RO106515B1 - Duza filtranta, din material plastic - Google Patents
Duza filtranta, din material plastic Download PDFInfo
- Publication number
- RO106515B1 RO106515B1 RO9300223A RO9300223A RO106515B1 RO 106515 B1 RO106515 B1 RO 106515B1 RO 9300223 A RO9300223 A RO 9300223A RO 9300223 A RO9300223 A RO 9300223A RO 106515 B1 RO106515 B1 RO 106515B1
- Authority
- RO
- Romania
- Prior art keywords
- thread
- projections
- nozzle
- plastic material
- forming
- Prior art date
Links
- 229920003023 plastic Polymers 0.000 title claims abstract description 16
- 239000004033 plastic Substances 0.000 title claims abstract description 16
- 239000000463 material Substances 0.000 title claims description 7
- 238000001914 filtration Methods 0.000 claims abstract description 8
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 claims abstract description 7
- 239000012530 fluid Substances 0.000 claims description 9
- 239000007788 liquid Substances 0.000 claims description 7
- 238000000746 purification Methods 0.000 claims description 5
- 230000000903 blocking effect Effects 0.000 abstract 1
- 238000004140 cleaning Methods 0.000 abstract 1
- 230000003313 weakening effect Effects 0.000 abstract 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 2
- 238000000926 separation method Methods 0.000 description 2
- 238000005452 bending Methods 0.000 description 1
- 239000000470 constituent Substances 0.000 description 1
- 230000000750 progressive effect Effects 0.000 description 1
Landscapes
- Filtration Of Liquid (AREA)
Abstract
Invenția se refera la o duza filtranta,
din material plastic, utilizata pentru epurarea si
filtrarea apei. Duza filtranta, din material plastic
are un filet (c) pe tubul (2) de evacuare, prevăzută
cu niște proeminente (n), iar pe filetul (i) al piesei
(4) de fixare, niște proeminente (v). Datorita blocării
proeminentelor (v) de pe filetul (i) al piesei
(4) de fixare, pe proeminentele (u) de pe filetul (c)
exterior, al tubului (2) de evacuare, la apariția vibrațiilor,
se împiedica slăbirea strângerii inițiale, a
duzei filtrante, in material plastic.
Description
Invenția se referă la o duză filtrantă, din material plastic, ullizată pentru epurarea și filtrarea apei.
Este cunoscută o duză filtrantă din material plastic, prezentată în brevetul german nr.29096%, Int. Cl. 2 B 01 D 29/00, pentru epurarea și filtrarea apei,, care se compune dintr-un cap cilindric, având pe circumferință niște fante de trecere a lichidului, rigidizate cu niște nervuri orizontale, precum și uh tub de evacuare, filetat pe exterior, prevăzut cu niște orificii de intrare a lichidului, tubul fiind introdus în capul duzei, care se prelungește la partea sa inferioară cu o mufă canelată axial, al cărui diametru exterior este identic cu diametrul orificiului unei plăci în care se montează, iar pe capătul liber filetat al tubului de evacuare este montat un con de sprijin, prevăzut cu un filet interior, care, prin rotirea tubului de evacuare, poate fi înșurubat, intrând prin mufa canelată, îndoind lateral punțile de racord dintre conul dc sprijin și partea inferioară a capului cilindric ai duzei.
în brevetul german nr. 3408826, Cl. 4 B 01 D 29/32, este prezentată o duză filtrantă din material plastic, pentru epurarea și filtrarea apei, care se compune dintr-un cap al duzei de formă cilindrică sau în forma de coș, care are pe circumferință fante de trecere a lichidului și un tub de evacuare central filetat pe exterior, prevăzut cu niște orificii de intrare a lichidului, introdus în capul duzei, întregul ansamblu astfel format este introdus într-un orificiu al unei plăci în care se montează, iar pe filetul exterior al tubului de evacuare, la partea sa liberă, se introduce un element de blocare deplasabil numai axial și prevăzut la partea inferioară cu niște proeminențe în formă de dinți de ferăstrău și o piesă cu filet interior, prevăzută, de asemenea, cu proeminențe în oglindă pe partea superioară, care, prin
- '/strângere, se îmbină cu elementul de blocare și Împiedică desfacerea.
Aceste duze filtrante nu permit asigurarea unei blocări eficace, sistemul de asigurare contra deșurubării având o construcție complicată cu multe componente.
Problema pe care o rezolvă invenția constă în conceperea unei duze filtrante din material plastic, care să fie formată dintf-iin număr redus de elemente constitutive șî cure sâ permită montarea și asigurarea împotriva desfacerii în orificiile plăcii unui rezervor de fluid.
Duza filtrantă.din material plastic, pentru epurarea și filtrarea apei, conform invenției, înlătură dezavantajele soluțiilor prezentate anterior, prin aceea că, pe flancul superior al filetului tubului de evacuare, sunt realizate niște proeminențe având forma unor prisme trapezoidale repartizate uniform ia 90° de-a lungul fiecărei spire, pe flancul inferior al filetului piesei de fixare sunt realizate niște proeminențe având forma unor prisme triunghiulare, repartizate uniform la 90° de-a lungul fiecărei spire, iar prin strângerea piesei de fixare, după introducerea tubului de evacuare al duzei în orificiul practicat în placa rezervorului de fluid, se produce contactul strâns între proeminențele și flancurile reduse ale filetului, astfel că, la apariția vibrațiilor, se produce blocarea prin contactul muchiilor proeminențelor corespondente de pe tubul de evacuare și piesa de fixare.
Duza filtrantă.din material plastic, pentru epurarea și filtrarea apei, conformă invenției prezintă următoarele avantaje:
- construcție simplă;
- siguranță sporită în exploatare.
Se dă în continuare un exemplu de realizare a invenției, în legătură și cu fig.1 ... 4, care reprezintă:
- fig.1. vedere laterală, eu secțiune parțială, a duzei filtrante, în stare asamblată și montată în orificiul plăcii rezervorului de fluid;
- fig.2, detaliul A din fig.l, la scară mărită;
- fig.3, vedere de sus a piesei de fixare;
- fig.4, secțiune parțială a piesei de fixare.
Duza filtrantă, din material plastic, conform invenției, este alcătuită dintr-un cap 1 de formă cilindrică, în sine cunoscut, prevăzut pe circumferință cu niște fante verticale a de trecere a lichidului și cu niște nervuri b de rigidizare, orizontale.
In capul 1 de formă cilindrică se introduce un tub 2 de evacuare, prevăzut la partea inferioară cu un filet c exterior, iar la partea superioară cu un cap d hexagonal, care are niște fante e și niște orificii f de trecere a fluidului, precum și un orificiu g lateral, de scurgere a fluidului.
Tubul 2 de evacuare se introduce într-un orificiu h practicat într-o placă 3 de separație a unui rezervor de fluid, în sine cunoscut și nereprezentat în figură, fixarea duzei realizându-se prin strângerea unei piese 4 de fixare prevăzută cu un filet i interior și cu o flanșă j.
Filetul c al tubului 2 de evacuare este realizat cu dimensiuni normale ale flancurilor, corespunzătoare pasului normal pe lungimi cuprinse între 1 și 3 mm, repartizate uniform la fiecare 90u.
In sensul de înșurubare a tubului 2 de evacuare, flancul k al filetului exterior, realizat la dimensiuni normale pe lungimea de 1 + 3 mm, este progresiv, formând un plan înclinat 1, iar în sensul de deșurubare, același flanc k superior al filetului exterior, realizat la dimensiuni normale pe aceeași lungime 1 + 3 mm, este retras brusc, formând o muchie m dreaptă.
Retragerea flancului k superior, al filetului exterior, se realizează pc o adâncime cu valori cuprinse între 0,1 și 0,3 mm.
Flancul k superior, planul înclinat I și muchia m dreaptă formează niște proeminențe n având forma unor prisme tra4 pczoidale repartizate uniform la 90° pe flancul superior al fiecărei spire a filetului c exterior.
Piesa 4 de fixare are practicate pe flanșa j niște caneluri o radiale superioare și niște caneluri p inferioare, care permit deformarea în domeniul elastic al flanșei j pe suprafața plăcii 3 de separație a rezervorului de fluid.
Piesa 4 de fixare este prevăzută cu niște nervuri r verticale pentru strângere.
Filetul i al piesei 4 de fixare este realizat la dimensiuni normale ale flancurilor, corespunzătoare pasului normal, pe lungimi cuprinse între 0,2 și 0,4 mm, repartizate uniform la fiecare 90°.
în sensul de înșurubare al piesei 4 de fixare, flancul s inferior al filetului, realizat la dimensiuni normale pe lungimi cuprinse între 0,2 și 0,4 mm, este retras progresiv, formând un plan înclinat t, iar în sensul dc deșurubare același flanc s inferior al filetului, realizat la dimensiuni normale pe aceeași lungime de 0,2 + 0,4 mm, formând o muchie u dreaptă situată în planul flancului normal.
Retragerea flancului s inferior al filetului interior se realizează pe o adâncime cu valori cuprinse între 0,1 și 0,3 mm.
Flancul s inferior, planul înclinat t și muchia u dreaptă formează niște proeminențe v, având forma unor prisme triunghiulare reapartizate uniform la 90° pe flancul inferior al fiecărei spire a filetului i interior.
Datorită blocării proeminențelor v de pe filetul i al piesei 4 de fixare pe proeminențele u de pe filetul c exterior al tubului 2 de evacuare, la apariția vibrațiilor, se împiedică slăbirea strângerii inițiale a duzei filtrante din malerial plastic.
Claims (4)
- Revendicări1. Duză filtrantă, din material plastic, pentru epurarea și filtrarea apei, având un cap de formă cilindrică sau în formă de coș, prevăzut pe circumferință cu fante verticale de trecere a lichidului, rigidizate cu nervuri orizontale și un tub de evacuare a lichidului, prevăzut la partea superioară cu un cap hexagonal, având fante, și cu orificii de trecere a lichidului, iar la partea inferioară cu un filet exterior, în care este practicat un orificiu lateral, care se introduce într-un orificiu al unei plăci de separare a unui rezervor de fluid, fixarea duzei realizându-se cu ajutorul unei piese de fixare prevăzută cu un filei interior, caracterizată prin aceea că, în scopul simplificării constructive și al creșterii siguranței în exploatare, filetul (c) tubului (2) de evacuare, amintit, este prevăzut cu proeminențele (n), iar filetul (j) piesei (4) de fixare, este prevăzut cu proeminențele (v).
- 2. Duză filtrantă, din material plastic, conform revendicării 1, caracterizată prin aceea că proeminențele (n) de pe filetul (c) al tubului (2) de evacuare au forma unor prisme trapezoidale, fiecare proeminență fiind realizată astfel ca, în sensul de înșurubare a tubului (2) de evacuare, flancul (k) superior al filetului (c) realizat la dimensiuni normale pe lungimea 1 ... 3 mm să fie retras progresiv, formând un plan înclinai (1), iar în sensul de deșurubare același flanc (k) superior al filetului (c), realizat la dimensiuni normale pe aceeași lungime de 1 ... 3 mm să fie retras brusc, formând o muchie (m) dreaptă.
- 3. Duză filtrantă, din material plastic, conform revedicării 1, caracterizată prin aceea că proeminențele (v) de pe filetul (i) piesei (4) de fixare au forma unor prisme triunghiulare, fiecare prismă fiind realizată astfel ca, în sensul de înșurubare a piesei (4) de fixare, flancul (s) inferior al fileiului (i) realizat la dimensiuni normale pc lungimi cuprinse între 0,2 și 0,4 mm, să fie retras progresiv, formând un plan înclinai (t), iar în sensul de deșurubare același flanc (s) inferior al filetului (i), realizat la dimensiuni normale pe aceeași lungime de 0,2 ... ... 0,4 mm, să fie retras brusc, formând o muchie (u) dreaptă.
- 4. Duză filtrantă, din material plastic, conform revedicărilor 1 ... 3, caracterizată prin aceea că proeminențele (n) și proeminențele (v) sunt repartizate uniform la fiecare 90° pe fiecare spiră a filetului (c) tubului (2) de evacuare și a filetului (i) piesei (4) de fixare.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| RO9300223A RO106515B1 (ro) | 1993-02-22 | 1993-02-22 | Duza filtranta, din material plastic |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| RO9300223A RO106515B1 (ro) | 1993-02-22 | 1993-02-22 | Duza filtranta, din material plastic |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| RO106515B1 true RO106515B1 (ro) | 1993-05-31 |
Family
ID=20099378
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| RO9300223A RO106515B1 (ro) | 1993-02-22 | 1993-02-22 | Duza filtranta, din material plastic |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| RO (1) | RO106515B1 (ro) |
-
1993
- 1993-02-22 RO RO9300223A patent/RO106515B1/ro unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US12161961B2 (en) | Liquid filter arrangement and methods | |
| CN101500685B (zh) | 具有沿径向分开的壳体的空气过滤单元 | |
| US5120337A (en) | Intake air filter for the internal combustion engine of a motor vehicle | |
| US4121771A (en) | Drip irrigation emitter | |
| FI67028B (fi) | Filterhus | |
| RO106515B1 (ro) | Duza filtranta, din material plastic | |
| US8663352B2 (en) | System for purifying gas | |
| US4568456A (en) | Sealing for an installation for purifying liquids by membrane filtration | |
| US7681739B2 (en) | Filter device | |
| EP0442069B1 (de) | Filterkerze mit Filterstrumpf | |
| KR0117429Y1 (ko) | 백필터 청소용 공기분사 노즐 | |
| CN212614948U (zh) | 一种汽车油底壳放油孔滑牙补救螺丝 | |
| KR200295561Y1 (ko) | 정수기 필터 하우징 | |
| CN216778157U (zh) | 一种带滤芯拆装结构的流体过滤器 | |
| KR100365366B1 (ko) | 여과구간이 긴 여과필터 케이스 및 그 제조방법 | |
| SU848832A1 (ru) | Байонетный затвор | |
| CN214513823U (zh) | 一种便于更换筒体的中空纤维膜过滤装置 | |
| RU32410U1 (ru) | Дренажный колпачок | |
| CN214661436U (zh) | 一种花卡式防松螺栓组件 | |
| KR20080110001A (ko) | 엘피지 연료 필터구조 | |
| CN220159437U (zh) | 一种y型过滤器 | |
| KR200359652Y1 (ko) | 조임볼트 | |
| CN103982342A (zh) | 过滤系统 | |
| KR20200101978A (ko) | 스프레이 파이프 및 탈황 장치 | |
| JP2523430Y2 (ja) | 燃料タンク |