PL68690Y1 - Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej - Google Patents

Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej

Info

Publication number
PL68690Y1
PL68690Y1 PL123074U PL12307410U PL68690Y1 PL 68690 Y1 PL68690 Y1 PL 68690Y1 PL 123074 U PL123074 U PL 123074U PL 12307410 U PL12307410 U PL 12307410U PL 68690 Y1 PL68690 Y1 PL 68690Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
intramedullary nail
bone screw
inverted
treatment
proximal femur
Prior art date
Application number
PL123074U
Other languages
English (en)
Other versions
PL123074U1 (pl
Inventor
Józef Borowski
Urszula Borowska-Skarżyńska
Original Assignee
Borowski Józef Przedsiębiorstwo Produkcyjnousługowohandlowe Medgal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Borowski Józef Przedsiębiorstwo Produkcyjnousługowohandlowe Medgal filed Critical Borowski Józef Przedsiębiorstwo Produkcyjnousługowohandlowe Medgal
Priority to PL123074U priority Critical patent/PL68690Y1/pl
Publication of PL123074U1 publication Critical patent/PL123074U1/pl
Publication of PL68690Y1 publication Critical patent/PL68690Y1/pl

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiot wzoru użytkowego stanowi gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej.
Do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej stosowane są gwoździe śródszpikowe o różnej konstrukcji lub płytki kostne kątowe. Z publikacji amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr US 2008/0140077 A1 znany jest uniwersalny gwóźdź do kości udowej do śródszpikowego wprowadzania do kanału szpikowego kości długiej. Gwóźdź zawiera korpus gwoździa zawierający szczelinę przelotową przystosowaną do umieszczenia w niej tulei dla śruby kostnej, W tym uniwersalnym gwoździu odłamy kostne mogą się jednak obracać ze śrubą kostną podczas jej wkręcania. Ponadto gwóźdź ten nie pozwala na leczenie niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej.
Na przykład znany jest gwóźdź typu Gamma, gdzie w jego górnym odcinku znajduje się śruba kostna zorientowana pod kątem do osi odcinka górnego. W zależności od potrzeby kąt nachylenia śruby kostnej do osi odcinka górnego wynosi 120°, 125°, 130° lub 135°, Śruba kostna ma na swoim cylindrycznym odcinku cztery kanały, z którymi współpracuje śruba kompensacyjna, wkręcana od góry w otwór gwintowy, prowadzący do osadzonej śruby kostnej. Śruba kompensacyjna wchodzi w jeden z kanałów i zabezpiecza przed przesuwem i obrotami śrubę kostną.
Gwóźdź śródszpikowy dodatkowo jest wyposażony na odcinku górnym w szpilkę antyrotacyjną, umieszczoną powyżej śruby kostnej i równolegle do niej. Szpilka antyrotacyjna, a właściwie śruba antyrotacyjna jest wkręcona w gwóźdź.
Dzięki takiej konstrukcji uzyskuje się podwójne unieruchomienie fragmentu głowy/szyjki, co szczególnie przy złamaniach niestabilnych pozwala uzyskać stabilność rotacyjną, a także pewne unieruchomienie złamanych kości. Śruba kostna jest osadzona przesuwnie w tulei, która jest wkręcona w gwóźdź. Tuleja zabezpiecza śrubę kostną przed ślizganiem w kierunku bocznym, mogącym powodować podczas procesu leczenia bolesne drażnienie tkanki miękkiej. Śruba kostna jest osadzona w tulei, zaopatrzonej w gwint zewnętrzny, służący do wkręcania w gwóźdź, przy czym w obszarze środkowym tuleja nie ma gwintu, który został zastąpiony przez powierzchnię ustalającą, z którą współpracuje śruba kompensacyjna, usytuowana w osi odcinka górnego gwoździa.
Inny przykład stanowi płytka kostna kątowa DCS, która zawiera śrubę kostną usytuowaną w jej górnym odcinku i pod kątem 95° do trzonu. Śruba kostna jest umieszczona w płytce w sposób nie-obrotowo-przesuwny i zabezpieczona przed wysunięciem z płytki śrubą kompresyjną.
Zadaniem niniejszego wzoru użytkowego jest opracowanie gwoździa śródszpikowego do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej.
Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej według wzoru użytkowego, zawierający teleskopową śrubę kostną, która jest ustalona za pomocą śruby kompensacyjnej w górnej części gwoździa śródszpikowego, i zorientowaną pod kątem nachylenia a do osi odcinka górnego gwoździa śródszpikowego, oraz co najmniej jedną wyposażoną w gwint szpilkę antyrotacyjną umieszczoną w górnej części gwoździa śródszpikowego, charakteryzuje się tym, że ta co najmniej jedna szpilka antyrotacyjna umieszczona jest poniżej teleskopowej śruby kostnej, i tym, że kąt nachylenia a teleskopowej śruby kostnej do osi odcinka górnego gwoździa śródszpikowego mieści się w zakresie od 90° do 115°.
Gwóźdź śródszpikowy na swojej długości zawiera korzystnie co najmniej jeden otwór do wprowadzania śrub kostnych (9) ustalających złamanie wielofragmentowe.
Zastosowanie co najmniej jednej szpilki antyrotacyjnej poniżej teleskopowej śruby kostnej pozwala w optymalny sposób na zabezpieczenie przed obrotem głowy kości udowej.
Zorientowanie teleskopowej śruby kostnej do osi części górnej gwoździa śródszpikowego według wzoru użytkowego pod kątem nachylenia a mieszczącym się w zakresie 90° do 115° prowadzi do korzystnego rezultatu zrostu w tej grupie złamań.
Gwóźdź śródszpikowy według wzoru użytkowego pozwala na stabilne i precyzyjne połączenie odłamów kostnych w niestabilnych złamaniach krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej przez konstrukcję przestrzenną utworzoną przez gwóźdź śródszpikowy, śrubę kostną teleskopową, co najmniej jedną szpilkę antyrotacyjną i co najmniej jedną śrubę kostną.
Kolejną zaletę gwoździa śródszpikowego według wzoru użytkowego stanowi możliwość kompresji odłamów kostnych.
Ponadto gwóźdź śródszpikowy według wzoru użytkowego umożliwia korzystny rozkład sił występujących w stawie biodrowym.
Przedmiot wzoru użytkowego uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej z teleskopową śrubą kostną i co najmniej jedną równoległą do niej szpilką antyrotacyjną, tutaj z jedną szpilką antyrotacyjną, wraz z instrumentarium przeziernym dla promieni RTG w widoku z boku, częściowo w przekroju.
Jak przedstawiono na fig. 1, gwóźdź śródszpikowy (5) według wzoru użytkowego do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej, zawiera w górnym odcinku usytuowaną pod kątem nachylenia a do osi odcinka górnego teleskopową śrubę kostną (1). Kąt nachylenia a teleskopowej śruby kostnej (1) mieści się w przedziale od 90° do 115°. Teleskopowa śruba kostna (1) zawiera na swoim cylindrycznym odcinku cztery kanały stanowiące obszary ustalające (10). z którymi współpracuje śruba kompensacyjna (3), wkręcana od góry w otwór gwintowy, prowadzący do osadzonej teleskopowej śruby kostnej (1). Śruba kompensacyjna (3) wchodzi w jeden z kanałów (10) i zabezpiecza przed przesuwem i obrotami teleskopową śrubę kostną (1).
Gwóźdź śródszpikowy (5) dodatkowo zawiera na odcinku górnym szpilkę antyrotacyjną (11). umieszczoną poniżej teleskopowej śruby kostnej Q) i równolegle do niej. Szpilka antyrotacyjna (11), a właściwie śruba antyrotacyjna (J_1_) jest wkręcona w gwóźdź śródszpikowy (5). W gwoździu śródszpikowym (5) według wzoru użytkowego do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej, teleskopowa śruba kostna (1) jest umieszczona w gwoździu śródszpikowym (5) pod kątem nachylenia a do jego osi, mieszczącym się w przedziale od 90° do 115°. Poniżej śruby teleskopowej kostnej (1) umieszczona jest co najmniej jedna równoległa do niej szpilka antyrotacyjna (1_1_) wyposażona w gwint.
Zastosowanie co najmniej jednej szpilki antyrotacyjnej (J_1_) pozwala w optymalny sposób zabezpieczyć głowę kości udowej przed obracaniem się.
Teleskopową śrubę kostną (1) stanowi śruba kostna (1.1) umieszczona nieobrotowo--przesuwnie w tulei (1.2) i w niej ustalona za pomocą kompresyjnej śruby dociskowej (4), przy czym tuleja (1.2) zawiera na powierzchni zewnętrznej obszar ustalający Q0) korzystnie w postaci obwodowego wybrania, spłaszczenia, rowka wzdłużnego lub tym podobnego, a na powierzchni wewnętrznej obszar ustalający (2), uniemożliwiający obrót śruby kostnej. Obszar ustalający Q0) zapewnia precyzyjne i stabilne ustalenie i zamocowanie w gwoździu śródszpikowym (5) tulei (1.2) przy pomocy śruby kompensacyjnej (3), wkręconej w osiowy otwór gwintowany, wykonany od strony czołowej proksymal-nej części gwoździa śródszpikowego (5).
Teleskopowa śruba kostna (1) jest osadzona w górnym odcinku części gwoździa śródszpikowego (5) (inaczej proksymalnym odcinku/części gwoździa śródszpikowego) pod kątem nachylenia a do jego osi, mieszczącym się w zakresie od 90° do 115°. Teleskopowa śruba kostna (1) jest ustalana w optymalnym położeniu za pomocą osiowej śruby kompensacyjnej (3).
Gwoźdź śródszpikowy (5) według wzoru użytkowego do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej, zawiera na długości gwoździa śródszpikowego (5) co najmniej jeden otwór do wprowadzania śrub kostnych (9) ustalających wielofrag-mentowe złamanie. Na fig. 1 przedstawiono dwie śruby kostne (9).
Jak przedstawiono na fig. 1, jedynie w celach ilustracyjnych, do implantacji gwoździa śródszpikowego (5) do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej stosuje się instrumentarium przezierne dla promieni RTG, gdzie celownik (6) jest osadzany w sposób stabilny na proksymalnej części gwoździa śródszpikowego (5). W celowniku (6) jest osadzona w sposób nieobrotowo-przesuwny znanej konstrukcji prowadnica (7) o kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej z co najmniej jednym otworem przelotowym, przy czym ruch przesuwny blokowany jest zaciskiem mimośrodowym (12).
Celownik (6) zawiera co najmniej jeden otwór do ustalania prowadnicy w kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej (7) i/albo co najmniej jednej tulei (8).
Dzięki stosowaniu instrumentarium przeziernego dla promieni RTG ułatwia się i skraca czas implantacji gwoździa śródszpikowego według wzoru użytkowego.
Kolejną zaletę zastosowania instrumentarium przeziernego dla promieni RTG dla gwoździa śródszpikowego według wzoru użytkowego stanowi precyzyjne wprowadzanie śrub kostnych (1, 9) i/albo szpilek antyrotacyjnych (11).
PL123074U 2010-08-02 2010-08-02 Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej PL68690Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123074U PL68690Y1 (pl) 2010-08-02 2010-08-02 Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL123074U PL68690Y1 (pl) 2010-08-02 2010-08-02 Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL123074U1 PL123074U1 (pl) 2015-01-05
PL68690Y1 true PL68690Y1 (pl) 2016-11-30

Family

ID=52126464

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL123074U PL68690Y1 (pl) 2010-08-02 2010-08-02 Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL68690Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL123074U1 (pl) 2015-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11213303B2 (en) Bone drill guides and methods of use thereof
US11058467B2 (en) Bone stabilization systems
US8734448B2 (en) Implant assembly for proximal femoral fracture
ES2624580T3 (es) Sistema de implante para fijación ósea
US9192398B2 (en) Orthopedic implant insertion handle and aiming guide
US20070233102A1 (en) Variable angle fixture, kit and method of presetting a nail assembly
US8262709B1 (en) Device and method for femoral neck fracture fixation
US20180256222A1 (en) Bone stabilization systems
RU2585732C2 (ru) Имплантируемое устройство для профилактической или лечебной терапии переломов бедренной кости, соответствующее вспомогательное средство
US20070233101A1 (en) Variable angle intramedullary nail, assembly and method
US11141203B2 (en) Device for fixation of bone fragments
US8454605B2 (en) Blocking device for a broken or cracked bone
CN202146355U (zh) 股骨近端三角髓内钉
AU2006227622A1 (en) Medical securing member placement system
JP6829205B2 (ja) 股関節及び大腿骨骨折手術に使用するための髄内固定装置及びシステム
CN111281510A (zh) 一种组配式解剖型股骨近端骨折髓内固定装置
PL68690Y1 (pl) Gwóźdź śródszpikowy do leczenia niestabilnych złamań krętarzowych, odwróconych, skośnych części bliższej kości udowej
WO2014062145A1 (en) Ortovia minimally invasive hip plate
Schwarzkopf et al. Helical blade vs telescoping lag screw for intertrochanteric fracture fixation
CN211156178U (zh) 胫骨固定装置
CN208710033U (zh) 一种胫骨髓内固定装置
WO2021010913A1 (en) Fully anatomical poly-axial locking distal radius plate designed for quadrupeds
CN110584764A (zh) 胫骨固定装置
US12004785B2 (en) Retrograde femoral intramedullary nail, and related systems and methods
US20230338066A1 (en) Retrograde femoral intramedullary nail, and related systems and methods