PL63727Y1 - Urz adzenie dociskowe szyny dolnej dla zaluzji o listewkach nastawnych PL - Google Patents

Urz adzenie dociskowe szyny dolnej dla zaluzji o listewkach nastawnych PL

Info

Publication number
PL63727Y1
PL63727Y1 PL11553205U PL11553205U PL63727Y1 PL 63727 Y1 PL63727 Y1 PL 63727Y1 PL 11553205 U PL11553205 U PL 11553205U PL 11553205 U PL11553205 U PL 11553205U PL 63727 Y1 PL63727 Y1 PL 63727Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sides
lower base
brake element
wheels
supporting
Prior art date
Application number
PL11553205U
Other languages
English (en)
Other versions
PL115532U1 (en
Inventor
Li-Ming Cheng
Original Assignee
Cheng Liming
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cheng Liming filed Critical Cheng Liming
Priority to PL11553205U priority Critical patent/PL63727Y1/pl
Publication of PL115532U1 publication Critical patent/PL115532U1/xx
Publication of PL63727Y1 publication Critical patent/PL63727Y1/pl

Links

Landscapes

  • Blinds (AREA)

Description

2 PL 63 727 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie dociskowe szyny dolnej dla żaluzji o listewkach nastawnych.
Bardziej szczegółowo jest to urządzenie dociskowe szyny dolnej, zawierające pręt pchany ze sprężyną ciągnioną i element hamulca zapewniający stan zacieśnienia i stan rozluźniony ułatwiający umiejscowienie żaluzji poprzez dociskanie chropowatej powierzchni, oddzielnie umieszczonej po obu stronach łukowatej płytki dociskającej elementu hamulca oraz wykorzystanie sprężystości dwóch ściśniętych sprężystych wsporników, umieszczonych w przestrzeni dopasowanej do nawijającej szpuli i wspartych przez rurę okrywającą oddzielnie umieszczoną po obu stronach do podnoszenia i opuszczania żaluzji bez możliwości przekrzywienia.
Ogólnie, żaluzja o nastawnych listewkach lub roleta zazwyczaj są wyposażone w linkę sterującą lub sznurek do podnoszenia i opuszczania. Ponieważ zewnętrzna linka sterująca znajduje się zazwyczaj na zewnątrz, mogą nią bawić się dzieci, a linka sterująca może zawiesić się na szyi dziecka lub nawet udusić dziecko i spowodować fatalny wypadek. Dlatego też, brany jest pod uwagę aspekt bezpieczeństwa, a linki sterujące są zebrane pod dolną szyną żaluzji o nastawnych listewkach lub rolety, zapobiegając potencjalnemu ryzyku i wypadkom, spowodowanym przez zewnętrzną linkę sterującą. Z amerykańskiego opisu patentowego nr 6024154 znane jest urządzenie dociskowe żaluzji o nastawnych listewkach A z ukrytymi linkami sterującymi jak pokazano to na pos. 1.
Urządzenie dociskowe żaluzji o nastawnych listewkach A jest zamocowane we wnętrzu dolnej szyny B1, a element nawijający C w kształcie S jest zamocowany oddzielnie po obu stronach elementu rozwijającego/nawijającego linkę A1 i jest umieszczony w dwóch odpowiadających prętach zwojowych C1, C2. Pręt zwojowy C1 po stronie wewnętrznej elementu nawijającego C w kształcie S jest obrotowo sprzężony z przekładnią A11 bez zazębienia z zębatką A10, ponieważ przekładnia A11 dokładnie odpowiada zębatce A10. Dlatego też przekładnia A11 może być ciągnięta i przesuwana przez linkę sterującą C3, kiedy żaluzja B jest podnoszona lub obniżana. Wierzchołek zęba A110 przekładni A11 jest dociskany przez jakikolwiek wierzchołek zęba A100 zębatki A10 w pewnym punkcie, a taki wierzchołek zęba A110 zostanie łatwo zużyty (jak pokazano na pos. 2), i poprzez to utrudnia umiejscowienie linki sterującej C3. Jednakże, urządzenie dociskowe żaluzji o nastawnych listewkach A tego typu zazwyczaj zawiera zespół skomplikowanych elementów i dużą obudowę, ponieważ urządzenie dociskowe żaluzji o nastawnych listewkach A ma element nawijający C w kształcie S, zamocowany oddzielnie po obu stronach. Rozmiar dolnej szyny B1 jest także zwiększony, a poprzez to zabiera więcej miejsca i zwiększa całkowity koszt zestawu. Zwiększenie ciężaru dolnej szyny B1 wywiera duży nacisk na sprężynę, zamocowaną w mechanizmie podnoszącym żaluzję o nastawnych listewkach A, a poprzez to skraca życie jego stosowania.
Amerykański opis patentowy o numerze 6575223 B1 ujawnia kolejny ukryty typ mechanizmu sterowania podnoszeniem dla żaluzji o nastawnych listewkach jak pokazano to na pos. 3. Na pos. 3, znana żaluzja o nastawnych listewkach D posiada urządzenie dociskowe E, zamocowane w dolnej szynie D1, a płytka zatrzaskowa hamulca E1 urządzenia dociskającego E zawiera krzywkę E2, która ma rowek zatrzaskowy E20 na okrągłej powierzchni koła i jest umieszczona po obu stronach, a płytkę dociskową E3, zainstalowaną w środkowej części oraz ma element zatrzaskowy E4, wystający z płytki dociskowej E3. Pozornie, krzywka E2 może być zatrzaśnięta z elementem zatrzaskowym E4, umieszczonym w części środkowej i oddzielnie wysuniętym z części środkowej jak pokazano na pos. 4A, podczas gdy element zatrzaskowy E4 jest zatrzaśnięty z rowkiem zatrzaskowym E20 krzywki E2, kiedy żaluzja o nastawnych listewkach D jest rozciągana lub zwijana. Element zatrzaskowy E4 łatwo ślizga się dzięki zewnętrznej sile lub zderzeniu, tak aby element zatrzaskowy E4 nie mógł być zatrzaśnięty w rowku zatrzaskowym E20 krzywki E2, a poprzez to żaluzja o nastawnych listewkach D nie mogła być rozciągnięta lub zwinięta, osiągając efekt pozycjonowania (jak pokazano na pos. 4B).
Urządzenie dociskowe szyny dolnej dla żaluzji o listewkach nastawnych, według wzoru użytkowego, mocowane w dolnej części szyny dolnej żaluzji o listewkach nastawnych i mającej linkę do ustawiania, umieszczoną oddzielnie po obu stronach żaluzji, charakteryzuje się tym, że zawiera zazębione ze sobą górną i dolną podstawę, dwie rury okrywające, puste w środku i mające płaski kształt, zamocowane po obu stronach górnej i dolnej podstawy oraz posiadające szynę wspierającą która wspiera koła zwojowe, zamocowane na nieruchomej krzywce odpowiadającej komorze w środkowej części dolnej podstawy oraz wspornik, umieszczony we wspierających kołach zwojowych i zakrzywiony przez oba końcowe odcinki jak również element hamulca, zamocowany pomiędzy dwoma wspierającymi 3 PL 63 727 Υ1 kołami zwojowymi i zakrzywiony przez sprężynę naciągową, a ponadto zawiera pręt pchany, mijający sprężynę naciągową i dociskający element hamulca, przy czym w położeniu cofania pręta pchanego i dociskania elementu hamulca, sprężyna naciągowa popycha łukowatą płytę dociskającą, umieszczoną oddzielnie po obu stronach elementu hamulca i zacieśnia dwa wspierające koła zwojowe w ściśniętą formę lub otwartą formę, tak aby hamować lub obracać dwa wspierające koła zwojowe i sterować dwoma wspornikami podnoszącymi lub opuszczającymi żaluzję do ustalonej pozycji. Górna podstawa w części środkowej swojego przedniego końca tworzy długi element z wgłębieniem i cofnięciem dokładnie po obu stronach, zaś oddzielnie po obu najdalszych końcach i w środku bocznej strony górnej podstawy jest umieszczony otwór, natomiast element osadzający jest umieszczony oddzielnie na dołączonej powierzchni na przednim i tylnym końcu górnej podstawy, natomiast wystająca część łącząca, mająca odpowiednio zagiętą krawędź, stanowi zewnętrznie rozciągające się boki, a pomiędzy wystającą częścią łączącą i oboma bokami jest utworzona krawędź zatrzaskowa, przy czym po obu stronach i w części środkowej wystającej części łączącej jest umieszczony otwór blokujący, a otwór jest umieszczony po zewnętrznej stronie wystającej części łączącej.
Szyna wspierająca zawiera szynę ślizgową i koło prowadzące, odpowiadające szynie ślizgowej.
Dolna podstawa ma identyczny kształt jak górna podstawa.
Dolna podstawa zawiera nieruchomą krzywkę, umieszczoną w komorze w środkowej części dolnej podstawy, odpowiadającą rowkowi zatrzaskowemu oraz wystający pręt, mający otwór śrubowy, umieszczony na bocznej stronie w części środkowej dwóch nieruchomych krzywek, zaś oddzielnie po obu zewnętrznych stronach dwóch nieruchomych krzywek jest umieszczona łukowata ściana blokująca, oraz zawiera pręt mocujący, mający otwór śrubowy oddzielnie umieszczony na zewnętrznej stronie oraz dwie łukowate ściany blokujące i dwie wystające części łączące, tak aby krzywka została zainstalowana w środkowej części pręta mocującego oraz rowek łukowy i rowek zapadnięty, odpowiadający rowkowi łukowemu i zagięta krawędź, odpowiednio umieszczoną na przednim i tylnym końcu dolnej podstawy i mającą perforację, oddzielnie umieszczoną po obu stronach, oraz element zatrzaskowy, mający perforację i będący umieszczony na wewnętrznej stronie zapadniętej powierzchni rowka łukowego.
Rura okrywająca zawiera otwór przelotowy, odpowiadający kołu prowadzącemu, umieszczonemu na zewnętrznej stronie szyny wspierającej.
Wspierające koło zwojowe ma przestrzeń zbiorczą na swoim szczycie, a otwór osłaniający jest umieszczony w części środkowej dolnej części przestrzeni zbiorczej i jest sprzężony z nieruchomą krzywką dolnej podstawy, a element blokujący, mający rowek zatrzaskowy, wystaje z zewnętrznej krawędzi przestrzeni zbiorczej, zaś dwa wspierające koła zwojowe mają obszar nawijania linki, zlokalizowany w części środkowej wystającej ściany po obu stronach dwóch wspierających kół zwojowych do nawijania linki po obu stronach żaluzji.
Wspornik tworzy odwrotny kształt haka na obu osadzonych końcach.
Element hamulca zawiera łukową płytkę dociskającą, rozciągniętą na zewnątrz z obu stron elementu hamulca, rowek osadzający, umieszczony na przednim końcu elementu hamulca, wystający pręt, umieszczony na rowku osadzającym, oraz długi otwór, umieszczony w części środkowej rowka osadzającego. Łukowa płytka dociskająca ma chropowatą powierzchnię po swojej wewnętrznej stronie.
Wystający pręt ma perforację.
Pręt pchający ma na końcu część dociskową oraz sprężynę naciągową przechodzącą przez jego zewnętrzną krawędź.
Sprężyna naciągowa ma odwrotny kształt haka i jest umieszczona oddzielnie na obu końcach, gdzie jeden koniec jest umieszczony w perforację wystającego pręta, a drugi koniec jest wetknięty w perforację elementu zatrzaskowego dolnej podstawy.
Zaletą obecnego rozwiązania jest to, że przezwycięża wady znane ze stanu techniki, w którym urządzenie dociskowe nie może osiągnąć efektu umiejscowienia dla podnoszenia lub opuszczania żaluzji o nastawnych listewkach, jak również zwiększa objętość dolnej szyny, nie tylko zajmując więcej miejsca w dolnej szynie i zwiększając ciężar dolnej szyny, ale również pociągając za sobą zbyt duże koszty. Dlatego też wynalazca obecnego wynalazku rozwinął cieńsze urządzenie dociskające w celu zmniejszenia wagi i siły, przykładanej do wewnętrznej sprężyny nawijarki linki sterującej, dzięki czemu całe urządzenie dociskowe jest lżejsze i może być znacznie łatwiej zamocowane w dolnej części szyny dolnej żaluzji o nastawnych listewkach, tak aby zapobiec jakiemukolwiek przekrzywieniu żaluzji o nastawnych listewkach. 4 PL 63 727 Υ1
Poprzez zamocowanie pręta pchanego, mającego sprężynę naciągową i napęd elementu hamulca, użytkownik może zwijać i rozwijać dwa wspierające koła zwojowe, poprzez co porusza wspierające koła zwojowe do przodu i do tyłu lub dociska je w celu umiejscowienia żaluzji o nastawnych listewkach. W związku z tym dwa wsporniki są zwijane i rozwijane, tak że podnoszą lub opuszczają żaluzję o nastawnych listewkach do odpowiedniej pozycji. W wyniku tego, dwa wspierające koła zwojowe są umieszczone w najniższej części żaluzji o nastawnych listewkach, co powoduje dalsze ściśnięcie powierzchni chropowatych po obu stronach elementu hamulca.
Obecne rozwiązanie dostarcza zwijarkę linki sterującej dla żaluzji o nastawnych listewkach, która wykorzystuje chropowatą powierzchnię łukowej płytki dociskającej oddzielnie po obu stronach elementu hamulca do zwiększenia tarcia dla zacieśnienia wspierających kół zwojowych.
Na pos. 1 - 4, 4a, 4b przedstawiono znane ze stanu techniki rozwiązania, przy czym pos. 1 jest widokiem z przodu mechanizmu podnoszącego znanej żaluzji o nastawnych listewkach według amerykańskiego patentu o numerze 6024154, pos. 2 jest widokiem schematycznym ukazującym związek pomiędzy zębatką i przekładnią zębatą jak pokazano na pos. 1, pos. 3 jest widokiem perspektywicznym mechanizmu sterującego podnoszeniem żaluzji o nastawnych listewkach jak ujawniono to w amerykańskim patencie o numerze 6757223 B1, pos. 4A jest widokiem schematycznym rowka zatrzaskowego, odpowiadającego nieruchomej krzywce, zatrzaśniętej z elementem zatrzaskowym jak pokazano to na pos.3, pos. 4B jest schematycznym widokiem rowka zatrzaskowego, odpowiadającego nieruchomej krzywce, nie zatrzaśniętej z elementem zatrzaskowym, jak pokazano to na pos. 3.
Przedmiot wzoru użytkowego jest opisany w przykładzie wykonania na podstawie rysunku na którym fig. 1 jest rozłożonym na części widokiem urządzenia, fig. 2A jest rozłożonym na części widokiem urządzenia dociskającego obecnego rozwiązania, fig. 2B jest przekrojem poprzecznym odcinka 6B-6B jak pokazano to na fig. 2A, fig. 3 jest schematycznym widokiem ukazującym czynności podciągania nastawnych listewek żaluzji według obecnego rozwiązania, fig. 4A i 4B są widokami z góry czynności podciągania linek sterujących po obu stronach urządzenia dociskającego według obecnego wynalazku, fig. 5 jest schematycznym widokiem żaluzji o nastawnych listewkach, opuszczanej do dołu według obecnego rozwiązania, fig. 6 jest widokiem z góry wspierającego koła zwojowego, ściśniętego przez chropowate powierzchnie elementu hamulca według obecnego rozwiązania.
Podstawowy zestaw urządzenia dociskającego dolnej szyny dla żaluzji o nastawnych listewkach w odniesieniu do obecnego wzoru użytkowego został pokazany na fig. 1, 2A i 2B. Urządzenie dociskające 1 jest zamontowane bezpośrednio w dolnej części szyny dolnej 20 żaluzji o nastawnych listewkach 2, a linka sterująca 21_, 22 jest umieszczona oddzielnie po obu stronach urządzenia dociskającego 1. Urządzenie dociskające 1 zawiera: górną podstawę 3 i dolną podstawę 4, zazębione ze sobą; dwie osłaniające rury 301. mające wspornik 300 i osadzone po obu stronach górnej i dolnej podstawy 3, 4; nieruchomą krzywkę 41_; dwa wspierające koła zwojowe 5 zamocowane na nieruchomej krzywce 41, 42, odpowiadające komorze 40 w części środkowej dolnej podstawy 4 oraz wspornik 6, umieszczony we wspierającym kole zwojowym 5 i zakrzywiony przez oba osadzone końce 60, 61; element hamulca 7 zatrzaśnięty pomiędzy dwoma wspierającymi kołami zwojowymi 5 i zakrzywiony przez sprężynę naciągową 71; pręt pchany 8 mijający sprężynę naciągową 71 i dociskający element hamulca 7, tak aby kiedy pręt pchany 8 wycofuje się i dociska element hamulca 7, sprężystość sprężyny naciągowej 71 popycha łukową płytkę dociskającą 70, oddzielnie umieszczoną po obu stronach elementu hamulca 7, w celu dociśnięcia wspierającego koła zwojowego 5 do ściśniętej otwartej formy, poprzez co hamując i obracając dwa wspierające koła zwojowe 5 i dociskając lub zwalniając dwa wsporniki do podnoszenia lub opuszczania żaluzji o nastawnych listewkach 2 do ustalonej pozycji.
Powyższa górna podstawa 3 tworzy długi element, ciągnięty do tyłu dokładnie do krawędzi obu boków 30, jak pokazano na fig. 2A i 2B, wystająca część łącząca 31, odpowiadająca zagiętej krawędzi 32 jest rozciągnięta na zewnątrz z obu doków 30, a łukowy rowek 320 jest umieszczony w części środkowej zagiętej krawędzi 32. Bok zatrzaskowy 33 jest utworzony pomiędzy wystającą częścią łączącą 31 i oboma bokami 30, otwór zatrzaskowy 34, 35 jest umieszczony oddzielnie po obu stronach 30 i wystającej części łączącej 31 górnej podstawy 3 do mocowania elementu śruby 37, osadzony otwór 36 jest umieszczony po stronie zewnętrznej. Dalej osadzony otwór 39 jest umieszczony w części środkowej górnej podstawy 3, a odpowiadający otwór osadzony 390 jest umieszczony po obu stronach otworu osadzonego 39. Szyna wspierająca 300 ma otwór śrubowy 3000. odpowiadający otworowi blokującemu 34. 35 górnej podstawy 3, a szyna wspierająca 3000 ma szynę ślizgową 3001. Szyna ślizgowa 3001 po swojej zewnętrznej stronie ma odpowiadające koło prowadzące 3002, a szyna ślizgowa 3001 zawiera linkę sterującą 21, 22, umieszczoną w niej i prowadzoną przez koło prowadzące 3002. Rura okrywająca 301 5 PL 63 727 Υ1 jest pusta i ma płaski kształt 3010. a rura okrywająca 301 posiada otwór przelotowy 3011. odpowiadający kołu prowadzącemu 3002 po zewnętrznej stronie szyny ślizgowej 3001 w szynie wspierającej 300. Dolna podstawa 4 posiada identyczny kształt co górna podstawa 3, a wystająca część łącząca 492, mająca odpowiadającą zagiętą krawędź 493 i zwężająca się na zewnątrz od ściany bocznej 400 oraz komorę 40 w części środkowej dolnej podstawy 4, ma nieruchomą krzywkę 41, 42, odpowiadającą rowkowi zatrzaskowemu 410, 420. Wystający pręt 43, mający otwór śrubowy 430, jest umieszczony na bocznej ścianie w części środkowej dwóch nieruchomych krzywek 41, 42 i odpowiada osadzonemu otworowi 39, umieszczonemu na bocznej ścianie górnej podstawy 3. Dwie nieruchome krzywki 41, 42 zawierają łukową ścianę blokującą 44, 45, umieszczoną na zewnętrznym boku, pręt mocujący 46, odpowiadający osadzonemu otworowi 390,36 górnej podstawy 3 jest oddzielnie umieszczony na zewnętrznych ścianach dwóch łukowatych ścian blokujących 44, 45, a pręt mocujący 46 ma otwór śrubowy 460, dolna podstawa 4 na swoim zewnętrznym boku zawiera pręt mocujący 46, mający otwór śrubowy 460 i odpowiadający osadzonemu otworowi 36 górnej podstawy 3. Pręt mocujący 46 zawiera krzywkę 47, umieszczoną w części środkowej pręta mocującego 46 i posiadającą otwór osiowy 480 do łączenia koła prowadzącego 48. Dolna podstawa 4 na przednim i tylnym końcu posiada łukowy rowek 49 i zapadnięty rowek 491, odpowiadający łukowemu rowkowi 320 i zakrzywionej krawędzi 32, a oba końce mają perforację 492 do wyciągania lub przyjmowania linki sterującej 21, 22 z obu stron żaluzji o nastawnych listewkach.
Koło prowadzące 48 jest zapewnione do opuszczania lub podnoszenia linek sterujących £1, 22 po obu stronach żaluzji o nastawnych listewkach 2 a dolna podstawa 4 oddzielnie na swoim przednim i tylnym końcu ma łukowy rowek 49 i zębatkę 491, odpowiadającą łukowemu rowkowi 320 i zagiętej krawędzi 32 górnej podstawy 3, a zagięta krawędź 493 ma wystającą część łączącą rozciągającą się na zewnątrz z obu stron, pręt mocujący 461, odpowiadający osadzonemu otworowi 36 górnej podstawy 3 i umieszczony na zewnętrznej stronie wystającej części łączącej 492 po obu stronach. Pręt mocujący 461 posiada otwór śrubowy 462, zabezpieczony przez pręt śrubowy 38. Element zatrzaskowy 495. mający perforację 494, jest umieszczony na wewnętrznej stronie zagłębionej powierzchni łukowego rowka 49. Dwa wspierające koła zwojowe 5 mają przestrzeń zbiorczą 50 na szczycie, a otwór pochwowy 500 jest umieszczony w części środkowej dolnego końca przestrzeni zbiorczej 50. Otwór pochwowy 500 jest połączony z nieruchomymi krzywkami 41, 42 dolnej podstawy 4. Element blokujący 51, mający rowek zatrzaskowy 510, wystaje z wewnętrznej krawędzi przestrzeni zbiorczej 50. Obszar nawijania 530 do zwijania linek sterujących 21, 22 po obu stronach żaluzji o nastawnych listewkach 2 jest umieszczony pomiędzy wystającymi ścianami 52, 53 po obu stronach dwóch wspierających kół zwojowych 5.
Oba osadzane końce 60, 61 dwóch wsporników 6 są zakrzywione odpowiednio do komory 40 w części środkowej dolnej podstawy 4, odpowiadając rowkom zatrzaskowym 410, 420 nieruchomych krzywek 41, 42 i rowkowi zatrzaskowemu 510 elementu blokującego 51 dwóch wspierających kół zwojowych 5. Łukowa płytka dociskająca 70 rozciąga się oddzielnie z dwóch stron elementu hamulca 7; chropowata powierzchnia 700 jest umieszczona po wewnętrznej stronie łukowatej płytki dociskającej 70; rowek osadzający 701 i wystający pręt 702 są umieszczone odpowiednio na przednim końcu i na szczycie elementu hamulca 7. Perforacja 703 jest wykonana w wystającym pręcie 702 do wkładania jednego końca 710 sprężyny naciągowej 703. Inny koniec 711 sprężyny naciągowej 71 jest wetknięty do perforacji 494 elementu zatrzaskowego 495 dolnej podstawy 4. Podłużny otwór 72 jest umieszczony w części środkowej elementu hamulca 7 do przepuszczania wystającego pręta 43.
Pręt pchany 8 na swoim końcu tworzy część dociskającą 80, a część dociskająca 80 jest osadzona w rowku osadzającym 701 z przodu elementu hamulca 7 i ma sprężynę naciągowa 71 na swojej zewnętrznej krawędzi. Linki sterujące 21, 22 po obu stronach żaluzji o nastawnych listewkach 2 są prowadzone oddzielnie do koła prowadzącego 48, umieszczonego po obu stronach dolnej podstawy 4 i są nawijane wokół obszaru nawijania 530 dwóch wspierających kół zwojowych urządzenia dociskającego 1 podczas jego składania, a otwór blokujący 34, 35, odpowiadający części środkowej wystającej części łączącej 31 po obu stronach górnej podstawy 3, ma szynę wspierającą 300, zamocowaną przez element 37, tak aby dwie linki sterujące 21. 22 po obu stronach były umieszczone wewnątrz szyny ślizgowej 3001 szyny wspierającej 300 i wychodzi z otworu przelotowego 3011 rury okrywającej 301. a linki sterujące 21, 22 są połączone szeregowo z każdą listewką nastawną 23, tak aby otwory pochwowe 500 dwóch wspierających kół zwojowych były sprzężone z nieruchomymi krzywkami 41, 42, odpowiadającymi komorze 40 dolnej podstawy 4. Dwa osadzane końce 60, 61 dwóch wsporników są zatrzaśnięte odpowiednio w komorze 40 dolnej podstawy 4 odpowiadającej rowkom zatrzaskowym 410, 420

Claims (13)

  1. 6 PL 63 727 Υ1 i w rowku zatrzaskowym 510 elementu blokującego 51 dwóch wspierających kół zwojowych 5. Podłużny otwór 72 w części środkowej elementu hamulca 7 osłania wystający pręt 43 dolnej podstawy 4. Perforacja 703 wystającego pręta 702 na przednim końcu szczytu elementu hamulca 7 jest zakrzywiona do jednego końca 710 sprężyny naciągowej 71, a jeden koniec sprężyny 71 przechodzi przez perforację 494 elementu zatrzaskowego 495 dolnej podstawy 4, pręt pchany 8 jest osadzony w rowku osadzającym 701 na przednim końcu elementu hamulca 7 i jest zamocowany a rowku łukowym 49 na przednim końcu dolnej podstawy 4. Ostatecznie, zagięta krawędź 32, umieszczona na przednim i tylnym końcu górnej podstawy 3, jest osadzona w zagłębionym rowku 491, odpowiadającym dolnej podstawie 4, i zamocowana w osadzonych otworach 31, 32 po obu stronach dolnej podstawy 4 i w części środkowej bocznej ściany i otworach śrubowych 460, 462 na dolnej podstawie 4, odpowiadającej prętowi mocującemu 46, 461, poprzez pręt śrubowy 38 i otwór śrubowy 430 wystającego pręta 43 odpowiednio. Rura okrywająca 301, 302 pusta, o płaskim kształcie 3010, jest odpowiednio osadzona w wystającej części łączącej 31, 492 górnej i dolnej podstawy 3, 4 i jest umieszczana po obu stronach, określając cienkie urządzenie dociskowe. Urządzenie dociskowe 1 jest zamocowane w dolnej części szyny dolnej 20 żaluzji o nastawnych listewkach 2 tak aby linki sterujące 21, 22 po obu stronach żaluzji o nastawnych listewkach 2 były nawijane lub odwijane poprzez dwa koła prowadzące 48 po obu stronach dolnej podstawy 4 w obszarze nawijania 530 dwóch wspierających kół zwojowych 5. W ten sposób bardziej płaskie urządzenie dociskające może zmniejszyć swoją wagę jak również siłę, przykładaną do wewnętrznej sprężyny naciągowej 71 urządzenia dociskowego 1. Dzięki wsparciu rury okrywowej 301, 302, osadzonej po obu stronach urządzenia dociskowego 1, rura okrywowa 301, 302 nie zostanie przekrzywiona. W odniesieniu do fig. 7 wraz z fig. 4A i 4B, część dociskająca 80 pręta pchanego 8 jest dociskana (lub cofana) bezpośrednio podczas jego działania, a łukowa płytka dociskająca 70 po obu stronach elementu hamulca 7 także porusza się do tyłu. W międzyczasie, sprężyna naciągowa 71, zamocowana na zewnętrznej krawędzi pręta pchanego 8, dociska chropowatą powierzchnię 700 po obu stronach łukowej płytki dociskającej 70, a oryginalnie dociśnięte linki sterujące 21, 22 w obszarze nawijania 53 dwóch wspierających kół zwojowych 5 mają otwartą formę (lub formę dociśniętą), tak aby dwa wspierające koła zwojowe mogły obracać się lub hamować, a dwa wsporniki 6 mogły być dociśnięte lub zwolnione, tak aby podnosić lub opuszczać żaluzję o nastawnych listewkach. Jednakże, jeżeli koniecznym jest podciągnięcie lub rozwinięcie żaluzji o nastawnych listewkach 2, część dociskająca 80 pręta pchanego 8 jest zwalniana, a sprężystość sprężyny naciągowej 71 na zewnętrznej krawędzi pręta pchanego 8 działa jak pojedynczy hamulec elementu hamulca 7. Dlatego też, element hamulca 7 nie zostanie odłączony, kiedy linki sterujące 21, 22 są podciągane nadmiernie lub niewystarczająco, powodując powstanie szczeliny, poprzez co żaluzja o nastawnych listewkach 2 może być podciągnięta lub opuszczona do pożądanej wysokości. W odniesieniu do fig. 5 i 6, jeżeli żaluzja o nastawnych listewkach 2 jest podciągana do całkowicie otwartego stanu, linki sterujące 21, 22 w obszarze nawijania 530 dwóch wspierających kół zwojowych 5 zostaną wyciągnięte całkowicie na zewnątrz, a obszar nawijania 530 dwóch wspierających kół zwojowych 5 zostanie dociśnięty i unieruchomiony przez zwiększone tarcie chropowatych powierzchni 700 łukowych płytek dociskających 70 po obu stronach elementu hamulca 7, tak aby dwa wspierające koła zwojowe 5 nie odpadły. Zastrzeżenia ochronne 1. Urządzenie dociskowe szyny dolnej dla żaluzji o listewkach nastawnych mocowane w dolnej części szyny dolnej żaluzji o listewkach nastawnych i mającej linkę do ustawiania, umieszczoną oddzielnie po obu stronach żaluzji, znamienne tym, że zawiera zazębione ze sobą górną i dolną podstawę, dwie rury okrywające, puste w środku mające płaski kształt, zamocowane po obu stronach górnej i dolnej podstawy oraz posiadające szynę wspierającą, wspierające koła zwojowe, zamocowane na nieruchomej krzywce odpowiadającej komorze w środkowej części dolnej podstawy, wspornik, umieszczony we wspierających kołach zwojowych i zakrzywiony przez oba końcowe odcinki, element hamulca, zamocowany pomiędzy dwoma wspierającymi kołami zwojowymi i zakrzywiony przez sprężynę naciągową oraz pręt pchany, mijający sprężynę naciągową i dociskający element hamulca, przy czym w położeniu cofania pręta pchanego i dociskania elementu hamulca, sprężyna naciągowa popycha łukowatą płytę dociskającą umieszczoną oddzielnie po obu stronach elementu hamulca i zacieśnia 7 PL 63 727 Υ1 dwa wspierające koła zwojowe w ściśniętą formę lub otwartą formę, tak aby hamować lub obracać dwa wspierające koła zwojowe i sterować dwoma wspornikami podnoszącymi lub opuszczającymi żaluzję do ustalonej pozycji.
  2. 2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że górna podstawa w części środkowej swojego przedniego końca tworzy długi element z wgłębieniem i cofnięciem dokładnie po obu stronach, zaś oddzielnie po obu najdalszych końcach i w środku bocznej strony górnej podstawy jest umieszczony otwór, natomiast element osadzający jest umieszczony oddzielnie na dołączonej powierzchni na przednim i tylnym końcu górnej podstawy, natomiast wystająca część łącząca, mająca odpowiednio zagiętą krawędź, stanowi zewnętrznie rozciągające się boki, a pomiędzy wystającą częścią łączącą i oboma bokami jest utworzona krawędź zatrzaskowa, przy czym po obu stronach i w części środkowej wystającej części łączącej jest umieszczony otwór blokujący, a otwór jest umieszczony po zewnętrznej stronie wystającej części łączącej.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że szyna wspierająca zawiera szynę ślizgową i koło prowadzące, odpowiadające szynie ślizgowej.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dolna podstawa ma identyczny kształt jak górna podstawa.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że dolna podstawa zawiera nieruchomą krzywkę, umieszczoną w komorze w środkowej części dolnej podstawy, odpowiadającą rowkowi zatrzaskowemu oraz wystający pręt, mający otwór śrubowy, umieszczony na bocznej stronie w części środkowej dwóch nieruchomych krzywek, zaś oddzielnie po obu zewnętrznych stronach dwóch nieruchomych krzywek jest umieszczona łukowata ściana blokująca, oraz zawiera pręt mocujący, mający otwór śrubowy oddzielnie umieszczony na zewnętrznej stronie oraz dwie łukowate ściany blokujące i dwie wystające części łączące, tak aby krzywka została zainstalowana w środkowej części pręta mocującego oraz rowek łukowy i rowek zapadnięty, odpowiadający rowkowi łukowemu i zagięta krawędź, odpowiednio umieszczoną na przednim i tylnym końcu dolnej podstawy i mającą perforację, oddzielnie umieszczoną po obu stronach, oraz element zatrzaskowy, mający perforację i będący umieszczony na wewnętrznej stronie zapadniętej powierzchni rowka łukowego.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rura okrywająca zawiera otwór przelotowy, odpowiadający kołu prowadzącemu, umieszczonemu na zewnętrznej stronie szyny wspierającej.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wspierające koło zwojowe ma przestrzeń zbiorczą na swoim szczycie, a otwór osłaniający jest umieszczony w części środkowej dolnej części przestrzeni zbiorczej i jest sprzężony z nieruchomą krzywką dolnej podstawy, a element blokujący, mający rowek zatrzaskowy, wystaje z zewnętrznej krawędzi przestrzeni zbiorczej, zaś dwa wspierające koła zwojowe mają obszar nawijania linki, zlokalizowany w części środkowej wystającej ściany po obu stronach dwóch wspierających kół zwojowych do nawijania linki po obu stronach żaluzji.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wspornik tworzy odwrotny kształt haka na obu osadzonych końcach.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element hamulca zawiera łukową płytkę dociskającą, rozciągniętą na zewnątrz z obu stron elementu hamulca, rowek osadzający, umieszczony na przednim końcu elementu hamulca, wystający pręt, umieszczony na rowku osadzającym, oraz długi otwór, umieszczony w części środkowej rowka osadzającego.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że łukowa płytka dociskająca ma chropowatą powierzchnię po swojej wewnętrznej stronie.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że wystający pręt ma perforację.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pręt pchający ma na końcu część dociskową oraz sprężynę naciągową przechodzącą przez jego zewnętrzną krawędź.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że sprężyna naciągowa ma odwrotny kształt haka i jest umieszczona oddzielnie na obu końcach, gdzie jeden koniec jest umieszczony w perforację wystającego pręta, a drugi koniec jest wetknięty w perforację elementu zatrzaskowego dolnej podstawy.
PL11553205U 2005-06-24 2005-06-24 Urz adzenie dociskowe szyny dolnej dla zaluzji o listewkach nastawnych PL PL63727Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL11553205U PL63727Y1 (pl) 2005-06-24 2005-06-24 Urz adzenie dociskowe szyny dolnej dla zaluzji o listewkach nastawnych PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL11553205U PL63727Y1 (pl) 2005-06-24 2005-06-24 Urz adzenie dociskowe szyny dolnej dla zaluzji o listewkach nastawnych PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL115532U1 PL115532U1 (en) 2006-12-27
PL63727Y1 true PL63727Y1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=37714936

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL11553205U PL63727Y1 (pl) 2005-06-24 2005-06-24 Urz adzenie dociskowe szyny dolnej dla zaluzji o listewkach nastawnych PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL63727Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL115532U1 (en) 2006-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8511363B2 (en) Window covering
EP2374983B1 (en) Foldable roller blind
US8376022B2 (en) Loop cord tension device for window coverings
EP2479374B1 (en) Window covering
US5513687A (en) Safety device for pull cords of window coverings
US7063122B2 (en) Bottom-up/top-down retractable cellular shade
US8739853B2 (en) Cordless blind and operator device
US20070151676A1 (en) Blind tension means actuated by pushing a push button
CA2260385A1 (en) Venetian blind lifting mechanism provided with concealed pull cords
CA2834098C (en) Cordless coverings for architectural opening having cord enclosures with a swivel feature and methods of assembling such cord enclosures
US20060175022A1 (en) Pulling cord winder for venetian blind
US20110146918A1 (en) Cordless covering for architectural opening
EP2888429B1 (en) Blind system
AU2005203064A1 (en) Blinds for Adjusting Illumination
US20160069130A1 (en) Cordless blind system and retro-fit method
CA2834099C (en) Cordless blind systems having cord enclosures with a swivel feature and methods of assembling such cord enclosures
TW201707619A (zh) 改良式窗簾
KR101170246B1 (ko) 이중 블라인드원단 개폐장치
PL63727Y1 (pl) Urz adzenie dociskowe szyny dolnej dla zaluzji o listewkach nastawnych PL
JP6101119B2 (ja) 自動降下を可能にした手動昇降式ロールスクリーン装置
EP2565362A1 (en) Loop cord tension device for window coverings
CA2543579C (en) Lower rail press device for venetian blind
RU53350U1 (ru) Прижимное устройство нижней перекладины для оконных подъемных жалюзи
EP2063063B1 (en) Retractable covering for an architectural opening
GB2427235A (en) Venetian blind winding device

Legal Events

Date Code Title Description
LAPU Decisions on the lapse of rights of protection of utility model

Effective date: 20100624