SI8511689A8 - Naprava za zmanjšanje čelnega upora pri municiji in municija ki je zanjo sposobna - Google Patents

Naprava za zmanjšanje čelnega upora pri municiji in municija ki je zanjo sposobna Download PDF

Info

Publication number
SI8511689A8
SI8511689A8 SI8511689A SI8511689A SI8511689A8 SI 8511689 A8 SI8511689 A8 SI 8511689A8 SI 8511689 A SI8511689 A SI 8511689A SI 8511689 A SI8511689 A SI 8511689A SI 8511689 A8 SI8511689 A8 SI 8511689A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
projectile
housing
base
thread
ammunition
Prior art date
Application number
SI8511689A
Other languages
English (en)
Inventor
Michel Schilling
Marc Reuche
Original Assignee
Bertrand Faure S A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR8416348A external-priority patent/FR2572512B1/fr
Application filed by Bertrand Faure S A filed Critical Bertrand Faure S A
Publication of SI8511689A8 publication Critical patent/SI8511689A8/sl

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Description

Oblast tehnike u koju spada pronalazak
Pronalazak se odnosi na uredaj prilagodljiv svim projektnima i municijama, kao što su artiljerijski projektili, kod kojih se javlja aerodinamički otpor zadnjeg dela, i ima za zadatak da smanji taj otpor, kako bi se u znatnoj meri povecao domet oruda i preciznost gadanja (medunarodna patentna klasifikacija: F 42B 5/00, F 42B 13/267).
Uredaj prema pronalasku sadržan je u zasebnom pakovanju, odvojenom od municije koju oprema, snabdeven svim sistemima i sredstvima neophodnim za dejstvo. Neposredno pre ispaljivanj može se montirati ili ne, zavisno od udaljenosti cilja koji se gada, na koji način se rešava problem diferencijalnog dometa. Tako uredaj prema pronalasku predstavlja pravi kit koji se može u svakom momentu staviti na svaku municiju pripremljenu na vrlo jednostavan način za prijem uredaja.
2.
Tehnički problem
Tehnički problem koji je rešen ovim pronalaskom sastojao se u torne da se ostvari uredaj sa smanjenje otpora municije koji se lako može staviti na postojeci projektil kako bi znatno povecao domet oruda, pri čemu se projektil može, ako se želi smanjenje dometa, ispaljivati i bez uredaja.
%
Stanje tehnike
Da bi se povecao domet kod gadanja projektnima kao što su zrna izbacivana iz artiljerijskih oruda, mogu se koristiti dva načina:
- primena dodatnog potiska,
- primena generatora gasova, poznatog kao base bleed.
U slučaju dodatnog potiska, potisno punjenje je smešteno u komoru unutar projektila. Sagorevanjem u potisnoj komori izaziva se dodatno ubrzanje projektila na njegovoj putanji. Nedostatak ovoga uredaja leži u torne da ubrzanje na početku putanje osetno umanjuje preciznost gadanja. Ovome se pridodaje i znatno povečanje mase projektila, tako da dobitak na dometu nije u srazmeri sa dodatnom potrošnjom energije. Osim toga, kako se dužina projektila ne može neograničeno povecavati iz balističkih razloga i zbog problema pri skladištenju, neizbežno je da sedodavanje potisnog punjenja vrši na štetu korisne zapremine projektila.
3.
Drugi uredaj sastoji se od generatora gasova smeštenog u komori u osnovi projektila. Ovaj generator gasova stavlja se u pogon pomocu odgovarajučeg upaljača, na samom početku leta projektila. Gasovi proizvedeni delovanjem ovog generatora izlaze kroz otvor izveden na komori za sagorevanje u osnovi projektila. Izbacivanje vrelih gasova proizvedenih sagorevanjem ne izaziva nikakvo ubrzanje i ograničeno je na ispunjavanje depresione zone, aerodinamičkog porekla, koja se javlja na zadnjem delu projektila i koja stvara otpor koji u znatoj meri umanjuje domet. Buduci da je na ovaj način neutralisan otpor na zadnjem delu zrna, domet je znatno uvecan. Prednost ovog uredaja leži u torne što se uz pomoč znatno ekonomičnijeg načina izvodenja u odnosu na ranije poznate postiže odgovarajuee povečanje dometa (do 30%). Staviše, kako se povečanje dometa postiže samo ispunjavanjem aerodinamičke šupljine i bez ubrzanja, preciznost gadanja je znatno veča u odnosu na onu koja se postiže dodatnim potiskivanjem zrna.
Ovakav uredaj je opisan u francuskom patentu broj 2 328 93θ·
Taj uredaj je sastavni deo projektila, tako da se ne može od njega odvojiti niti zasebno skladištiti, da bi se mogao, u trenutku gadanja, dodati na projektil. Osim toga, čak i kada hi se ovaj uredaj mogao odvojiti od projektila, projektil se ne bi mogao ispaliti jer njegov zadnji deo ne bi imao mehaničku otpornost dovoljnu za pritisak koji nastaje u cevi oruda iz kojeg se ispaljuje.
4.
Opis rešenja tehničkog problema
Prema pronalasku, uredaj za smanjenje otpora munucije kao što su artiljerijski projektili, koji sadrži pirotehničku smesu kao što je propergol čije sagorevanje proizvodi gasove pod pritiskom najmanje dovoljnim da se popuni podpritisak stvoren na zadnjem kraju municije koji je uzrok njenom otporu, naznačen je time što se sastoji od kucišta u kojem se nalaze pirotehnička smeša i upaljač koji omogučava paljenje smeše, pri čemu je kučište hermetički zatvoreno i sadrži sredstva za učvrščivanje koja sadejstvuju sa odgovarajucim sredstvima za učvrščivanje predvidenim na zadnjem kraju municije, da bi se omogucilo postavljanje kucišta, uz zaptivanje, u svakom momentu a naročito na terenu, na zadnji deo municije, u cilju smanjenja njenog otpora i povečanja dometa.
Cinjenica da je kučište uredaja hermetički zatvoreno
5.
omogučava njegovo uskladištenje u pakovanjima odvojenim od projektila, tako da uredjaj može pričvrstiti, u svakom trenutku, na zadnji deo klasičnog projektila naročito na samorn poligonu.
Tako je, u slučaju artiljerijskog zrna, moguče doneti na licu mesta odluku, da li je neophodno,.u zavisnosti, od željenog dometa, dodati uredjaj na zadnji deo projektila.
Uredjaj prema pronalasku koji je prilagodljiv postoječim projektnima uz pomoč neznatne izmene na njihovom zadnjem delu, omogučava, dakle, povečanje njihovog dometa, dozvoljavajuči nesmetano ispitivanje projektila nezavisno od uredjaja kada ovo povečanje dometa nije ne ophodno.
Tako, činjenica da se projektil može ispaliti bez uredjaja prema pronalasku, u slučaju hica normalnog dometa, omogučava znatne uštede. Pronalazak, prema torne, omogučava podešavanje dometa, ne samo pomoču jačine punjenja, nišanskog ugla, več i dodavanjem, u izvesnim slučajevima uredjaja prema pronalasku. Ove mogučnosti nisu postojale u slučaju francuskog patenta 2 528 953.
6.
Prema jednoj poželjnoj verziji, pronalaska, kucište, na površini koja dolazi u kontakt sa zadnjon stranom raunicije poklopac hermetički pričvrščen za kučište.
Ovaj poklopac štiti unutrašnjost kučišta od mehaničkih i atmosferskih uticaja. btaviše, buduci da se poklopac pripija uz zadnju stranu projektila, nema-bojazni da ce se on deformisati prilikom. ispaljivanja pod uticajem diferencijalnih pritisaka nastalih sa obeju strana ovog poklopca, što bi vodilo neizbežnem uništenju uredjaja.
Prema najpodesnijoj varijanti pronalaska, upaljač je pričvrščen na unutrašnju površinu ovog poklopca.
Tako je upaljač savršeno zaštičen poklopcem kučišta, Osim toga, ovaj poklopac poseduje površinu koja je savrseno ravna, bez izbočina i koja odlično naleze na donju stranu. projektila.
Pronalazak takodje ljerijski projektil sa pronalaskom radi ima u vidu municiju kao što jo artisposoban da primi uredjaj saglasan umanjenja otpora.
Zadnji deo ovakve municije sadrži sredstva za pričvrščivanje koja omogučavaju da se bez ikakvih prethednih priprema pričvrsti kučište uredjaja. sredstva za pričvrščivanje su takva tvo ne ometa ispaljivanje projektila Ijen uredjajea prema pronalasku.
Razumljivo, ova da njihovo prisuskada on nije onremDruga svojstva i prednosti pojaviče se u sledečem opisu.
Ra priloženim črtečima, koji su dati u svojstvu primera koji ne ograničava:
projekt4 ία
- Slika 1 je izgled sa delimičnim podužnim presekom zrna sa Šupljom osnovom opremljenog uredjajem prema
V pronalasku.
- Slika 2 je podužni presek u večoj razmeri uredjaja prema pronalasku odvojenog od zrna.
- Slika 3 je analogna slici 1, pri Čemu zrno ima punu osnovu.
- Slika 4 je analogna slici 2, ali pokazuje uredjaj prema pronalasku odvojen od zrna sa punom osnovom.
- Slika 5 je analogna slici 1, pri čemu je uredjaj prema pronalasku odstranjen i zamenjen prstenom osnove zrna
- Slika 6 je analogna slici 3 pri čemu je uredjaj prema pronalasku skinuf i aamenjen prstenom p?, .čvrž cenim na osnovu zrna.
k'a slikama oa 1 do 4, uredjaj sa I?ro5giferi'd d cije kao što je amoVod 155 mm sr u koje je zatvorena pirotehnička propergola 3 u kome je\ izveden al
Ijac 6 koji omogučava aktiviranje ove smese \
te 2 hermetički zatvoreno\i sadrži sredstva sman jer, je o t po ra munistoji se od kučižta 2 smesa kao sto je blok sijalni kanal 4 i upaOvo kučišza uevrščivanje koja saradjuju sa dopunskim pco-jekbt‘[>&.
na zadnjem delu raunicije da ki se sredstvima izvedenim omogučilo hermetičko p r i lag o d j avar. j e čito na terenu, tog kučišta 2, υ na zadnju stranu svakom trenutku, naropropc i fc n uni c i j e, kak o bi se smanjio otpor i povecao domet.
ka slikama 2 i 4 vidi se da kučište 2 sadrži sa strane koja naleže na zadnju stranu municije 1, otvor S za /
izbacivanje gasova nastalih prilikom sagorevanja bloka od propergola 3. Ovaj otvor hermetički je zatvoren čepom 9 koji je uništiv pod pritiskom nastalim u cevi cru dja kojim se ispaljuje municija. 1. Nepropustljivost izmedju čepa 9 i otvora 8 postiže se pomoču torusnog spoja 9a.
Osim toga na slikama 2 i 4 vidi se da su strane bloka od propergola 5 koje nalešu na poklopac 5, 5a, na bočne zidove i zadnji deo kučišta 2 pokrivene slojem inhi· bitora sagorevanja 3a.
Sa svoje strane, upaljae 6 sadrži na strani prema aksijalnorn kanalu 4 bloka od propergola 3 otvore Ga. da bi se omogučilo paljenje pirotehničke smese sadršane u upaljaču G pomoču sagorelih gasova nastalih ispaljivanjem barutnog punjenja.
Poklopac 5, 5a kučišta 2 poseduje površinu koja odgovara površini la, lb osnove municije, kako bi poklopac 2 prianjao uz osnovu municije kada je kučište 2 pričvrščeno na municiju, k s; o što je naznačeno na slikama 1 i 3.
7. a slikama lip, vidi se, osim toga, da su spoljna površina kučišta 2, i sredstva sa učvrščivanje municije 1, takve da, kada je kučište 2 pričvrščeno na municiju, nema diskontinuiteta izmedju njih.
Kod načina izvodjenja prema slici 1, uredjaj prema pronalasku prilagodjen je zrnu sa šupljom osnovom defini/ - ----sanom ravnom površinom la ograničenom cilindričnom čašicom lc. Na slikama 1 i 2 vidi se da poklopac 5 kučišta ima oblik koji odgovara unutrašnjoj površini šupije osnove srna kako bi se mogao uglaviti u tu šupljinu. Ovaj poklopac 5 hermetički je zavaren po ivici kučišta.
Osim toga, kubiste 2 poseduje, na svom kraju navoj 10 koji odgovara loži 11 urezanoj na unutrašnjoj bočnoj strani čašice lc koja formira šuplji donji'deo zrna^ «
Kubiste 2 poseduje, na svojoj spoljnoj površini blizu navoja 10, rub 12 koji še naslanja na ivicu čašice lc koja formira šuplji deo dna zrna 1.
Vred jaj prikazan aa slici 4 odgovara zrnu .sa run im do~ nji;:,· delom (videti sliku 3). Poklopac 5a kučišta 2 poseduje u tu svrhu prstenastu čašicu 5b okrenutu na spolj nu stranu kucišta, pri čemu ova čašica 5b poseduje navoj 13 na svojoj spoljnoj strani koji ide na.lozu 14 načinje nu na kraju zrna, kao što pokazuje slika 3. Ova čašica 5b poseduje navoj 13a pričvrščen na lozu 14a kučišta 2.
Kunicija predstavljena na slikama 1 i 3 poseduje zadnji deosa sredstvima za pričvrščivanje koja omogucavaju pričvršbivanje, u svakom trenutku, bez ikakve pripreme ili izmene, kučišta 2 uredjaja prema pronalasku.
11.
Zrno^.,1 prikazano na slici 5 identično je onom sa slike 1. čašica lc nosi, uroesto uredjaja prema pronalasku, prsten 15 iste dušine kao i kučište 2. Ovaj se prsten 15 može pričvrstiti na zadnji deo zrna 1 prilikom ispaljivanja bez uredjaja prema pronalasku.
Srno prikazano na slici 3 poseduje sušen zadnji deo 16 i punu osnovu na koju je pričvrščen uredjaj prema pronalasku, pri čemu ovaj -sušeni deo obrazuje diskontinuitet izmedju zrna i kučišta 2. Ovaj diskontinuitet popunjava se prstenom 17 postavljenim na zrno pre pričvršči vanja uredjaja.
ϋ slučaju slike 6, zrno kao u rešenju prema slici 3, poseduje sušen zadnji deo 16 i punu odnosu, sposobne da prime uredjaj. U slučaju kada uredjaj nije pričvrščen za zrno, na sušeni deo 16 i na osnovu zrna montiran je prsten 18 čiji je spoljni profil takav da vrača zrnu njegov Originalni profil.
Tako je zahvaljujuči pronalasku moguče prilagoditi bilo kojoj vrsti municije uredjaj koji omogučava povečanje dometa. i.’a taj način je moguče, izuzetno ekonomično revalorizovanje zrna starije koncepcije sa manjim dometom.
12.
Osim toga uredjaj omogučava znatno povečanje dometa zrna klasične koncepcije, a da pri tom uredjaj ne uvečava bitno težinu projektila. Uostalom, buduči da se uredjaj prema pronalasku skladišti u zasebnom pakovar.ju odvojenom od projektila, ovaj uredjaj ne utiče niraalo na uslove transporta i rukovanja projektilima.
Oahvaljujuči pronalasku, municija zadržava mogučnost israljivanja bez uredjaja. Ukoliko se, na bojnom polju Seli dostici cilj koji se nalazi van normalnog raaksimalnog dometa projektila, dovoljno je skinuti protenove 15 ili 18 sa osnove zrna i postaviti uredjaj prema prcnslasku. Ovaj postupak lako izvodi osoblje bez ikakve posebne stručnosti. dtaviše ova radnja ne utiče bitno na vreme potrebno za pripremu municije za ispaljivan je.
Osim toga, buduči da se sama municija i uredjaj prema pronalasku odvojeno čuvaju, odvaja se eksploziv od same municije i propergol od uredjaja, što omogučava srna· njenje rizika i olakSava čuvanje zaliha.
Otaviče, moguče je predvideti za svaku municiju ceo
-3.
dijapason uredjaja sa kucistima 2 raslioitih koja sadrže različita pirotehnička punjenja, se mogao menjati domet municije.
dimenzij kako bi
Razumljivo je da pronalazak nije ograničen na primere koji su ovde izneti i na kojima se može izvršiti niz promena a da se ne izadje iz okvira pronalaska.
Tako se pronalazak ne odnosi samo na artiljerijska srna, vec se može primeniti na sve vrste municija kod kojih se javlja otpor bez obzira na kalibar.
Csim toga, načini pričvršcivanja uredjaja prema prona lasku na zadnji deo municije mogu se razlikovati od onih koji su ovde opisani i mogu se sastojati od sistema na bajonet ili slično, ali pod uslovom da omogu ce spoj koji je dovoljno solidan i hermetičan da bi odoleo pritisku koji nastaje pri ispaljivanju.
btaviče, deo pirotehničke smese sadrŽane u kucištu 2 može se zamesiti trasiranim barutom kako bi se mogla pratiti putanja projektila.

Claims (12)

  1. PATENTNI ZAHTEVI
    1. Uredjaj za smanjenje otpora kod projektila, kao što su artilje rijski projektili i druga municija, koji sadrži pirotehničku smesu kao što je propergol cije sagorevanje stvara gasove pod pritiskom najmanje dovoljnim za popunjavanje podpritiska nastalog na zadnjem kraju projektila koji je uzrok njegovog otpota, naznačen time, što je u kučište (2) smeŠtena pirotehnička smesa (3) i upaljač (6), pri čemu je kucište (2) navojima (10, 13; 11, 14) hermetički povezano sa projektilom (1).
  2. 2. Uredjaj prema zahtevu 1, naznačen time, što kučište (2), na strani koja naleze na zadnju stranu projektila (1), poseduje poklopac (5, 5a) hermetički pričvrščen za kučište (2).
  3. 3. Uredjaj prema zahtevu 2, naznačen time, što je upaljač (6) pričvrščen uz unutrašnju stranu poklopca (5, 5a).
  4. 4. Uredjaj prema bilo kojem od zahteva 1 do 3, naznačen time, što kučište (2) na suprotnoj strani od one koja naleze na zadnju stranu projektila (1) sadrži otvor (8) hermetički zatvoren čepom (9) uništivim pod pritiskom.
  5. 5. Uredjaj prema jednom od zahteva 2 do 4, naznačen time, što poklopac (5, 5a) kučišta (2) ima površinu koja odgovara površini (la, lb) osnove projektila (1).
    15.
  6. 6. Uredjaj prema jednom od zahteva 1 do 5, naznačen time, što spoljna površina kučišta (2) kontinualno prati spoljnu površinu projektila (1).
  7. 7. Uredjaj prema jednom od zahteva 2 do 6, naznačen time, što poklopac (5) po obliku odgovara šupljoj osnovi (la) projektila (1).
  8. 8. Uredjaj prema zahtevu 7, naznačen time, što je navoj (11), koji odgovara navoju (10) na kučistu (2), izveden na bočnoj unutrašnjoj strani šuplje osnove (la).
  9. 9. Uredjaj prema zahtevu 8, naznačen time, što kučište (2) na svojoj spoljnoj površini u bližini navoja (10) poseduje prstenasti rub (12) koji naleze na rub spoljne čašice (lc) koja obrazuje šuplju osnovu (la) projektila (1).
  10. 10. Uredjaj prema jednom od zahteva 1 do 6, naznačen time, što poklopac (5a) kučišta (2) sadrži prstenastu čašicu (5b) okrenutu prema spoljnom delu kučišta (2), pri čemu čašica (5b) na svojoj unutrašnjoj strani poseduje navoj (13) koji odgovara navoju (14) izvedenom na obodu osnove (lb) projektila (1).
  11. 11. Projektil koji sadrži uredjaj prema jednom od zahteva 1 do 10, koji poseduje suženi zadnji deo 16 i punu osnovu lb na koju je pričvrščen uredjaj, pri čemu suženi deo lb obrazuje prekid kontinuiteta izmedju projektila 1 i uredjaja, naznačen time, što je pomenuti prekid kontinuiteta popunjen prstenom (17).
    16.
  12. 12. Projektil prema zahtevu 10, sa sušenim zadnjim delom 16 i punom osnovom lb prilagodjenim za prijem uredjaja, naznačen time, što je na sušeni deo (16) i na osnovu (lb) montiran prsten (18) čiji je spoljni profil oblikovan da nastavlja spoljni oblik projektila (1).
SI8511689A 1984-10-25 1985-10-25 Naprava za zmanjšanje čelnega upora pri municiji in municija ki je zanjo sposobna SI8511689A8 (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8416348A FR2572512B1 (fr) 1984-10-25 1984-10-25 Dispositif, adaptable sur engins ou munitions, tels que projectiles d'artillerie, destine a reduire leur trainee de culot
YU1689/85A YU45004B (en) 1984-10-25 1985-10-25 Device for decreasing front resistance of projectiles

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8511689A8 true SI8511689A8 (sl) 1996-06-30

Family

ID=26224220

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8511689A SI8511689A8 (sl) 1984-10-25 1985-10-25 Naprava za zmanjšanje čelnega upora pri municiji in municija ki je zanjo sposobna

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI8511689A8 (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11402187B2 (en) Polymer projectile having an integrated driving band
KR100863829B1 (ko) 발사체 발사 장치
KR100706484B1 (ko) 레이더 교란용 이미지 형성 방법 및 장치
US3482516A (en) Caseless cartridges having the projectile housed in the propellant charge
US4712465A (en) Dual purpose gun barrel for spin stabilized or fin stabilized projectiles and gun launched rockets
US8546736B2 (en) Modular guided projectile
FI84858B (fi) System foer minskning av bromningseffekten pao en artilleriprojektil.
US9494393B1 (en) Low foreign object damage (FOD) weighted nose decoy flare
US3167016A (en) Rocket propelled missile
US11385034B2 (en) Ammunition cartridge
US5107768A (en) Projectile having an interior space and a method of protection thereof
KR101839193B1 (ko) 다발형 추진제 고정장치 및 이의 제조방법
GB1605324A (en) A launching projectile for electromagnetic decoys
RU96943U1 (ru) Артиллерийский малокалиберный патрон
US10527393B1 (en) Medium caliber high kinetic energy round with tracer and self-destruct mechanism
SI8511689A8 (sl) Naprava za zmanjšanje čelnega upora pri municiji in municija ki je zanjo sposobna
KR20220113970A (ko) 발사체용 브레이크 장치
RU2108536C1 (ru) Унитарный патрон
RU2288432C1 (ru) Зенитная ракета-мишень
RU2422757C1 (ru) Артиллерийский малокалиберный патрон
RU2247932C1 (ru) Способ запуска реактивного снаряда и комплекс вооружения для его реализации
Salwan Conventional Armaments for coming decades.