15 % hmotn. drevného popola a 5 až 10 % hmotn. práškového dolomitu. Hnojivo môže obsahovať aj 10 až 20 % hmotn. suchej hmoty lucerny siatej, príp. inej dostupnej ďatelinoviny ako voliteľného komponentu podľa celkového obsahu dusíka v produkte.
Komplexné organicko-minerálne hnojivo sa pripraví tak, že všetky komponenty hnojiva sú pred ich homogenizáciou a zmiešaním v určenom pomere prirodzeným spôsobom vysušené na vlhkosť približne 20 %. Následne sú všetky komponenty hnojiva zhomogenizované, zmiešané a sformované do peliet (speletizované). Rozmery peliet môžu byť upravené podľa požiadaviek odberateľa. Výhodou peliet je výrazné zvýšenie objemovej hmotnosti peletizovaných materiálov, a teda aj skoncentrovanie živín. Ako veľmi dôležitá výhoda sa javí aj samotná úprava prirodzeným zvýšením teploty počas procesu peletizácie. Toto zvýšenie teploty má za následok okrem konzervácie rastlinných živín aj ich transformáciu do foriem, ktoré sú pre rastliny vhodnejšie a prijateľnejšie.
S K 288598 B6
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Pripraví sa zmes komplexného organicko-minerálneho hnojiva, ktorá obsahuje približne 45 kg pšeničnej slaný, 25 kg hydinového trusu, 15 kg suchej hmoty lucerny siatej, 10 kg drevného popola a 5 kg práškového dolomitu. Táto zmes po homogenizácii je následne peletizovaná do peliet na peletizačnej linke. Takto pripravené pelety komplexného organicko-minerálneho hnojiva obsahujú priemerne: min. 40 % sušiny, v sušine: 50 % spáliteľných látok, 1 % celkového dusíka, 0,5 % celkového fosforu vo forme P2O5, 0,5 % celkového draslíka vo forme K2O, 1 % vápnika ako Ca, 0,5 % horčíka ako Mg. Hodnota pH je v rozpätí 6,5 - 8,5. Všetky komponenty hnojiva sú pred ich homogenizáciou a zmiešaním v určenom pomere prirodzeným spôsobom vysušené na vlhkosť približne 20 %. Takto pripravená a zmiešaná zmes je následne formovaná do peliet (ich rozmery môžu byť upravené podľa požiadaviek odberateľa). Hnojivo obsahuje niekoľkonásobne nižšie množstvá všetkých rizikových prvkov sledovaných v hnojivách.
Príklad 2
Pripraví sa zmes komplexného organicko-minerálneho hnojiva, ktorá obsahuje približne 55 kg pšeničnej slaný, 20 kg hydinového trusu, 10 kg suchej hmoty lucerny siatej, 10 kg drevného popola a 5 kg práškového dolomitu. Táto zmes po homogenizácii je následne peletizovaná do peliet na peletizačnej linke. Takto pripravené pelety komplexného organicko-minerálneho hnojiva obsahujú priemerne: min. 40 % sušiny, v sušine: 50 % spáliteľných látok, 1 % celkového dusíka, 0,5 % celkového fosforu vo forme P2O5, 0,5 % celkového draslíka vo forme K2O, 1 % vápnika ako Ca, 0,5 % horčíka ako Mg. Hodnota pH je v rozpätí 6,5 - 8,5. Všetky komponenty hnojiva sú pred ich homogenizáciou a zmiešaním v určenom pomere prirodzeným spôsobom vysušené na vlhkosť približne 20 %. Takto pripravená a zmiešaná zmes je následne formovaná do peliet (ich rozmery môžu byť upravené podľa požiadaviek odberateľa). Hnojivo obsahuje niekoľkonásobne nižšie množstvá všetkých rizikových prvkov sledovaných v hnojivách.
Príklad 3
Pripraví sa zmes komplexného organicko-minerálneho hnojiva, ktorá obsahuje približne 35 kg pšeničnej slaný, 20 kg hydinového trusu, 20 kg suchej hmoty lucerny siatej, 15 kg drevného popola a 10 kg práškového dolomitu. Táto zmes po homogenizácii je následne peletizovaná do peliet na peletizačnej linke. Takto pripravené pelety komplexného organicko-minerálneho hnojiva obsahujú priemerne: min. 40 % sušiny, v sušine: 50 % spáliteľných látok, 1 % celkového dusíka, 0,5 % celkového fosforu vo forme P2O5,0,5 % celkového draslíka vo forme K2O, 1 % vápnika ako Ca, 0,5 % horčíka ako Mg. Hodnota pH je v rozpätí 6,5 - 8,5. Všetky komponenty hnojiva sú pred ich homogenizáciou a zmiešaním v určenom pomere prirodzeným spôsobom vysušené na vlhkosť približne 20 %. Takto pripravená a zmiešaná zmes je následne formovaná do peliet (ich rozmery môžu byť upravené podľa požiadaviek odberateľa). Hnojivo obsahuje niekoľkonásobne nižšie množstvá všetkých rizikových prvkov sledovaných v hnojivách.
Príklad 4
Pripraví sa zmes komplexného organicko-minerálneho hnojiva, ktorá obsahuje približne 45 kg pšeničnej slaný, 30 kg hydinového trusu, 15 kg drevného popola a 10 kg práškového dolomitu. Táto zmes po homogenizácii je následne peletizovaná do peliet na peletizačnej linke. Takto pripravené pelety komplexného organicko-minerálneho hnojiva obsahujú priemerne: min. 40 % sušiny, v sušine: 50 % spáliteľných látok, 1 % celkového dusíka, 0,5 % celkového fosforu vo forme P2O5, 0,5 % celkového draslíka vo forme K2O, 1 % vápnika ako Ca, 0,5 % horčíka ako Mg. Hodnota pH je v rozpätí 6,5 - 8,5. Všetky komponenty hnojiva sú pred ich homogenizáciou a zmiešaním v určenom pomere prirodzeným spôsobom vysušené na vlhkosť približne 20 %. Takto pripravená a zmiešaná zmes je následne formovaná do peliet (ich rozmery môžu byť upravené podľa požiadaviek odberateľa). Hnojivo obsahuje niekolkonásobne nižšie množstvá všetkých rizikových prvkov sledovaných v hnojivách.
Priemyselná využiteľnosť
Komplexné organicko-minerálne hnojivo podľa tohto riešenia sa môže použiť v poľnohospodárstve, úžitkovom aj okrasnom záhradníctve a lesníctve ako náhrada za priemyselné a organické hnojivá využívané v súčasnosti. Toto hnojivo po posúdeníÚstrednýmkontrolným a skúšobnýmústavompoľnohospodárskymbude možné tiež používať v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby pri pestovaníbioproduktov.
Claims (3)
1. Komplexné organicko-minerálne hnojivo, vyznačujúce sa tým, že obsahuje 25 až 55 % hmotn. pšeničnej slaný, 20 až 30 % hmotn. hydinového trusu, 10 až 15 % hmotn. drevného popola a 5
5 až 10 % hmotn. práškového dolomitu.
2. Komplexné organicko-minerálne hnojivo podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že ako voliteľný komponent obsahuje 10 až 20 % hmotn. suchej hmoty lucerny siatej alebo inej dostupnej d’atelinoviny, v závislosti od požadovaného obsahu dusíka v konečno m produkte.
3. Spôsob prípravy komplexného organicko-minerálneho hnojiva podľa nárokov 1 alebo 2, vyznalo čujúci sa tým, že všetky komponenty hnojiva sa pred ich homogenizáciou a zmiešaním v určenom pomere vysušia na vlhkosť približne 20 % a následne sa zhomogenizujú, zmiešajú a sformujú do peliet.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK1-2015A SK288598B6 (sk) | 2015-01-09 | 2015-01-09 | Komplexné organicko-minerálne hnojivo |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK1-2015A SK288598B6 (sk) | 2015-01-09 | 2015-01-09 | Komplexné organicko-minerálne hnojivo |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK12015A3 SK12015A3 (sk) | 2016-08-01 |
SK288598B6 true SK288598B6 (sk) | 2018-09-03 |
Family
ID=56506304
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1-2015A SK288598B6 (sk) | 2015-01-09 | 2015-01-09 | Komplexné organicko-minerálne hnojivo |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK288598B6 (sk) |
-
2015
- 2015-01-09 SK SK1-2015A patent/SK288598B6/sk not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SK12015A3 (sk) | 2016-08-01 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Hazra | Different types of eco-friendly fertilizers: An overview | |
Farrar et al. | Short-term effects of organo-mineral enriched biochar fertiliser on ginger yield and nutrient cycling | |
Gupta et al. | Influence of vermicompost application in potting media on growth and flowering of marigold crop | |
Aslam et al. | 26. Effects of vermicompost, vermi-tea and chemical fertilizer on morpho-physiological characteristics of tomato (Solanum lycopersicum) in Suleymanpasa District, Tekirdag of Turkey | |
Devi et al. | Effect of different organic and biofertilizer sources on guava (Psidium guajava L.)'Sardar' | |
Nunes et al. | Interfaces between biodegradable organic matrices coating and MAP fertilizer for improve use efficiency | |
Thangasamy et al. | Integrated nutrient management for sustainable onion production | |
Lembisana Devi et al. | Organic nutrient management protocol for cultivation of'bombai'litchi | |
Ozyhar et al. | Combined application of calcium carbonate and NPKS fertilizer improves early-stage growth of poplar in acid soils | |
PL245520B1 (pl) | Podłoże ogrodnicze | |
Zafari et al. | Management and reduction of chemical nitrogen consumption in agriculture | |
Karmakar et al. | Suitability of coupling application of organic and inorganic fertilizers for crop cultivation | |
Ramírez et al. | Characterization and use of a vegetable waste vermicompost as an alternative component in substrates for horticultural seedbeds | |
Nosnikau et al. | Growth and Development of Seedlings of Scots Pine and European Spruce. Container Seedlings Using Various Materials to Neutralise the Substrate | |
SK288598B6 (sk) | Komplexné organicko-minerálne hnojivo | |
WO2018134638A1 (en) | Soil conditioner and method for producing the same | |
KR100935818B1 (ko) | 질소질 구아노와 팜회를 주성분으로 하는 친환경 유기질비료 | |
Irfan et al. | A review on effects of chemical fertilizers and organic manures on soil fertility | |
RU2653083C1 (ru) | Способ переработки птичьего помета в органоминеральное удобрение (варианты) | |
RU2421288C1 (ru) | Способ переработки осадка сточных вод | |
Tolescu et al. | Microencapsulated fertilizers for improvement of plant nutrition | |
NL2008236C2 (en) | Water and nutrient management in crops production. | |
Batista et al. | The Effect of Different Substrates on the Growth of Enterolobium contortisiliquum | |
Murray et al. | Organic fertilizers and composts for vegetable transplant production | |
RU2731291C1 (ru) | Способ получения удобрения из куриного помета |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees |
Effective date: 20200109 |