PL68854Y1 - Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego - Google Patents

Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego

Info

Publication number
PL68854Y1
PL68854Y1 PL123395U PL12339512U PL68854Y1 PL 68854 Y1 PL68854 Y1 PL 68854Y1 PL 123395 U PL123395 U PL 123395U PL 12339512 U PL12339512 U PL 12339512U PL 68854 Y1 PL68854 Y1 PL 68854Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
supply
chamber
liquid
observation
Prior art date
Application number
PL123395U
Other languages
English (en)
Other versions
PL123395U1 (pl
Inventor
Andrzej Woźnica
Tytus Bernaś
Original Assignee
Univ Śląski W Katowicach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Śląski W Katowicach filed Critical Univ Śląski W Katowicach
Priority to PL123395U priority Critical patent/PL68854Y1/pl
Publication of PL123395U1 publication Critical patent/PL123395U1/pl
Publication of PL68854Y1 publication Critical patent/PL68854Y1/pl

Links

Landscapes

  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)

Abstract

Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego charakteryzuje się tym, że ma postać szczelnie zamykanego od góry zatyczką uszczelniającą (1) pojemnika (2) z dnem w postaci przeźroczystej płytki (3), mocowanej korzystnie trwale z pojemnikiem (2), przy czym w zatyczce uszczelniającej (1) umieszczone są elementy zasilająco-odprowadzające (4 i 5) połączone z przewodami zasilająco-odprowadzającymi (6 i 7).

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego. Komora mikroinkubacyjna według wzoru użytkowego znajduje przykładowo zastosowanie przy obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału biologicznego w mikroskopie fluorescencyjnym, z wysoką rozdzielczością. Z opisu wzoru użytkowego PL 59703Y1 znana jest komora do badania komórkowych hodowli in vitro, służąca do oceny hodowanych komórek pod mikroskopem optycznym w jałowych warunkach, z zachowaniem stałej temperatury. Komora ta zbudowana jest z dwóch płaskich ścian, wykonanych z przezroczystego materiału np. szkło, pleksi oddzielonych uszczelką dystansującą o grubości poniżej 1 mm. Komora połączona jest z hodowlą komórkową i pompą wymuszającą obieg za pomocą kapilarnych rurek.
Szczelinowata komora usytuowana jest na górnej ścianie nieco większej komory płaszcza wodnego, której ściany również zbudowane są z przezroczystego materiału. Płaszcz wodny połączony jest z termostatem wodnym i pompą wymuszającą obieg za pomocą przewodów zasilających.
Funkcjonowanie przepływowej komory do badania hodowli komórkowych in vitro polega na tym, że do płaszcza wodnego, rurką napływa ogrzana woda z termostatu i odpływa rurką z powrotem do termostatu. Jednocześnie z hodowli komórek in vitro zostaje przepompowana do komory porcja zawiesiny komórek, której temperaturę odczytuje czujnik. W przypadku obniżenia temperatury poniżej zamierzonej, intensyfikuje się przepływ wody w rurkach. Komory podświetlone są od spodu źródłem światła, natomiast do ściany górnej komory zostaje przystawiony obiektyw mikroskopu. Szczelinowate światło komory (poniżej 1 mm) umożliwia łatwe ogniskowanie optyki i zastosowanie do przeglądu nawet obiektywu imersyjnego. Z opisu wzoru użytkowego PL 61795Y1 znana jest również komora mikromanipulacyjna przeznaczona do mikromanipulacji na oocytach, zygotach i zarodkach. Komora mikromanipulacyjna składa się ze szkiełka mikroskopowego o wymiarach 76,2 mm x 25,4 mm, grubości 1 mm lub 2 mm, które stanowi podstawę komory, dwóch szklanych suportów zamocowanych na niej naprzeciwległe, o wymiarach 25,4 mm x 3,0 mm, grubości 2 mm, oraz umieszczonej na nich uchylnie pokrywie, którą stanowi szkiełko mikroskopowe nakrywkowe o wymiarach 22 mm x 22 mm.
Obecnie preparatyka mikroskopowa zmierza w kierunku stworzenia metod pozwalających na obserwacje przyżyciowe organizmów z możliwością odwzorowania ich rzeczywistej struktury. Materiał biologiczny przygotowywany jest zazwyczaj do obserwacji przez umieszczenie na szkiełku podstawowym i przykrycie szkiełkiem nakrywkowym, o ściśle określonej grubości.
Zachowanie struktury materiału, na przykład zagęszczonej półpłynnej lub płynnej biomasy i zapewnienie fizjologicznych warunków obserwacji w takim układzie stanowi problem. Oświetlenie małej objętości cieczy w preparacie powoduje podnoszenie temperatury cieczy i przesychanie preparatu. W przypadku żywych komórek, prowadzi to do zmian osmotycznych i zmian turgoru, co w konsekwencji doprowadza do obkurczania lub pęcznienia komórek. Dodatkowo w takich warunkach panuje ograniczona wymiana tlenu ze środowiskiem. W przypadku żywych kultur, prowadzi to do zmian warunków tlenowych w preparacie, a to z kolei wpływa na zmiany metaboliczne obserwowanego materiału. Preparat taki nie pozwala na kontrolowaną wymianę pożywki, a tym samym na przeciwdziałanie powyższym zmianom. W konsekwencji uzyskiwany jest nierzeczywisty obraz obserwowanych obiektów. Utrudnione jest również modyfikowanie podłoża w trakcie prowadzonych badań. Wymaga to wyjęcia obserwowanego preparatu spod mikroskopu, otwarcia preparatu i powtórnego zamknięcia. Procedura ta powoduje nierównomierną dyspersję składników analizowanego podłoża.
Większość powyższych problemów można wyeliminować lub znacznie ograniczyć prowadząc obserwację na szalkach Petriego oraz w komorach hodowlanych z dnem o zdefiniowanej przejrzystości, przykładowo szklanym lub plastikowym. Takie urządzenia jednak wymagają dużej ilości materiału biologicznego tj. pożywki lub podłoża. Nie zapewniają także w łatwy sposób możliwości szczelnego zamknięcia obserwowanego materiału.
Odpowiedzią na powyższe problemy, jest komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego, według zgłaszanego wzoru użytkowego.
Istotą komory mikroinkubacyjnej do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego jest to, że ma postać szczelnie zamykanego od góry zatyczką uszczelniającą pojemnika, z dnem w postaci przeźroczystej płytki, mocowanej korzystnie trwale z pojemnikiem, przy czym w zatyczce uszczelniającej umieszczone są elementy zasilająco-odprowadzające, połączone

Claims (8)

  1. z przewodami zasilająco-odprowadzającymi, umożliwiające wprowadzenie, mieszanie i odprowadzenie materiału do/z pojemnika metodą ciągłą lub poprzez iniekcję. Korzystnie, pojemnik ma kształt cylindra zwężającego się ku dołowi. Korzystnie, pojemność pojemnika wynosi od 0,1 x 109 m3 do 3 x 10'6 m3. Korzystnie, pojemnik wykonany jest z tworzywa sztucznego. Korzystnie, płytka wykonana jest ze szkła. Korzystnie, płytka ma kształt prostokąta. Korzystnie, elementy zasilająco-odprowadzające mają postać rurek. Korzystnie, elementy zasilająco-odprowadzające wykonane są ze szkła. Przedmiot wzoru użytkowego został ukazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat komory mikroinkubacyjnej w postaci zamkniętej. Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego, ma postać szczelnie zamykanego od góry zatyczką uszczelniającą 1 pojemnika 2 w kształcie cylindra zwężającego się ku dołowi. Dno pojemnika 2 stanowi szklana, przeźroczysta płytka 3 w kształcie prostokąta, mocowana trwale z pojemnikiem 2. Pojemnik 2 wykonany jest z tworzywa sztucznego. Pojemność pojemnika 2 mieści się w zakresie od 0,1 x 10'9 m3 do 3 x 10'6 m3. Materiał do obserwacji umieszcza się we wnętrzu pojemnika 2. W zatyczce uszczelniającej 1 umieszczone są elementy zasilająco-odprowadzające 4 i 5, w postaci szklanych rurek, połączone z przewodami zasilająco-odprowadzającymi 6 i 7. Elementy zasilająco-odprowadzające 4 i 5, umożliwiają wprowadzanie, mieszanie i odprowadzanie materiału do/z komory metodą ciągłą lub poprzez iniekcję. Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego, według zgłaszanego wzoru użytkowego umożliwia wykonywanie preparatów mikroskopowych z półpłynnego lub płynnego materiału biologicznego o objętości od 0,1 x 10'9 m3 do 3 x 10'6 m3. Komora umożliwia utrzymanie zdefiniowanych warunków pomiaru w trakcie obserwacji, z wykorzystaniem wysokorozdzielczej mikroskopii optycznej. Pozwala na przyżyciowe obserwacje materiału biologicznego z możliwością utrzymania zdefiniowanego składu medium, bezproblemowe modyfikacje podłoża poprzez wprowadzenie dodatkowych czynników, przy zapewnieniu ich równomiernej dyspersji w badanym preparacie, włączając w to ciągłą perfuzję materiału, daje możliwość szczelnego zamknięcia obserwowanego materiału. Zastrzeżenia ochronne
    1. Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego, znamienna tym, że ma postać szczelnie zamykanego od góry zatyczką uszczelniającą (1) pojemnika (2) z płaskim dnem w postaci przeźroczystej płytki (3), mocowanej trwale z pojemnikiem (2), przy czym w zatyczce uszczelniającej (1) umieszczone są elementy zasilająco--odprowadzające (4 i 5), połączone z przewodami zasilająco-odprowadzającymi (6 i 7).
  2. 2. Komora według zastrz. 1, znamienna tym, że pojemnik (2) ma kształt cylindra zwężającego się ku dołowi.
  3. 3. Komora według zastrz. 1, znamienna tym, że pojemność pojemnika (2) wynosi od 0,1 x 10'9 m3 do 3 x10'6 m3.
  4. 4. Komora według zastrz. 1, znamienna tym, że pojemnik (2) wykonany jest z tworzywa sztucznego.
  5. 5. Komora według zastrz. 1, znamienna tym, że płytka (3) wykonana jest ze szkła.
  6. 6. Komora według zastrz. 1, znamienna tym, że płytka (3) ma kształt prostokąta.
  7. 7. Komora według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy zasilająco-odprowadzające (4 i 5) mają postać rurek.
  8. 8. Komora według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy zasilająco-odprowadzające (4 i 5) wykonane są ze szkła.
PL123395U 2012-11-19 2012-11-19 Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego PL68854Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123395U PL68854Y1 (pl) 2012-11-19 2012-11-19 Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123395U PL68854Y1 (pl) 2012-11-19 2012-11-19 Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL123395U1 PL123395U1 (pl) 2015-03-30
PL68854Y1 true PL68854Y1 (pl) 2017-01-31

Family

ID=52727906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL123395U PL68854Y1 (pl) 2012-11-19 2012-11-19 Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL68854Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL123395U1 (pl) 2015-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104245917A (zh) 用于微流体细胞培养的微型培育系统和方法
Von Wangenheim et al. Light sheet fluorescence microscopy of plant roots growing on the surface of a gel
WO2005095576A2 (en) Controlled temperature water (or other fluid)-jacket co2 microscope stage incubator
Pampaloni et al. Live spheroid formation recorded with light sheet-based fluorescence microscopy
US20130045535A1 (en) Niche system for biological culturing
WO2014102527A1 (en) A bioreactor
CN2863808Y (zh) 一种细胞多槽培养器
JP2010011814A (ja) 培養細胞観察用チャンバー及びその使用
US6602701B2 (en) Three-dimensional cell growth assay
PL68854Y1 (pl) Komora mikroinkubacyjna do perfuzji i obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego
Park et al. Plant array chip for the germination and growth screening of Arabidopsis thaliana
Reichmann et al. Live imaging of cell division in preimplantation mouse embryos using inverted light-sheet microscopy
PL68727Y1 (pl) Komora mikroinkubacyjna do obserwacji półpłynnego lub płynnego materiału, zwłaszcza biologicznego
Huang et al. Simultaneous monitoring of oxygen consumption and acidification rates of a single zebrafish embryo during embryonic development within a microfluidic device
Ho et al. Mini chamber system for long-term maintenance and observation of cultured cells
CN103756899B (zh) 可用于稳态强磁场效应研究的生物连续培养及显微成像装置
PL238379B1 (pl) Urządzenie do perfuzyjnych hodowli komórkowych
IT202000009442A1 (it) Piastra micro-droplet
CN220951836U (zh) 一种类器官芯片
US10545169B2 (en) Top-cover for a controlled environmental system, top-cover-set and controlled environmental system compatible with probe based techniques and procedure to control the environment for a sample
Picard et al. A micro-incubator for cell and tissue imaging
Martino et al. Microfluidic live-imaging technology to perform research activities in 3d models
Kattipparambil Rajan Modular instrumentation for controlling and monitoring in-vitro cultivation environment and image-based functionality measurements of human stem cells
CN219194971U (zh) 一种高压控温在线培养观测样品台
CN211379135U (zh) 一种沉水植物根系观察及实验培养系统