SK286151B6 - Fytostimulátor a spôsob zvýšenia tvorby fytomasy - Google Patents

Fytostimulátor a spôsob zvýšenia tvorby fytomasy Download PDF

Info

Publication number
SK286151B6
SK286151B6 SK318-2003A SK3182003A SK286151B6 SK 286151 B6 SK286151 B6 SK 286151B6 SK 3182003 A SK3182003 A SK 3182003A SK 286151 B6 SK286151 B6 SK 286151B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
phytostimulator
magnesium
plants
substance
compounds
Prior art date
Application number
SK318-2003A
Other languages
English (en)
Other versions
SK3182003A3 (en
Inventor
Jozef Hudec
Ladislav Komora
Vendelín Macho
Original Assignee
Vup, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vup, A. S. filed Critical Vup, A. S.
Priority to SK318-2003A priority Critical patent/SK286151B6/sk
Publication of SK3182003A3 publication Critical patent/SK3182003A3/sk
Publication of SK286151B6 publication Critical patent/SK286151B6/sk

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Abstract

Substancia fytostimulátora tvorby fytomasy rastlín, plodín a drevín pozostáva z 10 až 80 % hmotn. najmenej jednej organickej dusíkatej bázy (monoetanolamín až trietanolamín, hydrolyzovaný kolagén) a/alebo jej derivátu (fosfáty ako kolamínfosfát), alebo zmesi organodusíkatej bázy s aditívom (emulgátory, tenzidy, rozpúšťadlá s nižšou teplotou varu),absorbujúcej a/alebo chemisorbujúcej oxid uhličitý pri teplote pod 30 °C a desorbujúcej ho pri teplote nad 100 °C. Ďalej pozostáva z 20 až 90 % hmotn. najmenej jednej vodorozpustnej zlúčeniny horčíka(hydrogenuhličitan, uhličitan horečnatý, síran, octan, citran horečnatý). Fytostimulátor sa vo forme zriedeného vodného roztoku a/alebo emulzie až disperzie nanáša na rastliny a/alebo drevný porast foliárne a/alebo priestorovým rozprašovaním jedenkrát alebo v časových intervaloch viackrát v množstve substancie fytostimulátora pri jednej aplikácii 1 až 15 kg/ha.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka fytostimulátora rastu rastlín, plodín a drevín a spôsobu zvýšenia tvorby fytomasy rastlín, plodín a drevín, pôsobením jednorazovo alebo v časových odstupoch, samostatne alebo s ďalšími biologicky účinnými zložkami, pričom fytostimulátor je naformulovaný z technicky dostupných syntetických a prípadne aj prírodných látok.
Doterajší stav techniky
Už dávno sa pozoruje stály rast koncentrácie oxidu uhličitého v troposfére Zeme, hlavne zásluhou človeka, ktorý sa pričinil o exhalovanie najmenej 20 mld t/r CO2, pričom len polovica sa využije vo fotosyntéze. Vzrastajúca koncentrácia oxidu uhličitého, ako aj ďalších tzv. skleníkových plynov v atmosfére čoraz väčšmi negatívne ovplyvňuje nielen podnebie, oteplovanie ap., so všetkými negatívnymi dôsledkami [Enikopjan N.S., Matkovskij P.E.: Neorganičeskie gazo-obraznye okisly kak somonomery. Moskva, Nauka (1985); Macho V. a kol.: Petroleum and Coal 38(4), 5-9 (1966); Lide D. R. (Edít): Handbook of Chemistry and Physics. 74 th Edition 1993, pp. 14-20. CRC Press. Boca Raton. Ann Arbor, London-Tokyo (1993)]. Tento globálny ekologický problém je zrejmý a riešenia sa hľadajú. Ale zvyšujúca sa koncentrácia CO2 v troposfére by mohla na strane druhej aj dopomôcť k väčšej tvorbe fytomasy fotosyntézou z oxidu uhličitého a vody. Najmä, keď sa umožní lepší „transport“ oxidu uhličitého do fotosyntézy rastlín a drevín, či zvýši sa aj účinnosť biokatalýzy, prípadne sa vyšľachtia rýchlejšie asimilujúce rastliny a dreviny [Macho V. a koľ: Aprochem 96, Zborník, s. 186-194. Kouty nad Désnou (17.-19.7.1996)]. Už dávnejšie je známe ovplyvňovanie hladiny endogénnych hormónov rastlín pôsobením rôznych faktorov, z ktorých sa často používa priamo exogénna aplikácia alebo aplikácia látok, ktoré degradáciou vytvárajú fytohormóny. Z endogénnych stimulátorov a inhibítorov sa najčastejšie aplikujú zlúčeniny uvoľňujúce etylén. V poľnohospodárstve sa tak využíva chlórcholínchlorid, jeho zmesi s inými syntetickými regulátormi rastu, ako s kyselinou chlóretylfosfónovou ap. [Markovič J. et al.: Zoznam povolených prípravkov na ochranu rastlín. UKSUP Bratislava (1997)]. Predpokladá sa [Beyer E.M.: Plánt Physiol. 55, 845 (1975); ibid 56, 273 (1975); Sitrit Y. ct al.: Plánt Physiol 86 (1), 13 (1988); Yoshi H., Imasekí H.: Plánt Celí Physiol, 22, 369 (1981)], že intenzitu biosyntézy rastlín ovplyvňujú mnohé organické zlúčeniny, ako aj koordinačné zlúčeniny a ióny kovov, hlavne aktiváciou enzýmov [Sisler E.C.: Plánt Physiol. 64, 538 (1979); Sisler E.C.: J. Plánt Growth Regúl. 1, 211 (1982)], čo sa čiastočne prejavuje uvoľňovaním etylénu z rastlín, na čo majú vplyv rôzne organické zlúčeniny, medzi nimi aj etanolamín. Jeho aplikácia na rôzne druhy plodín má však rôznu odozvu. Pri nižších koncentráciách pôsobí aj stimulačne (JP 63-02904), pri vyšších inhibične [Bergmann H. et al.: Z. Pflanz. Nachr. Bodenkd. 153 (1), 21 (1990); DD 277 831], resp. reverzno-inhibične.
Nejednoznačnosť výsledkov, či ich nepreukázateľnosť, svedčí prinajmenšom o iných, než dosiaľ známych, tôbož nie nových vplyvoch a funkciách etylénu, monoetanolamínu a iónov niektorých kovov na rast, stimuláciu alebo inhibíciu rastu rastlín.
Známa je (WO 94/00009) aj fixácia oxidu uhličitého v rastlinách, pôsobením okrem CO2 a vody ako hlavných komponentov aj nižších alifatických alkoholov C, až C4 a navyše aj aminokyselín, ako glycinu, glutamátu a aspartátu. Predovšetkým ide o rozpustnosť a transport oxidu uhličitého z atmosféry (troposféry), v ktorej ho je okolo 0,04 % obj. (navyše je slabokyslý), do rastlín a drevín. Na zvýšenie rýchlosti jeho absorpcie, až labilnej chemisorpcie a tým transportu do rastlín či drevín, je však potrebná „slabozásaditosť“ činidla.
Zvyšovanie tvorby fytomasy sa vo všeobecnosti dosahuje popri dobrej príprave pôdy a dodržaní agrotechnických termínov, zvyšovaním úrodnosti pôd hnojením, ale aj už rozvíjajúcim sa rastlinám zavlažovaním a listovými hnojivami.
K takým až multikomponentným kvapalným hnojivám patrí aj minimálne 18 komponentný rastový aktivátor pre rastliny podľa CZ PP 1999-2473, v ktorom sú zastúpené všeobecne známe komponenty minerálnych hnojív, vrátane zlúčenín vápnika, horčíka, boru, draslíka, amidov, aminokyselín a ďalších, zvyčajne používaných zlúčenín makro- i mikroprvkov tuhých i kvapalných hnojív. Navyše, voľné aminokyseliny neutralizujú bázy a tým tiež znemožňujú absorpciu až labilnú chemisorpciu oxidu uhličitého, čo je prekážkou pre jeho účinný transport a zvýšenie rýchlosti a tým tvorby fytomasy.
Podstata vynálezu
Podstatou tohto vynálezu je fytostimulátor rastu rastlín, plodín a drevín, hlavne na báze fyziologicky účinných komponentov, ktorý pozostáva z 10 až 80 % hmotn. najmenej jednej organickej dusíkatej bázy a/alebo jej derivátu, obsahujúcej a/alebo vratne chemisorbujúcej pri celkovom normálnom tlaku a pri teplote pod 40 °C oxid uhličitý a/alebo kyselinu uhličitú, vybranej spomedzi alifatických monomémych až polymémych aminozlúčenín a/alebo hydroxyaminozlúčenín až polyhydroxyaminozlúčenín a ich esterov, alifatických aminoamido- až polyaminoamidozlúčenín, alicyklických, heterocyklických dusíkatých zlúčenín, prírodných a syntetických polymérov a kopolymérov funkcionalizovaných aminoskupinami, taurínu, hydrolyzovaného a/alebo zmydelneného kolagénu a/alebo atelokolagénu, ako aj ich solí, a 20 až 90 % hmota, najmenej jednej aspoň sčasti vodorozpustnej zlúčeniny horčíka alebo zlúčeniny horčíka v zmesi s najmenej jednou pomocnou látkou, pričom fytostimulátor je aplikovateľný vo forme zriedeného vodného roztoku a/alebo emulzie až disperzie foliáme a/alebo priestorovým rozprašovačom.
Spôsob tvorby fytomasy rastlín, plodín a drevín podľa tohto vynálezu sa uskutočňuje tak, že sa na rastliny a/alebo dreviny jednorazovo alebo v časových intervaloch viackrát pôsobí fyziologicky účinným prostriedkom - fytostimulátorom podľa tohto vynálezu, samostatne alebo s ďalšími fyziologicky účinnými komponentmi, vo forme zriedeného vodného roztoku alebo emulzie až disperzie fytostimulátora foliáme a/alebo priestorovým rozprašovaním v množstve pri jednej aplikácii na rastlinný a/alebo drevný porast 1 až 15 kg/ha substancie fytostimulátora, pričom sa zabezpečuje dlhá, minimálne 20 hodinová životnosť substancie fytostimulátora na rastlinách a/alebo drevinách pred zmytím.
Výhodou fytostimulátora podľa tohto vynálezu je jeho surovinová dostupnosť, dobrá skladovateľnosť, vysoká absorpčná až vratne chemisorpčná účinnosť na labilné viazanie oxidu uhličitého pre jeho účinnejší transport z atmosféry prostredia rastu rastlín a drevín. A nie na poslednom mieste, jeho pomerne dlhodobá účinnosť a ekologická prijateľnosť.
Aj keď je možné ako komponenty fytostimulátora úspešne využiť veľký počet alifatických monomémych až polymémych hydroxyaminozlúčenín až polyhydroxyzlúčenín, z hľadiska účinnosti ako aj technickej dostupnosti, najprijateľnejšie sú predovšetkým alkanolaminy, hlavne monoetanolamín a jeho ester s kyselinou trihydrogenfosforečnou.
Výhodou spôsobu zvýšenia tvorby fytomasy podľa tohto vynálezu je technicky pomerne jednoduchá realizácia. Vyššie a rýchlejšie využitie oxidu uhličitého z atmosféry, ale aj možnosť zhodnotiť aj odpadový, ale bez toxických látok, využiť oxid uhličitý na zvýšenie jeho koncentrácie, napr. v skleníkoch, napr. na 0,5 až 15 % obj. i vyššie koncentrácie, čím za dostatku vody, živín a svetla sa dá podstatne zvýšiť rast rastlín, plodín a drevín.
Spôsob je využiteľný nielen na podstatné zvýšenie rastu rastlín, drevín pri využití dostatkového lacného až exhalovaného oxidu uhličitého, napr. aj súčasne s využitím minerálnych vôd, nielen s obsahom zlúčenín bioprvkov, ale aj z nich exhalovaného oxidu uhličitého na zvýšenie jeho obsahu v atmosfére rastu rastlín, ale aj tepla vody.
Spôsob tiež napomôže využitiu odpadového oxidu uhličitého ako skleníkového plynu z atmosféry zeme, a tým zabraňovaniu nežiaducim klimatickým zmenám, hlavne globálnemu otepľovaniu. Tým sa zvýši aj tvorba recentných surovín. Rysuje sa možnosť s využitím ľahko dostupného oxidu uhličitého ďalej podstatne urýchľovať fotosyntézu, nielen v malom, ale aj vo veľkom meradle. Otvára sa tak aj cesta k vyššej energeticky nenáročnej tvorbe recentných surovín, so súčasným znižovaním obsahu oxidu uhličitého v atmosfére zeme, so všetkými pozitívnymi dôsledkami.
Ďalšie výhody a prednosti tohto vynálezu sú zrejmé z príkladov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Ozimná pšenica odroda Lívia (L) a odroda Astella (A) boli vysiate na pozemkoch Hordeum, a. s., Sládkovičovo 3.10.1997 v množstve 5 mil. klíčivých zŕn.ha'1 do stredne ťažkej degradovanej černozeme, so slabozásaditou pôdnou reakciou, po predplodine hrach na zrno. Obsah živín v pôde bol dobrý, obsah humusu vysoký (3,49 %). Vzchádzame začalo 14.10.1997. Foliáma aplikácia fytostimulátora sa realizovala vo fáze DC 50, na začiaku klasenia, 14.5.1998 pri teplote 22 až 24 °C na parcelách plochy 10 m2 so štvornásobným opakovaním variantov. Regulátory rastu a insekticíd Karate 2,5 EC-(0,3 dm3.ha'i) sa aplikovali foliáme po rozpustení alebo dispergovaní roztoku vo vode v množstve vodného roztoku či disperzie 400 dm3.ha1.
Aplikované množstvá a dosiahnuté výsleky sú uvedené v tabuľke 1.
Príklad 2
Jarný jačmeň odrody Jubilant (J) bol vysiaty do stredne ťažkej hnedozeme so slabokyslou pôdnou reakciou na pozemkoch Školského poľnohospodárskeho podniku Kolíňany (ŠPP) v množstve 4,0 mil. klíčivých zŕn.ha’1. Obsah živín v pôde bol vysoký, obsah humusu 1,9 % hmota. Foliáma aplikácia fytostimulátora, resp. „transportérov“ oxidu uhličitého, či prekurzora biokatalyzátorov sa realizovala vo fáze na začiatku klasenia DC 49-50, na parcelách plochy 50 m2 so štvornásobným opakovaním variantov.
Fytostimulátor podobne ako v príklade 1 sa aplikoval foliáme vo forme vodného roztoku alebo disperzie s objemom 400 dm3.ha’1. Zloženie fytostimulátora i dosiahnuté výsledky sú zhrnuté v tabuľke 2.
Pokusy vykonané za inak podobných podmienok, ale v uzavretých skleníkoch s inak rovnakým zavlažovaním, ale s obsahom CO2 0,09 až 0,10 % obj. vo vzduchu sú označené hviezdičkou a s obsahom 0,9 5 až 1,2 % obj. CO2 s dvoma hviezdičkami a obsah 2,6 až 3,0 % obj. so štyrmi hviezdičkami.
Významný je vplyv vyššieho obsahu CO2 v atmosfére.
Tabuľka 1
Zloženie aplikovaného fytostimulátora [hmotn.%] Forma Koncentrácia fytostimulátora v roztoku (emulzii) [% hmota.) Λ Ό O O Úroda zrna [t.ha1] % oproti kontrole HTZ [g]
Kontrola - H2O - A L 9,33 7,35 100 100 47,5 45,0
MEA 100 č.substancia vodný (0,2) A L 9.67 7.68 103,6 104,5 48,1 45,8
MEA 77,0 č.substancia vodný roztok A 10,07 108,0 49,5
Mg 23,0 MgSO4.7H2O (0,3) L 8,20 111,6 46,7
MEA Mg Etanol 74,0 20,0 6,0 č.substancia Mg(HCO3)2 vodno-etanolický roztok (0,4) A 10,55 113,1 49,9
MEA 62,5 č.substancia (0,4) A 10,17 109,0 49,3
Mg + insekticíd KARATE 2,5EC 18,75 18,75 MgSO4.7H2O komerčný prípravok L 8,32 113,2 46,4
MEA DEA Mg Mg hydrolyzovaný kolagén kys.salicylová 50,0 9,5 20,0 15,0 5,0 0,5 č.substancia č.substancia Mg(HCO3)2 č.substancia č.substancia vodný roztok (0,25) A 10,54 113,0 47,8
MEA DEA Mg Mg PHBMe aniónový tenzid 20,0 30,0 10,0 24,9 5,1 10,0 č.substancia č.substancia Mg soľ glycínu MgSO4.7H2O č. substancia č. substancia emulzia (0,28) A 10,52 113,0 48,0
MEA polyakrylamid pyridín Mg Mg kys.ferulová 45,0 5,0 0,2 40,0 8,8 1,0 č.substancia č.substancia č.substancia MgSO4.7H2O Mg soľ zmydel. kolagénu č.substancia emulzia (0,25) A 10,69 114,6 48,4
MEA-Taurín cyklohexylamin metionín Mg Mg AFT KFMg 40,0 12,0 1,2 15,0 25,0 6,0 0,8 č.substancia č.substancia č.subst. HAKH Mg(HCO3)2 fosfátový tenzid č. substancia emulzia (0,25) A 10,74 115,1 48,5
MEA - monoetanolamín, DEA - dietanolamín, A - Astella, L - Lívia, HTZ - hmotnosť 1 000 zŕn, KFMg 10 - kumylfenolát horečnatý, PHBMg - p-hydroxybenzoan horečnatý, HAKH - hydrochlorid aminokapronanu horečnatého, AFT - pripravený fosfátovaním laurylhexaetoxamínu s P2O5 a neutralizovaný s KOH, metionín - ako metionínhydrochlorid.
Tabuľka 2
Zloženie aplikovaného fytostimulátora [% hmotn.J Koncentrácia fytostimulátora v aplikovanom roztoku Úroda zrna HTZ
zložka zložky forma [% hmota.] [tha1] [%] [g]
kontrola - - voda 6,28 100 43,7
MEA Mg 77,0 23,0 č. substancia MgSO4.7H2O vodný roztok (0,3) 6,91 110,0 44,8
MEA Mg PHB 76,975 23,0 0,025 č. substancia MgSO4.7H2O č. substancia vodný roztok (0,3) 7,38 117,5 45,0
*kontrola - - voda 6,37 100/101,4 45,6
*MEA *Mg 77,0 23,0 č. substancia MgSO4.7H2O vodný roztok (0,3) 7,58 119,0/120,7 46,0
*MEA *Mg *PHB 76,975 23,0 0,025 č. substancia MgSO4.7H2O č. substancia vodný roztok (0,3) 7,82 122,8/124,5 46,4
**MEA **Mg 78,3 20,7 1,0 č. substancia Mg(HCO3)2 č. substancia vodný roztok (0,3) 8,21 128,9
****JýJg ****hydrolyz. kolagén 78,3 20,7 1,0 č. substancia Mg(HSO4)2 č. substancia vodný roztok (0,35) 8,44 132,5 47,1
MEA - monoetanolamín; PHB - p-hydroxybenzoová kyselina; HTZ - hmotnosť 1 000 zŕn
Príklad 3
Maloparcelové pokusy s cukrovou repou odrody Rizor sa realizovali na stredne ťažkej hnedozemi s pH slabokyslým. Veľkosť pokusných parciel pri štvornásobnom opakovaní variantov bola 10 m2 (2x5 m), zberová plocha 8 m2. Základné hnojenie bolo zabezpečené 40 t.ha’1 maštaľného hnoja, pričom priemyselné hnojivá boli zapracované podmietkou na konštantnej úrovni dávok základných živín. Výsev sa realizoval po predplodine ozimnej pšenici so vzdialenosťou výsevu 127 mm. Aplikácia fytostimulátora sa uskutočnila vo 10 fáze 10. listu 5.6. 1998. Uvedené dávky boli použité foliáme vo forme vodného roztoku alebo emulzie až disperzie, v množstve 400 dnč.ha'1.
Ďalšie podmienky realizácie pokusu a dosiahnuté výsledky sú uvedené v tabuľke 3.
Tabuľka 3
Zloženie substancie fytostimulátora [% hmota.] Koncentrácia fytostimulátora v roztoku Úroda buliev
zložka hmota. % zložky forma [% hmota.] [t.ha‘] [%]
kontrola - voda - 41,45 100
MEA Mg 77,0 23,0 č.substancia MgSO4.7H2O 0,975 47,03 113,5
MEA Mg PHB 75,0 22,8 1,0 č.substancia MgSO4.7H2O č.substancia 1,075 48,92 118,0
MEA Mg Herbicídy 19,9 6,0 74,1 č.substancia MgSO4.7H2O her 3,775 47,1 113,6
MEA Močovina DCHA Mg Mg Kys. kávová 30,0 15,0 5,0 4,0 9,8 0,2 č.substancia č.substancia č.substancia Mg(HSO4)2 KH č.substancia 1,075 46,5 112,2
Zloženie substancie fytostimulátora [% hmotn.] Koncentrácia fytostimulátora v roztoku Úroda buliev
zložka hmotn. % zložky forma [% hmotn.] [t.ha1] [%]
kno3 Močovina DEA Mg Kys.vanilínová Neiónový tenzid 15,0 15,0 25,0 35,0 UO 8,0 č.substancia č.substancia č.substancia Mg(HSO4)2 č.substancia č.substancia 2,950 47,6 114,8
PHB - p-hydroxybenzoová kyselina; DCHA - dicyklohexylamín; KH - kapronan horečnatý
Príklad 4
Ozimná pšenica odrody Vala (V) bola vysiata do stredne ťažkej hnedozeme so slabokyslou pôdnou 5 reakciou na pozemkoch SPP Kolíňany. Obsah živín v pôde bol vysoký, obsah humusu bol 1,8 hmotn. %. Foliáma aplikácia fytobiologicky účinného prostriedku alebo zložky výrobkov hnojív alebo pesticídov sa realizovala vo fáze DC 49-50 na parcelách plochy 50 m2 so štvornásobným opakovaním variantov. Spôsob sa uskutočnil foliárne vo forme vodného roztoku alebo emulzie, či disperzie fytostimulátora, či zložky pesticídov alebo hnojív v množstve 400 dm3.ha'1. Zloženie fytostimulátorov, ako aj zmesí a dosiahnuté 10 výsledky sú zhrnuté v tabuľke 4.
Tabuľka 4
Zloženie aplikovaného fytostimulátora [% hmotn.] Koncentrácia fytostimulátora v roztoku, resp. emulzii Úroda zrna
zložka [hmotn. %] forma [% hmotn.] rtha-’l [%]
kontrola - - voda 4,80 100
MDEA Izopropanolamín Etyléndiamín PEPA Mg Mg Mg 40,0 5,0 3,0 2,0 40,0 8,0 2,0 č.substancia č.substancia č.substancia č.substancia MgSO4.7H2O Mg(NO3)2 komplex Mg11 s hydrochinolínom vodnoetanolický roztok s 10 % etanolu (0,32) 5,98 124,6
Diizopropanol- amín γ-pikolín PEPA Mg Mg Mg 30,0 5,0 15,0 5,0 15,0 30, č.substancia č.substancia č.substancia glutamát horečnatý valeran horečnatý MgSO4.7H2O vodno-terc.butylalkoholický roztok s 15 % terc.butylalkoholu (0,3) 5,82 121,3
Ureafosfát MEA Mg Hydrolyzovaný kolagén Éter celulózy 40,0 20,0 35,0 4,5 0,5 č.substancia č.substancia MgSO4.7H2O č.substancia č.substancia vodná disperzia (0,15) 5,79 120,6
PEPA - polyetylénpolyamin
Príklad 5
Maloparcelové pokusy s cukrovou repou odrody Intera sa uskutočnili na stredne ťažkej hnedozemi s pH slabokyslým. Veľkosť pokusných parciel pri štvornásobnom opakovaní variantov bola 10 m“ (2x5 m), zberová plocha 8 m2 (2x4 m). Základné hnojenie bolo zabezpečené 50 t.ha-1 maštaľným hnojom. Priemyselné hnojivá boli zapravené podmietkou na konštantnej úrovni dávok základných živín. Výsev sa realizoval po 20 predplodine ozimnej pšenici so vzdialenosťou výsevu 127 mm. Aplikácia fytostimulátora sa realizovala vo fáze 10. listu. Uvedené dávky boli aplikované foliárne vo forme vodného roztoku alebo emulzie v množstve 400 dm’.ha'1. Ďalšie podmienky a výsledky sú v tabuľke 5.
Tabuľka 5
Variant Zloženie fytostimulátora Forma Koncetrácia vodného roztoku fytostimulátora Úroda buliev cukrovej repy 1 1 Cukorna- tosť Výťažnosť rafinády
komponent [hmotn.%] [hmotn.%1 [t/ha] [%] [°S] Í%1
1 kontrola - - - voda 57,14 100 16,6 14,39
2 MEA 100 č. substancia vodný roztok (1,00) 60,92 106,6 16,9 14,89
3 Mg 100 MgSO4.7H2O vodný roztok (0,125) 65,79 115,1 16,8 14,49
4 MEA Mg 88,9 11,1 č. substancia MgSO4.7H2O vodný roztok (1,125) 70,4 123,3 18,0 16,14
5 MEA.CO2 Mg 80,0 20,0 č. substancia MgSO4.7H2O vodný roztok (1,125) 72,2 126,4 19,0 17,05
6 Dimetylaminoetanol Mg 90,0 10,0 č.substancia octan horečnato-vápenatý 0,80 69,3 121,3 17,6 15,58
7 Dimetylaminoetoxyetanol Mg 86,0 14,0 čistota 95 % hmotn. MgCl2 č.substancia 0,80 72,4 126,7 18,8 16,74
8 N-Metyldietanolamín Mg(HCO3)2 hydrolyz. kolagén 72,0 18,0 10,0 čistota 96,5 % hmotn. čistota 92,8 % hmotn. techn.zmes 0,80 72,8 127,4 18,2 16,22
9 a) Dimetylaminoetoxyetanol Mg 86,0 14,0 čistota 95 % hmotn. MgCl2 č.substancia 0,80 74,1 129,7 19,2 17,14
10 Triizopropanolamín (CH3CO2)2Mg 95,0 5,0 čistota 94,2 % hmotn. č.substancia 0,80 69,9 122,3 18,4 16,30
15 Vo variante 9 sa však navyše používala aj prírodná minerálna voda s obsahom 0,3 % hmotn. oxidu uhličitého s kyselinou uhličitou
Príklad 6
Na parcelky cukrovej repy, charakterizované v príklade 5, sa po troch týždňoch teplého suchého počasia v mesiaci auguste zavlažujú 4 parcelky len samotnou mäkkou potočnou vodou v množstve 0,5 dm3.m'2 a ďalšie 4 parcelky s 0,5 dm3.m‘2 vodného roztoku fytostimulátora prezentovaného vo variante 4 príkladu 5, s koncentráciou 0,1 hmotn. %. Po ďalšom týždni suchého teplého počasia sa postup zopakoval. Pri zbere bola 10 úroda buliev s vodou zavlažovaných parceliek 57,1 t.ha'1, pri cukornatosti 16,6 OS a výťažnosti rafinády 14,4 hmotn. %. Pri zavlažovaní s vodou, obsahujúcou fytostimulátor, úroda buliev dosiahla 62,6 t.ha'1, pri cukornatosti 17,4 OS a výťažnosti rafinády 15,7 hmotn. %. Ale s fytostimulátorom, obsahujúcim navyše 0,5 % hmotn. kolamínfosfátu (fosfátu monoetanolamínu), bola úroda 65,3 t.ha '.
Tabuľka 6
Zloženie fytostimulátora Koncentrácia fytostimulátora vo vodnom roztoku Úroda koreňov na 1 rastlinu Obsah betakaroténu/ obsah kyseliny askorbovej v sušine
zložka [% hmotn.] forma [% hmotn.] [%] [mg/100 g]
kontrola - voda - 100 13,4/16,4
Zloženie ťytostimulátora Koncentrácia fytostimulátora vo vodnom roztoku Úroda koreňov na 1 rastlinu Obsah betakaroténu/ obsah kyseliny askorbovej v sušine
zložka [% hmotn.j forma [% hmotn.] [%] [mg/100 g]
MEA Mg 77,0 23,0 č. substancia MgSO4.7H2O (0,3) 108,8 13,8/16,9
MEA Mg Mg KS 70,0 20,0 9,0 1,0 č. substancia MgSO4.7H2O AOH č.substancia (0,35) 121,9 13,8/16,8
MEA TIA ODA Mg Mg 50,0 10,0 5,0 24,5 10,0 č.substancia č.substancia ODA.CO2 MgSO4.7H2O Mg(HSO3)2 (0,3) 122,2 13,9/16,8
KS - kyselina salicylová; ODA - oktadecylamín; TIA - triizobutylamín; AOH - aminooctan horečnatý; PEPA - polyetylénpolyamín
Príklad 7
Do fluvizeme typickej, stredne ťažkej s pH 6,9 a vysokým obsahom N, K, Mg, humusu a nízkym obsahom P, s veľkosťou parciel 1 m2 v štyroch opakovaniach variantov sa vysiala mrkva neskorá a petržlen do sponu 0,25x0,7 m, po vzídení jednotila na konštantný počet jedincov na parcele. Pri koncentrácii CO2 v ovzduší 0,032 až 0,036 % obj. sa aplikovalo 1,4 kg.ha'1 substancie fytostimulátora v množstve 400 dm3.ha'1 roztoku po 2,5 mesiacoch od vzídenia pri ustálenom počasí (nepršalo 5 dní od postreku) a na kontrolných 10 parcelkách len s vodou v množstve 400 dm3.ha'1. V dvoch prípadoch sa už po troch hodinách od postreku fytostimulátorom postrekovali povrchovou vodou v množstve 1,2 dm3.m'2. Zloženie fytostimulátorov a dosiahnuté výsledky (v dvoch variantoch navyše aplikáciou vody, zabezpečujúcou aspoň čiastočné zmytie prostriedku z povrchu rastliny - označené hviezdičkou) sú zhrnuté v tabuľke 6 (mrkva) a v tabuľke 7 (petržlen).
Tabuľka 7
Zloženie fytostimulátora Koncentrácia vodného roztoku alebo disperzie Úroda na jednu rastlinu [%]
koreňov vňate
komponent [%hmotn.] forma [% hmotn.] 1997 1998 1997 1998
kontrola - voda - 100 100 100 100
MEA Mg 77,0 23,0 č.substancia MgSO4.7ľI2O (0,3) 119,8 118,2 113,0 102,6
Lyzín Butanolamin TAOH PA PAHC Mg PVAC PAK 15,0 25,0 15,0 1.5 2.5 38,0 1.5 1,5 D,L-Lyzín.HCl č.substancia č.substancia č.substancia techn.produkt Mg(HCO3)2 techn.produkt techn.produkt (0,31) 120,2 121,7 117,3 109,9
DEA TEA MEA LSH PVC/PMMA Mg Mg 12,0 3,0 28,5 1,3 0,7 53,0 1,5 č.substancia č.substancia č.substancia techn.produkt techn.produkt MgSO4.7H2O Mg3(PO4)2 (0,25) 121,3 120,8 111,3 110,9
LSH - lignínsulfónan horečnatý; TAOH - tetraammooctan horečnatý; PAHC - polyaminované hemicelulózy s obsahom 6,7 % hmota. -NH2 skupín; PVAC - polyvinylacetátová disperzia s obsahom sušiny 50 % hmota.; PAK - polyakrylát draselný; PVC/PMMA - kopolymér vinylchloridu a metylmetakrylátu.
Príklad 8
Na porast štvorročných kríkov Arónie čiemoplodej sa v mesačných intervaloch od začiatku mája do začiatku augusta aplikuje fytostimulátor zloženia v hmota. %: 88,9 MEA; 11,1 Mg (MgSO4.7H2O) vo forme vodného roztoku s koncentráciou 1,125 % hmota., pričom úroda plodov a prírastok drevnej hmoty (z dĺžky) sú oproti kontrole o 22,3, resp. 20,7 % vyššie.
Príklad 9
Na dvojročný porast topoľa v škôlke sa od polovice apríla do polovice augusta v mesačných intervaloch aplikujú fytostimulátory, uvedené v tabuľke 6, v množstvách sušiny po 7 kg/ha pri jednej aplikácii, ale vo forme zriedeného vodného roztoku s koncentráciou po 0,15 % hmota. Prírastok dreviny, stanovený z dĺžky vetiev, oproti kontrole bol o 17,9 až 25,7 % vyšší.
Príklad 10
V r. 2002 na poľných parcelkách s typickou stredne ťažkou pôdou (s pH v KC1 7,1, s obsahom humusu 1,9 % hmota., anorganického dusíka 17,2 mg.kg’1, prístupného fosforu 52,4 mg.kg'1, draslíka 245,3 mg.kg'1 a horčíka 320,5 mg.kg'1) s veľkosťou po 1 m2 (3 bm) pri štvornásobnom opakovaní variantov, boli vysiate sójové semená odrody Karada do riadkov pri medziriadkovej vzdialenosti 40 cm. Po vzídení a vyjednotení sa rastliny ošetrili vo fázach A (pred kvitnutím), B (po kvitnutí), C (15 dní po fáze A) a D (15 dní po aplikácii v B fáze). Aplikované množstvá fytostimulátorov a parametre kvality úrody sóje ako aritmetický priemer štyroch opakovaní sú v tabuľke 8.
Tabuľka 8
Termín (fáza) foliameho ošetrenia Množstvo a zloženie fytostimulátora v jednom ošetrení v 400dm3/ha vodného roztoku Úroda semien [%] Hmotnosť sušiny fg/bm] Počet/bm Počet semien v struku [ks] HTS [g] Úroda lecitínu
NH Struky Semená Struky Semená [g/bm] [%]
A+C - (kontrola) 100 182,4 133,4 100,6 201,0 495,0 2,46 203,2 1,68 100
B+D 50 g kolamínfosfátu 109,3 207,4 163,8 110,8 207,3 511,4 2,47 215,1 1,93 114,9
A 50 g kolamínfosfátu + 75 g Mg + 250 g MEA 129,9 274,7 194,4 130,7 254,3 617,0 2,42 212,6 2,10 125,0
B 50 g kolamínfosfátu + 75 g Mg(HCO3)2 + 250 g MEA 176,7 310,7 252,6 177,8 340,0 878,7 2,59 201,9 3,25 193,5
bm - bežný meter; NH - sušina nadzemnej hmoty; HTS - hmotnosť 1 000 semien;
Priemyselná využiteľnosť
Fytostimulátor podľa tohoto vynálezu je využiteľný v chemickom priemysle a v príbuzných odvetviach, vyrábajúcich agrochemikálie a ďalšie anorganické a organické komponenty, potrebné na formuláciu fytostabilizátora v záhradkárstve, ovocinárstve, vinohradníctve, potom v poľnohospodárstve a v lesnom hospodárstve. Je aj simultánne so zvýšením tvorby fytomasy účinný na zvýšenie spotreby oxidu uhličitého z atmosféry, vrátane využitia exhalovaného oxidu uhličitého, čo pri nežiaducom náraste jeho koncentrácie v ovzduší zásluhou človeka, pri podstatnom až celosvetovom náraste aplikácie fytostimulátora a spôsobu podľa tohto vynálezu by mohol perspektívne nadobudnúť až globálny význam.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Fytostimulátor rastu rastlín, plodín a drevín, hlavne na báze fyziologicky účinných komponentov, vyznačujúci sa tým, že pozostáva z 10 až SO % hmotn. najmenej jednej organickej dusíkatej bázy a/alebo jej derivátu, obsahujúcej a/alebo vratne chemisorbujúcej pri celkovom normálnom tlaku a pri teplote pod 40 °C oxid uhličitý a/alebo kyselinu uhličitú, vybranej spomedzi alifatických monomémych až polymémych aminozlúčenin a/alebo hydroxyaminozlúčenin až polyhydroxyaminozlúčenín a ich esterov, alifatických aminoamido- až polyaminoamidozlúčenín, alicyklických, heterocyklických dusíkatých zlúčenín, prírodných a syntetických polymérov a kopolymérov funkcionalizovaných aminoskupinami, taurínu, hydrolyzovaného a/alebo zmydelneného kolagénu a/alebo atelokolagénu, ako aj ich solí, a 20 až 90 % hmotn. najmenej jednej aspoň sčasti vodorozpustnej zlúčeniny horčíka alebo zlúčeniny horčíka v zmesi s najmenej jednou pomocnou látkou, pričom fytostimulátor je aplikovateľný vo forme zriedeného vodného roztoku a/alebo emulzie až disperzie foliáme a/alebo priestorovým rozprašovačom.
  2. 2. Fytostimulátor podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že estery hydroxyaminozlúčeniny tvoria estery monoetanolaminu až trietanolamínu s kyselinou trihydrogenfosforečnou, ako monooctanolamínfosfát, či kolaminfosfát a fosfát dietanolaminu.
  3. 3. Fytostimulátor podľa nároku la 2, vyznačujúci sa tým, že aspoň sčasti vodorozpustná zlúčenina horčíka je vybraná spomedzi hydrogensolí a solí anorganických kyselín, organických karboxylových kyselín, ako hydrogenuhličitanu horečnatého, hydrogensíranu horečnatého, siričitanu horečnatého, hydrosiričitanu horečnatého, fosforečnanu horečnatého, hydrogenfosforečnanu horečnatého, dihydrogmfosforečnanu horečnatého a horečnatých solí karboxylových kyselín s počtom uhlíkov v molekule 1 až 4.
  4. 4. Fytostimulátor podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že najmenej jedna pomocná látka je vybraná spomedzi emulgátorov a dispergátorov na báze neiónových a/alebo aniónových tenzidov, ľahko prchavých rozpúšťadiel, ako ľahko prchavých organických rozpúšťadiel, metyl-terc.butyléteru, etylterc.butyléteru, vodných alebo alkoholických emulzií a disperzií vo vode homopolymérov a kopolymérov vinylacetátu, vinylchloridu, alkylmetakrylátov, alkylakrylátov, fenolu a jeho metylderivátov, vo vode rozpustných alebo emulgovateľných až dispergovateľných zlúčenín pesticídov a/alebo hnojív.
  5. 5. Spôsob tvorby fytomasy rastlín, plodín a drevín, vyznačujúci sa tým, že sa na rastliny a/alebo dreviny jednorazovo alebo v časových intervaloch viackrát pôsobí fytostimulátorom podľa nárokov 1 až 4, samostatne alebo s ďalšími fyziologicky účinnými komponentmi, vo forme zriedeného vodného roztoku alebo emulzie až disperzie fytostimulátora foliárne a/alebo priestorovým rozprašovaním v množstve pri jednej aplikácii na rastlinný a/alebo drevný porast 1 až 15 kg/ha substancie fytostimulátora, pričom sa zabezpečuje dlhá, minimálne 20 h životnosť substancie fytostimulátora na rastlinách a/alebo drevinách pred zmytím.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že na rastliny a/alebo dreviny sa pôsobí fytostimulátorom spolu s pesticídom a/alebo listovým hnojivom, s výnimkou hnojív obsahujúcich amónne soli, navyše množstva privedeného fytostimulátorom.
  7. 7. Spôsob podľa nárokov 5a 6, vyznačujúci sa tým, že na zvýšenie synergického fytostimulujúceho účinku komponentov fytostimulátora sa do atmosféry rastlín a/alebo drevín pridáva oxid uhličitý.
SK318-2003A 2003-03-14 2003-03-14 Fytostimulátor a spôsob zvýšenia tvorby fytomasy SK286151B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK318-2003A SK286151B6 (sk) 2003-03-14 2003-03-14 Fytostimulátor a spôsob zvýšenia tvorby fytomasy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK318-2003A SK286151B6 (sk) 2003-03-14 2003-03-14 Fytostimulátor a spôsob zvýšenia tvorby fytomasy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK3182003A3 SK3182003A3 (en) 2004-10-05
SK286151B6 true SK286151B6 (sk) 2008-04-07

Family

ID=33308882

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK318-2003A SK286151B6 (sk) 2003-03-14 2003-03-14 Fytostimulátor a spôsob zvýšenia tvorby fytomasy

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK286151B6 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK3182003A3 (en) 2004-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2014101391A4 (en) Multifunctional organic agricultural fertilizer composition and process for preparation thereof
CA2421961C (en) A volume-specific, chronologically sequential hydroponic plant nutrient kit and method of use
AU2018230620B2 (en) Post-emergence herbicide
JPH07508978A (ja) 植物の炭素固定を高める方法及び組成
JPH11505517A (ja) 植物の収量の向上
Glinicki et al. The effect of plant stimulant/fertilizer “resistim” on growth and development of strawberry plants
US11122804B2 (en) Formulations and methods for treating photosynthetic organisms and enhancing qualities and quantities of yields with glycan composite formulations
US20200140756A1 (en) Enhancement of soil characteristics with lactobionate compounds
JP7138640B2 (ja) 植物生長を向上させるための方法及び組成物
US20220274893A1 (en) Biostimulant agent for treating plants and/or plant seed
CN103951501A (zh) 腐殖酸肥料制剂及其防治苹果树腐烂病的方法
US7837757B2 (en) Enhanced abscisic acid and fertilizer performance
US6911415B1 (en) Fungicidal compositions containing organic compositions derived from natural organic materials, phosphorous acid, phosphite salts and phosphate salts, methods of making same and methods of applying same to plants
SK286151B6 (sk) Fytostimulátor a spôsob zvýšenia tvorby fytomasy
RU2204902C2 (ru) Защитно-стимулирующий комплекс "полиазофос" для защиты растений от болезней и регулирования их роста
Oszako et al. Feasibility of Using a Silicon Preparation to Promote Growth of Forest Seedlings: Application to Pine (Pinus sylvestris) and Oak (Quercus robur). Forests 2023, 14, 577
CN116063125A (zh) 一种农业飞防抗蒸腾剂合成方法
Alila et al. Slow release fertilizers and citrus: Emerging facts
CZ2007150A3 (cs) Herbicid - insekticid - hnojivo