PL244943B1 - Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych - Google Patents

Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych Download PDF

Info

Publication number
PL244943B1
PL244943B1 PL424262A PL42426218A PL244943B1 PL 244943 B1 PL244943 B1 PL 244943B1 PL 424262 A PL424262 A PL 424262A PL 42426218 A PL42426218 A PL 42426218A PL 244943 B1 PL244943 B1 PL 244943B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
attached
plow
hydraulic
main
blade
Prior art date
Application number
PL424262A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424262A1 (pl
Inventor
Krzysztof Zembrowski
Łukasz Siczyński
Adam Dubowski
Tadeusz PAWŁOWSKI
Tadeusz Pawłowski
Original Assignee
Przemyslowy Instytut Masz Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemyslowy Instytut Masz Rolniczych filed Critical Przemyslowy Instytut Masz Rolniczych
Priority to PL424262A priority Critical patent/PL244943B1/pl
Publication of PL424262A1 publication Critical patent/PL424262A1/pl
Publication of PL244943B1 publication Critical patent/PL244943B1/pl

Links

Landscapes

  • Cleaning Of Streets, Tracks, Or Beaches (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych. Pług środkowy charakteryzuje się tym, że wsporniki pługa są zamocowane na podłużnicach (6) ramy podwozia równiarki, zwłaszcza w miejscach wygięcia podłużnic (6), za pośrednictwem przykręcanych kotwiących płyt (8) z otworami, do których to kotwiących płyt (8), mocowane są sworzniami obejmy (10) korpusu (11) mechanizmu opuszczania/podnoszenia lemiesza (3) pługa, przy czym do bocznych ścian każdego z korpusów (11) są przytwierdzone ślizgi umożliwiające korpusom (11) pionowy przesuw w podłużnych otworach wykonanych w bocznych ścianach obejmy (10), przy czym pionowy przesuw realizowany jest za pomocą hydraulicznego siłownika (16), zamocowanego z jednej strony w górnym uchwycie (17) przytwierdzonym do obejmy (10), natomiast z drugiej strony w dolnym uchwycie (18) znajdującym się w korpusie (11) mechanizmu opuszczania/podnoszenia lemiesza, który zawieszony jest w osi symetrii działania hydraulicznego siłownika (16) na krętlikowym widełkowym uchwycie (19), natomiast do poziomej ściany korpusu (11), w fasolowego kształtu otworze, jest zamocowany sworzeń mocujący widełki hydraulicznego siłownika (24) mechanizmu obracania oraz nachylania/odchylania korpusu lemieszy (3) względem powierzchni drogi, gdzie hydrauliczny siłownik (24) jest zamocowany do sworznia (25) osadzonego w żebrach (26) głównego lemiesza.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych, mający zastosowanie w szczególności do usuwania pokrywy śnieżnej i zrywania warstwy lodu z jezdni, jak również do wyrównywania (naprawy) nieutwardzonych dróg, celem utrzymania ich czystości i przejezdności. Dziedzinę techniki stanowią pługi oraz układy mocowania pługów do pojazdów samochodowych i specjalistycznych maszyn drogowych.
W krajach, w których pokrywa śnieżna zalega na drogach przez szereg miesięcy do jej usuwania i utrzymania przejezdności dróg stosuje się między innymi równiarki samochodowe, których pługi środkowe mocuje się do ram pojazdów, najczęściej do ram różnych marek samochodów ciężarowych. Samochodowa równiarka z tak podwieszonym pługiem służy najczęściej jako pojazd do odśnieżania, zrywania warstwy lodu, wyrównywania dróg. W pozostałych sezonach samochodowa równiarka służy do naprawy nieutwardzonych dróg wiejskich i powierzchni żwirowych.
Sterowanie pługiem równiarki drogowej na ogół odbywa się z kabiny samochodu, przy użyciu elektronicznego pulpitu. Położenie pługa środkowego względem odśnieżanej powierzchni lub naprawianej drogi odbywa się najczęściej za pomocą cylindrów hydraulicznych napędzanych z układu hydraulicznego samochodu. Różnorodność marek samochodowych, różnorodność kształtu i konstrukcji ich ram nośnych, różny sposób zabudowy podzespołów np. zbiorników paliwa, zbiornika oleju hydraulicznego, skrzynek narzędziowych itp. stanowi dużą trudność i wyzwanie dla konstruktora, by znaleźć zarówno odpowiednio dużą wolną przestrzeń do podwieszenia pługa pod ramą nośną samochodowej równiarki, jak i odpowiednio solidnie podwiesić taki pług do różnego kształtu i wielkości podłużnic ramy. Ramy samochodów mogą mieć różną szerokość, która waha się od 770 mm do 875 mm, przy czym dość często zdarza się, że podłużnice ramy nie są proste, ale w typowej strefie mocowania pługów - podłużnice są lekko rozchylone na boki. Stąd też na rynku europejskim istnieje stosunkowo duża różnorodność rozwiązań sposobu podwieszenia pługa oraz kształtu elementów mocujących pług środkowy do podłużnic ramy samochodowej równiarki. Najczęściej producenci stosują specjalnego rodzaju adaptery, które kompensują zmiany kształtu podłużnic ramy. Adaptery mocuje się do ram samochodów - spawami lub łączy się je solidnymi śrubami (M16 lub M20) - wykorzystując istniejące otwory lub też mocując śruby w specjalnie wykonanych otworach w trakcie prac montażowych. Adaptery są wyposażone w różnego rodzaju płyty kotwiące i uchwyty, które służą do mocowania siłowników hydraulicznych. Siłowniki hydrauliczne służąm.in. do opuszczania/podnoszenia pługa, zmiany jego położenia tj. jego obrócenia w położenie robocze/transportowe, do niezależnego wysuwania boków (lewy, prawy) pługa, a więc szereg siłowników hydraulicznych zapewnia prawidłowy zakres regulacji położenia pługa środkowego i jego lemieszy względem powierzchni jezdni oczyszczanej ze śniegu bądź lodu, lub też wyrównywanej wierzchniej warstwy drogi.
Mocowanie pługa środkowego samochodowej równiarki wymaga jego usytuowania pod ściśle określonym kątem względem wzdłużnej osi symetrii pojazdu. W przypadku szeregu rozwiązań samochodowych równiarek, skośne usytuowanie pługa względem ramy powoduje, że przy opuszczaniu czy przemieszczaniu pługa z położenia transportowego w położenie robocze, zakres wysunięcia tłoczyska z cylindra usytuowanego z lewej strony ramy różni się od zakresu wysunięcia tłoczyska cylindra hydraulicznego usytuowanego po prawej stronie. Sterowanie wysuwem obu cylindrów hydraulicznych jest mniej precyzyjne, stąd też w niektórych przypadkach producenci decydują się na sterowanie położeniem lemiesza równiarki przy użyciu tylko jednego cylindra hydraulicznego. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości zapewnienia stałego równomiernego docisku dolnej (roboczej) krawędzi lemiesza do odśnieżanej drogi, czy też usuwanej z jej powierzchni warstwy utworzonego lodu. W konsekwencji, praca tak podwieszonego pługa nie jest efektywną, bowiem wymaga większego nakładu czasu i tym samym zwiększonego zużycia paliwa.
W przypadku konieczności zamocowania pługa równiarki w miejscu zmiany szerokości ramy nośnej samochodu ciężarowego, w istniejących konstrukcjach uchwytów, stosuje się system dodatkowych łączników. Poszczególne łączniki umieszcza się na różnych płaszczyznach ramy, a następnie łączy w całość spawami. Następnie, do kształtowych łączników montowane są niezbędne wsporniki, czopy i uchwyty służące do mocowania cylindrów hydraulicznych, a przy ich pomocy, do podwieszenia pługa środkowego pod ramą samochodowej równiarki. W zaawansowanych konstrukcyjnie rozwiązaniach ustawienie lemiesza w położeniu roboczym obejmuje jego obrót z płaszczyzny poziomej do pionowej, ustawienie jego położenia względem osi symetrii podłużnej ramy samochodu (skośnie w prawo lub w lewo), rozsunięcie na bok jego lewego i/lub prawego dodatkowego lemiesza, opuszczenie lemieszy na odpowiednią wysokość i ustalenie ich płyt zgarniających równolegle do powierzchni drogi oczyszczanej z lodu lub nawierzchni naprawianej drogi. Zazwyczaj typowy mechanizm rozsuwania każdego z bocznych segmentów lemiesza pługa środkowego składa się z cylindra hydraulicznego oraz dwóch rurowych lub płytowych prowadnic - dla zapewnienia równoległego przemieszczania się elementu roboczego względem naprawianej nawierzchni drogi.
Pługi samochodowych równiarek znanych ze stanu techniki cechuje masywność konstrukcji, stosunkowo duża ilość podzespołów oraz części składowych, a także związany z tym pracochłonny montaż adapterów i uchwytów do podłużnic ramy, który w wielu przypadkach wymaga spawania części do podłużnic ramy samochodu lub też wykonania w ramie dodatkowych otworów montażowych.
Rozwiązanie według wynalazku eliminuje wady i niedogodności związane z zastosowaniem rozwiązań znanych ze stanu techniki.
Istota wynalazku, którym jest pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych, zawierający m.in. układ lemieszy, w tym lemiesza głównego oraz wysuwanych na boki dodatkowych lemieszy, płyty zgarniające, mechanizm opuszczania/podnoszenia oraz mechanizm obrotu lemieszy, układ siłowników hydraulicznych, zaworów, akumulatorów hydraulicznych, węży hydraulicznych, elementy układu sterowania pracą podzespołów hydraulicznych, wsporniki, płyty, elementy ślizgowe, kotwiące elementy mocujące, polega na tym, że wsporniki pługa środkowego są zamocowane na podłużnicach ramy podwozia równiarki, zwłaszcza w miejscach wygięcia podłużnic, za pośrednictwem przykręcanych kotwiących płyt z otworami, do których to kotwiących płyt, zamocowane są sworzniami obejmy korpusu mechanizmu opuszczania/podnoszenia głównego lemiesza i dodatkowych lemieszy pługa środkowego, przy czym do bocznych ścian każdego z korpusów są przytwierdzone ślizgi umożliwiające korpusom pionowy przesuw w podłużnych otworach wykonanych w bocznych ścianach obejmy, przy czym pionowy przesuw realizowany jest za pomocą hydraulicznego siłownika, zamocowanego z jednej strony w górnym uchwycie trzpieniowym przytwierdzonym do obejmy, natomiast z drugiej strony w dolnym uchwycie trzpieniowym znajdującym się w korpusie mechanizmu opuszczania/podnoszenia głównego lemiesza, który zawieszony jest w osi symetrii działania hydraulicznego siłownika na krętlikowym mechanizmie widełkowym, natomiast do poziomej ściany korpusu, w fasolowego kształtu otworze, jest zamocowany sworzeń mocujący widełki hydraulicznego siłownika mechanizmu obracania oraz nachylania/odchylania korpusu lemieszy głównego i dodatkowych względem powierzchni drogi, gdzie hydrauliczny siłownik jest zamocowany do sworznia osadzonego w żebrach głównego lemiesza.
Korzystnym jest, gdy kotwiąca płyta jest zamocowana do podłużnic bezpośrednio pod obejmą, jak również korzystnym jest, gdy kotwiąca płyta jest zamocowana do podłużnic na zewnątrz obejmy.
Szczególnie korzystnym jest, gdy główny lemiesz i dwa dodatkowe lemiesze są w całości wykonane z jednego, wygiętego w różnych płaszczyznach odcinka blachy, przy czym ściany robocze głównego lemiesza i dodatkowych lemieszy, ustawione pod różnymi kątami, usytuowane są w taki sposób, że hydrauliczny siłownik zapewnia obrót lemieszy głównego i dodatkowych względem powierzchni drogi, umożliwiając także uzyskanie kąta natarcia zawierającego się w roboczym przedziale pomiędzy 80° a 100°, najkorzystniej 95°.
Rozwiązanie według wynalazku jest przeznaczone do odgarniania materiału tylko na jedną stronę pojazdu samochodowego, w związku z czym układ hydrauliczny pługa (hydrauliczne cylindry, zawory, akumulatory hydrauliczne, przewody hydrauliczne) jest zasilany z głównego, fabrycznie montowanego układu hydraulicznego w samochodzie. Ponadto, dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku osiągnięto m.in. następujące korzyści techniczno-użytkowe:
- możliwość mocowania obejm wsporników zawieszenia pługa nie tylko na prostych odcinkach podłużnic ramy, ale również w miejscach ich wygięcia na boki,
- możliwość mocowania płyt kotwiących do podłużnic równiarki zarówno bezpośrednio pod obejmą, jak również na zewnątrz obejmy,
- możliwość każdorazowo prostopadłego usytuowania osi siłownika względem korpusu środkowego pługa w zakresie regulacji usytuowania jego lemieszy względem osi symetrii podłużnej ramy samochodowej równiarki,
- funkcjonalne uproszczenie konstrukcji,
- uzyskanie zwartej i odpowiednio wytrzymałej konstrukcji,
- lepsze przystosowane do kruszenia odcinanych i odłamywanych z powierzchni drogi większych tafli lodowych i brył śnieżnych,
- samoostrzenie roboczych krawędzi płyt zgarniających lemieszy pługa podczas oczyszczania powierzchni drogi z ubitej warstwy śniegu lub lodu,
- poprawa efektywności pracy pługa,
- ułatwienie produkcji i montażu elementów składowych pługa oraz poprawa efektywności napraw i zwiększenie ergonomii prac podczas bieżącej obsługi.
Przedmiot wynalazku w przykładowym lecz nieograniczającym wykonaniu uwidoczniono na rysunku, gdzie na fig. 1 przedstawiono widok z góry centralnego pługa zawieszonego pod ramą równiarki samochodowej, na fig. 2 przedstawiono widok aksonometryczny z lewego boku pługa, natomiast na fig. 3 przedstawiono widok aksonometryczny lewego wspornika w częściowym wycięciu ścian korpusu mechanizmu opuszczania/podnoszenia pługa.
Pług środkowy 1 stanowi zwartą konstrukcję, która składa się z głównego lemiesza 2 i dwóch wysuwanych na boki dodatkowych lemieszy 3. Główny lemiesz 2 i dodatkowe lemiesze 3 są wykonane w całości z wygiętej pod różnymi kątami blachy. Dodatkowo każdy z lemieszy posiada typowe elementy wzmacniające wykonane w postaci płyt, żeber, elementów przytrzymujących i elementów mocujących tj. prowadnic, uchwytów, otworów, czopów, sworzni służących do mocowania podzespołów wsporników np. płyt, obejm, korpusów przesuwnych czy hydraulicznych siłowników. Główny lemiesz 2 w dolnej części posiada trzy płyty zgarniające 4, natomiast każdy z dodatkowych lemieszy 3 posiada płytę zgarniającą 5. Do sterowania pracą pługa środkowego 1 służy układ hydrauliczny, który nie został przedstawiony na rysunku oraz również nieuwidoczniony na rysunku elektroniczny układ sterowania położeniem pługa środkowego 1 względem ramy podwozia samochodowej równiarki.
Pług środkowy 1 samochodowej równiarki jest podwieszony do dwóch wsporników 7, z których każdy jest przytwierdzony do podłużnicy 6 ramy samochodowej równiarki za pomocą kotwiących płyt 8. Do każdej pary kotwiących płyt 8 zamocowana jest czterema sworzniami 9 obejma 10 mechanizmu opuszczania/podnoszenia pługa środkowego 1, w której jest suwliwie osadzony korpus 11 mechanizmu opuszczania/podnoszenia pługa środkowego 1. W ścianie głównej 29 obejmy 10 znajdują się otwory 30, natomiast w ścianach bocznych 12 obejmy 10 znajdują się podłużne otwory 13 dla ślizgów 14, które są przytwierdzone do bocznych ścian 15 korpusu 11. Do przemieszczania każdego korpusu 11 służy hydrauliczny siłownik 16, który od góry jest zamocowany w górnym uchwycie trzpieniowym 17 lewej lub prawej obejmy 10, a od dołu w dolnym uchwycie trzpieniowym 18, znajdującym się w dolnej części korpusu 11, w którym bezpośrednio pod dolnym uchwytem trzpieniowym 18 zamontowano krętlikowy mechanizm widełkowy 19 do zawieszenia głównego lemiesza 2. W poziomej ścianie 20 korpusu 11, w korzystnie fasolowego kształtu otworze 21, zamocowano sworzeń 23 mocujący widełki 22 i sworzeń 25 dla mocowania jednego końca hydraulicznego siłownika 24, którego drugi koniec jest zamocowany przy użyciu sworznia 25 do żeber 26 głównego lemiesza 2. Długość robocza hydraulicznych siłowników 24 zapewnia uzyskanie nachylenia/odchylenia płyt zgarniających 4 głównego lemiesza 2 i płyt zgarniających 5 dodatkowych lemieszy 3 w stosunku do powierzchni drogi, w tym także uzyskanie kąta rozwartego równego w przybliżeniu 95°. Dodatkowe lemiesze 3 są wysuwane na boki głównego lemiesza 2 przy użyciu hydraulicznych siłowników 27, których każdy jest z jednego końca zamocowany do dodatkowego lemiesza 3, natomiast z drugiego końca do uchwytu 28 przytwierdzonego do żebra 26 na głównym lemieszu 2.
Sposób działania pługa środkowego 1 jest następujący: główny lemiesz 2 wraz z dodatkowymi lemieszami 3 z położenia transportowego (całkowicie uniesiony do góry i poziomo usytuowany względem podłużnic 6 ramy samochodowej równiarki) jest opuszczany dwoma hydraulicznymi siłownikami 16 na daną wysokość, przy czym układ hydrauliczny zapewnia możliwość niezależnego sterowania pracą każdego z hydraulicznych siłowników 16. Jest to istotne np. gdy ustawienie lemieszy głównego 2 i dodatkowych 3 wymaga ich nachylenia do poprzecznego profilu nawierzchni drogi i jeden z hydraulicznych siłowników 16 musi być bardziej wysunięty ku dołowi. W zależności od potrzeb tj. od szerokości oczyszczanej/wyrównywanej powierzchni drogi - wysuwa się na boki dodatkowe lemiesze 3, przy użyciu hydraulicznych siłowników 27, a następnie hydraulicznymi siłownikami 24 dokonuje się obrotu lemieszy głównego 2 oraz dodatkowych 3 i przemieszcza się je z położenia poziomego w położenie pionowe, po czym ponownie hydrauliczne siłowniki 16 opuszczają lemiesze główny 2 i dodatkowe 3 ku dołowi tak, by ich płyty zgarniające 4 głównego lemiesza 2 i płyty zgarniające 5 dodatkowych lemieszy 3 były równomiernie dociskane do nawierzchni odśnieżanej drogi. W fazie przygotowawczej pługa środkowego 1 i jego lemieszy głównego 2 i dodatkowych 3 do pracy, sprawdzić należy ustawienie każdego z hydraulicznych siłowników 16, hydraulicznych siłowników 24 oraz hydraulicznych siłowników 27 i ewentualnie skorygować ustawienie hydraulicznych siłowników 24 poprzez przesunięcie sworznia 23 mocującego widełki 22 i sworzeń 25 dla hydraulicznego siłownika 24 w fasolowego kształtu otworze 21.
Regulację należy przeprowadzić w ten sposób, by oś symetrii hydraulicznego siłownika 24 była prostopadła do osi podłużnej pługa środkowego 1 i jego lemieszy głównego 2 oraz dodatkowych 3. W razie potrzeby, należy odpowiednio przesterować długość wysunięcia każdego z hydraulicznych siłowników 24, by uzyskać odpowiednie nachylenie płyt zgarniających 4 lemiesza głównego 2 i płyt zgarniających 5 lemieszy dodatkowych 3 względem nawierzchni drogi.
Kolejność przemieszczania lemieszy głównego 2 i dodatkowych 3 z położenia roboczego w położenie transportowe wymaga ich całkowitego podniesienia do góry, następnie zsunięcia do środka dodatkowych lemieszy 3, a następnie obrócenia lemieszy głównego 2 i lemieszy dodatkowych 3 do położenia równoległego względem podłużnic 6 samochodowej równiarki.
Główną zaletą pługa według wynalazku są jego wsporniki 7 przykręcane do podłużnic 6 ramy samochodowej równiarki przy użyciu kotwiących płyt 8. Kotwiące płyty 8 zapewniają możliwość przykręcenia obejm 10 wsporników 7 do podłużnic 6, także w miejscu ich wygięcia na boki. Wsporniki 7 nie wymagają żadnego dodatkowego spawania elementów do podłużnic 6 samochodowej równiarki.
Konstrukcja kotwiącej płyty 8 umożliwia jej mocowanie do podłużnic 6 ramy samochodowej równiarki bezpośrednio pod obejmą 10 lub też na zewnątrz obejmy 10. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy w miejscu planowanego zamocowania znajdują się elementy fabrycznego wyposażenia lub akcesoria zamontowane wcześniej przez właściciela samochodowej równiarki.
Otwory 30 wykonane w ścianie głównej 29 obejmy 10 pozwalają przykręcić ją zarówno bezpośrednio do prostych odcinków podłużnic 6 samochodowej równiarki, jak również w miejscach ich wygięcia. Tak więc, to rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że pozwala zamocować pług środkowy 1 bez konieczności użycia kotwiących płyt 8 wspornika 7.
Kolejną zaletą nowej konstrukcji pługa jest łatwość produkcji i montażu jego elementów składowych oraz efektywność napraw i bieżącej obsługi. Wymiana płyt zgarniających 4 głównego lemiesza 2 i płyt zgarniających 5 dodatkowych lemieszy 3 wymaga bowiem wstępnego poluzowania śrub mocujących, opuszczenia lemieszy głównego 2 i dodatkowych 3 do momentu styku płyt zgarniających 4 głównego lemiesza 2 i płyt zgarniających 5 dodatkowych lemieszy 3 z podłożem, całkowitego odkręcenia śrub, a następnie wysunięcia, po kolei, płyt zgarniających 4 głównego lemiesza 2 i płyt zgarniających 5 dodatkowych lemieszy 3 spod podłużnic 6 ramy samochodowej równiarki. Po czym, wystarczy wsunąć kolejno nowe płyty zgarniające 4 głównego lemiesza 2 i płyty zgarniające 5 dodatkowych lemieszy 3 i je wstępnie przykręcić śrubami do, odpowiednio, lemieszy głównego 2 lub dodatkowych 3, a następnie podnieść z wykorzystaniem hydraulicznych siłowników 16, co pozwala w wygodniejszej pozycji dokręcić każdą ze śrub wymaganym momentem sił.
Lemiesze główny 2 i dodatkowe 3 są wykonane z grubościennych blach metodą kilkukrotnego ich gięcia, a więc ich łamany profil korzystnie wpływa na sztywność konstrukcji oraz wytrzymałość lemieszy głównego 2 i dodatkowych 3 na uderzenia. Poprawie ulegnie zatem efektywność prac związanych z odśnieżaniem lub usuwaniem lodu, bowiem, odrywane od podłoża większe tafle lodu lub zmrożone warstwy ubitego śniegu będą łatwiej i efektywniej kruszyć się w trakcie ich przesuwania ku górze. Pokruszone na mniejsze kawałki lodu lub zmrożony śnieg dużo łatwiej i szybciej będą się przesuwać na boki wzdłuż płaszczyzn roboczych lemieszy głównego 2 i dodatkowych 3 samochodowej równiarki.
Krętlikowe mechanizmy widełkowe 19 służące do podwieszenia głównego lemiesza 2 umożliwiają prawidłowe ustawienie lemieszy głównego 2 i dodatkowych 3 względem nawierzchni drogi, bez względu na różną odległość wysunięcia tłoczysk hydraulicznych siłowników 16 znajdujących się na prawej i lewej podłużnicy 6 samochodowej równiarki.
Fasolowego kształtu otwór 21 zapewnia prawidłowe ustalenie podłużnej osi hydraulicznego siłownika 24 względem głównego lemiesza 2, co przyczyni się do efektywnego zredukowania sił wyboczeniowych, zwłaszcza podczas amortyzowania uderzeń płyt zgarniających 4 i 5 o tkwiące w podłożu przeszkody (np. kamienie, korzenie, krawężniki dróg, kratki ściekowe itp.).

Claims (4)

1. Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych, zawierający m.in. układ lemieszy, w tym lemiesza głównego oraz wysuwanych na boki dodatkowych lemieszy, płyty zgarniające, mechanizm opuszczania/podnoszenia oraz mechanizm obrotu lemieszy, układ siłowników hydraulicznych, zaworów, akumulatorów hydraulicznych, węży hydraulicznych, elementy układu sterowania pracą podzespołów hydraulicznych, wsporniki, płyty, elementy ślizgowe, kotwiące elementy mocujące, znamienny tym, że wsporniki (7) pługa środkowego (1) są zamocowane na podłużnicach (6) ramy podwozia równiarki, zwłaszcza w miejscach wygięcia podłużnic (6), za pośrednictwem przykręcanych kotwiących płyt (8) z otworami, do których to kotwiących płyt (8) zamocowane są sworzniami (9) obejmy (10) korpusu (11) mechanizmu opuszczania/podnoszenia głównego lemiesza (2) i dodatkowych lemieszy (3) pługa środkowego (1), przy czym do bocznych ścian (15) każdego z korpusów (11) są przytwierdzone ślizgi (14) umożliwiające korpusom (11) pionowy przesuw w podłużnych otworach (13) wykonanych w bocznych ścianach (12) obejm y (10), przy czym pionowy przesuw realizowany jest za pomocą hydraulicznego siłownika (16), zamocowanego z jednej strony w górnym uchwycie trzpieniowym (17) przytwierdzonym do obejmy (10), natomiast z drugiej strony w dolnym uchwycie trzpieniowym (18) znajdującym się w korpusie (11) mechanizmu opuszczania/podnoszenia głównego lemiesza (2), który zawieszony jest w osi symetrii działania hydraulicznego siłownika (16) na krętlikowym mechanizmie widełkowym (19), natomiast do poziomej ściany (20) korpusu (11), w fasolowego kształtu otworze (21), jest zamocowany sworzeń (23) mocujący widełki (22) hydraulicznego siłownika (24) mechanizmu obracania oraz nachylania/odchylania korpusu lemieszy głównego (2) i dodatkowych (3) względem powierzchni drogi, gdzie hydrauliczny siłownik (24) jest zamocowany do sworznia (25) osadzonego w żebrach (26) głównego lemiesza (2).
2. Pług środkowy według zastrz. 1 znamienny tym, że kotwiąca płyta (8) jest zamocowana do podłużnic (6) bezpośrednio pod obejmą (10).
3. Pług środkowy według zastrz. 1 znamienny tym, że kotwiąca płyta (8) jest zamocowana do podłużnic (6) na zewnątrz obejmy (10).
4. Pług środkowy według zastrz. 1 znamienny tym, że główny lemiesz (2) i dwa dodatkowe lemiesze (3) są w całości wykonane z jednego, wygiętego w różnych płaszczyznach odcinka blachy, przy czym ściany robocze głównego lemiesza (2) i dodatkowych lemieszy (3) ustawione pod różnymi kątami usytuowane są w taki sposób, że hydrauliczny siłownik (24) zapewnia obrót lemieszy głównego (2) i dodatkowych (3) względem powierzchni drogi, umożliwiając także uzyskanie kąta natarcia zawierającego się w roboczym przedziale pomiędzy 80° a 100°, korzystnie 95°.
PL424262A 2018-01-12 2018-01-12 Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych PL244943B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424262A PL244943B1 (pl) 2018-01-12 2018-01-12 Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424262A PL244943B1 (pl) 2018-01-12 2018-01-12 Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424262A1 PL424262A1 (pl) 2019-07-15
PL244943B1 true PL244943B1 (pl) 2024-04-02

Family

ID=67209644

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424262A PL244943B1 (pl) 2018-01-12 2018-01-12 Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244943B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0613980B1 (de) * 1993-03-04 1997-01-02 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Schotterplaniermaschine
JPH0791820B2 (ja) * 1993-07-21 1995-10-09 哲男 深堀 除雪車の圧雪除去プラウ装置
PL67946Y1 (pl) * 2013-02-19 2015-08-31 Pronar Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Pług zgarniający

Also Published As

Publication number Publication date
PL424262A1 (pl) 2019-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10480133B2 (en) Wide swath offset concrete screed
US20110085860A1 (en) Pothole Repair System
CA2080655A1 (en) Blades for snow-removal vehicles and vehicles therewith
US20090092444A1 (en) Double-bladed vibrating concrete screed
US7441987B1 (en) Curbing machine and method
US20060218822A1 (en) Snow pusher
US7562717B2 (en) Culvert opening and cleaning apparatus
US4815542A (en) Ground leveling attachment for box-scraper
EP3495577B1 (de) Vorrichtung für ein strassenfahrzeug und strassenfahrzeug mit solch einer vorrichtung
PL244943B1 (pl) Pług środkowy równiarki drogowej, zwłaszcza do pojazdów samochodowych
US4869326A (en) Box scraper with plural blades
US7287344B2 (en) Landscaping apparatus and method
US5484229A (en) Road repairing system and apparatus
US20210062462A1 (en) Cutting assembly mounted on rear of mouldboard
US6367177B1 (en) Trench restoration apparatus
RU101457U1 (ru) Отвал комбинированный
US7033105B2 (en) Road paving equipment tire track remover
US9938669B2 (en) Roadworthy rail ballast regulator
US6662478B1 (en) Grading bucket
WO2000061870A1 (en) Material spreader
RU169351U1 (ru) Автогрейдер с боковым отвалом
JP3519674B2 (ja) 舗装用ユニットフィニッシャ
RU216784U1 (ru) Рабочий орган фронтального погрузчика
US20230138318A1 (en) Moldboard with a scraping tool for a milling machine
CN218345842U (zh) 一种隧道路面混凝土板横缝传力杆定位装置