RO128957A2 - Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit - Google Patents

Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit Download PDF

Info

Publication number
RO128957A2
RO128957A2 ROA201200194A RO201200194A RO128957A2 RO 128957 A2 RO128957 A2 RO 128957A2 RO A201200194 A ROA201200194 A RO A201200194A RO 201200194 A RO201200194 A RO 201200194A RO 128957 A2 RO128957 A2 RO 128957A2
Authority
RO
Romania
Prior art keywords
phase
short
primary
columns
phase transformer
Prior art date
Application number
ROA201200194A
Other languages
English (en)
Inventor
Iulian Baciu
Elena-Daniela Olariu
Cristina Prodan
Constantin Ungureanu
Corneliu Buzduga
Ilie Niţan
Mihai Raţă
Laurenţiu Dan Milici
Mariana Rodica Milici
Ilie Romaniuc
Dorel Cernomazu
Original Assignee
Universitatea "Ştefan Cel Mare" Din Suceava
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Universitatea "Ştefan Cel Mare" Din Suceava filed Critical Universitatea "Ştefan Cel Mare" Din Suceava
Priority to ROA201200194A priority Critical patent/RO128957A2/ro
Publication of RO128957A2 publication Critical patent/RO128957A2/ro

Links

Landscapes

  • Ac-Ac Conversion (AREA)

Abstract

Invenţia se referă la un transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit. Transformatorul conform invenţiei este constituit din trei unităţi de transformator monofazate, reprezentate, fiecare, printr-un modul elementar (), orientate în plane paralele, fiecare fiind prevăzut cu câte un sistem magnetic monofazat cu coloane (), unde pe una dintre coloane sunt plasate înfăşurări primare constituite din câte două secţiuni () identice, cât şi câte o bobină () mobilă în scurtcircuit, în timp ce pe a doua coloană este plasată câte o înfăşurare () de compensaţie, înseriată diferenţial cu înfăşurarea primară aferentă, în scopul compensării tensiunii reziduale pe poziţia zero.

Description

Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit
Invenția se referă la un transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit realizat, fie după soluția grupului transformatoric construit din trei unități monofazate plasate în plane paralele, fie după soluția grupului transformatoric obținut prin asocierea unităților monofazate într-un ansamblu în formă de stea.
în scopul realizării unui transformator reglabil cu bobină mobilă în scurtcircuit este cunoscută o soluție (SEGALL, H. Sisteme de reglare automată, sub sarcină, a transformatoarelor de mare putere. București: Colecția I.D.T., 1967, p.93-94) constituit dintrun sistem magnetic monofazat cu coloane, unde pe una dintre coloane este montată o înfășurare primară, divizată în două secțiuni identice, inseriate între ele și plasate la câte o extremitate a coloanei. Pe aceeași coloană este montată concentric cu cele două secțiuni amintite anterior, o bobină mobilă în scurtcircuit, deplasabilă între extremitățile coloanei, lără a pune problema asigurării unor legături flexibile sau a unor contacte alunecătoare.Punctul de înseriere a secțiunilor înfășurării secundare reprezintă punctul median al înfășurării. Dacă la extremitățile înfășurării primare astfel constituite, se aplică o tensiune Ui, tensiune între unul dintre capetele acestei înfășurări și punctul median variază, în mod continuu, între 0,05Ui și 0,95Ui, în funcție de poziția pe care o ocupă, de-a lungul coloanei, între extremitățile acesteia, bobina mobilă în scurtcircuit. Transformatorul prezentat are dezavantajul că nu poate fi utilizat decât pentru alimentarea unui consumator monofazat.
Problema tehnică pe care o rezolvă invenția constă în posibilitatea alimentării cu tensiune reglabilă, în mod continuu, a unui consumator trifazat.
Transformatorul trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit, conform invenției, elimină dezavantajul menționat prin aceea că este reprezentat printr-un grup transformatoric constituit, într-o primă variantă din trei unități monofazate plasate în plane paralele, sau în altă variantă din trei unități monofazate asociate într-un ansamblu trifazat în formă de „stea.
A-2 O 12 - O O 19 4 - 2 O -03- 2012 I
Invenția prezintă avantajul că poate alimenta cu tensiune reglabilă un consumator trifazat, în condițiile în care sunt conservate avantajele variantei monofazate concretizate în: variația tensiunii în mod continuu fără a utiliza contacte mobile; obținerea unei game de variație suficient de mari pentru a putea permite utilizarea pe platformele de încercări.
Se dă în continuare un exemplu de realizare a invenției în legătură cu figurile 1-4 care reprezintă după cum urmează:
fig. 1 - schema electrică de principiu a transformatorului trifazat cu bobină în scurtcircuit-varianta 1;
fig. 2 - vedere de ansamblu a unui transformator trifazat cu bobina mobilă în scurtcircuit realizat în varianta 1;
fig. 3 - schema electrică de principiu a transformatorului trifazat cu bobină în scurtcircuit-varianta 2;
fig. 4 - secțiunea transversală printr-un transformator trifazat cu bobină în scurtcircuit -varianta 2;
Transformatorul trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit, conform invenției, este constituit din trei module monofazate Ml, M2 și M3 plasate în plane paralele. Ansamblul celor trei module constituit în grup transformatoric sunt alcătuite fiecare din câte un sistem magnetic monofazat cu coloane la, lb, le , unde pe una dintre coloane este plasată câte o înfășurare primară alcătuită din câte două secțiuni identice înseriate 2a, 2'a; 2b, 2'b; 2c; 2'c. Cele trei înfășurări primare de fază sunt conectate după conexiunea stea fiind alimentate de la o sursă de alimentare trifazată. Pe aceleași coloane sunt plasate concentric câte o bobină mobilă în scurtcircuit 3a, 3b, 3c, plasate pe un suport comun ce poate fi acționat printr-un dispozitiv de acționare comun. Pe celelalte coloane a fiecărui sistem magnetic este plasată câte o bobină de compensare 4a, 4b, 4c, fiecare având rolul de a anula tensiunea reziduală pentru poziția de zero a dispozitivului de reglare. Tensiunea trifazată reglabilă este culeasă de la punctele mediane ale fiecărei înfășurări primare de fază prin intermediul unor borne secundare notate prin a, b, c.
în figura 2 este prezentată o vedere de ansamblu a transformatorului realizat în varianta 1. Bobinele de scurtcircuit 3a, 3b, 3c sunt montate între două plăci de fixare 5 si 5' acționate prin intermediul unui șurub de acționare 7 și a unei rozete 7'. sistemele magnetice aferente celor trei module monofazate sunt asamblate prin intermediul unor distanțori 12 și 12' a unor grinzi de strângere 8, 8', 9, 9' și a unor buloane de strângere 11 și 1Γ.
în varianta 2 de realizare a transformatorului, schema electrică de principiu este ilustrată prin intermediul figurii 3. Elementele componente cu importanță principială, sunt ^“2012-00194-2 0 -03- 2012
aceleași cu cele prezentate în figura 1. Transformatorul trifazat ( fig.3) realizat în varianta 2, este constituit din trei module feromagnetice Ml, M2 și M3 fiecare prevăzut cu câte două coloane. Pe una dintre coloane sunt montate înfășurările principale 2a, 2'a, 3a; 2b, 2'b, 3b; 2c, 2'c, 3c, iar pe cealaltă coloană câte o înfășurare de compensare: 4a, 4b, 4c. Coloanele purtătoare ale înfășurărilor principale sunt alăturate într-un ansamblu în formă de stea, cu brațele decalate la 120°. Bobinele mobile în scurtcircuit, notate cu3a, 3b, 3c sunt montate (fig.4), pe un suport comun, de formă triunghiulară, constituit, în principal, din niște plăci electroizolante 5, 5' care fixează între ele, grupul celor trei bobine mobile în scurtcircuit. Ansamblul astfel constituit este deplasat, pe verticală, printr-un arbore de acționare 7, terminat cu o rozetă de acționare 7', și care ansamblu alunecă pe niște ghidaje 6, 6', 6, asigurând astfel deplasarea celor trei bobine mobile în scurtcircuit 3a, 3b și 3c, în raport cu secțiunile 2a, 2'a; 2b, 2'b; 2c, 2'c aferente celor trei înfășurări de fază primare, conectate după conexiunea „în stea”. Ca și în cazul prezentat în fig.l, tensiunile reglabile sunt colectate de la punctele mediane, ale celor trei înfășurări primare de fază și care puncte sunt notate cu „a” , „b”, „c”.
Transformatorul trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit, conform invenției, poate fi reprodus cu aceeleași caracteristici și performanțe ori de câte ori este nevoie ceea ce reprezintă un argument în favoarea respectării criteriului de aplicabilitate industrială.

Claims (3)

1. Transformator trifazat cu bobină în scurtcircuit realizat după soluția grupului transformatoric trifazat caracterizat prin aceea că într-o primă variantă este constituit din trei unități de transformare monofazate reprezentate, fiecare, printr-un modul elementar (Ml), (M2) respectiv (M3) orientate în plane paralele, fiecare fiind prevăzut cu câte un sistem magnetic monofazat cu coloane (la),(lb), (lc) unde pe una dintre coloane sunt plasate înfășurările primare constituite din câte din câte două secțiuni identice (2a), (2'a); (2b), (2'b); (2c), (2'c) cât și câte o bobină mobilă în scurtcircuit (3a), (3b), respectiv (3c), în timp ce pe a doua coloană, este plasată câte o înfășurare de compensație (4a), (4b), (4c), înseriate diferențial cu înfășurarea primară aferentă, în scopul compensării tensiunii reziduale pe poziția de „zero; înfășurările de fază primară (2a), (2'a); (2b), (2'b); (2c), (2'c) sunt legate în „ stea” și sunt conectate la sursa trifazată de alimentare, în timp ce sistemul trifazat de tensiuni reglabile este cules de la punctele mediane ale fiecărei înfășurări primare de fază și care sunt conectate la bornele secundare notate (a), (b), (c).
2. Transformator trifazat conform revendicării 1, caracterizat prin aceea că reglarea sistemului trifazat de tensiuni secundare se obține prin deplasarea unor bobine mobile în scurtcircuit (3a), (3b), (3c) deplasabile simultan în raport cu secțiunile înfășurărilor primare de fază; deplasarea bobinelor mobile în scurtcircuit este posibilă prin intermediul unui suport mobil constituit din două plăci electroizolante (5) și (5') care fixează, între ele, bobinele amintite și care suport este deplasat prin intermediul unui arbore de acționare (7) prevăzut la extremitatea superioară cu o rozetă de acționare (7').
-Ύ“2 Ο 1 2 - Ο Ο 1 9 4 - 2 Ο -03- 2012
3. Transformator trifazat conform revendicării 1, caracterizat prin aceea că în altă variantă constructivă este constituit din trei unități de transformare monofazate, reprezentate, fiecare, printr-un modul elementar (Ml), (M2), (M3) reunite într-un ansamblu în formă de „stea”, la care coloanele alăturate sunt purtătoare ale unor înfășurări primare și secundare (2a), (2'a), (3a); (2b), (2'b), (3b) respectiv (2c) (2'c), (3c), în timp ce pe coloanele exterioare ale ansamblului creat sunt montate niște înfășurări de compensare (4a), (4b) respectiv (4c), care împreună cu înfășurările de fază primară (2a, 2'a), (2b, 2'b), (2c, 2'c) simt conectate în stea; bobinele mobile în scurtcircuit (3a); (3b), (3c), sunt fixate între două plăci suport (5 și 5'); ansamblul astfel obținut, alunecă pe niște ghidaje (6, 6', 6) prin intermediul unui arbore filetat de acționare (7) acționat prin intermediul unei rozete (7') și unde sistemul trifazat de tensiuni reglabile este obținut de la niște borne secundare (a), (b) și (c) conectate la punctele mediane ale înfășurărilor primare de fază: (2a, 2'a), (2b, 2'b), (2c, 2'c).
ROA201200194A 2012-03-20 2012-03-20 Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit RO128957A2 (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ROA201200194A RO128957A2 (ro) 2012-03-20 2012-03-20 Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ROA201200194A RO128957A2 (ro) 2012-03-20 2012-03-20 Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit

Publications (1)

Publication Number Publication Date
RO128957A2 true RO128957A2 (ro) 2013-10-30

Family

ID=49448405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
ROA201200194A RO128957A2 (ro) 2012-03-20 2012-03-20 Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit

Country Status (1)

Country Link
RO (1) RO128957A2 (ro)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102356443B (zh) 具有半导体开关元件的分接开关
CN105556815B (zh) 用于具有调节绕组的电气设施的切换器件和电气设施
CN103282986B (zh) 具有真空开关管的分接开关
RU2016148456A (ru) Устройство комплексного регулирования перетоков мощности для двухцепной линии
JP6951251B2 (ja) 負荷時タップ切換器、負荷時タップ切換器を操作するための方法、及び負荷時タップ切換器を有する電気設備
NO20061967L (no) Spolevelgerkrets for lineaer elektrisk generator
CN105580100A (zh) 有载分接开关、用于电压调节的可调式变压器和用于在可调式变压器中实施转换的方法
CN103354942A (zh) 分接开关和用于这样的分接开关的真空开关管
CA2861465C (en) Transformer with tap changer
RU2013138228A (ru) Устройство электропитания с трансформатором
RU2010108936A (ru) Устройство для нагрева и приведения в действие кремниевых стержней
CN105960694A (zh) 根据电抗器开关原理的有载分接开关
CN105684115B (zh) 具有预选择器的开关设备
RO128957A2 (ro) Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit
RU2013142935A (ru) Ступенчатый переключатель
CN105580099A (zh) 分接开关
CN208767792U (zh) 无功功率补偿装置
RU2558690C2 (ru) Устройство отбора мощности от линии электропередачи
RO128574A2 (ro) Transformator trifazat pentru reglajul continuu al tensiunii
RU2013144353A (ru) Устройство для компенсации емкостных токов при однофазных замыканиях на землю в электрических сетях с изолированной нейтралью
RO128959A2 (ro) Transformator monofazat cu bobină mobilă în scurtcircuit şi posturi multiple
RO126721A2 (ro) Sursă de tensiune reglabilă
RO128958B1 (ro) Transformator trifazat cu bobină mobilă în scurtcircuit şi posturi multiple
RU2016150010A (ru) Система электроснабжения электрифицированных железных дорог переменного тока 25 кВ
RO128572A2 (ro) Sursă de tensiune reglabilă