SK15395A3 - Mikrovlnná taviaca a rafinačná pec - Google Patents

Mikrovlnná taviaca a rafinačná pec Download PDF

Info

Publication number
SK15395A3
SK15395A3 SK153-95A SK15395A SK15395A3 SK 15395 A3 SK15395 A3 SK 15395A3 SK 15395 A SK15395 A SK 15395A SK 15395 A3 SK15395 A3 SK 15395A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
waveguide
refining
furnace
collecting
melting
Prior art date
Application number
SK153-95A
Other languages
English (en)
Inventor
Xavier Berson
Alain Vivet
Eric Bertrand
Original Assignee
Commissariat Energie Atomique
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR9307056A external-priority patent/FR2706596B1/fr
Application filed by Commissariat Energie Atomique filed Critical Commissariat Energie Atomique
Publication of SK15395A3 publication Critical patent/SK15395A3/sk

Links

Landscapes

  • Gasification And Melting Of Waste (AREA)

Abstract

Pec (10) je určená na spracovanie rozpustených alebo pevných materiálov (18), tvorených priemyselným alebo nukleárnym odpadom. Skladá sa z prvého vlnovodu (11), ktorým prechádza mikrovlnný lúč (14) vytváraný generátorom (15), ktorý je pripojený k prvému koncu prvého vlnovodu (11). Prvý vlnovod (11) je opatrený vo svojej hornej časti pri svojom prvom konci a pred dolu sklonenou dolnou stenou prívodným otvorom (17) materiálov (18). Vo svojej dolnej časti pri svojom druhom konci je prvý vlnovod (11) opatrený prepadovou priehradkou (20) s nastaviteľnou výškou na stanovenie zadržovaného objemu (21) materiálov (18), ktoré sú postupne tavené plynulým tokom (16) pozdĺž dolnej steny prvého vlnovodu (11) od miesta svojho prívodu do prvého vlnovodu (11).

Description

Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec
Tv-ts-2-qv
Oblasť techniky
Vynález sa týka m ikroví novej taviacej a rafinačnej peci na spracovanie rozpustených alebo pevných materiálov, skladajúca sa z prvého vlnovodu, skloneného voči horizontále, ktorým prechádza m i kroví nový lúč vytváraný generátorom, ktorý je pripojený k prvému koncu prvého vlnovodu, pričom prvý vlnovod je vo svojej hornej časti pri svojom prvom konci a pred dolu sklonenou dolnou stenou opatrený prívodným otvorom na prívod materiálov.
Zvláštnou oblasťou vynálezu je opätovné spracovanie priemyslového alebo nukleárneho odpadu.
Doterajší stav techniky
Vo francúzskej opísaná mikrovlnová materiálov, ako je prihláške vynálezu FR-A-2 671 392 je taviaca pec na spracovanie tekutých priemyslový odpad. Táto pec sa skladá z horného telesa, dolného telesa, prostriedkov na prívod materiálov určených na spracovanie, ktoré sú umiestnené v hornom telese pece, a z tégľa umiestneného v dolnom telese. Aby sa zabránilo pretečeniu tégľa, je táto mikrovlnová taviaca pec opatrená detekčnými prostriedkami na zisťovanie úrovne hladiny spracovávaného materiálu, ktorý je privádzaný do tégľa, a regulačným prostriedkom na zastavenie prostriedkov na prívod materiálov určených na spracovanie signálom z detekčných prostriedkov.
Táto mikrovlnová taviaca pec umožňuje tepelné spracovanie odpadu sušením, kalcínovaní m a tavením, avšak neumožňuje
Preto môžu toho aby sa taviaca pec. odpiynen i e mater i álov.
kontrolu účinnosti tavenia spracovávaného odpadu, byť materiály spracovávané v tomto zariadení, bez roztavili, a toto zariadenie teda nepracuje ako Toto usporiadanie neumožňuje zaručiť úplné materiálov vzhľadom k nevykonávaní kontroly stavu
Toto zariadenie teda musí pracovať v stupňoch s prerušením prívodu energie. Dôsledkom tohoto prerušovaného spôsobu spracovania materiálov môže byť vytváranie vrstiev spracovaných materiálov, a preto aj výroba nehomogenných a nemonoli t ických blokov. Navyše tento spôsob spracovania neumožňuje vykonávať rafináciu materiálov. A konečne spôsob kontroly úrovne hladiny v tégľu v tomto zariadení neumožňuje plynulé kontrolovať plnenie téglika spracovanými materiálmi.
V článku C. Shibaty a M. Tamaie v časopisu J1 s názvom
Microwave pover and e 1ectromagnetic č. 2, 1990, je opísaná taviaca pec, energy, zväzok 25, ktorej vlnovod je na svojom jednom konci sklonený, takže vytvára taviacu nádobu s konštantným spracovávam i e objemom. Toto materiálov v materiály sú zavádzané priamo usporiadanie vlnovodu neumožňuje tenkej vrstve, pretože tieto do taviacej nádoby. Vyhotovenie tejto naklonenej peci neumožňuje vznik plynulého prúdu roztavených materiálov vo forme tenkej vrstvy.
Z tohoto dôvodu má táto taviaca pec rovnaké funkčné nevýhody ako pec opísaná vo francúzskej prihláške vynálezu FR-A-2 671 392.
Navyše pohyb materiálu a tok mikrovĺn je vyhotovený v protiprúdu, takže privádzané materiály nie sú vystavené účinku veľkej energie zóny nachádzajúcej sa pred prepadom.
Jednako spotreba energie v mieste prívodu materiálov je veľmi vysoká, pretože v tomto mieste dochádza k sušeniu, kalcinovaniu a taveniu materiálov.
A konečne tu vždy dochádza k zadržovaniu materiálu vo vlnovode, takže pre vypustenie je nutné zariadenie demontovať.
Vo francúzskej prihláške vynálezu FR-A-2 674 939 je opísaná mikrovlnová taviaca pec na zoskelnenie a zhustenie materiálov. Táto mikrovlnová taviaca pec je vytvorená z dvoch zvislých častí, nad ktorými sú umiestnené prívodné prostriedky a odrážač mikrovĺn. Tieto dve zvislé časti sú spojené vodorovnou taviacou nádobou. Materiály určené na spracovanie a mikrovlny sú privádzané prvou zvislou časťou pece. Taviaca nádoba má konštantný prierez v dôsledku vodorovnej hornej steny na napomáhanie rozloženia celej ploche roztavenej kúpele, opatrená piestom umožňujúcim neabsorbovaných mikrovĺn.
oikrovlnového žiarenia po Druhá časť pece môže byť reguláciu vrátenia
Vyhotovenie tejto taviacej pece neumožňuje rafináciu roztavených materiálov účinkom mikrovínového elektromagnetického póla. Tečúce materiály sa ochladzujú, pretože tu nie je upravené žiadne zariadenie na zberanie roztavených materiálov a na vykonávanie rafinácie s reguláciou teploty. Ochladzovanie ovplyvňuje kvalitu výsledného výrobku (spaľovanie roztavených výrobkov, nemožnosť ich rekryštalizácie). Obe zvislé časti pece vytvárajú vlnovod s usporiadaním tvaru U alebo J a sú opatrené dvojitými chladiacimi plášťami, takže pri spracovaní odpadu bohatého na prchavé zložky (všeobecne chloridy obsiahnuté vo väčšine foriem priemyslového odpadu) tieto prchavé 2ložky, odparené v peci pri spracovaní, kryštalizujú na studených stenách pece. Preto je tu upravená pevná zadržovacia priehradka, ktorá ovplyvňuje dostatočnú činnosť pece modifikovaním ladenia stojatej vlny a blokovaním výstupných otvorov plynov. Pec sa plní otvorom umiestneným v jednej z horných častí vlnovodu.
Toto usporiadanie vytvára dráhu materiálu vo zvislej časti vlnovodu, takže ladenie stojacej vlny je stále modifikované premiestňovaním materiálu. Vzdialenosť pokrytá materiálom presahuje vlnovú dĺžku elektromagnetického žiarenia, takže dôjde k poruche činnosti generátora mikrovĺn.
Vylievanie roztavených materiálov sa vykonáva dostatočne širokým otvorom na umožnenie pôsobenia mikrovĺn na prúdiace materiály. To vedie k tomu, že k pôsobeniu mikrovĺn dochádza mimo vlnovod, čo znamená narušenie bezpečnosti okolo celého zariadenia. Tým nie je zabránené ochladzovanie roztavených mater i álov.
Navyše permanentné zadržovanie objemu materiálov v dolnej časti pece môže byť nevýhodné v prípade spracovania rádioaktívneho odpadu, ktorý je potom zdrojom škodlivej radi ác ie.
Úlohou vynálezu preto je odstrániť nedostatky známych vyhotovení a umožniť súčasne vykonávanie rafinácie roztavených materi álov.
Podstata vynálezu
Túto úlohu splňuje mikrovlnová taviaca a rafinačná pec na spracovanie rozpustených alebo pevných materiálov, skladajúca sa z prvého vlnovodu, skloneného voči horizontále, ktorým prechádza mikrovlnový lúč vytváraný generátorom, ktorý je pripojený k prvému koncu prvého vlnovodu, pričom prvý vlnovod je vo svojej hornej časti pri svojom prvom konci a pred dolu sklonenou dolnou stenou opatrený prívodným otvorom na prívod materiálov, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že prvý časti pri druhom konci opatrený vytvorenie zadržovaného objemu vlnovod je vo svojej dolnej prepadovou priehradkou na materiálov, ktoré boli postupne roztavené plynulým tokom pozdĺž dolnej steny prvého vlnovodu od miesta svojho prívodu do prvého vlnovodu.
Tok materiálov a tok mikrovĺn prebiehajú v prvom vlnovode v rovnakom smere, čo vedie k dosiahnutiu maximálnej účinnosti pece.
Toto vyhotovenie prvého vlnovodu umožňuje kontinuálne vykonávanie sušenia, kalcinovania, tavenia a potom rafinácie pevného alebo kvapalného odpadu prostredníctvom vlnovodu, ktorý má pôvodne vyhotovenie a je pripojený k jedinému zdroju m i kroví nového žiarenia.
Toto vyhotovenie pece umožňuje zaručenie vytvárania kvapalnej fáze zodpovedajúce roztaveniu odpadu jeho privedením do taviacej komory v prvom vlnovode, ktorej zadržovaný objem sa môže meniť.
S výhodou je prvý vlnovod opatrený vo svojej hornej časti pri svojom druhom konci komínom na odvádzanie par a plynov a vo svojej dolnej časti chladiacim okruhom na zabránenie vnútornej korózie stien vlnovodu účinkom roztavených mater i álov.
S výhodou za prepadovou kolena, aby sa zvislej polohy.
je dolná časť prvého prepážkou vyhotovená umožnilo prevedenie vlnovodu nachádzajúca sa v tvare oblúka alebo osi prvého vlnovodu do
Taviaca pec s výhodou ďalej sa skladá z druhého vlnovodu, pripojeného pevne k prvému vlnovodu, ktorý umožňuje rafináciu roztavených materiálov. Toto pripojenie je s výhodou vytvorené prostredníctvom spojovacej príruby. Druhý vlnovod je tvorený zberacou a rafinačnou nádobou na zadržiavanie roztavených materiálov, ktorá tvorí koncovú časť pece a je opatrená žiaruvzdorným tégľom. Okolo druhého vlnovodu je upravený chladiaci okruh.
Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa vynálezu umožňuje plynulú výrobu monolitických rafinovaných sklenených alebo sklo-keramických blokov umiestnením zberacej a rafinačnej nádoby na roztavené materiály na konci vlnovodov.
V zariadení na spätné opísané vyššie je podľa a rafinačná nádoba uvedená do získavanie vynálezu v materiálov v peci podstate zberači a kontaktu s dolnou časťou prvého vlnovodu pece prostredníctvom spojovacej príruby, ktorej dve časti sú adekvátne žiarenia.
dokonale rovné, a ktorej utesnenie na zabránenie pričom kontaktu oboch častí dosiahnuté prostredníctvom pripojenie umožňuje úniku mikrov1nového spojovacej príruby je pružiny pôsobiacej smerom do hora orientovanou zvislou silou a umiestnené pod zberacou a rafinačnou nádobou, a pričom vyvodená sila prevyšuje súčet hmotnosti prázdnej zberacej a rafinačnej nádoby a roztavených materiálov plniacich zberač i u a rafinačnú nádobu a sily potrebné na dosiahnutie utesnenia spojovacej príruby, a pričom zdvihák umožňuje stlačenie pružiny na uvoľnenie zberacej a rafinačnej nádoby a na umožnenie jej výmeny po jej naplnení. Sila vyvodená pružinou sa odčíta čítacím zariadením, ktoré je pripojené k snímaču síl, umiestnenému medzi a zberacou a rafinačnou nádobou, na permanentnú plnenia zberacej a rafinačnej nádoby.
pružinou kontrolu
Také systémy umožňujú plynulú kontrolu hladiny náplne zberacej a rafinačnej nádoby roztavených materiálov prostredníctvom snímačov sily.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude ďalej bližšie objasnený na príkladnom vyhotovení podľa priložených výkresov, na ktorých obr. 1 znázorňuje mikrovlnovú taviacu a rafinačnú pec podľa vynálezu, obr. 2A, 2B, 2C a 2D zariadenie na spätné získavanie materiálov v peci podľa vynálezu, znázornené na obr. 1.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa vynálezu, ďalej označovaná iba ako pec 10. umožňuje plynulé a neplynulé spracovanie rozpustených minerálnych produktov alebo práškových pevných produktov. Týmito produktami môže byť napríklad priemyslový alebo nukleárny odpad.
Ako je znázornené na obr. 1, skladá sa pec 10 z dvoch vlnovodov 11 , 12, pripojených k sebe tesne spojovacou prírubou 13. Každým vlnovodom 11 , 12 prechádza m i kroví nový lúč 14 vytvorený generátorom 15 umiestneným pred pecou 10. Každý vlnovod 11 , 12 má odlišné vyhotovenie a môže preto vykonávať rôzne operácie.
Prvý vlnovod 11 pece 10 je vytvorený ako naklonený vlnovod, ktorý má rovnaký alebo premenlivý sklon pod uhlom a, ktorého hodnota je najmä v rozsahu od 10° do 45° voči horizontále. Horná časť prvého vlnovodu 11 je opatrená prívodným otvorom 17. ktorým sa privádza do prvého vlnovodu 11 pece 10 materiál 18 určený na spracovanie, a to napríklad použitím Archimédovho šneku v prípade pevných častíc alebo použitím čerpadla v prípade kvapaliny. Prierez prvého vlnovodu 11 môže byť obdĺžnikový, štvorcový alebo kruhový. Materiál 18 privádzaný do prvého vlnovodu 11 pece 1O účinkom gravitácie postupuje týmto prvým vlnovodom 11.
Tento typ prívodu materiálu 18 umožňuje zabránenie zablokovania prívodu spôsobeného sušením alebo kalcinovaním materiálu 18.
Postup materiálu 18 v plynulom toku 16 pozdĺž sklonenej dolnej steny prvého vlnovodu 11 od miesta prívodu materiálu 18 do prvého vlnovodu 11 nenarušuje ladenie dopadajúcej vlny vzhľadom na malé premiestňovacie vzdialenosti. Plynulé alebo prerušovane privádzaný materiál 18 sa zohrieva podľa svojich dielektrických charakteristických vlastností v dôsledku striedavej rotácie svojich molekúl účinkom magnetických vln m ikroví nového žiarenia.
Podľa charakteristických vlastností materiálu 18 dôjde ohrevom k jeho vysušeniu, keď a k jeho roztaveniu.
je mokrý, k jeho kal cínovaníu
Sklon prvého vlnovodu 11 , v ktorom postupuje spracovávaný materiál 18. umožňuje vznik roztavovaného materiálu 18 plynulého toku 16 postupne od miesta jeho prívodu do zadržovaného objemu 21 vytvoreného pred prepadovou priehradkou 20. ktorej výška je regulovateľná prostredníctvom skrutky 27. a ktorá je umiestnená pri dolnom konci prvého vlnovodu 1 i pece 10 pomocou príruby 9. Plynulý tok 16 po naklonenej rovine umožňuje vytváranie plynulej postupnej tenkej vrstvy taveniny opti mal izujúcej absorpciu m i kroví nového žiarenia a umožňujúci úplné odplynenie produktov spaľovania. Keď roztavený materiál 18 dosiahne prepadovú priehradku 20, došlo v ňom už ku všetkým premenám spojeným s jeho vystavením účinku mikroví nového žiarenia. Výškou prepadovej priehradky 20 je definovaný zadržovaný objem 21.
Pre dané množstvo energie umožňuje zmena veľkosti zadržovaného objemu 21 roztaveného materiálu i 8. a teda jeho voľný povrch, reguláciu množstva energie určenej na rafináciu. Toto množstvo energie zodpovedá energii neabsorbovanej roztaveným materiálom 18 v zadržovanom objemu 21 prvého vlnovodu 11 pece 10. Táto neabsorbovaná energia sa vedie do druhého vlnovodu i2 pece 10.
Ohnutý dolný koniec vo forme kolena prvého vlnovodu 11. ktorý prevádza jeho os do zvislej polohy, je opatrený na hornej stene komínom 22. na umožnenie odvádzania pár a plynov 23.
Medzi miestom privádzania materiálov 18 a spojovacou prírubou 13 určenou na pripojenie druhého vlnovodu 12 je dolná stena skloneného prvého vlnovodu 11 opatrená chladiacim okruhom 24 na zabránenie vnútornej korózie na tejto dolnej stene účinkom roztavených materiálov 18. Tento chladiaci okruh 24 má vstup 25 a výstup 26 tlakovej chladiacej kvapaliny.
Druhý vlnovod 12 pece 10 je tvorený zberacou a rafinačnou nádobou 28 na roztavený materiál 18. ktorá tvorí koncovú časť pece 10. Tato zberacia a rafinačná nádoba 28 môže prípadne obsahovať ohňovzdorný tégeľ 29. Okolo zberačej a rafinačnej nádoby 28 je upravený ďalší chladiaci okruh 32 so vstupom 30 a výstupom 31 chladiacej kvapaliny.
Úlohou druhého vlnovodu 12 je zberať roztavený materiál 18 tečúci účinkom gravitácie na jeho rafináciu pri rôznej rýchlosti, ktorá je funkciou viskozity tohoto materiálu 18, čím sa zabráni vzniku mikrobubliniek. Druhý vlnovod 12 taktiež umožňuje premieňať amorfnú štruktúru materiálu 18 na kryštalickú štruktúru pridávaním nukleárnych činiteľov.
Rafinácia pozostáva z udržovania materiálu 18 v kvapalnom stave po roztavení a potom v jeho postupnom ochladzovaní. Táto činnosť sa vykonáva pôsobením mikrovlnovej energie neabsorbovanej v prvom vlnovode 11 pece 10. Plynulý tok materiálu 18 zadržiavaného v zberačej a rafinačnej nádobe 28 zakončujúcej pec 10 určuje dobu rafináciu materiálu 18.
K rafinácii dochádza postupne v tenkej vrstve.
Účelom tejto rafinácie je umožniť zhodnocovanie mikrovlnovej energie, ktorá nebola absorbovaná pri sušení - kalcinovaní - tavení.
Spôsob spracovania materiálov 18 sušením, kalcinovaním a tavením umožňuje výrobu sklenených alebo sklo-keramických monolitov 19. Pretože tieto monolity 19 nepodliehajú žiadnemu ochladzovaniu, ich fyzikálne vlastnosti sú lepšie ako fyzikálne vlastnosti náhle ochladených výrobkov.
Tavením s použitím mikrovlnovej taviacej a rafinačnej peci 10 podľa vynálezu boli spracované rôzne druhy odpadov. Teraz budú opísané tri rôzne príklady takto spracovaného odpadu.
ODPAD č. 1
Tento odpad sa skladal s neutrálizovaného polietavého
popolčeka získaného zo spaľovania domáceho odpadu, ktorý má
nasleduj úce chemické zloženie v % hmotnosť i:
Na2B40y 20 % CaC03 3, 04 %
CaCl2 21,6% CaS04 5, 68 %
NaCl 5, 28 Of Ca(0H)2 2, 16 %
KC1 11,12 y Fe203 0, 88 %
AI2O3 8, 48 y H2O 2,80 %
Si02 13, 68 % Zr02 1,12 %
ďa1 š i e ox i dy
4, 16 0/ ✓o
Tento odpad bol podrobený plynulému taveniu pri teplote
1050 °C. Po spracovan í 80 % hmotnosti odpadu bol tento odpad
zhustený 0 faktor 6,4.
ODPAD č. 2
Tento odpad sa skladal zo simulovaného popolčeka
vzn i k1ého spálením odpadu 2 ískaného v oblasti nukleárnej
technológ i i Bol i získané nasledujúce zložky v percentách
hmotnost i
Na2B-4 07 30 % Fe2 03 0, 79 y Τζ>
MgO 0, 65 y
AI2O3 36, 12 % T02 0, 40 y To
S i O2 14,5 % ZnO 2, 48 y '9
BaO 0,31 % Na20 5, 95 '0
CaO 6, 86 % ZrOz 0, 27 e/ '9
Tento odpad bol spracovaný pri prietoku 3 : kg/h pri
poč i atočnom výkone 5 kW/h (v generátore) Roztavený materiál
mal viskozitu menšiu ako 20 Pa.s a teplotu 1100 “C.
ODPAD č. 3
Odpad sa skladal z nerozpustných prchavých kovov. Tento odpad bol tvorený chemickým kalom obsahujúcim nasledujúce pevnej zložky:
BaS04 29, 4 % Diatom 1,2
Fe(CN)Ni 6,4 % NaN03 15,6
CoS 4,2 % NaKS04 1,2
H3BO3 24 %
Plynulé tavenie bolo dosahované mikrovlnovým ohrevom pri teplote 1300 °C.
Na obr. 2A, 2B, 2C a 2D je znázornené zariadenie na spätné získavanie roztavených materiálov, v ktorom je zberacia a rafinačná nádoba 28 na zadržiavanie roztavených materiálov pripojená spojovacou prírubou 13 dolnej časti prvého pece 10. nahradená vlnovodu 11 nádoba 28
Po naplnení sa zberač i a a rafinačná _ (pozri šípka 35) ďalšou zberacou a rafinačnou nádobou 28 použitím neznázornených prostriedkov, avšak spôsobom, ktorý je odborníkovi známy. Také zariadenie umožňuje plynulú kontrolu hladiny roztavených materiálov.
Zberači a a rafinačná nádoba 28 je uvedená do kontaktu s dolnou časťou prvého vlnovodu 11 pece 10 pomocou spojovacej príruby 13. ktorej dve časti sú dokonale rovné, a ktorá teda umožňuje adekvátne utesnenie na zabránenie úniku mikrovlnového žiarenia. Kontaktu dvoch častí spojovacej príruby 13 je dosiahnuté pomocou pružiny 37 pôsobiacou zvislou silou smerom do hora pod zberacou a rafinačnou nádobou 28.
Sila vyvodená pružinou 37 prevyšuje súčet hmotnosti prázdnej zberačej a rafinačnej nádoby 28 a hmotnosti roztavených materiálov plniacich zberaciu a rafinačnú nádobu 28 a sily potrebnej na dosiahnutie utesnenia spojovacej príruby 13. Zdvihák 36 umožňuje stlačenie pružiny 37 a tým uvoľnenie zberačej a rafinačnej nádoby 28 a jej výmenu.
Pri normálnej funkčnej konfigurácii pružinou 37 odčítaná čítacím zariadením snímaču 39 sily umiestnenému pod pružinou časťou spojovacej príruby 13.
je sila vyvodená 38 pripojeným ku 37 alebo pod dolnou
Snímač 39 sily zo začiatku meria celkovú silu pôsobiacu na prázdne zariadenie. Nasleduje kalibrácia a potom sa vykonáva počas plnenia kontrola zmenšovania komponentmi: sily vyvodené pružinou/hmotnosťou zariadenia. Tento vývoj je priamo úmerný hmotnosti roztaveného materiálu. Týmto spôsobom je možno neustále kontrolovať plnenie zberačej a rafinačnej nádoby 28.

Claims (12)

1. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec na spracovanie rozpustených alebo pevných materiálov, skladajúca sa 2 prvého vlnovodu (11), skloneného voči horizontále, ktorým prechádza mikrovlnový lúč (14) vytváraný generátorom (15), ktorý je pripojený k prvému koncu prvého vlnovodu (11), pričom prvý vlnovod (11) je vo svojej hornej časti pri svojom prvom konci a pred dolu sklonenou dolnou stenou opatrený prívodným otvorom (17) na prívod materiálov (18), vyznačujúca sa tým, že prvý vlnovod (11) je vo svojej dolnej časti pri druhom konci opatrený prepadovou priehradkou (20) na vytvorenie zadržovaného objemu (21) materiálov, ktoré boli postupne roztavené plynulým tokom (16) pozdĺž dolnej steny prvého vlnovodu (11) od miesta svojho prívodu do prvého vlnovodu (11).
2. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že vo svojej hornej časti pri svojom druhom konci je prvý vlnovod (11) opatrený komínom (22) na odvádzanie pár a plynov.
3. Mikrovlnová taviaca rafinačná z nárokov la 2, vyznačujúca pec podľa jedného sa tým, že vo svojej dolnej okruhom (24) časti je prvý vlnovod (11) opatrený chladiacim na zabránenie vnútornej korózie stien prvého vlnovodu (11) účinkom roztavených materiálov.
4. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že prvý vlnovod (11) má rovnaký alebo premenlivý sklon.
5. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúca sa tým, že dolná časť prvého vlnovodu (11) umiestnená za prepadovou priehradkou (20) je vytvorená v tvare kolena na prevedenie osi prvého vlnovodu (11) do zvislej polohy.
6. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúca sa tým, že k prvému vlnovodu (11) je tesne pripojený druhý vlnovod (12), umožňujúci rafináciu roztaveného materiálu.
7. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že tesné pripojenie je vytvorené prostredníctvom spojovacej príruby (13).
8. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že druhý vlnovod (12) je tvorený zberacou a rafinačnou nádobou (28) roztaveného materiálu, tvoriacu koncovú časť pece.
9. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa nároku 8, vyznačujúca sa tým, že zberacia a rafinačná nádoba (28) obsahuje ohňovzdorný tégeľ (29).
10. Mikrovlnová taviaca a rafinačná pec podľa nároku 8, vyznačujúca sa tým, že okolo druhého vlnovodu (12) je upravený chladiaci okruh (32).
11. Zariadenie na spätné získavanie materiálov v peci podľa jedného z nárokov 8 až 10, vyznačujúce sa tým, že zberacia a rafinačná nádoba (28) je uvedená do kontaktu s dolnou časťou prvého vlnovodu (11) pece prostredníctvom spojovacej príruby (13), ktorej dve časti sú dokonale rovné, a ktorej pripojenie umožňuje adekvátne utesnenie na zabránenie úniku mi kroví nového žiarenia, pričom kontakt oboch častí spojovacej príruby (13 je dosiahnutý prostredníctvom pružiny (37) pôsobiacej smerom do hora orientovanou zvislou silou a umiestnenej pod zberacou a rafinačnou nádobou (28), a pričom vyvodená sila prevyšuje súčet hmotnosti prázdnej zberačej a rafinačnej nádoby (28) a roztavených materiálov plniacich zberaciu a rafinačnú nádobu (28) a sily potrebnej na dosiahnutie utesnenia spojovacej príruby (13), a pričom zdvihák (36) umožňuje stlačenie pružiny (37) na uvoľnenie zberačej a rafinačnej nádoby (28) a na umožnenie jej výmeny po jej naplnení.
12. Zariadenie podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že sila vyvodená pružinou (37) je odčítaná čítacím zariadením (38) pripojeným k snímaču (39) sily umiestnenému medzi pružinou (37) a zberacou a rafinačnou nádobou (28) na permanentnú kontrolu plnenia zberačej a rafinačnej nádoby (28) .
SK153-95A 1993-06-11 1994-06-09 Mikrovlnná taviaca a rafinačná pec SK15395A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9307056A FR2706596B1 (fr) 1993-06-11 1993-06-11 Four de fusion et d'affinage à micro-ondes.
PCT/FR1994/000684 WO1994030032A1 (fr) 1993-06-11 1994-06-09 Four de fusion et d'affinage a micro-ondes

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK15395A3 true SK15395A3 (sk) 1995-11-08

Family

ID=26230402

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK153-95A SK15395A3 (sk) 1993-06-11 1994-06-09 Mikrovlnná taviaca a rafinačná pec

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK15395A3 (sk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4490287A (en) Treatment of substances
US5304701A (en) Melting furnace for treating wastes and a heating method of the same
US4710266A (en) Apparatus for subjecting a radioactive sodium borate waste solution to volume reduction and solidification
KR100582424B1 (ko) 무기물 용융용 또는 정련용 스컬도가니
CA1227120A (en) Bitumen combustion process
CA1074110A (en) Slag quenching system for pyrolysis furnaces
GB2071970A (en) Heat treating method and apparatus using microwaves
SK15395A3 (sk) Mikrovlnná taviaca a rafinačná pec
SE520817C2 (sv) Sätt och anordning för smältning av glasmaterial
KR20040018856A (ko) 중·저준위 방사성폐기물 유리화 장치 및 공정
US5597504A (en) Microwave refining and melting furnace
RU2203512C2 (ru) Способ отверждения жидких радиоактивных отходов и устройство для его осуществления
Ahmad et al. Glass melting using concentrated solar thermal energy
Baehr Industrial vitrification processes for high-level liquid waste solutions
RU2152653C1 (ru) Установка с охлаждаемым индукционным плавителем для остекловывания жидких радиоактивных отходов
FR2641993B1 (sk)
JPS5822280B2 (ja) スラリ−の乾燥・溶融固化方法
EP0282768B1 (en) Apparatus for rendering environmental waste benign
RU2164716C1 (ru) Способ отверждения жидких радиоактивных отходов и устройство для его осуществления
Moncouyoux et al. New vitrification techniques
KR820000311B1 (ko) 폐기물 처리방법
Schneider et al. WASTE SOLIDIFICATION PROGRAM. VOLUME II. DESIGN FEATURES OF THE WASTE SOLIDIFICATION ENGINEERING PROTOTYPES.
RU2245586C2 (ru) Способ изготовления заполненного высокоактивным стеклом контейнера и устройство для его осуществления
JP2521292B2 (ja) マイクロ波焼却溶融装置
Dmitriev et al. Generalization of Experience in Radioactive Waste Melting with Application of Induction Melting Technology, Gained at Moscow Sia" Radon" During The Period from 1992 to 2006