PL243859B1 - Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego - Google Patents

Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego Download PDF

Info

Publication number
PL243859B1
PL243859B1 PL435784A PL43578420A PL243859B1 PL 243859 B1 PL243859 B1 PL 243859B1 PL 435784 A PL435784 A PL 435784A PL 43578420 A PL43578420 A PL 43578420A PL 243859 B1 PL243859 B1 PL 243859B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
engine
circulation valve
compressor
intake
air flow
Prior art date
Application number
PL435784A
Other languages
English (en)
Other versions
PL435784A1 (pl
Inventor
Mirosław JANOWSKI
Mirosław Janowski
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL435784A priority Critical patent/PL243859B1/pl
Publication of PL435784A1 publication Critical patent/PL435784A1/pl
Publication of PL243859B1 publication Critical patent/PL243859B1/pl

Links

Landscapes

  • Supercharger (AREA)

Abstract

Sposób polega na zmianie przepływu powietrza przez kanał bocznikowy (4) wyprowadzony z kanału dolotowego (10) za sprężarką (3) i chłodnicą pośrednią (12) oraz przez zawór cyrkulacyjny (5a) zwrotnie przyłączony przed sprężarkę (3). Zawór cyrkulacyjny (5a) sterowany jest obrotowym siłownikiem elektrycznym (13) z enkoderem przez sygnał (y) z układu obliczeniowego (11), który analizuje parametry pracy silnika spalinowego, w tym sygnały od wbudowanych w kanał dolotowy (10): czujnika przepływu powietrza w silniku z zapłonem iskrowym ZI albo czujnika ciśnienia (6a) w silniku z zapłonem samoczynnym ZS (8a). Dla warunków pracy silnika - na wolnych obrotach, po całkowitym zdjęciu i przy niskim obciążeniu silnika - zawór cyrkulacyjny (5a) przesterowany zostaje w położenie częściowo lub całkowicie otwarte, natomiast przy gwałtownym zwiększeniu obciążenia silnika zawór ten zostaje zamknięty.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, stosowany zwłaszcza do napędu pojazdu drogowego.
Zastosowanie zespołu turbosprężarki wykorzystującej energię gazów spalinowych do sprężania powietrza dolotowego w tłokowych silnikach spalinowych - zarówno o zapłonie iskrowym ZI jak i o zapłonie samoczynnym ZS - pozwala uzyskać większą moc z jednostki objętości skokowej silnika. Turbodoładowanie oprócz korzyści w osiągach niesie również problemy techniczne wynikające z gazodynamicznej więzi wydatku gazów spalinowych z zapotrzebowaniem powietrza, przy bezwładności wirującej, zespolonej masy turbiny, wału i wirnika sprężarki. Głównymi problemami są popularnie nazywane przez praktyków zjawiska: „turbodziura” i „pompowanie”. „Turbodziura” jest czasem zwłoki między akcją zwiększenia obciążenia a reakcją silnika, czyli opóźnieniem między chwilowym wydatkiem spalin a występującym w tym momencie zapotrzebowaniem powietrza. Wynika z bezwładności masy wirujących elementów turbosprężarki oraz objętości kanałów dolotowych powietrza i chłodnicy pośredniej, wbudowanej do kanału dolotowego między turbiną a kolektorem ssącym.
„Pompowanie” - w silniku o zapłonie iskrowym ZI występuje po zamknięciu przepustnicy powietrza, co powoduje wzrost ciśnienia w kanale dolotowym po tłocznej stronie sprężarki, natomiast za przepustnicą następuje spadek ciśnienia i temperatury mieszanki poniżej temperatury zapłonu; paliwo z ubogiej mieszanki spala się detonacjami w układzie wydechowym. W silniku z zapłonem samoczynnym ZS występuje wzrost ciśnienia i temperatury w komorach spalania z jednoczesnym zubożeniem mieszanki małą dawką paliwa. „Pompowanie” w silniku z zapłonem iskrowym ZI eliminowane jest najczęściej przez zastosowanie kanału bocznikowego, który wyprowadzony jest z kanału dolotowego za sprężarką i ewentualnie chłodnicą pośrednią oraz zwrotnie przyłączonego przed sprężarkę. W kanale bocznikowym zabudowany jest zawór cyrkulacyjny, sterowany dwupozycyjnym siłownikiem elektromagnetycznym przez sygnał czujnika przepływu powietrza w kanale dolotowym. Rozwiązanie takie przedstawione jest między innymi w opisie europejskiego patentu PL/EP1941138B1, z zaworem cyrkulacyjnym o konstrukcji wyrównującej ciśnienie po obu stronach elementu odcinającego, z korzystnym obniżeniem siły otwierania elektromagnesu. W silniku z zapłonem samoczynnym ZS przy zmniejszeniu dawki paliwa wbudowany w kanał dolotowy za sprężarką zawór upustowy uwalnia nadciśnienie do atmosfery. W obu przypadkach działanie zaworów zmniejsza nagłe obciążenie sprężarki skokowym wzrostem ciśnienia po stronie tłocznej - co pozwala na utrzymanie relatywnie wysokich obrotów turbiny podczas pracy z otwartym zaworem oraz zmniejszenie energii i czasu zwiększania prędkości obrotowej sprężarki po zwiększeniu obciążenia.
Oprócz powyżej opisanych rozwiązań usprawniających działanie turbosprężarki w tłokowym silniku spalinowym, znane są również rozwiązania wykorzystujące technikę cyfrową do sterowania przepływami gazów spalinowych i powietrza przez turbosprężarkę na podstawie oprogramowanej analizy parametrów pracy silnika. Przykładowo wymienić można rozwiązania przedstawione w opisach patentowych PL/EP1741895B1, PL/EP2488732B1, PL167486B1.
Niniejszy wynalazek rozwiązuje zadanie opracowania sposobu sterowania prędkością obrotową turbosprężarki w tłokowym silniku spalinowym, sposobu minimalizującego opóźnienie reakcji silnika na gwałtowne zwiększenie obciążenia.
Sposób według wynalazku wykorzystuje postępowanie znane ze stanu techniki, polegające na zmianie przepływu powietrza przez kanał bocznikowy wyprowadzony z kanału dolotowego za sprężarką i chłodnicą pośrednią oraz zwrotnie przyłączony przed sprężarkę poprzez zawór cyrkulacyjny. Zawór cyrkulacyjny sterowany jest siłownikiem elektrycznym z cyfrowego układu obliczeniowego według sygnału wyznaczonego przez oprogramowanie przetwarzające sygnały wejścia parametrów pracy silnika. Podstawowymi parametrami są sygnały od wbudowanych w kanał dolotowy: czujnika przepływu powietrza w silniku z zapłonem iskrowym i czujnika ciśnienia w silniku z zapłonem samoczynnym. Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że - przy pracy silnika na wolnych obrotach, po całkowitym zdjęciu i przy niskim obciążeniu silnika - oprogramowanie układu obliczeniowego wyznacza sygnał wyjścia powodujący wysterowanie zaworu cyrkulacyjnego w położenie częściowo lub całkowicie otwarte, natomiast przy gwałtownym zwiększeniu obciążenia silnika zawór cyrkulacyjny zostaje zamknięty. Człon dławiący zaworu cyrkulacyjnego ma postać prostoprzelotowej przepustnicy łopatkowej, pozycjonowanej przez obrotowy siłownik elektryczny z enkoderem.
Korzystnym jest, gdy pomiar przepływu powietrza w kanale dolotowym silnika z zapłonem iskrowym dokonuje się przed przyłączem zwrotnym kanału bocznikowego, a pomiar ciśnienia w silniku z zapłonem samoczynnym ZS w pobliżu połączenia kanału dolotowego z kolektorem ssącym silnika.
W sposobie sterowania według wynalazku, w warunkach pracy silnika na wolnych obrotach, przy niskim obciążeniu i gwałtownym zwolnieniu obciążenia zawór cyrkulacyjny jest otwarty lub częściowo otwarty co w wyniku stanowi, że tylko niewielka część tłoczonego sprężarką powietrza wprowadzana jest do komór spalania silnika. Pozostała, większa część tłoczonego powietrza krąży w obwodzie przez otwarty kanał bocznikowy i odcinek kanału dolotowego obejmujący wirnik sprężarki nie hamowany ciśnieniem po stronie tłoczenia, oraz przez chłodnicę pośrednią. Wirujące masy turbiny, wału i sprężarki wspomagają utrzymanie wyższych obrotów sprężarki nie hamowanej ciśnieniem tłoczenia. Po zamknięciu zaworu cyrkulacyjnego w sytuacji wystąpienia gwałtownego zwiększenia obciążenia silnika, większego zapotrzebowania na moc i wyższe ciśnienie doładowania - wykorzystywane są zarówno bezwładność wirujących mas turbosprężarki jak i dynamika słupa powietrza uprzednio krążącego w obiegu przez kanał bocznikowy. Wbudowana za sprężarką chłodnica pośrednia, objęta obiegiem otwartego zaworu cyrkulacyjnego powoduje przy wielokrotnym przepływie powietrza jego głębsze schłodzenie z następnym, po zamknięciu zaworu korzystnym zwiększeniem doładowania, mocy silnika i jego sprawności. Zmniejszenie fluktuacji obrotów korzystnie wpływa na zwiększenie trwałości turbosprężarki, ponadto na wyższych obrotach sprężarka ma wyższą sprawność.
Sposób sterowania według wynalazku przybliżony jest na podstawie rysunku przedstawiającego schematy dwóch przykładowych turbosprężarek wbudowanych: na Fig. 1 w silnik z zapłonem samoczynnym ZS, a na Fig. 2 w silnik z zapłonem iskrowym ZI.
Pokazana na fig. 1 turbosprężarka doładowująca silnik o zapłonie samoczynnym ZS 8a jest zespołem którego turbina 2 wbudowana jest w kanał wydechowy 9 spalin a sztywno połączony z nią wirnik sprężarki 3 w kanał dolotowy 10 powietrza. Za sprężarką 3 powietrze przepływa przez chłodnicę pośrednią 12, a poniżej z kanału dolotowego 10 wyprowadzony jest kanał bocznikowy 4 z zaworem cyrkulacyjnym 5a. Zawór cyrkulacyjny 5a ma konstrukcję regulacyjno-odcinającą, z nastawialnym położeniem członu dławiącego w postaci prostoprzelotowej, centrycznej przepustnicy łopatkowej, której położenie sterowane jest obrotowym siłownikiem elektrycznym 13 z enkoderem przez sygnał wyjścia y z cyfrowego układu obliczeniowego 11. Oprogramowanie układu obliczeniowego 11 przetwarza sygnały wejścia x parametrów pracy silnika: prędkości obrotowej, położenia pedałów przyspieszenia i sprzęgła oraz ciśnienia doładowania od czujnika 6a wbudowanego w kanał dolotowy 10 bezpośrednio przed kolektorem ssącym 7. Sygnał wyjścia y przesterowuje siłownikiem elektrycznym 13 przepustnicę łopatkową w położenie częściowego lub całkowitego otwarcia przy wolnych obrotach, niskim obciążeniu i gwałtownym zmniejszeniu obciążenia, zmniejszoną dawką paliwa - przy których przepływy powietrza dostosowane są do bieżących wymagań dyspozytora obciążeniem silnika. Przy gwałtownym zwiększeniu obciążenia sygnał wyjścia y ma wartość stanowiącą całkowite zamknięcie kanału bocznikowego 4 przez zawór cyrkulacyjny 5a. Koniec kanału bocznikowego 4 zwrotnie wprowadzony jest do kanału dolotowego 10 przyłączem przed sprężarką 3, czyli po jej stronie ssącej.
Figura 2 rysunku przedstawia schemat połączeń turbosprężarki w silniku o zapłonie iskrowym ZI 8b. Różnice w porównaniu z powyżej opisanym schematem dla silnika z zapłonem samoczynnym ZS dotyczą tylko przepustnicy powietrza 14 wbudowanej w kanał dolotowy 10 za wlotem do kanału bocznikowego 4 oraz czujnika przepływu 6b usytuowanego w kanale dolotowym 10 przed przyłączem zwrotnym kanału bocznikowego 4, a którego sygnał doprowadzony jest na wejście x cyfrowego układu obliczeniowego 11. Kanał bocznikowy 4, przepustnica łopatkowa w zaworze cyrkulacyjnym 5b i przepustnica powietrza 14 powinny mieć średnice zbliżone do średnicy kanału dolotowego 10.
Wykaz oznaczeń na rysunku
1. wylot spalin
2. turbina
3. sprężarka
4. kanał bocznikowy
5a. zawór cyrkulacyjny silnika ZS
5b. zawór cyrkulacyjny silnika ZI
6a. czujnik ciśnienia w silniku ZS
6b. czujnik przepływu w silniku ZI
7. kolektor ssący
8a. 8b. 9. 10. 11. x. y. 12. 13. 14. silnik z zapłonem samoczynnym ZS silnik z zapłonem iskrowym ZI kanał wydechowy kanał dolotowy cyfrowy układ obliczeniowy sygnały wejścia sygnał wyjścia chłodnica pośrednia obrotowy siłownik elektryczny przepustnica powietrza
Zastrzeżenia patentowe

Claims (2)

1. Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego, polegający na zmianie przepływu powietrza przez kanał bocznikowy (4) wyprowadzony z kanału dolotowego (10) za sprężarką (3) i chłodnicą pośrednią (12) oraz przez zawór cyrkulacyjny (5a, 5b) zwrotnie przyłączony przed sprężarkę (3), przy czym zawór cyrkulacyjny (5a, 5b) sterowany jest siłownikiem elektrycznym (13) według sygnału wyjścia (y) z cyfrowego układu obliczeniowego (11), sygnału który wyznaczony jest przez oprogramowanie przetwarzające sygnały wejścia (x) parametrów pracy silnika, w tym od wbudowanych w kanał dolotowy (10): czujnika przepływu (6b) powietrza w silniku z zapłonem iskrowym ZI (8b) lub czujnika ciśnienia (6a) w silniku z zapłonem samoczynnym ZS (8a), znamienny tym, że dla warunków pracy silnika - na wolnych obrotach, po całkowitym zdjęciu i przy niskim obciążeniu silnika - oprogramowanie układu obliczeniowego (11) wyznacza sygnał wyjścia (y) powodujący przesterowanie zaworu cyrkulacyjnego (5a, 5b) w położenie częściowo lub całkowicie otwarte, natomiast przy gwałtownym zwiększeniu obciążenia silnika zawór cyrkulacyjny (5a, 5b) zostaje zamknięty, przy czym człon dławiący zaworu cyrkulacyjnego (5a, 5b) ma postać prostoprzelotowej przepustnicy łopatkowej, która pozycjonowana jest obrotowym siłownikiem elektrycznym (13) z enkoderem.
2. Sposób sterowania według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiar przepływu powietrza w kanale dolotowym (10) silnika z zapłonem iskrowym ZI (8b) dokonuje się przed przyłączem zwrotnym kanału bocznikowego (4), a pomiar ciśnienia w silniku z zapłonem samoczynnym ZS (8a) w pobliżu połączenia kanału dolotowego (10) z kolektorem ssącym (7) silnika.
PL435784A 2020-10-27 2020-10-27 Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego PL243859B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435784A PL243859B1 (pl) 2020-10-27 2020-10-27 Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL435784A PL243859B1 (pl) 2020-10-27 2020-10-27 Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL435784A1 PL435784A1 (pl) 2022-05-02
PL243859B1 true PL243859B1 (pl) 2023-10-23

Family

ID=81385596

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL435784A PL243859B1 (pl) 2020-10-27 2020-10-27 Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243859B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL440054A1 (pl) 2021-12-31 2023-07-03 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Układ dolotowy powietrza do silnika spalinowego pojazdu

Also Published As

Publication number Publication date
PL435784A1 (pl) 2022-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1275833B1 (en) IC engine-turbocharger unit for a motor vehicle, in particular an industrial vehicle, with turbine power control
US7322194B2 (en) System and method for reducing surge
CN101842565B (zh) 带有废气涡轮增压器和增压空气冷却器的内燃机
JP4320859B2 (ja) ターボ過給機付エンジンの制御装置
US9435295B2 (en) Method for operating a volume-controlled internal-combustion engine, and an internal-combustion engine
US20070074513A1 (en) Turbo charging in a variable displacement engine
US20100180591A1 (en) Supercharged diesel engines
GB2046834A (en) Reciprocating internal-combustion engine with at least two exhaust-driven turbochargers
US20060059909A1 (en) Supercharged internal combustion engine
US10344688B2 (en) Apparatus and method for engine control
US9689305B2 (en) Method for operating a spark ignition internal combustion engine with an exhaust gas turbocharger
PL243859B1 (pl) Sposób sterowania prędkością obrotową turbosprężarki doładowującej tłokowy silnik spalinowy, zwłaszcza pojazdu drogowego
JP2005009314A (ja) エンジンの過給装置
KR20080000529A (ko) 과급식 내연 기관에서 과급 압력 생성의 증대를 위한 방법
RU2704592C1 (ru) Способ управления и устройство управления для двигателя внутреннего сгорания
CN109595085B (zh) 内燃机的控制装置
JP3826592B2 (ja) ターボ過給機付エンジンの制御装置
CN116838505A (zh) 一种混动增压发动机的egr系统及控制方法
GB2337792A (en) I.c. engine turbocharger with compressor by-pass
US20210285365A1 (en) Supercharging pressure control device of internal combustion engine
EP4206446A1 (en) Air intake system for a vehicle's internal combustion engine
JPH08303309A (ja) 過給機付きディーゼル機関のegr装置
WO2020246105A1 (ja) 過給システム
JP2018119472A (ja) エンジン
JPS58195023A (ja) 排気タ−ボ過給機付き内燃機関