SK2392004A3 - Náboj a strela s ochromujúcim účinkom - Google Patents

Náboj a strela s ochromujúcim účinkom Download PDF

Info

Publication number
SK2392004A3
SK2392004A3 SK239-2004A SK2392004A SK2392004A3 SK 2392004 A3 SK2392004 A3 SK 2392004A3 SK 2392004 A SK2392004 A SK 2392004A SK 2392004 A3 SK2392004 A3 SK 2392004A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
bullet
cartridge
segments
charge
cripple
Prior art date
Application number
SK239-2004A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaromír Zeman
Original Assignee
Jaromír Zeman
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaromír Zeman filed Critical Jaromír Zeman
Publication of SK2392004A3 publication Critical patent/SK2392004A3/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B12/00Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material
    • F42B12/02Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material characterised by the warhead or the intended effect
    • F42B12/36Projectiles, missiles or mines characterised by the warhead, the intended effect, or the material characterised by the warhead or the intended effect for dispensing materials; for producing chemical or physical reaction; for signalling ; for transmitting information

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Náboj a strela s ochromujúcim účinkom pozostávajúca z nábojnice (2) s prachovou náplňou (6), rozbuškou (4) a strelou (3), ktorá je tvorená vrchlíkom (7) zloženým z pozdĺžne delených alebo nedelených segmentov (8) zhotovených z materiálu s tvarovou pamäťou alebo pružnou a vratnou deformáciou, skladaných striedavými zloženiami a tvoriacich v rozvinutom stave vrchlík (9) s kruhovou obalovou krivkou. Každý segment (8) je pohyblivo pripojený k čelu (10) strely (3) uchytením (11). Strela (3) je v zloženom stave uložená v ochrannom puzdre (7) vloženom do nábojnice (2) s prachovou náplňou (6) tak, žc čelo (10) strely (3) je orientované v smere výstrelu.

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka náboja a strely s ochromujúcim účinkom na živé ciele a s obmedzeným nebezpečenstvom zranenia.
Doterajší stav techniky
K zásahom proti živým cieľom, napr. pri policajných akciách, pri zaisťovaní zločincov alebo potlačovaniu demonštrantov počas nepokojov a pod., sa používa rad špeciálnych prostriedkov s ochromujúcim účinkom. Na tieto účely sa používajú najmä výbušky s oslňujúcim svetlom, výbušky s ohlušujúcim akustickým efektom, náboje s gumovou alebo plastickou strelou, strely a výbušky s dráždivou alebo znehybňujúcou náplňou, ktoré cieľ nárazom krátkodobo omráčia, prípadne zrazia na zem bez toho aby mu spôsobila vážnejšie zranenia, čím znemožní ďalšiu nežiaducu akciu. Rovnako sú známe strely so značkovacím účinkom, ktoré sa používajú na branné hry pri ktorých nie je žiaduce zranenie živého cieľa. Okrem znehybnenia alebo označenia osoby je cieľom týchto vynálezov alebo technických riešení taktiež dosiahnutie pokiaľ možno čo najväčšej presnosti zásahu a tým zabráneniu alebo aspoň obmedzeniu náhodného zásahu do citlivého miesta na tele, napr. do oka, ktorým by bolo možné spôsobiť vážne zranenie. Strely sú vystreľované buď z bežných ručných zbraní alebo špeciálnych zbraní konštruovaných na tento účel.
Strely používané v súčasnosti políciou, napr. proti demonštrantom, majú niektoré nevýhody: spôsobujú vážne zranenia, ak sú použité nesprávne, majú nízku presnosť, na tréningové účely sú drahé a spôsobujú sekundárne zranenia úlomkami alebo odrazom strely. Obmedzenie nebezpečenstva zranenia bolo riešené mnohými vynálezmi, ktoré sú väčšinou zamerané na cvičné strely so značkovacou náplňou.
Úžitkovými vzormi a patentmi bolo chránené množstvo konštrukcií striel s ochromujúcim účinkom proti živým cieľom. Veľká časť týchto riešení je založená na princípe zväčšenia plochy strely pri dopade s cieľom rozložiť kinetickú energiu dopadu na zväčšenú plochu. Napríklad EP 1043562 sa týka strely s ochromujúcim a značkovacím účinkom, ktorá pozostáva zo sférického puzdra, majúceho dve oddelené časti, pričom každá z oboch polguľových častí ja naplnená znehybňujúcou alebo značkovacou látkou a uzatvorená tenkou membránou. Obe časti sú spojené do celku pomocou zámku vytvoreného systémom súvislého výstupku zapadajúceho do drážky a zaistené lepením. Rozptýleniu zadržujúcej alebo značkujúcej látky sa napomáha prídavkom kovových guličiek, kúskov dreva, pilín alebo práškovitým materiálom s vyššou hustotou.
Strela podľa WO 9514207 je zhotovená polymérnej peny s otvorenými bunkami, ktoré obsahujú vhodnú náplň, napr. zmes vody s akrylamidom alebo polyakrylátom, alifatickým uhľovodíkom, značkovaciu farbu alebo dráždivý plyn. Penový materiál s otvorenými bunkami má pri lete zabrániť rozptyľovaniu kvapaliny do okolia a pri dopade na cieľ zväčšiť plochu strely, čím sa má znížiť nebezpečenstvo vážneho úrazu.
V nemeckej patentovej prihláške DE 19925404 je publikovaná strela so značkujúcou látkou. Hlavica strely má komoru s práškovou značkujúcou látkou. Hlavica je zhotovená z materiálu, ktorý sa pri dopade na cieľ ľahko deštruuje na malé častice. Značkovacia látka, ktorá tvorí jej náplň sa vyznačuje tým, že je dobre viditeľná aj v noci.
Patentová prihláška EP 0499033 sa týka strely s dráždivou náplňou, ktorej nežiaducemu úniku do okolia sa zabraňuje plnením strely pastovitou zmesou alebo taveninou.
Americký patent US 5,035,183 má aerodynamický tvarovanú, tenkostennú, ľahko deštruovateľnú hlavicu, ktorá je upravená tak, aby bola plniteľná kvapalnou látkou, ktorú je v strele možné ľahko utesniť.
Medzi strely s ochromujúcim účinkom je možné zaradiť riešenia uvedené v patentových dokumentoch, ktoré sú uvedené ďalej. Napríklad US 5,565,649 uvádza strelu skombinovaným účinkom. Telo strely má hnací raketový motor a hlavicu s dutinou, obsahujúcu dráždivú látku aktívnu voči organizmu, ktorá sa uvoľňuje po dopade na cieľ. Strela sa pri dopade rozdelí na niekoľko sekcií podľa rýh vytvorených na hlavici strely a pôsobí na živý cieľ svojou kinetickou energiou a uvoľnenou dráždivou látkou.
US 5,81,970 je patentovaná strela, ktorej plášť sa deštruuje pôsobením pyrotechnickej nálože na jednotlivé drobné časti takým spôsobom, že nespôsobí zranenia alebo dokonca smrť. Pri tomto riešení je medzi vonkajšou radiálnou vrstvou, ktorá je zhotovená z podpornej fólie a vnútornou radiálnou ochrannou vrstvou vytvorený plášť tvorený dvoma alebo viac vrstvami výbušných fólií, ktoré sú striedavo preložené podpornou fóliou.
V prihláške WO 0025084 je náboj riešený tak, že sa skladá z pyrotechnickej výmetnej nálože a vlastnej streky pozostávajúcej z dutého vonkajšieho plášťa vytvoreného z pružného deformovateľného materiálu, napr. gumy. Vonkajší plášť obsahuje 150-50 guličiek s priemerom od 2 do 10 mm. Pri pohybe cez hlaveň sa plášť strely čiastočne deformuje, je ale pritom dostatočne pružný aby zostal v nie príliš deformovanom stave aj v okamihu opustenia hlavne a počas letu k cieľu. Pri dopade na cieľ sa gumový plášť pôsobením guličiek sploští a zväčší plochu dopadu, takže kinetická energia strely sa rozloží na väčšiu plochu.
Strela podľa WO 97/05444 (CZ 278-98) je riešená s ohľadom na to, aby po výstupe strely z hlavne nedošlo k náhlemu zvýšeniu jej aerodynamického odporu, ktorý znižuje účinnosť strely. Náboj pozostáva z výmetnej nálože, patróny vytvárajúcej plyn a zloženého nafukovacieho vankúša. Vankúš sa v zloženom stave pohybuje k cieľu, pri náraze strely na cieľ jej dištančný snímač spustí nafukovací mechanizmus, ktorý vo veľmi krátkom čase nafúkne vankúš plynom z pyrotechnickej patróny. Strela dopadá na cieľ plochou vankúša, ktorý sa v konečnej fáze letu pohybuje už len nízkou rýchlosťou a má nízku kinetickú energiu.
Príkladom náboja s vysokorýchlostnou a presnou gumovou alebo plastickou strelou je náboj podľa patentovej prihlášky WO 9428371. Je určený na cvičné účely, ale taktiež na vojenskú a policajnú činnosť. Strela má aerodynamický, nesférický tvar s dutinou, ktorá je naplnená elastickou želatínou a pod., prípadne vodou umývateľnou farbou, a pod. Strela sa skladá z dvoch alebo viacerých častí vo forme segmentov, spojených do jedného celku pomocou ľahko deliteľných švov. Strela má najmenej jeden šev, ktorý môže byť orientovaný pozdĺžne alebo priečne. V prípade väčšieho počtu švov sú tieto orientované kolmo na seba. Strela má dopadať na cieľ svojou najcitlivejšou časťou, t.j. miestom kde sa švy prekrižujú.
Spoločnou vlastnosťou uvedených striel je buď nedostatočný účinok, ktorý satýka najmä želatínových striel, ktoré sú určené na cvičné účely alebo naopak príliš vysoká energia dopadu strely v dôsledku malej dopadovej plochy, čo môže viesť k nebezpečným zraneniam. Účelom riešenia strely podľa tohto vynálezu je znížiť pravdepodobnosť úrazu živých cieľov na minimum.
Podstata vynálezu
Strela s ochromujúcim účinkom podľa tohto vynálezu sa v zloženom stave vkladá do nábojnice, prípadne do vloženého ochranného puzdra alebo je v zloženom stave uzavretá do materiálu, ktorý sa pri výstrele odparí, roztaví alebo zhorí, čím sa strela uvoľní a rozvinie do plného tvaru. Na rozvinutie strely sa využíva buď tvarová pamäť, kedy je hmota v nestabilnom stave a vracia sa do pôvodného, stabilného stavu, prívodom tepelnej energie zvonka, alebo sa využíva pružná, vratná deformácia materiálu, ktorý je vložený do ochranného puzdra a rozvinie sa do plného tvaru len uvoľnením vratnej deformácie bez prívodu energie.
Podľa jedného z možných riešení vynálezu je vnútorný priestor nábojnice rozdelený na dve časti - na priestor s prachovou náplňou a roznetkou a na priestor so zloženou strelou, ktorá je vložená do ochranného puzdra. Ochranné puzdro chráni strelu pred účinkami prachovej náplne. Výmetná prachová náplň je uložená v priestore nábojnice, vymedzenom dnom nábojnice a ochranným puzdrom. Strela má tvar zloženého vrchlíka, ktorý môže byť tvorený napríklad z radiálne orientovaných segmentov, ktoré majú tvar oddelených, v osi symetrie, sklopných listov vybiehajúcich z uchytenia k čelu a v rozvinutom stave zaberajú plochu s kruhovou obalovou krivkou alebo sú segmentmi vzájomne pozdĺžne spojené v mieste ohybov, ktorými sa skladajú do plochy tvoriacej vrchlík. Segmenty môžu byť odľahčené otvormi rôzneho tvaru. Každý segment je pozdĺžne preložený najmenej jedným ohybom ktoré sú určené napríklad pozdĺžnymi stenčeniami alebo perforáciami, umiestnenými v osi symetrie segmentov. Ukladá sa do ochranného puzdra tak, aby čelo strely bolo orientované v smere pohybu. Strela uložená do pozdĺžneho útvaru je otvoreným koncom vrchlíka zasunutá do ochranného puzdra, ktoré tesne uzatvára prachovú náplň v nábojnici, zatiaľ čo čelo strely je orientované v smere výstrelu.
Podľa ďalšieho možného variantu strely podľa tohto vynálezu sú segmenty vzájomne spojené tiež v miestach pozdĺžneho ohybu medzi segmentami. Miesto ohybu medzi segmentami môže byť určené napr. stenčením alebo perforáciou materiálu v tomto mieste. Ďalším miestom skladania segmentov je najmenej jeden ohyb umiestnený na ploche segmentu. Striedavým skladaním segmentov strely v mieste ohybov medzi segmentmi a v mieste ohybov umiestnených na ploche segmentov vznikne pozdĺžny útvar, ktorý je podobne ako pri predchádzajúcom riešení, otvoreným koncom zasunutý do ochranného puzdra, zatiaľ čo čelo strely je orientované v smere výstrelu.
Obe uvedené možné varianty striel je možné fixovať v deformovanom stave tiež spomenutým uzatvorením strely do tuhého materiálu, ktorý sa pri výstrele odparí, roztaví alebo zhorí. Takýmto materiálom môže byť napríklad vosk s nízkym alebo veľmi nízkym bodom tavenia, strelná bavlna, strelný prach, vláknitá nitrocelulóza, celulóza a pod., prípadne zmesi uvedených iátok.
Vrchlík môže byť zhotovený z pružného až veľmi mäkkého materiálu, napr. zo zosieťovaného prírodného alebo syntetického kaučuku, kopolyméru etylénu s vinylacetátom, polyuretánu, polysiloxanu, mäkčeného polyvinylchloridu a iných polymérnych gélov, a pod., ktoré môžu byť prípadne plnené plnivami zvyšujúcimi ich špecifickú hmotnosť.
Ako materiál a s tvarovou pamäťou je možné použiť blokové kopolyméry zložené z polymérnych biokov s tuhými segmentmi a blokov s mäkkými segmentmi, tzv. antiplastifikátory. Segmenty antiplastifikátorov majú špecifický účinok na pamäťové vlastnosti blokových kopolymérov. Pomerným zastúpením a zmenou dĺžky tuhých a mäkkých segmentov je možné regulovať teplotu skelného prechodu Tg blokového kopolyméru. vhodnými polymérmi s tvarovou pamäťou podľa tejto schémy sú napr. polyéteruretány, polyesteruretány, polyéterpolyestery, polyéterpolyamidy prípadne iné druhy polymérnych blokov v kombinácii s polyéterovými alebo polyesterovými blokmi. Teplotu skelného prechodu Tg je možné regulovať tiež molekulovou hmotnosťou alebo prídavkom časticových aiebo vláknitých plnív. Tieto kopolyméry je možné ľahko spracovávať napr. extrúziou, injekčným vstrekovaním a inými technológiami. Ďalším typom polymérnych materiálov s tvarovou pamäťou sú polyméry zosieťované priečnymi kovalentnými väzbami.
Čelo vrchiíka môže byť vytvorené z ľahko deformovateľného pružného materiálu, napr. z gumy, polyuretánu, polyetylénu, kopolyméru etylén/vinylacetát, a pod. Výhodným riešením je čelo z mäkkého materiálu s dutinou, ktorá je naplnená plynom, kvapalinou, ľahčeným materiálom alebo gélovitou hmotou, aby bola obmedzená pravdepodobnosť zranenia živého cieľa pri dopade strely.
Let strely orientovanej opačne, t. j. otvoreným koncom k cieľu nie je prakticky možný. Pokiaľ by k takejto situácii došlo, vplyvom aerodynamického odporu dôjde k otočeniu strely a jej správnej orientácii, alebo sa strela zbrzdí a k cieľu, napriek krátkej vzdialenosti nedoletí. Táto vlastnosť veľmi obmedzuje pravdepodobnosť zranenia živých cieľov nesprávnou orientáciou strely. Vzhľadom k tomu, že streľba sa predpokladá na ciele do vzdialenosti 5 až 10 m, je presnosť zásahu, vyplývajúca z princípu strely, dostatočná.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1 až 4 znázorňujú príkladné vyhotovenia strely s ochromujúcim účinkom. Na obr. 1 je znázornený náboj so strelou s ochromujúcim účinkom so zloženým vrchlíkom vloženým do ochranného puzdra a nábojnice tak, aby čelo strely bolo orientované v smere výstrelu. Na obr. 2 je zobrazený variant strely, ktorej vrchlík je zložený zo vzájomne oddelených segmentov, ktoré sú sklopné uchytené k čelu strely a pre vloženie do ochranného puzdra sa skladajú v mieste prvého ohybu.
Na obr. 3 je zobrazený variant strely s čiastočne rozvinutým vrchlíkom, ktorý je zložený z pozdĺžne vzájomne spojených segmentov vrchlíka, ktoré sa pre vloženie do ochranného puzdra skladajú v mieste prvého ohybu a v mieste druhého ohybu segmentov. Na obr. 4 je zobrazený čiastočne zložený vrchlík strely v letovej fáze podľa variantu znázorneného na obr. 3.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Uvedené príklady znázorňujú niektoré príkladné varianty uskutočnenia vynálezu, ktoré však nemajú z hľadiska rozsahu ochrany žiadny obmedzujúci vplyv.
Nábojnica s vloženou strelou podľa prvého variantného riešenia je schematicky znázornená na obr. 1 a obr. 2. Náboj 1 sa v tomto prípade skladá z nábojnice 2, zhotovenej z tuhého papiera alebo polymérneho materiálu a z ochranného puzdra 7, do ktorého je vložený vrchlík 9 strely 3 v zloženom stave. Strela 3 sa skladá z pružného čela 10, a zo segmentov 8, ktorých súbor tvorí vrchlík 9. Vnútorný priestor nábojnice 2 je rozdelený na dve časti - na priestor s prachovou náplňou 6 a rozbuškou 4, a na priestor v ktorom je uložené ochranné puzdro 7 so zloženým vrchlíkom 9 strely 3. Vrchlík 9 je vytvorený z radiálne orientovaných segmentov 8, majúcich tvar oddelených proti smeru pohybu sklopných a pozdĺžne skladateľných listov, ktoré sa ku koncom môžu rozširovať a vybiehajú z pružných uchytení 1_1 pri čele 10. Vrchlík 9 je zhotovený z materiálu s tvarovou pamäťou, v tomto prípade polyesteruretánu. Vrchlík 9 v rozvinutom stave tvorí plošný útvar s približne kruhovou obalovou krivkou. Vrchlík 9 je zložený do pozdĺžneho tvaru strely 3 striedavými zloženiami v miestach najmenej jedného prvého ohybu 13, vytvoreného stenčením alebo perforáciou segmentov 8. Zložená strela 3 je otvoreným koncom vrchlíka 9 zasunutá do ochranného puzdra 7, zatiaľ čo čelo 10 strely 3 je orientované v smere výstrelu. Čelo 10 strely 3 je vytvorené z penového polyuretánu, ktorého povrch je pokrytý polymérnou fóliou.
Plyny z horiacej prachovej náplne 6 pri výstrele vypudia ochranné puzdro 7 so strelou 3 z nábojnice 2 Po opustení hlavne sa ochranné puzdro 7 zbrzdí aerodynamickým odporom vzduchu a spadne pred hlaveň, zatiaľ čo strela 3 v zloženom stave pokračuje v lete k cieľu. Strela 3 dopadá na cieľ svojim mäkkým čelom 10, pričom segmenty 8 vrchlíka 9 sa zotrvačnosťou rozvinú a dopadajú na cieľ celou plochou.
Vyhotovenie strely podľa ďalšieho variantného riešenia je znázornené na obr. 3 a obr. 4. Uloženie strely 3 podľa tohto variantu do nábojnice 2 je podobné ako v prvom variante. Strela 3 podľa tohto príkladu sa vyznačuje tým, že vrchlík 9 strely 3 je vytvorený zo segmentov 8, ktoré nie sú oddelené, ale pozdĺžne spojené do celku pružnými druhými ohybmi 14, ktoré sú vytvorené stenčením alebo perforáciou materiálu vrchlíka 9 v mieste styku jednotlivých segmentov 8. Preloženie jednotlivých segmentov je uskutočnené v mieste prvého ohybu 13, ktoré je konštrukčne vyhotovené obdobne ako druhý ohyb 14. Striedavými zloženiami segmentov 8 a vrchlíka 9 strely 3 podľa prvých ohybov 13 a druhých ohybov 14 vznikne zložený pozdĺžny útvar, ktorý je otvoreným koncom zasunutý do ochranného puzdra 7, zatiaľ čo čelo 10 strely 3 je orientované v smere výstrelu. Vrchlík 9 je zhotovený výhodne z kopolyméru etylénu s vinylacetátom, polysiloxanu, mäkčeného polyvinylchloridu alebo iných polymémych gélov. Vrchlík 9 je hmotnostne odľahčený odľahčeniami 12 a v rozvinutom stave tvorí súvislý plošný útvar s približne kruhovou obalovou krivkou. Čelo 10 strely 3 je vytvorené z penového polyuretánu, krytého polymérnou fóliou.
Variantom fixácie zloženého vrchlíka 9 v deformovanom stave, je uzatvorenie strely 3 do dostatočne tuhého materiálu, ktorý sa pri výstrele odparí, roztaví alebo zhorí. Strela 3 je zhotovená z polymérneho materiálu s tvarovou pamäťou. Materiálmi vhodnými pre uvedené použitie sú najmä polymérne zmesi zložené z kopolymérov zložených z blokov tuhých a mäkkých segmentov. Tvar strely 3 podľa tohto príkladu je podobný tvaru striel znázornených na obr. 1 a obr. 2. Fixačným materiálom v tomto variante je nízkotaviteľný vosk s nízkym bodom topenia v silne napenenom stave. Po výstrele, kedy strela opustí hlaveň, fixačný materiál, ktorý ju udržuje v deformovanom stave je ešte v hlavni vplyvom tepla uvoľneného horením výmetnej náplne roztavený. Tým dôjde k uvoľneniu tvarovo deformovanej strely, ktorá pokračuje viete k cieľu s vrchlíkom, ktorý je viac či menej rozvinutý. K úplnému rozvinutiu tvaru strely dôjde po dopade na cieľ.
Priemyselná využiteľnosť
Vynález je priemyselne využiteľný na výrobu striel s ochromujúcim účinkom na špeciálne použitie, najmä proti živým cieľom ktorým sa má zabrániť v ďalšej nežiadúcej činnosti bez toho aby došlo k ich vážnejšiemu zraneniu.

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom pozostávajúca z nábojnice (2) s prachovou náplňou (6), rozbuškou (4) a strelou (3) vyznačujúce sa tým, že strela (3) je v zloženom stave usporiadaná v ochrannom puzdre (7) zasunutom do nábojnice (2) s prachovou náplňou (6) s čelom (10) strely (3) orientovaným v smere výstrelu, pričom strela (3) je zložená zo segmentov (8) symetrických podľa pozdĺžnej osi symetrie, ktoré sú skladané striedavými zloženiami v najmenej jednom mieste prvého ohybu (13) a v najmenej jednom mieste druhého ohybu (14), pričom segmenty tvoria v rozvinutom stave vrchlík (9) s kruhovou obalovou krivkou kde užší koniec každého segmentu (8) je pripojený k čelu (10) strely (3) prostredníctvom uchytenia (11) a je sklopný proti smeru výstrelu.
  2. 2. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že prvé ohyby (13) sú vytvorené stenčením profilu segmentov (8) alebo ich perforáciou.
  3. 3. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že druhé ohyby (14) sú vytvorené stenčením profilu segmentov (8) alebo ich perforáciou alebo sú nahradené medzerami medzi segmentmi (8).
  4. 4. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že segmenty (8) strely (3) ú zhotovené z mäkkého materiálu alebo z materiálu s tvarovou pamäťou alebo z materiálu s pružnou a vratnou deformáciou.
  5. 5. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že materiálom s tvarovou pamäťou je blokový kopolymér vybraný zo skupiny polymérov: polyetylénuretán, polyesteruretán, polyéterpolyester, polyéterpolyamid.
  6. 6. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že materiálom s pružnou a vratnou deformáciou je elastomér alebo polymér zosieťovaný kovalentnými väzbami vybraný zo skupiny polymérov: sieťovaný prírodný alebo syntetický kaučuk, kopolymér etylénu a vinylacetátom, polyuretán, polysiloxan, florokaučuk.
  7. 7. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že ako mäkký materiál je použitý mäkčený polyvinylchlorid.
  8. 8. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 3 alebo 4, vyznačujúce sa tým, že strela (3) z materiálu s tvarovou pamäťou je fixovaná v deformovanom tvare uzatvorením do tuhého materiál ľahko horľavého alebo s nízkym bodom topenia.
  9. 9. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 8, vyznačujúce sa tým, že materiálom pre fixáciu strely (3) v deformovanom stave je vosk s nízkym bodom topenia alebo strelná bavlna alebo strelný prach alebo bavlna.
  10. 10. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že ochranné puzdro (7) strely (3) je z polyméru alebo papiera.
  11. 11. Náboj a strela s ochromujúcim účinkom podľa nároku 1 až 10, vyznačujúce sa tým, že čelo (10) je opatrené dutinou, ktorá je naplnená plynom alebo kvapalinou alebo ľahčeným materiálom alebo gélovitou hmotou.
SK239-2004A 2003-06-10 2004-05-31 Náboj a strela s ochromujúcim účinkom SK2392004A3 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20031614A CZ20031614A3 (cs) 2003-06-10 2003-06-10 Náboj a střela s ochromujícím účinkem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK2392004A3 true SK2392004A3 (sk) 2005-03-04

Family

ID=34109626

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK239-2004A SK2392004A3 (sk) 2003-06-10 2004-05-31 Náboj a strela s ochromujúcim účinkom

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ20031614A3 (sk)
SK (1) SK2392004A3 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20031614A3 (cs) 2005-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8671841B2 (en) Kinetic munition or projectile with controlled, non-lethal effects
US6807908B2 (en) Non-penetrating projectile
ES2458620T3 (es) Munición no letal
US3982489A (en) Kinetic energy ring projectile
US3865038A (en) Deterrent ammunition projectile
US8220392B1 (en) Launchable grenade system
ES2298520T3 (es) Dispositivo para la desactivacion de artefactos explosivos.
US6302028B1 (en) Non-lethal projectile with fine grain solid in elastic infrangible envelope
US6672220B2 (en) Apparatus and method for dispersing munitions from a projectile
US6997110B2 (en) Deployable bullets
US3911824A (en) Deterrent ammunition projectile
ES2273375T3 (es) Proyectil o cabeza de combate.
ES2671610T3 (es) Munición con múltiples capas de fragmentos
US11009321B2 (en) Less-lethal munitions
US10527394B2 (en) Kinetic and/or incapacitating projectile having high energy absorption
US7013810B1 (en) Projectile for delivery of a tranquilliser
US11287230B1 (en) Less-than-lethal kinetic impact round
EP1307700B1 (en) Non-penetrating projectile
US4009661A (en) Missile warheads
SK2392004A3 (sk) Náboj a strela s ochromujúcim účinkom
US8950332B1 (en) Expanding non-lethal munition
US9528801B1 (en) Low collateral damage tunable directional-lethality explosive fragmentation ammunition
KR19990036049A (ko) 살아있는 목표물에 치명적인 위험을 주지 않고 작용하는 발사체
JP3871548B2 (ja) 非殺傷装弾
WO2021220074A1 (en) Cartridge