SI9300548A - Sobna pršilna naprava - Google Patents

Sobna pršilna naprava Download PDF

Info

Publication number
SI9300548A
SI9300548A SI9300548A SI9300548A SI9300548A SI 9300548 A SI9300548 A SI 9300548A SI 9300548 A SI9300548 A SI 9300548A SI 9300548 A SI9300548 A SI 9300548A SI 9300548 A SI9300548 A SI 9300548A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
lever
release
room
sprayer according
rocking
Prior art date
Application number
SI9300548A
Other languages
English (en)
Inventor
Manfred Baumann
Original Assignee
Cws Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cws Ag filed Critical Cws Ag
Priority to SI9300548A priority Critical patent/SI9300548A/sl
Publication of SI9300548A publication Critical patent/SI9300548A/sl

Links

Landscapes

  • Special Spraying Apparatus (AREA)

Abstract

Sobne pršilne naprave iz stanja tehnike je bilo sorazmerno težko namestiti in jih nastaviti, da bi bilo zagotovljeno, da se ni prhalo po ljudeh, ki so uporabljali zadevne sobe. Naredili smo napravo (1), ki ob pomoči natančno nastavljivega sprostilnega vzvoda (6) s kolesom (61) premakne zibalni vzvod (10) v protiurnem smislu. Zibalni vzvod (10) potisne sprostilno podporo (8) z njenim nosom (8a) iz njenega mirovalnega položaja; kotniška podpora (2), ki je pod napetostjo vzmeti (7), s svojim kladivastim delom (2a) udari po dajalni napravi (50), ki je opremljena z običajno črpalko za pršenje, tako da nastane načrtovano pršenje. Delovna pripravljenost sobne pršilne naprave (1) temelji na zavihtitvi vzvoda (60) v urnem smislu I. Različice sprostilnega vzvoda (60) olajšujejo namestitev sobne površilne naprave tako, da skoraj v vseh vgraditvenih primerih pride do zakasnjenega pršenja, tako da osebe v prostoru niso prizadete.

Description

Sobna pršilna naprava
Pričujoči izum se nanaša na sobno pršilno napravo s sprostilnim mehanizmom, pri čemer je v sobni pršilni napravi razporejen izdajnik, ki ima posodo za ali s tekočino, ki nevtralizira vonj in/ali ki razsmrajuje in ki se jo razprši, pri čemer vrat posode vsebuje ventilsko telo s Črpalko in šobo, pri čemer je predviden udarni vzvod, ki je s pomočjo vsaj ene vzmeti vzmetno podprt v smeri ventilskega telesa, in pri čemer je ta udarni vzvod opremljen z zaporno in zajezitveno napravo.
Izum se v nadaljnjem nanaša na prednostno uporabo predmeta izuma.
Spis EP 0 127 573 BI opisuje sobno pršilno napravo po uvodnem delu zahtevka 1. Kot se izkaže, zadevna naprava pogojuje poseben položaj v prostoru ali na vratih, da ne pride do tega, da bi prha padala po ljudeh. Možnosti nastavljanja so sorazmerno omejene, ker se izdajnik odpira preko linearno premikanega sprostilnega vzvoda, pri čemer je za zapiranje predviden podobno premakljiv zaporni vzvod. Zaradi kinematičnih okoliščin ureditve je treba tudi računati s sorazmerno velikimi silami, ki pogojujejo temu ustrezno skrbno montažo sobne pršilne naprave, zlasti na vratih.
Zato je eden od ciljev izuma, ustvariti napravo, ki ima take dimenzije, da naprava ne bo prizadela gibanja vrat, ki ne pogojuje nikakršnih ali pogojuje le minimalno število takih pritrdilnih elementov, ki povzročajo škodo, in ki jo lahko razporedimo tako, da je preprečeno, da bi prha, ki nastaja, padala po ljudeh - npr. pri uporabi stranišč ali umivalnic.
Po izumu je cilj dosežen s tem, daje predvideno nihalno steblo, h kateremu je položajnofiksno priključen nihalni vzvod, ki v ven zavihtenem položaju dvigne in zapre udarni vzvod, v vmesnem položaju premika vzvod v varovani položaj in v svojem mirovalnem položaju sprošča vzvod za potrebe pršenja.
Uležiščenje nihalnega stebla, t.j. sproščanje, izvajano na krožnem segmentu, in temu ustrezno zaprtje mehanizma zagotavlja natančne krmilne gibe in terja samo majhne sile, kijih lahko prenaša kotalno trenje.
Pomembna prednost sobne pršilne naprave po zahtevku 1 je v preprosti vgradnji slednje, ki spričo svoje velike pritrdilne površine terja samo minimalno število mehanskih sredstev.
Sledeči zahtevki, ki so odvisnega značaja, opisujejo nadaljnje koristne značilnosti predmeta izuma.
Nihalni vzvod po zahtevku 2 je funkcijsko napreden in podvržen samo majhni obrabi.
Podpori podoben udarni vzvod iz zahtevka 3 se da z lahkoto zadržati in sprostiti.
Zajezitvena/sprostilna podpora po zahtevku 4 je glede na to, da je razporejena na udarnem vzvodu, kinematično ugodna.
Vgraditev opornega valja po zahtevku 5 na osnovi linearnega stika z zajezitveno/sprostilno podporo zagotavlja natančno zajezovanje z minimalno potrebo po vrtilnih momentih.
Zajezitvena/sprostilna podpora pod obremenitvijo vračalne vzmeti po zahtevku 6 nudi prednost definiranih funkcijskih stopenj.
Vračalna podpora, opredeljena v zahtevku 7, s pridom služi za vzpostavljanje osnovnega stanja funkcij brez potrebe po neki posebni pomožni energiji.
Nihalno steblo mnogokotnega preseka po zahtevku 8 je v najosnovnejšem primeru steblo kvadratnega preseka, ki zagotavlja prenos vrtilnih momentov brez zdrsa.
Za zanesljivo se je izkazalo sprostilno steblo s sprostilnim kolesom na svojem koncu - po zahtevku 9, kajti na ta način pritrdilna sredstva delujejo nanj samo z minimalnimi tornimi silami in v zvezi s tem samo z majhnimi strižnimi silami.
Zasnova sprostilnega vzvoda po zahtevku 10 olajšuje zelo enostavno in natančno nastavitev želenih krmilnih funkcij naprave.
Dvodelni sprostilni vzvod po zahtevku 11 je ugoden z vidika konstruiranja in omogoča, da ga izdelamo na gospodaren način.
Pogosto je praktično, vgraditi sprostilni vzvod znotraj odprtine vrat, da naredimo izvedbeni primer po zahtevku 12 koristnega.
Ročično (kot koleno) zasnovan sprostilni vzvod, kar je vsebina zahtevka 13, olajša premoščanje večjih sprostilnih razdalj, s tem da je še vedno možno ohranjati vnaprej izbrane montažne lokacije za napravo.
Rezultat uporabe po zahtevku 14 je v skrajno preprostem aktiviranju sobne pršilne naprave.
Sledeči zahtevek 15 opisuje posebno koristno uporabo.
V priloženih listih skic kaže sl. 1 poenostavljeno predstavljeno sobno pršilno napravo v stanju med pršenjem, sl. 2 sobno pršilno napravo s sl. 1 v varovanem položaju, sl. 3 poenostavljeno predstavljeno tlorisno projekcijo delno prerezane naprave, pri čemer sta predstavljena značilna kotna položaja nihalnega vzvoda, sl. 4 sprožitev sprostilnega procesa, vključno zadevna položaja nihalnega vzvoda, sl. 5 izvedbeni primer sobne pršilne naprave v pokončnem prerezu, pri kateri gre za prvo zasnovo sprostilnega vzvoda, sl. 6 napravo s sl. 5, zasukano za 90°, sl. 7a-7c kot podpora zasnovan udarni vzvod s sl. 1, sl. 2 v pogledu od spodaj, v narisni projekciji prereza in v pogledu od strani, sl. 8a-8c nihalni vzvod s sl. 1, sl. 2 v treh pogledih, sl. 9a-9c zajezitveno/sprostilno podporo s sl. 1, sl. 2 v treh pogledih, sl. lOa-lOd (brez č - op. prev.) vračalno podporo s sl. 1, sl. 2 v Štirih pogledih, sl. lla-llc (vključno a’ - op. prev.) sprostilni vzvod, ki je v primerjavi z onim s sl. 1 malenkostno predrugačen, sl. 12a, 12b varianto sprostilnega vzvoda k onemu s sl. lla-llc, za omejene prostorske pogoje, sl. 13a, 13b kot zgib zasnovan sprostilni vzvod za premoščanje večjih sprostitvenih razdalj, sl. 14 značilni pristop za vgraditev sobne pršilne naprave na vrata, ki se odpirajo v prostor, sl. 15 delovanje sprostitve pršilnega procesa na vratih s sl. 14 in sl. 16a-16c samo kot primer - vgraditev in način delovanja sobne pršilne naprave na vratih, ki se odpirajo ven.
V nadaljnjem dajemo podroben opis, pri čemer si pomagamo s skicami, prednostne izvedbe predmeta izuma.
V skici sl. 1 je shematično predstavljena sobna pršilna naprava označena s sklicevalno številko 1. Naprava je v delovnem stanju, kar se vidi po oznaki III, ki označuje delovno stanje PRHA.
Skica sl. 1 kaže udarni vzvod 2, ki je zasnovan kot kotniški zibalni vzvod (podpora). Ta udarni vzvod ima pročelni, kladivni del 2a, zadaj pa ležajna jezika 2b, ki sta v enem kosu (integralna) z dvema vzvodoma 2c, od katerih ima vsak svoj nos 2d. V ležajna jezika 2b je vgrajeno steblo 3, ki je s svojima koncema vgrajeno v (neprikazano) ohišje.
Nadaljnje steblo 4, do katerega se pride od spodaj, služi kot mesto montaže ležajnega jezika 8b zajezitvene/sprostilne podpore 8. Slednja je na svojem koncu opremljena z nazaj obrnjenim grebenskim elementom 8a.
Grebenski element 8a s svojim izrezom 8c nalega na oporni valj 11, ki je zasnovan kot tulec, kije vrtljivo nameščen na mirujočem steblu 5.
Med stebli 4 in 5 sta vpeti dve vijačni vzmeti 7, ki shranita kinetično energijo za vključitev črpalke pršilnika tržno dosegljive pršilne naprave 50 (CWSAG, Švica).
Pokonci razporejeno zibalno steblo 6 četverokotnega preseka je vstavljeno skozi hrbtni osrednji del lOb trokrakega zibalnega vzvoda 10. Na prihajajoči površini lOa z nosovoma lOd naleže s svojima nosovoma 9a vzmetno obremenjena (vzmet ni prikazana) vračalna podpora 9. Ko se sprostilni vzvod 60, v katerem se konča zgornji konec stebla 6 kvadratnega preseka, zaziba v urni smeri, se zibalni vzvod 10 zavihti vstran. Rezultat tega je, da se pročelni sprostilni nos lOc zibalnega vzvoda 10 dotakne grebenskega elementa 8a in tega odmakne od navpičnice, s čimer - prim. sl. 2 - povzroči, da slednji s svojim izrezom 8c pade na oporni valj 11. Istočasno zibalni vzvod 10 nagne vzmetno obremenjeni udarni vzvod 2 okoli njegovega stebla 3 v poševni položaj.
S skice sl. 1 je s pomočjo skice sl. 2 zlahka razvidno, da grebenski element 8a štrli v zibalno pot sprostilnega nosa lOc, ki zato more nagniti del 8 iz njegovega pokončnega položaja, sl. 2.
Funkcijsko stanje II, predstavljeno na sl. 2, ustreza delovnemu stanju ZAVAROVANO. Sobna pršilna naprava 1 je pripravljena na stanje III, ki ga ponazarja skica sl. 1.
Če se sprostilni vzvod 60 - sl. 1 - s svojim sprostilnim kolesom 61, ki je vrtljivo okoli tečaja 62, zaziba v smeri črtkano narisane puščice (protiurno vrtenje), se vzpostavi delovno stanje ZAPRTO.
Preko stebla 6 se zibalni vzvod 10 tedaj zasuka ven v smeri k opazovalcu; ena od grebensko ubirajočih površin lOa se stakne z levim nosom 2d ene od vzvodnih rok 2c in ob hkratnem napenjanju vzmeti 7 dviga udarni vzvod 2 z njegovim kladivastim delom 2a v zgornji končni položaj. Istočasno je zajezitvena/sprostilna podpora 8 s pomočjo (neprikazane) vzmeti 28 potegnjena na oporni valj 11 in v danem primeru spuščena na ta valj 11, pri čemer se slednjega linijsko dotakne. Na ta način se vzpostavi funkcijsko stanje II, sl. 2.
Karakteristična položaja zibalnega vzvoda lOa-lOc v njegovih možnih ven zavihtenih legah I sta razvidna s sl. 3, s katere je razvidno, da glede na nastavitev sprostilnega vzvoda 60 z njegovim sprostilnim kolesom 61 vzvod 60 vodi k levi ali - po želji - desni vključitvi naprave, tako da zibalni vzvod 10 deluje na levi oziroma desni nos 2d udarnega vzvoda 2 (glej sl. 1).
Zgoraj opisana položaja ustrezata debelo izvlečenim črtam na sl. 3; enako možna položaja pa ustrezata črtadvopikčasto narisanemu položaju zibalnega vzvoda 10 ali njegove grebensko ubirajoče površine lOa.
Nadalje se vidi, da je v teh dveh končnih položajih / vsakokrat nasprotni nos lOd tisti, ki sodeluje z delom vračalne podpore 9.
Primerjava skic sl. 3 in sl. 4 pokaže, da zibalni vzvod 10, ki je razporejen v svojem osrednjem položaju, vzpostavlja delovno stanje PRHA, kije predstavljeno na sl. 1.
Nadaljnja premaknitev vzvoda 60 v smeri, ki je nakazana na sl. 4 (protiurna smer vrtenja), vrne udarni vzvod 2, sl. 2, v njegov vodoravni položaj, kjer spet zavzame lego II, t.j. položaj ZAVAROVANO.
Skici sl. 3 in 4 nadalje kažeta steni 12 naprave skupaj z vodoravnimi ležajnimi tulci 13, razporejenimi v njih, za stebla 3, 5 in 18 (sl. 5). Prav tako je na sl. 3 in 4 predstavljen izrez 12’ za sprejem vratu posode s tekočino za razprševanje.
Nadaljnje podrobnosti, ki zadevajo notranjo zgradbo predmeta izuma, kot tudi različice sprostilnega vzvoda, kije neogiben za delovanje, so razvidni iz sledečih listov skic:
Tudi delni presek, ki ga kaže sl. 5, ponazarja funkcijske sestavine, o katerih je že bil govor. Razen tega se vidi, da je pri kladivastem delu 2a udarnega vzvoda 2 razporejen zamenljiv udarni kos 53, ki je prirejen za vplivanje na običajno pršilno črpalko naprave 50 po načinu udarjanja s kladivom. Nadalje vidimo, da je razporejena vračalna vzmet 28, ki je s svojima koncema na eni strani obešena za steblo 24’, ki je vgrajeno v vrtini 24, na drugi pa za luknjo 29. Na podoben način je med montažnim drogom 17 v vračalni podpori 9 in podobnim drogom 18, vgrajenim v nasprotnih si ležajnih tulcih 13 (sl. 3, 4) v stenah 12 naprave, razporejena vlečna vzmet 19.
Pokončno zibalno steblo 6 kvadratnega preseka je vgrajeno v ležiščna tulca 14 in narejeno vrtljivo s pomočjo ležajnih obročev 14’. Ta ležajna obroča, ki sta kot taka znana, imata notranjo luknjo kvadratnega preseka, ki ustreza steblu 6, na zunaj pa sta valjasta in sta drsno prilagojena tulcema 14.
Stena 12 naprave je povsem zakrita z običajnim pokrovom 12a, tako da so s tem vse sestavine naprave zaščitene.
V steni 12 sta smotrno predvidena montažna izreza 15, tako da se da, če je to treba, napravo privijačiti in pritrditi na mestu namestitve. Razen tega je predviden zaklepalni mehanizem 16, na katerega lahko na znan način vplivamo s pomočjo posebnega ključa.
Posebnega pomena je notranja zasnova dvodelnega sprostilnega vzvoda 60. Iz predstavitve preseka v zgornjem delu skice sl. 5 so razvidne vse bistvene podrobnosti: sprostilno kolo 61 in njegov tečaj 62, sestavljen iz tečajnega vložka 63 in vijaka 64. Na zibalnem steblu 6 je fiksno razporejeno polžno kolo 66, s katerim ubira polž 67, ki ima na obeh koncih vijačni stebli 68. Sprostilni vzvod 60 ima zgornje vzvodno ohišje in spodnje ohišje, ki sta drugo z drugim fiksno zvezani s pomočjo vsaj enega vijaka 65.
Skica sl. 6, kije glede na sl. 5 zasukana, razkriva nadaljnje podrobnosti s skic sl. 1-4; predvsem sta tu vidni dve vzmeti 7, ki sta s svojima koncema obešeni za stebli 4 oziroma 5. Prav tako je razvidna zasnova sten 12 in pokrova 12’.
Skice sl. 7a-7c kažejo udarni vzvod 2 v vseh njegovih podrobnostih. V kladivastem delu 2a je razporejena centrima vrtina 21 za sprejem udarnega dela 53. Vrtino 21 prečka luknja 22 za namestitev zatiča za pritrditev udarnega kosa 53. Prav tako se vidijo vrtini 23 za sprejem stebla 4, vrtina 24 za steblo 24’ za obešenje vračalne vzmeti 28 in vrtina 25 za steblo 3 v ležiščnih jezikih 2b.
Izrez 20, ki ga vidimo na sl. 7a, služi za dostop in obešenje vzmeti 7 na steblo 4 - glej tudi skici sl. 1 in 6.
Kotniški udarni vzvod 2 (glej skici sl. 7b in 7c) je togostno ojačan z rebroma 27 in ga zato lahko mehansko obremenimo.
Zibalni vzvod 10 - skice sl. 8a-8c, kije predstavljen v treh različnih pogledih, je trokrake zasnove, glej sl. 8c. Skozi ta sestavni del poteka luknja lOf kvadratnega preseka, kateri se prilega steblo 6. Predvideni sta dve grebensko ubirajoči površini lOa z nosovoma lOd. Osrednji del lOb ima ojačevalno rebro lOe, ki se konča s sprostilnim nosom lOc.
Tudi zajezi tvena/sprostilna podpora 8 - skice sl. 9a-9c - ima ojačevalno rebro 8e, v kateri se nahaja luknja 8f za vzmet 28 (glej sl. 5). V zgornjem delu podpore 8 je razporejen ležajni jezik 8b, na koncu pa izrez 8c, ki se prilega opornemu valju 11. S topim kotom zasnovan grebenski element 8a je jasno razviden s sl. 9c.
Skice sl. lOa-lOd predstavljajo vračalno podporo 9 v štirih različnih pogledih. Narisna projekcija po sl. lOa kaže dva nosova 9a in med njima izreza 9c in 9e, V izrezu 9e sta vidni dve luknji 9f za vlečni vzmeti 19. Izrez 9c služi za neoviran prehod zibalnega stebla 6 kvadratnega preseka (sl. 1, 2). Zunanja oblika in oblika preseka vračalne podpore 9 sta jasno razvidni s sl. lOa in lOb.
Vračalna podpora 9 je vodena od stebla 3 (sl. 1) v luknji 9b.
Po zaslugi sprostitlega vzvoda 60 (sl. lla-12b), ki je prilagodljiv raznim pogojem, se da predmet izuma zlahka prirediti skoraj vsaki želeni lokaciji.
To je olajšano tudi s samo zasnovo dajalne naprave 50, ki se je kot taka že izkazala, s pomočjo vrtljive, t.j. po smeri pršenja nastavljive šobe 52 v ventilskem telesu 51.
Zasnova sprostilnega vzvoda 60 po skicah sl. lla in lla’ v bistvu ustreza tisti, ki jo kaže sl. 5. Kar je tu poenostavljenega, zadeva zgib 62. Polovici 60’ 60 ohišja vzvoda (skici sl. llb, lic) imata dodatna nosilna obroča 60a, v spodnjem delu 60 pa še orebren obroč 60a’ in v zgornjem delu 60’ dodatne mejnike 60b za polžno kolo 66, ki imajo stikalne nosove 66a. Matična nastavka 60c v spodnji ohišni polovici 60 sta centrirana v sprejemnih grlih 60c’ v ohišni polovici 60’ in služita za primerno združitev s pomočjo vijakov 65.
Orebreni obroč 60a’ po sl. Ilc je uporabljen tudi pri varianti s skic sl. 13a in 13b.
Po skici sl. 13a je ta sprostilni vzvod 60 členjen in se ga da nastaviti za premoščanje večjih sprostitvenih razdalj. V ta namen sta dve zgornji oziroma dve spodnji ohišni polovici 60’ oziroma 60 vzvoda medsebojno vijačno povezani pod želenim kotnim položajem.
Pri omejenih prostorskih danostih, zlasti ko mora biti sprostilni vzvod speljan skozi zgornjo režo vrat, pride v poštev sprostilni vzvod 71’ po skicah sl. 12a in 12b. Tu je zgib 62 vgrajen v jarem 70. Sprostitveno kolo 61’ je manjšega premera in je čisto ploščato, brez slehernih izrezov. Ploski del 71’ vzvoda 71 je tako dimenzioniran, da gre skozi režo zgoraj nad vrati, ne da bi se slednjih dotikal. Sprostitveni vzvod 71 lahko vgradimo na kakršen koli način na nasprotni strani okvira vrat ali na vratih samih.
Možnost univerzalne vgraditve predmeta izuma je jasno razvidna s pomočjo skic sl. 14-16c:
Na sl. 14 je sobna pršilna naprava na običajen način privita k vratnemu krilu 72, tako da vratni šamir 73 gleda v prostor in sprostilni vzvod 60 se dotika vratnega okvira 72’, ko so vrata zaprta. Če se sedaj ročaj 74 vrat odpre na običajni način, se sprosti proces pršenja po sl. 1, kot je predstavljeno na sl. 15.
Za potrebe popolnosti je stena prostora označena s številko 75.
Kot je predstavljeno v skicah sl. 16a-16c, je sobna pršilna naprava 1 pritrjena neposredno na vratno odprtino v steni 75. Tudi vratni šarnir 73 je neposredno priključen k steni 75.
Kljub tem zelo grobim vgraditvenim pogojem se da sprostilni vzvod 60 natančno nastaviti z obračanjem polža 67 s pomočjo vijača, uprijemajočega v zarezo v steblu 68, kot je videti npr. na sl. Ilc. Ne pride do nobene dodatne obrabe, ker se vse nenatančnosti pri zapiranju vrat pretvorijo v kotalno gibanje in s tem v gib/hod sprostilnega vzvoda 60.
Predmet izuma je smotrno narejen iz običajno dosegljive plastike. Z izjemo stebel/osi, delov prenosnika (polža, polžnega kolesa) in pritrdilnih elementov ter vzmeti lahko uporabimo preizkušene in na obrabo odporne polimere.
Zgoraj opisano samozaporno polžno kolo 66 ohranja kotni položaj sprostilnega vzvoda 60 relativno glede na udarni vzvod 2, kot je nastavljen glede na geometrijske pogoje, tako da sobna pršilna naprava lahko obratuje daljši čas brez ponovnega nastavljanja.
S predstavljenimi variantami vzvoda se da praktično rešiti vse v poštev prihajajoče vgraditvene probleme.
Kot največja prednost pa se pojavlja možnost namestitve sobne pršilne naprave 1 na sleherni lokaciji, ne da bi proces pršenja napadalno prizadel ljudi.
Mali sprostitveni in zapiralni momenti, kot so potrebni, v večini primerov dopuščajo naj preprostejšo vgradnjo naprave s priključitvijo s pomočjo dvostransko adhezivnega montažnega traku.
Temu namenu služi tudi nastavitev kota pri sprostilnem vzvodu 60, saj to posredno preko dolžine poti ponovljivo vzpostavlja časovno zakasnitev procesa pršenja relativno glede na sproščanje na osnovi gibanja vrat.
Naprava po izumu očitno ni omejena na uporabo v straniščih in na vključevanje s pomočjo premika vrat. Prav tako jo lahko uporabimo v prostorih, v katerih stojijo kadilci. Prav tako pride v poštev vgraditev sobne pršilne naprave v območjih oken, žaluzij, splakovalnih posod (kotličkov) itd., tako da se proces pršenja vključi po prezračenju prostora ali po splakovanju za potrebe odišavljenja prostora.

Claims (15)

  1. Patentni zahtevki
    1. Sobna pršilna naprava (1) s sprostilnim mehanizmom (2), pri čemer je v sobni pršilni napravi razporejen izdajnik (50), ki ima posodo za ali s tekočino, ki nevtralizira vonj in/ali ki razsmrajuje in ki se jo razprši, pri čemer vrat posode vsebuje ventilsko telo (51) s črpalko in šobo (52), pri čemer je predviden udarni vzvod (2), ki je s pomočjo vsaj ene vzmeti (7) vzmetno podprt v smeri ventilskega telesa (51), in pri čemer je ta udarni vzvod (2) opremljen z zaporno in zajezitveno napravo, značilna po tem, da je predvideno zibalno steblo (6), h kateremu je položajnofiksno priključen zibalni vzvod (10), ki v ven zavihtenem položaju (I) dvigne in zapahne udarni vzvod (2), v vmesnem položaju premakne vzvod (2) v varen položaj (II), medtem ko v položaju mirovanja (III) sprosti vzvod (2) za razprševanje. (Sl. 1)
  2. 2. Sobna pršilna naprava po zahtevku 1, značilna po tem, da je zibalni vzvod (10) zasnovan kot trokrak vzvod, obsegajoč osrednji del (lOb), ki ima na svojem koncu sprostilni nos (lOc) in s katerim sta na obeh straneh in pod pravima kotoma vsakokrat združena grebensko delujoča površina (lOa) in nos (lOb). (Sl. 1; Sl. 8a-8c)
  3. 3. Sobna pršilna naprava po zahtevku 1, značilna po tem, da je udarni vzvod (2) kotniški zibalni vzvod s kladivastim delom (2a), z ležajnima jezikoma (2b), ki sta razporejena na zunanjosti kotniškega območja, pri čemer sta na teh jezikih (2b) razporejeni vzvodni roki (2c) z nosovoma (2d). (S. 1; Sl. 7a-7c)
  4. 4. Sobna pršilna naprava po zahtevku 3, značilna po tem, da je na udarnem vzvodu (2) gibljivo vgrajena zajezitvena/sprostilna podpora (8), ki ima grebenski element (8a) z izrezom (8c). (Sl. 1; Sl. 9a-9c)
  5. 5. Sobna pršilna naprava po zahtevku 4, značilna po tem, da je zajezitvena/sprostilna podpora (8) po eni plati prirejena tako, da jo podpira oporni valj (11), po drugi pa, da slednji sodeluje z njenim izrezom (8c). (Sl. 1; sl. 2)
  6. 6. Sobna pršilna naprava po zahtevku 4, značilna po tem, da se zajezitvena/sprostilna podpora (8) aktivira preko vračalne vzmeti (28), ki zajezitveno/sprostilno podporo (8) vleče k opornemu valju (11) in proti naležnima nosovoma (26) na udarnem vzvodu (2). (Sl. 1; sl. 2; sl. 5)
  7. 7. Sobna pršilna naprava po zahtevku 3, značilna po tem, da je na osi (3) gibljivo nameščena vračalna podpora (9), ki s svojima nosovoma (9a) nekaj časa nalega na vsaj en nos (lOa) in je s pomočjo potezne vzmeti (19) pritisnjena k temu nosu (lOa). (Sl. 5; sl. lOa-lOd)
  8. 8. Sobna pršilna naprava po zahtevku 1, značilna po tem, da ima zibalno steblo (6) mnogokoten presek. (Sl. 1)
  9. 9. Sobna pršilna naprava po zahtevkih 1 in 8, značilna po tem, da je na enem koncu zibalnega stebla (6) razporejen sprostilni vzvod (60), medtem ko je slednji na koncu, oddaljenem od zibalnega stebla (6), opremljen z vrtljivo vgrajenim sprostilnim kolesom (61,61’). (Sl. 1; sl. 12a, 12b)
  10. 10. Sobna pršilna naprava po zahtevku 9, značilna po tem, da je steblo (6) položajnofiksno vloženo v sredo polžnega kolesa (66) in da je v sprostilnem vzvodu (60) na steblu (68), ki se ga od zunaj ročno vrti, fiksno vgrajen polž (67), ki ubira s polžnim kolesom (66). (Sl. 5)
  11. 11. Sobna pršilna naprava po zahtevku 9, značilna po tem, da je sprostilni vzvod (60) zasnovan kot dvodelen vzvod (60’, 60). (Sl. Ila, Ilb)
  12. 12. Sobna pršilna naprava po zahtevku 1, značilna po tem, da je sprostilni vzvod (71) predviden za vgraditev v stensko odprtino in ima vsaj deloma plosk del (71’) nizke konstrukcijske višine. (Sl. 12a, 12b)
  13. 13. Sobna pršilna naprava po zahtevku 9, značilna po tem, da je sprostilni vzvod (60) člensko upogljiv in da je izbrani kotni položaj sprostilnega vzvoda (60) fiksiran z oblikosklepnostjo ohišnih delov (60’, 60). (Sl. 13a, 13b)
  14. 14. Uporaba sobne pršilne naprave iz zahtevka 1 za vgraditev na vratno krilo (72) ali v območje (75) vrat. (Sl. 14; sl. 16a)
  15. 15.
    Uporaba sobne pršilne naprave po zahtevku 14 v straniščih ali umivalnicah.
SI9300548A 1993-10-19 1993-10-19 Sobna pršilna naprava SI9300548A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9300548A SI9300548A (sl) 1993-10-19 1993-10-19 Sobna pršilna naprava

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9300548A SI9300548A (sl) 1993-10-19 1993-10-19 Sobna pršilna naprava

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9300548A true SI9300548A (sl) 1995-04-30

Family

ID=20431265

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9300548A SI9300548A (sl) 1993-10-19 1993-10-19 Sobna pršilna naprava

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9300548A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6520431B2 (en) Emergency eyewash apparatus
US5036620A (en) Safety enhanced pivoting door operator
SI9700044A (en) Holding metal piece for a flap pivoted around the horizontal rotating axis on the top plate of a wardrobe
US4408801A (en) Elevated swivel chair having a movable foot support for locking the chair against swiveling motion
US5864936A (en) Method of providing and installing a door latching structure
EP1288430A3 (de) Antriebs- und Verriegelungsaggregat
US4759577A (en) Door security apparatus
AU676187B2 (en) Environmental spray dispenser and its preferred application
SI9300548A (sl) Sobna pršilna naprava
US4632439A (en) Door latching apparatus
US5511284A (en) Door hold open device
US3936889A (en) Toilet flush mechanism
WO2005017295A1 (en) Window, door or the like comprising a swinging arms assembly with stop means
US5647067A (en) Apparatus for selectively flushing a toilet with either a full or partial tank of water
ES2080035T3 (es) Una bisagra para elementos de puerta y ventana.
KR200190961Y1 (ko) 무동력 자동닫힘구조를 갖는 호이스트용 안전 방호대.
LV11115B (en) Spray Spray Dispenser
LT3701B (en) Room spray dispenser
KR200291939Y1 (ko) 음료토출밸브
HRP931347A2 (en) A room spray dispenser
US382509A (en) Curtain-fixture
DE202005017175U1 (de) Seitlich einschwenkender Fenster-/Türfenstergriff
US97930A (en) Improvement in public urinals
KR950000099Y1 (ko) 문 잠금장치
IT202100032309A1 (it) Dispositivo di guida e controllo dell’apertura di una porta, in particolare per una porta automatica