RO116001B1 - Targă cu platane - Google Patents

Targă cu platane Download PDF

Info

Publication number
RO116001B1
RO116001B1 RO98-00585A RO9800585A RO116001B1 RO 116001 B1 RO116001 B1 RO 116001B1 RO 9800585 A RO9800585 A RO 9800585A RO 116001 B1 RO116001 B1 RO 116001B1
Authority
RO
Romania
Prior art keywords
patient
plates
stretcher
crossbars
latch
Prior art date
Application number
RO98-00585A
Other languages
English (en)
Inventor
Niţă Stoian
Mihail Pavel
Mihai Drăgan
Claudiu Samara
Original Assignee
Niţă Stoian
Mihail Pavel
Mihai Drăgan
Claudiu Samara
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Niţă Stoian, Mihail Pavel, Mihai Drăgan, Claudiu Samara filed Critical Niţă Stoian
Priority to RO98-00585A priority Critical patent/RO116001B1/ro
Publication of RO116001B1 publication Critical patent/RO116001B1/ro

Links

Landscapes

  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)

Abstract

Invenţia se referă la o targă cu platane ataşabile, destinată bolnavilor cu fractură de bazin sau coloană vertebrală, pentru preluarea de la locul accidentului sau ridicarea şi deplasarea în sălile de operaţie şi de reanimare, pentru bolnaviii paralizaţi, pentru ridicare de la pat în scopul igienizării, schimbarea lenjeriei, pentru necesităţi fiziologice etc. Targa cu platane, conform invenţiei, cuprinde patru platane (1) de formă eliptică, subţiri, puţin curbate, care se introduc succesiv sub bolnav, cuplându-se la capete cu două traverse (2) prin intermediul unor cârlige cu bucşă (3), formând o suprafaţă de sprijin sub bolnav, pentru a-l ridica şi deplasa în poziţie orizontală, fără a solicita suplimentar alte părţi ale corpului în timpul acestor manevre.

Description

RO 116001 B
Invenția se referă la o targa cu platane, destinată transportului persoanelor grav accidentate, cum ar fi, fractura de coloană vertebrală, fractura de bazin, de la locul accidentului, cât și ulterior, la aparatele de investigații și operație: bolnavi imobilizați la pat, paralizați, sau pentru eventuale deplasări sau schimbarea lenjeriei, necesități fiziologice etc.
Se cunosc tărgi speciale pentru politraumatisme care, imobilizează bolnavul pe targă și permit accesul în zone calamitate.
Acestea, în principal, sunt alcătuite din două traverse laterale, de care apucă personalul medical, solidarizate rigid prin intermediul unor elemente de legătură, împreună cu acestea formând o suprafață plană, pe care este așezat bolnavul, targa mai fiind prevăzută și cu niște chingi de legătură pentru siguranța transportului.
Se mai cunosc sisteme rulante amplasate la marginea mesei de operație, care transferă bolnavul de pe masa de operații pe căruciorul care îl transportă la reanimare.
Dezavantajele acestor construcții constau în faptul că sunt instalații complexe, scumpe, putând fi plasate numai în anumite locuri (sistemele rulante] special amenajate, iar la folosirea tărgilor, fie ele, obișnuite,fie pentru politraumatisme, bolnavul nu poate fi ridicat și așezat în poziție perfect orizontală pentru că acesta este apucat cu dificultate de umeri și de picioare, ceea ce conduce la arcuirea corpului, conducând la deplasarea relativă a unor oase fracturate, agravând situația.
Targa cu platane, conform invenției, înlătură dezavantajele de mai sus, prin aceea că, este compusă din patru platane de formă eliptică, subțiri, puțin arcuite, care se introduc succesiv sub bolnav, iar capetele lor se cuplează cu două traverse paralele cu corpul bolnavului, formând o suprafață de sprijin, care permite ridicarea bolnavului de la locul accidentului sau mutarea de pe un pat pe altul, pentru schimbarea lenjeriei igienizare etc. cu corpul perfect orizontal, fără a solicita suplimentar alte părți ale corpului, situație defavorabilă în unele afecțiuni.
Targa cu platane, conform invenției, prezintă următoarele avantaje:
- este o construcție simplă și ieftină;
- scade efortul fizic al brancardierilor când trebuie să ridice un bolnav și să-l deplaseze;
- poate fi întrebuințată în condiții de calamitate, nefiind dependentă de electricitate, amenajări suplimentare etc.
Se dă un exemplu de realizare a invenției, în legătură și cu fig.1 4-10, care reprezintă:
- fig. 1, vedere de ansamblu a tărgii cu platane;
- fig.2, vedere de sus a unui platan;
- fig.3, secțiune transversală prin ansamblu în timpul introducerii unui platan;
- fig.4,secțiune din fig.3, după ce au fost introduse platanele și agățate cu cârligele de pe traverse;
- fig.5, secțiune prin targa cu bolnavul suspendat pe ea;
- fig.6, vedere a tărgii cu bolnavul suspendat pe ea;
- fig.7, vedere din poziția ka zăvorului în poziția blocat;
- fig.8, secțiunea longitudinală după un plan B-B prin zăvorul din fig.7;
- fig.9, secțiunea transversală după un plan A-A prin zăvorul din fig.8;
- fig. 10, vedere de ansamblu a tărgii cu platane, pentru ridicarea în poziția șezut a bolnavului.

Claims (2)

  1. RO 116001 Β
    Targa cu platane, conform invenției, este alcătuită din patru platane 1 în formă de elipsă alungită, puțin curbate, prevăzute cu niște decupări a la capete pentru prindere, iar la mijloc cu niște decupări b pentru ușurare sau necesități medicale. Plata- 50 nele 1 se introduc sub bolnav [fig.3) succesiv în zonele care înlesnesc acest lucru, cum ar fi zona cervicală-omoplați, zona lombară, zona coapselor, zona de sub tendonul lui Ahile (vezi fig.1).
    Cu ajutorul a două traverse laterale 2, așezate longitudinal de o parte și de alta a bolnavului, și a unor cârlige pe bucșa 3, se agață capetele platanelor, rezultând o 55 suprafață de sprijin pentru ridicare. Pentru deplasare, targa se prinde de niște mânere transversale C sau de la capetele traverselor, ca la o targă obișnuită.
    Când se dorește suspendarea bolnavului pe targă [fig.5, 6, 8, 9], se procedează astfel: traversele 2 se introduc sub capetele platanelor 1 cu mânerele paralelei cu suprafața patului, se poziționează cîrligele cu bucșa 3 în dreptul plata- 60 nelor, apoi se rotesc până când cârligul trece prin cele două decupări a, cuplându-se cu acestea, în continuare se rotesc mânerele traverselor ridicând puțin de traverse până când se formează un trapez între platane, mânere și suprafața patului, ca în fig.5.
    în această poziție, se trage un zăvor 4 peste capetele unui platan 1 din mijloc, 65 de preferat cel din zona coapselor, blocând ansamblul în această poziție, datorită unei tije d care pătrunde într-o fantă a a zăvorului, nepermițând rotirea tijei față de platan. Zăvorul 4 nu se poate roti față de platan 1 din cauza unei lamele f a zăvorului.
    Zăvorul 4 este menținut în această poziție de un arc elicoidal 5, iar la capătul celălalt, în poziția inițială, de o bilă sferică 6, care pătrunde într-un locaș g practicat vo pe traversabilă 6, este apăsată de o lamelă elastică 7 prin intermediul unui știft 8 (fig.8).
    Constructiv, platanele 1 trebuie să fie cât mai subțiri, cca. 6...8 mm, cu rezistența mecanică bună, să alunece ușor atât față de corpul bolnavului, cât și de pat. De preferință, platanele se execută din material plastic armat cu fibre de sticlă 75 sau fire metalice.
    Targa cu platane, conform invenției, mai poate fi realizată astfel încât să permită ridicarea în șezut a bolnavului pentru necesități fiziologice sau alte situații, prin ridicarea unor bare 9 articulat de traversele 2, cu ajutorul unor articulații 10, sprijinite și blocate cu niște tije 11 cu ajutorul unor pinteni h dispuși pe traversa 2. 8o
    [fig. 10).
    Ridicarea și coborârea barelor 9 articulate se face simultan, iar în poziție normală, se blochează cu traversele prin două inele, care le cuprind capetele.
    Revendicări 85
    1. Targa cu platane, prevăzută cu două traverse laterale, caracterizată prin aceea că este alcătuită din patru platane [1] de forma unei elipse alungite, subțiri, puțin arcuite, care se introduc succesiv sub bolnav, cuplându-se la capete, datorită unor decupări [a] la traverse [2), prin intermediul unor cârlige, cu bucșa [3], formând 90 astfel o suprafață de sprijin sub bolnav pentru a-l ridica și deplasa în poziție orizontală, fără a solicita suplimentar alte părți ale corpului în timpul acestor manevre, pentru a
    RO 116001 Β ridica și suspenda bolnavul pentru necesități fiziologice și igienzare, ansamblul se poate bloca cu două zăvoare (4] menținute în această poziție de două arcuri elicoidale 95 (5), iar în poziția inițială de o bilă sferică (B), care pătrunde într-un locaș (g) practicat pe traversă, și apăsată de o lamelă elastică [7] prin intermediul unui știft [8],
  2. 2. Targă cu platane, conform revendicării 1, caracterizată prin aceeea că, pentru ridicarea și menținerea în șezut a bolnavului pentru necesități fiziologice, se manevrează niște bare [9], prinse pe traversele (2) tărgii cu ajutorul unor articulații ioo (10), blocate cu două tije [11], care se sprijină în niște pinteni (h) dispuși pe traversă.
    Președintele comisiei de examinare·, dr. ing. Zamfir Nicolae
    Examinator: ing. Eane Adrian
RO98-00585A 1998-02-27 1998-02-27 Targă cu platane RO116001B1 (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RO98-00585A RO116001B1 (ro) 1998-02-27 1998-02-27 Targă cu platane

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RO98-00585A RO116001B1 (ro) 1998-02-27 1998-02-27 Targă cu platane

Publications (1)

Publication Number Publication Date
RO116001B1 true RO116001B1 (ro) 2000-09-29

Family

ID=64358043

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
RO98-00585A RO116001B1 (ro) 1998-02-27 1998-02-27 Targă cu platane

Country Status (1)

Country Link
RO (1) RO116001B1 (ro)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7496980B2 (en) Operating table conversion platform
US4843665A (en) Patient transport and bed comfort aid
US7197778B2 (en) Patient transfer system
US4446587A (en) Patient positioning device
US5263495A (en) Moving harness and method of use
CN106038092B (zh) 急救担架
EP0682510A1 (en) Harness utilized in shifting a position of a human wearer
US3469269A (en) Hospital and ambulance patient handling equipment
EP0833599B1 (en) Support
RO116001B1 (ro) Targă cu platane
Gallagher Caring for obese patients
EP1242031A1 (en) Combination mattress
EP3760177B1 (en) Stretcher
CN109646192A (zh) 一种脊柱外科护理用担架
CA2626491C (en) Patient transfer system with operating table conversion platform
CN208958597U (zh) 医用滑动板
AU2002100234A4 (en) Frame and system for suspending a person
UNIT NEW APPLIANCES New Turning-tilting Bed and Head-traction Unit
CN212788901U (zh) 一种急救护理担架
CN211023567U (zh) 一种急性心肌梗死患者转运交接辅助装置
US1645908A (en) Invalid-bed elevator
CN113768714A (zh) 一种医疗骨科户外用抬放装置
Wilson et al. Safe Patient Handling and Mobility
KR20240080526A (ko) 이승보조 장치에 활용되는 슬링 겸용 침대커버
CN207605073U (zh) 一种适用ct检查的医用担架