PL243721B1 - Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych - Google Patents

Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych Download PDF

Info

Publication number
PL243721B1
PL243721B1 PL438385A PL43838521A PL243721B1 PL 243721 B1 PL243721 B1 PL 243721B1 PL 438385 A PL438385 A PL 438385A PL 43838521 A PL43838521 A PL 43838521A PL 243721 B1 PL243721 B1 PL 243721B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
boom
pedestrian
signal
pedestrians
pressure sensor
Prior art date
Application number
PL438385A
Other languages
English (en)
Other versions
PL438385A1 (pl
Inventor
Jacek Stanisław Tutak
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL438385A priority Critical patent/PL243721B1/pl
Publication of PL438385A1 publication Critical patent/PL438385A1/pl
Publication of PL243721B1 publication Critical patent/PL243721B1/pl

Links

Landscapes

  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Abstract

Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych do umieszczania, w szczególności na drogach dwujezdniowych połączony jest z komputerem (5) i zawiera co najmniej jeden wysięgnik (1) mający postać dwóch profili połączonych ze sobą pod kątem prostym. Dłuższy z tych profili umieszcza się przed przejściem dla pieszych po stronie lewej, zaś krótszy z tych profili umieszcza się na końcu dłuższego z profili nad jezdnią. Na dłuższym z profili umieszcza się sygnalizator pierwszy (2) przeznaczony dla kierowców skierowany światłami w stronę pasa jezdni. Na krótszym z profili umieszcza się sygnalizator drugi (3) przeznaczony dla kierowców skierowany światłami w stronę pasa jezdni. Na profilu dłuższym wysięgnika (1), z boku sygnalizatora pierwszego (2), umieszcza się sygnalizator trzeci (4) dla pieszych. Po przeciwnej do wysięgnika (1) stronie przejścia dla pieszych umieszcza się co najmniej po jednym słupie (8), na których umieszcza się sygnalizatory trzecie (4) dla pieszych oraz przyciski (10) do uruchamiania sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Na wysięgniku (1) pod sygnalizatorami drugimi (3), poprzez stelaże (14), mocuje się tablice informacyjne (15). Na wysięgniku (1), po stronie przeciwnej do sygnalizatora pierwszego (2), zamocowany jest komputer (5), nad którym zamocowana jest kamera (6). Na słupie (8) z sygnalizatorem trzecim (4) zamocowana jest fotokomórka (11). W chodniku, przed przejściem dla pieszych, wbudowany jest czujnik nacisku (12), który ma długość równą co najmniej długości tego przejścia dla pieszych. Pomiędzy czujnikiem nacisku (12), a jezdnią z tym przejściem dla pieszych, w ten chodnik, wbudowany jest moduł wibracyjny (13), który ma długość co najmniej równą długości czujnika nacisku (12).

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych, w szczególności na przejściach z sygnalizacją świetlną na drogach dwujezdniowych z oddzielającym jezdnie pasem zieleni, przeznaczony zwłaszcza dla osób starszych lub pieszych z niepełnosprawnościami.
Z opisu patentowego US6384742B1 znany jest system ostrzegania o ruchu drogowym, który ostrzega nadjeżdżający pojazd o obecności pieszego na przejściu dla pieszych. Ten znany system zawiera wiele świateł montowanych powierzchniowo, częściowo osadzonych i umieszczonych w poprzek jezdni. Światła są aktywowane przez pieszego za pomocą ręcznego przełącznika lub czujnika, zanim wejdzie on na przejście dla pieszych. Po włączeniu tego systemu, migające światła ostrzegają kierowców o zbliżających się pojazdach oraz o tym, że pieszy mógł wejść na przejście dla pieszych i należy zachować ostrożność.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku CA2682479A1 znane jest przejście dla pieszych wyposażone w czujnik obecności i ostrzeżenia, które stanowi samodzielny i przenośny element konstrukcyjny łatwy w montażu i demontażu o niskich kosztach utrzymania. Wyposażone jest ono w czujniki obecności, urządzenia ostrzegawcze, system zasilania, akumulatory i urządzenia elektroniczne. To znane urządzenie wykrywa obecność pieszych lub pojazdów w jego pobliżu oraz ostrzega zarówno kierowców, jak i pieszych o ich obecności na przejściu lub w jego pobliżu, przez co zapewnia ono większe bezpieczeństwo na drodze, zmniejsza ryzyko wypadku z udziałem pieszych spowodowane niesprzyjającą pogodą, zmniejsza zanieczyszczenia akustyczne i daje większą wszechstronność w korzystaniu z dróg publicznych.
W opisie patentowym CN104091446B został ujawniony sposób analizy wideo, wykorzystujący analizator wideo, przeznaczony dla pieszych, który umożliwia wykrywanie wtargnięcia pieszego na przejście dla pieszych podczas wyświetlania koloru czerwonego przez sygnalizację świetlną. W tym znanym sposobie wykorzystywane są alarmy dźwiękowe i wideo.
Z opisu patentowego US9365987B2 znane jest urządzenie do sterowania ruchem pieszych na przejściach dla pieszych. To znane urządzenie składa się z ruchomego zespołu podobnego do robota, który zawiera górną część korpusu, podstawę i zespół koła do podpierania podstawy i do przemieszczanie ruchomego zespołu. W górnej części korpusu umieszczone jest oznakowanie, zawierające w jego pierwszej części instrukcje dla kierowców, w tym oznaczenie miejsca zatrzymania pojazdu oraz zawiera oznakowanie w jego drugiej części, które przeznaczone jest dla pieszych czekających na przejście przez ulicę, po której poruszają się pojazdu. Zespól silnika napędza zespół koła.
Ze stosowania znany jest system opracowany przez przedsiębiorstwo Umbrellium, który zbudowany jest z wielu aktywnych ledowych płytek, które tworzą zmieniającą się strefę przejścia dla pieszych. Wbudowany w nawierzchnię cyfrowy ekran utworzony z diod LED dostosowuje natomiast wygląd przejścia do warunków, jakie są na drodze. Gdy nie ma pieszych, przejście nie jest wyświetlane. Gdy czujniki wykryją natomiast obecność pieszego, wyświetlana jest strefa dla pieszych i miejsce zatrzymania rowerów i samochodów. Kiedy ruch pieszy jest bardzo duży, wyświetlane przejście jest rozszerzane.
Innym, znanym ze stosowania rozwiązaniem jest system S-Active, którego producentem jest przedsiębiorstwo Stoye. To znane rozwiązanie oparte jest na kierunkowej detekcji termicznej, która po wykryciu pieszego lub rowerzysty doświetla przejście oraz uruchamia aktywne elementy ostrzegawcze.
Ze stosowanie znane jest również rozwiązanie dedykowane dla osób starszych lub osób z niepełnosprawnościami, które zawiera pasy prowadzące, pola uwagi, pasy ostrzegawcze oraz sygnalizację akustyczną. Oznaczenia poziome jezdni mają szczególne znaczenie dla osób niewidomych i słabowidzących i różni się ono strukturą, fakturą nawierzchni oraz wyróżnia się kontrastowym kolorem względem materiału zastosowanego na chodniku. Stosowany sygnalizator akustyczny emituje natomiast sygnały odpowiadające sygnałowi zielonemu ciągłemu, sygnałowi zielonemu migającemu oraz sygnałowi czerwonemu. Emitowany sygnał jest krótkoczasowy, okresowo powtarzający się, mający postać fali prostokątnej o czasie trwania nie przekraczającym 20 ms. Częstotliwość sygnału zielonego wynosi 880 Hz na przejściach dla pieszych oraz 1580 Hz na przejściach z torowiskiem tramwajowym. Podstawowy sygnał dźwiękowy odpowiadający optycznemu sygnałowi zielonemu powinien być powtarzany co 200 ms, a odpowiadający zielonemu migającemu co 100 ms.
W obecnie znanych rozwiązaniach stosowanych na przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną, oprócz pasów na jezdni, sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz znaku informującego, brak jest dodatkowych rozwiązań poprawiających komfort pieszych, na przykład poprzez brak konieczności wciskania przycisku do zmiany świateł lub dostosowania szybkości zapalenia się jak również długości palenia się światła zielonego dla pieszych w zależności od ich wieku lub zdolności motorycznych. W ruchu drogowym uczestniczy znaczna część osób z niepełnosprawnościami, w tym z zaburzeniami ruchu, wzroku, słuchu lub osoby starsze z dysfunkcjami. Osoby te, w stosunku do osób w pełni sprawnych, narażone są na wiele przeszkód lub niebezpieczeństw podczas poruszania się w terenie zurbanizowanym. Istotne jest więc zwiększenie komfortu poruszania się pieszych. Sygnalizatory akustyczne bardzo często nie mają ujednoliconych dźwięków nadawanych oraz są niewystarczająco głośne, zwłaszcza ich głośność nie jest dostosowana do natężenia ruchu. Często sygnalizatory akustyczne, z powodu generowanego przez nie hałasu, są również wyłączane na prośby mieszkańców.
Ze stosowania znane są beacomy, które są urządzeniami zasilanymi bateriami mogącymi pracować nieprzerwanie przez kilka lat. Nadajnik beacom korzystając z technologii bluetooth wysyła w czasie rzeczywistym swój identyfikator na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Jedną z największych zalet beacomów jest możliwość dowolnego ustalania zasięgu nadawania, a przez to duże możliwości komunikowania treści w ściśle określonej lokalizacji, co w przypadku miasta i przejść dla pieszych, zlokalizowanych w różnych jego częściach, jest bardzo istotne. Gdy urządzenie pieszego, zwłaszcza smartfon z dedykowaną aplikacją, znajdzie się w obszarze działania beacoma może wykonać wcześniej zaprogramowane polecenie, na przykład użytkownik może zostać poinformowany o znalezieniu się w pobliżu ważnego obiektu, nazwie skrzyżowania, na którym się znajduje lub o aktualnych informacjach o wydarzeniach sportowych lub kulturalnych w najbliższej okolicy.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego układu wspomagającego komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych, który będzie stanowił doposażenie istniejących już przejść dla pieszych zwiększając bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak również kierowców pojazdów poruszających się drogą, na której zlokalizowane jest to przejście.
Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych do umieszczania, w szczególności na drogach dwujezdniowych połączony z komputerem i zawierający co najmniej jeden wysięgnik mający postać dwóch profili połączonych ze sobą pod kątem prostym, przy czym dłuższy z tych profili umieszcza się przed przejściem dla pieszych po stronie lewej, zaś krótszy z tych profili umieszcza się na końcu dłuższego z profili nad jezdnią, przy czym na dłuższym z profili umieszcza się sygnalizator pierwszy przeznaczony dla kierowców skierowany światłami w stronę pasa jezdni oraz na krótszym z profili umieszcza się sygnalizator drugi przeznaczony dla kierowców skierowany światłami w stronę pasa jezdni, a ponadto na profilu dłuższym wysięgnika, z boku sygnalizatora pierwszego, umieszcza się sygnalizator trzeci dla pieszych, zaś po przeciwnej do wysięgnika stronie przejścia dla pieszych umieszcza się co najmniej po jednym słupie, na których umieszcza się sygnalizatory trzecie dla pieszych oraz przyciski do uruchamiania sygnału świetlnego lub dźwiękowego, a ponadto na wysięgniku pod sygnalizatorami drugimi, poprzez stelaże, mocuje się tablice informacyjne, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na wysięgniku, po stronie przeciwnej do sygnalizatora pierwszego, zamocowany jest komputer, nad którym zamocowana jest kamera, zaś na słupie z sygnalizatorem trzecim zamocowana jest fotokomórka, a ponadto, w chodniku, przed przejściem dla pieszych, wbudowany jest czujnik nacisku, który ma długość równą co najmniej długości tego przejścia dla pieszych, zaś pomiędzy czujnikiem nacisku a jezdnią z tym przejściem dla pieszych, w ten chodnik, wbudowany jest moduł wibracyjny, który ma długość co najmniej równą długości czujnika nacisku.
Korzystnie pod komputerem, na wysięgniku, zamocowany jest co najmniej beacom, zaś tablica informacyjna na stelażu osadzona jest ruchomo poprzez dwa moduły napędowe, które zamocowane są do dwóch powierzchni bocznych tej tablicy informacyjnej, a ponadto w górnej części słupa zamocowany jest drążek o średnicy mniejszej niż średnica słupa, przy czym do tego drążka zamocowany jest sygnalizator trzeci.
Dalsze korzyści uzyskiwane są, jeżeli sygnalizator pierwszy, sygnalizator drugi, sygnalizator trzeci, beacom, przycisk, fotokomórka, czujnik nacisku, moduł wibracyjny, tablica informacyjna, moduł napędowy są połączone z komputerem za pomocą dwukierunkowej magistrali albo są połączone z komputerem bezprzewodowo.
Nowy układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych, według wynalazku, dzięki zastosowaniu modułu wibracyjnego, wspomaga komfort i bezpieczeństwo pieszego, w tym osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Osadzony w chodniku, przed przejściem dla pieszych, czujnik nacisku, umożliwia uruchomienie światła zielonego dla pieszych bez konieczności wciskania klasycznego przycisku, co ma znaczenie również podczas zagrożenia epidemicznego. Wyeliminowanie oczekiwania pieszego na zmianę światła na zielone stojąc tuż przy krawędzi jezdni oraz osadzenie w chodniku modułu wibracyjnego, generującego nieprzyjemne dla oczekującego drgania, pozwala na eliminację niebezpieczeństwa, zwłaszcza wciągnięcia pieszego na jezdnie w wyniku szybkiego przejazdu ciężarówki. W przypadku osób niewidomych, wibracje generowane przez moduł wibracyjny, stanowią dodatkową informację o aktualnym sygnale generowanym przez sygnalizację świetlną dla pieszych. Zastosowane w układzie beacomy umożliwiają ponadto dostosowanie działania układu do indywidualnych potrzeb pieszych z zastosowaniem aplikacji na telefon. Zaletą tego nowego układu według wynalazku jest ponadto możliwość informowania kierowcy o aktualnych, lokalnych sytuacjach drogowych oraz przesyłanie mu informacji dodatkowych wyświetlanych w formie komunikatów na tablicach informacyjnych. Nowy układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych, poprzez dokładne zdefiniowanie długości czasu, przez który światło zielone powinno się świecić w zależności od zdolności motorycznych pieszego, przechodzącego przez przejście, umożliwia dynamiczne adaptowanie się do aktualnej sytuacji na przejściu. Dzięki zastosowaniu tego nowego układu, długość emitowania światła zielonego jest dostosowana do aktualnej potrzeby spowodowanej przebywaniem przechodniów na pasach.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych zamontowany na drodze dwujezdniowej z oddzielającym jezdnie pasem zieleni, fig. 2 - profil krótszy wysięgnika tego układu wspomagającego komfort i bezpieczeństwo w powiększeniu, fig. 3 - fragment profilu dłuższego wysięgnika tego układu wspomagającego komfort i bezpieczeństwo w powiększeniu, fig. 4 - tablicę informacyjną w stanie złożonym, natomiast fig. 5 - tą samą tablicę w stanie rozłożonym.
Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych, według wynalazku, w pierwszym przykładzie wykonania zawiera dwa wysięgniki 1, z których każdy złożony jest z dwóch profili prostokątnych w przekroju poprzecznym, połączonych ze sobą ich końcami pod kątem prostym. Wysięgniki 1 zamontowane są po dwóch stronach drogi, tak, że dłuższy z profili umieszczony jest przed przejściem dla pieszych po jego stronie lewej, zaś krótszy z profili umieszczony jest nad jezdnią. Na dłuższym z profili wysięgnika 1 zamocowany jest sygnalizator pierwszy 2, który skierowany jest w stronę pasa jezdni, zaś na krótszym z profili wysięgnika 1 zamocowany jest sygnalizator drugi 3, który również skierowany jest światłami w stroną pasa jezdni. Sygnalizator pierwszy 2 oraz sygnalizator drugi 3 przeznaczone są dla kierowców pojazdów mechanicznych poruszających się po drodze. Z boku sygnalizatora pierwszego 2, na profilu dłuższym wysięgnika 1, zamocowany jest sygnalizator trzeci 4, który skierowany jest światłami w stronę chodnika i który przeznaczony j est dla pieszych. Na profilu dłuższym wysięgnika 1, po stronie przeciwnej do sygnalizatora pierwszego 2, zamocowany jest komputer 5, nad którym zamocowana jest kamera 6, zaś pod komputerem 5 zamocowany jest beacom 7. Po stronie przeciwnej do wysięgnika 1, przy przejściu dla pieszych, na pozostałych narożach tego przejścia dla pieszych, umieszczone są słupy 8, okrągłe w przekrojach poprzecznych. Na każdym słupie 8, w jego górnej części, zamocowany jest drążek 9 o średnicy mniejszej niż średnica słupa 8. Na przeciwnym do słupa 8 końcu drążka 9 zamocowany jest sygnalizator trzeci 4 dla pieszych. Na słupie 8 zamocowany jest natomiast przycisk 10 do uruchamiania sygnału świetlnego lub dźwiękowego, zaś w górnej części słupa 8, w pobliżu jego łącznia z drążkiem 9 zamocowana jest fotokomórka 11. Zastosowanie drążka 9 o mniejszej od słupa średnicy 8 pozwala zwiększyć widoczność pieszego dla kierujących pojazdami mechanicznymi. W chodniku przed każdym przejściem dla pieszych, na długości równej długości tego przejścia, zainstalowany jest czujnik nacisku 12, zaś pomiędzy tym czujnikiem nacisku 12 a przejściem dla pieszych, w pobliżu którego ten czujnik nacisku 12 jest zainstalowany, również na całej długości tego przejścia dla pieszych, zainstalowany jest moduł wibracyjn y 13. Na profilu krótszym wysięgnika 1, pod sygnalizatorem drugim 3, poprzez stelaż 14 zamocowana jest tablica informacyjna 15 zwrócona wyświetlaczem w kierunku pasa ruchu, która osadzona jest ruchomo poprzez dwa moduły napędowe 16, zamocowane do dwóch powierzchni bocznych tej tablicy informacyjnej 15. Stelaż 14 osadzony w dolnej części profilu krótszego wysięgnika 1, poniżej sygnalizatora drugiego 3. Osadzone w obudowie stelaża 14 moduły napędowe 16 posiadają oś wałka, która jest równoległa do profilu krótszego wysięgnika 1, a wałki tych modułów napędowych 16 są połączone z obudową tablicy informacyjnej 15. Ruchome zamocowanie tablicy informacyjnej 14 pozwala na jej wysuwanie, ustawianie w pionie tak, aby wyświetlać informacje dla kierowców stojących na świetle czerwonym i jednocześnie jej chowanie, gdy dla kierowców wyświetlane jest światło zielone tak, aby nie rozpraszać kierowców. Sygnalizator pierwszy 2, sygnalizator drugi 3, sygnalizator trzeci 4, kamera 6, beacom 7, przycisk 10, fotokomórka 11, czujnik nacisku 12, moduł wibracyjny 13, tablica informacyjna 15 oraz moduły napędowe 16 są połączone z komputerem 5 bezprzewodowo. Komputer 5 przesyła do i odbiera informacje z kamery 6 w celu jej uruchomienia w sytuacjach niebezpiecznych zaistniałych na przejść iach dla pieszych oraz po jej uruchomieniu sczytuje z niej obraz. Komputer 5 odbiera informacje generowane przez przycisk 10, fotokomórkę 11 oraz czujnik nacisku 12. Komputer 5 przesyła również informacje do sygnalizatora pierwszego 2, sygnalizatora drugiego 3, sygnalizatora trzeciego 4, modułu wibracyjnego 13, tablicy informacyjnej 14, modułu napędowego 16 oraz do beacomów 7.
Pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych, po stanięciu na czujniku nacisku 12, powoduje uruchomienie układu, który przygotowuje się do uruchomienia światła zielonego dla pieszych, bez konieczności wciskania przycisku 10 do uruchamiania sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Dzięki szybkiej reakcji układu i zapaleniu światła zielonego, wyeliminowane zostaje - oczekiwanie pieszego, stojącego tuż przy krawędzi jezdni, na zmianę światła, a tym samym zmniejszone jest ryzyko wciągnięcia go na jezdnie, na przykład w wyniku szybkiego przejazdu ciężarówki. Dodatkowym sygnałem wyznaczającym dla pieszego okres oczekiwania lub czas możliwego przejścia przez przejście dla pieszych, korzystnym zwłaszcza dla osób niewidomych lub słabowidzących, jest moduł wibracyjny 13, który generuje drgania. Po uruchomieniu światła zielonego dla pieszych, włączone zostają fotokomórki 11, które monitorują czy samochód nie przeciął emitowanych przez nie wiązek, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Pozwala to na wykrycie tego, że samochód wjechał na przejście dla pieszych powodując potrącenie pieszego przechodzącego przez jezdnię. Automatycznie zostaje też włączona kamera 6 oraz zostają powiadomione służby ratunkowe. Poruszający się po drodze kierowcy są natomiast informowaniu o aktualnych, lokalnych sytuacjach drogowych, poprzez wykorzystanie tablicy informacyjnej 15, która poprzez moduły napędowe 16 opuszczana jest podczas emitowania światła czerwonego, a następnie jest podnoszona gdy zapalone zostaje światło żółte, a następnie zielone. Zastosowane w tym nowym układzie beacomy 7 umożliwiają dodatkowe jego dostosowanie, z zastosowaniem dedykowanej aplikacji na telefon, do indywidualnych potrzeb pieszych. Pieszy, w trakcie oczekiwania na zmianę światła, uzyskuje interesujące go informacje. W przypadku dużej ilości pieszych, po czasie zdefiniowanym w programie zainstalowanym na komputerze 5, emitowane jest dla pieszych światło czerwone. Pomimo zmiany światła z zielonego na światło czerwone dla pieszych, układ nie zmienia od razu światła czerwonego na światło zielone dla kierowców, ale czas oczekiwania na zmianę jest wydłużany o co najmniej 15 sekund, tak, aby pieszy, który wbiegł na przejście, mógł je bezpiecznie opuścić. Jeżeli na przejściu dla pieszych lub w jego okolicy nie znajduje się pieszy, układ przechodzi w stan czuwania.
Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych, według wynalazku, w drugim przykładzie wykonania, taki jak w przykładzie pierwszym, z tym, że sygnalizator pierwszy 2, sygnalizator drugi 3, sygnalizator trzeci 4, kamera 6, beacom 7, przycisk 10, fotokomórka 11, czujnik nacisku 12, moduł wibracyjny 13, tablica informacyjna 15 oraz moduły napędowe 16 są połączone z komputerem 5 bezprzewodowo, zaś profile wysięgnika 1 są okrągłe w przekroju poprzecznym.
Układ wspomagającym komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych przeznaczony jest zwłaszcza dla drogi dwupasmowej, dwukierunkowej, w której dwa pasy w jedną stronę oddzielone są od pasów w drugą stronę pasem zieleni i w której pomiędzy chodnikiem a jezdnią jest również pas zieleni.
Wykaz oznaczeń
- wysięgnik
- sygnalizator pierwszy
- sygnalizator drugi
- sygnalizator trzeci
- komputer
- kamera
- beacom
- słup
- drążek
- przycisk
- fotokomórka
- czujnik nacisku
- moduł wibracyjny
- stelaż
- tablica informacyjna
- moduł napędowy

Claims (6)

1. Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych do umieszczania, w szczególności na drogach dwujezdniowych połączony z komputerem i zawierający co najmniej jeden wysięgnik mający postać dwóch profili połączonych ze sobą pod kątem prostym, przy czym dłuższy z tych profili umieszcza się przed przejściem dla pieszych po stronie lewej, zaś krótszy z tych profili umieszcza się na końcu dłuższego z profili nad jezdnią, przy czym na dłuższym z profili umieszcza się sygnalizator pierwszy przeznaczony dla kierowców skierowany światłami w stronę pasa jezdni oraz na krótszym z profili umieszcza się sygnalizator drugi przeznaczony dla kierowców skierowany światłami w stronę pasa jezdni, a ponadto na profilu dłuższym wysięgnika, z boku sygnalizatora pierwszego, umieszcza się sygnalizator trzeci dla pieszych, zaś po przeciwnej do wysięgnika stronie przejścia dla pieszych umieszcza się co najmniej po jednym słupie, na których umieszcza się sygnalizatory trzecie dla pieszych oraz przyciski do uruchamiania sygnału świetlnego lub dźwiękowego, a ponadto na wysięgniku pod sygnalizatorami drugimi, poprzez stelaże, mocuje się tablice informacyjne, znamienny tym, że na wysięgniku (1), po stronie przeciwnej do sygnalizatora pierwszego (2), zamocowany jest komputer (5), nad którym zamocowana jest kamera (6), zaś na słupie (8) z sygnalizatorem trzecim (4) zamocowana jest fotokomórka (11), a ponadto, w chodniku, przed przejściem dla pieszych, wbudowany jest czujnik nacisku (12), który ma długość równą co najmniej długości tego przejścia dla pieszych, zaś pomiędzy czujnikiem nacisku (12) a jezdnią z tym przejściem dla pieszych, w ten chodnik, wbudowany jest moduł wibracyjny (13), który ma długość co najmniej równą długości czujnika nacisku (12).
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że pod komputerem (5), na wysięgniku (1), zamocowany jest co najmniej beacom (7).
3. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że tablica informacyjna (15) na stelażu (14) osadzona jest ruchomo poprzez dwa moduły napędowe (16), które zamocowane są do dwóch powierzchni bocznych tej tablicy informacyjnej (15).
4. Układ według jednego z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że w górnej części słupa (8) zamocowany jest drążek (9) o średnicy mniejszej niż średnica słupa (8), przy czym do tego drążka (8) zamocowany jest sygnalizator trzeci (4).
5. Układ według jednego z zastrz. od 2 do 4, znamienny tym, że sygnalizator pierwszy (2), sygnalizator drugi (3), sygnalizator trzeci (4), beacom (7), przycisk (10), fotokomórka (11), czujnik nacisku (12), moduł wibracyjny (13), tablica informacyjna (15), moduł napędowy (16) są połączone z komputerem (5) za pomocą dwukierunkowej magistrali.
6. Układ według jednego z zastrz. od 2 do 4, znamienny tym, że sygnalizator pierwszy (2), sygnalizator drugi (3), sygnalizator trzeci (4), beacom (7), przycisk (10), fotokomórka (11) , czujnik nacisku (12), moduł wibracyjny (13), tablica informacyjna (15) , moduł napędowy (16) są połączone z komputerem (5) bezprzewodowo.
PL438385A 2021-07-07 2021-07-07 Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych PL243721B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL438385A PL243721B1 (pl) 2021-07-07 2021-07-07 Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL438385A PL243721B1 (pl) 2021-07-07 2021-07-07 Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL438385A1 PL438385A1 (pl) 2023-01-09
PL243721B1 true PL243721B1 (pl) 2023-10-02

Family

ID=84810921

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL438385A PL243721B1 (pl) 2021-07-07 2021-07-07 Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243721B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL438385A1 (pl) 2023-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101739988B1 (ko) 무신호 횡단보도에서의 보행자 보호 시스템
US6384742B1 (en) Pedestrian crosswalk signal apparatus—pedestrian crosswalk
KR100982966B1 (ko) 보행자 보호 장치
KR101663929B1 (ko) 스쿨존 횡단보도 사고 예방 방법 및 그 시스템
KR101750008B1 (ko) 과속 및 신호위반에 의한 횡단보도 교통사고 예방 방법
JP2010522917A (ja) 進入検出器及び警報機を備えた歩行者用交差路
JP2004005420A (ja) 交通安全街路備品
KR20130041430A (ko) Led 조명부를 갖는 횡단보도용 신호등 장치 및 그의 횡단보도 조명 방법
KR20170139811A (ko) 횡단보도 교통사고 예방 방법 및 그 시스템
JPWO2006008825A1 (ja) 道路状況報知装置および道路状況報知方法
KR101686820B1 (ko) 횡단보도에서의 교통사고를 예방하기 위한 지능형 횡단보도 신호 제어 방법 및 그 시스템
CN111785089A (zh) 一种基于压电路面的人行道人车自感知预警系统
KR20170139800A (ko) 과속 및 신호위반에 의한 횡단보도 교통사고 예방 방법 및 그 시스템
KR101045569B1 (ko) 횡단보도의 야간정보 제공시스템
CN110889977A (zh) 一种智能行人过街预警系统
KR20170139807A (ko) 횡단보도 교통사고 예방 방법 및 그 시스템
KR20130083285A (ko) 엘이디를 이용한 횡단보도 안전 대기 시스템
CN210983756U (zh) 新型智慧斑马线系统
PL243721B1 (pl) Układ wspomagający komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych
JP2008127979A (ja) 交通安全表示体及び交通安全表示体を用いた交通安全表示システム。
JP2009127415A (ja) 警告表示装置を用いた警告表示システム及び警告表示装置
CN211827558U (zh) 交叉口交通流探测预警系统
JP2002352381A (ja) 警報装置
PL243720B1 (pl) Układ mechatroniczny poprawiający bezpieczeństwo osób na przejściach dla pieszych
PL243717B1 (pl) Układ wspomagający bezpieczeństwo, zwłaszcza pieszych na przejściach dla pieszych, w szczególności dla osób niepełnosprawnych