SI24460A - Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema in postopek uporabe le-te - Google Patents

Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema in postopek uporabe le-te Download PDF

Info

Publication number
SI24460A
SI24460A SI201300287A SI201300287A SI24460A SI 24460 A SI24460 A SI 24460A SI 201300287 A SI201300287 A SI 201300287A SI 201300287 A SI201300287 A SI 201300287A SI 24460 A SI24460 A SI 24460A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
patient
screen
nervous system
palm
sliding surface
Prior art date
Application number
SI201300287A
Other languages
English (en)
Inventor
Obrad DabiÄŤ
Original Assignee
Dabić Obrad
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dabić Obrad filed Critical Dabić Obrad
Priority to SI201300287A priority Critical patent/SI24460A/sl
Publication of SI24460A publication Critical patent/SI24460A/sl

Links

Landscapes

  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

Problem, ki ga rešuje izum, je konstrukcija naprave in izvedba postopka njene uporabe, ki bo omogočal zanesljivo diagnozo prizadetosti perifernega živčnega sistema tako na stopalih kot tudi na dlaneh pacienta. Na polprosojnem ekranu (1), ki preprečuje, da bi pacient lahko videl, kaj počne diagnostik, se tako poleg slik stopal (3A, 3B) nahajajo tudi slike dlani (4A, 4B). V ekranu (1) je oblikovana odprtina za vstavitev roke (10), ki se po vstavitvi zakrije do pacientovega zapestja z drsno ploskvijo (11). Diagnostik z monofilamentom iz spirale (15), ki je narejena iz vzmetnega jekla, pritiska na točke pacientovih dlani, pacient pa s prosto roko s svetilko na dotik (6) na slikah dlani (4A, 4B) kaže točke (5), kjer je zaznal dotik.

Description

NAPRAVA ZA KLINIČNI PREGLED PERIFERNEGA ŽIVČNEGA SISTEMA IN POSTOPEK UPORABE LE-TE
Predmet izuma
Predmet izuma je naprava, ki se uporablja za diagnozo prizadetosti perifernega živčnega sistema na dlaneh in stopalih ter njena uporaba. Natančneje, gre za napravo (in njeno uporabo), s katero testiramo zaščitno občutljivost oz. potencialno okvarjenost perifernega živčnega sistema na stopalih in dlaneh bolnikov, zlasti diabetičnih bolnikov. Periferni živčni sistem sestavljajo vsi živci zunaj možganov in hrbtenjače. Številni živci se začnejo v hrbtenjači in se raztezajo do prstov na rokah in nogah. Sladkorna bolezen lahko te živce okvari. Pri nekaterih bolnikih s sladkorno boleznijo lahko okvara napreduje do zelo bolečega stanja, ki se imenuje boleča diabetična periferna nevropatija. Včasih jo imenujejo tudi diabetična živčna bolečina. Diabetična periferna nevropatija lahko resno okvari živce v stopalih in dlaneh, kar lahko vodi do izgube občutka, kar pomeni, da pacient ne občuti takoj, če si poškoduje okončine, zato se na njih lahko pojavijo razjede, okužbe ali deformacije. Tudi mravljinčasta stopala so lahko znak periferne nevropatije. Poleg diabetesa okvaro perifernih živcev pa povzročajo tudi drugi dejavniki, kot so alkohol, kajenje, okvara hrbtenice ipd. Zlasti pri diabetikih pa je testiranje okvarjenosti perifernega živčevja nujno, saj sicer lahko prepozno odkrit problem rešujemo le z amputacijo okončin. Izum omogoča natančno, hitro in zanesljivo določanje področij na stopalu ali dlani, na katerih so živci okvarjeni ali pa so že popolnoma odpovedali.
Tehnični problem
Tehnični problem, ki ga predloženi izum rešuje, je konstrukcija in izvedba takšne naprave, ki bo omogočala natančno, nedvoumno in hitro postavljanje diagnoze prizadetosti perifernega živčnega sistema na rokah in nogah pacienta, tudi v primeru, da je pacient gluhonem ali da govori drugačen jezik kot diagnostik. Zanesljivost pri postavljanju diagnoze je rešena s takšno zasnovo izuma in postopkom njegove uporabe, da pacient ne more videti, katerih delov dlani in stopal se dotika diagnostik.
Znano stanje tehnike
Najenostavnejši pregled perifernega živčnega sistema na stopalih je, da se zdravnik ali medicinska sestra dotika kritičnih con na stopalu z vato ali z v namene pregleda posebej zasnovano mikro palico (monofilamentom) s silo pritiska 5-10 gramov. Pri tem sprašuje pacienta, če občuti dotik in kje je ta lokacijsko. Pacient ponavadi vidi, kaj počne zdravnik in je dostikrat v dilemi, ali je nekaj dejansko čutil, prav tako je zmeden glede tega, kaj je treba povedati, tudi zaradi fenomena bele halje.
Poleg tega se je včasih uporabljala metoda, da je bil pacient zakrit za špansko steno in je na vprašanja diagnostika odgovarjal o mestih dotika. Samo dejstvo, da je potrebno postaviti več vprašanj, če pacient čuti dotik in kje je ta dotik, ne zagotavlja preciznega odgovora, tako, da tudi zdravnik ni popolnoma prepričan o morebitnih okvarah živčnega sistema in je včasih možna napačna diagnoza. Toda napačna diagnoza v primeru diabetesa pogosto pomeni po določenem času amputacijo prizadetega dela stopala.
Izum po patentu EP 1518497 in iz njega izhajajoč produkt za testiranje perifernega živčnega sistema na stopalih, ki ga uporablja več bolnišnic, naštete probleme učinkovito rešuje, vendar je skonstruiran le za testiranje živčnega sistema nog. Potrebe zdravnikov pri delu s pacienti pa so pokazale, da bi bilo potrebno na enako učinkovit način testirati tudi periferni živčni sistem na dlaneh. Pričujoči izum zato predstavlja učinkovito in poceni nadgradnjo naprave za testiranje diabetičnega stopala.
Za testiranje perifernega živčnega sistema stopal se trenutno uporablja klasični SemmesVVeinsteinov monofilament. Njegov problem je, da se dotikalna nitka, ki je narejena iz plastične mase, hitro utrudi, zato ima izdelek kratko življenjsko dobo.
Pričujoči izum zato vključuje tudi drugačen monofilament, katerega bistvo je spirala iz vzmetnega jekla, ki ima daljšo življenjsko dobo.
Rešitev tehničnega problema
Napravo za pregled perifernega živčnega sistema dlani in stopal po izumu sestavlja polprozorna plošča - ekran, na katero sta levo in desno pritrjeni dve plošči s slikami stopal in dlani. Ta ekran si pacient postavi v naročje. Polprozorna plošča onemogoča pacientu, da bi videl, kaj dela zdravnik, hkrati pa omogoča zdravniku, da natančno vidi, na katere točke dlani ali stopal na ekranu je s svetlečim telesom z druge strani ekrana pokazal pacient.
Na sredini med slikama je v ekranu izrezana odprtina, v katero pacient vstavi dlan. Ta odprtina se s premičnim delom - drsno ploskvijo, ki poteka po vodilih, zakrije do širine zapestja, zato da pacient ne more gledati skozi odprt prostor ob roki. S prosto roko pacient s svetilko kaže na točke dlani na ekranu, ki jih je čutil ob dotiku zdravnika.
Izum bo podrobneje obrazložen na osnovi izvedbenega primera in slik, ki kažejo.
Sl. 1: Frontalni pogled na izum, pri katerem je drsna ploskev pomaknjena navzgor Sl. 2: Frontalni pogled na izum, pri katerem je drsna ploskev pomaknjena navzdol Sl. 3: Stranski pogled na monofilament
Sl. 4: Sestavni deli svetilke na dotik v prečnem prerezu
Napravo za pregled perifernega živčnega sistema dlani in stopal, ki je prikazana na sl. 1 in sl. 2, sestavljajo polprozorni ekran 1, dve plošči s slikami stopala in dlani 2A in 2B, na katerih so slike stopal 3A in 3B in slike dlani 4A in 4B, na katerih so označena kritična mesta za preizkus 5. Ekran 1 je spojen s ploščama 2A in 2B s spojnimi elementi 9. Na sredini med ploščama 2A in 2B je v ekranu 1 izrezana oziroma oblikovana odprtina za roko 10, ki se po vstavitvi pacientove roke zapre z drsno ploskvijo 11, ki se premika navzgor in navzdol po vodilih 12A in 12B, in ima polkrožni zaključek, zato da objame pacientovo zapestje. Na vrhu in na dnu vodil 12A in 12B se nahajata zapori 13' in 13, ki preprečujeta, da bi drsna ploskev zdrsnila z vodil 12A oziroma 12B.
Značilnost plošč 2A in 2B, ki sta levo in desno pritrjeni na ekran 1, je, da sta dimenzijsko enaki. Na plošči 2A se nahajata sliki stopala 3A in dlani 4A, na plošči 2B pa se nahajata sliki 3B in 4B. Značilnost slik 3A in 3B je, da sta v zrcalni simetriji, prav tako sta zrcalni sliki 4A in 4B, saj sta tudi leva in desna polovica človeškega telesa zrcalni.
Svetilka na dotik 6, prikazana na sl. 4, ima gibljivo cev 6A in lučko (led diodo) 8. V kompletu je tudi klasična svetilka 7, ki je prav tako opremljena z led diodo. Led diodo uporabljamo, ker bi premočna svetloba žarnice zelo kvarno vplivala na oči diagnostika.
Za zaslon 1 in plošči 2A in 2B, ki sta pritrjeni nanj, je potrebno uporabiti material, ki je za svetlobo delno prepusten. To omogoča, da pacient ne vidi, kaj počne diagnostik, hkrati pa diagnostik lahko vidi, kateri del slik 3A ali 3B ali 4A ali 4B je pacient na svoji strani ekrana 1 osvetlil s svetilko 6. Za drsno ploskev 11 pa ni nujno, da uporabimo za svetlobo polprepusten material, lahko je tudi popolnoma neprepusten, v vsakem primeru pa ne sme biti popolnoma prepusten, saj bi pacient v tem primeru z opazovanjem skozi odprtino 10 lahko še vedno spremljal poteze diagnostika.
Pregled stopal in dlani z namenom testiranja perifernega živčnega sistema s predloženo konstrukcijsko rešitvijo je enostaven, saj se pacient usede na stol in si pri tem položi ekran 1, na katerem so vsi pripadajoči deli, v naročje. V eni roki ima svetilko na dotik 6. Med diagnostikom (zdravnikom, medicinsko sestro), ki stoji ali sedi na nasprotni strani, in pacientom je ekran 1, tako, da pacient ne vidi, kaj počne diagnostik. Ko se diagnostik dotakne določene točke na stopalu z monofilamentom ali sorodno pripravo s silo 5-10 gramov, bo pacient, če nima okvarjenega perifernega živčnega sistema, občutil dotik. Monofilament, prikazan na sl. 3, ima nosilec 14, na katerem je pritrjena spirala 15, ki je narejena iz vzmetnega jekla. Spirala je primernega premera in ustrezne debeline vzmetne žice, tako da dosežemo predpisano silo pritiska približno 10 g. Na koncu spirale je kroglica 16, da ima pacient prijetnejši občutek ob dotiku, torej, da nima občutka zbadanja. S to konstrukcijo dosežemo kvalitetno napravo, ki ima dolgo življenjsko dobo.
Pacient se odzove tako, da na ekranu 1 na sliki stopal 3A ali 3B - odvisno od tega, ali zdravnik pregleduje levo ali desno nogo - s svetilko pokaže točko, ki se je je dotaknil diagnostik.
V primeru pregleda dlani pacient najprej potisne navzgor drsno ploskev 11, tako da se pokaže cela odprtina v ekranu 10, v katero vstavi roko in nato drsno ploskev 11 potisne navzdol, tako da objame zgornji del pacientovega zapestja. S prosto roko na ekranu na eni od slik dlani 4A ali 4B - glede na to, katera roka je pripravljena za pregledovanje - s svetilko 6 kaže točke, ki se jih je dotaknil diagnostik.
Če pa se pacient ne odzove na dotik ali pokaže napačne točke 5 na slikah 3A, 3B, 4A ali 4B, je vzrok lahko okvara perifernega živčnega sistema, lahko pa gre tudi za okvaro centralnega živčnega sistema. Lahko je prestal veliko hipoglikemij. Kot je že znano, pogoste in globoke hipoglikemije nezadržno in neusmiljeno uničujejo sive celice v možganski masi. Pri tem je pacient tudi nesposoben opravljati najbolj enostavne operacije, kot je vsakič rahlo pritisniti s svetilko na ekran, da se pokaže svetloba iz svetilke.
V tem primeru mu za pregled ponudimo klasično svetilko 7, ki jo vklopimo pred pregledom in sveti do konca pregleda. Pri tem mora biti diagnostik bolj pozoren na kretnje pacienta in nadaljuje testiranje.
Prednosti naprave in postopka uporabe po izumu
Prednosti, ki jih ponujata opisana naprava in postopek, so:
- Naprava omogoča pregled stopal in dlani hkrati.
- Hitrost pregleda pacienta je neprimerno večja v primerjavi s prejšnjimi načini pregleda.
- Zanesljivost te metode je zelo pomembna, ker zagotovo ugotovimo, ali pacient ima okvare ali jih nima.
- Metoda je zelo enostavna in zanesljiva, uporabljajo jo lahko tudi tisti, ki nimajo medicinske izobrazbe: poleg zdravstvenega osebja tudi prostovoljci, študenti višjih letnikov medicinske fakultete in družina ali prijatelji diabetikov. Podatke potem posredujejo zdravstvenemu osebju.
- Poleg naprave po izumu se lahko uporablja standardna metoda ugotavljanja diabetesa z glukometrom in z infrardečo kamero ali infrardečim termometrom. S kombinacijo teh metod zanesljivo ugotovimo pacienta, ki potrebuje takojšnjo medicinsko pomoč.
- Metoda se obnese tudi, če zdravnik in pacient ne govorita istega jezika ali je pacient gluhonem ali pa je prestal možgansko kap.
- Pozornost pacienta je usmerjena na pričakovani dražljaj in ne premišljuje o fenomenu bele halje, ker pač gleda v ekran.
- Cena naprave je nizka, ker je večinoma izdelana iz poceni plastične mase in standardnih delov, ki na trgu že obstajajo.
- Pri množični uporabi bi v veliki meri preprečili posledice grozeče pandemije diabetesa, ki se je po nekaterih virih že začela, saj se ocenjuje, da bo čez 10 let na svetu že pol milijarde diabetikov. Število diabetikov strmo narašča tudi zaradi krize, vojn in siromaštva, s tem pa se povečuje invalidnost in prezgodnja smrt povsod po svetu.

Claims (8)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema, namenjena testiranju dlani in stopal s monofilamentom ali sorodno pripravo za pritiskanje na želena področja telesa, in sestavljena iz za svetlobo delno prepustnega zaslona (1), na katerem so pritrjene plošče s slikami (2A, 2B), na katerih pacient s svetilko (6, 7) pokaže na točke testiranja (5), ki jih ob dotiku z monofilamentom čuti, označena s tem, da se na zaslonu (1) na ploščah s slikami (2A, 2B) poleg slik stopal (3A, 3B) oziroma prednostno nad njimi nahajajo tudi slike dlani (4A, 4B), na katerih so označena kritična mesta za preizkus (5) da je v zaslonu (1) izrezana odprtina (10), ki je oblikovana tako, da pacient lahko skozi njo potisne dlan, po vstavitvi pacientove dlani pa se odprtina (10) delno zapre z drsno ploskvijo (11), ki se premika navzgor in navzdol po vodilih (12A, 12B) in ima polkrožni zaključek, zato da objame pacientovo zapestje.
  2. 2. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da je drsna ploskev (11) zgrajena iz neprosojnega ali polprosojnega materiala, zato da pacient ne more opazovati, kaj dela diagnostik.
  3. 3. Naprava po zahtevkih 1 in 2, označena s tem, da se na vrhu in na dnu vodil (12A, 12B) nahajata zapori (13’, 13), ki preprečujeta, da bi drsna ploskev (11) zdrsnila z vodil (12A, 12B).
  4. 4. Naprava po zahtevkih 1 do 3, označena s tem, da sta sliki stopal (3A, 3B), kot tudi sliki dlani (4A, 4B) zrcalno simetrični.
  5. 5. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, da monofilament sestavlja nosilec (14), na katerem je pritrjena spirala (15), ki je narejena iz vzmetnega jekla, je primernega premera in ustrezne debeline vzmetne žice, tako da dosežemo predpisano silo pritiska približno 10 g, na koncu spirale pa je kroglica (16), ki omogoča prijetnejši dotik.
  6. 6. Uporaba naprave za klinični pregled perifernega živčnega sistema, označena s tem, da pacient drži v naročju ekran (1) s pripadajoči deli, v eni roki ima svetilko na dotik (6) in v primeru pregleda dlani najprej potisne navzgor drsno ploskev (11), tako da se pokaže cela odprtina v ekranu (10), v katero vstavi roko in nato drsno ploskev (11) potisne navzdol, tako da objame zgornji del pacientovega zapestja, nato s prosto roko na ekranu na eni od slik dlani (4A, 4B) - glede na to, katera roka je pripravljena za pregledovanje - s svetilko (6) kaže točke (5), ki se jih je z monofilamentom dotaknil diagnostik.
  7. 7. Uporaba naprave po zahtevku 6, označena s tem, da v primeru hude okvare živčnega sistema, ko pacient ne more uporabljati svetilke na dotik (6), uporabi klasično svetilko (7), ki sejo vklopi pred pregledom in sveti do konca pregleda.
  8. 8. Uporaba naprave po zahtevku 6, označena s tem, da je to metodo mogoče kombinirati z glukometorm in infrardečo kamero ali infrardečim termometrom in s tem zanesljivo in pravočasno ugotoviti pacienta v začetni fazi bolezni in mu nato ustrezno pomagati, da se bolezen ne razvije do konca.
SI201300287A 2013-09-24 2013-09-24 Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema in postopek uporabe le-te SI24460A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201300287A SI24460A (sl) 2013-09-24 2013-09-24 Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema in postopek uporabe le-te

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI201300287A SI24460A (sl) 2013-09-24 2013-09-24 Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema in postopek uporabe le-te

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI24460A true SI24460A (sl) 2015-03-31

Family

ID=52718602

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI201300287A SI24460A (sl) 2013-09-24 2013-09-24 Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema in postopek uporabe le-te

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI24460A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Critchley Personification of paralysed limbs in hemiplegics
Mahmoudirad et al. Effect of foot reflexology on anxiety of patients undergoing coronary angiography
Faria et al. Quality of life in patients with diabetes mellitus before and after their participation in an educational program
Zech et al. Nocebo effects on muscular performance–an experimental study about clinical situations
Rimmele et al. Stress increases the feeling of being looked at
Owen Using functional magnetic resonance imaging and electroencephalography to detect consciousness after severe brain injury
Sim et al. Effect of self-monitoring of blood glucose based diabetes self-management education on glycemic control in type 2 diabetes
Santos et al. Subjective memory complain in healthy elderly: influence of depressive symptoms, perceived stress and self-esteem
Chokron et al. Visual, proprioceptive and tactile performance in left neglect patients
Menezes Júnior et al. Differential diagnosis between spiritual experiences and mental disorders of religious content
Bach et al. Emotional stress reactivity in irritable bowel syndrome
Bakalis et al. The attitude of Greek student nurses toward euthanasia
Surucu et al. Validity and reliability of the Turkish version of insulin treatment appraisal scale for type 2 diabetes patients
SI24460A (sl) Naprava za klinični pregled perifernega živčnega sistema in postopek uporabe le-te
Hills Determining brain death: a review of evidence-based guidelines
Trento et al. Self-management education and psychological support improve self-esteem in people with type 1 diabetes
Mohammad et al. Perceptual and motor inhibition in individuals with vestibular disorders
Anema et al. Integration of tactile input across fingers in a patient with finger agnosia
Harris Infertility and reproductive loss
Hermanns et al. Diabetes distress
SI21599A (sl) Naprava za pregled diabetičnega stopala
Aslan et al. Relationship between family support and quality of life in individuals with diabetes
Regi et al. Pupil to limbus diameter ratio (pld ratio), olfactory sensitivity and cognition in females with type 2 diabetes mellitus: A case control study
Pacione et al. Embodying animals: Body-part compatibility in mammalian, reptile and aves classes
Marks Insulin murders

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20150420

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20211215