PL403446A1 - Furniture board and a method for producing furniture boards - Google Patents
Furniture board and a method for producing furniture boards
Info
Publication number
PL403446A1
PL403446A1 PL403446A PL40344613A PL403446A1 PL 403446 A1 PL403446 A1 PL 403446A1 PL 403446 A PL403446 A PL 403446A PL 40344613 A PL40344613 A PL 40344613A PL 403446 A1 PL403446 A1 PL 403446A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
furniture
stiles
web
boards
Prior art date
Application number
PL403446A
Other languages
Polish (pl)
Other versions
PL221276B1 (en
Inventor
Jan Porowski
Original Assignee
Tabesko Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Filing date
Publication date
Priority to PL403446A priority Critical patent/PL221276B1/en
Publication of PL403446A1 publication Critical patent/PL403446A1/en
Publication of PL221276B1 publication Critical patent/PL221276B1/en
Links
Landscapes
  • Laminated Bodies (AREA)
Abstract
Sposób wytwarzania płyt meblowych, w którym na pierwszej warstwie okładziny powierzchni głównej z naniesionym na nią klejem układa się sztywną ramę, w której umieszcza się papierowe wypełnienie, po czym nakłada się na nie drugą warstwę okładziny powierzchni głównej z naniesionym na nią klejem i tak ułożone warstwy prasuje się uzyskując płytę o strukturze komórkowej charakteryzuje się tym, że ramiaki (21-24) ramy (20) szlifuje się do znormalizowanej wysokości (h1) od 10mm do 60mm, a papierowe wypełnienie (30) przygotowuje się w postaci wstęgi tak, że z arkuszy tektury falistej wycina się, w kierunku prostopadłym do kierunku fali, paski o szerokości większej od wysokości (h1) ramiaków (21-24) o wielkość do 0,5mm, które to paski łączy się we wstęgę, przy czym wstęgę układa się kierunkiem fali prostopadle do okładzin (11, 12) powierzchni głównych wewnątrz ramy (20), tworząc wypełnienie (30) w postaci zygzaka, którego ramiona (31) rozciągają się pomiędzy ramiakami (21-24) ramy (20).A method of producing furniture boards, in which a rigid frame is laid on the first layer of the main surface cladding with adhesive applied, in which a paper filling is placed, after which a second layer of the main surface cladding with adhesive applied thereon is applied pressed to obtain a plate with a cellular structure is characterized in that the stiles (21-24) of the frame (20) are ground to a standard height (h1) from 10mm to 60mm, and the paper filling (30) is prepared in the form of a web so that sheets of corrugated board are cut, in a direction perpendicular to the direction of the wave, strips with a width greater than the height (h1) of stiles (21-24) by a size up to 0.5 mm, which strips are joined into a web, with the web being laid in the direction of the wave perpendicular to the facing (11, 12) of the main surfaces inside the frame (20), forming a filling (30) in the form of a zigzag, whose arms (31 ) extend between the stiles (21-24) of the frame (20).