SK131894A3 - Ecological method of use of acid waste water, sorbent made by this method and its use - Google Patents

Ecological method of use of acid waste water, sorbent made by this method and its use Download PDF

Info

Publication number
SK131894A3
SK131894A3 SK1318-94A SK131894A SK131894A3 SK 131894 A3 SK131894 A3 SK 131894A3 SK 131894 A SK131894 A SK 131894A SK 131894 A3 SK131894 A3 SK 131894A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
waste water
water
cations
sorbent
until
Prior art date
Application number
SK1318-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Reinhard Hahn
Klaus Schurz
Hans Buckl
Wolfgang Eisenschmid
Original Assignee
Sued Chemie Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sued Chemie Ag filed Critical Sued Chemie Ag
Publication of SK131894A3 publication Critical patent/SK131894A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils
    • C11B3/10Refining fats or fatty oils by adsorption
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J20/00Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
    • B01J20/02Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material
    • B01J20/10Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material comprising silica or silicate

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

Spôsob ekologického zužitkovania kyslých odpadových vôd, sorbent vyrobený bfrtto spdfobom a/ jeho ρουίί^·ζ.
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu ekologického zužitkovania kyslých odpadových vôd, ktoré ako podstatnú zložku obsahujú železnaté a železité, hlinité, vápenaté a horečnaté ióny, pri ktorom súčasne vzniká sorpčný prostriedok (ďalej sorbent) s dobrými bieliacimi vlastnosťami. Filtrát, ktorý odpadá pri tejto výrobe v podstate neobsahuje ťažké kovy.
Doterajší stav techniky
Sorbenty na čistenie rastlinných olejov sú obyčajne založené na prirodzene účinných a kyselinou opracovaných vrstevnatých silikátoch na báze bentonitov s vysokým obsahom montmorillonitu. Kyslou úpravou s anorganickými kyselinami ako je napr. kyselina chlorovodíková alebo kyselina sírová, je možné podstatne zvýšiť bieliacu účinnosť bentonitov, pretože najprv dvojmocné katióny, ktoré sú obsiahnuté v prostrednej vrstve sú vymenené za vodíkové ióny, a tiež preto, že vrstevnatý silikát sa čiastočne premení na kyselinu kremičitú s vysoko účinným povrchom.
Odpadové vody vznikajúce pri tomto spôsobe, obsahujúce najmä železnaté a železité, hlinité, vápenaté a horečnaté katióny, ako i chlóridové alebo síranové anióny, predstavujú v súčasnosti narastajúci problém z ekologického hľadiska, pretože ich odstraňovanie je nákladné a dvojmocné a trojmocné katióny, ktoré sú v nej obsiahnuté, zostávajú nevyužité.
Obmedzené využitie tohto druhu odpadových vôd je možné vtedy, keď sa používajú ako flokulačné činidlo pri spracovaní odpadových vôd. Ďalej je možné z nich po odstránení obsiahnutých iónov železa vyrobiť reakciou s vodným sklom zeolity (pozri napríklad EP-A-0 092 108).
Z DE-B-921 445 je známy spôsob výroby bieliacich látok, ktorý sa vyznačuje tým, že sa kamence na báze hliníka a alkalických kovov, ktoré obsahujú okrem draslíka tiež železo, kobalt, chróm, nikel, mangán alebo iné kamenec tvoriace ťažké kovy, rozpustia vo vode, vzniknutý roztok sa vyzráža roztokom kremičitanu, napr. roztokom alkalického kremičitanu a vzniknutá zrazenina sa oddelí od roztoku a vysuší. Kamence hliníka a alkalických kovov sa používajú ako čisté soli. Odkaz na to, že by sa mohli na tento účel použiť odpadové vody, tu nie je uvedený.
Podobný predmet vynálezu sa nachádza v DE-B-2 036 819, podlá ktorého silikátové adsorbčné a sušiace činidlá s obsahom alkalického kovu nižším ako 0,1 hmôt. % a určitými fyzikálnymi vlastnosťami, sa získajú tak, že sa z roztoku solí, ktoré obsahujú aspoň jeden z katiónov dvojmocného železa, dvojmocného horčíka, dvojmocného zinku, dvojmocného mangánu, trojmocného hliníka alebo trojmocného železa, vyrobia pomocou vodných roztokov kremičitanov alkalických kovov homogénne precipitáty a tieto precipitáty sa potom obvyklým spôsobom spracujú. Na výrobu týchto precipitátov sa však používajú čisté roztoky solí. Nožnosť použitia kyslých odpadových vôd s obsahom solí na tento účel nie je tu uvedená.
Z JP-A-49 004349 je známy spôsob čírenia odpadovej vody, pri ktorom sa k odpadovej vode pridá reakčná zmes kyselín a zeolitických diatomitov. Zmesi obsahujúce ióny trojmocného hliníka a trojmocného železa vytvárajú v v odpadovej vode veľké vločky, čo má priaznivý vplyv na čistenie. Možnosť zúži tkovania kyslých odpadových vôd s obsahom solí pri získavaní sorbentov nie je tu však uvedená.
Úlohou vynálezu je vyriešiť zneškodňovanie odpadových vôd ekologickým spôsobom za súčasného využitia zložiek, ktoré sú v týchto odpadových vodách rozpustené. S prekvapením sa zistilo, že z týchto zložiek je možné vyrobiť sorbent s dobrými bieliacimi vlastnosťami.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spôsob ekologického zužitkovania kyslých odpadových vôd za vzniku sorbentov, ktorého podstata spočíva v tom, že sa kyslá odpadová voda obsahujúca ako hlavné zložky hlinité, železnaté a železité, vápenaté a horečnaté katióny a anorganické anióny, spracuje na bieliacu hlinku reakciou s roztokom alkalického vodného skla, vzniknutá zrazenina sa oddelí od vodnej fázy a prípadne sa prečistí a vysuší.
Sorbent vyrobený spôsobom podlá vynálezu má okrem velkého špecifického povrchu a veľkého objemu mikropórov tiež mimoriadne veľkú výmennú kapacitu iónov. Po pridaní roztoku vodného skla sa odstráni 99 % trojmocných katiónov železa a hliníka. Zvyšná vodná fáza obsahuje len soli alkalických kovov a kovov alkalických zemín (chloridy a sírany, v závislosti od toho či sa použila kyselina chlorovodíková alebo kyselina sírová pri úprave vrstevnatého silikátu kyselinou) a môžu byť preto odstraňované ekologickým spôsobom.
S prekvapením sa zistilo, že sorbent vyrobený spôsobom podľa vynálezu bieli kokosový olej o niečo lepšie ako kyslým spracovaním aktivovaná bieliaca hlinka a že odstraňuje fosfolipidy zo sójového oleja podstatne lepšie ako silikagél.
Pri spôsobe podľa vynálezu sa s výhodou používa kyslá odpadová voda s obsahom dvojmocných katiónov v rozmedzí od 0,2 do 25 g/liter, najmä od 0,2 do 12 g/liter a s obsahom trojmocných katiónov v rozmedzí od 0,1 do 80 g/liter, najmä od 0,2 do 31 g/liter. Obyčajne sa používa odpadová voda s nasledujúcim obsahom katiónov:
Ca2+ 0,2 25. s výhodou 0,2 v az 5,
Mg2+ 0.2 20, s výhodou 0,2 7,
Fe2+/3+ 0,5 50. s výhodou 0,4 10
Al3+ 0,1 80, s výhodou 0,1 21
najmä 0,2 až 1,0 g/1 najmä 0,2 až 1,5 g/1 najmä 0,4 až 2,0 g/1 naj mä 0,1 až 4,0 g/1.
Podľa pôvodu odpadovej vody sú uvedené katióny pripojené k chloridovým alebo síranovým aniónom. Ako ďalšie anorganické anióny prichádzajú do úvahy napr. dusiónanové alebo chlóristanové anióny.
Vyššie uvedené odpadové vody obsahujú v závislosti od pôvodu kyselinou upraveného vrstevnatého silikátu rôzny obsah dvojmocných a troj mocných katiónov stopových prvkov v miligramových množstvách.
Ak je väčšia časť železa obsiahnutého v odpadovej vode vo forme železnatých katiónov, je možné tieto katióny oxidovať oxidačným činidlom, s výhodou plynným kyslíkom, účelne vzduchom, na železité ióny. Takto sa dá dosiahnúť prakticky kvantitatívne odstránenie železa. Je však tiež možné zrážať železnaté katióny vo forme hydroxidu železnatého a potom tento oxidovať na hydroxid železitý.
Na zrážanie dvoj mocných a troj mocných katiónov sa obyčajne používa sodné vodné sklo s hmotnostným pomerom oxidu kremičitého k oxidu sodnému 3,25 až 3,40. Tiež sa môže použiť draselné vodné sklo.
Zrážanie dvojmocných a trojmocných katiónov sa s výhodou uskutočňuje pri teplote od 20 do 100 °C, výhodnejšie od 40 do 100 °C, obzvlášť od 60 do 80 °C, napríklad pri 70 °C.
Zrážanie sa môže uskutočňovať tak, že sa roztok alkalického vodného skla počas miešania pridáva k roztoku dvojmocných a xrojmocných kovov, alebo naopak.
Pomer množstva roztoku odpadovej vody a roztoku alkalického vodného skla sa s výhodou upravuje tak, aby malo reakčné prostredie po vyzrážaní usadeniny hodnotu pH 5 až 7, s výhodou 6. Keď sa pracuje týmto spôsobom, môže sa do odvodnej stoky vypúšťať prakticky neutrálny roztok alkalických solí, čo je žiadúce z hľadiska ochrany životného prostredia.
Oddelená zrazenina, ktorá je v podstate tvorená zmesou skladajúcou sa v prevažnej miere z kremičitanov a malého množstva hydroxidov dvojmocných a trojmocných kovov a kyseliny kremičitej, sa s výhodou prečistí premytím a potom sa vysuší pri teplote nižšej ako 300 °C, s výhodou pri teplote od 50 do 150 °C a obzvlášť pri teplote 80 °C, na obsah vody približne 4 až 50 % hmotnostných.
Predmetom vynálezu je ďalej tiež sorbent pripravitelný vyššie opísaným spôsobom, ktorý vykazuje špecifický povrch v rozmedzí 100 až 600 m2/g, s výhodou 200 až 500 m2/g; objem mikropórov s velkosťou 0 až 14 nm: 0,2 až 0,7 ml/g s velkosťou 0 až 25 nm: 0,2 až 0,8 ml/g a s velkosťou 0 až 80 nm: 0,2 až 0,9 ml/g; a výmennou kapacitou iónov (VKI) 20 až 190, s výhodou 130 až 170 mval/100 g.
Predchádzajúce parametre boli stanovené na materiáli, ktorý bol podrobený sušeniu podlá normy DIN/ISO-787/2 počas 2 hodín pri 150 °C, za účelom dosiahnutia reprodukovatelnosti. Východzia látka a konečný produkt však môžu mať, ako je to ďalej uvedené, aj iný obsah vody.
Špecifický povrch materiálu vysušenom vyššie uvedeným spôsobom bol stanovený metódou BET (jednobodová metóda s použitím dusíka, DIN 66 131).
Objem mikropórov sa stanovuje použitím metódy s tetrachlórmetánom (H. A. Benesey, R. V. Bonnar, C. F. Lee, Anál. Chem. 27, 1963 (1955)). Pri tom sa stanovuje len objem pórov v zrnách, nie objem priestorov medzi zrnami.
Výmenná kapacita iónov (VKI) sa stanoví takto:
Sorbent vysušený vyššie uvedeným spôsobom sa nechá reagovať s veľkým nadbytkom vodného roztoku chloridu amónneho počas jednej hodiny pri vare pod spätným chladičom. Reakčná zmes sa nechá 16 hodín stáť pri izbovej teplote, potom sa prefiltruje a filtračný koláč sa premyje, vysuší a rozomelie. Obsah iónu NH4 v sorbente sa stanoví metódou podlá Kjeldahla.
Predmetom vynálezu je ďalej tiež použitie vyššie uvedeného sorbentu na odfarbovanie olejov a najmä na odstraňovanie mydiel, fosfolipidov a kovových iónov z olejov, najmä z rastlinných olejov.
Ak sa používajú sorbenty na odfarbovanie olejov, je ich obsah vody s výhodou v rozmedzí asi od S do 15 % hmotnostných, najmä asi od 6 do 8 % hmotnostných.
Ak sa používajú sorbenty na odstraňovanie mydiel, fosfolipidov a kovových iónov, potom je ich obsah vody s výhodou v rozmedzí asi od 30 do 50 % hmotnostných, najmä asi od 35 do 45 % hmotnostných.
Vynález je bližšie objasnený v nasledujúcich príkladoch uskutočnenia. Tieto príklady majú výhradne ilustratívny charakter a rozsah vynález v žiadnom prípade neobmedzujú.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
150 g vodného skla (37/40° Be, 26,2 % oxidu kremičitého) sa zriedi 1 500 ml vody. K tomuto roztoku sa počas miešania prikvapká pri teplote 70 °C kyslá odpadová voda zo spracovania bieliacej hlinky. Táto voda obsahuje 1,7 g/liter železnatých a železitých iónov 3,45 g/liter hlinitých iónov, 0,59 g/liter vápenatých iónov, 1,17 g/liter horečnatých iónov a ďalej tiež rôzne viacmocné stopové prvky a ióny alkalických kovov asociované s chloridovými iónmi. Hustota odpadovej vody je
1,1 g/ml. Odpadová voda sa prikvapkáva až po dosiahnutie hodnoty pH 6. Na zlepšenie filtračných vlastnosti vzniknutej zrazeniny sa nechá reakčná zmes ešte 15 minút stáť pri vyššie uvedených reakčných podmienkach. Produkt sa odfiltruje, premyje vodou a vysuší pri teplte 80 °C na obsah vody 7 %.
Špecifický povrch, objem mikropórov a výmenná kapacita iónov vyrobeného sorbentu, vysušeného podía normy DIN/ISO 787/2 sú uvedené v tabulke 1, v porovnaní s niekolkými známymi sorbentmi (kyselinou spracovaná vysoko účinná bieliaca hlinka, prirodzene účinná bieliaca hlinka, silikagél). Taktiež parametre známych sorbentov sa stanovili na materiáloch vysušených podía DIN/ISO 787/2.
Tabulka 1
Vlastnosť Sorbent podía príkladu 1 Kyselinou upravená vysoko účinná biel.hlinka · Prirodz. účinná bieliaca hlinka ·· Silikagél * · *
Špecifický povrch (m2/g) 365 250 81 483
Objem mikropórov (ml/g) 0-14 nm 0,516 0,276 0,075 0,763
0-25 nm 0,617 0,334 0,104 0,822
0-80 nm 0,658 0,391 0,137 0,912
VKI
(mval/lOOg) 139 36 76 1,4
* Výrobok s obchodným názvom TONSIL^^ Optimum FF, výrobok
firmy Sud-Chemie AG, obsah oxidu kremičitého 74 %, obsah vody 7 % ** Výrobok s obchodným názvom Terrana^^D, výrobok firmy Sud-Chemie AG, obsah vody 7 % ··· Obsah oxidu kremičitého vo vysušenom materiáli: nad 99 %, obsah vody 60 %.
Ako ukazujú hodnoty uvedené v tabulke 1 sorbent podlá výnalezu vykazuje podstatne vyššiu hodnotu špecifického povrchu a hodnoty troch okruhov objemov mikropórov v porovnaní s kyselinou opracovanou bieliacou hlinkou. Prekvapujúca je tiež jeho velmi vysoká hodnota VKI, ktorá zdôrazňuje odlišnosť sorbentu vyrobeného spôsobom podlá vynálezu od silikagélu.
Analýza zvyšujúcej odpadovej vody ukazuje, že trojmocné katióny sa odstraňujú s účinnosťou nad 99 %.
V nasledujúcej tabulke 2 sú uvedené koncentrácie jednotlivých katiónov v odpadovej vode pred a po spracovaní vodným sklom.
Tabuľka 2
Katión Koncent rác i a Katión Koncentrácia
(mg/1) (mg/1)
pred po pred po
Cu2+ 0,31 0,03
Fe 2+/3+ 680 0,12 Zn2+ 2,30 0,03
Al3+ 1380 4,9 Ni2+ 0,40 0,02
Ca2+ 235 86 Co2+ 0,12 0,08
Mg2+ 468 151 Cr3+ 0,41 0,003
Na+ 3,7 4700 Pb2+ 0,52 0,007
K+ 46 20 Cd2+ 0,002 0,002
Hg2+ <0,001 <0,001
As odhad 0,029 0,002
Príklad 2
100 ml kyslej odpadovej vody z výroby bieliacej hlinky, ktorá obsahuje 0,68 g/liter železnatých a železitých iónov, 1,38 g/liter hlinitých iónov, 0,24 g/liter vápenatých iónov, 0,47 g/liter horečnatých iónov a rôzne viacmocné stopové prvky (hustota 1,1 g/ml) sa zriedi 1 500 ml vody. Počas miešania sa ku vzniknutému roztoku prikvapká pri teplote 70 °C roztok sodného vodného skla s obsahom oxidu kremičitého 26,2 %. Roztok vodného skla sa prikvapkáva až po dosiahnutie hodnoty pH 6. Kvôli zlepšeniu filtračných vlastností usadeniny sa reakčná zmes nechá ešte ďalších 15 minút stáť pri vyššie uvedených podmienkach. Produkt sa odfiltruje, premyje vodou a pri teplote 80 °C vysuší na obsah vody 4 %.
Ako ukazuje tabulka 3, získa sa sorbent s veľkým špecifickým povrchom, veľkým objemom mikropórov a na prekvapenie s neobvykle vysokou hodnotou VKI.
Tabuľka 3
Špecifický povrch 437 m2/g
Objem mikropórov
0-14 nm 0,383 ml/g
0-25 nm 0,443 ml/g
0-80 nm 0,473 ml/g
VKI 148 mval/g
Odpadová voda odpadajúca z výroby sorbentu obsahuje menej ako 1 % pôvodne obsiahnutých trojmocných katiónov. Koncentrácie katiónov ťažkých kovov odpovedajú približne hodnotám, ktoré sú uvedené v tabuľke 2.
Aplikačný príklad 1
Sorbent podía príkladu 1 sa skúša na bieliaci účinok na kokosovom oleji. Bieliaci účinok sa stanovuje metódou Lovibond-Colourscan. Na porovnanie sa rovnakému skúšaniu podrobia dve kyselinou spracované aktivované bieliace hlinky, totiž výrobok Tonsil^^ACC FF (obchodný výrobok firmy Súd Chemie AG, špecifický povrch 222 m2/g, IVK 39 mval/100 g, obsah vody 7 %) a výrobok Fulmont ^^XX (obchodný produkt firmy Laporte, obsah oxidu kremičitého 60 %, špecifický povrch meraný metódou BET 300 m2/g, obsah vody 8 %) , ako aj silikagél z tabuľky 1. Ako je zrejmé z tabuľky 4, sorbent má podľa vynálezu podstatne zlepšený bieliaci účinok (červeň) v porovnaní so silikagélom a ďalej, čo je prekvapujúce, o niečo lepší bieliaci účinok než obidve kyslým spracovaním ošetrené bieliace hlinky.
Tabuľka 4
Bielenie kokosového oleja
Látka Bieliaca hlinka T (%) t (min) P (mbar) Lovibondovo far.číslo 5 1/4-kyveta
(%)
červeň žlť
Nebielená - - - - 11.5 68
Sorbent 1.5 90 30 40 3.4 22,5
podľa
príkladu 1
TONSIL ACC
FF 1.5 90 30 40 3.6 21
Fulmont XX 1.5 90 30 40 3,6 20,5
Šili kaeél 1.5 90 30 40 4.1 25.0
Aplikačný príklad 2
Adsorpcia fosfolipidov
Účinnosť sorbentu vyrobeného podlá príkladu 1 adsorbovať fosfolipidy sa skúša tak, že sa týmto sorbentom spracuje nevysušený sójový olej, predbežne zbavený slizovitých živicových látok. Sorbent absorbuje z oleja vodu, takže nakoniec je jeho obsah vody približne 45 hmôt. %. Ako porovnávacie látky sa použijú bieliace hlinky aktivované kyselinou (Tonsil Optimum FF, tabuľka 1), prirodzené účinné bieliace hlinky (Terrana D, tabuľka 1) a silikagélu (tabuľka
1). Sorbent podľa vynálezu má (ako ukazujú výsledky uvedené v tabuľke 5) podstatne zvýšenú väzbovú schopnosť pre fosfolipidy v porovnaní s bieliacimi hlinkami a pozoruhodné je, že má tiež podstatne lepšie adsorpčné vlastnosti než silikagél.
Tabuľka 5
Látka (%) T (°C) t (min.] P 1 (mbar) P (ppm) Relat iv.kapac i ta pre fosfolipidy (%)
nesprac. 0,5 - - - 26 -
Sorbent podľa príkladu 1 0,5 90 30 20 12 100
TonsiI & Optimum FF 0,5 90 30 20 20 78
Terrana^D 0,5 90 30 20 20 43
Silikagél 0,5 90 30 20 16 71
7/ /3//. 9γ

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY odpadových tým, že
    1. Spôsob ekologického zužitkovania kyslých vôd za vzniku sorbetu, vyznačujúci sa sa kyslá odpadová voda obsahujúca ako podstatné zložky hlinité, železnaté a železité, vápenaté a horečnaté katióny a anorganické anióny, spracuje na bieliacu hlinku reakciou s roztokom alkalického vodného skla, vzniknutá usadenina sa oddelí od vodnej fázy a prípadne prečistí a vysuší.
  2. 2. Spôsob podía nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa používa kyslá odpadová voda s obsahom dvojmocných katiónov v rozmedzí od 0,2 do 25 g/liter, predovšetkým od 0,4 do 12 g/liter a obsahom trojmocných katiónov v rozmedzí od 0,1 do 80 g/liter, predovšetkým od 0,2 do 31 g/liter.
  3. 3. Spôsob podía nároku 1 alebo 2, vyznačuj úci sa tým, že sa používa odpadová voda s nasledujúcim obsahom katiónov:
    Ca2+ 0,2 až Mg2+ 0,2 až Fe2+/3+ o,5 až Al3+ 0,1 až
    25, s výhodou 20, s výhodou 50, s výhodou 80, s výhodou
    0,2 až 5, najmä 0,2 až 7, naj mä 0,4 až 10, naj mä 0,1 až 21, naj mä
    0,2 až 1,0 g/1 0,2 až 1,5 g/1 0,4 až 2,0 g/1 0,1 až 4,0 g/1
  4. 4. Spôsob podía niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa t ým, žesa železnaté katióny oxidujú na železité katióny oxidačným činidlom, s výhodou plynom obsahujúcim kyslík.
    trojmocných hmotnostným
  5. 5. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 4,vyzná čujúci sa tým, že sa na zrážanie dvojmocných katiónov použije roztok sodného vodného skla pomerom oxidu kremičitého k oxidu sodnému v
    rozmedzí od 3,25 do 3,40.
  6. 6. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až S, vyznačujúci sa tým , že sa zrážanie dvojmocných a trojmocných katiónov uskutočňuje pri teplote v rozmedzí od 20 do 100 °C, s výhodou od 40 do 100 °C, predovšetkým od 60 do 80 °C.
  7. 7. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 6,vyznačujúci sa tým, že sa zrážanie uskutočňuje tak, že sa roztok alkalického vodného skla za miešania pridáva k roztoku dvojmocných a trojmocných kovov alebo naopak.
  8. 8. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa pomer množstva roztoku odpadovej vody a roztoku alkalického vodného skla upraví tak, že reakčná zmes má po vyzrážaní usadeniny hodnotu pH 5 až 7, s výhodou 6.
  9. 9. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že sa vylúčená zrazenina prečistí premytím a vysuší sa pri teplote nižšej než 300 ®C, s výhodou pri teplote 80 ®C až do obsahu vody v rozmedzí od 4 do 50 % hmotnostných.
  10. 10. Sorbent vyrobiteľný spôsobom podľa niektorého z nárokov 1 až 9,vyznačujúci sa tým, že má
    a) špecifický povrch v rozmedzí 100 až 600 m2/g, s výhodou 200 až 500 m2/g;
    b) objem mikropórov
    s veľkosťou 0 14 nm: 0,2 0,7 ml/g s veľkosťou 0 25 nm: 0,2 0,8 ml/g a s veľkosťou 0 80 nm: 0,2 v az 0,9 ml/g a c) výmennú kapacitu iónov(VKI) 20 až 190, s výhodou
    130 až 170 mval/lOOg.
  11. 11. Sorbent podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že má obsah vody 5 až 15, s výhodou 6 až 8 hmôt. %.
  12. 12. Sorbent podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že má obsah vody 30 až 50, s výhodou 35 až 45 hmôt. %.
  13. 13. Použitie sorbentu podlá niektorého z nárokov 10 až 12 na odfarbovanie olejov a na odstraňovanie mydiel, fosfolipidov a kovových iónov z oleja, s výhodou rastlinných olejov.
SK1318-94A 1993-03-03 1994-03-01 Ecological method of use of acid waste water, sorbent made by this method and its use SK131894A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4306663A DE4306663A1 (de) 1993-03-03 1993-03-03 Verfahren zur umweltfreundlichen Verwertung von sauren Abwässern
PCT/EP1994/000593 WO1994020214A1 (de) 1993-03-03 1994-03-01 Verfahren zur umweltfreundlichen verwertung von sauren abwässern

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK131894A3 true SK131894A3 (en) 1995-07-11

Family

ID=6481858

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1318-94A SK131894A3 (en) 1993-03-03 1994-03-01 Ecological method of use of acid waste water, sorbent made by this method and its use

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5814209A (sk)
EP (1) EP0639113B1 (sk)
JP (1) JPH07506764A (sk)
KR (1) KR950701252A (sk)
BR (1) BR9404301A (sk)
CA (1) CA2134970A1 (sk)
CZ (1) CZ263194A3 (sk)
DE (2) DE4306663A1 (sk)
ES (1) ES2095159T3 (sk)
PL (1) PL305956A1 (sk)
SK (1) SK131894A3 (sk)
WO (1) WO1994020214A1 (sk)
ZA (1) ZA941460B (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6495357B1 (en) 1995-07-14 2002-12-17 Novozyme A/S Lipolytic enzymes
DE10324561A1 (de) * 2003-05-30 2004-12-16 Süd-Chemie AG Semi-synthetische Bleicherde
CN104289176B (zh) * 2014-11-06 2016-03-23 中国农业科学院油料作物研究所 一种风味油脂固体脱色剂的制备方法
EP3808831B1 (en) 2019-10-17 2024-06-26 The Procter & Gamble Company Methods of making purified fatty acid compositions

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE874298C (de) * 1941-12-23 1953-04-23 Sued Chemie Ag Verfahren zur Aufarbeitung der beim Aufschluss von Rohbleicherde mit Salzsaeure anfallenden Abwaesser
DE921445C (de) * 1951-11-29 1954-12-20 Hermann Dr Phil Pemsel Verfahren zur Herstellung von Bleichstoff
CA965966A (en) * 1970-01-08 1975-04-15 Jesse R. Conner Land improvement with waste materials
DE2036819C3 (de) * 1970-07-24 1978-10-19 Sued-Chemie Ag, 8000 Muenchen Verfahren zur Herstellung von silikatischen Adsorptions- und Trocknungsmitteln
JPS494349A (sk) * 1972-04-28 1974-01-16
AT324967B (de) * 1972-08-23 1975-09-25 Deubler Josef Mittel zur reinigung von durch chemikalien, insbesondere waschmittel, verschmutzen wasser
JPS5247592A (en) * 1975-10-14 1977-04-15 Arita Kenkyusho:Kk Process for the production of separating agents for oil-water emulsion s
US4210530A (en) * 1979-02-22 1980-07-01 Purdue Research Foundation Treatment of metal plating wastes with an unexpanded vermiculite cation exchange column
JPS55149673A (en) * 1979-05-09 1980-11-21 Ebara Infilco Co Ltd Method for solidification treatment of impalpable powder waste containing heavy metal
JPS56130225A (en) * 1980-03-17 1981-10-13 Hisamitsu:Kk Adsorbent
DE3213932A1 (de) * 1982-04-15 1983-10-27 Süd-Chemie AG, 8000 München Verfahren zur aufarbeitung von aluminium- und eisenhaltigen sauren abwaessern
DE3413571A1 (de) * 1984-04-11 1985-10-24 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verwendung von kristallinen schichtfoermigen natriumsilikaten zur wasserenthaertung und verfahren zur wasserenthaertung
DE3534218A1 (de) * 1984-11-13 1987-03-26 Licentia Gmbh Verfahren zur reinigung von siliconoel
GB8628067D0 (en) * 1986-11-24 1986-12-31 Unilever Plc Refining oil
US5079208A (en) * 1988-12-30 1992-01-07 Van Den Bergh Foods Co., Division Of Conopco, Inc. Synthetic, macroporous, amorphous alumina silica and a process for refining glyceride oil
US5130028A (en) * 1990-09-17 1992-07-14 Rheox, Inc. Method of treating waste water for organic contaminants with water dispersible organically modified smectite clay compositions

Also Published As

Publication number Publication date
BR9404301A (pt) 1999-06-15
DE59400815D1 (de) 1996-11-14
EP0639113A1 (de) 1995-02-22
US5814209A (en) 1998-09-29
PL305956A1 (en) 1995-02-20
KR950701252A (ko) 1995-03-23
EP0639113B1 (de) 1996-10-09
ZA941460B (en) 1994-09-27
JPH07506764A (ja) 1995-07-27
CA2134970A1 (en) 1994-09-04
WO1994020214A1 (de) 1994-09-15
ES2095159T3 (es) 1997-02-01
CZ263194A3 (en) 1995-03-15
DE4306663A1 (de) 1994-09-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
El Bouraie et al. Adsorption of phosphate ions from aqueous solution by modified bentonite with magnesium hydroxide Mg (OH) 2
US3499837A (en) Waste water treatment phosphate removal by iron oxide
US6030537A (en) Method for removing arsenic from aqueous systems containing competing ions
US4752397A (en) Process for removing heavy metal ions from solutions using adsorbents containing activated hydrotalcite
US20120318742A1 (en) Media for the removal of heavy metals and volatile byproducts from drinking water
US5917069A (en) Adsorbent for treatment of oils and/or fats
JP4681384B2 (ja) 砒素吸着剤の製造方法及び砒素吸着剤
US5397500A (en) Compositions for treating waste water which contains heavy metals
CZ304650B6 (cs) Adsorbent pro odstraňování arzenu a selenu z vod
Hashemian MnFe2O4/bentonite nano composite as a novel magnetic material for adsorption of acid red 138
US20030089665A1 (en) Arsenic removal media
US4276160A (en) Method for waste water purification with the aid of a sorption agent
JPH0639277A (ja) 活性籾殻及びこれを利用した浄水処理方法
SK131894A3 (en) Ecological method of use of acid waste water, sorbent made by this method and its use
US5945003A (en) Method for eliminating heavy metals from a photographic effluent
Wu et al. Facile synthesis of novel tremella-like Mn0@ Mn2O3 and its exceptional performance on removal of phosphate
Jiang et al. Preparation of modified clay adsorbents for the removal of humic acid
RU2404921C1 (ru) Способ модифицирования глины
US5925256A (en) Method for eliminating iron from a photographic effluent
EP1044065B1 (en) Composition of adsorbent
Belgaid et al. Elaboration of bentonite layered double hydroxide composite (LDH-bentonite) to enhance adsorption of sulfide in water
CN110876921B (zh) 脱硫脱硝废水吸附剂的制备方法
RU2049735C1 (ru) Способ очистки промышленных сточных вод
Murdani et al. Layered natural filter technique for reducing iron content level of the borehole water on peat area
RO137649A2 (ro) Procedeu şi material adsorbant pentru adsorbţia poluanţilor organici din soluţii apoase