SI9700196A - Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice - Google Patents

Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice Download PDF

Info

Publication number
SI9700196A
SI9700196A SI9700196A SI9700196A SI9700196A SI 9700196 A SI9700196 A SI 9700196A SI 9700196 A SI9700196 A SI 9700196A SI 9700196 A SI9700196 A SI 9700196A SI 9700196 A SI9700196 A SI 9700196A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
metal
metallurgical vessel
radial acceleration
metallurgical
dispersion mixture
Prior art date
Application number
SI9700196A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernd Kos Dr.
Original Assignee
Bernd Kos Dr.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bernd Kos Dr. filed Critical Bernd Kos Dr.
Priority to SI9700196A priority Critical patent/SI9700196A/sl
Publication of SI9700196A publication Critical patent/SI9700196A/sl

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Izum se nanaša na postopek in pripravo za pridobivanje kovinske faze iz disperzne mešanice, ki obstoji iz vsaj ene lahke kovine ali iz zlitine iz teh kovin in iz vsaj ene nekovinske faze, v danem primeru ene ali več nadalnjih snovi, pri višjih temperaturah, predvsem iz žlinder, ki se nabirajo pri postopkih za izdelovanje, predelovanje kot ponovno pridobivanje aluminija in aluminijevih zlitin, ob uporabi pospeševalnih sil. V ta namen je predvideno zaporedje korakov: vstavljanje disperzne mešanice v metalurško posodo; segrevanje in/ali naravnavanje vložka na temperaturo od 20 do 250 stopinj celzija nad liquidus temperaturo kovinske faze; homogeniziranje in dosezanje visoke tekočnosti vložka z obračalnim mešanjem; enakomerno porazdeljevanje tekoče pripravljene disperzne mešanice okoli rotacijske osi metalurške posode; vzpostavitev radialnega pospeška mešanice z vsaj 1g; vzdrževanje radialnega pospeška v času vsaj 0,015 ure zaradi izločevanja kovine oz. dezintegracije; zmanjševanje radialnega pospeška na vrednost 0 v času, ki je daljši od 0,03 ure; izlivanje kovinske faze iz metalurške posode; odstranjevanje nekovinske faze oz. nekovinskih faz iz metalurške posode.ŕ

Description

Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice
Izum se nanaša na postopek za pridobivanje kovinske faze iz disperzne mešanice, ki obstoji iz vsaj ene lahke kovine, predvsem aluminija, ali iz zlitine iz te kovine oz. teh kovin in iz vsaj ene nekovinske faze, ki jo tvori vsaj en oksid ali oksidna spojina in/ali druge spojine te kovine oz. teh kovin, v danem primeru iz ene ali več nadaljnjih snovi, npr. soli ali solnih mešanic in podobnega, pri visokih temperaturah, predvsem iz žlinder, ki se pojavijo pri postopkih za izdelovanje, predelavo ali ponovno pridobivanje aluminija in aluminijevih zlitin, ob uporabi pospeševalnih sil. Izum nadalje obsega pripravo predvsem za izvajanje zgornjega postopka, ki je v bistvu stvorjena iz zasučne in zvračalne metalurške posode.
Stalitev in predvsem obdelava lahkih kovin, kot so aluminij, silicij, magnezij in podobne zlitine, v tekočem raztaljenem stanju kot tudi ponovno pridobivanje teh kovin z raztalitvijo odpadnih kovin in podobnih materialov na zraku povzročijo oksidiranje in tvorjenje nitridov na površini talečih se kosov in taline, ker imajo lahke kovine visoko afiniteto do kisika in dušika. Nastajajoči oksidi in nekovinske faze se izoblikujejo z robato zrnato makrostrukturo in imajo večjo specifično maso kot kovine. Površinska napetost tekoče lahke kovine in predvsem napetost na mejnih ploskvah pri visokih temperaturah talečih se oksidov kot tudi votli prostori pa povzročajo, da nekovinske faze plavajo na tekoči kovini kljub sorazemerno višji gostoti.
Napetost površine na mejnih ploskvah tekoča kovina/trdna nekovinska zrna pa povzročajo tudi, da se kovinski delci zadržujejo med nekovinskimi zrni, s čimer ima lahko žlindra, ki se stvori oz. nahaja na tekoči kovinski kopeli, t.i. kovinska žlindra, visoko vsebnost kovine, ki lahko pogosto znaša do 80 mas.%. Z odstranjevanjem žlind2 re s površine talinske kopeli se s tem obnaša dragocena kovina, kar lahko pri deponiranju žlindre povzroča gospodarsko škodo in tudi ekološke probleme.
Od začetkov tehnološke uporabe lahkih kovin v večjem obsegu in uporabe talilnometalurških postopkov so velika prizadevanja, da se pridobi kovinska faza iz žlindre, ki predstavlja disperzno mešanico.
Da se zmanjša vsebnost kovine v žlindri, je možno primešati to sol. Ta ukrep je sicer delno povsem uspešen, vendar pa sol in spojine z nizkim tališčem večinoma niso gospodarsko ponovno uporabljive kot tudi raztopljive v vodi in prinašajo velike težave pri ravnanju in odstranjevanju.
Bilo je tudi predlagano (US PS 4 040 820), da se odpove dodatku soli in da se kovina odstrani iz žlindre v segrevam vodoravni vrtilni peči. Z opotekajočim se počasnim premikanjem žlindre oz. disperzne mešanice v peči naj se kovinski delci dovedejo skupaj, združijo v tekočo kovino in le-ta se odlije. Vendar pa je bila pri tem stopnja izločitve kovine iz mešanice nizka in nastopili so tudi gospodarski problemi.
V skladu z US PS 5 421 850 je bilo predlagano, da se dela v prav tako v bistvu vodoravno nameščeni vrteči se peči brez soli, se v te peči vstavi žlindra, se s segrevanjem s plazmo dovedejo na temperaturo nad liquidus temperaturo kovine in se z mešalnim gibanjem notri nahajajoči se kovinski delci aglomerirajo in združi drug z drugim. Tvorjenje grud v vložku naj se prepreči z različnimi vrtilnimi hitrostmi cevne peči, pri čemer se stvorjeni kovinski del odstranjuje skozi odtočno luknjo in preostali ostanek žlindre s strganjem pri majhnem nagibu peči. Pri tem predstavljajo pomanjkljivost visoki vložki in ne dovolj visoka stopnja izločanja kovine iz disperzne mešanice.
Iz GB 2 228 014 A je poznan postopek, pri katerem se žlindra ali odpadni aluminij segreje v navpični vrtilni peči s pomočjo plazemske energije oz. plazemskih gorilnikov, delno raztali in z vrtenjem peči povzroči agromeriranje tekočih kovinskih delcev in s tem pride do izločanja kovine iz disperzne mešanice, pri čemer se nabirajo aluminij in glina, torej aluminijev oksid. Kot plazemski plin se uporablja zrak ali zrak, ki je obogaten s kisikom, dušikom in podobnimi plini, ki reagirajo z alumijem, predvsem s plini, ki delujejo oksidirajoče. Z eksotermno reakcijo s plazemskim plinom se sicer čas segrevanja in taljenja vložka skrajša, pride pa do izgube kovine zaradi odgorevanja oz. oksidacije in s tem je pretežno potrebno odpraševanje odvod3 nih plinov in izplen kovine se zmanjša.
Nadalje so poznani postopki za pridobivanje kovinske faze iz disperzne mešanice, pri katerih tekoča kovina koalescira in se za tem strdi. Po spisu WO A2 93/01321 se v prvi stopnji v kokili izvede dezintegracija mešanice, ki se nahaja pri povišani temperaturi in koalesciranje tekočega deleža kovine s centrifugiranjem, nakar v drugi stopnji pride do strditve kovine v votlo telo. Izboljšanje in poenostavitev tovrstnega postopka sta dosegljiva (EP 626 458 Al), če se disperzna mešanica z visoko temperaturo pri uporabi pospeška v kokili dezintegrira v enem koraku, kovinska faza koalescira in se zbere v področju kokilne ploskve, se ohladi in pusti strditi.
Da se izboljša izločanje kovine iz disperznih mešanic iz lahke kovine in nekovinskih faz, je treba mešanico, kot je poznano iz spisov AT 400 448 B oz. EP 646 654 Al, ob mešanju vložka vnesti v dodelovalno oz. pripravljalno posodo, je treba vložek pregreti, vzpostaviti enakomerno temperaturno porazdelitev in z gibanjem faz držati dispergirano, nakar se homogenizirani vložek odstrani iz pripravljalne posode in se vnese v pripravo za razločevanje. Pri tem pa se lahko kot pomankljiva razumeta visok strojnotehnični napor in zapleten potek postopka.
Vsi doslej poznani postopki za izločevanje kovine kot tudi priprave za izvajanje izločevanja kovine iz disperznih mešanic, predvsem žlinder, imajo nezadosten izplen kovine in/ali potebujejo za to velike strojnotehnične vložke in/ali izkazujejo s ponovnim vlaganjem kovine v talino slab termičen izkoristek in pri odstranjevanju preostalih snovi pretežno ne rešujejo problemov v zadostni meri.
Tukaj bo pomagal izum, ki si zastavlja za cilj, da se odstranijo pomanjkljivosti znanih postopkov za ponovno pridobivanje kovin in se poda postopek, s katerim se na preprost način in z visoko stopnjo izločevanja kovine ponovno dobi lahka kovina v tekoči obliki iz disperzne mešanice in se lahko npr. ponovno uporabi v kovinski talini. Nadaljnja naloga izuma obstoji v tem, da se stvori priprava za izločanje kovine iz disperznih mešanic, ki je zgrajena preprosto, kot je tudi kompaktno izvedljiva ima majhno višino in omogoča gospodaren potek postopka.
Cilj se doseže s postopkom uvodoma navedene vrste, ki ima naslednje korake: vstavljanje disperzne mešanice v metalurško posodo;
segrevanje in/ali naravnavanje vložka na temperaturo od 20 do 250°C nad liquidus temperaturo kovinske faze;
homogeniziranje in dosezanje visoke tekočnosti vložka z obračalnim mešanjem; enakomerno porazdeljevanje tekoče pripravljene disperzne mešanice okoli rotacijske osi metalurške posode;
vzpostavitev radialnega pospeška mešanice z vsaj 1 g;
vzdrževanje radialnega pospeška v času vsaj 0,015 ure zaradi izločevanja kovine oz. dezintegracije;
zmanjšanje radialnega pospeška na vrednost 0 v času, kije daljši od 0,03 ure; izlivanje kovinske faze iz metalurške posode;
odstranjevanje nekovinske faze oz. nekovinskih faz iz metalurške posode.
Z izumom dosežene prednosti obstojijo v bistvu v tem, da se lahko le v eni metalurški posodi z drug na drugega uglašenimi postopkovnimi koraki na preprost in gospodaren način doseže visoka stopnja izločevanja kovine iz disperznih mešanic lahke kovine in nekovinskih faz. Pri tem pride z vstavljanjem, nastavljanjem na željeno temperaturo, vzpostavitvijo visoke tekočnosti in enakomernim porazdeljevanjem okoli rotacijske osi do ustrezne priprave disperzne mešanice v posodi, da se za tem lahko doseže visoka stopnja izločanja kovine, ker se s tem v vložku oz. v mešanici vzpostavijo dobri pogoji za dezintegracijo. V nadaljnjih korakih, pri čemer se vsakokratno v predhodnih korakih stvorijo potrebni predpogoji za visoko učinkovitost postopka, je pomembna uporaba določenega cikla radialnega pospeševanja za v bistvu popolno izločevanje kovine iz disperzne mešanice. Pri tem je posebno pomembno, da se nadzoruje vzpostavitev in predvsem odprava radialnega pospeševanja, s čimer se na presenetljiv način doseže, da se prepreči ponovno zmešanje kovine v področju nekovinskih faz in se lahko končno iztoči kovinska faza sama. V ta namen se lahko na preprost način nekovinski del zadržuje z neko vrsto odvodnika ali sifonom, nakar se po izvršenem izlivanju kovine lahko odstranijo nekovinske spojine ali izpraznijo. Je pa tudi možno, če npr. zaradi nepravilne nastavitve parametrov pri postopkovnih korakih, stopnja izločanja kovine v postopku ni bila zadovoljiva, da se vložek pusti v metalurški posodi, se v danem primeru doda nadaljnji vložek in zatem ponovno pusti steči postopek izločevanja kovine z zaporedjem korakov po izumu, da se doseže največji odvzem tekoče kovine. Posebno prednostno je, če se izvedejo segrevanje kot tudi homogeniziranje in nastavitev tekočnosti disperzne mešanice z radialnim pospeševanjem le-te z največ 0,39 g oz. z vrtenjem metalurške posode pri nagibu osi glede na navpičnico za 85 do 45 kotnih stopinj oz. prednostno 45 do 20 kotnih stopinj, ker se s tem posebno dobro vzpostavijo pogoji homogeniziranja.
Čeprav pri navpičnem vrtenju metalurške posode ni bilo uporabljeno z zemeljsko privlačnostjo povzročeno in izločevanje kovine pospešujoče, prekrivajoče se stresalno delovanje vložka je bilo za strokovnjaka povsem presenetljivo ugotovljeno, da je postopek posebno ugodno v pogledu učinka in lahko izvedljiv, če je disperzna mešanica podvržena radialnemu pospešku, ki izločuje kovino, v bistvu v smeri pravokotno na zemeljski pospešek. Pri tem je pomembno, da se po izločevanju kovine pri v bistvu navpični legi osi metalurške posode dovede radialni pospešek na vrednost 0, da se prepreči podefekt ponovnega mešanja faz. Nadalje je lahko prednostno, če se na preprost način najprej izlije kovinska faza skozi odprtino za vlaganje v metalurški posodi s pomočjo zvračanja le-te. Končno se lahko v nadaljnjem kot ugodno za visok izplen kovine izkaže, če se, kot je bilo predhodno navedeno, po izlivanju kovinske faze v metalurški posodi preostali del ne odstrani, temveč se podvrže nadaljnjemu radialnemu pospešku.
Nadaljnja naloga izuma je s pripravo uvodoma navedene vrste rešena s tem, da je v bistvu rotacijsko simetrično izoblikovana metalurška posoda povezana s pripravo za zvračanje, ki ima dve ali več kot dve delovni legi z vsakokratno različno smerjo osi oz. nagibom osi in s celotnim zvračalnim kotom posode vsaj 106 kotnih stopinj, in se lahko vrteče okoli osi poganja z dvema ali več kot dvema hitrostima.
Tako izvedena priprava se ne le lahko izvede v kompaktni izvedbi temveč je tudi tehnično uporabno zelo fleksibilna in učinkovita.
Tako ohlajena disperzna mešanica kot tudi neposredno nabirajoča se žlindra se lahko obdelata v posodi z visoko stopnjo izločanja kovine, če se notranji prostor metalurške peči in/ali notri nahajajoča se disperzna mešanica lahko segrevata in če je posoda izvedena ognjevzdržno.
Če ima nadalje metalurška posoda v področju zvračanja vsaj eno delovno lego za obračalno mešanje vložka s kotom β vrtilne osi v področju od 85 do 45 kotnih osi glede na navpičnico in v bistvu navpično delovno lego za vzpostavljanje dezintegrirajočega radialnega pospeševanja, sta možna tako prednostno obračanje za doseganje hitrega dviga temperature oz. hitre nastavitve temperature kot tudi učinkovito homogeniziranje in nastavitev visoke tekočnosti vložka in so zagotovljene predpostavke za enakomerno porazdeljevanje mešanice in učinkovito dezintegracijo le-te. Pri tem predstavlja posebno prednost, če se metalurška posoda lahko poganja v vsaj eni delovni legi, ki je predvidena za obračalno mešanje vložka, z vrtilno hitrostjo Nj (v 1/s), ki je manjša od izračunane vrednosti po formuli
Νχ = Υ (2/Α)1/2, pri čemer je Υ mešalna konstanta v vrednosti 12,12 in je vrednost A notranji premer posode v metrih in če se v nadaljnji izvedbeni obliki izuma metalurška posoda poganja v bistvu navpični delovni legi z vrtilno hitrostjo N2 (v 1/s), ki je večja kot izračunana vrednost po formuli
N2 = X (2/A)1/2, pri čemer je X separacijska konstanta v vrednosti 28,55 in je vrednost A notranji premer posode v metrih. Ne le potek postopka ampak tudi stopnja učinkovitosti izločanja kovine se lahko s tem bistveno izboljšata.
Končno je lahko za učinkovito ločevanje faz prednost, če se vsaj za izlivanje kovinske faze iz metalurške posode lahko njena vsipna odprtina delno zapre s pokrovnim sredstvom.
V nadaljnjem je izum podrobneje pojasnjen na osnovi risb, ki predstavljajo le en izvedbeni primer. Pri tem prikazujejo sl. 1 na shematičen način pogled s strani na pripravo po izumu, sl. 2 in 3 stranski pogled in pogled od spredaj na pripravo okolje varovalne kabine.
Na sl. 1 je predstavljena metalurška posoda 2 v delovnem položaju B, pri čemer sta nakazani dve nadaljnji delovni legi, in sicer lega A z navpično usmerjeno osjo 21 z vsipno odprtino 24 obrnjeno navzgor in poševna lega C, pri kateri je vsipna odprtina 24 z lego osi, ki je za kot a zasukana glede na navpičnico, obrnjena navzdol. Postopek po izumu lahko v zaporedju poteka takole, da se v danem primeru v položaju B posoda 2 predgreje z gorilnikom 5, pri čemer je izvedljiva nastavitev le-tega nad vstopno odprtino 24 posode. Po željenem predgrevanju zidu 22 pride do odstranitve grelne priprave 5 od vsipne odprtine 24 in zvračanja oz. obračanja posode 2 - je povezana s pripravo 3 za zvračanje - v položaj A osi 21, ki je v bistvu navpičen, in v katerem se v danem primeru žlindra ali podobno npr. preko lijaka 71 skozi vsipno odprtino 24 dovede v posodo 2. Po vnosu vložka pride do zvračanja posode 2 v osno lego B in nadalje vrtenje le-te okoli osi 21, ki se doseže s sredstvom 23 za sukanje, npr. z nastavljivim pogonskim motorjem. To vrtilno gibanje posode 2 v osnem položaju B, ki služi homogeniziranju in doseganju visoke tekočnosti disperzne mešanice in med katerim lahko pride do segrevanja z gorilnikom 5 ali hlajenja s hladnim vnašanjem sveže žlindre, se izvaja radialno pospeševanje vložka pri 0,39 g. Temu sledeče nagibanje posode 2 v delovno lego A, kije v bistvu navpična se lahko pri majhnem radialnem pospešku izvede, ker se s tem podpira enakomerno porazdeljevanje fluidiziranega vložka okoli rotacijske osi 21. V navpični legi A osi se izvede zvišanje vrtilne hitrosti in s tem vzpostavitev radialnega pospeševanja mešanice na vrednost, kije večja od 1 g. Ta visok radialni pospešek, ki se lahko pulzirajoče do 26 % spreminja, se vzdržuje vsaj 0,015 ure, da se doseže v bistvu popolna dezintegracija faz oz. izločevanje kovine iz vložka, nakar se izvede zniževanje vrtilne hitrosti do mirovanja v časovnem obdobju, ki je daljše od 0,03 ure. Večje hitrosti zaviranja vrteče se posode 2 pretežno povzročajo ponovno zmešanje dezintegriranih faz. Pri mirovanju posode 2 se le-ta zvrne s svojo vsipno odprtino 24 navzdol, npr. v smer C osi, nekovinske faze se zadržijo v posodi in tekoča kovina se izlije v ponev 6’. Nato se lahko pripelje ponvasti voziček in nekovinske faze oz. faze, iz katerih je bila odstranjena kovina, se po odstranitvi ostankov odvedejo v nadaljnjo ponev 6.
Sl. 2 in 3 prikazujeta stranski pogled oz. pogled od spredaj na pripravo s šaržirno oz. vnašalno pripravo 7. Disperzna mešanica se iz dovajalne posode 7 preko dovodnega sredstva 71 vnaša v vsipno odprtino 24 posode 2, ki je izvedena iz ognjevzdržnega materiala 22. Da se prepreči obremenjevanje okolja, je naprava izvedena v zaščitnem okrovu 9 s plinskim izvodom 91.
Za dr. Bernd Kos:

Claims (13)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek za pridobivanje kovinske faze iz disperzne mešanice, ki obstoji iz vsaj ene lahke kovine, predvsem aluminija, ali iz zlitine iz te kovine oz. teh kovin in iz vsaj ene nekovinske faze, ki ju tvorijo vsaj oksid ali oksidna spojina in/ali druge spojine te kovine ali teh kovin, v danem primeru iz ene ali več nadaljnjih snovi, npr. soli ali mešanic soli in podobnega, pri visokih temperaturah, predvsem iz žlinder, ki se nabirajo pri postopku za izdelovanje, predelavo kot tudi ponovnem pridobivanju aluminija in aluminijevih zlitin, ob uporabi pospeševalnih sil, označen z naslednjim zaporedjem korakov:
    vstavljanje disperzne mešanice v metalurško posodo;
    segrevanje in/ali naravnavanje vložka na temperaturo od 20 do 250°C nad liquidus temperaturo kovinske faze;
    homogeniziranje in dosezanje visoke tekočnosti vložka z obračalnim mešanjem; enakomerno porazdeljevanje tekoče pripravljene disperzne mešanice okoli rotacijske osi metalurške posode;
    vzpostavitev radialnega pospeška mešanice z vsaj 1 g;
    vzdrževanje radialnega pospeška v času vsaj 0,015 ure zaradi izločevanja kovine oz. dezintegracije;
    zmanjšanje radialnega pospeška na vrednost 0 v času, kije daljši od 0,03 ure; izlivanje kovinske faze iz metalurške posode;
    odstranjevanje nekovinske faze oz. nekovinskih faz iz metalurške posode.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da segrevanje kot tudi homogeniziranje in vzpostavljanje tekočnosti disperzne mešanice izvede z radialnim pospeševanjem le-te z največ 0,39 g pri oz. z vrtenjem metalurške posode pri nagibu vrtilne osi glede na navpičnico za 85 do 450 prednostno 45 do 20 °.
  3. 3. Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da je disperzna mešanica podvržena radialnemu pospeševanju, ki izločuje kovino, v bistvu v smeri pravokotno na zemeljski pospešek.
  4. 4. Postopek po enem izmed zahtevkov 1 do 3, označen s tem, da se pri legi osi metalurške posode, ki je v bistvu navpična, dovede radialni pospešek na vrednost 0.
  5. 5. Postopek po enem izmed zahtevkov 1 do 4, označen s tem, da se kovinska faza skozi vsipno odprtino metalurške posode z zvračanjem le-te iztoči.
  6. 6. Postopek po enem izmed zahtevkov 1 do 5, označen s tem, da se po iztočitvi kovinske faze v metalurški posodi preostali del odstrani ali se podvrže nadaljnjemu radialnemu pospešku.
  7. 7. Priprava (1) za pridobivanje kovinske faze iz disperzne mešanice, ki obstoji iz vsaj ene lahke kovine, predvsem aluminija, ali iz zlitine iz te kovine ali teh kovin in iz vsaj ene nekovinske faze, ki je stvorjena iz vsaj enega oksida ali oksidne spojine in/ali drugih spojin s to kovino ali s temi kovinami, v danem primeru iz ene ali več nadaljnjih snovi, npr. soli ali solnih mešanic in podobnega pri visokih temperaturah, predvsem iz žlinder, ki se nabirajo pri postopkih za izdelovanje, obdelavo kot tudi ponovno pridobivanje aluminija in aluminijevih zlitin, izvedena v bistvu iz metalurške posode, ki se lahko suče in zvrača, predvsem za izvedbo postopka po enem izmed predhodnih zahtevkov, označena s tem, da je v bistvu rotacijsko simetrično izoblikovana metalurška posoda (2) povezana s pripravo (3) za zvračanje, ki ima dve ali več kot dve delovni legi (A, B, C) z vsakokratno različno smerjo osi oz. nagibov osi in s celotnim kotom (a) zvračanja posode vsaj 106 kotnih stopinj, prednostno 121 kotnih stopinj, in se lahko poganja z dvema ali več kot dvema hitrostima vrtljivo okoli osi (21).
  8. 8. Priprava po zahtevku 7, označena s tem, da se notranji prostor metalurške posode (2) in/ali notri nahajajoča se disperzna mešanica lahko ogrevata s pomočjo prednostno nastavljive grelne priprave (5).
  9. 9. Priprava po zahtevku 7 ali 8, označena s tem, da je metalurška posoda (2) ognjevzdržno obdana.
  10. 10. Priprava po enem izmed zahtevkov 7 do 9, označena s tem, da ima metalurška posoda (2) v področju (a) zvračanja vsaj eno delovno lego za obračalno mešanje vložka s kotom (/3) vrtilne osi (21) v področju od 85 do 45 kotnih stopinj glede na navpičnico in ima v bistvu navpično delovno lego za vzpostavljanje dezintegrirajočega radialnega pospeška.
  11. 11. Priprava po enem izmed zahtevkov 7 do 10, označena s tem, da se metalurška posoda (2) lahko poganja vsaj v eni za obračalno mešanje vložka predvideni delovni legi z vrtilno hitrostjo N3 obratov v sekundi, kije manjša od vrednosti, izračunana po formuli
    Nj = Y (2/A)lzz, pri čemer je Y mešalna konstanta z vrednostjo 12,12 in je vrednost A notranji premer posode, izražen v metrih.
  12. 12. Priprava po enem izmed zahtevkov 7 do 11, označena s tem, da se metalurška posoda (2) lahko poganja v delovni legi, ki je v bistvu navpična, s pogonom (23) z vrtilno hitrostjo (N2), kije večja kot vrednost, kije izračunana po formuli
    N2 = X(2/A)1/2, pri Čemer je X separacijska konstanta v vrednosti 28,55 in je A notranji premer posode, izražen v metrih.
  13. 13. Priprava po enem izmed zahtevkov 7 do 12, označena s tem, da se za izlivanje kovinskih faz iz metalurške posode (2) njena vsipna odprtina (24) lahko vsaj delno zapre s pokrovnim sredstvom (4).
SI9700196A 1997-07-23 1997-07-23 Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice SI9700196A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9700196A SI9700196A (sl) 1997-07-23 1997-07-23 Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9700196A SI9700196A (sl) 1997-07-23 1997-07-23 Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9700196A true SI9700196A (sl) 1999-04-30

Family

ID=20432096

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9700196A SI9700196A (sl) 1997-07-23 1997-07-23 Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9700196A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4248630A (en) Method of adding alloy additions in melting aluminum base alloys for ingot casting
US4960460A (en) Recovery of non-ferrous metals from dross using plasma torch
CA1261145A (en) Recovery of non-ferrous metals from dross
AU601342B2 (en) Method of alloying aluminium
CA1090568A (en) Apparatus and method to form metal containing nondendritic primary solids
AU719425B2 (en) Method and device to obtain molten light metal from a dispersed mixture
US4040820A (en) Processing aluminum skim
WO1991014009A1 (en) Recycling of metal matrix composites
SI9700196A (sl) Postopek in priprava za pridobivanje tekoče lahke kovine iz disperzne mešanice
JPS6122018B2 (sl)
US5525141A (en) Process for the treatment of light metals
US4194552A (en) Method to form metal containing nondendritic primary solids
US5215709A (en) Method and device for treatment of metal baths by means of a material having a high gas vapor potential
WO2003035917A2 (en) Method for processing magnesium containing scrap by melting in a vacuum furnace
Schlatter Melting and refining technology of high-temperature steels and superalloys: a review of recent process developments
US4822412A (en) Method of removing lithium from aluminum-lithium alloys
CA1336135C (en) Recovery of non-ferrous metals from dross
CA1336478B (en) Recovery of Non-Ferrous Metals from Dross
CA1336134C (en) Recovery of non-ferrous metals from dross
JPH02240223A (ja) 金属回収方法及び該方法に用いる撹拌玉
JPH0637664B2 (ja) 転炉内残溶湯の処理方法
Dube et al. Recovery of Non-Ferrous Metals From Dross
Reeve Present trends in methods of production of aluminium alloy slabs and billets for working
JPS6340853B2 (sl)
SI9200247A (sl) POSTOPEK LOČEVANJA KOVINSKIH FAZ OD TISTIH, KI JIH VSEBUJEJO, Sl 9200247 A IN NAPRAVA ZA IZVEDBO POSTOPKA