SK278506B6 - THE POLYMERIC DRUG AND PREPARATION METHOD THEREOF m cells. - Google Patents

THE POLYMERIC DRUG AND PREPARATION METHOD THEREOF m cells. Download PDF

Info

Publication number
SK278506B6
SK278506B6 SK9785A SK9785A SK278506B6 SK 278506 B6 SK278506 B6 SK 278506B6 SK 9785 A SK9785 A SK 9785A SK 9785 A SK9785 A SK 9785A SK 278506 B6 SK278506 B6 SK 278506B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
gly
phe
leu
ala
peptide
Prior art date
Application number
SK9785A
Other languages
Slovak (sk)
Other versions
SK9785A3 (en
Inventor
Jindrich Kopecek
Pavla Rejmanova
Jiri Strohalm
Ruth Duncan
John B Lloyd
Karel Ulbrich
Blanka Rihova
Vladimir Chytry
Original Assignee
Jindrich Kopecek
Pavla Rejmanova
Jiri Strohalm
Ruth Duncan
Lloyd John B.
Karel Ulbrich
Blanka Rihova
Vladimir Chytry
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jindrich Kopecek, Pavla Rejmanova, Jiri Strohalm, Ruth Duncan, Lloyd John B., Karel Ulbrich, Blanka Rihova, Vladimir Chytry filed Critical Jindrich Kopecek
Publication of SK9785A3 publication Critical patent/SK9785A3/en
Publication of SK278506B6 publication Critical patent/SK278506B6/en

Links

Abstract

The polymeric medication consists of an inert synthetic carrier connected with a molecule having biological activity and a specific determinate with the use of amino acid or peptide spacers and this connection is allowed to contain the transversal bonds. The nested chains of the specified polymer can be created based on the connection using the transversal bonds. The polymeric units closed to N-(2-hydroxypropyl)- metakrylamide, 55 up to 99,7 molar percent are used as the polymeric carrier. Monosaccharide or oligosaccharide linked based on the amide bond to the peptide spacer is suitable to be used as the determinant. The polymeric medication can be prepared based on this principle, that N-(2-hydroxipropyl)metakrylamide co-polymerisation is done either with N-metakryloyl peptide or with p-nitrophenyl ester of that, while the final co-polymer is undertaken to the reaction with a reactive bio-active molecule, reactive determinant or the diamide nesting facility, while the ester or amide bonds are created. The advantage of this medication is a controlled intracellular unlocking in the ai

Description

Oblasť technikyTechnical field

Vynález sa týka polymérnych liečiv obsahujúcich inertný syntetický polymérny nosič spojený pomocou biodegradabilného spaceru s nizkomolekulámou bioaktívnou molekulou a spôsobu ich prípravy.The invention relates to polymeric medicaments comprising an inert synthetic polymeric carrier linked by a biodegradable spacer to a low molecular weight bioactive molecule and to a process for their preparation.

Doterajší stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Mnohé nízkomolekuláme liečivá používané v chemoterapii prenikajú rýchlo do najrôznejších druhov buniek náhodnou difúziou cez bunkovú membránu. Tento nedostatok selektívnosti znižuje ich použiteľnosť pre požadované cieľové tkanivo a niekedy spôsobuje nežiaduce vedľajšie javy. Zachytenie sa v bunke je rýchle, takže terapeutický účinok netrvá dlho. Naviac liečivo môže byť rýchlo odstránené z krvného riečišťa glomerulámou filtráciou.Many low-molecular-weight drugs used in chemotherapy penetrate rapidly into a wide variety of cell types by random diffusion across the cell membrane. This lack of selectivity reduces their applicability to the desired target tissue and sometimes causes undesirable side effects. The attachment to the cell is rapid, so that the therapeutic effect does not last long. In addition, the drug can be rapidly removed from the bloodstream by glomerular filtration.

Kovalentné naviazanie nízkomolekulámych bioaktívnych molekúl na rozpustné polyméme nosiče bráni tak glomerulámej filtrácii ako aj prieniku do buniek prostou difúziou. Zachytenie sa obmädzuje na bunky schopné pohlcovať substráty selektívnym mechanizmom známym pod menom pinocytóza, kedy časť membrány ohraničujúcej bunku sa vtiahne dovnútra bunky, pričom pohlcuje makromolekulu. Potom sa časť bunkovej membrány oddelí smerom dovnútra, takže sa vytvorí intraceluláma organela, obsahujúca zachytený materiál.The covalent attachment of low molecular weight bioactive molecules to a soluble carrier polymer prevents both glomerular filtration and cell penetration by simple diffusion. The entrapment is restricted to cells capable of absorbing substrates by a selective mechanism known as pinocytosis, whereby a portion of the cell-bounding membrane extends inside the cell, absorbing the macromolecule. Then, a portion of the cell membrane is detached inward to form an intracellular organelle containing the entrapped material.

Tento rozdiel v mechanizme zachytenia poskytuje potenciálnu metódu, umožňujúcu smerovanie liečiv špecificky do tých buniek, kde sa požaduje terapeutický účinok.This difference in the mechanism of capture provides a potential method of allowing drugs to be directed specifically to those cells where a therapeutic effect is desired.

Ďalší rozdiel spočíva v rozdielnom osude spomenutých dvoch typov liečiv po prieniku do mtracelulámeho priestoru. Malé molekuly, ktoré vstupujú do buniek v dôsledku difúzie, majú tendenciu vniknúť do všetkých častí bunky, zatiaľ čo makromolekuly po pinocytóze sú transportované v intracelulámych organelách (pinozómoch) priamo do lyzozómového oddelenia, kde sa nachádza rad hydrolytických enzýmov.Another difference lies in the different fate of the two types of drugs upon penetration into the mtracellular space. Small molecules that enter cells due to diffusion tend to penetrate into all parts of the cell, while macromolecules after pinocytosis are transported in intracellular organelles (pinosomes) directly to the lysosome compartment where a number of hydrolytic enzymes are located.

Pinocytózne zachytenie polymémeho liečiva, ktoré obsahuje takú väzbu medzi liečivom a nosičom, ktorá podlieha hydrolýze v lyzozómoch, poskytuje teda mechanizmus pre riadené intraceluláme uvoľňovanie bioaktívnej molekuly, ktorá vedie k jej objaveniu sa vo vnútri cytoplazmy cieľovej bunky. Teoretické úvahy vedúce k navrhnutiu takého systému liečiv, boli nedávno prehľadne uvedené v práci J. Kopečka „Syntéza na mieru“ pripravovaných rozpustných polymérnych nosičov“ v „Recent Advances in Drug Delivery Systems“ (Plénum Press, 1984).Thus, pinocytic capture of a polymeric drug that contains a drug-carrier linkage that is subject to hydrolysis in lysosomes provides a mechanism for the controlled intracellular release of a bioactive molecule that results in it appearing within the cytoplasm of the target cell. Theoretical considerations leading to the design of such a drug system have recently been reviewed in J. Kopeček's "Synthesis of Tailored" Prepared Soluble Polymeric Carriers "in" Recent Advances in Drug Delivery Systems "(Plenum Press, 1984).

Pri navrhovaní takého systému je treba splniť dve kritériá. Po prvé, je treba navrhnúť väzbu medzi liečivom a nosičom, schopnú podliehať riadenej lyzozómovej hydrolýze, ale zároveň stálu voči účinkom enzýmov v krvnom riečišti. Po druhé, polyméme liečivo musí byť schopné špecifického zachytenia v tých cieľových bunkách, kde je požadovaný terapeutický účinok, pri súčasnom minimálnom zachytení v iných bunkách.Two criteria must be met when designing such a system. Firstly, it is desirable to design a drug-carrier linkage capable of undergoing controlled lysosomal hydrolysis but at the same time resistant to the effects of enzymes in the bloodstream. Second, the polymeric drug must be capable of specifically being captured in those target cells where a therapeutic effect is desired, while at the same time being minimally captured in other cells.

Aj keď pinocytózny proces poskytuje určitý stupeň selekcie voči makromolekulám, ktorý môže byť optimalizovaný zmenou molekulovej hmotnosti, je možné dosiahnuť väčšiu cieľovú selektívnosť vtedy, ak sa zabuduje do molekuly špecifický determinant. Bunky obsahujú špecifické receptory' a antigény na svojom povrchu, ktoré „poznajú“ určité molekuly alebo ich časti, známe ako špe cifické determinanty a reagujú s nimi. Vysokú bunkovú špecifickosť je možné dosiahnuť tým, že sa do polymémeho liečiva zabuduje determinant, ktorý je rozoznávaný typom buniek, pre ktoré sa požaduje liečivý účinok.Although the pinocytosis process provides a degree of selection against macromolecules that can be optimized by a change in molecular weight, greater target selectivity can be achieved by incorporating a specific determinant into the molecule. Cells contain specific receptors and antigens on their surface that "recognize" certain molecules or portions thereof, known as specific determinants, and interact with them. High cell specificity can be achieved by incorporating into the polymeric drug a determinant which is recognized by the type of cells for which a therapeutic effect is desired.

To znamená, že systém pre riadené dávkovanie liečiv, ktorý umožní špecifický cieľový účinok, po ktorom bude nasledovať intraceluláme uvoľňovanie liečiva, musí mať tieto črty:This means that a controlled drug delivery system that allows a specific target effect, followed by intracellular drug release, must have the following features:

(a) musí obsahovať polymérny nosič, ktorý prednostne podlieha lyzozómovej hydrolýze, aby sa uľahčilo vylučovanie polyméru z tela, (b) musí obsahovať degradabilnú väzbu medzi liečivom a nosičom rezistentnú voči extracelulámej hydrolýze, ale podliehajúcu riadenej lyzozómovej hydrolýze, (c) musí obsahovať špecifický determinant.(a) it must contain a polymeric carrier which preferably undergoes lysosome hydrolysis to facilitate secretion of the polymer from the body; (b) it must contain a degradable bond between the drug and the carrier resistant to extracellular hydrolysis but subject to controlled lysosome hydrolysis; determinant.

Takú molekulu je možné znázorniť schematicky nasledovným spôsobom:Such a molecule can be represented schematically as follows:

(Ť) špecifický determinant © liečivo pripojené biodegradabilnou väzbou voliteľná biodegradabilná priečna väzba v polymémom nosiči(D) specific determinant © drug attached by biodegradable bond optional biodegradable crosslink in polymer carrier

Aj keď sa ako nosiče používali prírodné makromolekuly, syntetické polyméry poskytujú tie výhody, žc molekulová hmotnosť sa dá ľahšie prispôsobiť, aby bola dosiahnutá optimálna bunková selektívnosť a na rozdiel od mnohých prírodných makromolekúl, nie sú imunogénne. Taktiež sa dajú ľahšie pripraviť v komerčnom meradle.Although natural macromolecules have been used as carriers, synthetic polymers provide the advantages that the molecular weight is easier to adapt to achieve optimal cell selectivity and, unlike many natural macromolecules, are not immunogenic. They are also easier to prepare on a commercial scale.

Syntetické polyméry založené na N-(2-hydroxypropyljmetakrylamidu (HPMA) boli navrhnuté ako potenciálne nosiče liečiv, pozri USP 4062831 a 4097470; tieto polyméry sú rozpustné vo vodnom prostredí a majú dobrú biokompatibilitu. Naviac, v dôsledku zabudovania p-nitrofenylesterov n-metakryloyloligopeptidov, môžu byť kombinované s mnohými liečivami, obsahujúcimi primárnu aminoskupinu. Polyméme reťazce môžu byť sieťované pod bodom želatívnosti, aby sa dosiahla optimálna molekulová hmotnosť a aby vďaka prítomnosti biodegradabilných priečnych väzieb, bol zabezpečený spôsob degradácie polyméru, uľahčujúci vylučovanie z tela.Synthetic polymers based on N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide (HPMA) have been suggested as potential drug carriers, see USP 4062831 and 4097470, these polymers are water-soluble and have good biocompatibility.In addition, due to the incorporation of n-methacryidovyligigopeptide p-nitrophenyl esters, Polymer chains can be crosslinked below the gelatinization point to achieve optimal molecular weight and, due to the presence of biodegradable cross-links, to provide a polymer degradation method facilitating secretion from the body.

Pretože lyzozómové enzýmy obsahujú množstvo proteináz schopných hydrolyzovať peptidické väzby, zdalo by sa, že priame pripojenie bioaktívnej molekuly na polymérny reťazec pomocou amidovej väzby poskytne možnosť lyzozómovej hydrolýzy. V praxi to však tak nie je. Bolo zistené, že peptidické spacery, umiestnené medzi liečivom a nosičom, podliehajú degradácii účinkom lyzozómových enzýmov v širokom rozsahu rýchlostí. Väzba, ktorá sa štiepi, je obvykle väzba medzi liečivom a susednou aminokyselinou, aj keď tomu tak nie je vždy. Ukazuje sa, že hydrolýza, t. j. rýchlosť uvoľňovania liečiva, značne závisí od počtu a povahy aminokyselinových zvyškov v peptidickom spacere. Všeobecne spacery obsahujúce menej než tri aminokyseliny, nepodliehali lyzozómovej hydrolýze. Peptidické spacery, navrhnuté tak, aby zodpovedali známej substrátovej špecifickosti tiolových-proteináz, ktoré ako je známe, sú obsiahnuté v lyzozómoch, sú štiepené obzvlášť účinne.Since lysosomal enzymes contain a number of proteinases capable of hydrolyzing peptide bonds, it would appear that direct attachment of the bioactive molecule to the polymer chain via an amide linkage would provide the possibility of lysosomal hydrolysis. However, this is not the case in practice. Peptide spacers located between the drug and the carrier have been found to be subject to degradation by the action of lysosomal enzymes at a wide range of rates. The bond that cleaves is usually the bond between the drug and the adjacent amino acid, although this is not always the case. Hydrolysis, e.g. j. the rate of drug release greatly depends on the number and nature of the amino acid residues in the peptide spacer. In general, spacers containing less than three amino acids were not subject to lysosomal hydrolysis. Peptide spacers, designed to correspond to the known substrate specificity of thiol proteinases, which are known to be contained in lysosomes, are cleaved particularly efficiently.

Bolo ukázané, že modifikácia glykoproteínov vedúca ku vzniku oligosacharidových vedľajších reťazcov zakončených galaktózou, vedie k prudkému vzrastu ukladania glykoproteínov v parenchýmových pečeňových bunkách. Galaktózová jednotka pôsobí ako špecifický determinant, ktorý reaguje s receptormi umiestnenými na plazmatickej membráne pečeňových buniek. Táto okolnosť ponúka potenciálny mechanizmus pre cielené pôsobenie liečiv v prípade hepatómu, t. j. druhu rakoviny, ktorý sa zvlášť ťažko lieči. Naviac galaktózamín naviazaný na kopolyméry HPMA pomocou amidovej väzby poskytuje podobný výsledok a tým naznačuje, že receptory na membránach hepatocytov rozoznávajú galaktózové jednotky nielen ak sú viazané glykozidovou väzbou, ale aj, keď tieto jednotky sú prítomné ako Nacylga-laktózamín. Sú známe mnohé ďalšie „rozoznávacie“ systémy, napríklad Nacetylglukózamín/manózový „ro-zoznávací“ systém Kupfferových buniek a makrofágov a fosfohexózový „rozoznávací“ systém vibroblastómov.Modification of glycoproteins leading to the formation of galactose-terminated oligosaccharide side chains has been shown to lead to a steep increase in glycoprotein deposition in parenchymal liver cells. The galactose unit acts as a specific determinant that reacts with receptors located on the plasma membrane of liver cells. This circumstance offers a potential mechanism for the targeted action of drugs in the case of hepatoma, i. j. a type of cancer that is particularly difficult to treat. Moreover, galactosamine bound to HPMA copolymers by amide bond provides a similar result and thus suggests that receptors on hepatocyte membranes recognize galactose units not only when bound by glycosidic bond, but also when these units are present as Nacylgalactosamine. Many other "recognition" systems are known, such as the Nacetylglucosamine / mannose "recognition" system of Kupffer cells and macrophages, and the phosphohexose "recognition" system of vibroblastomas.

Iný možný cielený mechanizmus spočíva v naviazaní polymérneho liečiva na protilátku, ktorá je špecificky rozoznávaná bunkami, majúcimi odpovedajúce membránové antigény. Molekuly liečiv boli tiež naväzované priamo na imunoglobulín, ale to môže viesť ku strate aktivity liečiva, strate aktivity protilátky alebo rozpustnosti konjugátu. Ukázalo sa, že zavedenie polymérneho „medzireťazca“ medzi liečivo a polymér značne zjednodušuje uvedené problémy.Another possible targeted mechanism is to bind the polymeric drug to an antibody that is specifically recognized by cells having the corresponding membrane antigens. Drug molecules have also been bound directly to immunoglobulin, but this can lead to loss of drug activity, loss of antibody activity, or solubility of the conjugate. The introduction of a polymer "intermediate chain" between the drug and the polymer has been shown to greatly simplify these problems.

Zatiaľ čo potreba syntézy cielených polymémych liečiv s hydrolyzovateľnými peptidickými spacermi bola uvádzaná už skôr (pozri práca Kopečka citovaná už predtým), peptidické spacery schopné riadeného intracelulárneho uvoľňovania liečiv vhodnou rýchlosťou unikali pozornosti výskumných pracovníkov.While the need for the synthesis of targeted polymeric drugs with hydrolyzable peptide spacers has been reported earlier (see Kopecka, cited previously), peptide spacers capable of controlled intracellular drug release at an appropriate rate escaped the attention of researchers.

Ako bolo uvedené už skôr, rýchlosť lyzozómovej hydrolýzy peptidického spaceru závisí od počtu a povahy aminokyselinových zvyškov. V tom sa prejavujú ako priestorové, tak štruktúrne faktory. Rýchlosť koncovej hydrolýzy spaceru obsahujúceho 2 až 4 aminokyselinové zvyšky všeobecne závisí od počtu prítomných zvyškov, čo sa pripisuje interakcii medzi polymémym reťazcom a enzýmom.As mentioned earlier, the rate of lysosomal hydrolysis of a peptide spacer depends on the number and nature of the amino acid residues. This is reflected in both spatial and structural factors. The rate of terminal hydrolysis of a spacer containing 2-4 amino acid residues generally depends on the number of residues present, which is attributed to the interaction between the polymer chain and the enzyme.

Pre peptid danej dĺžky, rýchlosť hydrolýzy závisí od povahy (a sekvencii) aminokyselinových zvyškov. Táto závislosť je spôsobená substrátovou špecifickosťou lyzozómových enzýmov zodpovedných za štiepenie peptidického spaceru. Tá časť enzýmu, kde prebieha interakcia substrátom je známa ako „aktívne miesto“ enzýmu. Aktívne miesto hrá dvojakú úlohu - viaže substrát a zároveň katalyzuje reakciu, napríklad štiepenie. Výskum štruktúr komplexov proteolytických enzýmov s peptidmi ukazuje, že aktívne miesto týchto enzýmov je relatívne veľké a je viazané na niekoľko aminokyselinových zvyškov v peptide.For a peptide of given length, the rate of hydrolysis depends on the nature (and sequence) of the amino acid residues. This dependence is due to the substrate specificity of the lysosomal enzymes responsible for cleavage of the peptide spacer. The part of the enzyme where the substrate interacts is known as the "active site" of the enzyme. The active site plays a dual role - it binds the substrate and at the same time catalyzes the reaction, such as cleavage. Investigation of the structures of proteolytic enzyme complexes with peptides shows that the active site of these enzymes is relatively large and is bound to several amino acid residues in the peptide.

Degradabilnosť jednotlivej väzby v peptidickom reťazci teda závisí nielen od povahy štruktúry blízko štiepenej väzby, ale tiež od povahy aminokyselinových zvyškov, relatívne vzdialených od štiepnej väzby, avšak dôležitých tým, že udržujú enzým v určitej polohe počas hydrolýzy. Detailná štruktúra aktívnych miest lyzozómo prekážka v príprave peptidických spacerov, ktoré podliehajú lyzozómovej hydrolýze vhodnou rýchlosťou a sú určené na použitie v polymémych liečivách.Thus, the degradability of a single bond in the peptide chain depends not only on the nature of the structure close to the cleaved bond, but also on the nature of the amino acid residues relatively distant from the cleavage bond, but important in maintaining the enzyme at a certain position during hydrolysis. The detailed structure of the lysosome active sites hinders the preparation of peptide spacers that are subject to lysosome hydrolysis at a suitable rate and are intended for use in polymeric drugs.

Podstata vynálezuSUMMARY OF THE INVENTION

Vynález sa zakladá na objave peptidických sekvencií, ktoré môžu pôsobiť ako spacery schopné lyzozómovej hydrolýzy uspokojivou rýchlosťou tak, že umožnia riadené intraceluláme uvoľňovanie liečiv, ale ktoré sú ďalej rezistentné voči extracelulámej hydrolýze a môžu sa rovnako použiť ako väzby pre špecifické determinanty. Boli vyvinuté ďalšie systémy na umožnenie ľahkého štiepenia peptidického zosietenia spaceru. Hydrolýza týchto väzieb je zvlášť citlivá voči sterickej zábrane spôsobenej polymémymi reťazcami, viac než hydrolýza koncových jednotiek z peptidických vedľajších reťazcov.The invention is based on the discovery of peptide sequences that can act as spacers capable of lysosomal hydrolysis at a satisfactory rate to allow controlled intracellular drug release but which are further resistant to extracellular hydrolysis and can also be used as binding for specific determinants. Other systems have been developed to allow easy cleavage of the peptide cross-linker. Hydrolysis of these bonds is particularly sensitive to steric hindrance due to polymer chains, more than hydrolysis of terminal units from peptide side chains.

Podstatou vynálezu je polyméme liečivo pozostávajúce z inertného syntetického nosiča spojeného prostredníctvom aminokyselinových alebo peptidických spacerov s bioaktívnou molekulou a špecifickým determinantom, ktorý môže obsahovať priečne väzby. Toto polyméme liečivo obsahuje:The present invention provides a polymeric drug consisting of an inert synthetic carrier linked via amino acid or peptide spacer to a bioactive molecule and a specific determinant, which may contain cross-links. This polymeric drug comprises:

(a) ako polymémy nosič od 55 do 99,7 mol. % polymerizovaných N-(2-hydroxypropyl)metakrylamidových jednotiek, (b) ako peptidické spacery od 0,2 do 20 mol. % jednotiek pozostávajúcich z Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly-Phe-Phe-Leu, Gly-Leu-Leu-Gly, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Aly-Gly-Val-Phe, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Leu-Gly-Phe alebo Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe ukončených bioaktívnou molekulou viazanou esterovou väzbou alebo amidovou väzbou na peptidický spacer.(a) as polymeric carrier from 55 to 99.7 mol. % of polymerized N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide units; (b) as peptide spacers of from 0.2 to 20 mol. % of units consisting of Gly-Leu-Gly, Gly-Phe-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly- Phe-Phe-Leu, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Gly-Phe-Gly-Gly, Gly-Phe-Gly, Gly-Phe-Gly, Gly-Phe- Leu-Gly-Phe or Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe terminated by a bioactive molecule bound by an ester bond or an amide bond to a peptide spacer.

(c) ako aminokyselinový alebo peptidický spacer od 0,1 do 20 mol. % jednotiek pozostávajúcich z Leu-Phe, Gly-Gly, Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly-Phe-Phe-Leu, Gly-Leu-Leu-Gly, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Ala-Gly-Val-Phe, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Leu-Gly-Phe alebo Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe ukončených špecifickým determinantom, schopným reagovať so špecifickými receptormi na povrchu buniek, (d) voliteľne do 5 mol. % priečnych väzieb obsahujúcich peptidické spacery, pozostávajúce z Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly-Phe-Phe-Leu, Gly-Leu-Leu-Gly, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Ala-Gly-Val-Phe, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Leu-Gly-Phe alebo Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe pripojených ku spojujúcemu článku, ktorý je pripojený k podobnému peptidíckému spaceru, pripojenému k ďalšiemu polymémemu reťazcu a (e) voliteľne ako jednotky umožňujúce rádioaktívne značenie do 2 mol. % jednotiek obsahujúcich tyrozínamid viazaný amidovou väzbou.(c) as an amino acid or peptide spacer of from 0.1 to 20 mol. % units consisting of Leu-Phe, Gly-Gly, Gly-Leu-Gly, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Phe Val-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly-Phe-Phu-Leu, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Gly-Phe-Gly-Phe, Ala-Gly-Val- Phe, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Leu-Gly-Phe or Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe terminated with a specific determinant capable of reacting with specific cell surface receptors, (d) optionally up to 5 mol. % crosslinks containing peptide spacers, consisting of Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Leu -Gly, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Tyr-Gly, Gly-Phe-Gly-Phe, Gly-Phe-Gly-Phe , Gly-Phe-Leu-Gly-Phe or Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe attached to a linker that is attached to a similar peptide spacer attached to another polymer chain and (e) optionally as radioactive labeling units up to 2 mol. % of units containing an amide bonded tyrosinamide.

Bioaktivna molekula nachádzajúca sa v polymérnom liečive je výhodne daunomycín, puromycín, adriamycín, melfalan (sarkolyzín), IgG (imunoglobulín), bestatín alebo tritylcysteín.The bioactive molecule found in the polymeric drug is preferably daunomycin, puromycin, adriamycin, melphalan (sarcolysin), IgG (immunoglobulin), bestatin or tritylcysteine.

Ako determinant sa výhodne používa monosacharid alebo oligosacharid, ktorý je výhodne viazaný amido3 vých enzýmov nebola zatiaľ určená, čo sa prejavilo ako vou väzbou na polymémy reťazec priamo alebo cez aminokyselinový alebo peptidický spacer alebo protilátka. Obzvlášť výhodnými determinantami sú galaktózamin glukózamín alebo manózamín.The determinant used is preferably a monosaccharide or oligosaccharide, which is preferably bound amido 3 enzymes has not yet been determined, as shown by binding to the polymer chain directly or via an amino acid or peptide spacer or antibody. Particularly preferred determinants are galactosamine glucosamine or mannosamine.

Spojujúci článok má výhodné zloženie -(aminokyselina-NH(CH2 x NH-(aminokyselina)-, kde x je celé číslo od 1 do 12 a je pripojená k susedným peptidickým spacerom amidovými väzbami. Obzvlášť výhodnými väzbovými skupinami sú tie, v ktorých x je 6 a aminokyselina je Phe, Tyr, Ala, Gly alebo Leu, a tie, v ktorých x je 2 a aminokyselina je Ala.The linker has the preferred composition - (amino acid-NH (CH 2 x NH- (amino acid)) - where x is an integer from 1 to 12 and is attached to adjacent peptide spacer amide bonds. Particularly preferred linking groups are those in which x is 6 and the amino acid is Phe, Tyr, Ala, Gly or Leu, and those in which x is 2 and the amino acid is Ala.

Polymérne liečivo podľa vynálezu môže ďalej obsahovať ako jednotky umožňujúce rádioaktívne značenie do 2 mol. % jednotiek obsahujúcich tyrozínamid viazaný na polymérny reťazec pomocou amidovej väzby,The polymeric drug of the invention may further comprise as radiolabelled units up to 2 mol. % of units containing tyrosinamide bonded to the polymer chain via an amide bond,

Zvlášť výhodné vyhotovenie vynálezu zahŕňa jednoduché alebo zosietené reťazce špecifikovaného polyméru s daunomycínom ako bioaktívnou molekulou, galaktózamínom ako determinantom, Gly-Phe-Leu-Gly ako peptidickým spacerom medzi polymémym nosičom a daunomycínom, tak aj galaktózaminom a voliteľne s Gly-Phe-Leu-Gly ako peptidickým spacerom obsiahnutým v priečnej väzbe a -(Phe)-NH(CH2)6NH-(Phe)- ako spojujúci článok.A particularly preferred embodiment of the invention comprises single or cross-linked chains of a specified polymer with daunomycin as a bioactive molecule, galactosamine as determinant, Gly-Phe-Leu-Gly as a peptide spacer between polymer carrier and daunomycin as well as galactosamine and optionally with Gly-Phe-Leu-Gly as the peptide spacer contained in the crosslink and - (Phe) -NH (CH 2 ) 6 NH- (Phe) - as the linker.

Vynález taktiež zahŕňa syntézu polymémych liečiv, ako je uvedené v opise vynálezu.The invention also encompasses the synthesis of polymeric drugs as described in the disclosure.

Pretože ten istý peptid-spacer je možné použiť ako pre bioaktívnu molekulu, tak pre determinant a príprava týchto zlúčenín je jednoduchšia než tých, v ktorých spacery sú rôzneho druhu, najprv opíšeme postup syntézy s rovnakým spacerom. Syntéza prebieha v zásade v dvoch stupňoch.Since the same peptide-spacer can be used for both the bioactive molecule and the determinant, and the preparation of these compounds is easier than those in which the spacer is of different species, we will first describe the synthesis procedure with the same spacer. In principle, the synthesis takes place in two stages.

Počiatočný stupeň zahŕňa kopolymerizáciu HPMA a p-nitrofenylesteru N-metakryloylovaného peptidu (začlenenie N-metakryloyltyrozínamidu je taktiež možné, aby sa získala jednotka umožňujúca rádioaktívne značenie), čím sa získa „polymémy prekurzor“, obsahujúci na peptidických postranných reťazcoch koncové p-nitrofenoxyskupiny odštepujúce sa pri nasledujúcej adičnej reakcii. Druhý stupeň zahŕňa postupnú adíciu reaktívneho liečiva, reaktívneho determinantu a voliteľne diamínového sieťovadla. Ak je polymémy nosič liečiva požadovaný vo forme jednoduchého reťazca, liečivo a determinant sa postupne aduju na polymémy prekurzor v ľubovoľnom poradí. Ak je požadovaný zosietený produkt, potom vhodne sieťujúce činidlo, liečivo a determinant sa adujú postupne na polymémy prekurzor, opäť v ľubovoľnom poradí.The initial step involves the copolymerization of HPMA and the N-methacryloylated peptide p-nitrophenyl ester (incorporation of N-methacryloyltyrosinamide is also possible to obtain a radiolabelled unit) to yield a "polymer precursor" containing terminal p-nitrophenoxy end groups on the peptide side chains. in the next coupling reaction. The second step involves the sequential addition of a reactive drug, a reactive determinant, and optionally a diamine crosslinker. When the polymeric drug carrier is desired in the form of a single chain, the drug and the determinant are sequentially added to the polymeric precursor in any order. If a crosslinked product is desired, then a suitable crosslinking agent, drug and determinant are added sequentially to the polymer precursor, again in any order.

Uvedený postup je možné znázorniť nasledovne:This can be illustrated as follows:

HPMň < MA “W Cr,pHPMn <MA "W Cr, p

naké väzbové jednotky, je možné použiť dva syntetické postupy.For example, two synthetic procedures can be used.

Pre tie prípady, kedy väzbové skupiny liečiva a determinantu obsahujú spoločné aminokyselinové zvyšky 5 susediace s nosičom, polymémy prekurzor obsahujúci tieto aminokyseliny sa postupne nechá reagovať s aminokyselinou alebo peptidylovým derivátom liečiva, aminokyselinovým alebo peptidylovým derivátom determinantu a voliteľne, v prípade, že je požadovaný zo10 sietený produkt, s diamínovým sieťovadlom.For those cases where the drug and determinant binding moieties contain common amino acid residues 5 adjacent to the carrier, the polymer precursor containing these amino acids is sequentially reacted with the amino acid or peptidyl derivative of the drug, the amino acid or peptidyl derivative of the determinant, and optionally, if desired. crosslinked product, with diamine crosslinker.

HPKA + MA -W~ OHpHPKA + MA - W ~ OHp

Alternatívne je možné pripraviť polymerizovateľnú formu determinantu reakciou N-metakryloyl oligopeptidu obsahujúceho požadovanú aminokyselinovú sekvenciu s determinantom. Takto modifikovaný determinant sa zabuduje do poylmémeho prekurzora kopolymerizáciou. Polymérny prekurzor sa potom nechá reagovať s reaktívnym liečivom a voliteľne, keď je požadovaný zosietený produkt s diamínovým sieťovadlom.Alternatively, a polymerizable form of a determinant can be prepared by reacting an N-methacryloyl oligopeptide containing the desired amino acid sequence with a determinant. The determinant thus modified is incorporated into the polymeric precursor by copolymerization. The polymer precursor is then reacted with the reactive drug and optionally when a crosslinked product with a diamine crosslinker is desired.

Tento postup je množné znázorniť nasledovne:This procedure is plural as follows:

Jc taktiež možné pripraviť polymérne prekurzory, podobné tým, ktoré sú opísané, ale obsahujúce peptidické postranné reťazce ukončené nie p-nitrofenyl esterovými skupinami, ale skupinami karboxylovými. V prítomnosti vhodného katalyzátora je možné pripojiť reaktívne liečivá a determinanty k týmto polymémym prekurzorom pomocou koncových karboxylových skupín; v tomto prípade sa počas adície uvoľňuje hydroxylová a nie p-nitrofenoxylová skupina.It is also possible to prepare polymeric precursors similar to those described but containing peptide side chains terminated not by p-nitrophenyl ester groups but by carboxyl groups. In the presence of a suitable catalyst, it is possible to attach reactive drugs and determinants to these polymeric precursors via terminal carboxyl groups; in this case, the hydroxyl rather than the p-nitrophenoxy group is released during the addition.

Liečivá a determinanty, obsahujúce reaktívne aminoskupiny, poskytujú produkty identické s tými, ktoré sa získajú z polymémych prekurzorov s koncovými p-nitrofenylesterovými skupinami, t. j. reaktívna molekula je viazaná na postranný reťazec pomocou amidovej väzby. Avšak polymérne prekurzory, obsahujúce koncové karboxylové skupiny, na rozdiel od prekurzorov obsahujúcich koncové p-nitrofenylesterové skupi4Drugs and determinants containing reactive amino groups provide products identical to those obtained from polymeric precursors having terminal p-nitrophenyl ester groups, i. j. the reactive molecule is bound to the side chain via an amide bond. However, polymeric precursors containing terminal carboxyl groups as opposed to precursors containing terminal p-nitrophenyl ester groups 4

SK 278506 Β6SK 278506-6

V prípadoch, kedy liečivo a determinant nemajú rovhujúcimi reaktívne hydroxyskupiny za vzniku produktov, v ktorých reaktívna molekula je viazaná na postranný reťazec pomocou esterovej väzby.In cases where the drug and the determinant do not have reactive hydroxy groups to form products in which the reactive molecule is bound to the side chain by an ester bond.

Polymérne prekurzory s postrannými reťazcami, ukončenými karboxylovými skupinami, môžu byť pripravené (a) zásaditou hydrolýzou zodpovedajúceho polymémeho prekurzora s postrannými reťazcami, ukončenými p-nitrofenylesterovými skupinami, ktorých príprava bola opísaná, (b) kopolymerizáciou HPMA ľubovoľným syntetickým postupom opísaným na prípravu polymémeho prekurzora s koncovými p-nitrofenylesterovými skupinami, ale s použitím neesterifikovaného N-metakryloylovaného peptidu ako komonoméru. Výsledný kopolymér je potom schopný reagovať s reaktívnym liečivom a reaktívnym determinantom.Polymeric side chain precursors terminated with carboxyl groups can be prepared by (a) basic hydrolysis of the corresponding polymeric side chain precursor terminated with the p-nitrophenyl ester groups described above, (b) copolymerization of HPMA by any of the synthetic processes described above terminal p-nitrophenyl ester groups, but using unesterified N-methacryloylated peptide as a comonomer. The resulting copolymer is then capable of reacting with a reactive drug and a reactive determinant.

Metódy, pomocou ktorých je možné pripraviť polymcrnc prekurzory s postrannými reťazcami ukončenými karboxylovými skupinami, je možné znázorniť následovne:Methods by which polymorphic precursors with side-chain terminated carboxyl groups can be prepared can be illustrated as follows:

Vhodné katalyzátory pre adíciu reaktívneho liečiva alebo determinantu k polymémym prekurzorom, obsahujúcim karboxylové skupinu, zahrňujú karbodiimidy, ako napríklad dicyklohexylkarbodiimid v organických rozpúšťadlách a N-cykohexyl-N'-(2-morfolinoetyl)karbodiimid meto-p-toluénsulfbnát vo vodných roztokoch a Woodwardove činidlo, (N-etyl-5-fenylizoxyzólium-3'-sulfonát).Suitable catalysts for the addition of a reactive drug or determinant to carboxyl-containing polymeric precursors include carbodiimides such as dicyclohexylcarbodiimide in organic solvents and N-cycohexyl-N '- (2-morpholinoethyl) carbodiimide metho-p-toluenesulfonic acid and wood-solvent solutions. , (N-ethyl-5-phenylisoxyzolium-3'-sulfonate).

Poradie, v ktorom sa niektoré alebo všetky reaktívne determinanty reaktívneho liečiva a sieťujúce činidlo pridávajú k polymémym prekurzorom pri použití niektorého zo skôr opísaných postupov, nie je rozhodujúce. Množstvo použitých reakčných zložiek musí byť však také, aby poskytlo požadovaný mólový obsah každého komponentu v polyméri, v rozmedzí už spomenutom. Celková molekulová hmotnosť je určená polymerizačnými podmienkami, hlavne koncentráciou iniciátora, prítomnosťou prenášačov a koncentráciou komonomérnych p-nitrofenoxyskupín.The order in which some or all of the reactive determinants of the reactive drug and the crosslinking agent is added to the polymer precursors using any of the methods described above is not critical. However, the amount of reactants used must be such as to provide the desired molar content of each component in the polymer, in the range already mentioned. The total molecular weight is determined by the polymerization conditions, particularly the initiator concentration, the presence of transporters, and the concentration of comonomeric p-nitrophenoxy groups.

Produkty s jednoduchým reťazcom podľa vynálezu majú výhodne molekulovú hmotnosť v rozmedzí 5 000 až 60 000, výhodnejšie 20 000 až 40 000; zosietené produkty v rozmedzí 10 000 až 500 000, výhodnejšie 30 000 až 400 000.The single chain products of the invention preferably have a molecular weight in the range of 5,000 to 60,000, more preferably 20,000 to 40,000; crosslinked products in the range of 10,000 to 500,000, more preferably 30,000 to 400,000.

Východiskové materiály potrebné na uskutočňovanie opísaných syntéz sú buď bežne k dostaniu alebo môžu byť pripravené všeobecnými metódami, známe tým, ktorí majú skúsenosti v danom odbore.The starting materials required for carrying out the described syntheses are either commercially available or can be prepared by general methods known to those of skill in the art.

Peptidické deriváty, potrebné na kopolymerizáciu s N-(2-hydroxypropyl)metakrylamidom (HPMA), môžu byť pripravené a kopolymerizácia môže byť uskutočnená nasledovne:The peptide derivatives required for copolymerization with N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide (HPMA) can be prepared and copolymerization can be carried out as follows:

(i) Komerčne dostupný dipeptid (obsahujúci prvé dva aminokyselinové zvyšky požadovaného peptidického spaceru) je N-metakryloylovaný ako je opísané napríklad v ny, rovnako reagujú s liečivami a determinantami obsaoylovaný tyrozínamid pre účely rádioaktívneho žiarenia môže byť získavaný rovnakým spôsobom).(i) A commercially available dipeptide (containing the first two amino acid residues of the desired peptide spacer) is N-methacryloylated as described, for example, also reacting with drugs and determinants the contained tyrosinamide for radioactive purposes can be obtained in the same manner).

(ii) N-metakryloylovaný dipeptid je potom esterifikovaný p-nitrofenolom ako je opísané napríklad v Makromol. Chem. 178, 2169, (1977). (Metakryloylované p-nitrofenylové estery Leu a Phe, poskytujúce aminokyselinové spacery vhodné na použitie pre determinant, môžu byť pripravené rovnakým spôsobom).(ii) The N-methacryloylated dipeptide is then esterified with p-nitrophenol as described, for example, in Macromol. Chem. 178, 2169 (1977). (Methacryloylated p-nitrophenyl esters of Leu and Phe, providing amino acid spacers suitable for use with a determinant, may be prepared in the same manner).

(iii) Peptidický reťazec N-metakryloylovaného dipeptidyl-p-nitrofenylesteru je potom predĺžený (pokiaľ dipeptid nie je Gly-Gly, kedy je dipeptid sám jedným zo spacerov, ktoré sa dajú použiť pre determinant) pripojením peptidu, obsahujúceho potrebné aminokyselinové zvyšky, za vzniku požadovanej peptidickej sekvencie, ako je opísané napríklad v Makromol. Chem. 182,1917 (1981).(iii) The peptide chain of the N-methacryloylated dipeptidyl-p-nitrophenyl ester is then elongated (unless the dipeptide is Gly-Gly, where the dipeptide itself is one of the spacer that can be used for the determinant) by attaching a peptide containing the necessary amino acid residues of the desired peptide sequence, as described, for example, in Makromol. Chem. 182, 1917 (1981).

(iv) N-metakryloylovaný pcptid získaný z (iii) môže byť kopolymerizovaný s HPMA za vzniku polymémeho prekurzora s postrannými reťazcami obsahujúcimi koncové karboxylové skupiny alebo môže byť reesterifikovaný p-nitrofenolom. V druhom prípade N-metakryloylovaný peptidyl-p-nitrofenylester môže byť kopolymerizovaný s HPMA, ako je opísané napríklad v J. Polymér Sci, Polymér Symp. 66, 15 (1979) alebo pokiaľ liečivo a determinant majú mať rôzne spacery, môže byť podrobený reakcii s reaktívnym determinantom za vzniku N-metakryloylovaného oligopeptidického determinantu a potom kopolymerizovaný s N-metakryloylovaným esterom a HPMA, ako je opísané napríklad v Biochem. Biophys. Acta, 755, 518 (1983).(iv) The N-methacryloylated pcptid obtained from (iii) can be copolymerized with HPMA to form a polymeric side chain precursor containing terminal carboxyl groups, or it can be re-esterified with p-nitrophenol. In the latter case, the N-methacryloylated peptidyl-p-nitrophenyl ester may be copolymerized with HPMA as described, for example, in J. Polymer Sci, Polymer Symp. 66, 15 (1979) or if the drug and the determinant are to have different spacer, it may be reacted with a reactive determinant to form an N-methacryloylated oligopeptide determinant and then copolymerized with the N-methacryloylated ester and HPMA as described, for example, in Biochem. Biophys. Acta, 755,518 (1983).

Príprava N-(2-hydroxypropyl)metakrylamidu je opísaná v Angew. Makromol. Chem. 70, 109 (1978); reaktívne liečiva a determinanty sú väčšinou komerčne dostupné. Aminokyselinové a peptidylové deriváty liečiv a determinantov môžu byť pripravené metódami opísanými v Makromol. Chem. 184, 1997 (1983) a sieťovacie činidlá môžu byť pripravené, ako je opísané, napríklad v Makromol. Chem. 182, 1899 (1981).The preparation of N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide is described in Angew. Dep. Chem. 70, 109 (1978); reactive drugs and determinants are mostly commercially available. Amino acid and peptidyl derivatives of drugs and determinants can be prepared by the methods described in Makromol. Chem. 184, 1997 (1983) and crosslinking agents can be prepared as described, for example, in Makromol. Chem. 182, 1899 (1981).

Príklady uskutočnenia vynálezuDETAILED DESCRIPTION OF THE INVENTION

Ďalej sú uvedené príklady uskutočnenia vynálezu bez toho, aby ho nejako obmedzovali.The following are non-limiting examples of embodiments of the invention.

Príklad 1Example 1

Príprava polymérov s jednoduchým reťazcom obsahujúcim daunomycín, tayrozínamid a galaktózamín !--t.yrc~ŕ r.a® víPreparation of single-chain polymers containing daunomycin, tayrosinamide and galactosamine!

-C, 1 y-Fhe-Leti-Sl y-C!»c-C, 1y-Fhe-Leti-Sly-Cl »c

T.ilaktč’as: -T.ilaktč’as: -

Kopolymér HPMA, Ma-tyrozínamidu a Ma-Gly-Phe-Leu-Gly-ONp (0,1 g, 2,85 x 10'5 mólov -ONp skupín) bol rozpustený v dimetylsulfoxide (0,4 ml) a bol pridaný roztok daunomycínhydrochloridu (8,5 mg, 1,5 x 10’5 mólov v dimetylsulfoxide (0,1 ml) s následným pridaním trietylamínu (1,5 mg, 1,5 x 10'5 mólov). Zmes bola miešaná pri izbovej teplote 90 minút a poA copolymer of HPMA, Methyrosinamide and Ma-Gly-Phe-Leu-Gly-ONp (0.1 g, 2.85 x 10 -5 moles -ONp groups) was dissolved in dimethylsulfoxide (0.4 mL) and a solution was added. daunomycin hydrochloride (8.5 mg, 1.5 x 10 -5 moles in dimethylsulfoxide (0.1 ml) followed by addition of triethylamine (1.5 mg, 1.5 x 10 -5 moles)) was stirred at room temperature 90 minutes and after

SK 278506 Β6SK 278506-6

Makromol. Chem. 177, 2833 (1976). (N-metakryl(6,5 mg, 3 x 10'5 molov) v dimetylsulfoxide (0,1 ml) s následným pridaním trietylaminu (3,0 mg, 3,0 x 10'5 molov). Zmes bola miešaná 16 hodín pri izbovej teplote a potom naliata do zmesi acetón/dietyléter (9:1). Vyzrážaný polymér bol odfiltrovaný, dôkladne premytý acetónom a dietyléterom a vysušený vo vákuu. Polymér bol čistený dialýzou v dialyzačnej trubici proti zriadenej kyseline a potom proti vode. Čistý polymér bol izolovaný lyofilizáciou a obsahoval 2,17 mol. % postranných reťazcov ukončených daunomycínom, t. j. 7,5 hmotn. % aktívneho produktu a 1,8 mol. % postranných reťazcov ukončených galaktózamínom, t. j. 2,0 hmotn. % galaktózamínu.Dep. Chem. 177, 2833 (1976). (N-methacrylic (6.5 mg, 3 x 10 -5 moles) in dimethylsulfoxide (0.1 ml) followed by addition of triethylamine (3.0 mg, 3.0 x 10 -5 moles)) The mixture was stirred for 16 hours at room temperature and then poured into acetone / diethyl ether (9: 1) The precipitated polymer was filtered off, washed thoroughly with acetone and diethyl ether and dried under vacuum The polymer was purified by dialysis in a dialysis tube against established acid and then against water. isolated by lyophilization and contained 2.17 mol% of daunomycin-terminated side chains, ie 7.5 wt% of active product and 1.8 mol% of galactosamine-terminated side chains, ie 2.0 wt% of galactosamine.

Príklad 2Example 2

Príprava zosieteného polyméru obsahujúceho daunomycín a galaktózamín.Preparation of a cross-linked polymer containing daunomycin and galactosamine.

-Gly-Phe-Leu-Gly-ONpGly-Phe-Leu-Gly-ONp

1) Daunoaycía1) Daunoaycía

2) H(Phe)HH(CHž)eNB(Phe)H , 3) Galtózanín2) H (Phe) HH (CH 2) eNB (Phe) H, 3) Galtosanine

Í-Gly-Phe-Leu-Gly-daunoinyc í n (I-Gly-Phe-Leu-Gly-daunoinycin (

-Gly-Pie-Leu-Gly-galaktôzamín /-Gly-Pie-Leu-Gly-galactosamine /

-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe-Kh-(CH2)e-NH-Phe-Gly-Leu-Phe-Gly-jGly-Phe-Leu-Gly-Phe-KH (CH2) e-NH-Phe-Gly-Leu-Phe-Gly-j

Kopolymér HPMA a MA-Gly-Phe-Leu-Gly-ONp (0,2 g, 5,9 x 10'5 mol ONp skupín) bol rozpustený v dimetylsulfoxide (0,8 ml) a bol pridaný roztok daunomycínhydrochloridu (16,2 mg, 2,85 x 10'5 molov) v dimetylsulfoxide (0,2 ml) s nasledujúcim pridaním trietylamími (2,85 x 10'5 mólov). Zmes sa miešala pri izbovej teplote 60 minút a potom bol pridaný roztok N, N'-bis(H-Phe)-hexametyléndiamínu (5,74 mg, 1,4 x 10'5 mólov) v dimetylsulfoxide (0,05 ml). Zmes sa miešala ďalších 10 minút a potom bol pridaný roztok galaktózamínhydrochloridu (25,44 mg, 1,18 x 10'4 mólov) v dimetylsulfoxide (0,4 ml) s následným pridaním trietylaminu (11,94 mg, 1,18 x 10‘4 mólov). Zmes sa miešala pri izbovej teplote 18 hodín a potom bola vliata do zmesi acetón/dietyléter (9:1). Vyzrážaný polymér bol odfiltrovaný, dôkladne premytý acetónom a dietyléterom a vysušený vo vákuu. Polymér bol čistený dialýzou v dializačnej trubici proti zriedenej kyseline a potom proti vode. Čistý polymér bol izolovaný lyofilizáciou.HPMA and MA-Gly-Phe-Leu-Gly-ONp copolymer (0.2 g, 5.9 x 10 -5 moles of ONp groups) were dissolved in dimethylsulfoxide (0.8 mL) and daunomycin hydrochloride solution (16.2 mL) was added. mg, 2.85 x 10 -5 moles) in dimethylsulfoxide (0.2 ml) followed by the addition of triethylamines (2.85 x 10 -5 moles). The mixture was stirred at room temperature for 60 minutes and then a solution of N, N'-bis (H-Phe) -hexamethylenediamine (5.74 mg, 1.4 x 10 -5 moles) in dimethylsulfoxide (0.05 mL) was added. The mixture was stirred for an additional 10 minutes and then a solution of galactosamine hydrochloride (25.44 mg, 1.18 x 10 -4 moles) in dimethylsulfoxide (0.4 mL) was added followed by the addition of triethylamine (11.94 mg, 1.18 x 10 4 moles). The mixture was stirred at room temperature for 18 hours and then poured into acetone / diethyl ether (9: 1). The precipitated polymer was filtered off, washed thoroughly with acetone and diethyl ether, and dried under vacuum. The polymer was purified by dialysis in a dialysis tube against dilute acid and then water. Pure polymer was isolated by lyophilization.

Príklad 3Example 3

Príprava polyméru s jednoduchým reťazcom obsahujúceho IgG (imunoglobulín) í β í >-Gly-Gly-QH -----------------5* e-Gly-Gly-lgGThe preparation of a polymer comprising a single chain of IgG (immunoglobulin) s β s> Gly-Gly-QH ----------------- * 5 E-Gly-Gly-IgG

Kopolymér HPMA a MA-Gly-Gla-OH (15,0 mg, 5,0 x 10‘6 molov COOH skupín) bol rozpustený v Sórensenovom pufri pH 5 (75 μΐ) a roztok N-cykohexyl-N'-(2-morfolínoetyl)karbodiimidu (0,002 mg) v rovnakom pufri (40 μΐ) bol pridaný pri 1 °C. Zmes sa miešala 15 minút a potom bol pomaly pridaný roztok IgG (6,0 mg) v rovnakom pufri (235 μΐ). Zmes sa miešala 5 hodín a potom sa nechala stáť cez noc pri 4 °C. Surová reakčná zmes sa dialyzovala proti fosfátom pufrovanému tom bol pridaný roztok galaktózaminhydrochloridu Príklad 4HPMA and MA-Gly-Gla-OH copolymer (15.0 mg, 5.0 x 10 -6 moles of COOH groups) was dissolved in Sorensen buffer pH 5 (75 μ () and N-cycohexyl-N '- (2- morpholinoethyl) carbodiimide (0.002 mg) in the same buffer (40 μΐ) was added at 1 ° C. The mixture was stirred for 15 minutes and then an IgG solution (6.0 mg) in the same buffer (235 μΐ) was slowly added. The mixture was stirred for 5 hours and then allowed to stand overnight at 4 ° C. The crude reaction mixture was dialyzed against phosphate buffered, and galactosamine hydrochloride solution was added. Example 4

Uvoľňovanie daunomycínu a puromycínu z polymémych liečiv na báze HPMA lyzozómovými enzýmami in vitro.Release of daunomycin and puromycin from HPMA-based polymeric drugs by lysosome enzymes in vitro.

Boli pripravené tri polyméme liečivá - analógy zlúčenín podľa vynálezu. Analogón 1 bol HPMA polymér s jednoduchým reťazcom, nesúci -Gly-Phe-Leu-Gly-daunomycínové a tyrozínamidové substituenty, ale neobsahujúci žiadne špecifické determinanty, analogón 2 bol HPMA polymér s jednoduchým reťazcom nesúci -Gly-Phe-Leu-Gly-puromacínové a tyrozínamidové substituenty, ale neobsahujú žiadne špecifické determinanty; analogón 3 bol HPMA polymér s jednoduchým reťazcom, nesúci Gly-Phe-Phe-Leu-daunomycínové a tyrozínamidové substituenty, ale neobsahujúci žiadne špecifické determinanty. Peptidický spacer analogónu 3 nie je v súlade s vynálezom.Three polymeric drug analogs of the compounds of the invention were prepared. Analogon 1 was a single chain HPMA polymer carrying -Gly-Phe-Leu-Gly-daunomycin and tyrosinamide substituents but containing no specific determinants, analogon 2 was a single chain HPMA polymer carrying a -Gly-Phe-Leu-Gly-puromacin and tyrosinamide substituents but do not contain any specific determinants; analogon 3 was a single-chain HPMA polymer carrying Gly-Phe-Phe-Leu-daunomycin and tyrosinamide substituents but containing no specific determinants. The peptide spacer of analogue 3 is not in accordance with the invention.

Analogón (25 mg v 1,5 ml) bol inkubovaný s 1 ml roztoku enzýmu pri 37 °C. Roztok enzýmu obsahoval buď zmes izolovaných lyzozómových enzýmov z pečene krýs, pripravených podľa metódy Troueta ai. (1974) v pufri pH 5,5 obsahujúcom 1 mM EDTA, 5 mM redukovaného glutatiónu a 0,2 % Tritonu X-100(R) (povrchovo aktívna látka) alebo čistený lyzozómový enzým, catepsin L (3, 8 x 10'7 mol/1) vo fosfátovom pufri pH 6,0, obsahujúcom 5 mM redukovaného glutatiónu a 1 mM EDTA.The analog (25 mg in 1.5 ml) was incubated with 1 ml of enzyme solution at 37 ° C. The enzyme solution contained either a mixture of isolated lysosomal enzymes from rat liver prepared according to the method of Trouet et al. (1974) in buffer pH 5.5 containing 1 mM EDTA, 5 mM reduced glutathione and 0.2% Triton X-100 (R) (a surfactant) or a purified lysosomal enzyme, cathepsin L (3, 8 x 10 -7 mol / L) in phosphate buffer pH 6.0 containing 5 mM reduced glutathione and 1 mM EDTA.

V rôznych časových intervaloch bola stanovená koncentrácia voľného liečiva jeho extrakciou a spektrofotometrickým stanovením absorbancie pri vhodnej vlnovej dĺžke. Boli odoberané vzorky inkubačnej zmesi (0,15 ml) a pridávané k 1,5 ml pufru a 1,5 ml etylacetátovej vrstvy a bola meraná extinkcia pri 485 nm v prípade daunomycínu alebo pri 272 nm v prípade puromycínu.The concentration of free drug was determined at various time intervals by extracting it and spectrophotometrically determining the absorbance at a suitable wavelength. Incubation samples (0.15 mL) were taken and added to 1.5 mL of buffer and 1.5 mL of ethyl acetate layer, and extinction was measured at 485 nm for daunomycin or 272 nm for puromycin.

Výsledky sú graficky znázornené na obrázku 1, kde tri krivky (pre analogóny 1, 2, 3 v poradí zhora dolu) boli získané vynesením množstva uvoľneného liečiva (v percentách), pôvodne prítomného v analogóne v závislosti od času (v hodinách). Výsledky získané pre zmes lyzozomálnych enzýmov sú znázornené prázdnymi krúžkami, výsledky získané s čisteným enzýmom catepsínom L predstavujú plné krúžky.The results are graphically depicted in Figure 1, where three curves (for analogs 1, 2, 3 in top-down order) were obtained by plotting the amount of drug released (in percent) originally present in the analogon versus time (in hours). The results obtained for the mixture of lysosomal enzymes are shown by open circles, the results obtained with purified enzyme Cepsin L represent solid circles.

Výsledky ukazujú:The results show:

(a) rozdiely v rýchlosti uvoľňovania puromycínu a daunomycínu z rovnakého peptidického spaceru;(a) differences in the release rate of puromycin and daunomycin from the same peptide spacer;

(b) vplyv zmeny peptidického spaceru na rýchlosť uvoľňovania daunomycínu (porovnanie homej a dolnej krivky) a (c) rozdiely v schopnosti čisteného lyzozomálneho enzýmu a zmesi lyzozomálnych enzýmov (odvodených z rôznych zdrojov) degradovať rovnaké peptidické spacery.(b) the effect of altering the peptide spacer on the release rate of daunomycin (comparison of the upper and lower curves); and (c) differences in the ability of the purified lysosomal enzyme and the mixture of lysosomal enzymes (derived from different sources) to degrade the same peptide spacer.

(Trouet, A (1974)) Methods in Enzymology, (Flieisher, S and Packer, L., Eds), Vol. XXXI, Hs. 323-329, Academic Press, New York.(Trouet, A (1974)) Methods in Enzymology, (Flieisher, S &amp; Packer, L., Eds), Vol. XXXI, Hs. 323-329, Academic Press, New York.

EDTA = kyselina etylandiamintetraoctováEDTA = ethylandiaminetetraacetic acid

Triton-100 = povrchovo aktívna látka obsahujúca kvartéme amoniónové skupinyTriton-100 = surfactant containing quaternary ammonium groups

Príklad 5Example 5

Cytotoxicita polymérnych liečiv N-(2-hydroxypropyljmetakrylamidu a ich analógov voči myšacej leukémii (L 1210) in vitro. Tieto pokusy boli uskutočnené s použitím polymémeho liečiva podľa vynálezuIn vitro cytotoxicity of N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide polymeric drugs and analogues thereof against mouse leukemia (L 1210) These experiments were carried out using the polymeric drug of the invention

SK 278506 Β6 fyziologickému roztoku (pH 7,2).2786 saline solution (pH 7.2).

neobsahovali špecifické determinanty; všetky tieto zlúčeniny boli typu zlúčenín s jednoduchým reťazcom. Detailné zloženie bolo nasledujúce:do not contain specific determinants; all of these compounds were of the single chain type. The detailed composition was as follows:

(A) Kopolymér HPMA obsahujúci v postranných reťazcoch -Gly-Phe-Leu-Gly-daunomycín, -Gly-Phe-Leu-Gly-galaktózamin a tyrozínamid;(A) HPMA copolymer containing -Gly-Phe-Leu-Gly-daunomycin, -Gly-Phe-Leu-Gly-galactosamine and tyrosinamide in the side chains;

(B) Kopolymér HPMA obsahujúci v postranných reťazcoch -Gly-Phc-Leu-Gly-daunomycín a tyrozínamid;(B) HPMA copolymer containing -Gly-Phc-Leu-Gly-daunomycin and tyrosinamide in the side chains;

(C) Kopolymér HPMA obsahujúci v postranných reťazcoch -Gly-Phe-Phe-Leu-daunomycín a tyrozínamid;(C) HPMA copolymer containing -Gly-Phe-Phe-Leu-daunomycin and tyrosinamide in the side chains;

(D) Kopolymér HPMA obsahujúci v postranných reťazcoch -Gly-Phe-Leu-Gly-puromycín a tyrozínamid;(D) HPMA copolymer containing -Gly-Phe-Leu-Gly-puromycin and tyrosinamide in the side chains;

(E) Kopolymér HPMA obsahujúci v postranných reťazcoch -Gly-Leu-Phe-sarkolyzín;(E) HPMA copolymer containing -Gly-Leu-Phe-sarcolysin in the side chains;

(F) Kopolymér HPMA obsahujúci v postranných reťazcoch -Gly-Phe-Leu-tritylcystein;(F) HPMA copolymer containing -Gly-Phe-Leu-tritylcysteine in the side chains;

Leukémia myší, L 1210, bola udržiavaná v suspenznej kultúre v prostredí RPMI 40 obsahujúcom 10 %-né konské sérum inaktivované teplom. Za týchto podmienok sa počet buniek zdvojnásobil za 15 až 20 hodín na hustotu buniek približne 1 x 105 buniek/ml. Hustoty buniek sa stanovili pomocou Coulter counteru.Mouse leukemia, L 1210, was maintained in suspension culture in RPMI 40 medium containing 10% heat inactivated horse serum. Under these conditions, the number of cells doubled in 15 to 20 hours to a cell density of approximately 1 x 10 5 cells / ml. Cell densities were determined using a Coulter counter.

Na zhodnotenie cytotoxicity polymémych liečiv boli bunky preložené do skúmaviek (10 ml) a bola zmeraná ich počiatočná hustota. Boli pridané rôzne koncentrácie rôznych polymémych liečiv a bunky boli udržované v termostatovej rastovej skrini ďalších 72 hodín. Potom bola zmeraná ich hustota.To assess the cytotoxicity of the polymeric drugs, the cells were transferred to tubes (10 ml) and their initial density was measured. Different concentrations of different polymeric drugs were added and the cells were maintained in a thermostatic growth cabinet for an additional 72 hours. Their density was then measured.

Počet buniek, nájdených v skúmavkách, obsahujúcich polymérne liečivo, sa vyjadril ako percento buniek nájdených v skúmavkách, inkubovaných rovnaký čas (72 hodín) bez akýchkoľvek prísad; získané výsledky sú znázornené na obr. 2 na priložených výkresoch, pričom horná skupina kriviek sa vzťahuje na zlúčeniny (A), (B), (C), a dolná na zlúčeniny (D), (E), (F). V každej skupine kriviek je vynesené percento buniek, prežívajúcich počas 72 hodín, v závislosti od koncentrácie polymémeho liečiva v mg/ml.The number of cells found in tubes containing polymeric drug was expressed as the percentage of cells found in tubes incubated at the same time (72 hours) without any additives; the results obtained are shown in FIG. 2 in the accompanying drawings, the upper group of curves referring to compounds (A), (B), (C), and the lower group to compounds (D), (E), (F). In each group of curves, the percentage of cells surviving for 72 hours is plotted depending on the concentration of polymer drug in mg / ml.

Z týchto výsledkov je možné usúdiť, že všetky polymérne liečivá obsahujúce daunomycín, (A), (B), (C), boli cytotoxické voči myšej leukémii L 1210 in vitro. Polymérne liečivo (A) obsahujúce ako daunomycín, tak aj galaktózamín, bolo schopné inhibovať rast buniek. Je taktiež vidieť, že variácie sekvencie aminokyselín v peptidickom spaceri pozmeňuje stupeň cytotoxicity preparátov.From these results it can be concluded that all daunomycin-containing polymeric drugs (A), (B), (C) were cytotoxic to murine L 1210 in vitro. Polymer drug (A) containing both daunomycin and galactosamine was able to inhibit cell growth. It can also be seen that amino acid sequence variations in the peptide spacer alter the degree of cytotoxicity of the preparations.

Výsledky získané s (D), (E) a (F) ukazujú, že zámena daunomycínu puromycínom, sarkolyzínom (melfalanom) alebo tritylcysteínom poskytuje polymérne liečivá, ktoré sú takmer úplne neúčinné pri použití uvedených peptidických spacerov.The results obtained with (D), (E) and (F) show that confusion of daunomycin with puromycin, sarcolysin (melphalan) or tritylcysteine provides polymeric drugs that are almost completely ineffective using the peptide spacer.

Príklad 6Example 6

Cielené smerovanie kopolyméru HPMA, obsahujúceho daunomycín do hepatocytov pečene krýs.Targeted HPMA copolymer containing daunomycin to rat liver hepatocytes.

Boli pripravené dve polymérne liečivá na báze HPMA, ktorých štruktúry sú uvedené nižšie. Polymér 2 je pripravený podľa vynálezu, polymér 1 nie.Two HPMA-based polymeric drugs having the structures shown below were prepared. Polymer 2 is prepared according to the invention, polymer 1 is not.

j-TyrNH2 (1.7 nol.*) í-TyrlTHz (1,8j-TyrNH 2 (1.7 nol *) 1-Tyr 1 TH 2 (1.8

J-Gly-Phe-Leu-Gly-daunonycín >Gly-Phe-Leu-Gly-daunomy2ín (3,5 mol.*) \ (2,2 mol.*)J-Gly-Phe-Leu-Gly-Daunonycin> Gly-Phe-Leu-Gly-Daunomycin (3.5 mol *) \ (2.2 mol *)

J-Gly-Phe-Leu-GLy-ffalaktózamin (1,9 mol·*) polymér 1 polymér 2 (A) a s piatimi analógmi (B), (C), (D), (E), a (F), ktoréJ-Gly-Phe-Leu-GLy-phthalactosamine (1.9 moles *) polymer 1 polymer 2 (A) and with five analogs (B), (C), (D), (E), and (F), which ones

Obidva kopolyméry HPMA boli rádioaktívne označené l25I chloramínovou metódou. Táto rádioaktívna značka je stála v biologickom prostredí, a preto umožňuje sledovať osud polyméru in vivo.Both HPMA copolymers were radiolabelled with the 125 I chloramine method. This radiolabel is stable in the biological environment and therefore allows the fate of the polymer to be traced in vivo.

Polymér (asi 100 pg v 0,1 ml pufru) bol v anestézii aplikovaný injekčnou striekačkou do femorálnej žily samca krysy druhu Wistar (250 až 300 g); po 30 minútach bolo zviera utratené a zmerala sa distribúcia rádioaktivity v tele.The polymer (about 100 µg in 0.1 ml buffer) was anesthetized by syringe injection into the femoral vein of a male Wistar rat (250-300 g); after 30 minutes the animal was sacrificed and the distribution of radioactivity in the body was measured.

Výsledky sú uvedené nižšie.The results are shown below.

Distribúcia v tele (30 min) Distribution in the body (30 min) % rádioaktivity % radioactivity Polymér 1 Polymer 1 Polymér 2 Polymer 2 Slezina spleen 0,51 0.51 0,19 0.19 Obličky kidney 4,39 4.39 4,83 4.83 Pľúca lungs 1,34 1.34 1,37 1.37 Pečeň liver 4,97 4.97 23,20 23.20 Krv blood 88,77 88,77 70,38 70.38

Z týchto výsledkov je zrejmé, že zavedenie aj malého množstva galaktózamínu (1,9 mol. %) do kopolyméru HPMA spôsobí jeho cielený transport do pečene krýs behom 30 minút po vnútrožilovom podaní.From these results, it is evident that the introduction of even a small amount of galactosamine (1.9 mol%) into the HPMA copolymer will result in its targeted transport to the rat liver within 30 minutes after intravenous administration.

Claims (12)

1. Polymérne liečivo, obsahujúce inertný syntetický polymémy nosič,, spojený pomocou aminokyselinových alebo peptidických spacerov s bioaktívnou molekulou, špecifickým determinantom a voliteľnou priečnou väzbou, ktoré obsahuje (a) ako polymémy nosič 55 až 99,7 mol. % polymerizovaných N-(2-hydroxypropyl)metakrylamidových jednotiek.A polymeric drug, comprising an inert synthetic polymeric carrier, linked by amino acid or peptide spacer to a bioactive molecule, a specific determinant, and an optional cross-link, comprising (a) as polymeric carrier 55 to 99.7 moles. % polymerized N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide units. (b) ako peptidický spacer 0,2 až 20 mol. % jednotiek, pozostávajúcich z Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phc, Gly-Leu-Ala, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly-Phe-Phe-Leu, Gly-Leu-Leu-Gly, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Ala-Gly-Val-Phe, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Lcu-Gly-Phe ukončený bioaktívnou molekulou, viazanou esterovou alebo amidovou väzbou na peptidický spacer, (c) ako aminokyselinový alebo peptidický spacer 0,1 až 20 mol. % jednotiek, pozostávajúcich z Leu, Phe, Gly-Gly, Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala-, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly-Phe-Phe-Leu, Gly-Leu-Leu-Gly, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Ala-Gly-Val-Phe, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Leu-Gly-Phe alebo Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe ukončený špecifickým determinantom schopným reagovať so špecifickými receptormi na povrchu buniek, (d) prípadne, ako sieťujúci peptidický spacer, až do 5 mol. % jednotiek, pozostávajúci z Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly-Phe-Phe-Leu, Gly-Leu-Leu-Gly, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Ala-Gly-Val-Phe, Gly-Phe-Phe-Gly, Gly-Phc-Leu-Gly-Phe, alebo Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe pripojených k spojujúce7(b) as a peptide spacer of 0.2 to 20 mol. % units consisting of Gly-Leu-Gly, Gly-Val-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phc, Gly-Leu-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly -Phe-Phe-Leu, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Gly-Phe-Gly-Gly, Gly-Phe-Gly-Gly, Gly-Phe-Gly, Gly-Phe -Lcu-Gly-Phe terminated by a bioactive molecule, bound by an ester or amide bond to a peptide spacer, (c) as an amino acid or peptide spacer of 0.1 to 20 mol. % units consisting of Leu, Phe, Gly-Gly-Gly-Gly-Leu-Gly, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala-, Ala-Val-Ala, Gly-Phe-Glu-Gly, Gly-Phe-Glu-Gly, Gly-Phe-Glu-Gly, Gly-Phe-Glu-Phe, Gly-Phe-Glu-Phe, Gly-Phe-Glu-Phe Phe-Phe-Gly, Gly-Phe-Leu-Gly-Phe or Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe terminated by a specific determinant capable of reacting with specific cell surface receptors, (d) optionally, as a cross-linking peptide spacer, up to 5 mol. % units, consisting of Gly-Leu-Gly, Gly-Phe-Ala, Gly-Phe-Ala, Gly-Leu-Phe, Gly-Leu-Ala, Gly-Phe-Leu-Gly, Gly -Phe-Phe-Leu, Gly-Phe-Tyr-Ala, Gly-Phe-Gly-Phe, Gly-Phe-Gly-Ge, Gly-Phe-Gly-Gly, Gly-Phe-Gly, Gly-Phc -Leu-Gly-Phe, or Gly-Gly-Phe-Leu-Gly-Phe attached to the connecting 7 SK 278506 Β6 mu článku, ktorý je pripojený k podobnému peptidickému spaceru pripojenému k ďalšiemu polymémemu reťazcu a (e) prípadne, ako jednotky schopnej rádioaktívneho značenia, až do 2 mol. % jednotiek obsahujúcich 5 tyrozínamid viazaný amidovou väzbou.And (e) optionally, as a radiolabelled unit, up to 2 mol% of a cell peptide attached to a similar peptide spacer attached to another polymer chain. % units containing 5 tyrosinamide amide bonded. 2. Polyméme liečivo podľa nároku 1, kde determinant je monosacharid alebo oligosacharid.The polymeric drug of claim 1, wherein the determinant is a monosaccharide or oligosaccharide. 3. Polyméme liečivo podľa nároku 2, kde sachari- dový determinant je galaktózamín, glukózamín alebo 10 manéžam in.The polymeric drug of claim 2, wherein the saccharide determinant is galactosamine, glucosamine, or 10 manequins in. 4. Polyméme liečivo podľa nároku 1, kde determinant je protilátka.The polymeric drug of claim 1, wherein the determinant is an antibody. 5. Polyméme liečivo podľa ľubovoľného nároku 1 až 4, kde bioaktívna molekula je daunomycín, puromy- 15 cín, adriamycín, melfalan (sarkolyzín), IgG, bestatín alebo tritylcystein.The polymeric drug of any one of claims 1 to 4, wherein the bioactive molecule is daunomycin, puromycin, adriamycin, melphalan (sarcolysin), IgG, bestatin or tritylcysteine. 6. Polyméme liečivo podľa nárokov 1 až 5, kde spojujúci článok je typu -(aminokyselina)-NH(CH2) x x NH-(aminokyselina)-, kde x je celé číslo 1 až 12 a kto- 20 ré je pripojené k susedným oligopeptidickým spacerom amidovými väzbami.The polymeric drug of claims 1 to 5, wherein the linker is of the type - (amino acid) -NH (CH 2 ) x x NH- (amino acid) - wherein x is an integer from 1 to 12 and which is connected to adjacent oligopeptide spacer by amide bonds. 7. Polyméme liečivo podľa nároku 6, kde x je 6 a aminokyselina je Phe, Tyr, Ala, Gly alebo Leu, alebo x jeThe polymeric drug of claim 6, wherein x is 6 and the amino acid is Phe, Tyr, Ala, Gly or Leu, or x is 2 a aminokyselina je Ala. 252 and the amino acid is Ala. 25 8. Polyméme liečivo podľa nárokov 1 až 7, kde bioaktívna molekula je daunomycín, determinant je galaktozamín a v prípade, že zlúčenina obsahuje priečne väzby, sieťujúci peptidický spacer je Gly-Phe-Leu-Gly a spojujúci článok je -(Phe)-NH(CH2)6NH-(Phe)-. 30The polymeric drug of claims 1 to 7, wherein the bioactive molecule is daunomycin, the determinant is galactosamine, and when the compound contains cross-links, the cross-linking peptide spacer is Gly-Phe-Leu-Gly and the linker is - (Phe) -NH ( CH 2 ) 6 NH- (Phe) -. 30 9. Spôsob prípravy polymémeho liečiva podľa nárokov Íaž7, vyznačujúci sa tým, že sa kopolymerizuje N-(2-hydroxypropyl)metakrylamid buď s N-metakryloylovaným peptidom alebo s jeho p-nitrofenylovým esterom, pričom výsledný kopolymér sa 35 podrobí reakcii s reaktívnou bioaktívnou molekulou, reaktívnym determinantom a prípadne, diamidovým sieťovadlom za vzniku esterových alebo amidových väzieb.A process for the preparation of a polymeric drug according to claims 1 to 7, characterized in that N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide is copolymerized with either the N-methacryloylated peptide or its p-nitrophenyl ester, wherein the resulting copolymer is reacted with a reactive bioactive molecule. , a reactive determinant, and optionally, a diamide crosslinker to form ester or amide bonds. 10. Spôsob prípravy polymémeho liečiva podľa nárokov 1 až 7, , vyznačujúci sa tým, že 40 sa kopolymerizuje N-(2-hydroxypropyl)metakrylamid s N-metakryloylovou aminokyselinou alebo peptidom alebo ich p-nitrofenyl estermi, pričom výsledný kopolymér sa podrobí reakcii s reaktívnou bioaktívnou molekulou, reaktívnym determinantom a prípadne, diamínovým sie- 45 ťovadlom za vzniku esterových alebo amidových väzieb.A process for the preparation of a polymeric drug according to claims 1-7, characterized in that 40 is copolymerized with N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide with an N-methacryloyl amino acid or peptide or their p-nitrophenyl esters, the resulting copolymer being reacted with a reactive bioactive molecule, a reactive determinant, and optionally, a diamine crosslinker to form ester or amide bonds. 11. Spôsob prípravy polymémeho liečiva podľa nárokov laž 7, vyznačujúci sa tým, že sa kopolymerizuje N-(2-hydroxypropyl)metakrylamid s polymerizovateľnou formou determinantu, obsahujúcou 50 N-metakryloylovú aminokyselinu alebo peptid a N-metakryloylovaným peptidom alebo jeho p-nitrofenyl esterom, načo sa výsledný kopolymér podrobí reakcii s reaktívnou bioaktívnou molekulou a prípadne s diamínovým sieťovadlom za vzniku esterových alebo amidových 55 väzieb.Process for the preparation of a polymeric drug according to claims 1 to 7, characterized in that N- (2-hydroxypropyl) methacrylamide is copolymerized with a polymerizable form of a determinant comprising a 50 N-methacryloyl amino acid or peptide and an N-methacryloylated peptide or p-nitrophenyl ester whereupon the resulting copolymer is reacted with a reactive bioactive molecule and optionally a diamine crosslinker to form ester or amide bonds. 12. Spôsob prípravy polymémeho liečiva podľa ná- rokov 8 až 10, kedy je do kopolymerizačnej zmesi pridaný N-metakryloylovaný tyrozínamid ako látka schopná rádioaktívneho značenia. 60A process for the preparation of a polymeric drug according to claims 8 to 10, wherein N-methacryloylated tyrosinamide is added to the copolymerization mixture as a radiolabelled substance. 60
SK9785A 1985-01-04 1985-01-04 THE POLYMERIC DRUG AND PREPARATION METHOD THEREOF m cells. SK278506B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS8597A CZ278551B6 (en) 1985-01-04 1985-01-04 Polymeric medicament, process for preparing thereof and pharmaceutical compositions based thereon

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK9785A3 SK9785A3 (en) 1997-08-06
SK278506B6 true SK278506B6 (en) 1997-08-06

Family

ID=5332511

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK9785A SK278506B6 (en) 1985-01-04 1985-01-04 THE POLYMERIC DRUG AND PREPARATION METHOD THEREOF m cells.

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ278551B6 (en)
SK (1) SK278506B6 (en)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19930177B4 (en) * 1999-06-30 2007-02-08 Nikolai Vladimirovich Bovin Intermolecular associating compounds and their use
US8871512B2 (en) 2010-10-27 2014-10-28 Empire Technology Development Llc Biocompatible polymerizable acrylate products and methods
US9174871B2 (en) 2012-11-02 2015-11-03 Empire Technology Development Llc Cement slurries having pyranose polymers
US9238774B2 (en) 2012-11-02 2016-01-19 Empire Technology Development Llc Soil fixation, dust suppression and water retention
US9212245B2 (en) 2012-12-04 2015-12-15 Empire Technology Development Llc High performance acrylamide adhesives

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9785A3 (en) 1994-01-19
SK9785A3 (en) 1997-08-06
CZ278551B6 (en) 1994-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0187547B1 (en) Synthetic polymeric drugs
Duncan et al. Anticancer agents coupled to N-(2-hydroxypropyl) methacrylamide copolymers. I. Evaluation of daunomycin and puromycin conjugates in vitro
Kopeček Controlled biodegradability of polymers—a key to drug delivery systems
Aplin et al. Preparation, Properties, and Applications of Carbohydrate Conjugates of Proteins and Lipid
KR100387428B1 (en) Biodegradable, weak polymer assembly of supramolecular structure
US6022544A (en) Therapeutic suppression of specific immune responses by administration of oligomeric forms of antigen of controlled chemistry
KR20120073196A (en) Glycopolysialylation of non-blood coagulation proteins
PT722470E (en) MULTIFUNCTIONAL ORGANIC POLYMERS
WO2002040058A2 (en) Hydroxyapatite-targeting poly(ethylene glycol) and related polymers
JP2013500375A (en) Glycopolysial oxidation of non-blood clotting proteins
Lee et al. Neoglycoproteins as probes for binding and cellular uptake of glycoconjugates
JP2020037701A (en) Glycopolysialylation of non-blood coagulation protein
Laakso et al. Biodegradable microspheres VI: Lysosomal release of covalently bound antiparasitic drugs from starch microparticles
EP1463529B9 (en) Ph-sensitive polymeric conjugates of an anthracycline cancerostatic drug for targeted therapy
SK278506B6 (en) THE POLYMERIC DRUG AND PREPARATION METHOD THEREOF m cells.
US20030103934A1 (en) Drugs having long-term retention in target tissue
Kopeček Synthesis of tailor-made soluble polymeric drug carriers
AU2004224466A1 (en) Biologically active material conjugated with biocompatible polymer with 1:1 complex, preparation method thereof and pharmaceutical composition comprising the same
O’Hare et al. Effect of galactose on interaction ofN-(2-hydroxypropyl) methacrylamide copolymers with hepatoma cells in culture: Preliminary application to an anticancer agent, daunomycin
Duncan et al. Methods of targeting N‐(2‐hydroxypropyl) methacrylamide copolymers to particular cell types
Sintov et al. Polymeric drug delivery of enzymatically degradable pendant agents: Peptidyl-linked procainamide model system studies
CZ2003605A3 (en) pH sensitive polymeric conjugates of anthracycline cancerostatic for targeted therapy