PL67775Y1 - Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych - Google Patents

Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych

Info

Publication number
PL67775Y1
PL67775Y1 PL121276U PL12127612U PL67775Y1 PL 67775 Y1 PL67775 Y1 PL 67775Y1 PL 121276 U PL121276 U PL 121276U PL 12127612 U PL12127612 U PL 12127612U PL 67775 Y1 PL67775 Y1 PL 67775Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
working part
lower base
cross
angle
handle
Prior art date
Application number
PL121276U
Other languages
English (en)
Other versions
PL121276U1 (pl
Inventor
Roman Kubala
Original Assignee
Kubala Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kubala Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Kubala Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL121276U priority Critical patent/PL67775Y1/pl
Publication of PL121276U1 publication Critical patent/PL121276U1/pl
Publication of PL67775Y1 publication Critical patent/PL67775Y1/pl

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)

Description

Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych, wykonywanych między płytkami ceramicznymi ułożonymi na ścianie lub podłodze.
Znane szpatuły do spoinowania składają się z płaskiej czworokątnej części roboczej wykonanej z elastycznego sprężystego tworzywa i uchwytu, z którym połączenie jest realizowane na wiele sposobów np. przez zamocowanie w szczelinie wykonanej w uchwycie, jak np. w rozwiązaniu US6453970 (B1) lub też szpatuła taka wykonana jest jako kształtka, jak przedstawiono w opisie patentowym wynalazku US4097951 (A). Z opisu zgłoszonego wynalazku PL311973(A), znane jest narzędzie do obróbki wykończającej spoiny, mające postać płytki, wykonanej jest z materiału elastycznego, połączonej rozłącznie z rękojeścią. Krawędź roboczą tworzą dwie zbiegające się pod kątem ostrym płaszczyzny, przy czym jedna z płaszczyzn ograniczających krawędź roboczą stanowi jednocześnie płaszczyznę jednego boku płytki. Z opisu zgłoszeniowego wynalazku W09933578 (A1) znane jest urządzenie do profilowania, posiadające wydłużony drążony korpus w tworzywa gumowego, w którym jest osadzony dostosowany kształtem i podatny na zginanie rdzeń, a końce korpusu są osłonięte zatyczkami. Korpus w przekroju poprzecznym ma kształt zbliżony do owalu, a ponadto posiada zintegrowaną z nim wzdłużną krawędź tworzącą rodzaj ostrza.
Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych, według wzoru użytkowego, składający się z wydrążonego podłużnego ergonomicznego uchwytu oraz połączonej z nim płytkowej części roboczej z materiału sprężystego, charakteryzuje się tym, że w uchwycie wydrążenie ograniczone jest od dołu częścią rdzeniową, posiadającą obustronne wzdłużne wybranie, a część robocza jest obustronnie zaformowana wtryskowo w wybraniu i połączona trwale powierzchnią styku z częścią rdzeniową uchwytu, natomiast dolna podstawa części roboczej tworzy z każdą jej boczną powierzchnią kształtowy brzeg. Wydrążenie ma obrys wewnętrzny zbliżony do klina o łukowych liniach.
Uchwyt ma na części powierzchni ponad częścią rdzeniową warstwę pokrycia. W uchwycie kontur zewnętrznej warstwy pokrycia dopełnia się z konturem zewnętrznej powierzchni ścian części roboczej.
Część rdzeniowa uchwytu ma w powierzchni wybrania przelotowe otwory, w których znajdują się walcowe wypusty materiału sprężystego łączące pionowe powierzchnie styku części roboczej.
Uchwyt jest wykonany z tworzywa sztucznego konstrukcyjnego.
Warstwa pokrycia uchwytu jest wykonana z miękkiego tworzywa sztucznego. Dolna podstawa części roboczej ma, w przekroju poprzecznym, kształt łamanej zamkniętej, której kąt β jest wklęsły.
Dolna podstawa części roboczej ma, w przekroju poprzecznym, kształt łamanej zamkniętej, której kąt a jest wypukły.
Dolna podstawa części roboczej ma, w przekroju poprzecznym, kształt zbliżony do paraboli o wierzchołku usytuowanym między bocznymi powierzchniami.
Dolna podstawa części roboczej ma, w przekroju poprzecznym, kształt zbliżony do paraboli 0 wierzchołku usytuowanym poniżej bocznych powierzchni.
Dolna podstawa części roboczej, w przekroju poprzecznym, tworzy z jedną boczną powierzchnią kształt zbliżony do paraboli.
Rozwiązanie według wzoru posiada konstrukcję umożliwiającą jego wytworzenie metodą wtrysku, przy czym wzajemne stabilne połączenie elementów wydłuża okres użytkowania. Przyrząd jest lekki, a uchwyt ma ergonomiczny kształt, zaś sprężyste gumowe kształtowe obrzeże oraz przyległa ścianka zapewniają ich ugięcie pod wpływem nacisku oraz przyleganie do powierzchni. Zastosowana metoda wtryskowa ma także wpływ na ekonomiczny aspekt produkcji przyrządu.
Przedmiot wzoru użytkowego jest pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny przyrządu, fig. 2 przedstawia uproszczony przekrój poprzeczny przyrządu, fig. 3 przedstawia połowę przyrządu w widoku częściowo przeźroczystym z elementami złącznymi, fig. 4 przedstawia uproszczony przekrój wzdłużny przyrządu, a fig. 5, fig. 6, fig. 7, fig. 8 przedstawiają inne postaci wzoru.
Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin ma ogólny klinowy kształt o nieco łukowych liniach, 1 składa się z wydrążonego podłużnego ergonomicznego uchwytu 1_, który jest wykonany z tworzywa sztucznego konstrukcyjnego oraz płytkowej części roboczej 2 wytworzonej z sprężystego gumowego tworzywa sztucznego. W uchwycie λ wydrążenie 3 ma także obrys wewnętrzny zbliżony do klina

Claims (12)

  1. o łukowych liniach i ograniczone jest od dołu częścią rdzeniową 5, posiadającą obustronne wzdłużne wybranie 6. W uchwycie 1, na części powierzchni ponad częścią rdzeniową 5, znajduje się warstwa pokrycia 4, wykonana z miękkiego tworzywa sztucznego. Po złączeniu kontur zewnętrznej bocznej powierzchni 2^ części roboczej 2 dopełnia się z konturem zewnętrznej warstwy pokrycia 4 uchwytu 1.. Część robocza 2 jest obustronnie zaformowana wtryskowo w wybraniu 6 i połączona trwale powierzchnią styku T_ z częścią rdzeniową 5 uchwytu 1. W celu uzyskania pewniejszego połączenia część rdzeniowa 5 ma w powierzchni wybrania 6 przelotowe otwory 7, przez które część robocza 2 jest wewnętrznie połączona walcowymi wypustami 8 materiału sprężystego. Ponadto w części roboczej 2 jej dolna podstawa w odmianach postaci 2a, 2b, 2ę, 2d, 2e tworzy z każdą jej boczną powierzchnią 2^ kształtowy brzeg. Pokazana na fig. 2 dolna podstawa 2a ma, w przekroju poprzecznym, kształt łamanej zamkniętej, której kąt β jest wklęsły, przy czym kąt wklęsły ma miarę większą od 180° a mniejszą od 360°. Natomiast pokazane na fig. 6 oraz fig. 8 inne postaci wzoru, gdzie w części roboczej 2 dolne podstawy 2b mają, w przekroju poprzecznym, kształt łamanej zamkniętej, której kąt a jest wypukły, przy czym kąt wypukły ma miarę między 0° a 180° włącznie, a na fig. 6 kąt a przyjmuje miarę 90°, zaś na fig. 8 kąt a przyjmuje miarę 180°. Na fig. 5 dolna podstawa 2ę części roboczej 2 ma, w przekroju poprzecznym, kształt zbliżony do paraboli o wierzchołku usytuowanym między bocznymi powierzchniami 2^, i tworzy rodzaj wzdłużnego rowka, a na fig. 7 dolna podstawa 2d przyjmuje kształt zbliżony do paraboli o wierzchołku usytuowanym poniżej bocznych powierzchni 2^, i tworzy rodzaj wzdłużnego wypustu. Z kolei na fig. 1 dolna podstawa 2e tworzy z jedną boczną powierzchnią 2” kształt zbliżony do paraboli, w przekroju poprzecznym, natomiast z drugą boczną powierzchnią 2^ tworzy kąt ostry. Przyrząd w zależności od potrzeby może być przystosowany do ekspozycji lub przechowywania przez zawieszanie, i w tym celu można wykonać przelotowy otwór w powierzchni uchwytu. Zastrzeżenia ochronne 1. Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych o ogólnym klinowym ukształtowaniu, składający się z wydrążonego podłużnego ergonomicznego uchwytu oraz połączonej z nim płytkowej części roboczej z materiału sprężystego, znamienny tym, że w uchwycie IV wydrążenie /31 ograniczone jest od dołu częścią rdzeniową 151, posiadającą obustronne wzdłużne wybranie 16/, a część robocza /2/ jest obustronnie zaformowana wtryskowo w wybraniu /61 i połączona trwale powierzchnią styku /27 z częścią rdzeniową 15/ uchwytu IV, natomiast dolna podstawa /2a, 2b, 2ę, 2d, 2ę/ części roboczej /2/ tworzy z każdą jej boczną powierzchnią /2”/ kształtowy brzeg.
  2. 2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że wydrążenie /3/ ma obrys wewnętrzny zbliżony do klina o łukowych liniach.
  3. 3. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że uchwyt /1/ ma na części powierzchni ponad częścią rdzeniową /5/warstwę pokrycia /4/.
  4. 4. Przyrząd według zastrz. 3, znamienny tym, że w uchwycie IV kontur zewnętrznej warstwy pokrycia /4/ dopełnia się z konturem zewnętrznej powierzchni ścian części roboczej 121.
  5. 5. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że część rdzeniowa /5/ uchwytu IV ma w powierzchni wybrania 161 przelotowe otwory /7/, w których znajdują się walcowe wypusty /8/ materiału sprężystego łączące pionowe powierzchnie styku 127 części roboczej /2/.
  6. 6. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, znamienny tym, że uchwyt IV jest wykonany z tworzywa sztucznego konstrukcyjnego.
  7. 7. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, znamienny tym, że warstwa pokrycia /4/ uchwytu /1/jest wykonana z miękkiego tworzywa sztucznego.
  8. 8. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że dolna podstawa /2a/ części roboczej /2/ ma, w przekroju poprzecznym, kształt łamanej zamkniętej, której kąt β jest wklęsły.
  9. 9. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że dolna podstawa /2b/ części roboczej /2/ ma, w przekroju poprzecznym, kształt łamanej zamkniętej, której kąt a jest wypukły.
  10. 10. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że dolna podstawa /2c/ części roboczej /2/ ma, w przekroju poprzecznym, kształt zbliżony do paraboli o wierzchołku usytuowanym między bocznymi powierzchniami/2^/.
  11. 11. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że dolna podstawa /2d/ części roboczej /2/ ma, w przekroju poprzecznym, kształt zbliżony do paraboli o wierzchołku usytuowanym poniżej bocznych powierzchni /2”/.
  12. 12. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, albo 7, znamienny tym, że dolna podstawa /2e/ części roboczej /2/, w przekroju poprzecznym, tworzy z jedną boczną powierzchnią ΙΤΊ kształt zbliżony do paraboli.
PL121276U 2012-08-16 2012-08-16 Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych PL67775Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL121276U PL67775Y1 (pl) 2012-08-16 2012-08-16 Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL121276U PL67775Y1 (pl) 2012-08-16 2012-08-16 Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL121276U1 PL121276U1 (pl) 2014-02-17
PL67775Y1 true PL67775Y1 (pl) 2015-05-29

Family

ID=50097398

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL121276U PL67775Y1 (pl) 2012-08-16 2012-08-16 Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL67775Y1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427393A1 (pl) * 2017-10-16 2019-04-23 Etablissements Bougrelle Szpachla

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427393A1 (pl) * 2017-10-16 2019-04-23 Etablissements Bougrelle Szpachla

Also Published As

Publication number Publication date
PL121276U1 (pl) 2014-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2019514549A5 (pl)
RU2015138531A (ru) Устройство для выполнения физических упражнений
JP2010253045A5 (pl)
DE502007001594D1 (de) Scanning einer oberfläche mit einem koordinatenmessgerät
TWD164643S (zh) 牙刷(一)
PL67775Y1 (pl) Przyrząd do wypełniania i profilowania spoin, zwłaszcza budowlanych
JP2008136495A5 (pl)
JP2009539585A5 (pl)
ATE509784T1 (de) Profilband mit nuten mit einer geräuschreduzierungsvorrichtung
CN201905796U (zh) 肥皂盒
PL64567Y1 (pl) Łącznik listwy przypodłogowej
PL24690S2 (pl) Cegly elewacyjne
IL284685A (en) Three-dimensional object with a glossy surface, formulations and methods of manufacturing the same
CN202441037U (zh) 抹灰腻子刀
PL18610S2 (pl) Klameczka jednoramienna
CN203222925U (zh) 梯形凸棱造型构件砖
CN203993704U (zh) 具止滑握把的手工具
PL67683Y1 (pl) Trzpień pędzelka lakieru do paznokci
PL69354Y1 (pl) Uchwyt, zwłaszcza do narzędzi ręcznych
PL25227S2 (pl) Wazon
CN202681852U (zh) 多功能扫帚
PL14103S2 (pl) Listwa ze stopka
TWM449838U (zh) 鏝刀改良結構
TWM464494U (zh) 塑形磚結構
PL21652S2 (pl) Batonik czekoladowy