PL69546Y1 - Samobiezny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikro- ROV-FROG - Google Patents

Samobiezny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikro- ROV-FROG

Info

Publication number
PL69546Y1
PL69546Y1 PL124698U PL12469815U PL69546Y1 PL 69546 Y1 PL69546 Y1 PL 69546Y1 PL 124698 U PL124698 U PL 124698U PL 12469815 U PL12469815 U PL 12469815U PL 69546 Y1 PL69546 Y1 PL 69546Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dome
submersible
propelled
self
microrov
Prior art date
Application number
PL124698U
Other languages
English (en)
Other versions
PL124698U1 (pl
Inventor
Maciej Chmielak
Mateusz Cienkowski
Paweł Jaworski
Adam Olejnik
Krzysztof Poraziński
Marcin Sutkowski
Mateusz Wolanin
Original Assignee
Przedsiębiorstwo Badawczoprodukcyjne Forkos Spółka Z Ograniczona
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsiębiorstwo Badawczoprodukcyjne Forkos Spółka Z Ograniczona filed Critical Przedsiębiorstwo Badawczoprodukcyjne Forkos Spółka Z Ograniczona
Priority to PL124698U priority Critical patent/PL69546Y1/pl
Publication of PL124698U1 publication Critical patent/PL124698U1/pl
Publication of PL69546Y1 publication Critical patent/PL69546Y1/pl

Links

Landscapes

  • Earth Drilling (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest samobieżny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikroROV-FROG.
Zakres zastosowań przedmiotu wzoru użytkowego jest bardzo szeroki. W zakresie zastosowań komercyjnych - eksploracja i eksploatacja dna morskiego, w zakresie zastosowań naukowo-badawczych i ochrony środowiska to przegląd dna akwenów morskich i śródlądowych, zaś w zakresie zastosowań specjalnych - działania obronno-lokalizacyjne dla obrony i ochrony portów oraz granic państwa, a także wspomaganie prac i działań ratownictwa wodnego w częściach dotyczących zarówno ratowania ludzi, jak i mienia. Pojazd - przedmiot wzoru użytkowego w zastosowaniach predystynowany jest zwłaszcza do obserwacji i penetracji miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych, zarówno dla ludzi, jak i sprzętu technicznego.
Obecnie, w ofercie producentów i w użyciu jest kilka tysięcy pojazdów podwodnych, zróżnicowanych pod względem, zarówno wielkości - wymiary i masa, obszarów zastosowania, konstrukcji, sposobu i rodzaju napędu i innych. Z tych też względów stworzone zostały różne klasyfikacje. Dla pojazdów zdalnie sterowanych, jedną z nich jest klasyfikacja uwzględniająca jako kryterium masę na powierzchni. Według tej klasyfikacji rozróżnia się pojazdy: MIKRO - o masie do 10 kilogramów, MINI - o masie od 10 do 50 kilogramów, KOMPAKT - o masie od 50 do 150 kilogramów oraz klasa WORK - o masie powyżej 150 kilogramów, w powietrzu. Przedmiot wzoru użytkowego, ze względu na swoje odpowiednie parametry lokuje się w klasie mikro zdalnie sterowanych pojazdów głębinowych. Wszystkie pojazdy podwodne w klasach mikro i mini są pojazdami nie posiadającymi cechy autonomiczności w zakresie zasilania. Praktycznie wszystkie znane konstrukcje zasilane są liniami kablowymi, przy czym nie wszyscy producenci w swoich prospektach informacyjnych podają szczegóły dotyczące parametrów zasilania samej jednostki głębinowej. Również w aspekcie stosowanych ilości pędników, także panuje duża różnorodność. Od 6 pędników w pojeździe AC ROV, 5 pędników w pojeździe GARDIAN 2.0, do 3 pędników w pojazdach MINI SEAKER, WXPLORER, GNOM BABY czy PRO 3 GTO. Pod względem konstrukcji--struktury najczęściej spotykana jest konstrukcja scalona jednolita, ale także ramowa jest spotykana. Pojazdy podwodne zdalnie sterowane w klasach mikro i mini z racji swoich małych gabarytów nie są zaliczane do grupy pojazdów nadmiernie uniwersalnych i wszechstronnych. Z tego też względu konstruktorzy w ramach możliwości określonej konstrukcji i dostępności sprzętowej, starają się tą uniwersalność poszerzać.
Samobieżny, zdalnie sterowany pojazd podwodny mikroROV-FROG według wzoru użytkowego, zawiera jednostkę głębinową połączoną ze stacją kontrolno-sterującą, kabloliną, do której dołączony jest doręczny pulpit manewrowy. Konstrukcja jednostki głębinowej jest scalona jednolita i stanowiona cylindrycznym korpusem zamkniętym od przodu kopułą przednią, zaś od tyłu denkiem tylnym. Kopuła przednia zawiera centralnie zainstalowany akrylowy przezroczysty iluminator otoczony pierścieniem wyposażonym w matrycę laserowego oświetlacza LED mającego możliwość emisji świetlnych płaskich figur geometrycznych. Do tylnego denka zamocowana jest kopuła tylna z posadowionymi w niej czterema poziomymi urządzeniami napędowymi zawierającymi silnik elektryczny zasprzęglony z pędnikiem w formie śruby napędowej o nienastawianym skoku, każdy. Ponadto centralnie w kopule tylnej osadzony jest czujnik ciśnienia, a na górze gniazdo przyłączeniowe kabloliny. Urządzenia napędu poziomego rozmieszczone są symetrycznie w układzie kwadratu, pędniki zaś otoczone są z zewnątrz tunelowymi osłonami. W cylindrycznym korpusie pionowo umiejscowiony jest centralnie przelotowy kanał, uszczelniony do wnętrza korpusu, w którym zainstalowane jest urządzenie napędu pionowego złożone z silnika elektrycznego zasprzęglonego z pędnikiem w postaci stałoskokowej śruby napędowej. Wewnątrz korpusu umiejscowione są także, w przedniej części przed iluminatorem, kamera wizyjna oraz, w pozostałej przestrzeni, moduł zasilający wraz ze sterownikami silników urządzeń napędowych pionowego i poziomych, a także sterowniki urządzeń telemetrycznych, oświetlenia, obsługi toru wizyjnego i komunikacji z powierzchniową stacją kontrolno-sterującą.
Przedmiot wzoru użytkowego przedstawiony jest na rysunkach. Na rysunku 1 fig. a - rzut widoku jednostki głębinowej od przodu, fig. b - rzut widoku jednostki głębinowej od góry, zaś fig. c - rzut widoku jednostki głębinowej od tyłu. Na rysunku 2 - schemat funkcjonalny pojazdu klasy mikroROV-FROG.
Samobieżny, zdalnie sterowany pojazd podwodny mikroROV-FROG zestawiony jest z jednostki głębinowej połączonej kabloliną 12 ze stacją kontrolno-sterującą 13, do której podłączony jest doręczny pulpit manewrowy 14. Konstrukcja jednostki głębinowej 11_ jest konstrukcją scaloną i opiera się
na cylindrycznym korpusie 2 zamkniętym od przodu kopułą przednią 2, a od tyłu denkiem 3 z domo-cowaną do niego kopułą tylną 4. Elementy konstrukcyjne - denko 3 oraz kopuła 4 tworzą moduł posa-dowienny czterech zespołów napędowych 6 napędu poziomego, rozmieszczonych na planie kwadratu. Każdy zespół napędowy 6 zawiera silnik elektryczny połączony przez sprzęgło z pędnikiem w postaci śruby napędowej o stałym skoku. Każda śruba napędowa umieszczona jest w odcinku tunelu, który z jednej strony stanowi osłonę jej skrzydeł i dodatkowo poprawia jej sprawność hydromechaniczną. Ponadto w kopule tylnej 4 centralnie w środku umieszczony jest czujnik ciśnienia 9, a u góry pomiędzy osłonami górnych śrub napędowych gniazdo 10 złącza kabloliny 12. Kopuła przednia 1 zamknięta jest od zewnątrz przezroczystym iluminatorem 7 otoczonym matrycowym laserowym oświetlaczem LED 8 emitującym światło białe do oświetlania przestrzeni przed jednostką, a w sytuacji wykonywania prac pomiarowych lasery LED emitują świetlne płaskie figury geometryczne. Wewnątrz korpusu 2 pionowo, poprzecznie do osi osadzony jest przelotowy tunel, w którym zainstalowany jest zespół napędowy 5 napędu pionowego zestawiony z silnika elektrycznego i pędnika w postaci stałoskokowej śruby napędowej. Wewnątrz korpusu 2 przed iluminatorem 7 zainstalowana jest kamera wideo o wysokiej rozdzielczości. W pozostałej przestrzeni wewnątrz korpusu 2 umiejscowione są urządzenia i układy elektryczne zasilania, sterowania pracą silników zespołów napędowych 5 i 6, sterowniki dwukierunkowej komunikacji telemetrycznej, wizyjnej i obsługi ruchu. Samobieżny, zdalnie sterowany pojazd podwodny według wzoru użytkowego, ze względu na swoją bardzo małą masę oraz wymiary, a także relatywnie niewielkie zapotrzebowanie energii elektrycznej do pracy, jest urządzeniem na tyle uniwersalnym, że można nim pracować zarówno z pokładu każdej, nawet małej jednostki pływającej, pod warunkiem dysponowania odpowiednim źródłem zasilania elektrycznego, co obecnie nie stanowi dużego problemu. Niewielkie wymiary i mała masa predy-stynują ten pojazd do prac wstępnych rozpoznawczych, wszędzie tam gdzie pojazdy klas miniROV i większe nie zmieszczą się, a wysyłanie człowieka-nurka może być dla niego niebezpieczne tak pod względem na przykład dużej głębokości i związanym z tym zagrożeniem chorobą kesonową, jak również niebezpieczeństwami natury mechanicznej podczas rozpoznawania uszkodzonych bądź długo zalegających wraków lub innych obiektów podwodnych.

Claims (3)

Zastrzeżenia ochronne
1. Samobieżny, zdalnie sterowany pojazd podwodny mikroROV-FROG zasilany ze źródła zewnętrznego, napędzany wieloma elektrycznymi zespołami napędowymi i wyposażony w urządzenia obserwacji wizyjnej i telemetrii, znamienny tym, że jednostka głębinowa (11) złożona jest z cylindrycznego korpusu (2), zamkniętego od przodu kopułą przednią (1_), od tyłu kopułą tylną (4) przytwierdzoną do denka tylnego (3), w której zainstalowane są elektryczne urządzenia napędu poziomego (6), zaś elektryczne urządzenie napędu pionowego (5) osadzone jest w przelotowym pionowym tunelu zlokalizowanym centralnie w korpusie (2), i w nim uszczelnionym, przy czym jednostka głębinowa (1_1_) połączona jest kabloliną (12) ze stacją kontrolno--sterującą (13), do której dołączony jest doręczny pulpit manewrowo-sterujący (14).
2. Pojazd podwodny według zastrz. 1, znamienny tym, że kopuła przednia (1_) zamknięta jest od czoła przezroczystym iluminatorem (7) otoczonym matrycowym laserowym oświetlaczem LED (8) emitującym światło białe do oświetlania przestrzeni przed jednostką głębinową (11) oraz w miarę potrzeby, emitującym świetlne obrazy geometrycznych figur płaskich, przy czym wewnątrz korpusu (2) przed iluminatorem (7) umieszczona jest kamera kolorowa wysokiej rozdzielczości.
3. Pojazd podwodny według zastrz. 1, znamienny tym, że na tylnej kopule (7) posadowione są cztery urządzenia napędu poziomego (6) w układzie kwadratu, których pędniki w postaci śrub napędowych o stałym skoku umieszczone są w oddzielnych odcinkach tuneli stanowiących osłonę, zaś po środku kopuły (4) centralnie zainstalowany jest czujnik ciśnienia (9) i powyżej pomiędzy osłonami pędników, złącze (10) kabloliny (12).
PL124698U 2015-12-18 2015-12-18 Samobiezny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikro- ROV-FROG PL69546Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL124698U PL69546Y1 (pl) 2015-12-18 2015-12-18 Samobiezny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikro- ROV-FROG

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL124698U PL69546Y1 (pl) 2015-12-18 2015-12-18 Samobiezny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikro- ROV-FROG

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL124698U1 PL124698U1 (pl) 2017-06-19
PL69546Y1 true PL69546Y1 (pl) 2017-11-30

Family

ID=59054879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL124698U PL69546Y1 (pl) 2015-12-18 2015-12-18 Samobiezny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikro- ROV-FROG

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL69546Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL124698U1 (pl) 2017-06-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105711779B (zh) 一种八推进器水下清刷机器人
CA2967311C (en) Transformer in-situ inspection vehicle with a cage hull
CN204021234U (zh) 一种水下机器人及其推进器
US20180001981A1 (en) Underwater remotely operated vehicle
CN106891073B (zh) 六自由度水中移动平台
JP2019089422A (ja) 水中ドローンを用いた海底探査システム
CN104802966A (zh) 一种模块化水下机器人及其控制系统
CN113060261A (zh) 一种多自由度水下拍摄助推机器人
RU193287U1 (ru) Модульный автономный необитаемый подводный аппарат "Океаника"
RU2214510C1 (ru) Глубоководный добычной комплекс и телеуправляемый подводный робот
CN201254266Y (zh) 一种多功能水面机器人
CN114291238A (zh) 水下应急救援机器人
PL69546Y1 (pl) Samobiezny, zdalnie sterowany pojazd podwodny klasy mikro- ROV-FROG
CN105711786B (zh) 一种微型模块化auv尾部布置结构
ES2311424B1 (es) Vehiculo submarino operado por control remoto.
RU2553599C1 (ru) Многокорпусный глубоководный обитаемый аппарат ( варианты)
CN112572735B (zh) 一种重型水下机器人框架及其系统
CN204726643U (zh) 一种模块化水下机器人
CN209064334U (zh) 一种可附着岩体的具有抗压性的水下机器人
CN113830266A (zh) 单摄像头灵便型遥控无人潜航器
CN113022826A (zh) 一种船舶推进器检测机器人
KR20120047420A (ko) 벌룬을 이용한 모니터링장치
BR102019013111A2 (pt) Veículo subaquático de acionamento remoto
WO2022255904A1 (ru) Телеуправляемый необитаемый подводный аппарат
CN112660345A (zh) 一种六自由度水下检测机器人