SK288000B6 - Polypropylene fiber with improved barrier properties against UV radiation - Google Patents

Polypropylene fiber with improved barrier properties against UV radiation Download PDF

Info

Publication number
SK288000B6
SK288000B6 SK50028-2008A SK500282008A SK288000B6 SK 288000 B6 SK288000 B6 SK 288000B6 SK 500282008 A SK500282008 A SK 500282008A SK 288000 B6 SK288000 B6 SK 288000B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
polypropylene
proportion
upf
silk
standard
Prior art date
Application number
SK50028-2008A
Other languages
English (en)
Other versions
SK500282008A3 (sk
Inventor
Peter Michlik
Ondrej Brejka
Anton Marcincin
Peter Krajnak
Katarina Folvarcikova
Original Assignee
Vyskumny Ustav Chemickych Vlakien, Akciova Spolocnost
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vyskumny Ustav Chemickych Vlakien, Akciova Spolocnost filed Critical Vyskumny Ustav Chemickych Vlakien, Akciova Spolocnost
Priority to SK50028-2008A priority Critical patent/SK288000B6/sk
Publication of SK500282008A3 publication Critical patent/SK500282008A3/sk
Publication of SK288000B6 publication Critical patent/SK288000B6/sk

Links

Landscapes

  • Artificial Filaments (AREA)

Abstract

Described fiber comprises from isotactic polypropylene in an amount from 96.0% to 99.9% by weight and inorganic additives of nanoparticles of titanium dioxide in aa amount from 0.1% to 4.0% by weight. Additive is a rutile or anatase crystal modification of TiO2 in an amount of 48.8% to 96.9% by weight with a particle size in the range from 14 to 30 nm and a specific surface area ranging from 30.0 m2 / g to 70.0 m 2 / g .

Description

Oblasť techniky
Vynález spadá do oblasti polymérnej chémie chemických vlákien a týka sa polypropylénového vlákna so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu UV (ultraviolet) žiarenia, ktoré zabezpečuje definovaný prídavok anorganického nanoTiO2 aditíva do hmoty polypropylénového vlákna.
Doterajší stav techniky
Klimatické zmeny a zvýšené množstvo UV žiarenia vplyvom ozónových dier vedú v poslednom období k výrazne zvýšenému nebezpečenstvu vzniku rakoviny kože u ľudskej populácie. Obdobné nebezpečenstvo hrozí i pri priemyselných technológiách s výskytom UV žiarenia, napr. pri zváraní kovov. Preto v súčasnosti a najmä pre budúcnosť sa nevyhnutnou podmienkou zdravej existencie ľudstva stáva ochrana proti UV žiareniu. Jednými z najdôležitejších foriem ochrany proti UV žiareniu sú odevy, pozostávajúce z prírodných a/alebo chemických vlákien, ako i tieniace textílie (slnečníky, markízy a pod.), ktoré spĺňajú i ochrannú (bariérovú) funkciu z pohľadu blokovania prieniku UV žiarenia na ľudskú pokožku.
Na zlepšenie (zvýšenie) bariérových ochranných vlastností proti UV žiareniu tieniacich a odevných textílií sa uplatňujú rôzne modifikácie textílií, resp. vlákien, z ktorých sú textílie vyrobené. Výrobcovia vlákien uviedli na trh vlákna s takto zameranou špeciálnou úpravou.
Sú známe PET vlákna Sorona firmy DuPont pripravené zo špeciálneho modifikovaného PET polyméru s vysokou odolnosťou proti UV žiareniu, ako i PA vlákna Eclipse™ firmy AlliedSignal odolné proti UV žiareniu, určené i pre textílie s UV náročnými aplikáciami. Sú známe celulózové vlákna Modal Sun firmy Lenzing, pri ktorých je permanentná ochrana pred UV žiarením zabudovaná v pigmentovej forme v hmote vlákna. Sú známe modifikované jadro-plášť PES vlákna Sunpaque™ firmy Asahi-kasei s ochranou proti UV žiareniu, ktorá je zabezpečená prítomnosťou špeciálnych keramických častíc v hmote jadra vlákna. Sú známe i duté dvojvrstvové PES UV ochranné vlákna Lecture firmy Kurraray s obsahom TiO2 v spodnej a keramických častíc vo vrchnej vrstve vlákna, ako aj PAN strižové vlákna Oboe pre priadzu a pleteniny s UV bariérovou ochranou, ktoré ponúka firma Mitsubisi Rayon.
Ďalej sú známe polyesterové kopolyméry s obsahom UV absorbujúcich a anorganických častíc určených i na prípravu PES vlákien s bariérovými vlastnosťami proti UV žiareniu podľa patentu TW448254B.
Ďalej sú známe povrchové úpravy textílií viazaním UV absorbérov alebo keramických častíc zvyšujúce bariérové vlastnosti textílie proti prenikaniu UV žiarenia. Napr. produkty Solartex CEL a Solartex UPV firmy CIBA sa nanášajú v procese farbenia alebo farebnej potlače textílie na jej povrch a zabezpečujú zvýšenú UV ochranu textílie.
Na UV bariérovú povrchovú úpravu textílií sú určené materiálne systémy obsahujúce UV absorbéry a anorganické, resp. kovové častice s rôznou materiálovou podstatou a rôznym zložením podľa WO 03008699, WO 09118944, DE 20221400U, CN 1807750, WO 2006100278, ako i multifunkčné systémy podľa CN 1763302. Ďalej je známa in-situ príprava UV-ochranného (bariérového) PES polyméru s obsahom nanočastíc TiO2 podľa CN 1552764.
Uvedené známe systémy zabezpečujúce zvýšenú ochrannú funkciu proti prenikaniu UV žiarenia sa týkajú PET, PA, celulózových a PAN vlákien, resp. povrchových úprav textílií, ktorými sa zlepšujú (zvyšujú) bariérové vlastnosti textílií proti prenikaniu UV žiarenia.
Predmetný vynález rieši polypropylénové (PP) vlákna so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu UV žiarenia na základe modifikačnej aditivácie anorganických častíc nanoTiO2 do hmoty polypropylénovej matrice vlákna.
Podstata vynálezu
Podstatou tohto vynálezu je polypropylénové vlákno so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu ultrafialového žiarenia, pozostávajúce z izotaktického polypropylénu v podiele od 96,0 do 99,9 % hmotnostných a nanočasticovej formy oxidu titaničitého v podiele od 0,1 do 4,0 % hmotnostných. Nanočasticová forma oxidu titaničitého pritom pozostáva zrutilovej alebo anatasovej kryštalickej modifikácie v podiele od 48,8 do 96,9 % hmotnostných, s veľkosťou primárnych častíc v rozsahu od 14 do 30 nm a špecifickým povrchom v rozsahu od 30,0 do 70,0 m2/g.
Výhodou polypropylénového vlákna so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu ultrafialového žiarenia podľa tohto vynálezu je použitie nanočasticovej formy oxidu titaničitého ako modifikátora do hmoty vlákna, ktorý je termicky stály, nepodlieha migrácii v hmote a na povrch vlákna, čo zabezpečuje dlhodobú, permanentnú účinnosť ultrafialovej bariérovej modifikácie, nespôsobuje zápach pri príprave modifikovaného vlákna ani v konečných UV ochranných tieniacich a odevných UV bariérových textíliách ajeho apli2 kácia do textilných výrobkov je plne akceptovateľná z hygienického, environmentálneho i toxikologického hľadiska.
Nanočasticová forma oxidu titaničitého ako anorganické aditívum je zabudované do hmoty polypropylénového vlákna najmä postupom definovaného dávkovania taveniny jeho koncentrátu s polypropylénovým nosičom do taveniny hlavného prúdu izotaktického polypropylénu v procese výroby polypropylénových vlákien so zlepšenými ultrafialovými bariérovými vlastnosťami.
Polypropylénové vlákno so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu ultrafialového žiarenia podľa tohto vynálezu môže mať formu nekonečného hladkého, resp. tvarovaného textilného hodvábu, nekonečného technického hodvábu, nekonečného textilného káblika (BCF), ako aj strižových vlákien rôznej dĺžky rezu. Je ho možné vyrábať na existujúcich štandardných diskontinuálnych i kontinuálnych strojnotechnologických zariadeniach a za rovnakých technologických podmienok výroby ako pri ekvivalentných typoch štandardných nemodifikovaných vlákien v sortimentoch textilného hodvábu, technického hodvábu, textilného káblika (BCF) a strižových vlákien.
Polypropylénové vlákno so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu ultrafialového žiarenia umožňuje priamu prípravu textilných a technických textílií so zvýšenou bariérovou ochrannou funkciou proti ultrafialovému žiareniu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V nasledujúcich príkladoch uskutočnenia vynálezu boli pri výrobe polypropylénových vlákien so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu ultrafialového žiarenia použité anorganické aditíva z nanočastíc oxidu titaničitého (nanoTiO2), ktorých charakteristiky sú uvedené v nasledujúcej tab. 1.
Tab. 1: Charakteristiky anorganických aditív z nanočastíc oxidu titaničitého
Charakteristika nanoTi02 aditíva Identifikácia nanoTi02 aditíva
A B C D E
Obsah TiO2 [%] 96,9 86,4 82,2 48,8 80,5
Anorganická povrchová úprava [%] 3,0 6,3 15,5 50 19
Organická povrchová úprava [%] 0,1 7,3 2,3 1,2 0,5
Typ povrchu <- hydrofóbny -►
Veľkosť častíc [nm] 15 17 14 15 30
Špecifický povrch [m2/g] 50 40 70 30 65
Typ TiO2 modifikácie anatas rútil rútil rútil rútil
V nasledujúcich príkladoch uskutočnenia vynálezu je súčasne uvedené vyhodnotenie a porovnanie ultrafialových (UV) bariérových vlastností - UV ochranného faktora UPF (Ultraviolet Protection Factor) textílií z polypropylénových vlákien podľa tohto vynálezu a UV ochranného faktora UPF rovnakého typu textílií pripravených rovnakým technologickým postupom zo štandardných nemodifikovaných polypropylénových vlákien, pripravených rovnakým technologickým postupom ako bola príprava UPF modifikovaných polypropylénových vlákien podľa tohto vynálezu.
Pri vyhodnocovaní UV ochranného faktora UPF textílií zo štandardných a UPF modifikovaných polypropylénových vlákien podľa tohto vynálezu bola použitá skúšobná metóda podľa STN EN 13758-1:2003 „Textílie. Ochranné vlastnosti proti slnečnému UV žiareniu. Časť 1 : Metóda na skúšanie odevných textílií“.
Príklad 1
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 99,8 % hmotn. a nanoTiO2 typu A (podľa tab. 1) v podiele 0,2 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex. UV ochranný faktor u štandardného hladkého nemodifikovaného UPF=1,9, pri obdobnom modifikovanom UPF=2,2, t. j. o 15,8 % vyšší.
Príklad 2
Štandardným technologickým postupom diskontinuálnou LOY technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 99,7 % hmotn. a nanoTiO2 typu D (podľa tab. 1) v podiele 0,3 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex, UV ochranný faktor pri štandardnom hladkom nemodifikovanom UPF=1,85, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu UV ochranný faktor UPF=2,3, t. j. o 24,3 % vyšší.
Príklad 3
Štandardným technologickým postupom diskontinuálnou LOY technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,7 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 99,6 % hmotn. a nanoTiO2 typu C (podľa tab. 1) v podiele 0,4 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,7 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,85, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=2,4, t. j. o 29,7 % vyšší ako pri štandardnom nemodifikovanom hodvábe.
Príklad 4
Štandardným technologickým postupom diskontinuálnou LOY technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,7 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 99,5 % hmotn. a nanoTiO2 typu B (podľa tab. 1) v podiele 0,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,7 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,85, pri modifikovanom hladkom polypropylénovom hodvábe podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=2,6, t. j. o 40,5 % vyšší.
Príklad 5
Štandardným technologickým postupom diskontinuálnou LOY technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,7 dtex tvorený izotaktickým poíypropylénom v podiele 99,4 % hmotn. a nanoTiO? typu E (podľa tab. 1) v podiele 0,6 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,7 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,85, pri modifikovanom hladkom polypropylénovom hodvábe podľa tohto vynálezu bol U V ochranný faktor UPF=4,0, t. j. o 116,2 % vyšší.
Príklad 6
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 99,2 % hmotn. a nanoTiO2 typu A (podľa tab. 1) v podiele 0,8 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,9, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=4,1, t. j. o 115,8 % vyšší.
Príklad 7
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 99,0 % hmotn. a nanoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 1,0 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex. UV ochranný faktor UPF=2,1, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=6,3, t. j. o 200,0 % vyšší.
Príklad 8
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 98,5 % hmotn. a nanoTi02 typu E (podľa tab. 1) v podiele 1,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex. U V ochranný faktor UPF=2,1, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=8,6, t. j. o 309,5 % vyšší.
Príklad 9
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 98,0 % hmotn. a nanoTiO? typu A (podľa tab. 1) v podiele 2,0 % hmotn. Rovnakým technologic4 kým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,9, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=4,3, t. j. o 126,3 % vyšší.
Príklad 10
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 97,5 % hmotn. ananoTi02 typu E (podľa tab. 1) v podiele 2,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex. UV ochranný faktor UPF=2,1, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol U V ochranný faktor UPF=9,3, t. j. o 342,9 % vyšší.
Príklad 11
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 97,0 % hmotn. a nanoTiO? typu A (podľa tab. 1) v podiele 3,0 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,1 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,9, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=5,2, t. j. o 173,7 % vyšší.
Príklad 12
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 96,5 % hmotn. a nanoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 3,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 2,9 dtex. UV ochranný faktor UPF=2,1, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=9,7, t. j. o 361,9 % vyšší.
Príklad 13
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 1,9 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 98,5 % hmotn. a nanoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 1,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 1,9 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,6, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=3,2, t. j. o 100,0 % vyšší.
Príklad 14
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,7 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 98,5 % hmotn. a nanoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 1,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,7 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,8, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=5,5, t. j. o 205,6 % vyšší.
Príklad 15
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou technológiou výroby bol pripravený hladký polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 4,9 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 98,5 % hmotn. a nanoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 1,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný hladký nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 4,9 dtex. UV ochranný faktor UPF=1,85, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=6,7, t. j. o 262,2 % vyšší.
Príklad 16
Štandardným technologickým postupom diskontinuálnou POY technológiou výroby bol pripravený tvarovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,2 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 99,4 % hmotn. a nanoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 0,6 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný tvarovaný nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,2 dtex. UV ochranný faktor UPF=2,5, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol stanovený UV ochranný faktor UPF=27,2, t. j. o 988,0 % vyšší.
Príklad 17
Štandardným technologickým postupom diskontinuálnou POY technológiou výroby bol pripravený tvarovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,2 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 98,5 % hmotn. ananoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 1,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný tvarovaný nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,2 dtex. UV ochranný faktor UPF=2,5, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=48,5, t. j. o 1840,0 % vyšší.
Príklad 18
Štandardným technologickým postupom diskontinuálnou POY technológiou výroby bol pripravený tvarovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,2 dtex tvorený izotaktickým polypropylénom v podiele 97,5 % hmotn. a nanoTiO2 typu E (podľa tab. 1) v podiele 2,5 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bol pripravený štandardný tvarovaný nemodifikovaný polypropylénový hodváb jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 3,2 dtex. UV ochranný faktor UPF=2,5, pri modifikovanom podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=62,7, t. j. o 2408,0 % vyšší.
Príklad 19
Štandardným technologickým postupom kontinuálnou nízkorýchlostnou technológiou výroby bola pripravená tvarovaná polypropylénová striž dĺžkovej hmotnosti 4,0 dtex tvorená izotaktickým polypropylénom v podiele 99,4 % hmotn. a nanoTiO2 typu A (podľa tab. 1) v podiele 0,6 % hmotn. Rovnakým technologickým postupom bola pripravená štandardná tvarovaná nemodifikovaná polypropylénová striž jednotkovej dĺžkovej hmotnosti 4,0 dtex. Na vyhodnotenie bola použitá norma AATCC TM 183:1998. Pri štandardnej tvarovanej nemodifikovanej polypropylénovej striže bol stanovený UV ochranný faktor UPF=5,0, pri modifikovanej podľa tohto vynálezu bol UV ochranný faktor UPF=50,0 o 900,0 % vyšší.
Priemyselná využiteľnosť
Polypropylénová vlákno so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu U V žiarenia je vhodné pre nasledujúce oblasti odevných, bytových a technických textílií so zvýšenou ochrannou funkciu proti prenikaniu UV žiarenia:
a) odevné textílie :
- pleteniny - úplety dámske, pánske a detské,
- vrchné ošatenie na bežné nosenie a voľný čas : letné šaty, kostýmy, sukne, vesty, nohavice, roláky, tričká, nátelníky, polokošele, letné šály, rukavice, prikrývky hlavy, uniformy a i.,
- športové oblečenie: športové súpravy (cyklistika, vodné športy, jogging a pod.), dresy, trenírky, ponožky, plavky, plážové tuniky a i.,
- spodná bielizeň dámska, pánska a detská,
- tkaniny dámske, pánske a detské,
- vrchné ošatenie na bežné nosenie a voľný čas: šaty, kostýmy, blúzky, košele, pánske obleky, detské overaly, prikrývky hlavy - čiapky, klobúky, šiltovky a i.,
- pracovné oblečenie: ochranné odevy pre zdravotníctvo a pracovníkov vystavených účinkom priameho slnečného žiarenia počas výkonu svojej práce,
b) bytové textílie: bytový dekoračný textil - závesy, záclony, obrusy a i.
c) Technické textílie:
- tkaniny: markízy, slnečníky, prikrývky, žalúzie, protislnečné clony apoťahové textílie pre automobilový priemysel, kočíky a i.,
- netkané textílie - jemné vrstvy oblečenia pre šport a voľný čas, UV bariérové vrstvy pre čalúnnické a technické aplikácie, obalové materiály, tieniace materiály a i.
Polypropylénové vlákno so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu UV žiarenia je možné aplikovať do textilných a technických textílií v 100 %-tnom vyhotovení, ako aj v zmesiach s prírodnými vláknami a inými typmi chemických vlákien.

Claims (2)

1. Polypropylénové vlákno so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu ultrafialového žiarenia, vyznačujúce sa tým, že pozostáva z izotaktického polypropylénu v podiele od 96,0 do
99,9 % hmotnostných a anorganického aditíva z nanočasticovej formy oxidu titaničitého v podiele od 0,1 do 4,0 % hmotnostných.
2. Polypropylénové vlákno so zlepšenými bariérovými vlastnosťami proti prenikaniu ultrafialového žiarenia podľa patentového nároku 1, vyznačujúce sa tým, že nanočasticová forma oxidu titani5 čitého pozostáva z rutilovej alebo anatasovej kryštalickej modifikácie v podiele od 48,8 do 96,9 % hmotnostných, s veľkosťou primárnych častíc v rozsahu od 14 do 30 nm a špecifickým povrchom v rozsahu od 30,0 do 70,0 m2/g.
SK50028-2008A 2008-09-05 2008-09-05 Polypropylene fiber with improved barrier properties against UV radiation SK288000B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50028-2008A SK288000B6 (sk) 2008-09-05 2008-09-05 Polypropylene fiber with improved barrier properties against UV radiation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50028-2008A SK288000B6 (sk) 2008-09-05 2008-09-05 Polypropylene fiber with improved barrier properties against UV radiation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500282008A3 SK500282008A3 (sk) 2010-03-08
SK288000B6 true SK288000B6 (sk) 2012-10-02

Family

ID=41785965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50028-2008A SK288000B6 (sk) 2008-09-05 2008-09-05 Polypropylene fiber with improved barrier properties against UV radiation

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK288000B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK500282008A3 (sk) 2010-03-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2011282564B2 (en) Fire resistant woven fabrics and garments
TWI539046B (zh) 螢光纖維,其用途及其製造方法
EP2443275B1 (en) Ultraviolet protective fabrics based on man-made cellulosic fibres
TW201219616A (en) Fluorescent fibres and their use
EP2496742A1 (en) Flame retardant fabric for protective clothing
JP5244695B2 (ja) 紫外線遮蔽性に優れた衣料
US20170065013A1 (en) Denim fabric, jeans, and shirts involving self-cleaning, odorless, and/or eco-friendly features, as well as methods for manufacturing same
Mather Synthetic textile fibres: Polyolefin, elastomeric and acrylic fibres
EP3245320B1 (en) Flame resistant fabric
SK288000B6 (sk) Polypropylene fiber with improved barrier properties against UV radiation
JP2012001826A (ja) 遮熱性織編物および繊維製品
KR20110123956A (ko) 자외선 차단 기능 및 다기능성능을 갖는 섬유 제조방법
EP4305233A1 (en) Graphene coated fabric, method of preparing graphene coated fabric, and applications thereof
CN209260304U (zh) 一种防蚊防滑移面料
JP5770981B2 (ja) 遮熱性織編物および衣料
JP5054393B2 (ja) 撥水性下衣およびその製造方法
Sivaramakrishnan Functional finishes on technical textiles
JP2015014076A (ja) 機能性繊維糸及びこれを用いてなる織編物
JP2019181804A (ja) 遮熱性布帛および繊維製品
JP5731139B2 (ja) 側地用織物および繊維製品
Vrinceanu et al. UV Protection: Historical Perspectives and State‐of‐the‐Art Achievements
Moses et al. Study on dyed modal, cotton and modal/cotton (50: 50) blend fabrics for assessing antibacterial, ant odor and UV protection behaviors
CN111295469A (zh) 用于冷却纱线和织物的方法和组合物以及包含冷却纱线和织物的物品

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20230905