RO115854B1 - Aparat de ras, de unică folosinţă - Google Patents

Aparat de ras, de unică folosinţă Download PDF

Info

Publication number
RO115854B1
RO115854B1 RO97-01005A RO9701005A RO115854B1 RO 115854 B1 RO115854 B1 RO 115854B1 RO 9701005 A RO9701005 A RO 9701005A RO 115854 B1 RO115854 B1 RO 115854B1
Authority
RO
Romania
Prior art keywords
containers
container
piston
disposable razor
shaving
Prior art date
Application number
RO97-01005A
Other languages
English (en)
Inventor
Marcel Ştefan Samoilescu
Original Assignee
Marcel Ştefan Samoilescu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marcel Ştefan Samoilescu filed Critical Marcel Ştefan Samoilescu
Priority to RO97-01005A priority Critical patent/RO115854B1/ro
Publication of RO115854B1 publication Critical patent/RO115854B1/ro

Links

Landscapes

  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)

Abstract

Invenţia se referă la un aparat de ras, de unică folosinţă, înglobat într-un singur obiect, compact, destinat unei singure utilizări, pentru a conferi utilizatorilor o maşină igienică. Aparatul de ras cuprinde un mâner tubular-carcasă (3), prevăzut de-a lungul generatoarei cu un canal (a), iar la interior, primind nişte recipiente (6 şi 7), un piston (4) intercalat între recipiente, la partea superioară, un capac de ras (2), iar la partea inferioară, un capac de închidere (8).

Description

RO 115854 Β1
Invenția se referă la un aparat de ras, de unică folosință, înglobat într-un singur obiect, compact, destinat unei singure utilizări, pentru a conferi utilizatorilor o maximă igienă.
Sunt cunoscute mai multe tipuri de aparate de bărbierit de unică sau multiplă folosință sau truse de bărbierit individuale, confecționate din diferite materiale, însă dezavantajul acestora este că sunt prea complicate, ocupă loc mult sau pretind o utilizare condiționată.
Cele mai cunoscute dispozitive pentru bărbierit sunt cele aflate în uz și care presupun folosirea unor lame care se înlocuiesc după uzare. Pentru a putea fi folosite, într-o trusă ar fi necesar și un pămătuf, un recipient cu cremă de ras, precum și un flacon cu o loțiune sau cu apă de colonie. Pe lângă toate acestea este necesară și minim o cutie care să adăpostească (cel puțin) lamele (dacă nu și aparatul) pentru a nu intra în contact cu alte obiecte.
Sunt cunoscute mai multe feluri de aparate și dispozitive care au încercat să diminueze aceste dezavantaje. Au apărut tot felul de aparate, care au încercat să înglobeze în cât mai puține dispozitive toate anexele necesare unui bărbierit igienic și eficient. Este cunoscut dispozitivul prezentat în brevetul FR nr.951,813 sau patentul US nr.4.433.483, EP 0101767. Dar aceste produse nu sunt de unică folosință, sunt fie prea complicate în utilizare, prea masive, prea costisitoare sau nu acoperă toate necesitățile unui ras complet, igienic și eficient. Cât despre aparatele de ras, din plastic, aflate pe piață, acestea chiar dacă sunt de unică folosință, nu pot fi numite Truse de bărbierit.
Problema pe care o rezolvă invenția constă în realizarea unui aparat de ras de unică folosință, simplu atât ca fabricare, cât și ca utilizare, ieftin, complet, conținând toate ingredientele necesare bărbieritului, eficient și mai ales igienic, destinat unei singure utilizări.
Aparatul de ras de unică folosință, conform invenției, este realizat mai ales din plastic, într-un singur obiect, compact. Va avea forma specifică a unui aparat de ras, cu un cap în care vor fi incluse una sau mai multe lame tăietoare (detașabile sau nu), protejate printrun ambalaj special, iar în mânerul aparatului vor fi introduse materialele cosmetice necesare bărbieritului (spuma și apa de colonie, eventual, alte substanțe, emoliente, creme etc) în doze minime, suficiente celui mai pretențios bărbierit. Atât spuma, cât și apa de colonie vor fi introduse în niște recipiente din plastic, staniol sau alte materiale care vor fi golite prin acționarea pe longitudinea mânerului a unui piston într-un sens sau celălalt, în funcție de faza în care utilizatorul este în timpul bărbieritului.
Aparatul de ras de unică folosință, conform invenției, prezintă următoarele avantaje:
- asigură o igienă sporită, datorită faptului că, prin utilizarea unică, nu intră în contact cu alți utilizatori sau cu alte obiecte;
- prin simplitatea construcției, va putea fi utilizată de oricine, în orice împrejurare, fără instrucțiuni complicate;
- pentru că este un produs complet, nu mai necesită nici o anexă decât - bineînțeles apa (iar în cazuri extreme, nu este nevoie nici de apă);
- va avea o greutate mică și un volum foarte mic, așa că va ocupa loc foarte puțin în bagajele călătorilor sau va putea fi cumpărat de la orice magazin, fără să mai fie necesară achiziționarea unei întregi liste de anexe;
- riscul transmiterii bolilor de la un utilizator la altul (în comunități) este practic exclus;
- având în vedere că bărbieritul poate provoca sângerări, contactul cu sânge infectat va fi evitat prin unica utilizare;
- se poate asigura produsului un design modern, flexibil oferit de materialele sintetice;
- complexitatea produsului va permite o deținere și utilizare discretă (avantaj pentru femei sau adolescenți);
- prin optimizarea dozării produselor cosmetice, se va reduce consumul de produse chimice, iar prin posibilitatea de a introduce (flexibil) produse de foarte bună calitate sau foarte ieftine, se va putea oferi consumatorului un produs suficient de personalizat, în funcție
RO 115854 Β1 de cerere. Vor putea exista - de exemplu - aparate care vor îngloba cele mai bune lame, cea 50 mai bună spumă și cel mai celebru (la modă) after shawe sau, din contră - cele mai ieftine, în variantele populare. Iar în cazul unor comenzi prin distribuitori specializați, se poate realiza configurația cerută, conținând acele produse care corespund cel mai bine preferințelor utilizatorului. Se vor putea - de exemplu - vinde componentele separat, putând fi realizată o configurație optimă, direct în magazin. 55 în cele ce urmează, se dă un exemplu de realizare a invenției, în legătură cu fig. 1 ...7 care reprezintă:
- fig. 1, vedere din față a unui aparat - trusă de bărbierit, de unică folosință, gata de funcționare;
- fig.2, vedere din lateral a unui aparat - trusă de bărbierit, de unică folosință, gata 60 de utilizare;
- fig.3, vedere din față a cartușului-mâner constituit din ansamblul piston-recipiente cu cosmetice;
- fig.4, secțiune după linia A-A prin cartușul mâner din fig.3;
- fig.5, vedere din lateral, a capacului care va închide în mâner ansamblul piston-cos- 65 metice;
- fig.6, secțiune după linia B-B prin capacul de închidere mâner din fig.5;
- fig.7, vedere de sus a capacului de închidere în mâner ansamblul piston-cosmetice.
Aparatul de ras, de unică folosință, conform invenției, are în componență una sau mai multe lame tăietoare 1, montate pe un cap 2 al aparatului de ras, care este un ansamblu 70 compact sau detașabil, interschimbabil prevăzut cu un mâner tubular-carcasă 3, având practicat, de-a lungul axei de simetrie, un canal a în care culisează un ghidaj b al unui piston 4 care este acționat prin intermediul unui buton 5, ce culisează pe o direcție x acționând astfel asupra unui recipient 6 presându-l de un umăr opritor c, al mânerului tubular-carcasă 3, și forțând eliberarea spumei de ras, printr-un orificiu d, după care pistonul 4 va reveni la poziția 75 inițială și va urma un curs opus, pe o direcție y, după încheierea operației de ras, presând asupra unui recipient 7, care poate să conțină o apă de colonie, care astfel va fi golit printrun orificiu e practicat în capacul 8, capac care închide partea inferioară a mânerului tubularcarcasă 3. în vederea închiderii etanșe a mânerului tubular-carcasă 3, în care sunt introduse recipientele 6 și 7, care conțin substanțele pentru ras, împreună cu pistonul 4, de către capa- 80 cui 8 acesta este prevăzut cu niște gheare de cuplare f, ce îmbracă niște nervuri practicate la partea inferioară a mânerului pe suprafața sa exterioară.
Pentru a asigura o optimă evacuare a spumei de ras, din recipientul 6, prin orificiul de evacuare d și a împiedica obturarea acestuia cu resturile de la operația de ras, este prevăzut un perete g de obturare a spațiului de primire a recipientelor 6 și 7 și capul 2 al apara- 85 tului de ras.
Recipientele 6 și 7 pot fi realizate din staniol, plastic, nailon, hârtie sau alte materiale, iar pentru a permite comprimarea fără a optura orificiile de evacuare d și e, precum și pentru o golire completă, pereții exteriori h ai recipientelor 6 și 7 sunt realizați în forme pliabile, tip burduf. închiderea substanței conținute în aceste recipiente se face printr-un material de 90 etanșare mai subțire, amplasat în capătul i al recipientelor, capăt ce va corespunde cu orificiul de evacuare al substanțelor conținute în recipiente, pentru ca în momentul presării, evacuarea să nu se facă accidental, prin canalul de ghidare a al pistonului 4.
La capătul superior al pistonului 4, este dispus recipientul 6 care poate conține cremă-spumă de ras, iar la capătul inferior, va fi dispus recipientul 7 ce conține produse cos- 95 metice ca, de exemplu, apă de colonie, parfum, alcool, after shawe, emolienți, creme pudră etc.

Claims (8)

  1. RO 115854 Β1
    Recipientul 7, într-o altă variantă de realizare, poate fi compartimentat în așa fel, încât pe același contur să se realizeze un recipient 7' care, după ce a fost golită prima sub100 stanță din recipientul 7 cum ar fi, de exemplu, apă de colonie, prin reluarea apăsării mai puternice asupra pistonului 4, prin intermediul butonului 5, pe direcția y, se forțează deschiderea celui de al doilea compartiment 7', care poate conține un ulei aromat, parfum, o cremă specială etc.
    După introducerea recipientelor 6, 7 și a pistonului 4 în mânerul tubular-carcasă 3 al 105 aparatului de ras, se va închide capătul inferior al mânerului cu capacul de închidere 8, care este prevăzut cu orificiul e pentru evacuarea substanțelor încorporate în recipientul 7.
    Revendicări
    2 110
    2 1. Aparatul de ras, de unică folosință, având în compunere un cap de ras prevăzut cu lame fiind susținut de un mâner tubular, caracterizat prin aceea că, în scopul conferirii utilizatorului o maximă igienă, cuprinde un mâner tubular-carcasă (3), prevăzut de-a lungul generatoarei cu un canal (a), iar la interior, primind niște recipiente (6, 7), un piston (4), la 115 partea superioară un cap de ras (2), iar la partea inferioară, un capac de închidere (8).
  2. 2. Aparat de ras, de unică folosință, conform revendicării 1, caracterizat prin aceea că pistonul (4) este intercalat între recipientele (6, 7).
  3. 3. Aparat de ras, de unică folosință, conform revendicărilor 1 și 2, caracterizat prin aceea că, la partea superioară, mânerul tubular-carcasă (3) este despărțit de capul de ras 120 (2), printr-un perete (g), delimitând astfel spațiul de primire al recipientelor (6, 7), fiind prevă- zut de asemenea, și un orificiu (d) de evacuare a spumei de ras din recipientul (6).
  4. 4. Aparat de ras, de unică folosință, conform revendicărilor 1...3, caracterizat prin aceea că evacuarea substanțelor cosmetice din recipiente (6, 7) se face prin acționarea unui buton (5) al pistonului (4) în direcțiile (x sau y).
    125
  5. 5. Aparat de ras, de unică folosință, conform revendicărilor 1 ...4, caracterizat prin aceea că recipientele (6, 7) pot fi realizate din staniol, plastic, nailon, hârtie sau alte materiale, în vederea comprimării, fără a optura orificiile de evacuare (d, e).
  6. 6. Aparat de ras, de unică folosință, conform revendicărilor 1...5, caracterizat prin aceea că, capacul (8) este prevăzut cu un orificiu (e) de evacuare a substanțelor conținute 130 în recipientul (7).
  7. 7. Aparat de ras, de unică folosință, conform revendicărilor 1...6, caracterizat prin aceea că închiderea substanțelor conținute în recipiente (6, 7) se face printr-un material de etanșare mai subțire, amplasat la capătul (i) al recipientelor.
  8. 8. Aparat de ras, de unică folosință, conform revendicărilor 1. 7, caracterizat prin 135 aceea că recipientul (7), într-o altă variantă, poate fi compartimentat pe același contur, realizându-se și un recipient (7').
    Președintele comisiei de examinare: ing.Vasilescu Anca
    Examinator: ing. loan Cristea Petrescu
RO97-01005A 1997-06-03 1997-06-03 Aparat de ras, de unică folosinţă RO115854B1 (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RO97-01005A RO115854B1 (ro) 1997-06-03 1997-06-03 Aparat de ras, de unică folosinţă

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RO97-01005A RO115854B1 (ro) 1997-06-03 1997-06-03 Aparat de ras, de unică folosinţă

Publications (1)

Publication Number Publication Date
RO115854B1 true RO115854B1 (ro) 2002-05-30

Family

ID=64361243

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
RO97-01005A RO115854B1 (ro) 1997-06-03 1997-06-03 Aparat de ras, de unică folosinţă

Country Status (1)

Country Link
RO (1) RO115854B1 (ro)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3187757A (en) Plural dispensing units and toilet kit with central compartmented storage member
US7814661B2 (en) Razor with replaceable shave product dispenser cartridge
US7788809B2 (en) Disposable razor with integrated shaving cream dispenser
US4129942A (en) Shaving implement
US8413849B2 (en) Secure dispensing system for multiple consumables
US20040143977A1 (en) Single-use disposable shaving set
KR20100009882U (ko) 에어리스 펌프를 가지는 아이크림화장품용기
EP2276371B1 (en) Compact for liquid cosmetics
EP3728065B1 (en) Spout and cap-spout assembly
KR102065015B1 (ko) 리필 가능한 내용기를 포함하는 화장품 용기
GB2297535A (en) Multi-container assembly
RO115854B1 (ro) Aparat de ras, de unică folosinţă
JP2024530572A (ja) 液状内容物吐出容器
KR20010053443A (ko) 휴대용 칫솔
US8851778B2 (en) Content-reservoir/product-applicator assemblies, and packages
US20050284498A1 (en) Package including an overcap having an integral compartment for a secondary product
KR200338762Y1 (ko) 화장품 용기
KR200487988Y1 (ko) 우레탄퍼프를 결합한 밀폐구조 튜브형 화장품용기
KR200220252Y1 (ko) 이중 구조를 갖는 화장품 용기
US2507228A (en) Pocketbook soap dispenser
KR200294043Y1 (ko) 화장품 용기에 내장된 파우더 용기의 개봉 구조
KR200338766Y1 (ko) 화장품용기
KR200430507Y1 (ko) 화장액 분출용 에어리스 용기
KR200216569Y1 (ko) 개량 면도기
KR100501499B1 (ko) 풀주머니 및 풀주머니를 수용하는 풀 짜개