PL69084Y1 - Jednorazowy zestaw na odpady stałe - Google Patents

Jednorazowy zestaw na odpady stałe

Info

Publication number
PL69084Y1
PL69084Y1 PL123603U PL12360314U PL69084Y1 PL 69084 Y1 PL69084 Y1 PL 69084Y1 PL 123603 U PL123603 U PL 123603U PL 12360314 U PL12360314 U PL 12360314U PL 69084 Y1 PL69084 Y1 PL 69084Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bags
bag
circumference
package
disposable
Prior art date
Application number
PL123603U
Other languages
English (en)
Other versions
PL123603U1 (pl
Inventor
Romuald Paździora
Original Assignee
Romuald Paździora
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Romuald Paździora filed Critical Romuald Paździora
Priority to PL123603U priority Critical patent/PL69084Y1/pl
Publication of PL123603U1 publication Critical patent/PL123603U1/pl
Publication of PL69084Y1 publication Critical patent/PL69084Y1/pl

Links

Landscapes

  • Refuse Receptacles (AREA)

Abstract

Zestaw jednorazowy na odpady stałe charakteryzuje się tym, że w pozycji rozłożonej korpus (1) ma kształt prostopadłościanu, który jest otwarty na jednym końcu, zaś drugi koniec ma zachodzące na siebie wypusty tworzące dno, przy czym wewnątrz korpusu (1) znajduje się pakiet worków (3) umieszczonych jeden w drugim, o obwodzie większym niż obwód korpusu (1), z których każdy wzdłuż obwodu zawiera taśmę ściągającą (4).

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru jest jednorazowy zestaw składanego pojemnika oraz pakietu worków na odpady stałe.
Aktualnie w gospodarowaniu odpadami wykorzystuje się worki foliowe, umieszczone wewnątrz pojemnika. Zapełnione odpadami worki wyciągane są z pojemnika, a następnie wyrzucane do zbiorczych kontenerów lub zabierane przez specjalne służby. Po usunięciu zapełnionego worka, do pojemnika zakłada się nowy pusty worek. Wymaga to każdorazowego sięgnięcia do pakietu worków oraz umieszczenia pojedynczego worka wewnątrz pojemnika.
Jako pojemniki stosuje się konstrukcje jednolite plastikowe lub metalowe, oraz różnego rodzaju ażurowe konstrukcje o kształcie kontenera lub w formie ramy na worki. Zwykle są to konstrukcje wielokrotnego użytku. Z europejskiego zgłoszenia patentowego EP 1707506 A1 znany jest recyklingowy pojemnik na śmieci, zawierający kartonowy korpus mający boczne i podłużne szwy pozwalające na jego złożenie oraz dno składające się z wielu elementów, łączonych wzajemnie w taki sposób, że po połączeniu tworzą dno. Elementy te są połączone z korpusem i również umożliwiają złożenie całego pojemnika do płaskiej formy. Pojemnik ten może mieć formę graniastosłupa o różnych podstawach. Wewnątrz znajduje się zestaw worków umieszczonych jeden w drugim. Worki od strony otwartej mają wypusty określone jako „uszy”, które wywinięte są poza pojemnik, oraz które można wiązać ze sobą, co ułatwia ich przenoszenie po zapełnieniu.
Podobna koncepcja pojemnika w pojemniku opisana jest także w niemieckim zgłoszeniu DE102010021701A1, gdzie pojedynczy pojemnik może być wykonany ze sztywnego lub elastycznego materiału. Następnie zespół pojemników czy worków jest umieszczony w kontenerze. Brzegi pojemników od strony otwarcia są ze sobą połączone w taki sposób by można je było łatwo oddzielić.
Jednorazowy pojemnik na śmieci zawierający w sobie pakiet worków jest także opisany w amerykańskim opisie zgłoszeniowym US5363980 (A), a zestaw worków z zaczepami w amerykańskim opisie zgłoszeniowym US2002190069 (A1).
Przedmiotem wzoru jest jednorazowy zestaw na odpady stałe zawierający składany korpus oraz pakiet worków. Zestaw charakteryzuje się tym, że w pozycji rozłożonej korpus ma kształt prostopadłościanu otwartego na jednym końcu. Drugi koniec korpusu zawiera zachodzące na siebie wypusty tworzące dno. Wewnątrz korpusu znajduje się pakiet worków umieszczonych jeden w drugim, o obwodzie większym niż obwód korpusu. Każdy z worków wzdłuż obwodu zawiera taśmę ściągającą. W korzystnej postaci wykonania korpus zestawu ma na rogach podłużne złamania, odpowiadające narożnikom jego podstawy, zaś na jednym z końców, wzdłuż obwodu załamania poprzeczne w miejscach połączeń z wypustami. W korzystnej postaci wykonania pakiet worków oraz każdy worek z osobna ma wzdłuż boków sześć podłużnych złamań, zaś końce pojedynczych worków są ze sobą połączone odpowiednio do złamań i tworzą w widoku z góry figurę w kształcie litery X. W pozycji złożonej korpus oraz pakiet worków są płaskie oraz oddzielne.
Korpus zestawu może być wykonany z kartonu lub plastiku.
Przedmiot wzoru jest szczegółowo wyjaśniony przy pomocy rysunków, na których przedstawiono jednorazowy zestaw na odpady stałe, wykonany zgodnie z niniejszym rozwiązaniem technicznym.
Zaletą zestawu według wzoru jest to, że w pozycji złożonej oba elementy - korpus i pakiet worków są płaskie, co ułatwia ich konfekcjonowanie, składowanie i dystrybucję. Mogą być łatwo przechowywane w zapasie, w pobliżu miejsca użytkowania. Zarówno korpus, jak i pakiet worków mogą być wykonane z surowców wtórnych i/lub surowców ekologicznych, biodegradowalnych. Zastosowanie pakietu typu worek w worku znacznie ułatwia opróżnianie zestawu z odpadów, gdyż nie wymaga odrębnego nakładania worka na korpus kontenera na odpady. Worki posiadają w swej górnej części taśmę ściągającą pozwalającą na zaciśnięcie jego górnej części oraz wygodne wyjęcie worka z obudowy. Ponadto w sytuacji, gdy pojemnik na odpady wykorzystywany jest tylko tymczasowo w danym miejscu, cały zestaw może być po prostu wyrzucony. Zużyty pakiet worków można zastąpić nowym pakietem stanowiącym uzupełnienie zestawu, bez konieczności wyrzucania starego i kupowania nowego korpusu. Zestawy można tworzyć w różnych wersjach graficznych. Korpus może stanowić także miejsce dla nadruków reklamowych.
Na Fig. 1 znajduje się korpus zestawu w pozycji złożonej.
Na Fig. 2 znajduje się korpus zestawu w pozycji pośredniej - częściowo rozłożonej.
Na Fig. 3 znajduje się korpus zestawu w pozycji rozłożonej wraz z umieszczonym w środku pakietem worków. Na Fig. 4 znajduje się korpus zestawu w pozycji rozłożonej z wewnętrznym workiem pakietu wywiniętym poza obwód korpusu. Na Fig. 5 znajduje się złożony pakiet worków. Na Fig. 6 znajduje się pakiet worków w pozycji pośredniej - częściowo rozłożonej. Na Fig. 7 znajduje się pakiet worków w pozycji rozłożonej z uwidocznioną taśmą ściągającą wewnętrznego worka pakietu. Jednorazowy zestaw na odpady stałe w pozycji złożonej składa się oddzielnie z korpusu ! (Fig. 1) oraz pakietu dziesięciu worków 3 umieszczonych jeden w drugim (Fig. 5). Oba elementy zestawu w tej pozycji są płaskie, co ułatwia ich konfekcjonowanie, składowanie i dystrybucję. Pakiet worków 3 jest złożony w kształt tzw. „klepsydry” (Fig. 6). Obwód worków w pakiecie 3 jest większy niż obwód korpusu 1.. Każdy z worków wzdłuż obwodu zawiera taśmę ściągającą 4. Taśma ściągająca 4 ma długość odpowiadającą obwodowi worka. W pozycji rozłożonej korpus 1. ma kształt prostopadłościanu otwartego na jednym końcu. Drugi koniec korpusu zawiera wypusty 2 zachodzące na siebie i tworzące dno. Korpus 1 zestawu ma na rogach podłużne złamania 5, odpowiadające narożnikom jego podstawy. Na końcu korpusu 1_, od strony dna, wzdłuż obwodu, w miejscach połączeń z wypustami znajdują się poprzeczne złamania 6. Wewnątrz rozłożonego korpusu 1. umieszczony jest pakiet worków 3. Pakiet worków 3 oraz każdy worek z osobna ma wzdłuż boków sześć podłużnych złamań 7, zaś końce pojedynczych worków są ze sobą połączone odpowiednio do złamań 7 i tworzą w widoku z góry figurę w kształcie litery X. Pakiet worków 3 w pozycji rozłożonej (Fig. 7) ma kształt zbliżony do prostopadłościanu. Korpus 1. wykonany jest z tektury falistej. Pakiet worków 3 z folii biodegradowalnej. Zestaw może mieć różne zastosowania, w szczególności wewnątrz pomieszczeń, w gospodarstwie domowym, w służbie zdrowia, instytucjach użyteczności publicznej. Może także stanowić element reklamowy. Wykaz odnośników 1. korpus 2. wypusty 3. pakiet worków 4. taśma ściągająca 5. podłużne złamania 6. załamania poprzeczne 7. podłużne złamania (worków)

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia ochronne
    1. Jednorazowy zestaw na odpady stałe zawierający składany korpus oraz pakiet worków, znamienny tym, że w pozycji rozłożonej korpus (1) ma kształt prostopadłościanu, który jest otwarty na jednym końcu, zaś drugi koniec zawiera zachodzące na siebie wypusty (2) tworzące dno, przy czym wewnątrz korpusu (1) znajduje się pakiet worków (3) umieszczonych jeden w drugim, o obwodzie większym niż obwód korpusu (1), z których każdy wzdłuż obwodu zawiera taśmę ściągającą (4).
  2. 2. Jednorazowy zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że korpus (1) ma na rogach podłużne złamania (5) odpowiadające narożnikom jego podstawy, zaś na jednym z końców, wzdłuż obwodu załamania poprzeczne (6) w miejscach połączeń z wypustami (2).
  3. 3. Jednorazowy zestaw według zastrz. 1 i/lub 2, znamienny tym, że pakiet worków (3) oraz każdy worek z osobna ma wzdłuż boków sześć podłużnych złamań (7), zaś końce pojedynczych worków są ze sobą połączone odpowiednio do złamań (7) i tworzą w widoku z góry figurę w kształcie litery X.
  4. 4. Jednorazowy zestaw według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że w pozycji złożonej korpus (1) oraz pakiet worków (3) są płaskie oraz oddzielne.
  5. 5. Jednorazowy zestaw według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że korpus (1) jest wykonany z kartonu lub plastiku.
PL123603U 2014-12-10 2014-12-10 Jednorazowy zestaw na odpady stałe PL69084Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123603U PL69084Y1 (pl) 2014-12-10 2014-12-10 Jednorazowy zestaw na odpady stałe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123603U PL69084Y1 (pl) 2014-12-10 2014-12-10 Jednorazowy zestaw na odpady stałe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL123603U1 PL123603U1 (pl) 2016-06-20
PL69084Y1 true PL69084Y1 (pl) 2017-05-31

Family

ID=56120801

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL123603U PL69084Y1 (pl) 2014-12-10 2014-12-10 Jednorazowy zestaw na odpady stałe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL69084Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL123603U1 (pl) 2016-06-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11596730B2 (en) Packaging for medical containers
US6000549A (en) Bulk container
CA2416049A1 (en) Bulk bag for meat and meat products
US8006855B2 (en) Internal truss system for semi-rigid containers
US5692836A (en) Recycling storage bag with detachable pocket
US10080417B2 (en) Container
US20060210199A1 (en) Container for distributing granular material and associated method
HRP20170597T1 (hr) Paletni spremnik
CN107635506B (zh) 用于医疗废物和医院废物的筒
TW201223836A (en) Refillable product dispenser system
CA2914129A1 (en) Multi-compartment packaging device
PL69084Y1 (pl) Jednorazowy zestaw na odpady stałe
CN107567417A (zh) 手套分配组件
US3456842A (en) Bag dispenser
BR112013013687B1 (pt) Embalagem destinada ao consumidor
US20180111721A1 (en) Multiple Bags Within A Bag
RU162130U1 (ru) Тара для транспортировки и хранения вязких нефтехимических веществ
KR102049920B1 (ko) 내하중이 강화된 쓰레기통
RU61254U1 (ru) Упаковка и пакуемые емкости
KR200441189Y1 (ko) 재활용품 분리수거용 배출통
ES1064478U (es) Envase o bolsa suplementaria anexa biodegradable para residuos propios del envase principal.
PL69008Y1 (pl) Worek elastyczny zwłaszcza do przechowywania produktów płynnych i sypkich
ES2364338T3 (es) Envase compuesto con cubierta.
CN206043734U (zh) 一种药品收纳盒
JPH07300118A (ja) 自立性保持ユニット利用の袋詰めセットとその使用方法